Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Senterpartiet
Fremskrittspartiet
Kristelig Folkeparti
VenstreOrdførar
Stian Skorgen Scheide (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 786 087 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune |
|---|---|
| Helse og omsorg | 32,2 % |
| Grunnskule | 23,0 % |
| Barnehage | 13,6 % |
| Eigedomsforvaltning | 7,9 % |
| Administrasjon | 5,9 % |
| Sosialsektoren | 5,2 % |
| Kultur | 4,2 % |
| Barnevern | 2,4 % |
| Samferdsel | 1,9 % |
| Brann- og ulykkesvern | 1,0 % |
| Kyrkje | 0,9 % |
| Plan, byggesak og miljø | 0,8 % |
| Politisk styring | 0,6 % |
| Næringsforvaltning | 0,3 % |
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Administrasjon
- Sosialsektoren
- Kultur
- Barnevern
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Plan, byggesak og miljø
- Politisk styring
- Næringsforvaltning
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 46 976 | 54 867 | 57 490 | 58 734 | 60 465 | 65 905 | 7,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −10 066 | −2 121 | −8 921 | −4 282 | −10 834 | −22 450 | — |
| Grunnskule | 141 777 | 148 341 | 155 333 | 178 599 | 185 777 | 192 760 | 23,0 % |
| Helse og omsorg | 177 037 | 201 455 | 226 710 | 239 229 | 257 719 | 269 773 | 32,2 % |
| Samferdsel | 14 042 | 15 108 | 14 969 | 18 897 | 16 341 | 15 960 | 1,9 % |
| Barnehage | 79 565 | 82 283 | 85 944 | 99 745 | 104 676 | 114 059 | 13,6 % |
| Kultur | 27 159 | 28 074 | 28 795 | 31 968 | 36 165 | 35 192 | 4,2 % |
| Kommunale bustader | 44 | 607 | 1 110 | 406 | 377 | −1 566 | — |
| Næringsforvaltning | 2 538 | 3 489 | 7 097 | 1 960 | 2 798 | 2 682 | 0,3 % |
| Administrasjon | 36 268 | 35 119 | 43 770 | 45 382 | 52 208 | 49 702 | 5,9 % |
| Plan, byggesak og miljø | 3 464 | 5 712 | 5 189 | 7 754 | 5 981 | 6 658 | 0,8 % |
| Sosialsektoren | 18 158 | 18 792 | 29 767 | 48 825 | 50 212 | 43 896 | 5,2 % |
| Brann- og ulykkesvern | 6 579 | 7 502 | 7 255 | 9 030 | 9 160 | 8 455 | 1,0 % |
| Kyrkje | 6 402 | 5 991 | 5 515 | 5 954 | 7 140 | 7 232 | 0,9 % |
| Barnevern | 14 900 | 16 058 | 17 488 | 20 993 | 17 571 | 20 264 | 2,4 % |
| Fellesutgifter | −2 971 | −19 306 | −23 801 | −51 796 | −22 600 | −27 381 | — |
| Politisk styring | 3 891 | 4 930 | 4 335 | 5 720 | 5 272 | 4 946 | 0,6 % |
| Sum netto driftsutgifter | 565 763 | 606 901 | 658 045 | 717 118 | 778 428 | 786 087 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 143 748 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune |
|---|---|
| Kommunale bustader | 44,1 % |
| Eigedomsforvaltning | 21,9 % |
| Kultur | 11,6 % |
| Samferdsel | 5,9 % |
| Barnehage | 5,3 % |
| Grunnskule | 4,5 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 3,8 % |
| Helse og omsorg | 1,2 % |
| Kyrkje | 0,7 % |
| Næringsforvaltning | 0,6 % |
| Plan, byggesak og miljø | 0,3 % |
| Administrasjon | 0,2 % |
| Sosialsektoren | 0,0 % |
Utvikling over tid
- Kommunale bustader
- Eigedomsforvaltning
- Kultur
- Samferdsel
- Barnehage
- Grunnskule
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Helse og omsorg
- Kyrkje
- Næringsforvaltning
- Plan, byggesak og miljø
- Administrasjon
- Sosialsektoren
- Brann- og ulykkesvern
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 40 934 | 64 685 | 18 308 | 8 338 | 35 056 | 31 414 | 21,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 11 571 | 11 369 | 13 913 | 9 224 | 2 591 | 5 462 | 3,8 % |
| Grunnskule | 34 325 | 51 763 | 7 675 | 1 670 | 15 114 | 6 465 | 4,5 % |
| Helse og omsorg | 2 761 | 2 763 | 38 | 10 316 | 2 067 | 1 661 | 1,2 % |
| Samferdsel | 1 317 | 56 | 0 | 76 | 5 254 | 8 427 | 5,9 % |
| Barnehage | 152 | 10 489 | 11 174 | 1 356 | 4 631 | 7 673 | 5,3 % |
| Kultur | 5 554 | 313 | 840 | 2 119 | 14 834 | 16 604 | 11,6 % |
| Kommunale bustader | 44 170 | 32 678 | 13 937 | 11 472 | 73 322 | 63 335 | 44,1 % |
| Næringsforvaltning | 3 798 | 1 873 | 2 822 | 1 059 | 9 844 | 911 | 0,6 % |
| Administrasjon | 120 | 815 | 1 636 | 285 | 1 765 | 320 | 0,2 % |
| Plan, byggesak og miljø | 10 507 | 226 | 2 687 | 1 346 | 9 027 | 399 | 0,3 % |
| Sosialsektoren | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 0,0 % |
| Brann- og ulykkesvern | 3 770 | 34 816 | 5 130 | 134 | 550 | 0 | — |
| Kyrkje | 121 | 1 160 | 820 | 0 | 0 | 1 053 | 0,7 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 161 | 0 | 5 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 159 101 | 213 006 | 79 141 | 47 395 | 174 060 | 143 748 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
144 mill. kr
143 948 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
12,9 %
18,1 % i 2020
Fylke: 22,5 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,01
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,48 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+5 mill. kr
+4 %
Utan premieavvik 2025
65 mill. kr
5,8 % av driftsinntektene
Fylke: 14,1 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
286 mill. kr
minus 143 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (27 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
79 mill. kr
av ein arbeidskapital på 144 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
54,7 %
2020: 24,8 %
Fylke og land 2025
84,9 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−6,3 pp
+29,9 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (26 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
4,1 %
2020: 3,9 %
Disposisjonsfond 2025
46 mill. kr
45 501 tusen kr
Fylke og land 2025
10,7 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+0,2 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
108 mill. kr
108 356 tusen kr
Andel av driftsinntektene
9,7 %
2020: 10,8 %
Fylke og land 2025
17,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
42 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 45 501 | 42,0 % |
| Bundne driftsfond | 12 305 | 11,4 % |
| Ubunde investeringsfond | 38 573 | 35,6 % |
| Bundne investeringsfond | 11 977 | 11,1 % |
| Sum fond | 108 356 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
60 mill. kr
6 803 kr per innbyggjar
12 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
3,83 %
av 1 572 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,38 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
46 mill. kr
etter 12 mill. kr i renteinntekter og 2 mill. kr i utbytte
2,94 % av lånegjelda
Avdrag på lån
56 mill. kr
3,55 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 28,2 år
Renter og avdrag i alt
116 mill. kr
13 110 kr per innbyggjar
10,68 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (1 572 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
16 mill. kr
1 774 kr per innbyggjar · 1,45 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
31 mill. kr
3 549 kr per innbyggjar · 2,89 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
47 mill. kr
5 323 kr per innbyggjar · 4,34 % av driftsinntektene
Gjeldsvarsel
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 75 755 kr i 2020 til 177 438 kr i 2025 – ein vekst på 134,2 % (101 683 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
177 438 kr
1 572 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
177 438 kr
1 572 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,83 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 1 572 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
60 mill. kr
Med 5,3 %
83 mill. kr
Endring per innbyggjar
+2 602 kr
Del av driftsinntektene
+2,12 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 23 mill. kr meir i året enn i dag – 2 602 kr per innbyggjar, eller om lag 27 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 24 av 27 i fylket (høgast: Hareid 5,78 % · lågast: Averøy 3,56 % · median 4,36 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 7 av 27 i fylket (høgast: Hareid 220 916 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 9 av 27 i fylket (høgast: Molde 262 639 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 8 av 27 i fylket (høgast: Hareid 19 532 kr · lågast: Vestnes 8 582 kr · median 11 057 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,81 % til 3,83 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 12 mill. kr til 60 mill. kr i året – ein endring på 49 mill. kr, eller 5 434 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
52 462 m²
+ 220 m² leigd = 52 682 m² i alt
Areal per innbyggjar
5,94 m²
8 862 innbyggjarar
Fylket: 5,63 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
129 kr
7 mill. kr i alt
Fylket: 86 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 44–166 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
18–72 mill. kr
1 988–8 159 kr per innbyggjar
334–1 372 kr per m²
Driftsutgifter per m²
618 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
145 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
108 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
9,2 %
netto til eigedomsforvaltning
786 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 16 av 24 i fylket (høgast: Fjord 12,99 m² · lågast: Averøy 4,14 m² · median 6,10 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 5 av 24 i fylket (høgast: Sunndal 187 kr · lågast: Surnadal 19 kr · median 56 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 15 av 24 i fylket (høgast: Sande 19 261 kr · lågast: Ålesund 581 kr · median 10 136 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 18 mill. kr og 72 mill. kr – det vil seie 334–1 372 kr per kvadratmeter eller 1 988–8 159 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Ulstein, 2020–2025.
2023 · Markert fallFonda fall 17,8 % frå 2022 til 2023
Frå 76 mill. kr til 62 mill. kr – ein nedgang på 2,1 prosentpoeng av driftsinntektene (8,5 % → 6,4 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2021 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 35,2 % frå 2020 til 2021
Frå 139 mill. kr til 90 mill. kr – ein nedgang på 6,6 prosentpoeng av driftsinntektene (18,1 % → 11,5 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Ulstein rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
14. av 27
i fylket i 2025 · 2,01
Fylkessnitt: 2,48
Landssnitt: 2,82
Nr. 261 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
16. av 27
i fylket i 2025 · 12,9 %
Fylkessnitt: 22,5 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 275 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
8. av 27
i fylket i 2025 · 238 %
Fylkessnitt: 248,9 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 187 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
12. av 26
i fylket i 2025 · 54,7 %
Fylkessnitt: 84,9 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 253 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 768 001 | 750 376 | 118 167 | 1 355 889 | 87 510 | 34 459 |
| 2021 | 784 236 | 766 895 | 148 321 | 1 290 300 | 85 888 | 16 437 |
| 2022 | 889 148 | 866 204 | 60 833 | 1 335 371 | 111 049 | 27 053 |
| 2023 | 972 284 | 958 191 | 39 057 | 1 369 121 | 129 590 | 72 315 |
| 2024 | 1 048 465 | 1 039 978 | 139 004 | 1 451 371 | 123 279 | 72 804 |
| 2025 | 1 116 286 | 1 046 438 | 112 334 | 2 514 227 | 142 505 | 78 703 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
917
Landet 946 · Møre og Romsdal 853
Fastlegeavtalar
11
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
98
0 opne lister · 3,37 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Møre og Romsdal
- Ulstein
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Ulstein
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 261 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 97 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 25 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
5 124
i Møre og Romsdal, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
4,1 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
2 145 personar (42 %)
Største næring
Industri
2 174 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Møre og Romsdal
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Ulstein, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,231
2013: 0,235
Fylke og land
0,227
Landet: 0,248
P90/P10
2,700
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
8,1 %
133 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
28,7 %
i dei tre lågaste gruppene · 35,2 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 9,5 % | −0,5 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 9,3 % | −0,7 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 8,1 % | −1,9 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,2 % | −0,8 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 9,3 % | −0,7 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,6 % | −0,4 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,9 % | +0,9 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 12,8 % | +2,8 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 11,5 % | +1,5 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landet
Barnefattigdom i Møre og Romsdal 2022-2024
Flest: Vestnes (13,0 %) · Færrast: Stranda (5,6 %) · Ulstein er nr. 19 av 27 (fylkessnitt 9,0 % · 4 053 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Møre og Romsdal: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,230).
Ulstein brukar
36 513 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
36 493 kr
barnefattigdom 9,0 %
Brukar mest
Aukra
56 191 kr · 11,6 % fattigdom
Brukar minst
Kristiansund
29 740 kr · 10,9 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Vestnes | 13,0 % | 11 308 kr | 17 769 kr | 2 869 kr | 31 946 kr |
| Fjord | 12,1 % | 11 404 kr | 23 884 kr | 2 902 kr | 38 190 kr |
| Aukra | 11,6 % | 16 480 kr | 33 963 kr | 5 748 kr | 56 191 kr |
| Sykkylven | 11,0 % | 11 027 kr | 20 352 kr | 3 827 kr | 35 206 kr |
| Kristiansund | 10,9 % | 10 587 kr | 16 346 kr | 2 807 kr | 29 740 kr |
| Smøla | 10,9 % | 12 372 kr | 23 645 kr | 2 358 kr | 38 375 kr |
| Sande | 10,8 % | 13 199 kr | 21 251 kr | 2 078 kr | 36 528 kr |
| Sunndal | 10,4 % | 13 027 kr | 22 840 kr | 3 146 kr | 39 013 kr |
| Surnadal | 10,3 % | 12 975 kr | 23 030 kr | 2 789 kr | 38 794 kr |
| Tingvoll | 9,7 % | 10 566 kr | 21 125 kr | 3 281 kr | 34 972 kr |
| Volda | 9,4 % | 13 925 kr | 21 171 kr | 2 852 kr | 37 948 kr |
| Herøy (Møre og Romsdal) | 9,2 % | 12 132 kr | 18 837 kr | 2 020 kr | 32 989 kr |
| Averøy | 9,1 % | 10 548 kr | 24 025 kr | 1 435 kr | 36 008 kr |
| Molde | 8,9 % | 11 785 kr | 18 039 kr | 2 548 kr | 32 372 kr |
| Gjemnes | 8,7 % | 12 931 kr | 23 178 kr | 1 645 kr | 37 754 kr |
| Hustadvika | 8,4 % | 12 885 kr | 22 476 kr | 3 100 kr | 38 461 kr |
| Hareid | 8,3 % | 11 157 kr | 19 710 kr | 3 261 kr | 34 128 kr |
| Haram | 8,3 % | 11 305 kr | 18 956 kr | 2 072 kr | 32 333 kr |
| Ulstein | 8,1 % | 12 733 kr | 21 518 kr | 2 262 kr | 36 513 kr |
| Rauma | 7,9 % | 12 962 kr | 20 369 kr | 3 256 kr | 36 587 kr |
| Ørsta | 7,8 % | 13 114 kr | 20 934 kr | 2 339 kr | 36 387 kr |
| Aure | 7,5 % | 11 189 kr | 25 956 kr | 4 029 kr | 41 174 kr |
| Ålesund | 6,9 % | 12 035 kr | 17 868 kr | 2 711 kr | 32 614 kr |
| Sula | 6,8 % | 13 856 kr | 20 601 kr | 2 640 kr | 37 097 kr |
| Giske | 6,5 % | 13 430 kr | 22 846 kr | 1 640 kr | 37 916 kr |
| Vanylven | 6,0 % | 8 569 kr | 21 743 kr | 3 524 kr | 33 836 kr |
| Stranda | 5,6 % | 10 560 kr | 20 134 kr | 1 546 kr | 32 240 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Møre og Romsdal 2024
Jamnast: Fjord (0,204) · Skeivast: Sande (0,258) · Ulstein er nr. 21 av 27 (fylkessnitt 0,224)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,9 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 1,3 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Ulstein i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Ulstein blant dei 75 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
259. av 344
8,1 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
258. av 344
171 696 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
162. av 344
36 513 kr · på barn og unge
Gini 2024
94. av 358
0,231 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Ulstein: nr. 259 av 344 med 8,1 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 8 861 innbyggjarar
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
78 % i arbeid
0,8 % registrerte arbeidslause · 7,4 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 78,0 % | 78,3 % | 76,7 % | −0,3 |
| Registrerte arbeidslause | 0,8 % | 1,1 % | 1,4 % | −0,3 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,8 % | 1,2 % | 1,3 % | +0,6 |
| Under utdanning | 3,3 % | 3,0 % | 3,1 % | +0,3 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 7,4 % | 9,8 % | 10,3 % | −2,4 |
| AFP / alderspensjon | 1,2 % | 1,3 % | 1,3 % | −0,1 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 7,4 % | 5,2 % | 5,8 % | +2,2 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Møre og Romsdal
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
73,6 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Møre og Romsdal 70,9 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 73,6 % | 70,9 % | 72,1 % | +2,7 |
| 80–99 % | 5,6 % | 6,4 % | 5,4 % | −0,8 |
| 60–79 % | 3,7 % | 4,5 % | 4,2 % | −0,8 |
| 40–59 % | 6,0 % | 6,2 % | 6,0 % | −0,2 |
| 20–39 % | 4,7 % | 5,4 % | 5,7 % | −0,7 |
| 0–19 % | 6,4 % | 6,6 % | 6,6 % | −0,2 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
4 965
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
4 519
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
109,9 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 89,9 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
2 569
56,8 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
1 950
personar · 43,2 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 34 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
2 396
personar · 48,3 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 26,4 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
+446
fleire pendlar inn enn ut
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2018–2025
Utpendlinga har auka frå 1 558 til 1 950 personar (36,1 % → 43,2 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 636 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (1 950 utpendlarar)
- Hareid452 (23,2 %)
- Herøy (Møre og Romsdal)390 (20,0 %)
- Ålesund268 (13,7 %)
- Volda179 (9,2 %)
- Sande118 (6,1 %)
- Ørsta106 (5,4 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (2 396 innpendlarar)
- Hareid684 (28,5 %)
- Herøy (Møre og Romsdal)456 (19,0 %)
- Ørsta214 (8,9 %)
- Ålesund179 (7,5 %)
- Volda136 (5,7 %)
- Sande91 (3,8 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Industri (1 207 arbeidsplassar).
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +463 arbeidsplassar (+10,3 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Bergverk og utvinning | 51 | 702 | +651 | +1 276,5 % |
| Helse- og sosialtenester | 593 | 721 | +128 | +21,6 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 2 | 46 | +44 | +2 200,0 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 160 | 174 | +14 | +8,8 % |
| Finans og forsikring | 48 | 55 | +7 | +14,6 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 36 | 41 | +5 | +13,9 % |
| Undervisning | 380 | 377 | −3 | −0,8 % |
| Personleg tenesteyting | 159 | 155 | −4 | −2,5 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 61 | 52 | −9 | −14,8 % |
| Varehandel | 546 | 531 | −15 | −2,7 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 308 | 293 | −15 | −4,9 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 139 | 122 | −17 | −12,2 % |
| Overnatting og servering | 145 | 120 | −25 | −17,2 % |
| Bygg og anlegg | 290 | 260 | −30 | −10,3 % |
| Transport og lagring | 172 | 99 | −73 | −42,4 % |
| Industri | 1 402 | 1 207 | −195 | −13,9 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Industri
- Helse- og sosialtenester
- Bergverk og utvinning
- Varehandel
- Undervisning
- Teknisk tenesteyting, eigedom
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Møre og Romsdal | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 3 827 | 927 400 kr | 736 500 kr | 685 300 kr | 676 100 kr | +8,9 % |
| Einebuande | 1 461 | 476 700 kr | 383 100 kr | 388 400 kr | 397 500 kr | −3,6 % |
| Par utan barn | 913 | 1 126 700 kr | 869 200 kr | 835 900 kr | 860 000 kr | +1,1 % |
| Par med barn 0-17 år | 842 | 1 565 000 kr | 1 180 500 kr | 1 130 000 kr | 1 141 700 kr | +3,4 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 165 | 662 200 kr | 548 000 kr | 563 100 kr | 568 200 kr | −3,6 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
891 000 kr
Landet: 1 000 800 kr (−11,0 %)
Gjeld, median
375 400 kr
Landet: 415 800 kr (−9,7 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 741 100 kr
Landet: 1 792 100 kr (−2,8 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
341 100 kr
Landet: 378 800 kr (−10,0 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,47 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 639 440 kr
Bruttoformue per hushald
3 203 624 kr
Bankinnskot per hushald
627 624 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 111 912 kr
1,84 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,84 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
11 527 kr
Møre og Romsdal 11 461 kr · Landet 12 828 kr
158 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−1 382 kr
Utbetalinga er 89,3 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+3 227 kr
138,9 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Sosialhjelpstilfelle
309
Del av befolkninga
3,4 %
Barn i familiar med sosialhjelp
185
Gjennomsnittleg stønadstid
5,3 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
123
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,6 md
Samla stønadssum
18 824 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Møre og Romsdal og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
91,0
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 161 295 kr/år | 174 537 kr/år | −7,6 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 14 102 kr/år | 18 029 kr/år | −21,8 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 710 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +20,0 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 21,9 % · leige 2-roms 14,1 %
161 295 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
14 102 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 736 500 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
161 295 kr
+1,6 % frå 2024 (158 720 kr)
Snitt Møre og Romsdal
160 495 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader70 410 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi19 159 kr
- Kommunale avgifter16 655 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt2 036 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Møre og Romsdal
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
21,9 %
161 295 kr av 736 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
14,1 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 736 500 kr | 21,9 % | 14,1 % |
| Einebuande | 383 100 kr | 42,1 % | 27,1 % |
| Par utan barn | 869 200 kr | 18,6 % | 12,0 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 180 500 kr | 13,7 % | 8,8 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 548 000 kr | 29,4 % | 19,0 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 9 040.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
14 102 kr
+2,0 % frå 2025
Snitt Møre og Romsdal 2026
15 659 kr
Kommunen ligger 9,9 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 21,8 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Møre og Romsdal
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 3 183 | 3 361 | 3 361 | 3 865 | 5 102 | 5 102 |
| Avløp | 2 694 | 2 694 | 2 694 | 3 098 | 3 717 | 3 718 |
| Avfall | 3 518 | 3 518 | 3 730 | 3 991 | 4 270 | 4 510 |
| Feiing og tilsyn | 537 | 721 | 588 | 588 | 735 | 772 |
| Sum årsgebyr | 9 932 | 10 294 | 10 373 | 11 542 | 13 824 | 14 102 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 992 | 1 226 | 1 600 |
| Målarleige | 355 | 374 | 413 | 475 | 571 | 571 |
| Vatn per m³ | 12,8 | 13,6 | 14,9 | 17,2 | 20,6 | 20,1 |
| Avløp per m³ | 17,3 | 17,3 | 17,3 | 19,9 | 23,9 | 23,9 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno