Kommune- og fylkesendringar
- Delt i 2024: Ålesund og Haram var same kommune fram til 2024. Tal frå før 2024 gjeld den gamle Ålesund-kommunen, og er difor haldne utanfor historikken.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2024 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti
Fremskrittspartiet
Ordførar
Håkon Lykkebø Strand (Frp)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 4 878 206 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 38,8 % | 38,4 % | 34,9 % | +0,4 |
| Grunnskule | 20,6 % | 20,1 % | 19,9 % | +0,5 |
| Barnehage | 13,9 % | 11,5 % | 12,9 % | +2,4 |
| Eigedomsforvaltning | 7,1 % | 7,3 % | 8,0 % | −0,2 |
| Sosialsektoren | 4,3 % | 4,2 % | 6,0 % | +0,2 |
| Administrasjon | 3,7 % | 6,5 % | 5,7 % | −2,7 |
| Barnevern | 3,1 % | 2,6 % | 3,4 % | +0,6 |
| Kultur | 2,6 % | 2,7 % | 3,6 % | −0,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % | +0,4 |
| Samferdsel | 1,1 % | 1,8 % | 1,4 % | −0,7 |
| Kyrkje | 0,9 % | 0,9 % | 0,8 % | −0,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,8 % | 1,1 % | 1,3 % | −0,2 |
| Kommunale bustader | 0,7 % | 0,3 % | 0,5 % | +0,4 |
| Politisk styring | 0,5 % | 0,9 % | 0,6 % | −0,4 |
| Næringsforvaltning | 0,0 % | 0,5 % | 0,0 % | −0,4 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 27 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Barnevern
- Kultur
- Brann- og ulykkesvern
- Samferdsel
- Kyrkje
- Plan, byggesak og miljø
- Kommunale bustader
- Politisk styring
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Møre og Romsdal
| Hovudgruppe | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 349 053 | 367 882 | 7,1 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −87 278 | −110 162 | — |
| Grunnskule | 997 805 | 1 066 065 | 20,6 % |
| Helse og omsorg | 1 843 535 | 2 012 651 | 38,8 % |
| Samferdsel | 42 355 | 55 171 | 1,1 % |
| Barnehage | 661 545 | 718 032 | 13,9 % |
| Kultur | 121 461 | 133 202 | 2,6 % |
| Kommunale bustader | 28 271 | 35 781 | 0,7 % |
| Næringsforvaltning | −17 867 | 1 635 | 0,0 % |
| Administrasjon | 272 925 | 193 143 | 3,7 % |
| Plan, byggesak og miljø | 42 703 | 41 575 | 0,8 % |
| Sosialsektoren | 232 068 | 223 569 | 4,3 % |
| Brann- og ulykkesvern | 84 892 | 99 124 | 1,9 % |
| Kyrkje | 46 090 | 44 979 | 0,9 % |
| Barnevern | 134 468 | 161 717 | 3,1 % |
| Fellesutgifter | −139 591 | −194 065 | — |
| Politisk styring | 20 901 | 27 907 | 0,5 % |
| Sum netto driftsutgifter | 4 633 336 | 4 878 206 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 1 478 123 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 47,6 % | 15,9 % | 23,2 % | +31,7 |
| Eigedomsforvaltning | 13,3 % | 18,9 % | 25,4 % | −5,5 |
| Samferdsel | 12,9 % | 11,2 % | 8,1 % | +1,7 |
| Grunnskule | 7,2 % | 10,2 % | 11,9 % | −3,0 |
| Kultur | 4,9 % | 2,5 % | 6,1 % | +2,4 |
| Kommunale bustader | 3,7 % | 19,4 % | 7,5 % | −15,7 |
| Brann- og ulykkesvern | 3,1 % | 2,2 % | 1,6 % | +0,9 |
| Næringsforvaltning | 2,6 % | 1,5 % | 1,5 % | +1,1 |
| Administrasjon | 1,9 % | 3,3 % | 2,3 % | −1,3 |
| Barnehage | 1,1 % | 2,5 % | 2,7 % | −1,4 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,9 % | 1,2 % | 1,9 % | −0,3 |
| Helse og omsorg | 0,5 % | 10,1 % | 6,7 % | −9,6 |
| Kyrkje | 0,2 % | 0,7 % | 0,9 % | −0,5 |
| Sosialsektoren | 0,0 % | 0,2 % | 0,2 % | −0,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 27 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Eigedomsforvaltning
- Samferdsel
- Grunnskule
- Kultur
- Kommunale bustader
- Brann- og ulykkesvern
- Næringsforvaltning
- Administrasjon
- Barnehage
- Plan, byggesak og miljø
- Helse og omsorg
- Kyrkje
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Møre og Romsdal
| Hovudgruppe | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 458 402 | 196 971 | 13,3 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 400 328 | 703 718 | 47,6 % |
| Grunnskule | 258 668 | 106 449 | 7,2 % |
| Helse og omsorg | 40 052 | 7 774 | 0,5 % |
| Samferdsel | 336 548 | 190 393 | 12,9 % |
| Barnehage | 14 116 | 16 894 | 1,1 % |
| Kultur | 168 697 | 72 278 | 4,9 % |
| Kommunale bustader | 182 385 | 54 710 | 3,7 % |
| Næringsforvaltning | 19 182 | 38 804 | 2,6 % |
| Administrasjon | 17 586 | 28 553 | 1,9 % |
| Plan, byggesak og miljø | 29 185 | 13 514 | 0,9 % |
| Sosialsektoren | 76 | 450 | 0,0 % |
| Brann- og ulykkesvern | 23 101 | 45 115 | 3,1 % |
| Kyrkje | 0 | 2 500 | 0,2 % |
| Barnevern | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 1 948 326 | 1 478 123 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
957 mill. kr
956 670 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
14,3 %
13,2 % i 2024
Fylke: 22,5 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
1,87
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,48 · Landet: 2,82
Endring 2024–2025
+133 mill. kr
+16 %
Utan premieavvik 2025
540 mill. kr
8,1 % av driftsinntektene
Fylke: 14,1 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
2 052 mill. kr
minus 1 095 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (27 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
417 mill. kr
av ein arbeidskapital på 957 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
43,6 %
2024: 60,0 %
Fylke og land 2025
84,9 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−17,4 pp
−16,4 pp sidan 2024
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (26 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
1,0 %
2024: 1,5 %
Disposisjonsfond 2025
68 mill. kr
67 599 tusen kr
Fylke og land 2025
10,7 %
Landet: 12,0 %
Endring 2024–2025
−0,5 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
587 mill. kr
586 525 tusen kr
Andel av driftsinntektene
8,8 %
2024: 9,0 %
Fylke og land 2025
17,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
12 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 67 599 | 11,5 % |
| Bundne driftsfond | 149 499 | 25,5 % |
| Ubunde investeringsfond | 131 546 | 22,4 % |
| Bundne investeringsfond | 237 881 | 40,6 % |
| Sum fond | 586 525 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
414 mill. kr
6 996 kr per innbyggjar
351 mill. kr i 2024
Rente av lånegjelda
4,34 %
av 9 540 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,38 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
14 mill. kr
etter 329 mill. kr i renteinntekter og 72 mill. kr i utbytte
0,14 % av lånegjelda
Avdrag på lån
99 mill. kr
1,04 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 96,2 år
Renter og avdrag i alt
513 mill. kr
8 671 kr per innbyggjar
8,17 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (9 540 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
95 mill. kr
1 612 kr per innbyggjar · 1,52 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
191 mill. kr
3 223 kr per innbyggjar · 3,04 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
286 mill. kr
4 835 kr per innbyggjar · 4,55 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 143 072 kr i 2024 til 161 153 kr i 2025 – ein vekst på 12,6 % (18 081 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
161 153 kr
9 540 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
238 476 kr
14 117 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
77 323 kr
48,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,34 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 9 540 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
414 mill. kr
Med 5,3 %
506 mill. kr
Endring per innbyggjar
+1 545 kr
Del av driftsinntektene
+1,46 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 91 mill. kr meir i året enn i dag – 1 545 kr per innbyggjar, eller om lag 108 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 15 av 27 i fylket (høgast: Hareid 5,78 % · lågast: Averøy 3,56 % · median 4,36 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 10 av 27 i fylket (høgast: Hareid 220 916 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 2 av 27 i fylket (høgast: Molde 262 639 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 25 av 27 i fylket (høgast: Hareid 19 532 kr · lågast: Vestnes 8 582 kr · median 11 057 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2024 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 4,20 % til 4,34 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 351 mill. kr til 414 mill. kr i året – ein endring på 63 mill. kr, eller 990 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
236 304 m²
+ 18 119 m² leigd = 254 423 m² i alt
Areal per innbyggjar
4,30 m²
59 198 innbyggjarar
Fylket: 5,63 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
186 kr
44 mill. kr i alt
Fylket: 86 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 0–109 kr per m² i året
Anslått etterslep 2024–2025
0–34 mill. kr
0–581 kr per innbyggjar
0–135 kr per m²
Driftsutgifter per m²
666 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
158 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
108 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
8,1 %
netto til eigedomsforvaltning
176 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 22 av 24 i fylket (høgast: Fjord 12,99 m² · lågast: Averøy 4,14 m² · median 6,10 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 2 av 24 i fylket (høgast: Sunndal 187 kr · lågast: Surnadal 19 kr · median 56 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 24 av 24 i fylket (høgast: Sande 19 261 kr · lågast: Ålesund 581 kr · median 10 136 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2024–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 0 mill. kr og 34 mill. kr – det vil seie 0–135 kr per kvadratmeter eller 0–581 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Ålesund, 2024–2025.
Ingen år med kraftig fall i fonda eller arbeidskapitalen i perioden 2024–2025.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Ålesund rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
16. av 27
i fylket i 2025 · 1,87
Fylkessnitt: 2,48
Landssnitt: 2,82
Nr. 281 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
14. av 27
i fylket i 2025 · 14,3 %
Fylkessnitt: 22,5 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 265 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
21. av 27
i fylket i 2025 · 264,3 %
Fylkessnitt: 248,9 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 291 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
8. av 26
i fylket i 2025 · 43,6 %
Fylkessnitt: 84,9 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 216 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 6 226 782 | 6 180 081 | 1 492 352 | 14 436 127 | 1 903 766 | 493 960 |
| 2025 | 6 667 852 | 6 434 482 | 1 292 412 | 16 528 589 | 1 095 471 | 417 085 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
4,9 %
3 039 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
1 064
Landet 946 · Møre og Romsdal 853
Fastlegeavtalar
60
4 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
102
8 opne lister · 2,87 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Møre og Romsdal
- Ålesund
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Ålesund
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 81 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 32 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 194 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2024–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,7 barn
2025
Møre og Romsdal: 5,7
Landet: 5,7
Nr. 12 av 27 i fylket (høgast: Sula 6,0 · lågast: Smøla 4,2) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
2 880
Årsverk til grunnbemanning
700,3
Årsverk i alt
809,2
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
40,4 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
9,7 elevar
2025
Møre og Romsdal: 8,4
Landet: 8,8
Nr. 1 av 27 i fylket (høgast: Ålesund 9,7 · lågast: Fjord 4,8) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
6 128
Lærarårsverk
631,3
Lærarårsverk utan lange fråvær
577,5
Årsverk i sektoren
980,3
Av dei assistentårsverk
206,5
Elevar per årsverk i sektoren
6,3
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,61 brukarar
2025
Møre og Romsdal: 1,76
Landet: 1,72
Nr. 15 av 27 i fylket (høgast: Aure 3,03 · lågast: Gjemnes 0,97) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,62
Brukarar av heimetenester
2 497
Brukarar av institusjonstenester
390
Årsverk i helse og omsorg
2 071,9
Med helsefagleg utdanning
62,1 %
Innbyggjarar 80+
2 777
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,7 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2024 (41,6 %), 2025 (40,4 %)
Siste år: 40,4 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2024–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Møre og Romsdal | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 700,3 | +6,7+1,0 % | −12−0,4 % | −0,5 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 631,3 | −11,1−1,7 % | −177−2,8 % | −0,5 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 2 071,9 | +58+2,9 % | +2+0,1 % | +9,5 % | +11,8 % |
Barnehage: 6,7 fleire årsverk til grunnbemanning (+1,0 %) med færre barn med plass (−0,4 %). Grunnskule: 11,1 færre lærarårsverk (−1,7 %) med færre elevar (−2,8 %). Helse og omsorg: 58 fleire årsverk (+2,9 %) med fleire tenestemottakarar (+0,1 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 700 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,7
Etter kutt
5,7
Møre og Romsdal
5,7
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 631 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
9,7
Etter kutt
9,7
Møre og Romsdal
8,4
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 2 072 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,61
Etter kutt
1,61
Møre og Romsdal
1,76
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
95,2 %
2025
Møre og Romsdal: 96,2
Landet: 94,5
Nr. 18 av 27 i fylket (høgast: Gjemnes 100,9 · lågast: Rauma 90,7)
Barn med plass
2 880
1–2 år
92,6 %
3–5 år
96,8 %
Barn 1–5 år
3 049
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
278,5 elevar
2025
Møre og Romsdal: 193,0
Landet: 247,9
Nr. 2 av 27 i fylket (høgast: Sula 327,0 · lågast: Sande 74,3)
Elevar
6 128
Skular
22
Barn 6–15 år
6 822
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
24,6 plassar
2025
Møre og Romsdal: 32,8
Landet: 29,7
Nr. 23 av 27 i fylket (høgast: Sande 48,2 · lågast: Fjord 18,1)
Sjukeheimsplassar
348
Omsorgsbustader
336
Innbyggjarar 80+
2 777
Berre sjukeheim per 100
12,5
Berre omsorgsbustad per 100
12,1
Av dei i bustad er 80+
26,2 %
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
23,1 plassar
2025
Møre og Romsdal: 22,3
Landet: 14,7
Nr. 16 av 27 i fylket (høgast: Smøla 64,5 · lågast: Haram 0,0)
Elevplassar
2 077
Elevar
1 590
Barn 6–18 år
8 987
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Ålesund veks frå 3 049 i 2025 til 3 066 i 2050 – ei endring på 0,6 %. Held kommunen dei 2 880 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 94,5 til 93,9 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 2 897 plassar – 17 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Ålesund fell frå 6 822 i 2025 til 6 528 i 2050 – ei endring på −4,3 %. Med same del av barna i kommunal skule (89,8 %) blir det 5 862 elevar, ned 266 frå 6 128 i dag. Held kommunen dei 22 skulane ho har, fell snittet frå 278,5 til 266,5 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 21,0 skular – 1,0 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 278,5 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Ålesund veks frå 2 777 i 2025 til 6 017 i 2050 – ei endring på 116,7 %. Held kommunen dei 684 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 24,6 til 11,4 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 1 480 plassar – 796 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
5 124
i Møre og Romsdal, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
4,1 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
2 145 personar (42 %)
Største næring
Industri
2 174 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Møre og Romsdal
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
64,0
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,6 · Eldre 27,3
Møre og Romsdal
71,7
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 38,2 · Eldre 33,5
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 0,1 færre barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 7,7 færre enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
41,7 år
+1,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 66,0
2040
43,4 år
+2,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 72,8
2050
44,6 år
+3,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 78,5
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Ålesund, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,234
2013: 0,238
Fylke og land
0,227
Landet: 0,248
P90/P10
2,700
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
6,9 %
721 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
29,8 %
i dei tre lågaste gruppene · 31,8 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 9,6 % | −0,4 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,3 % | −0,7 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 9,5 % | −0,5 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 11,0 % | +1,0 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landet
Barnefattigdom i Møre og Romsdal 2022-2024
Flest: Vestnes (13,0 %) · Færrast: Stranda (5,6 %) · Ålesund er nr. 23 av 27 (fylkessnitt 9,0 % · 4 053 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Møre og Romsdal: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,230).
Ålesund brukar
32 614 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
36 493 kr
barnefattigdom 9,0 %
Brukar mest
Aukra
56 191 kr · 11,6 % fattigdom
Brukar minst
Kristiansund
29 740 kr · 10,9 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Vestnes | 13,0 % | 11 308 kr | 17 769 kr | 2 869 kr | 31 946 kr |
| Fjord | 12,1 % | 11 404 kr | 23 884 kr | 2 902 kr | 38 190 kr |
| Aukra | 11,6 % | 16 480 kr | 33 963 kr | 5 748 kr | 56 191 kr |
| Sykkylven | 11,0 % | 11 027 kr | 20 352 kr | 3 827 kr | 35 206 kr |
| Kristiansund | 10,9 % | 10 587 kr | 16 346 kr | 2 807 kr | 29 740 kr |
| Smøla | 10,9 % | 12 372 kr | 23 645 kr | 2 358 kr | 38 375 kr |
| Sande | 10,8 % | 13 199 kr | 21 251 kr | 2 078 kr | 36 528 kr |
| Sunndal | 10,4 % | 13 027 kr | 22 840 kr | 3 146 kr | 39 013 kr |
| Surnadal | 10,3 % | 12 975 kr | 23 030 kr | 2 789 kr | 38 794 kr |
| Tingvoll | 9,7 % | 10 566 kr | 21 125 kr | 3 281 kr | 34 972 kr |
| Volda | 9,4 % | 13 925 kr | 21 171 kr | 2 852 kr | 37 948 kr |
| Herøy (Møre og Romsdal) | 9,2 % | 12 132 kr | 18 837 kr | 2 020 kr | 32 989 kr |
| Averøy | 9,1 % | 10 548 kr | 24 025 kr | 1 435 kr | 36 008 kr |
| Molde | 8,9 % | 11 785 kr | 18 039 kr | 2 548 kr | 32 372 kr |
| Gjemnes | 8,7 % | 12 931 kr | 23 178 kr | 1 645 kr | 37 754 kr |
| Hustadvika | 8,4 % | 12 885 kr | 22 476 kr | 3 100 kr | 38 461 kr |
| Hareid | 8,3 % | 11 157 kr | 19 710 kr | 3 261 kr | 34 128 kr |
| Haram | 8,3 % | 11 305 kr | 18 956 kr | 2 072 kr | 32 333 kr |
| Ulstein | 8,1 % | 12 733 kr | 21 518 kr | 2 262 kr | 36 513 kr |
| Rauma | 7,9 % | 12 962 kr | 20 369 kr | 3 256 kr | 36 587 kr |
| Ørsta | 7,8 % | 13 114 kr | 20 934 kr | 2 339 kr | 36 387 kr |
| Aure | 7,5 % | 11 189 kr | 25 956 kr | 4 029 kr | 41 174 kr |
| Ålesund | 6,9 % | 12 035 kr | 17 868 kr | 2 711 kr | 32 614 kr |
| Sula | 6,8 % | 13 856 kr | 20 601 kr | 2 640 kr | 37 097 kr |
| Giske | 6,5 % | 13 430 kr | 22 846 kr | 1 640 kr | 37 916 kr |
| Vanylven | 6,0 % | 8 569 kr | 21 743 kr | 3 524 kr | 33 836 kr |
| Stranda | 5,6 % | 10 560 kr | 20 134 kr | 1 546 kr | 32 240 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Møre og Romsdal 2024
Jamnast: Fjord (0,204) · Skeivast: Sande (0,258) · Ålesund er nr. 23 av 27 (fylkessnitt 0,224)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,3 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,2 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Ålesund i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Ålesund blant dei 89 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
306. av 344
6,9 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
298. av 344
164 121 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
274. av 344
32 614 kr · på barn og unge
Gini 2024
85. av 358
0,234 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Ålesund: nr. 306 av 344 med 6,9 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 58 509 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
40,7 år
median 40 år
Møre og Romsdal
42,4 år
median 42 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 1,7 år yngre enn fylket og 0,6 år yngre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
79,5 % i arbeid
1,2 % registrerte arbeidslause · 8,5 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 79,5 % | 78,3 % | 76,7 % | +1,2 |
| Registrerte arbeidslause | 1,2 % | 1,1 % | 1,4 % | +0,1 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,0 % | 1,2 % | 1,3 % | −0,2 |
| Under utdanning | 3,4 % | 3,0 % | 3,1 % | +0,4 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 8,5 % | 9,8 % | 10,3 % | −1,3 |
| AFP / alderspensjon | 1,2 % | 1,3 % | 1,3 % | −0,1 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,2 % | 5,2 % | 5,8 % | 0,0 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Møre og Romsdal
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
71,8 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Møre og Romsdal 70,9 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 71,8 % | 70,9 % | 72,1 % | +0,9 |
| 80–99 % | 6,1 % | 6,4 % | 5,4 % | −0,3 |
| 60–79 % | 4,2 % | 4,5 % | 4,2 % | −0,3 |
| 40–59 % | 5,7 % | 6,2 % | 6,0 % | −0,5 |
| 20–39 % | 5,6 % | 5,4 % | 5,7 % | +0,2 |
| 0–19 % | 6,6 % | 6,6 % | 6,6 % | 0,0 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
35 028
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
31 810
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
110,1 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 89,9 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
25 561
80,4 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
6 249
personar · 19,6 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 34 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
9 467
personar · 27 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 26,4 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
+3 218
fleire pendlar inn enn ut
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2024–2025
Utpendlinga har auka frå 6 150 til 6 249 personar (19,4 % → 19,6 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 308 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (6 249 utpendlarar)
- Sula918 (14,7 %)
- Haram772 (12,4 %)
- Oslo - Oslove622 (10,0 %)
- Giske572 (9,2 %)
- Bergen360 (5,8 %)
- Trondheim - Tråante315 (5,0 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (9 467 innpendlarar)
- Sula2 340 (24,7 %)
- Giske1 862 (19,7 %)
- Haram1 299 (13,7 %)
- Sykkylven418 (4,4 %)
- Molde281 (3,0 %)
- Ulstein268 (2,8 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (8 191 arbeidsplassar).
Næringsutvikling 2024–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +338 arbeidsplassar (+1,0 %) sidan 2024.
| Næring | 2024 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Industri | 3 562 | 3 814 | +252 | +7,1 % |
| Varehandel | 5 011 | 5 143 | +132 | +2,6 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 1 763 | 1 841 | +78 | +4,4 % |
| Personleg tenesteyting | 1 209 | 1 278 | +69 | +5,7 % |
| Transport og lagring | 1 878 | 1 939 | +61 | +3,2 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 898 | 959 | +61 | +6,8 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 2 379 | 2 412 | +33 | +1,4 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 443 | 459 | +16 | +3,6 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 607 | 606 | −1 | −0,2 % |
| Finans og forsikring | 792 | 788 | −4 | −0,5 % |
| Undervisning | 2 483 | 2 465 | −18 | −0,7 % |
| Overnatting og servering | 1 356 | 1 312 | −44 | −3,2 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 1 449 | 1 393 | −56 | −3,9 % |
| Helse- og sosialtenester | 8 251 | 8 191 | −60 | −0,7 % |
| Bygg og anlegg | 2 325 | 2 251 | −74 | −3,2 % |
| Bergverk og utvinning | 156 | 49 | −107 | −68,6 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Industri
- Undervisning
- Teknisk tenesteyting, eigedom
- Bygg og anlegg
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Møre og Romsdal | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 27 393 | 874 000 kr | 691 800 kr | 685 300 kr | 676 100 kr | +2,3 % |
| Einebuande | 11 572 | 501 000 kr | 397 000 kr | 388 400 kr | 397 500 kr | −0,1 % |
| Par utan barn | 6 487 | 1 109 300 kr | 866 600 kr | 835 900 kr | 860 000 kr | +0,8 % |
| Par med barn 0-17 år | 5 473 | 1 540 900 kr | 1 169 100 kr | 1 130 000 kr | 1 141 700 kr | +2,4 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 934 | 714 600 kr | 571 000 kr | 563 100 kr | 568 200 kr | +0,5 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
1 031 200 kr
Landet: 1 000 800 kr (+3,0 %)
Gjeld, median
504 400 kr
Landet: 415 800 kr (+21,3 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 753 900 kr
Landet: 1 792 100 kr (−2,1 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
359 900 kr
Landet: 378 800 kr (−5,0 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,64 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 783 976 kr
Bruttoformue per hushald
3 034 247 kr
Bankinnskot per hushald
622 627 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 086 440 kr
1,73 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,73 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
10 832 kr
Møre og Romsdal 11 461 kr · Landet 12 828 kr
109 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−2 077 kr
Utbetalinga er 83,9 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+2 532 kr
130,5 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Sosialhjelpstilfelle
1 463
Del av befolkninga
2,5 %
Barn i familiar med sosialhjelp
390
Gjennomsnittleg stønadstid
4,5 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
452
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,3 md
Samla stønadssum
70 906 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
135
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Møre og Romsdal og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
98,8
Om lag som landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 193 653 kr/år | 174 537 kr/år | +11,0 % dyrare |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 9 880 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −16,2 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 16 698 kr/år | 18 029 kr/år | −7,4 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 534 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +7,6 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 28,0 % · leige 2-roms 17,1 %
193 653 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
42 378 kr/m²
Alle bustadtypar · 268 omsetningar
9 880 kr/mnd
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
16 698 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 691 800 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
193 653 kr
+0,7 % frå 2024 (192 400 kr)
Snitt Møre og Romsdal
160 495 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader98 796 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi19 159 kr
- Kommunale avgifter18 360 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt4 304 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Møre og Romsdal
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
28,0 %
193 653 kr av 691 800 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
17,1 %
118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 691 800 kr | 28,0 % | 17,1 % |
| Einebuande | 397 000 kr | 48,8 % | 29,9 % |
| Par utan barn | 866 600 kr | 22,3 % | 13,7 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 169 100 kr | 16,6 % | 10,1 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 571 000 kr | 33,9 % | 20,8 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
42 378 kr/m²
268 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
31 466 kr/m²
73 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
38 593 kr/m²
41 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
48 559 kr/m²
154 salg
Landet: 71 644
Totalt 268 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Møre og Romsdal | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 42 378 | 32 453 | 55 627 |
| Einebustader | 31 466 | 21 998 | 29 924 |
| Småhus | 38 593 | 32 165 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 48 559 | 41 957 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
9 880 kr
2 500 kr per m² per år
+3,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire Estimat | 9 300 | 10 000 | 10 600 | 11 100 | 11 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 58 904.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
16 698 kr
+9,8 % frå 2025
Snitt Møre og Romsdal 2026
15 659 kr
Kommunen ligger 6,6 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 7,4 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Møre og Romsdal
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 3 935 | 4 568 | 4 765 |
| Avløp | 5 277 | 6 087 | 7 220 |
| Avfall | 3 835 | 4 076 | 4 218 |
| Feiing og tilsyn | 476 | 479 | 495 |
| Sum årsgebyr | 13 523 | 15 210 | 16 698 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 360 | 1 404 | 2 119 |
| Vatn per m³ | 20,7 | 24 | 25,1 |
| Avløp per m³ | 28,6 | 32,7 | 38,2 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 6 800 | 6 800 | 6 800 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 6 800 | 6 800 | 6 800 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno