Kommune- og fylkesendringar
- Slått saman i 2020: Stavanger vart danna av Stavanger, Finnøy og Rennesøy. Tal frå før 2020 gjeld dei gamle kommunane kvar for seg, og er difor haldne utanfor historikken.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2020 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Kristelig Folkeparti
Venstre
Fremskrittspartiet
PensjonistpartietOrdførar
Sissel Knutsen Hegdal (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 17 026 735 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Storbyane | Landet | Avvik storbyane |
|---|---|---|---|---|
| Inntekts- og formuesskatt | 47,4 % | 46,7 % | 36,0 % | +0,7 |
| Rammetilskot | 20,7 % | 21,9 % | 29,9 % | −1,2 |
| Sals- og leigeinntekter | 13,4 % | 12,6 % | 12,0 % | +0,7 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 11,7 % | 10,7 % | 12,3 % | +1,0 |
| Andre overføringar frå staten | 3,6 % | 3,4 % | 4,3 % | +0,2 |
| Brukarbetalingar | 2,7 % | 2,6 % | 2,5 % | +0,1 |
| Eigedomsskatt | 0,5 % | 2,0 % | 2,7 % | −1,6 |
Storbyane = gjennomsnittleg andel for 3 storbyar. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Inntekts- og formuesskatt
- Rammetilskot
- Sals- og leigeinntekter
- Overføringar og tilskot frå andre
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Eigedomsskatt
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot storbysnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt storbyane
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 13 334 764 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Storbyane | Landet | Avvik storbyane |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 30,4 % | 31,6 % | 34,9 % | −1,3 |
| Grunnskule | 19,9 % | 19,3 % | 19,9 % | +0,6 |
| Barnehage | 13,7 % | 14,0 % | 12,9 % | −0,3 |
| Eigedomsforvaltning | 7,6 % | 8,4 % | 8,0 % | −0,8 |
| Sosialsektoren | 7,2 % | 7,5 % | 6,0 % | −0,3 |
| Administrasjon | 5,8 % | 5,4 % | 5,7 % | +0,4 |
| Kultur | 5,6 % | 4,8 % | 3,6 % | +0,8 |
| Barnevern | 3,7 % | 3,6 % | 3,4 % | +0,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 2,1 % | 1,5 % | 1,3 % | +0,5 |
| Samferdsel | 1,0 % | 0,6 % | 1,4 % | +0,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,9 % | 1,0 % | 1,2 % | −0,1 |
| Kommunale bustader | 0,8 % | 0,8 % | 0,5 % | −0,0 |
| Kyrkje | 0,8 % | 0,7 % | 0,8 % | +0,1 |
| Politisk styring | 0,5 % | 0,5 % | 0,6 % | +0,0 |
Storbyane = gjennomsnittleg andel for 4 storbyar. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Kultur
- Barnevern
- Plan, byggesak og miljø
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Kommunale bustader
- Kyrkje
- Politisk styring
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot storbysnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt storbyane
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 821 907 | 811 227 | 997 597 | 1 055 369 | 1 084 365 | 1 066 304 | 7,6 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −65 868 | −97 342 | −136 338 | −90 092 | −159 829 | −221 493 | — |
| Grunnskule | 1 942 221 | 2 106 145 | 2 337 437 | 2 571 957 | 2 707 758 | 2 795 547 | 19,9 % |
| Helse og omsorg | 2 845 958 | 3 202 323 | 3 471 050 | 3 828 146 | 4 060 959 | 4 267 866 | 30,4 % |
| Samferdsel | 86 823 | 118 828 | 120 390 | 102 270 | 149 131 | 144 614 | 1,0 % |
| Barnehage | 1 475 390 | 1 499 143 | 1 575 065 | 1 760 081 | 1 787 925 | 1 929 463 | 13,7 % |
| Kultur | 576 777 | 582 527 | 649 620 | 755 275 | 750 728 | 788 645 | 5,6 % |
| Kommunale bustader | −39 134 | 19 876 | −39 075 | 53 121 | 89 199 | 115 814 | 0,8 % |
| Næringsforvaltning | 46 021 | −9 497 | 741 | −16 485 | −64 238 | −9 833 | — |
| Administrasjon | 621 044 | 706 899 | 749 041 | 892 656 | 766 467 | 821 174 | 5,8 % |
| Plan, byggesak og miljø | 161 868 | 217 487 | 253 064 | 273 099 | 277 884 | 288 864 | 2,1 % |
| Sosialsektoren | 625 527 | 623 495 | 661 990 | 862 160 | 977 623 | 1 006 802 | 7,2 % |
| Brann- og ulykkesvern | 112 176 | 106 033 | 113 069 | 98 318 | 118 366 | 127 581 | 0,9 % |
| Kyrkje | 120 005 | 105 666 | 119 525 | 107 702 | 104 677 | 108 068 | 0,8 % |
| Barnevern | 314 953 | 310 395 | 386 207 | 438 083 | 464 591 | 515 023 | 3,7 % |
| Fellesutgifter | −32 379 | −425 349 | −392 294 | −805 691 | −308 979 | −486 641 | — |
| Politisk styring | 55 637 | 65 667 | 62 160 | 80 134 | 68 165 | 76 966 | 0,5 % |
| Sum netto driftsutgifter | 9 668 926 | 9 943 523 | 10 929 249 | 11 966 103 | 12 874 792 | 13 334 764 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 2 627 323 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Storbyane | Landet | Avvik storbyane |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 24,2 % | 25,8 % | 25,4 % | −1,6 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 18,1 % | 22,6 % | 23,2 % | −4,5 |
| Samferdsel | 10,4 % | 9,5 % | 8,1 % | +0,9 |
| Helse og omsorg | 10,1 % | 6,6 % | 6,7 % | +3,5 |
| Administrasjon | 6,9 % | 2,4 % | 2,3 % | +4,5 |
| Kultur | 5,5 % | 6,4 % | 6,1 % | −0,9 |
| Kommunale bustader | 5,3 % | 6,6 % | 7,5 % | −1,3 |
| Plan, byggesak og miljø | 4,9 % | 2,4 % | 1,9 % | +2,5 |
| Grunnskule | 4,8 % | 10,4 % | 11,9 % | −5,6 |
| Næringsforvaltning | 4,4 % | 1,7 % | 1,5 % | +2,7 |
| Kyrkje | 2,8 % | 2,1 % | 0,9 % | +0,8 |
| Barnehage | 2,0 % | 2,6 % | 2,7 % | −0,6 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,2 % | 0,6 % | 1,6 % | −0,4 |
| Fellesutgifter | 0,1 % | 0,0 % | 0,2 % | +0,1 |
| Politisk styring | 0,1 % | 0,0 % | 0,0 % | +0,1 |
| Sosialsektoren | 0,0 % | 0,1 % | 0,2 % | −0,1 |
Storbyane = gjennomsnittleg andel for 4 storbyar. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Samferdsel
- Helse og omsorg
- Administrasjon
- Kultur
- Kommunale bustader
- Plan, byggesak og miljø
- Grunnskule
- Næringsforvaltning
- Kyrkje
- Barnehage
- Brann- og ulykkesvern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
- Sosialsektoren
- Barnevern
Kommunen mot storbysnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt storbyane
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 431 759 | 509 430 | 775 500 | 1 042 428 | 938 239 | 634 953 | 24,2 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 328 118 | 324 098 | 465 698 | 609 685 | 596 740 | 475 830 | 18,1 % |
| Grunnskule | 168 924 | 245 444 | 257 348 | 276 176 | 209 275 | 125 688 | 4,8 % |
| Helse og omsorg | 80 852 | 86 125 | 136 610 | 272 454 | 370 833 | 265 927 | 10,1 % |
| Samferdsel | 148 920 | 156 934 | 178 812 | 208 855 | 344 321 | 274 303 | 10,4 % |
| Barnehage | 79 293 | 86 692 | 144 316 | 122 693 | 119 803 | 51 430 | 2,0 % |
| Kultur | 93 366 | 76 100 | 234 644 | 189 118 | 100 243 | 145 214 | 5,5 % |
| Kommunale bustader | 125 810 | 266 026 | 244 687 | 435 081 | 351 571 | 139 404 | 5,3 % |
| Næringsforvaltning | 7 067 | 9 977 | 51 941 | 67 925 | 193 668 | 115 226 | 4,4 % |
| Administrasjon | 32 207 | 59 969 | 96 059 | 239 691 | 207 315 | 182 569 | 6,9 % |
| Plan, byggesak og miljø | 66 392 | 61 462 | 81 486 | 130 189 | 196 501 | 129 768 | 4,9 % |
| Sosialsektoren | 3 733 | 5 228 | 3 355 | 1 864 | 5 513 | 124 | 0,0 % |
| Brann- og ulykkesvern | 41 634 | 157 982 | 108 354 | 41 527 | 12 573 | 6 276 | 0,2 % |
| Kyrkje | 41 300 | 92 502 | 79 068 | 85 128 | 90 374 | 74 820 | 2,8 % |
| Barnevern | 679 | 347 | 1 772 | 571 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 48 564 | 24 736 | 6 870 | 2 555 | 4 397 | 3 835 | 0,1 % |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 1 113 | 0 | 1 956 | 0,1 % |
| Sum investeringsutgifter | 1 698 618 | 2 163 052 | 2 866 520 | 3 727 053 | 3 741 366 | 2 627 323 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
3 438 mill. kr
3 437 547 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
20,1 %
16,6 % i 2020
Storbyane: 23,4 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,27
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Storbyane: 2,62 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+1 390 mill. kr
+68 %
Utan premieavvik 2025
2 331 mill. kr
13,6 % av driftsinntektene
Storbyane: 13,3 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
6 138 mill. kr
minus 2 700 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot storby- og landssnitt
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot storby- og landssnitt
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot storby- og landssnitt
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (4 kommunar i storbygruppa, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
1 107 mill. kr
av ein arbeidskapital på 3 438 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
32,2 %
2020: 25,7 %
Storbyane og land 2025
66,5 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−28,8 pp
+6,5 pp sidan 2020
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (4 kommunar i storbygruppa, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
12,1 %
2020: 8,6 %
Disposisjonsfond 2025
2 069 mill. kr
2 069 439 tusen kr
Storbyane og land 2025
12,8 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+3,5 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (4 kommunar i storbygruppa, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
2 559 mill. kr
2 559 321 tusen kr
Andel av driftsinntektene
15,0 %
2020: 13,1 %
Storbyane og land 2025
22,9 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
81 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot storby- og landssnitt
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 2 069 439 | 80,9 % |
| Bundne driftsfond | 249 978 | 9,8 % |
| Ubunde investeringsfond | 1 330 | 0,1 % |
| Bundne investeringsfond | 238 574 | 9,3 % |
| Sum fond | 2 559 321 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
625 mill. kr
4 166 kr per innbyggjar
232 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,38 %
av 14 295 mill. kr i lånegjeld
Storbyane: 3,98 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
−281 mill. kr
etter 479 mill. kr i renteinntekter og 428 mill. kr i utbytte
−1,97 % av lånegjelda
Avdrag på lån
469 mill. kr
3,28 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 30,5 år
Renter og avdrag i alt
1 095 mill. kr
7 293 kr per innbyggjar
6,59 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (14 295 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
143 mill. kr
952 kr per innbyggjar · 0,86 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
286 mill. kr
1 904 kr per innbyggjar · 1,72 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
429 mill. kr
2 857 kr per innbyggjar · 2,58 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 68 930 kr i 2020 til 95 225 kr i 2025 – ein vekst på 38,1 % (26 295 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
95 225 kr
14 295 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
95 673 kr
14 363 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
448 kr
0,5 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,38 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 14 295 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
625 mill. kr
Med 5,3 %
758 mill. kr
Endring per innbyggjar
+881 kr
Del av driftsinntektene
+0,80 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 132 mill. kr meir i året enn i dag – 881 kr per innbyggjar, eller om lag 156 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 1 av 4 i storbygruppa (høgast: Stavanger 4,38 % · lågast: Oslo - Oslove 3,55 % · median 4,13 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 3 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 115 789 kr · lågast: Oslo - Oslove 69 416 kr · median 95 225 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 4 av 4 i storbygruppa (høgast: Oslo - Oslove 142 600 kr · lågast: Stavanger 95 673 kr · median 108 174 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 3 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 8 596 kr · lågast: Oslo - Oslove 5 273 kr · median 7 293 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot storbyane og landet
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
- Snitt for storbyane
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 2,35 % til 4,38 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 232 mill. kr til 625 mill. kr i året – ein endring på 393 mill. kr, eller 2 548 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
691 046 m²
+ 68 460 m² leigd = 759 506 m² i alt
Areal per innbyggjar
5,06 m²
150 123 innbyggjarar
Storbyane: 3,91 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
133 kr
92 mill. kr i alt
Storbyane: 262 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 40–162 kr per m² i året
Anslått etterslep 2020–2025
0–406 mill. kr
0–2 701 kr per innbyggjar
0–534 kr per m²
Driftsutgifter per m²
809 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
200 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
161 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
8,7 %
netto til eigedomsforvaltning
762 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 1 av 4 i storbygruppa (høgast: Stavanger 5,06 m² · lågast: Bergen 3,49 m² · median 3,74 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 4 av 4 i storbygruppa (høgast: Oslo - Oslove 426 kr · lågast: Stavanger 133 kr · median 153 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 2 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 3 095 kr · lågast: Oslo - Oslove 0 kr · median 2 154 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
- Snitt for storbyane
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 0 mill. kr og 406 mill. kr – det vil seie 0–534 kr per kvadratmeter eller 0–2 701 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Stavanger, 2020–2025.
2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 13,4 % frå 2022 til 2023
Frå 3 510 mill. kr til 3 039 mill. kr – ein nedgang på 4,2 prosentpoeng av driftsinntektene (24,2 % → 20,0 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2023 · Markert fallFonda fall 14,3 % frå 2022 til 2023
Frå 2 567 mill. kr til 2 201 mill. kr – ein nedgang på 3,2 prosentpoeng av driftsinntektene (17,7 % → 14,5 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Stavanger rangerer blant Oslo, Bergen, Trondheim og Stavanger på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Dei fire største kommunane er så ulike resten av fylket sitt at vi samanliknar dei med kvarandre i staden.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
2. av 4
i storbygruppa i 2025 · 2,27
Snitt for storbyane: 2,62
Landssnitt: 2,82
Nr. 220 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
2. av 4
i storbygruppa i 2025 · 20,1 %
Snitt for storbyane: 23,4 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 207 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
2. av 4
i storbygruppa i 2025 · 199,7 %
Snitt for storbyane: 204,9 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 56 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
2. av 4
i storbygruppa i 2025 · 32,2 %
Snitt for storbyane: 66,5 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 152 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 12 340 983 | 12 204 542 | 1 267 015 | 21 217 277 | 1 790 473 | 527 112 |
| 2021 | 13 466 929 | 12 885 565 | 1 655 316 | 22 323 818 | 2 132 192 | 814 648 |
| 2022 | 14 527 188 | 14 057 418 | 2 091 118 | 23 939 640 | 2 110 047 | 819 801 |
| 2023 | 15 215 233 | 15 353 093 | 2 688 827 | 25 763 069 | 2 733 285 | 1 450 898 |
| 2024 | 16 042 327 | 16 451 067 | 2 806 389 | 28 371 457 | 2 362 803 | 1 235 422 |
| 2025 | 17 076 063 | 17 090 462 | 1 992 397 | 31 405 968 | 2 699 971 | 1 106 774 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0,1 %
207 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
1 175
Landet 946 · storbyane 1 189
Fastlegeavtalar
139
1 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
100
17 opne lister · 2,93 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Stavanger
- storbyane
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Stavanger
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 110 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 10 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 75 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med storby- og landssnitt og plassering i storbygruppa.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med storby- og landssnitt og plassering i storbygruppa.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,7 barn
2025
Storbyane: 5,8
Landet: 5,7
Nr. 4 av 4 i storbygruppa (høgast: Bergen 5,9 · lågast: Stavanger 5,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
7 335
Årsverk til grunnbemanning
1 775,2
Årsverk i alt
2 077,2
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
35,4 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Storbyane
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
9,0 elevar
2025
Storbyane: 9,3
Landet: 8,8
Nr. 4 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 10,5 · lågast: Stavanger 9,0) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
16 481
Lærarårsverk
1 826,7
Lærarårsverk utan lange fråvær
1 641,2
Årsverk i sektoren
2 991,3
Av dei assistentårsverk
821,6
Elevar per årsverk i sektoren
5,5
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Storbyane
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,92 brukarar
2025
Storbyane: 1,62
Landet: 1,72
Nr. 1 av 4 i storbygruppa (høgast: Stavanger 1,92 · lågast: Bergen 1,54) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,52
Brukarar av heimetenester
5 072
Brukarar av institusjonstenester
1 164
Årsverk i helse og omsorg
4 024,8
Med helsefagleg utdanning
75,8 %
Innbyggjarar 80+
5 755
- Kommunen
- Landet
- Storbyane
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,7 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2019 (35,7 %), 2020 (37,6 %), 2021 (37,2 %), 2022 (36,6 %), 2023 (35,4 %), 2024 (35,2 %), 2025 (35,4 %)
Siste år: 35,4 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Storbyane | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 1 775,2 | −79,5−4,3 % | −420−5,4 % | −3,3 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 1 826,7 | +131,9+7,8 % | −80−0,5 % | +2,0 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 4 024,8 | +396,7+10,9 % | +1 250+25,1 % | +17,0 % | +11,8 % |
Barnehage: 79,5 færre årsverk til grunnbemanning (−4,3 %) med færre barn med plass (−5,4 %). Grunnskule: 131,9 fleire lærarårsverk (+7,8 %) med færre elevar (−0,5 %). Helse og omsorg: 396,7 fleire årsverk (+10,9 %) med fleire tenestemottakarar (+25,1 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 1 775 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,7
Etter kutt
5,7
Storbyane
5,8
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 1 827 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
9,0
Etter kutt
9,0
Storbyane
9,3
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 4 025 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,92
Etter kutt
1,92
Storbyane
1,62
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
94,1 %
2025
Storbyane: 94,8
Landet: 94,5
Nr. 3 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 97,6 · lågast: Oslo - Oslove 93,3)
Barn med plass
7 335
1–2 år
88,2 %
3–5 år
97,8 %
Barn 1–5 år
7 791
- Kommunen
- Landet
- Storbyane
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
329,6 elevar
2025
Storbyane: 390,7
Landet: 247,9
Nr. 4 av 4 i storbygruppa (høgast: Oslo - Oslove 439,9 · lågast: Stavanger 329,6)
Elevar
16 481
Skular
50
Barn 6–15 år
18 174
- Kommunen
- Landet
- Storbyane
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
34,8 plassar
2025
Storbyane: 28,9
Landet: 29,7
Nr. 1 av 4 i storbygruppa (høgast: Stavanger 34,8 · lågast: Trondheim - Tråante 21,6)
Sjukeheimsplassar
1 027
Omsorgsbustader
977
Innbyggjarar 80+
5 755
Berre sjukeheim per 100
17,8
Berre omsorgsbustad per 100
17,0
Av dei i bustad er 80+
12,2 %
- Kommunen
- Landet
- Storbyane
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
17,4 plassar
2025
Storbyane: 12,5
Landet: 14,7
Nr. 2 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 17,9 · lågast: Bergen 8,4)
Elevplassar
4 149
Elevar
3 121
Barn 6–18 år
23 875
- Kommunen
- Landet
- Storbyane
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Stavanger veks frå 7 791 i 2025 til 7 959 i 2050 – ei endring på 2,2 %. Held kommunen dei 7 335 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 94,1 til 92,2 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 7 489 plassar – 154 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Stavanger fell frå 18 174 i 2025 til 16 670 i 2050 – ei endring på −8,3 %. Med same del av barna i kommunal skule (90,7 %) blir det 15 120 elevar, ned 1 361 frå 16 481 i dag. Held kommunen dei 50 skulane ho har, fell snittet frå 329,6 til 302,4 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 45,9 skular – 4,1 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 329,6 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Stavanger veks frå 5 755 i 2025 til 14 265 i 2050 – ei endring på 147,9 %. Held kommunen dei 2 004 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 34,8 til 14,0 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 4 964 plassar – 2 960 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for storbyane og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
10 034
i Rogaland, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,9 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
5 080 personar (51 %)
Største næring
Utleige av arbeidskraft
3 458 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Rogaland
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
60,2
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 37,2 · Eldre 23,0
storbyane
51,5
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 31,4 · Eldre 20,1
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 3,9 færre barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 8,7 fleire enn storbysnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
40,4 år
+0,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 60,4
2040
42,5 år
+2,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 66,8
2050
44,1 år
+4,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 75,1
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Stavanger, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,281
2013: 0,286
Fylke og land
0,272
Landet: 0,248
P90/P10
3,200
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
8,7 %
2 343 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
27,1 %
i dei tre lågaste gruppene · 35,6 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 8,2 % | −1,8 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 9,1 % | −0,9 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,3 % | −0,7 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,2 % | −0,8 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,8 % | +0,8 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 15,4 % | +5,4 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landet
Barnefattigdom i storbygruppa 2022-2024
Flest: Oslo - Oslove (13,2 %) · Færrast: Trondheim - Tråante (7,6 %) · Stavanger er nr. 3 av 4 (storbysnitt 9,7 % · 24 194 barn i dei fire byane)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i storbygruppa: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I storbygruppa brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,460).
Stavanger brukar
34 550 kr
per innbyggjar på barn og unge
Storbysnitt
32 890 kr
barnefattigdom 9,7 %
Brukar mest
Stavanger
34 550 kr · 8,7 % fattigdom
Brukar minst
Trondheim - Tråante
30 684 kr · 7,6 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Oslo - Oslove | 13,2 % | 13 353 kr | 17 456 kr | 2 806 kr | 33 615 kr |
| Bergen | 9,3 % | 12 152 kr | 17 010 kr | 3 550 kr | 32 712 kr |
| Stavanger | 8,7 % | 12 722 kr | 18 432 kr | 3 396 kr | 34 550 kr |
| Trondheim - Tråante | 7,6 % | 11 699 kr | 15 910 kr | 3 075 kr | 30 684 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i storbygruppa 2024
Jamnast: Trondheim - Tråante (0,245) · Skeivast: Oslo - Oslove (0,309) · Stavanger er nr. 3 av 4 (storbysnitt 0,272)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,0 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 2,0 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Stavanger i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Stavanger blant dei 68 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
233. av 344
8,7 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
279. av 344
167 397 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
210. av 344
34 550 kr · på barn og unge
Gini 2024
7. av 358
0,281 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Stavanger: nr. 233 av 344 med 8,7 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 149 048 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
39,6 år
median 39 år
storbyane
39,0 år
median 36.9 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 0,6 år eldre enn fylket og 1,7 år yngre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
77,7 % i arbeid
1,5 % registrerte arbeidslause · 7,7 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 77,7 % | 77,6 % | 76,7 % | +0,1 |
| Registrerte arbeidslause | 1,5 % | 1,6 % | 1,4 % | −0,1 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,3 % | 1,1 % | 1,3 % | +0,2 |
| Under utdanning | 3,7 % | 4,0 % | 3,1 % | −0,3 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 7,7 % | 7,8 % | 10,3 % | −0,1 |
| AFP / alderspensjon | 1,4 % | 0,9 % | 1,3 % | +0,5 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 6,7 % | 7,0 % | 5,8 % | −0,3 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt storbyane
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
74,6 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · storbyane 74,8 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 74,6 % | 74,8 % | 72,1 % | −0,2 |
| 80–99 % | 4,5 % | 4,2 % | 5,4 % | +0,3 |
| 60–79 % | 3,4 % | 3,3 % | 4,2 % | +0,1 |
| 40–59 % | 5,2 % | 5,4 % | 6,0 % | −0,2 |
| 20–39 % | 5,8 % | 6,0 % | 5,7 % | −0,2 |
| 0–19 % | 6,4 % | 6,2 % | 6,6 % | +0,2 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
91 148
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
79 636
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
114,5 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 118,9 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
53 639
67,4 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
25 997
personar · 32,6 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 18,9 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
37 509
personar · 41,2 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 31,6 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
+11 512
fleire pendlar inn enn ut
Kommunen mot storby- og landssnittet
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (4 storbyar, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 22 934 til 25 997 personar (31,7 % → 32,6 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 3 345 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (25 997 utpendlarar)
- Sola8 660 (33,3 %)
- Sandnes8 417 (32,4 %)
- Oslo - Oslove1 727 (6,6 %)
- Randaberg1 424 (5,5 %)
- Bergen1 095 (4,2 %)
- Klepp644 (2,5 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (37 509 innpendlarar)
- Sandnes12 670 (33,8 %)
- Sola5 674 (15,1 %)
- Randaberg2 685 (7,2 %)
- Klepp1 820 (4,9 %)
- Time1 613 (4,3 %)
- Strand1 338 (3,6 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (18 158 arbeidsplassar).
Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +7 593 arbeidsplassar (+9,1 %) sidan 2020.
| Næring | 2020 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Informasjon og kommunikasjon | 3 583 | 5 265 | +1 682 | +46,9 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 5 545 | 6 775 | +1 230 | +22,2 % |
| Overnatting og servering | 3 283 | 4 276 | +993 | +30,2 % |
| Helse- og sosialtenester | 17 344 | 18 158 | +814 | +4,7 % |
| Personleg tenesteyting | 3 509 | 4 194 | +685 | +19,5 % |
| Varehandel | 6 929 | 7 552 | +623 | +9,0 % |
| Undervisning | 6 741 | 7 282 | +541 | +8,0 % |
| Bergverk og utvinning | 12 169 | 12 688 | +519 | +4,3 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 4 712 | 5 146 | +434 | +9,2 % |
| Bygg og anlegg | 3 756 | 4 135 | +379 | +10,1 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 684 | 959 | +275 | +40,2 % |
| Transport og lagring | 1 941 | 2 124 | +183 | +9,4 % |
| Finans og forsikring | 1 506 | 1 612 | +106 | +7,0 % |
| Industri | 5 013 | 5 098 | +85 | +1,7 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 807 | 779 | −28 | −3,5 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 5 583 | 4 655 | −928 | −16,6 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Bergverk og utvinning
- Varehandel
- Undervisning
- Teknisk tenesteyting, eigedom
- Informasjon og kommunikasjon
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – storbyane | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 68 764 | 956 700 kr | 732 600 kr | 674 775 kr | 676 100 kr | +8,4 % |
| Einebuande | 28 937 | 542 600 kr | 422 500 kr | 415 875 kr | 397 500 kr | +6,3 % |
| Par utan barn | 15 729 | 1 230 900 kr | 937 400 kr | 906 825 kr | 860 000 kr | +9,0 % |
| Par med barn 0-17 år | 13 855 | 1 695 200 kr | 1 254 100 kr | 1 211 650 kr | 1 141 700 kr | +9,8 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 2 754 | 740 700 kr | 596 700 kr | 585 750 kr | 568 200 kr | +5,0 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
1 099 800 kr
Landet: 1 000 800 kr (+9,9 %)
Gjeld, median
448 500 kr
Landet: 415 800 kr (+7,9 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
2 257 700 kr
Landet: 1 792 100 kr (+26,0 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
403 100 kr
Landet: 378 800 kr (+6,4 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,52 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 913 652 kr
Bruttoformue per hushald
3 928 398 kr
Bankinnskot per hushald
701 394 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 258 020 kr
1,74 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,74 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
13 448 kr
Storbyane 13 907 kr · Landet 12 828 kr
281 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+539 kr
Utbetalinga er 104,2 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+5 148 kr
162,0 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Storbyane
Sosialhjelpstilfelle
4 948
Del av befolkninga
3,3 %
Barn i familiar med sosialhjelp
1 586
Gjennomsnittleg stønadstid
6,2 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
2 403
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
7,9 md
Samla stønadssum
410 082 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
1 012
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Storbyane og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
100,8
Om lag som landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 241 605 kr/år | 174 537 kr/år | +38,4 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K2 · SSB 14310 | 58 107 kr/m² | 56 197 kr/m² | +3,4 % dyrare |
| Leige, toromsbustad 2025 · SSB 09895 | 11 400 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −3,3 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 11 959 kr/år | 18 029 kr/år | −33,7 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 417 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −0,6 % som landet |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 33,0 % · leige 2-roms 18,7 %
241 605 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
58 107 kr/m²
Alle bustadtypar · 1 017 omsetningar
11 400 kr/mnd
Stavanger kommune
11 959 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 732 600 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
241 605 kr
+8,0 % frå 2024 (223 678 kr)
Snitt storbyane
271 394 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader146 068 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi28 564 kr
- Kommunale avgifter13 938 kr
- Forsikring10 613 kr
- EigedomsskattIngen
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt storbyane
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
33,0 %
241 605 kr av 732 600 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad
18,7 %
136 800 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 732 600 kr | 33,0 % | 18,7 % |
| Einebuande | 422 500 kr | 57,2 % | 32,4 % |
| Par utan barn | 937 400 kr | 25,8 % | 14,6 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 254 100 kr | 19,3 % | 10,9 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 596 700 kr | 40,5 % | 22,9 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K2
58 107 kr/m²
1 017 salg
Landet: 56 197
Einebustader 2026 K2
46 051 kr/m²
236 salg
Landet: 31 443
Småhus 2026 K2
47 366 kr/m²
200 salg
Landet: 43 332
Blokkleilegheiter 2026 K2
66 701 kr/m²
581 salg
Landet: 72 318
Totalt 1 017 bustadomsetningar i 2026 K2.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K2 | Kommunen | Snitt storbyane | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 58 107 | 70 194 | 56 197 |
| Einebustader | 46 051 | 50 608 | 31 443 |
| Småhus | 47 366 | 53 712 | 43 332 |
| Blokkleilegheiter | 66 701 | 76 119 | 72 318 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
11 400 kr
2 880 kr per m² per år
+10,6 % frå 2024
- Heile landet
- Stavanger kommune
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Stavanger | 10 700 | 11 600 | 12 200 | 12 800 | 13 300 |
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
11 959 kr
+4,0 % frå 2025
Snitt storbyane 2026
13 187 kr
Kommunen ligger 9,3 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 33,7 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt storbyane
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 1 632 | 1 682 | 2 034 | 2 544 | 2 748 | 2 707 |
| Avløp | 2 755 | 2 811 | 3 091 | 3 462 | 3 846 | 3 673 |
| Avfall | 2 888 | 3 321 | 3 587 | 3 982 | 4 460 | 5 084 |
| Feiing og tilsyn | 330 | 340 | 350 | 300 | 450 | 495 |
| Sum årsgebyr | 7 605 | 8 154 | 9 062 | 10 288 | 11 504 | 11 959 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 950 | 1 016 | 1 016 | 1 128 | 1 241 | 1 337 |
| Målarleige | 240 | 240 | 240 | 240 | 259 | 259 |
| Vatn per m³ | 4,9 | 5 | 6,1 | 7,6 | 8,2 | 8,1 |
| Avløp per m³ | 8,4 | 8,5 | 9,4 | 10,5 | 11,7 | 11,2 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 4 063 | 4 185 | 4 800 | 4 800 | 5 184 | 5 112 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | — | — | 7 200 | 7 200 | 7 992 | 7 644 |
| Tilknytningsgebyr avløp (låg) | 6 240 | 6 360 | — | — | — | — |
| Tilknytningsgebyr avløp (høg) | 30 480 | 31 080 | — | — | — | — |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno