Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti
Senterpartiet
Kristelig Folkeparti
FremskrittspartietOrdførar
Jarle Bø (Sp)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 1 126 476 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune |
|---|---|
| Helse og omsorg | 30,1 % |
| Grunnskule | 20,7 % |
| Barnehage | 13,3 % |
| Eigedomsforvaltning | 8,8 % |
| Sosialsektoren | 8,3 % |
| Administrasjon | 5,7 % |
| Barnevern | 4,3 % |
| Kultur | 3,9 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1,1 % |
| Brann- og ulykkesvern | 0,9 % |
| Kyrkje | 0,9 % |
| Politisk styring | 0,7 % |
| Kommunale bustader | 0,6 % |
| Samferdsel | 0,6 % |
| Næringsforvaltning | 0,2 % |
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Barnevern
- Kultur
- Plan, byggesak og miljø
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Politisk styring
- Kommunale bustader
- Samferdsel
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 76 243 | 83 794 | 99 887 | 92 610 | 99 818 | 105 324 | 8,8 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −3 365 | −6 030 | −9 670 | −13 210 | −20 407 | −23 814 | — |
| Grunnskule | 187 666 | 195 410 | 214 915 | 209 532 | 227 045 | 246 887 | 20,7 % |
| Helse og omsorg | 231 538 | 273 453 | 315 182 | 332 064 | 346 662 | 358 443 | 30,1 % |
| Samferdsel | 8 726 | 11 706 | 9 176 | 9 415 | 8 600 | 6 731 | 0,6 % |
| Barnehage | 123 852 | 126 392 | 129 378 | 140 731 | 144 263 | 157 885 | 13,3 % |
| Kultur | 35 006 | 37 350 | 42 468 | 41 203 | 43 741 | 45 928 | 3,9 % |
| Kommunale bustader | 3 763 | 4 396 | 8 815 | 11 723 | 9 603 | 7 331 | 0,6 % |
| Næringsforvaltning | 1 191 | 2 470 | 576 | −569 | 1 996 | 2 206 | 0,2 % |
| Administrasjon | 55 023 | 49 192 | 51 372 | 62 740 | 66 478 | 68 342 | 5,7 % |
| Plan, byggesak og miljø | 10 814 | 10 405 | 13 840 | 14 010 | 12 419 | 13 669 | 1,1 % |
| Sosialsektoren | 33 729 | 31 842 | 51 568 | 99 127 | 116 108 | 98 860 | 8,3 % |
| Brann- og ulykkesvern | 8 149 | 8 610 | 9 034 | 11 915 | 9 716 | 10 682 | 0,9 % |
| Kyrkje | 8 885 | 7 930 | 7 691 | 8 254 | 9 734 | 10 137 | 0,9 % |
| Barnevern | 25 704 | 29 723 | 25 579 | 34 788 | 48 843 | 51 012 | 4,3 % |
| Fellesutgifter | −18 311 | −19 840 | −33 370 | −67 628 | −26 243 | −41 160 | — |
| Politisk styring | 6 081 | 6 734 | 6 698 | 5 712 | 7 289 | 8 013 | 0,7 % |
| Sum netto driftsutgifter | 794 694 | 853 537 | 943 139 | 992 417 | 1 105 665 | 1 126 476 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 173 687 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune |
|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 28,5 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 23,6 % |
| Helse og omsorg | 16,7 % |
| Kommunale bustader | 8,6 % |
| Grunnskule | 8,0 % |
| Kultur | 5,1 % |
| Plan, byggesak og miljø | 3,6 % |
| Administrasjon | 3,0 % |
| Samferdsel | 1,8 % |
| Barnehage | 0,5 % |
| Næringsforvaltning | 0,3 % |
| Brann- og ulykkesvern | 0,3 % |
| Fellesutgifter | 0,2 % |
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Helse og omsorg
- Kommunale bustader
- Grunnskule
- Kultur
- Plan, byggesak og miljø
- Administrasjon
- Samferdsel
- Barnehage
- Næringsforvaltning
- Brann- og ulykkesvern
- Fellesutgifter
- Sosialsektoren
- Kyrkje
- Barnevern
- Politisk styring
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 110 907 | 46 569 | 29 322 | 40 313 | 40 716 | 49 470 | 28,5 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 22 159 | 24 171 | 28 924 | 57 082 | 42 951 | 40 956 | 23,6 % |
| Grunnskule | 2 774 | 2 652 | 10 872 | 12 409 | 22 336 | 13 882 | 8,0 % |
| Helse og omsorg | 93 912 | 41 513 | 9 302 | 12 234 | 12 121 | 28 928 | 16,7 % |
| Samferdsel | 2 793 | 4 590 | 3 553 | 13 084 | 3 683 | 3 129 | 1,8 % |
| Barnehage | 1 374 | 1 215 | 1 050 | 1 648 | 3 667 | 908 | 0,5 % |
| Kultur | 18 939 | 3 594 | 7 422 | 21 935 | 11 878 | 8 846 | 5,1 % |
| Kommunale bustader | 8 747 | 3 730 | 3 088 | 11 801 | 9 266 | 14 994 | 8,6 % |
| Næringsforvaltning | 780 | 116 | 4 | 75 | 5 197 | 476 | 0,3 % |
| Administrasjon | 8 223 | 12 187 | 6 402 | 6 793 | 4 003 | 5 136 | 3,0 % |
| Plan, byggesak og miljø | 19 430 | 6 032 | 5 709 | 19 418 | 4 944 | 6 198 | 3,6 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 52 | 116 | 0 | 0 | 73 | 476 | 0,3 % |
| Kyrkje | 788 | 8 378 | −215 | 17 | 183 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 273 | 184 | 163 | 116 | 354 | 288 | 0,2 % |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 291 151 | 155 047 | 105 596 | 196 925 | 161 372 | 173 687 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
107 mill. kr
106 709 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
7,8 %
21,1 % i 2020
Fylke: 39,3 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
1,56
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,43 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−94 mill. kr
-47 %
Utan premieavvik 2025
15 mill. kr
1,1 % av driftsinntektene
Fylke: 31,6 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
297 mill. kr
minus 190 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (23 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
91 mill. kr
av ein arbeidskapital på 107 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
85,6 %
2020: 19,8 %
Fylke og land 2025
29,1 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
+24,6 pp
+65,8 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (23 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
4,9 %
2020: 5,5 %
Disposisjonsfond 2025
67 mill. kr
66 571 tusen kr
Fylke og land 2025
21,3 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
−0,6 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (23 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
105 mill. kr
104 613 tusen kr
Andel av driftsinntektene
7,7 %
2020: 12,6 %
Fylke og land 2025
31,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
64 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 66 571 | 63,6 % |
| Bundne driftsfond | 17 040 | 16,3 % |
| Ubunde investeringsfond | 20 759 | 19,8 % |
| Bundne investeringsfond | 243 | 0,2 % |
| Sum fond | 104 613 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
63 mill. kr
5 343 kr per innbyggjar
27 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,63 %
av 1 360 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,25 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
13 mill. kr
etter 25 mill. kr i renteinntekter og 26 mill. kr i utbytte
0,93 % av lånegjelda
Avdrag på lån
49 mill. kr
3,61 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 27,7 år
Renter og avdrag i alt
112 mill. kr
9 499 kr per innbyggjar
8,29 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (1 360 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
14 mill. kr
1 153 kr per innbyggjar · 1,01 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
27 mill. kr
2 306 kr per innbyggjar · 2,01 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
41 mill. kr
3 458 kr per innbyggjar · 3,02 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 115 836 kr i 2020 til 115 279 kr i 2025 – ein vekst på −0,5 % (−557 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
115 279 kr
1 360 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
115 279 kr
1 360 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,63 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 1 360 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
63 mill. kr
Med 5,3 %
72 mill. kr
Endring per innbyggjar
+767 kr
Del av driftsinntektene
+0,67 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 9 mill. kr meir i året enn i dag – 767 kr per innbyggjar, eller om lag 11 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 5 av 23 i fylket (høgast: Strand 5,41 % · lågast: Suldal 3,12 % · median 4,18 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 11 av 23 i fylket (høgast: Utsira 251 290 kr · lågast: Hå 74 100 kr · median 111 396 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 11 av 22 i fylket (høgast: Utsira 251 290 kr · lågast: Hå 74 100 kr · median 114 227 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 11 av 23 i fylket (høgast: Utsira 18 194 kr · lågast: Sola 4 976 kr · median 9 232 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 2,09 % til 4,63 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 27 mill. kr til 63 mill. kr i året – ein endring på 36 mill. kr, eller 2 920 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
71 912 m²
+ 0 m² leigd = 71 912 m² i alt
Areal per innbyggjar
6,10 m²
11 795 innbyggjarar
Fylket: 5,03 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
107 kr
8 mill. kr i alt
Fylket: 113 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 66–188 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
36–106 mill. kr
3 094–8 978 kr per innbyggjar
507–1 473 kr per m²
Driftsutgifter per m²
741 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
224 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
149 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
10,3 %
netto til eigedomsforvaltning
373 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 10 av 23 i fylket (høgast: Utsira 14,28 m² · lågast: Eigersund 3,93 m² · median 5,68 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 12 av 23 i fylket (høgast: Suldal 204 kr · lågast: Bokn 15 kr · median 107 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 13 av 23 i fylket (høgast: Bokn 24 552 kr · lågast: Stavanger 2 390 kr · median 8 987 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 36 mill. kr og 106 mill. kr – det vil seie 507–1 473 kr per kvadratmeter eller 3 094–8 978 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Randaberg, 2020–2025.
2025 · Markert fallArbeidskapitalen fall 23,4 % frå 2024 til 2025
Frå 139 mill. kr til 107 mill. kr – ein nedgang på 3,1 prosentpoeng av driftsinntektene (10,9 % → 7,8 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 15,0 % frå 2023 til 2024
Frå 164 mill. kr til 139 mill. kr – ein nedgang på 2,8 prosentpoeng av driftsinntektene (13,7 % → 10,9 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Markert fallFonda fall 28,7 % frå 2023 til 2024
Frå 137 mill. kr til 98 mill. kr – ein nedgang på 3,9 prosentpoeng av driftsinntektene (11,5 % → 7,6 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 18,2 % frå 2022 til 2023
Frå 200 mill. kr til 164 mill. kr – ein nedgang på 4,5 prosentpoeng av driftsinntektene (18,2 % → 13,7 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2021 · Markert fallArbeidskapitalen fall 15,3 % frå 2020 til 2021
Frå 201 mill. kr til 170 mill. kr – ein nedgang på 4,5 prosentpoeng av driftsinntektene (21,1 % → 16,6 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Randaberg rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
23. av 23
i fylket i 2025 · 1,56
Fylkessnitt: 3,43
Landssnitt: 2,82
Nr. 315 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
23. av 23
i fylket i 2025 · 7,8 %
Fylkessnitt: 39,3 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 322 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
15. av 23
i fylket i 2025 · 214,5 %
Fylkessnitt: 208,6 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 104 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
23. av 23
i fylket i 2025 · 85,6 %
Fylkessnitt: 29,1 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 303 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 948 677 | 970 801 | 180 244 | 2 251 776 | 163 056 | 39 736 |
| 2021 | 1 019 924 | 1 034 423 | 108 478 | 2 211 663 | 158 151 | 60 227 |
| 2022 | 1 099 266 | 1 110 978 | 76 274 | 2 325 020 | 165 777 | 71 424 |
| 2023 | 1 197 042 | 1 201 245 | 156 612 | 2 394 856 | 197 186 | 110 676 |
| 2024 | 1 281 520 | 1 319 830 | 123 054 | 2 552 797 | 181 893 | 102 207 |
| 2025 | 1 365 703 | 1 354 814 | 125 017 | 2 738 953 | 190 022 | 91 372 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
1 155
Landet 946 · Rogaland 1 042
Fastlegeavtalar
14
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
100
2 opne lister · 3,41 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Randaberg
- Rogaland
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Randaberg
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 228 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 14 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 79 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
10 034
i Rogaland, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,9 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
5 080 personar (51 %)
Største næring
Utleige av arbeidskraft
3 458 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Rogaland
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Randaberg, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,249
2013: 0,261
Fylke og land
0,249
Landet: 0,248
P90/P10
2,900
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
7,5 %
177 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
23,5 %
i dei tre lågaste gruppene · 40,2 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 7,8 % | −2,2 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 8,0 % | −2,0 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 7,7 % | −2,3 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 8,2 % | −1,8 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 8,6 % | −1,4 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 11,6 % | +1,6 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 12,5 % | +2,5 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 16,1 % | +6,1 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landet
Barnefattigdom i Rogaland 2022-2024
Flest: Haugesund (10,7 %) · Færrast: Bjerkreim (5,9 %) · Randaberg er nr. 14 av 20 (fylkessnitt 8,2 % · 8 058 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Rogaland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,320).
Randaberg brukar
38 492 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
39 725 kr
barnefattigdom 8,2 %
Brukar mest
Hjelmeland
55 012 kr · 8,5 % fattigdom
Brukar minst
Haugesund
31 547 kr · 10,7 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Haugesund | 10,7 % | 11 096 kr | 16 729 kr | 3 722 kr | 31 547 kr |
| Sauda | 10,0 % | 12 324 kr | 22 133 kr | 2 279 kr | 36 736 kr |
| Sokndal | 9,9 % | 13 527 kr | 22 373 kr | 3 437 kr | 39 337 kr |
| Strand | 9,6 % | 13 692 kr | 20 237 kr | 4 187 kr | 38 116 kr |
| Hå | 9,3 % | 14 676 kr | 21 105 kr | 3 306 kr | 39 087 kr |
| Vindafjord | 9,2 % | 12 489 kr | 23 318 kr | 3 875 kr | 39 682 kr |
| Stavanger | 8,7 % | 12 722 kr | 18 432 kr | 3 396 kr | 34 550 kr |
| Klepp | 8,6 % | 13 531 kr | 21 195 kr | 2 389 kr | 37 115 kr |
| Hjelmeland | 8,5 % | 16 797 kr | 32 971 kr | 5 244 kr | 55 012 kr |
| Eigersund | 8,1 % | 12 206 kr | 20 478 kr | 3 564 kr | 36 248 kr |
| Lund | 7,9 % | 13 940 kr | 25 015 kr | 3 814 kr | 42 769 kr |
| Sandnes | 7,7 % | 13 756 kr | 20 462 kr | 2 544 kr | 36 762 kr |
| Karmøy | 7,6 % | 13 075 kr | 19 333 kr | 3 310 kr | 35 718 kr |
| Randaberg | 7,5 % | 13 334 kr | 20 850 kr | 4 308 kr | 38 492 kr |
| Tysvær | 7,5 % | 15 063 kr | 26 243 kr | 2 828 kr | 44 134 kr |
| Suldal | 7,4 % | 16 530 kr | 29 055 kr | 2 978 kr | 48 563 kr |
| Time | 7,1 % | 13 003 kr | 19 802 kr | 3 191 kr | 35 996 kr |
| Gjesdal | 6,9 % | 14 937 kr | 22 368 kr | 3 825 kr | 41 130 kr |
| Sola | 6,3 % | 15 048 kr | 20 635 kr | 2 291 kr | 37 974 kr |
| Bjerkreim | 5,9 % | 12 401 kr | 30 183 kr | 2 951 kr | 45 535 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Rogaland 2024
Jamnast: Sauda (0,205) · Skeivast: Stavanger (0,281) · Randaberg er nr. 21 av 23 (fylkessnitt 0,230)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,8 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 4,7 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Randaberg i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Randaberg blant dei 83 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
285. av 344
7,5 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
272. av 344
168 434 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
113. av 344
38 492 kr · på barn og unge
Gini 2024
33. av 358
0,249 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Randaberg: nr. 285 av 344 med 7,5 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 11 742 innbyggjarar
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
79,3 % i arbeid
1,4 % registrerte arbeidslause · 8,3 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 79,3 % | 78,3 % | 76,7 % | +1,0 |
| Registrerte arbeidslause | 1,4 % | 1,3 % | 1,4 % | +0,1 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 2,0 % | 1,3 % | 1,3 % | +0,7 |
| Under utdanning | 2,8 % | 2,8 % | 3,1 % | 0,0 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 8,3 % | 9,2 % | 10,3 % | −0,9 |
| AFP / alderspensjon | 1,6 % | 1,4 % | 1,3 % | +0,2 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,7 % | 5,6 % | 5,8 % | −0,9 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Rogaland
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
73,2 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Rogaland 73,1 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 73,2 % | 73,1 % | 72,1 % | +0,1 |
| 80–99 % | 4,7 % | 5,3 % | 5,4 % | −0,6 |
| 60–79 % | 3,8 % | 4,2 % | 4,2 % | −0,4 |
| 40–59 % | 6,5 % | 5,5 % | 6,0 % | +1,0 |
| 20–39 % | 5,5 % | 5,5 % | 5,7 % | 0,0 |
| 0–19 % | 6,3 % | 6,5 % | 6,6 % | −0,2 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
3 755
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
6 152
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
61 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 91,5 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
1 657
26,9 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
4 495
personar · 73,1 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 44,8 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
2 098
personar · 55,9 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 37,5 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−2 397
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (23 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2018–2025
Utpendlinga har auka frå 3 987 til 4 495 personar (71,7 % → 73,1 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 264 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (4 495 utpendlarar)
- Stavanger2 685 (59,7 %)
- Sola704 (15,7 %)
- Sandnes545 (12,1 %)
- Bergen110 (2,4 %)
- Oslo - Oslove106 (2,4 %)
- Klepp43 (1,0 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (2 098 innpendlarar)
- Stavanger1 424 (67,9 %)
- Sandnes184 (8,8 %)
- Sola171 (8,2 %)
- Klepp32 (1,5 %)
- Strand29 (1,4 %)
- Gjesdal17 (0,8 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (860 arbeidsplassar).
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +356 arbeidsplassar (+10,5 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Industri | 181 | 407 | +226 | +124,9 % |
| Bergverk og utvinning | 170 | 243 | +73 | +42,9 % |
| Helse- og sosialtenester | 824 | 860 | +36 | +4,4 % |
| Personleg tenesteyting | 83 | 117 | +34 | +41,0 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 133 | 166 | +33 | +24,8 % |
| Overnatting og servering | 59 | 82 | +23 | +39,0 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 190 | 212 | +22 | +11,6 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 74 | 93 | +19 | +25,7 % |
| Transport og lagring | 125 | 141 | +16 | +12,8 % |
| Undervisning | 400 | 408 | +8 | +2,0 % |
| Finans og forsikring | 13 | 16 | +3 | +23,1 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 135 | 133 | −2 | −1,5 % |
| Varehandel | 479 | 474 | −5 | −1,0 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 33 | 16 | −17 | −51,5 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 113 | 95 | −18 | −15,9 % |
| Bygg og anlegg | 371 | 276 | −95 | −25,6 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Undervisning
- Industri
- Bygg og anlegg
- Bergverk og utvinning
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2022, 2023 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Rogaland | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 4 909 | 1 049 700 kr | 811 500 kr | 739 600 kr | 676 100 kr | +20,0 % |
| Einebuande | 1 665 | 521 500 kr | 409 200 kr | 413 200 kr | 397 500 kr | +2,9 % |
| Par utan barn | 1 259 | 1 191 700 kr | 909 900 kr | 896 600 kr | 860 000 kr | +5,8 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 135 | 1 610 600 kr | 1 217 900 kr | 1 178 000 kr | 1 141 700 kr | +6,7 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 214 | 747 700 kr | 605 700 kr | 582 200 kr | 568 200 kr | +6,6 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
1 094 200 kr
Landet: 1 000 800 kr (+9,3 %)
Gjeld, median
420 300 kr
Landet: 415 800 kr (+1,1 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 933 100 kr
Landet: 1 792 100 kr (+7,9 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
398 300 kr
Landet: 378 800 kr (+5,1 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,61 – landet 1,61
Gjeld per hushald
2 046 154 kr
Bruttoformue per hushald
3 614 897 kr
Bankinnskot per hushald
744 821 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 274 779 kr
1,87 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,87 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
13 240 kr
Rogaland 13 544 kr · Landet 12 828 kr
272 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+331 kr
Utbetalinga er 102,6 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+4 940 kr
159,5 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Sosialhjelpstilfelle
320
Del av befolkninga
2,7 %
Barn i familiar med sosialhjelp
141
Gjennomsnittleg stønadstid
6,1 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
155
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
7,4 md
Samla stønadssum
26 030 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
12
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Rogaland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
96,5
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 225 493 kr/år | 174 537 kr/år | +29,2 % dyrare |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 12 045 kr/år | 18 029 kr/år | −33,2 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 660 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +16,5 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 27,8 % · leige 2-roms 12,8 %
225 493 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
12 045 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 811 500 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
225 493 kr
+8,1 % frå 2024 (208 692 kr)
Snitt Rogaland
190 431 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader126 582 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi28 564 kr
- Kommunale avgifter15 071 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt2 241 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Rogaland
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
27,8 %
225 493 kr av 811 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
12,8 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 811 500 kr | 27,8 % | 12,8 % |
| Einebuande | 409 200 kr | 55,1 % | 25,4 % |
| Par utan barn | 909 900 kr | 24,8 % | 11,4 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 217 900 kr | 18,5 % | 8,5 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 605 700 kr | 37,2 % | 17,2 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 12 009.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
12 045 kr
−3,5 % frå 2025
Snitt Rogaland 2026
15 578 kr
Kommunen ligger 22,7 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 33,2 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Rogaland
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 2 049 | 2 030 | 2 619 | 3 349 | 3 694 | 3 334 |
| Avløp | 2 756 | 2 738 | 4 027 | 4 664 | 4 903 | 4 579 |
| Avfall | 2 906 | 3 183 | 3 399 | 3 262 | 3 455 | 3 696 |
| Feiing og tilsyn | 269 | 351 | 391 | 432 | 436 | 436 |
| Sum årsgebyr | 7 980 | 8 302 | 10 436 | 11 707 | 12 488 | 12 045 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 119 | 1 007 | 847 | 1 368 | 1 431 | 1 493 |
| Målarleige | 120 | 120 | 120 | 130 | 135 | 200 |
| Vatn per m³ | 6,1 | 6,1 | 7,8 | — | 11 | 10 |
| Avløp per m³ | 9,4 | 9,3 | 13,7 | — | 16,7 | 15,6 |
| Tilknytningsgebyr vatn (låg) | 3 761 | 3 854 | 3 997 | 4 169 | 4 339 | 4 500 |
| Tilknytningsgebyr avløp (låg) | 5 070 | 5 197 | 5 389 | 5 621 | 5 851 | 6 053 |
| Tilknytningsgebyr avløp (høg) | 18 208 | 18 663 | 19 354 | 20 186 | 21 014 | 21 750 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno