Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 769 179 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 26,8 % | 26,4 % | 29,9 % | +0,4 |
| Inntekts- og formuesskatt | 22,1 % | 32,5 % | 36,0 % | −10,4 |
| Sals- og leigeinntekter | 19,6 % | 14,4 % | 12,0 % | +5,2 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 12,4 % | 12,2 % | 12,3 % | +0,2 |
| Eigedomsskatt | 7,0 % | 6,1 % | 2,7 % | +0,9 |
| Andre overføringar frå staten | 6,9 % | 5,1 % | 4,3 % | +1,9 |
| Andre skatteinntekter | 3,4 % | 1,2 % | 0,4 % | +2,3 |
| Brukarbetalingar | 1,8 % | 2,3 % | 2,5 % | −0,5 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 3 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Sals- og leigeinntekter
- Overføringar og tilskot frå andre
- Eigedomsskatt
- Andre overføringar frå staten
- Andre skatteinntekter
- Brukarbetalingar
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Rogaland
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 459 968 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 40,7 % | 31,8 % | 34,9 % | +9,0 |
| Grunnskule | 18,2 % | 21,2 % | 19,9 % | −3,0 |
| Barnehage | 10,1 % | 12,5 % | 12,9 % | −2,4 |
| Eigedomsforvaltning | 9,2 % | 7,6 % | 8,0 % | +1,6 |
| Administrasjon | 7,5 % | 7,6 % | 5,7 % | −0,1 |
| Kultur | 4,6 % | 3,9 % | 3,6 % | +0,7 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,9 % | 1,6 % | 1,3 % | +0,3 |
| Barnevern | 1,9 % | 3,0 % | 3,4 % | −1,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,6 % | 1,1 % | 1,2 % | +0,5 |
| Samferdsel | 1,5 % | 1,5 % | 1,4 % | +0,0 |
| Politisk styring | 1,1 % | 1,1 % | 0,6 % | −0,1 |
| Kommunale bustader | 0,9 % | 0,6 % | 0,5 % | +0,3 |
| Kyrkje | 0,8 % | 0,9 % | 0,8 % | −0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 23 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Administrasjon
- Kultur
- Plan, byggesak og miljø
- Barnevern
- Brann- og ulykkesvern
- Samferdsel
- Politisk styring
- Kommunale bustader
- Kyrkje
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Sosialsektoren
- Fellesutgifter
- Næringsforvaltning
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Rogaland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 33 500 | 38 261 | 46 301 | 44 245 | 43 263 | 51 465 | 9,2 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −308 | 5 548 | 8 940 | 5 078 | −857 | −759 | — |
| Grunnskule | 72 539 | 73 454 | 74 738 | 41 139 | 48 087 | 101 880 | 18,2 % |
| Helse og omsorg | 172 164 | 192 207 | 194 847 | 216 906 | 207 334 | 228 608 | 40,7 % |
| Samferdsel | 6 759 | 8 014 | 9 750 | 10 359 | 9 657 | 8 373 | 1,5 % |
| Barnehage | 38 043 | 41 084 | 41 043 | 45 656 | 46 946 | 56 728 | 10,1 % |
| Kultur | 21 758 | 23 693 | 26 256 | 27 048 | 24 645 | 25 952 | 4,6 % |
| Kommunale bustader | 3 383 | 3 300 | 4 910 | 3 729 | 5 039 | 4 935 | 0,9 % |
| Næringsforvaltning | −39 450 | −27 941 | −60 835 | −159 177 | −97 095 | −68 476 | — |
| Administrasjon | 26 858 | 24 540 | 27 510 | 33 486 | 34 754 | 42 232 | 7,5 % |
| Plan, byggesak og miljø | 5 637 | 6 586 | 6 125 | 6 512 | 9 448 | 10 716 | 1,9 % |
| Sosialsektoren | 8 605 | 9 731 | 16 003 | 33 533 | 35 977 | −5 986 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 5 697 | 6 359 | 6 833 | 7 650 | 6 319 | 9 045 | 1,6 % |
| Kyrkje | 3 851 | 4 010 | 3 988 | 4 840 | 3 777 | 4 706 | 0,8 % |
| Barnevern | 11 372 | 10 153 | 11 236 | 11 418 | 11 402 | 10 488 | 1,9 % |
| Fellesutgifter | −2 880 | −20 652 | −18 507 | −42 424 | −13 925 | −26 019 | — |
| Politisk styring | 4 877 | 5 228 | 5 708 | 6 156 | 4 909 | 6 080 | 1,1 % |
| Sum netto driftsutgifter | 372 405 | 403 575 | 404 846 | 296 154 | 379 680 | 459 968 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 32 762 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 25,8 % | 14,0 % | 23,2 % | +11,7 |
| Helse og omsorg | 14,5 % | 11,9 % | 6,7 % | +2,6 |
| Eigedomsforvaltning | 13,4 % | 24,2 % | 25,4 % | −10,8 |
| Samferdsel | 10,5 % | 6,7 % | 8,1 % | +3,9 |
| Kommunale bustader | 10,4 % | 9,3 % | 7,5 % | +1,1 |
| Kultur | 7,0 % | 5,6 % | 6,1 % | +1,4 |
| Grunnskule | 6,4 % | 8,3 % | 11,9 % | −1,9 |
| Administrasjon | 4,9 % | 4,9 % | 2,3 % | −0,0 |
| Plan, byggesak og miljø | 4,7 % | 2,3 % | 1,9 % | +2,5 |
| Næringsforvaltning | 2,5 % | 1,8 % | 1,5 % | +0,7 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 23 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Helse og omsorg
- Eigedomsforvaltning
- Samferdsel
- Kommunale bustader
- Kultur
- Grunnskule
- Administrasjon
- Plan, byggesak og miljø
- Næringsforvaltning
- Barnehage
- Sosialsektoren
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Rogaland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 5 620 | 6 399 | 26 062 | 34 316 | 15 331 | 4 389 | 13,4 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 17 518 | 26 866 | 11 595 | 16 959 | 18 988 | 8 444 | 25,8 % |
| Grunnskule | 457 | 1 176 | 848 | 2 665 | 1 519 | 2 112 | 6,4 % |
| Helse og omsorg | 4 734 | 1 564 | 1 555 | 1 830 | 1 262 | 4 737 | 14,5 % |
| Samferdsel | 10 603 | 6 867 | 8 935 | 8 442 | 3 789 | 3 450 | 10,5 % |
| Barnehage | 267 | 0 | 110 | 55 | 0 | 0 | — |
| Kultur | 3 488 | 1 579 | 4 171 | 3 417 | 15 790 | 2 277 | 7,0 % |
| Kommunale bustader | 1 160 | 577 | 1 565 | 5 365 | 2 986 | 3 393 | 10,4 % |
| Næringsforvaltning | 788 | 845 | 1 164 | 60 | 256 | 806 | 2,5 % |
| Administrasjon | 1 835 | 5 184 | 26 893 | 33 094 | 2 135 | 1 605 | 4,9 % |
| Plan, byggesak og miljø | 13 878 | 6 682 | 2 421 | 2 348 | 6 108 | 1 549 | 4,7 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 2 131 | 1 229 | 26 | 1 981 | 4 176 | 0 | — |
| Kyrkje | 0 | 121 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 62 479 | 59 089 | 85 345 | 110 532 | 72 352 | 32 762 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
465 mill. kr
465 053 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
60,5 %
39,7 % i 2020
Fylke: 39,3 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
4,41
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,43 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+240 mill. kr
+107 %
Utan premieavvik 2025
374 mill. kr
48,6 % av driftsinntektene
Fylke: 31,6 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
601 mill. kr
minus 136 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (23 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
91 mill. kr
av ein arbeidskapital på 465 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
19,6 %
2020: 17,8 %
Fylke og land 2025
29,1 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−41,4 pp
+1,8 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (23 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
49,8 %
2020: 17,0 %
Disposisjonsfond 2025
383 mill. kr
382 738 tusen kr
Fylke og land 2025
21,3 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+32,8 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (23 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
402 mill. kr
402 458 tusen kr
Andel av driftsinntektene
52,3 %
2020: 23,4 %
Fylke og land 2025
31,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
95 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 382 738 | 95,1 % |
| Bundne driftsfond | 17 175 | 4,3 % |
| Ubunde investeringsfond | 2 545 | 0,6 % |
| Bundne investeringsfond | 0 | 0,0 % |
| Sum fond | 402 458 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
32 mill. kr
6 937 kr per innbyggjar
8 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
5,23 %
av 611 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,25 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
12 mill. kr
etter 19 mill. kr i renteinntekter og 1 mill. kr i utbytte
1,99 % av lånegjelda
Avdrag på lån
35 mill. kr
5,67 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 17,6 år
Renter og avdrag i alt
67 mill. kr
14 467 kr per innbyggjar
8,79 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (611 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
6 mill. kr
1 327 kr per innbyggjar · 0,81 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
12 mill. kr
2 655 kr per innbyggjar · 1,61 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
18 mill. kr
3 982 kr per innbyggjar · 2,42 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 123 039 kr i 2020 til 132 737 kr i 2025 – ein vekst på 7,9 % (9 698 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
132 737 kr
611 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
132 737 kr
611 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 5,23 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 611 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
32 mill. kr
Med 5,3 %
32 mill. kr
Endring per innbyggjar
+98 kr
Del av driftsinntektene
+0,06 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 0 mill. kr meir i året enn i dag – 98 kr per innbyggjar, eller om lag 1 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 2 av 23 i fylket (høgast: Strand 5,41 % · lågast: Suldal 3,12 % · median 4,18 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 9 av 23 i fylket (høgast: Utsira 251 290 kr · lågast: Hå 74 100 kr · median 111 396 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 9 av 22 i fylket (høgast: Utsira 251 290 kr · lågast: Hå 74 100 kr · median 114 227 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 3 av 23 i fylket (høgast: Utsira 18 194 kr · lågast: Sola 4 976 kr · median 9 232 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,41 % til 5,23 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 8 mill. kr til 32 mill. kr i året – ein endring på 24 mill. kr, eller 5 198 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
26 048 m²
+ 100 m² leigd = 26 148 m² i alt
Areal per innbyggjar
5,68 m²
4 600 innbyggjarar
Fylket: 5,03 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
111 kr
3 mill. kr i alt
Fylket: 113 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 62–184 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
24–57 mill. kr
5 148–12 322 kr per innbyggjar
906–2 168 kr per m²
Driftsutgifter per m²
1 322 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
309 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
363 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
12,6 %
netto til eigedomsforvaltning
157 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 12 av 23 i fylket (høgast: Utsira 14,28 m² · lågast: Eigersund 3,93 m² · median 5,68 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 10 av 23 i fylket (høgast: Suldal 204 kr · lågast: Bokn 15 kr · median 107 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 7 av 23 i fylket (høgast: Bokn 24 552 kr · lågast: Stavanger 2 390 kr · median 8 987 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 24 mill. kr og 57 mill. kr – det vil seie 906–2 168 kr per kvadratmeter eller 5 148–12 322 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Sauda, 2020–2025.
2021 · Markert fallArbeidskapitalen fall 3,4 % frå 2020 til 2021
Frå 225 mill. kr til 217 mill. kr – ein nedgang på 2,6 prosentpoeng av driftsinntektene (39,7 % → 37,1 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2021 · Markert fallFonda fall 10,6 % frå 2020 til 2021
Frå 132 mill. kr til 118 mill. kr – ein nedgang på 3,2 prosentpoeng av driftsinntektene (23,4 % → 20,2 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Sauda rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
5. av 23
i fylket i 2025 · 4,41
Fylkessnitt: 3,43
Landssnitt: 2,82
Nr. 32 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
4. av 23
i fylket i 2025 · 60,5 %
Fylkessnitt: 39,3 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 14 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
18. av 23
i fylket i 2025 · 222 %
Fylkessnitt: 208,6 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 130 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
10. av 23
i fylket i 2025 · 19,6 %
Fylkessnitt: 29,1 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 77 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 565 930 | 543 842 | 56 859 | 1 268 883 | 77 190 | 39 959 |
| 2021 | 584 816 | 575 257 | 52 690 | 1 265 308 | 80 583 | 54 228 |
| 2022 | 632 589 | 615 186 | 63 481 | 1 373 533 | 99 924 | 58 319 |
| 2023 | 832 403 | 683 794 | 76 216 | 1 424 029 | 114 941 | 86 429 |
| 2024 | 789 426 | 705 745 | 57 021 | 1 481 500 | 114 239 | 77 151 |
| 2025 | 769 157 | 728 270 | 28 373 | 1 571 172 | 136 195 | 91 302 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
6,9 %
323 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
624
Landet 946 · Rogaland 1 042
Fastlegeavtalar
8
1 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
101
3 opne lister · 2,45 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Rogaland
- Sauda
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Sauda
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 70 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 246 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 131 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,4 barn
2025
Rogaland: 5,7
Landet: 5,7
Nr. 18 av 23 i fylket (høgast: Tysvær 6,0 · lågast: Utsira 1,1) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
208
Årsverk til grunnbemanning
53,4
Årsverk i alt
62,6
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
43,6 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
7,3 elevar
2025
Rogaland: 9,0
Landet: 8,8
Nr. 18 av 23 i fylket (høgast: Strand 10,6 · lågast: Utsira 4,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
557
Lærarårsverk
75,9
Lærarårsverk utan lange fråvær
65,0
Årsverk i sektoren
98,3
Av dei assistentårsverk
15,4
Elevar per årsverk i sektoren
5,7
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Rogaland
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,27 brukarar
2025
Rogaland: 1,66
Landet: 1,72
Nr. 20 av 22 i fylket (høgast: Kvitsøy 2,86 · lågast: Tysvær 1,11) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,79
Brukarar av heimetenester
199
Brukarar av institusjonstenester
30
Årsverk i helse og omsorg
221,1
Med helsefagleg utdanning
86,9 %
Innbyggjarar 80+
310
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,4 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2023 (39,1 %)
Siste år: 43,6 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Rogaland | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 53,4 | +1,6+3,1 % | −13−5,9 % | −1,2 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 75,9 | +2,8+3,8 % | −17−3,0 % | +4,7 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 221,1 | −6,8−3,0 % | −22−8,8 % | +11,9 % | +11,8 % |
Barnehage: 1,6 fleire årsverk til grunnbemanning (+3,1 %) med færre barn med plass (−5,9 %). Grunnskule: 2,8 fleire lærarårsverk (+3,8 %) med færre elevar (−3,0 %). Helse og omsorg: 6,8 færre årsverk (−3,0 %) med færre tenestemottakarar (−8,8 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 53 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,4
Etter kutt
5,4
Rogaland
5,7
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 76 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
7,3
Etter kutt
7,3
Rogaland
9,0
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 221 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,27
Etter kutt
1,27
Rogaland
1,66
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
96,7 %
2025
Rogaland: 94,0
Landet: 94,5
Nr. 3 av 23 i fylket (høgast: Sola 99,7 · lågast: Utsira 66,7)
Barn med plass
208
1–2 år
93,0 %
3–5 år
99,2 %
Barn 1–5 år
211
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
139,3 elevar
2025
Rogaland: 281,4
Landet: 247,9
Nr. 17 av 23 i fylket (høgast: Randaberg 498,0 · lågast: Utsira 28,0)
Elevar
557
Skular
4
Barn 6–15 år
568
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
33,9 plassar
2025
Rogaland: 29,6
Landet: 29,7
Nr. 9 av 23 i fylket (høgast: Lund 48,0 · lågast: Sola 16,7)
Sjukeheimsplassar
28
Omsorgsbustader
77
Innbyggjarar 80+
310
Berre sjukeheim per 100
9,0
Berre omsorgsbustad per 100
24,8
Av dei i bustad er 80+
42,9 %
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
13,6 plassar
2025
Rogaland: 17,0
Landet: 14,7
Nr. 19 av 23 i fylket (høgast: Utsira 75,0 · lågast: Klepp 11,1)
Elevplassar
101
Elevar
75
Barn 6–18 år
742
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Sauda fell frå 211 i 2025 til 199 i 2050 – ei endring på −5,7 %. Held kommunen dei 208 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 98,6 til 104,5 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 196 plassar – 12 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Sauda fell frå 568 i 2025 til 459 i 2050 – ei endring på −19,2 %. Med same del av barna i kommunal skule (98,1 %) blir det 450 elevar, ned 107 frå 557 i dag. Held kommunen dei 4 skulane ho har, fell snittet frå 139,3 til 112,5 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 3,2 skular – 0,8 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 139,3 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Sauda veks frå 310 i 2025 til 482 i 2050 – ei endring på 55,5 %. Held kommunen dei 105 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 33,9 til 21,8 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 163 plassar – 58 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
10 034
i Rogaland, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,9 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
5 080 personar (51 %)
Største næring
Utleige av arbeidskraft
3 458 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Rogaland
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
76,2
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 40,0 · Eldre 36,1
Rogaland
65,2
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 40,7 · Eldre 24,5
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 12,1 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 11,0 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
43,9 år
+0,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 78,8
2040
45,7 år
+2,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 84,2
2050
46,7 år
+3,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 91,6
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Sauda, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,205
2013: 0,209
Fylke og land
0,249
Landet: 0,248
P90/P10
2,600
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
10,0 %
83 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
29,3 %
i dei tre lågaste gruppene · 28,4 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 8,9 % | −1,1 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 10,8 % | +0,8 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 9,6 % | −0,4 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,8 % | +0,8 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 11,0 % | +1,0 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 8,2 % | −1,8 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landet
Barnefattigdom i Rogaland 2022-2024
Flest: Haugesund (10,7 %) · Færrast: Bjerkreim (5,9 %) · Sauda er nr. 2 av 20 (fylkessnitt 8,2 % · 8 058 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Rogaland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,320).
Sauda brukar
36 736 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
39 725 kr
barnefattigdom 8,2 %
Brukar mest
Hjelmeland
55 012 kr · 8,5 % fattigdom
Brukar minst
Haugesund
31 547 kr · 10,7 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Haugesund | 10,7 % | 11 096 kr | 16 729 kr | 3 722 kr | 31 547 kr |
| Sauda | 10,0 % | 12 324 kr | 22 133 kr | 2 279 kr | 36 736 kr |
| Sokndal | 9,9 % | 13 527 kr | 22 373 kr | 3 437 kr | 39 337 kr |
| Strand | 9,6 % | 13 692 kr | 20 237 kr | 4 187 kr | 38 116 kr |
| Hå | 9,3 % | 14 676 kr | 21 105 kr | 3 306 kr | 39 087 kr |
| Vindafjord | 9,2 % | 12 489 kr | 23 318 kr | 3 875 kr | 39 682 kr |
| Stavanger | 8,7 % | 12 722 kr | 18 432 kr | 3 396 kr | 34 550 kr |
| Klepp | 8,6 % | 13 531 kr | 21 195 kr | 2 389 kr | 37 115 kr |
| Hjelmeland | 8,5 % | 16 797 kr | 32 971 kr | 5 244 kr | 55 012 kr |
| Eigersund | 8,1 % | 12 206 kr | 20 478 kr | 3 564 kr | 36 248 kr |
| Lund | 7,9 % | 13 940 kr | 25 015 kr | 3 814 kr | 42 769 kr |
| Sandnes | 7,7 % | 13 756 kr | 20 462 kr | 2 544 kr | 36 762 kr |
| Karmøy | 7,6 % | 13 075 kr | 19 333 kr | 3 310 kr | 35 718 kr |
| Randaberg | 7,5 % | 13 334 kr | 20 850 kr | 4 308 kr | 38 492 kr |
| Tysvær | 7,5 % | 15 063 kr | 26 243 kr | 2 828 kr | 44 134 kr |
| Suldal | 7,4 % | 16 530 kr | 29 055 kr | 2 978 kr | 48 563 kr |
| Time | 7,1 % | 13 003 kr | 19 802 kr | 3 191 kr | 35 996 kr |
| Gjesdal | 6,9 % | 14 937 kr | 22 368 kr | 3 825 kr | 41 130 kr |
| Sola | 6,3 % | 15 048 kr | 20 635 kr | 2 291 kr | 37 974 kr |
| Bjerkreim | 5,9 % | 12 401 kr | 30 183 kr | 2 951 kr | 45 535 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Rogaland 2024
Jamnast: Sauda (0,205) · Skeivast: Stavanger (0,281) · Sauda er nr. 1 av 23 (fylkessnitt 0,230)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 1,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 1,0 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Sauda i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Sauda blant dei 52 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
180. av 344
10,0 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
202. av 344
181 045 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
156. av 344
36 736 kr · på barn og unge
Gini 2024
309. av 358
0,205 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Sauda: nr. 180 av 344 med 10,0 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 4 572 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
43,2 år
median 44 år
Rogaland
39,6 år
median 39 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 3,6 år eldre enn fylket og 1,9 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
78 % i arbeid
0,7 % registrerte arbeidslause · 11,2 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 78,0 % | 78,3 % | 76,7 % | −0,3 |
| Registrerte arbeidslause | 0,7 % | 1,3 % | 1,4 % | −0,6 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,2 % | 1,3 % | 1,3 % | −0,1 |
| Under utdanning | 1,8 % | 2,8 % | 3,1 % | −1,0 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 11,2 % | 9,2 % | 10,3 % | +2,0 |
| AFP / alderspensjon | 3,0 % | 1,4 % | 1,3 % | +1,6 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,2 % | 5,6 % | 5,8 % | −1,4 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Rogaland
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
69,8 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Rogaland 73,1 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 69,8 % | 73,1 % | 72,1 % | −3,3 |
| 80–99 % | 7,3 % | 5,3 % | 5,4 % | +2,0 |
| 60–79 % | 5,3 % | 4,2 % | 4,2 % | +1,1 |
| 40–59 % | 6,0 % | 5,5 % | 6,0 % | +0,5 |
| 20–39 % | 5,3 % | 5,5 % | 5,7 % | −0,2 |
| 0–19 % | 6,2 % | 6,5 % | 6,6 % | −0,3 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
1 978
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
2 246
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
88,1 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 91,5 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
1 790
79,7 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
456
personar · 20,3 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 44,8 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
188
personar · 9,5 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 37,5 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−268
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (23 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2018–2025
Utpendlinga har auka frå 429 til 456 personar (19,3 % → 20,3 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 47 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (456 utpendlarar)
- Stavanger86 (18,9 %)
- Suldal68 (14,9 %)
- Haugesund38 (8,3 %)
- Sola36 (7,9 %)
- Sandnes30 (6,6 %)
- Sokkelen sør for 62 grader N28 (6,1 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (188 innpendlarar)
- Suldal96 (51,1 %)
- Vindafjord9 (4,8 %)
- Stavanger7 (3,7 %)
- Sandnes6 (3,2 %)
- Bergen6 (3,2 %)
- Haugesund5 (2,7 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (468 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +37 arbeidsplassar (+1,9 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 27 | 50 | +23 | +85,2 % |
| Undervisning | 206 | 228 | +22 | +10,7 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 89 | 110 | +21 | +23,6 % |
| Helse- og sosialtenester | 453 | 468 | +15 | +3,3 % |
| Personleg tenesteyting | 50 | 61 | +11 | +22,0 % |
| Varehandel | 167 | 173 | +6 | +3,6 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 131 | 135 | +4 | +3,1 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 7 | 10 | +3 | +42,9 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 32 | 32 | 0 | 0,0 % |
| Transport og lagring | 71 | 66 | −5 | −7,0 % |
| Finans og forsikring | 17 | 11 | −6 | −35,3 % |
| Industri | 341 | 329 | −12 | −3,5 % |
| Overnatting og servering | 60 | 47 | −13 | −21,7 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 66 | 52 | −14 | −21,2 % |
| Bygg og anlegg | 210 | 192 | −18 | −8,6 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Industri
- Undervisning
- Bygg og anlegg
- Varehandel
- Elektrisitet, vatn og renovasjon
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Rogaland | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 2 132 | 835 100 kr | 670 600 kr | 739 600 kr | 676 100 kr | −0,8 % |
| Einebuande | 875 | 498 400 kr | 396 300 kr | 413 200 kr | 397 500 kr | −0,3 % |
| Par utan barn | 549 | 1 041 500 kr | 820 600 kr | 896 600 kr | 860 000 kr | −4,6 % |
| Par med barn 0-17 år | 394 | 1 537 400 kr | 1 152 700 kr | 1 178 000 kr | 1 141 700 kr | +1,0 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 111 | 685 600 kr | 548 600 kr | 582 200 kr | 568 200 kr | −3,4 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
678 100 kr
Landet: 1 000 800 kr (−32,2 %)
Gjeld, median
264 700 kr
Landet: 415 800 kr (−36,3 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 265 400 kr
Landet: 1 792 100 kr (−29,4 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
365 000 kr
Landet: 378 800 kr (−3,6 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,16 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 166 332 kr
Bruttoformue per hushald
2 176 488 kr
Bankinnskot per hushald
627 800 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 006 716 kr
1,72 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,72 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
12 778 kr
Rogaland 13 544 kr · Landet 12 828 kr
242 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−131 kr
Utbetalinga er 99,0 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+4 478 kr
154,0 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Sosialhjelpstilfelle
148
Del av befolkninga
3,2 %
Barn i familiar med sosialhjelp
94
Gjennomsnittleg stønadstid
4,2 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
40
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,2 md
Samla stønadssum
8 012 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Rogaland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
75,1
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 170 260 kr/år | 174 537 kr/år | −2,5 % billigere |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 18 120 kr/m² | 55 627 kr/m² | −67,4 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 19 052 kr/år | 18 029 kr/år | +5,7 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 945 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −33,7 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 25,4 % · leige 2-roms 15,5 %
170 260 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
18 120 kr/m²
Alle bustadtypar · 18 omsetningar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
19 052 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 670 600 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
170 260 kr
+6,6 % frå 2024 (159 671 kr)
Snitt Rogaland
190 431 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader64 199 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi28 564 kr
- Kommunale avgifter21 669 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt2 793 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Rogaland
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
25,4 %
170 260 kr av 670 600 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
15,5 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 670 600 kr | 25,4 % | 15,5 % |
| Einebuande | 396 300 kr | 43,0 % | 26,2 % |
| Par utan barn | 820 600 kr | 20,7 % | 12,7 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 152 700 kr | 14,8 % | 9,0 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 548 600 kr | 31,0 % | 18,9 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
18 120 kr/m²
18 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
12 730 kr/m²
13 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
—
2 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
—
3 salg
Landet: 71 644
Totalt 18 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Rogaland | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 18 120 | 46 871 | 55 627 |
| Einebustader | 12 730 | 33 341 | 29 924 |
| Småhus | — | 42 755 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | — | 58 493 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 4 569.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
19 052 kr
+5,9 % frå 2025
Snitt Rogaland 2026
15 578 kr
Kommunen ligger 22,3 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 5,7 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Rogaland
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 4 346 | 4 652 | 5 589 | 6 350 | 6 564 | 6 822 |
| Avløp | 3 674 | 4 482 | 6 518 | 7 982 | 7 907 | 8 497 |
| Avfall | 2 802 | 2 043 | 3 237 | 2 924 | 3 165 | 3 424 |
| Feiing og tilsyn | 380 | 380 | 351 | 558 | 348 | 309 |
| Sum årsgebyr | 11 202 | 11 557 | 15 695 | 17 814 | 17 984 | 19 052 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 2 544 | 2 544 | 1 035 | 1 200 | 2 383 | 2 200 |
| Målarleige | 191 | 271 | 289 | 260 | 266 | 300 |
| Vatn per m³ | 16 | 17,1 | 21,3 | 24 | 24,5 | 25,5 |
| Avløp per m³ | 10,6 | 13 | 21,1 | 26 | 25,7 | 28 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 8 248 | 8 496 | 8 072 | 8 480 | 8 701 | 9 788 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 6 304 | 6 496 | 6 168 | 6 480 | 6 649 | 7 479 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno

