Kommune- og fylkesendringar
- Slått saman i 2020: Sandnes vart danna av Sandnes og Forsand. Tal frå før 2020 gjeld dei gamle kommunane kvar for seg, og er difor haldne utanfor historikken.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2020 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 7 453 237 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 28,5 % | 31,8 % | 34,9 % | −3,3 |
| Grunnskule | 22,5 % | 21,2 % | 19,9 % | +1,4 |
| Barnehage | 15,2 % | 12,5 % | 12,9 % | +2,6 |
| Eigedomsforvaltning | 8,7 % | 7,6 % | 8,0 % | +1,1 |
| Sosialsektoren | 6,9 % | 5,1 % | 6,0 % | +1,9 |
| Administrasjon | 5,1 % | 7,6 % | 5,7 % | −2,5 |
| Kultur | 4,2 % | 3,9 % | 3,6 % | +0,3 |
| Barnevern | 2,8 % | 3,0 % | 3,4 % | −0,2 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,6 % | 1,6 % | 1,3 % | +0,0 |
| Samferdsel | 1,3 % | 1,5 % | 1,4 % | −0,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,0 % | 1,1 % | 1,2 % | −0,1 |
| Kommunale bustader | 1,0 % | 0,6 % | 0,5 % | +0,4 |
| Kyrkje | 0,7 % | 0,9 % | 0,8 % | −0,2 |
| Politisk styring | 0,5 % | 1,1 % | 0,6 % | −0,6 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 23 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Kultur
- Barnevern
- Plan, byggesak og miljø
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Kommunale bustader
- Kyrkje
- Politisk styring
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Rogaland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 362 873 | 457 891 | 526 655 | 571 376 | 602 808 | 674 598 | 8,7 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −35 617 | −47 972 | −50 974 | −38 238 | −112 577 | −89 147 | — |
| Grunnskule | 1 177 332 | 1 291 325 | 1 406 464 | 1 546 659 | 1 633 546 | 1 755 300 | 22,5 % |
| Helse og omsorg | 1 453 930 | 1 642 454 | 1 769 849 | 2 039 574 | 2 109 692 | 2 216 140 | 28,5 % |
| Samferdsel | 64 784 | 75 776 | 88 507 | 92 893 | 95 777 | 101 676 | 1,3 % |
| Barnehage | 832 368 | 902 436 | 929 545 | 1 019 416 | 1 078 773 | 1 180 022 | 15,2 % |
| Kultur | 193 705 | 216 507 | 240 020 | 258 693 | 270 381 | 324 744 | 4,2 % |
| Kommunale bustader | 13 393 | 24 087 | 47 657 | 55 287 | 62 920 | 74 503 | 1,0 % |
| Næringsforvaltning | 13 412 | −38 121 | −195 540 | −91 241 | −49 360 | −68 838 | — |
| Administrasjon | 246 718 | 347 375 | 345 205 | 365 052 | 366 311 | 398 523 | 5,1 % |
| Plan, byggesak og miljø | 69 401 | 75 594 | 80 276 | 101 559 | 107 851 | 126 854 | 1,6 % |
| Sosialsektoren | 265 570 | 281 444 | 341 146 | 422 244 | 492 175 | 539 499 | 6,9 % |
| Brann- og ulykkesvern | 45 360 | 57 871 | 53 228 | 61 500 | 58 279 | 77 121 | 1,0 % |
| Kyrkje | 50 422 | 44 179 | 49 143 | 57 654 | 54 871 | 57 653 | 0,7 % |
| Barnevern | 121 783 | 131 717 | 169 413 | 213 199 | 203 073 | 218 271 | 2,8 % |
| Fellesutgifter | 87 245 | −160 025 | −178 681 | −410 425 | −221 158 | −173 007 | — |
| Politisk styring | 24 977 | 25 202 | 27 266 | 35 664 | 34 635 | 39 325 | 0,5 % |
| Sum netto driftsutgifter | 4 987 656 | 5 327 740 | 5 649 179 | 6 300 866 | 6 787 997 | 7 453 237 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 1 612 212 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 24,9 % | 24,2 % | 25,4 % | +0,7 |
| Helse og omsorg | 17,5 % | 11,9 % | 6,7 % | +5,6 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 16,9 % | 14,0 % | 23,2 % | +2,9 |
| Kommunale bustader | 12,9 % | 9,3 % | 7,5 % | +3,7 |
| Grunnskule | 11,3 % | 8,3 % | 11,9 % | +3,0 |
| Samferdsel | 6,0 % | 6,7 % | 8,1 % | −0,7 |
| Plan, byggesak og miljø | 4,6 % | 2,3 % | 1,9 % | +2,4 |
| Kultur | 3,3 % | 5,6 % | 6,1 % | −2,2 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,8 % | 7,2 % | 1,6 % | −6,4 |
| Barnehage | 0,5 % | 2,8 % | 2,7 % | −2,3 |
| Administrasjon | 0,5 % | 4,9 % | 2,3 % | −4,5 |
| Næringsforvaltning | 0,4 % | 1,8 % | 1,5 % | −1,4 |
| Kyrkje | 0,2 % | 0,8 % | 0,9 % | −0,6 |
| Fellesutgifter | 0,1 % | 0,2 % | 0,2 % | −0,0 |
| Barnevern | 0,1 % | 0,0 % | 0,1 % | +0,1 |
| Politisk styring | 0,0 % | 0,1 % | 0,0 % | −0,1 |
| Sosialsektoren | 0,0 % | 0,0 % | 0,2 % | −0,0 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 23 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Helse og omsorg
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Kommunale bustader
- Grunnskule
- Samferdsel
- Plan, byggesak og miljø
- Kultur
- Brann- og ulykkesvern
- Barnehage
- Administrasjon
- Næringsforvaltning
- Kyrkje
- Fellesutgifter
- Barnevern
- Politisk styring
- Sosialsektoren
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Rogaland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 613 305 | 462 829 | 247 970 | 205 756 | 199 058 | 402 062 | 24,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 166 440 | 175 912 | 226 058 | 285 624 | 296 665 | 273 206 | 16,9 % |
| Grunnskule | 457 963 | 346 257 | 162 058 | 95 476 | 57 816 | 182 242 | 11,3 % |
| Helse og omsorg | 54 363 | 33 519 | 48 616 | 38 673 | 93 680 | 281 716 | 17,5 % |
| Samferdsel | 106 440 | 83 000 | 49 458 | 64 371 | 102 811 | 96 417 | 6,0 % |
| Barnehage | 10 785 | 10 123 | 12 851 | 11 672 | 7 917 | 7 887 | 0,5 % |
| Kultur | 155 171 | 98 161 | 55 217 | 65 624 | 50 741 | 53 508 | 3,3 % |
| Kommunale bustader | 344 725 | 220 206 | 238 364 | 306 180 | 401 132 | 208 178 | 12,9 % |
| Næringsforvaltning | 58 210 | 27 874 | 40 781 | 11 166 | 19 470 | 6 068 | 0,4 % |
| Administrasjon | 19 205 | 18 034 | 18 834 | 41 050 | 22 825 | 7 775 | 0,5 % |
| Plan, byggesak og miljø | 35 593 | 36 099 | 43 867 | 52 552 | 59 152 | 74 384 | 4,6 % |
| Sosialsektoren | 572 | 3 609 | 792 | 764 | 8 767 | 132 | 0,0 % |
| Brann- og ulykkesvern | 2 829 | 2 790 | 1 878 | 694 | 1 356 | 12 311 | 0,8 % |
| Kyrkje | 2 238 | 15 674 | 14 873 | 16 162 | 6 290 | 2 504 | 0,2 % |
| Barnevern | 0 | 2 192 | 25 | 70 | 0 | 1 437 | 0,1 % |
| Fellesutgifter | 1 900 | 1 345 | 1 770 | 847 | 2 346 | 2 055 | 0,1 % |
| Politisk styring | 0 | 334 | 0 | 1 057 | 160 | 330 | 0,0 % |
| Sum investeringsutgifter | 2 029 739 | 1 537 958 | 1 163 412 | 1 197 738 | 1 330 186 | 1 612 212 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
1 798 mill. kr
1 797 990 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
19,9 %
21,8 % i 2020
Fylke: 39,3 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,36
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,43 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+408 mill. kr
+29 %
Utan premieavvik 2025
1 207 mill. kr
13,4 % av driftsinntektene
Fylke: 31,6 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
3 123 mill. kr
minus 1 325 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (23 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
591 mill. kr
av ein arbeidskapital på 1 798 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
32,9 %
2020: 21,6 %
Fylke og land 2025
29,1 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−28,1 pp
+11,3 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (23 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
8,7 %
2020: 10,4 %
Disposisjonsfond 2025
790 mill. kr
789 692 tusen kr
Fylke og land 2025
21,3 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
−1,7 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (23 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
1 165 mill. kr
1 164 723 tusen kr
Andel av driftsinntektene
12,9 %
2020: 15,8 %
Fylke og land 2025
31,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
68 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 789 692 | 67,8 % |
| Bundne driftsfond | 243 327 | 20,9 % |
| Ubunde investeringsfond | 20 966 | 1,8 % |
| Bundne investeringsfond | 110 738 | 9,5 % |
| Sum fond | 1 164 723 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
293 mill. kr
3 457 kr per innbyggjar
122 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
3,80 %
av 7 722 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,25 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
−47 mill. kr
etter 180 mill. kr i renteinntekter og 161 mill. kr i utbytte
−0,61 % av lånegjelda
Avdrag på lån
251 mill. kr
3,25 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 30,8 år
Renter og avdrag i alt
544 mill. kr
6 413 kr per innbyggjar
6,20 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (7 722 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
77 mill. kr
910 kr per innbyggjar · 0,88 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
154 mill. kr
1 819 kr per innbyggjar · 1,76 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
232 mill. kr
2 729 kr per innbyggjar · 2,64 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 90 601 kr i 2020 til 90 951 kr i 2025 – ein vekst på 0,4 % (350 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
90 951 kr
7 722 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
90 651 kr
7 697 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
−301 kr
−0,3 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,80 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 7 722 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
293 mill. kr
Med 5,3 %
409 mill. kr
Endring per innbyggjar
+1 364 kr
Del av driftsinntektene
+1,32 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 116 mill. kr meir i året enn i dag – 1 364 kr per innbyggjar, eller om lag 136 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 20 av 23 i fylket (høgast: Strand 5,41 % · lågast: Suldal 3,12 % · median 4,18 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 18 av 23 i fylket (høgast: Utsira 251 290 kr · lågast: Hå 74 100 kr · median 111 396 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 17 av 22 i fylket (høgast: Utsira 251 290 kr · lågast: Hå 74 100 kr · median 114 227 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 22 av 23 i fylket (høgast: Utsira 18 194 kr · lågast: Sola 4 976 kr · median 9 232 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,69 % til 3,80 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 122 mill. kr til 293 mill. kr i året – ein endring på 172 mill. kr, eller 1 928 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
375 026 m²
+ 9 243 m² leigd = 384 269 m² i alt
Areal per innbyggjar
4,53 m²
84 908 innbyggjarar
Fylket: 5,03 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
142 kr
53 mill. kr i alt
Fylket: 113 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 31–153 kr per m² i året
Anslått etterslep 2020–2025
152–374 mill. kr
1 796–4 408 kr per innbyggjar
397–974 kr per m²
Driftsutgifter per m²
844 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
166 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
129 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
9,9 %
netto til eigedomsforvaltning
396 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 18 av 23 i fylket (høgast: Utsira 14,28 m² · lågast: Eigersund 3,93 m² · median 5,68 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 5 av 23 i fylket (høgast: Suldal 204 kr · lågast: Bokn 15 kr · median 107 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 22 av 23 i fylket (høgast: Bokn 24 552 kr · lågast: Stavanger 2 390 kr · median 8 987 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 152 mill. kr og 374 mill. kr – det vil seie 397–974 kr per kvadratmeter eller 1 796–4 408 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Sandnes, 2020–2025.
2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 5,0 % frå 2023 til 2024
Frå 1 874 mill. kr til 1 781 mill. kr – ein nedgang på 2,6 prosentpoeng av driftsinntektene (24,1 % → 21,5 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Markert fallFonda fall 10,7 % frå 2023 til 2024
Frå 1 366 mill. kr til 1 221 mill. kr – ein nedgang på 2,8 prosentpoeng av driftsinntektene (17,5 % → 14,7 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2022 · Markert fallArbeidskapitalen fall 0,8 % frå 2021 til 2022
Frå 1 710 mill. kr til 1 697 mill. kr – ein nedgang på 2,3 prosentpoeng av driftsinntektene (24,6 % → 22,3 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2022 · Markert fallFonda fall 3,2 % frå 2021 til 2022
Frå 1 201 mill. kr til 1 163 mill. kr – ein nedgang på 2,0 prosentpoeng av driftsinntektene (17,3 % → 15,3 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Sandnes rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
17. av 23
i fylket i 2025 · 2,36
Fylkessnitt: 3,43
Landssnitt: 2,82
Nr. 205 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
18. av 23
i fylket i 2025 · 19,9 %
Fylkessnitt: 39,3 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 208 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
9. av 23
i fylket i 2025 · 199,8 %
Fylkessnitt: 208,6 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 57 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
15. av 23
i fylket i 2025 · 32,9 %
Fylkessnitt: 29,1 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 158 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 6 364 998 | 6 293 086 | 1 423 778 | 13 385 969 | 945 214 | 300 189 |
| 2021 | 6 963 584 | 6 731 482 | 1 075 168 | 13 640 209 | 1 199 292 | 385 829 |
| 2022 | 7 606 887 | 7 277 398 | 915 442 | 13 702 350 | 1 193 092 | 463 173 |
| 2023 | 7 791 693 | 7 765 371 | 994 364 | 14 451 509 | 1 314 244 | 651 491 |
| 2024 | 8 280 794 | 8 382 865 | 1 132 305 | 15 296 562 | 1 305 929 | 633 074 |
| 2025 | 9 037 180 | 9 114 688 | 1 210 150 | 16 735 107 | 1 325 102 | 590 915 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
4,5 %
3 417 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
986
Landet 946 · Rogaland 1 042
Fastlegeavtalar
77
4 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
99
1 opne lister · 2,71 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Rogaland
- Sandnes
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Sandnes
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 86 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 63 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 37 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,8 barn
2025
Rogaland: 5,7
Landet: 5,7
Nr. 4 av 23 i fylket (høgast: Tysvær 6,0 · lågast: Utsira 1,1) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
4 573
Årsverk til grunnbemanning
1 078,2
Årsverk i alt
1 256,6
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
39,5 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
9,4 elevar
2025
Rogaland: 9,0
Landet: 8,8
Nr. 7 av 23 i fylket (høgast: Strand 10,6 · lågast: Utsira 4,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
10 606
Lærarårsverk
1 126,0
Lærarårsverk utan lange fråvær
985,9
Årsverk i sektoren
1 733,0
Av dei assistentårsverk
401,9
Elevar per årsverk i sektoren
6,1
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Rogaland
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,49 brukarar
2025
Rogaland: 1,66
Landet: 1,72
Nr. 13 av 22 i fylket (høgast: Kvitsøy 2,86 · lågast: Tysvær 1,11) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,67
Brukarar av heimetenester
2 022
Brukarar av institusjonstenester
477
Årsverk i helse og omsorg
2 131,2
Med helsefagleg utdanning
75,6 %
Innbyggjarar 80+
2 858
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,8 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (37,9 %), 2021 (39,3 %), 2022 (38,3 %), 2023 (39,9 %), 2024 (38,9 %), 2025 (39,5 %)
Siste år: 39,5 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Rogaland | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 1 078,2 | −62,9−5,5 % | −281−5,8 % | −1,2 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 1 126,0 | +59,9+5,6 % | +136+1,3 % | +4,7 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 2 131,2 | +308,2+16,9 % | −143−5,4 % | +11,9 % | +11,8 % |
Barnehage: 62,9 færre årsverk til grunnbemanning (−5,5 %) med færre barn med plass (−5,8 %). Grunnskule: 59,9 fleire lærarårsverk (+5,6 %) med fleire elevar (+1,3 %). Helse og omsorg: 308,2 fleire årsverk (+16,9 %) med færre tenestemottakarar (−5,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 1 078 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,8
Etter kutt
5,8
Rogaland
5,7
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 1 126 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
9,4
Etter kutt
9,4
Rogaland
9,0
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 2 131 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,49
Etter kutt
1,49
Rogaland
1,66
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
92,8 %
2025
Rogaland: 94,0
Landet: 94,5
Nr. 14 av 23 i fylket (høgast: Sola 99,7 · lågast: Utsira 66,7)
Barn med plass
4 573
1–2 år
87,9 %
3–5 år
95,9 %
Barn 1–5 år
5 034
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
342,1 elevar
2025
Rogaland: 281,4
Landet: 247,9
Nr. 4 av 23 i fylket (høgast: Randaberg 498,0 · lågast: Utsira 28,0)
Elevar
10 606
Skular
31
Barn 6–15 år
11 631
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
27,8 plassar
2025
Rogaland: 29,6
Landet: 29,7
Nr. 12 av 23 i fylket (høgast: Lund 48,0 · lågast: Sola 16,7)
Sjukeheimsplassar
475
Omsorgsbustader
320
Innbyggjarar 80+
2 858
Berre sjukeheim per 100
16,6
Berre omsorgsbustad per 100
11,2
Av dei i bustad er 80+
30,9 %
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
16,8 plassar
2025
Rogaland: 17,0
Landet: 14,7
Nr. 14 av 23 i fylket (høgast: Utsira 75,0 · lågast: Klepp 11,1)
Elevplassar
2 538
Elevar
1 824
Barn 6–18 år
15 066
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Sandnes fell frå 5 034 i 2025 til 4 878 i 2050 – ei endring på −3,1 %. Held kommunen dei 4 573 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 90,8 til 93,7 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 4 429 plassar – 144 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Sandnes fell frå 11 631 i 2025 til 10 350 i 2050 – ei endring på −11,0 %. Med same del av barna i kommunal skule (91,2 %) blir det 9 439 elevar, ned 1 167 frå 10 606 i dag. Held kommunen dei 31 skulane ho har, fell snittet frå 342,1 til 304,5 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 27,6 skular – 3,4 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 342,1 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Sandnes veks frå 2 858 i 2025 til 7 918 i 2050 – ei endring på 177,0 %. Held kommunen dei 795 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 27,8 til 10,0 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 2 201 plassar – 1 406 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
10 034
i Rogaland, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,9 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
5 080 personar (51 %)
Største næring
Utleige av arbeidskraft
3 458 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Rogaland
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
63,0
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 42,0 · Eldre 21,0
Rogaland
65,2
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 40,7 · Eldre 24,5
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 1,1 færre barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 2,2 færre enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
39,8 år
+1,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 63,6
2040
42,2 år
+3,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 67,6
2050
44,1 år
+5,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 77,1
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Sandnes, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,236
2013: 0,251
Fylke og land
0,249
Landet: 0,248
P90/P10
2,700
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
7,7 %
1 342 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
25,3 %
i dei tre lågaste gruppene · 36,3 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 8,2 % | −1,8 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 8,1 % | −1,9 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 9,0 % | −1,0 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,6 % | −0,4 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,3 % | −0,7 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,1 % | +0,1 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 11,3 % | +1,3 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 11,8 % | +1,8 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 13,2 % | +3,2 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landet
Barnefattigdom i Rogaland 2022-2024
Flest: Haugesund (10,7 %) · Færrast: Bjerkreim (5,9 %) · Sandnes er nr. 12 av 20 (fylkessnitt 8,2 % · 8 058 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Rogaland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,320).
Sandnes brukar
36 762 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
39 725 kr
barnefattigdom 8,2 %
Brukar mest
Hjelmeland
55 012 kr · 8,5 % fattigdom
Brukar minst
Haugesund
31 547 kr · 10,7 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Haugesund | 10,7 % | 11 096 kr | 16 729 kr | 3 722 kr | 31 547 kr |
| Sauda | 10,0 % | 12 324 kr | 22 133 kr | 2 279 kr | 36 736 kr |
| Sokndal | 9,9 % | 13 527 kr | 22 373 kr | 3 437 kr | 39 337 kr |
| Strand | 9,6 % | 13 692 kr | 20 237 kr | 4 187 kr | 38 116 kr |
| Hå | 9,3 % | 14 676 kr | 21 105 kr | 3 306 kr | 39 087 kr |
| Vindafjord | 9,2 % | 12 489 kr | 23 318 kr | 3 875 kr | 39 682 kr |
| Stavanger | 8,7 % | 12 722 kr | 18 432 kr | 3 396 kr | 34 550 kr |
| Klepp | 8,6 % | 13 531 kr | 21 195 kr | 2 389 kr | 37 115 kr |
| Hjelmeland | 8,5 % | 16 797 kr | 32 971 kr | 5 244 kr | 55 012 kr |
| Eigersund | 8,1 % | 12 206 kr | 20 478 kr | 3 564 kr | 36 248 kr |
| Lund | 7,9 % | 13 940 kr | 25 015 kr | 3 814 kr | 42 769 kr |
| Sandnes | 7,7 % | 13 756 kr | 20 462 kr | 2 544 kr | 36 762 kr |
| Karmøy | 7,6 % | 13 075 kr | 19 333 kr | 3 310 kr | 35 718 kr |
| Randaberg | 7,5 % | 13 334 kr | 20 850 kr | 4 308 kr | 38 492 kr |
| Tysvær | 7,5 % | 15 063 kr | 26 243 kr | 2 828 kr | 44 134 kr |
| Suldal | 7,4 % | 16 530 kr | 29 055 kr | 2 978 kr | 48 563 kr |
| Time | 7,1 % | 13 003 kr | 19 802 kr | 3 191 kr | 35 996 kr |
| Gjesdal | 6,9 % | 14 937 kr | 22 368 kr | 3 825 kr | 41 130 kr |
| Sola | 6,3 % | 15 048 kr | 20 635 kr | 2 291 kr | 37 974 kr |
| Bjerkreim | 5,9 % | 12 401 kr | 30 183 kr | 2 951 kr | 45 535 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Rogaland 2024
Jamnast: Sauda (0,205) · Skeivast: Stavanger (0,281) · Sandnes er nr. 15 av 23 (fylkessnitt 0,230)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,5 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 2,1 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Sandnes i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Sandnes blant dei 81 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
278. av 344
7,7 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
326. av 344
158 887 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
155. av 344
36 762 kr · på barn og unge
Gini 2024
76. av 358
0,236 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Sandnes: nr. 278 av 344 med 7,7 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 83 702 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
38,4 år
median 38 år
Rogaland
39,6 år
median 39 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 1,2 år yngre enn fylket og 2,9 år yngre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
78,5 % i arbeid
1,6 % registrerte arbeidslause · 9,1 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 78,5 % | 78,3 % | 76,7 % | +0,2 |
| Registrerte arbeidslause | 1,6 % | 1,3 % | 1,4 % | +0,3 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,2 % | 1,3 % | 1,3 % | −0,1 |
| Under utdanning | 2,7 % | 2,8 % | 3,1 % | −0,1 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 9,1 % | 9,2 % | 10,3 % | −0,1 |
| AFP / alderspensjon | 1,3 % | 1,4 % | 1,3 % | −0,1 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,6 % | 5,6 % | 5,8 % | 0,0 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Rogaland
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
74,2 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Rogaland 73,1 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 74,2 % | 73,1 % | 72,1 % | +1,1 |
| 80–99 % | 4,9 % | 5,3 % | 5,4 % | −0,4 |
| 60–79 % | 4,2 % | 4,2 % | 4,2 % | 0,0 |
| 40–59 % | 5,1 % | 5,5 % | 6,0 % | −0,4 |
| 20–39 % | 5,3 % | 5,5 % | 5,7 % | −0,2 |
| 0–19 % | 6,3 % | 6,5 % | 6,6 % | −0,2 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
42 157
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
44 872
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
93,9 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 91,5 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
19 882
44,3 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
24 990
personar · 55,7 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 44,8 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
22 275
personar · 52,8 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 37,5 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−2 715
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (23 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 21 524 til 24 990 personar (53,4 % → 55,7 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 1 895 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (24 990 utpendlarar)
- Stavanger12 670 (50,7 %)
- Sola5 038 (20,2 %)
- Klepp1 655 (6,6 %)
- Gjesdal995 (4,0 %)
- Time955 (3,8 %)
- Oslo - Oslove798 (3,2 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (22 275 innpendlarar)
- Stavanger8 417 (37,8 %)
- Sola2 283 (10,2 %)
- Klepp1 956 (8,8 %)
- Time1 525 (6,8 %)
- Gjesdal1 432 (6,4 %)
- Hå757 (3,4 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (6 825 arbeidsplassar).
Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +3 017 arbeidsplassar (+7,7 %) sidan 2020.
| Næring | 2020 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 6 303 | 6 825 | +522 | +8,3 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 2 377 | 2 841 | +464 | +19,5 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 1 343 | 1 749 | +406 | +30,2 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 1 910 | 2 247 | +337 | +17,6 % |
| Overnatting og servering | 1 569 | 1 840 | +271 | +17,3 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 1 565 | 1 761 | +196 | +12,5 % |
| Varehandel | 6 144 | 6 315 | +171 | +2,8 % |
| Personleg tenesteyting | 1 318 | 1 486 | +168 | +12,7 % |
| Bygg og anlegg | 3 455 | 3 596 | +141 | +4,1 % |
| Industri | 1 915 | 2 044 | +129 | +6,7 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 621 | 736 | +115 | +18,5 % |
| Bergverk og utvinning | 5 040 | 5 146 | +106 | +2,1 % |
| Transport og lagring | 1 709 | 1 769 | +60 | +3,5 % |
| Finans og forsikring | 310 | 335 | +25 | +8,1 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 584 | 553 | −31 | −5,3 % |
| Undervisning | 2 767 | 2 704 | −63 | −2,3 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Bergverk og utvinning
- Bygg og anlegg
- Teknisk tenesteyting, eigedom
- Undervisning
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Rogaland | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 36 506 | 976 700 kr | 756 600 kr | 739 600 kr | 676 100 kr | +11,9 % |
| Einebuande | 13 731 | 532 400 kr | 417 000 kr | 413 200 kr | 397 500 kr | +4,9 % |
| Par utan barn | 8 110 | 1 199 800 kr | 921 400 kr | 896 600 kr | 860 000 kr | +7,1 % |
| Par med barn 0-17 år | 8 753 | 1 531 100 kr | 1 156 300 kr | 1 178 000 kr | 1 141 700 kr | +1,3 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 1 754 | 735 300 kr | 591 000 kr | 582 200 kr | 568 200 kr | +4,0 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
1 021 900 kr
Landet: 1 000 800 kr (+2,1 %)
Gjeld, median
479 100 kr
Landet: 415 800 kr (+15,2 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 670 700 kr
Landet: 1 792 100 kr (−6,8 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
369 500 kr
Landet: 378 800 kr (−2,5 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,56 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 818 982 kr
Bruttoformue per hushald
2 973 846 kr
Bankinnskot per hushald
657 710 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 163 764 kr
1,78 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,78 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
14 240 kr
Rogaland 13 544 kr · Landet 12 828 kr
315 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+1 331 kr
Utbetalinga er 110,3 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+5 940 kr
171,6 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Sosialhjelpstilfelle
2 919
Del av befolkninga
3,4 %
Barn i familiar med sosialhjelp
1 042
Gjennomsnittleg stønadstid
6,4 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
1 511
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
8,3 md
Samla stønadssum
266 608 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
881
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Rogaland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
93,0
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 216 524 kr/år | 174 537 kr/år | +24,1 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 50 064 kr/m² | 55 627 kr/m² | −10,0 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 9 880 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −16,2 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 11 033 kr/år | 18 029 kr/år | −38,8 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 507 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +5,8 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 28,6 % · leige 2-roms 15,7 %
216 524 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
50 064 kr/m²
Alle bustadtypar · 381 omsetningar
9 880 kr/mnd
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
11 033 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 756 600 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
216 524 kr
+7,9 % frå 2024 (200 719 kr)
Snitt Rogaland
190 431 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader120 931 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi28 564 kr
- Kommunale avgifter13 994 kr
- Forsikring10 613 kr
- EigedomsskattIngen
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Rogaland
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
28,6 %
216 524 kr av 756 600 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
15,7 %
118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 756 600 kr | 28,6 % | 15,7 % |
| Einebuande | 417 000 kr | 51,9 % | 28,4 % |
| Par utan barn | 921 400 kr | 23,5 % | 12,9 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 156 300 kr | 18,7 % | 10,3 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 591 000 kr | 36,6 % | 20,1 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
50 064 kr/m²
381 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
37 998 kr/m²
118 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
46 224 kr/m²
79 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
59 451 kr/m²
184 salg
Landet: 71 644
Totalt 381 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Rogaland | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 50 064 | 46 871 | 55 627 |
| Einebustader | 37 998 | 33 341 | 29 924 |
| Småhus | 46 224 | 42 755 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 59 451 | 58 493 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
9 880 kr
2 500 kr per m² per år
+3,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire Estimat | 9 300 | 10 000 | 10 600 | 11 100 | 11 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 85 069.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
11 033 kr
−4,8 % frå 2025
Snitt Rogaland 2026
15 578 kr
Kommunen ligger 29,2 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 38,8 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Rogaland
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 1 824 | 1 764 | 2 046 | 2 842 | 3 192 | 3 151 |
| Avløp | 2 904 | 2 772 | 3 444 | 4 069 | 4 096 | 3 920 |
| Avfall | 3 391 | 3 264 | 3 386 | 3 786 | 3 786 | 3 652 |
| Feiing og tilsyn | 330 | 360 | 368 | 516 | 516 | 310 |
| Sum årsgebyr | 8 449 | 8 160 | 9 244 | 11 213 | 11 590 | 11 033 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 552 | 1 340 | 1 407 | 1 771 | 3 257 | 1 917 |
| Målarleige | 175 | 179 | 188 | 254 | 264 | 273 |
| Vatn per m³ | 9 | 8 | 12,2 | 12,9 | 18,2 | 17,8 |
| Avløp per m³ | 16 | 15 | 19,3 | 18,7 | 25,1 | 23,3 |
| Tilknytningsgebyr vatn (låg) | 3 000 | 3 000 | 3 180 | 32 | 33 | 35 |
| Tilknytningsgebyr vatn (høg) | 33 600 | 33 600 | 16 800 | 88 | 92 | 95 |
| Tilknytningsgebyr avløp (låg) | 3 000 | 3 000 | 3 180 | 32 | 33 | 35 |
| Tilknytningsgebyr avløp (høg) | 33 600 | 33 600 | 16 800 | 88 | 92 | 95 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno
