Fjord kommunevåpen

Fjord

Møre og Romsdal

Kommune- og fylkesendringar

  • Slått saman i 2020: Fjord vart danna av Norddal og Stordal. Tal frå før 2020 gjeld dei gamle kommunane kvar for seg, og er difor haldne utanfor historikken.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2020 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet
Sosialistisk VenstrepartiSosialistisk Venstreparti
ArbeiderpartietArbeiderpartiet

Ordførar

Terese Jemtegård Moen (Sp)

Kommunenummer

1578

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

451 396

tusen kr

Utgifter

450 851

tusen kr

Driftsmargin

0,12%

Investeringar

19 294

tusen kr

Eigedelar

1 551 249

tusen kr

Total gjeld

1 204 420

tusen kr

(Lån: 1 134 780 + Gjeld: 69 640)

Gjeldsandel

77,64%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Berre kraftanlegg

Generell sats

7 ‰

Totale inntekter

22 761

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k150k300k450k600kSamanslåing 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,4M0,8M1,2M1,6M0%20%40%60%80%Samanslåing 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 329 008 tusen kr

TenesteområdeKommune
Helse og omsorg39,8 %
Grunnskule16,7 %
Administrasjon9,0 %
Eigedomsforvaltning8,7 %
Barnehage8,0 %
Samferdsel3,6 %
Kultur2,7 %
Brann- og ulykkesvern2,4 %
Sosialsektoren2,1 %
Barnevern2,0 %
Plan, byggesak og miljø1,7 %
Politisk styring1,2 %
Kommunale bustader1,2 %
Kyrkje0,8 %

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Eigedomsforvaltning
  • Barnehage
  • Samferdsel
  • Kultur
  • Brann- og ulykkesvern
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Politisk styring
  • Kommunale bustader
  • Kyrkje
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Næringsforvaltning
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025095k190k285k380kSamanslåing 2020
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning23 48224 71929 47730 45131 38231 7428,7 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−1 682−1 446−1 619−1 555−2 516−3 210—
Grunnskule52 62152 81658 75657 37357 73260 83316,7 %
Helse og omsorg102 937102 261125 570134 370135 744144 48939,8 %
Samferdsel10 16110 63712 50912 14512 79913 1943,6 %
Barnehage15 90216 35419 43922 98823 47529 0468,0 %
Kultur9 2678 7749 8369 4338 6969 7832,7 %
Kommunale bustader2 6952 9364 4854 9793 6094 2311,2 %
Næringsforvaltning−14 904−2 255−9 928−18 538−23 417−12 916—
Administrasjon30 16225 31826 71728 58333 28132 7849,0 %
Plan, byggesak og miljø3 5404 8473 1766 7616 1726 2081,7 %
Sosialsektoren3 6773 9471 63610 45911 7147 5532,1 %
Brann- og ulykkesvern5 8966 1108 3158 22910 1028 8232,4 %
Kyrkje2 9582 8502 8902 9562 9352 9850,8 %
Barnevern1 7672 7353 8666 6017 1197 3912,0 %
Fellesutgifter4 0399 803−14 294−31 216−14 945−18 355—
Politisk styring3 4513 3693 8594 1383 8664 4271,2 %
Sum netto driftsutgifter255 969273 775284 690288 157307 748329 008100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 21 055 tusen kr

TenesteområdeKommune
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)28,7 %
Samferdsel14,9 %
Administrasjon11,7 %
Helse og omsorg9,0 %
Eigedomsforvaltning8,4 %
Plan, byggesak og miljø6,7 %
Brann- og ulykkesvern6,4 %
Grunnskule4,2 %
Kommunale bustader3,9 %
Kultur3,3 %
Kyrkje1,9 %
Næringsforvaltning0,8 %
Barnehage0,1 %

Utvikling over tid

  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Samferdsel
  • Administrasjon
  • Helse og omsorg
  • Eigedomsforvaltning
  • Plan, byggesak og miljø
  • Brann- og ulykkesvern
  • Grunnskule
  • Kommunale bustader
  • Kultur
  • Kyrkje
  • Næringsforvaltning
  • Barnehage
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025015k30k45k60kSamanslåing 2020
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning7 6762 6684 84364214 6161 7618,4 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)4 2626 1242 7686 9743 0636 03928,7 %
Grunnskule9721 6071 926481488914,2 %
Helse og omsorg7 2282 0824 20311 0553 9541 8989,0 %
Samferdsel2 8545 2897 487242 9163 12814,9 %
Barnehage385252 37433111 318190,1 %
Kultur59949444891406993,3 %
Kommunale bustader1 2064475575103568143,9 %
Næringsforvaltning701 11572459601690,8 %
Administrasjon2 1611 0971 9098741 7982 47311,7 %
Plan, byggesak og miljø1 2257 0131 9948502 3551 4196,7 %
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern1871 53725 70311 2414 6251 3456,4 %
Kyrkje2727274445284004001,9 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter860000—
Politisk styring7200000—
Sum investeringsutgifter28 83030 73155 38034 19745 48921 055100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

78 mill. kr

78 451 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

17,4 %

23,3 % i 2020

Fylke: 22,5 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,13

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,48 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

−1 mill. kr

-1 %

Utan premieavvik 2025

43 mill. kr

9,5 % av driftsinntektene

Fylke: 14,1 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

148 mill. kr

minus 70 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.40 mill.80 mill.120 mill.160 mill.Kraftig fallKraftig fallSamanslåing 2020

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %Samanslåing 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,801,602,403,20Samanslåing 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %Samanslåing 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (27 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

36 mill. kr

av ein arbeidskapital på 78 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

45,3 %

2020: 28,9 %

Fylke og land 2025

84,9 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−15,7 pp

+16,4 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %35 %70 %105 %140 %Samanslåing 2020

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (26 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

1,0 %

2020: 0,8 %

Disposisjonsfond 2025

5 mill. kr

4 617 tusen kr

Fylke og land 2025

10,7 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+0,2 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %Samanslåing 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

46 mill. kr

45 861 tusen kr

Andel av driftsinntektene

10,2 %

2020: 15,0 %

Fylke og land 2025

17,3 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

10 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.Kraftig fallKraftig fallSamanslåing 2020

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %Samanslåing 2020
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond4 61710,1 %
Bundne driftsfond13 77730,0 %
Ubunde investeringsfond25 81656,3 %
Bundne investeringsfond1 6513,6 %
Sum fond45 861100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

23 mill. kr

9 074 kr per innbyggjar

7 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,84 %

av 470 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,38 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

12 mill. kr

etter 6 mill. kr i renteinntekter og 5 mill. kr i utbytte

2,49 % av lånegjelda

Avdrag på lån

19 mill. kr

3,96 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 25,3 år

Renter og avdrag i alt

41 mill. kr

16 500 kr per innbyggjar

9,17 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (470 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

5 mill. kr

1 874 kr per innbyggjar · 1,04 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

9 mill. kr

3 749 kr per innbyggjar · 2,08 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

14 mill. kr

5 623 kr per innbyggjar · 3,12 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 166 721 kr i 2020 til 187 433 kr i 2025 – ein vekst på 12,4 % (20 712 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

187 433 kr

470 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

187 433 kr

470 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Samanslåing 20202020202120222023202420250k50k100k150k200k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,84 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 470 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

23 mill. kr

Med 5,3 %

25 mill. kr

Endring per innbyggjar

+860 kr

Del av driftsinntektene

+0,48 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 2 mill. kr meir i året enn i dag – 860 kr per innbyggjar, eller om lag 3 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 4 av 27 i fylket (høgast: Hareid 5,78 % · lågast: Averøy 3,56 % · median 4,36 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 3 av 27 i fylket (høgast: Hareid 220 916 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 6 av 27 i fylket (høgast: Molde 262 639 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 3 av 27 i fylket (høgast: Hareid 19 532 kr · lågast: Vestnes 8 582 kr · median 11 057 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Samanslåing 20202020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.0 %3 %6 %9 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Samanslåing 20202020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,61 % til 4,84 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 7 mill. kr til 23 mill. kr i året – ein endring på 16 mill. kr, eller 6 398 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

31 789 m²

+ 770 m² leigd = 32 559 m² i alt

Areal per innbyggjar

12,99 m²

2 506 innbyggjarar

Fylket: 5,63 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

47 kr

2 mill. kr i alt

Fylket: 86 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 126–248 kr per m² i året

Anslått etterslep 2020–2025

23–45 mill. kr

9 153–17 866 kr per innbyggjar

704–1 375 kr per m²

Driftsutgifter per m²

650 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

161 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

115 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

10,7 %

netto til eigedomsforvaltning

0 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 1 av 24 i fylket (høgast: Fjord 12,99 m² · lågast: Averøy 4,14 m² · median 6,10 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 16 av 24 i fylket (høgast: Sunndal 187 kr · lågast: Surnadal 19 kr · median 56 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 2 av 24 i fylket (høgast: Sande 19 261 kr · lågast: Ålesund 581 kr · median 10 136 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k4k7k11k14kSkulelokaleInstitusjonslokaleIdrettsbygg og -anleggAdministrasjonslokaleBarnehagelokaleKulturbygg37,3 %21,6 %12,6 %12,0 %8,5 %8,0 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Samanslåing 20202020202120222023202420250k10k19k29k38k06121822

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Samanslåing 2020202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Samanslåing 20202020202120222023202420250 mill.3 mill.5 mill.8 mill.10 mill.

Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 23 mill. kr og 45 mill. kr – det vil seie 704–1 375 kr per kvadratmeter eller 9 153–17 866 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Fjord, 2020–2025.

2025 · Markert fallArbeidskapitalen fall 15,9 % frå 2024 til 2025

Frå 93 mill. kr til 78 mill. kr – ein nedgang på 3,4 prosentpoeng av driftsinntektene (20,8 % → 17,4 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2022 · Markert fallFonda fall 27,8 % frå 2021 til 2022

Frå 45 mill. kr til 32 mill. kr – ein nedgang på 4,5 prosentpoeng av driftsinntektene (13,0 % → 8,5 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2021 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 32,3 % frå 2020 til 2021

Frå 80 mill. kr til 54 mill. kr – ein nedgang på 7,8 prosentpoeng av driftsinntektene (23,3 % → 15,5 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2021 · Markert fallFonda fall 12,0 % frå 2020 til 2021

Frå 51 mill. kr til 45 mill. kr – ein nedgang på 2,0 prosentpoeng av driftsinntektene (15,0 % → 13,0 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Møre og Romsdal

Kor Fjord rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

11. av 27

i fylket i 2025 · 2,13

Fylkessnitt: 2,48

Landssnitt: 2,82

Nr. 242 av 357 i landet

1.Aukra16,47
2.Giske3,3
3.Sunndal3,11
10.Hustadvika2,2
11.Fjord2,13
12.Herøy (Møre og Romsdal)2,06
27.Hareid0,82

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

11. av 27

i fylket i 2025 · 17,4 %

Fylkessnitt: 22,5 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 235 av 357 i landet

1.Aukra204 %
2.Haram38,7 %
3.Giske31,1 %
10.Volda17,9 %
11.Fjord17,4 %
12.Herøy (Møre og Romsdal)17,2 %
27.Hareid−6 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

22. av 27

i fylket i 2025 · 266,8 %

Fylkessnitt: 248,9 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 298 av 357 i landet

1.Aukra187,5 %
2.Herøy (Møre og Romsdal)223 %
3.Tingvoll224,2 %
21.Ålesund264,3 %
22.Fjord266,8 %
23.Hareid272,8 %
27.Haram300,7 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

10. av 26

i fylket i 2025 · 45,3 %

Fylkessnitt: 84,9 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 224 av 346 i landet

1.Aukra1,5 %
2.Giske14,7 %
3.Haram17,3 %
9.Hustadvika44,2 %
10.Fjord45,3 %
11.Sula47,1 %
26.Tingvoll396,3 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020340 631341 56021 154914 33451 38822 977
2021346 719359 76228 063906 36365 63715 597
2022380 391400 60450 537980 02985 26117 662
2023414 869409 39633 5551 031 06170 88146 561
2024447 874435 96030 8731 060 03964 68746 509
2025451 396450 85119 2941 134 78069 64035 552

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

587

Landet 946 · Møre og Romsdal 853

Fastlegeavtalar

4

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

101

2 opne lister · 2,68 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Fjord
  • Landet
  • Møre og Romsdal
2020202120222023202420250 %8 %16 %24 %32 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Fjord
  • Landet
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 273 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 264 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 150 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Sysselsette på korttidsopphald i Møre og Romsdal
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

5 124

i Møre og Romsdal, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

4,1 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

2 145 personar (42 %)

Største næring

Industri

2 174 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

05501 1001 6502 200PolenLitauenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeAndre EU/EFTA-land (før2004)DanmarkNoregAsiaTysklandStorbritannia2 1451 3161 0832201544341323125

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

05501 1001 6502 200IndustriUtleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonBergverk og utvinningOvernatting og serveringTeknisk tenesteyting,eigedomVarehandelHelse- og sosialtenesterTransport og lagringForretningsmessigtenesteyting2 1741 41364331914313580727165

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Møre og Romsdal
  • Landet
Samanslåing 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %2 %4 %6 %8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

0,12%

Frå 2 492 til 2 495

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,7k1,3k2k2,6k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Fjord, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,204

2020: 0,200

Fylke og land

0,227

Landet: 0,248

P90/P10

2,500

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

12,1 %

47 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

30,5 %

i dei tre lågaste gruppene · 28,5 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landet
Samanslåing 20202013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr8,3 %−1,7 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr13,1 %+3,1 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr9,1 %−0,9 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr10,1 %+0,1 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr9,2 %−0,8 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,6 %+0,6 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr11,1 %+1,1 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,8 %+0,8 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr9,4 %−0,6 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr8,3 %−1,7 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2018-2020 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Møre og Romsdal 2022-2024

Flest: Vestnes (13,0 %) · Færrast: Stranda (5,6 %) · Fjord er nr. 2 av 27 (fylkessnitt 9,0 % · 4 053 barn i heile fylket)

1.Vestnes13,0 %
2.Fjord12,1 %
3.Aukra11,6 %
4.Sykkylven11,0 %
5.Kristiansund10,9 %
6.Smøla10,9 %
7.Sande10,8 %
8.Sunndal10,4 %
9.Surnadal10,3 %
10.Tingvoll9,7 %
11.Volda9,4 %
12.Herøy (Møre og Romsdal)9,2 %
13.Averøy9,1 %
14.Molde8,9 %
15.Gjemnes8,7 %
16.Hustadvika8,4 %
17.Hareid8,3 %
18.Haram8,3 %
19.Ulstein8,1 %
20.Rauma7,9 %
21.Ørsta7,8 %
22.Aure7,5 %
23.Ålesund6,9 %
24.Sula6,8 %
25.Giske6,5 %
26.Vanylven6,0 %
27.Stranda5,6 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Møre og Romsdal: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,230).

Fjord brukar

38 190 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 493 kr

barnefattigdom 9,0 %

Brukar mest

Aukra

56 191 kr · 11,6 % fattigdom

Brukar minst

Kristiansund

29 740 kr · 10,9 % fattigdom

4,6 %7,6 %10,6 %14 %Barn i vedvarande låginntekt27 74035 74043 74051 74058 191
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Vestnes13,0 %11 308 kr17 769 kr2 869 kr31 946 kr
Fjord12,1 %11 404 kr23 884 kr2 902 kr38 190 kr
Aukra11,6 %16 480 kr33 963 kr5 748 kr56 191 kr
Sykkylven11,0 %11 027 kr20 352 kr3 827 kr35 206 kr
Kristiansund10,9 %10 587 kr16 346 kr2 807 kr29 740 kr
Smøla10,9 %12 372 kr23 645 kr2 358 kr38 375 kr
Sande10,8 %13 199 kr21 251 kr2 078 kr36 528 kr
Sunndal10,4 %13 027 kr22 840 kr3 146 kr39 013 kr
Surnadal10,3 %12 975 kr23 030 kr2 789 kr38 794 kr
Tingvoll9,7 %10 566 kr21 125 kr3 281 kr34 972 kr
Volda9,4 %13 925 kr21 171 kr2 852 kr37 948 kr
Herøy (Møre og Romsdal)9,2 %12 132 kr18 837 kr2 020 kr32 989 kr
Averøy9,1 %10 548 kr24 025 kr1 435 kr36 008 kr
Molde8,9 %11 785 kr18 039 kr2 548 kr32 372 kr
Gjemnes8,7 %12 931 kr23 178 kr1 645 kr37 754 kr
Hustadvika8,4 %12 885 kr22 476 kr3 100 kr38 461 kr
Hareid8,3 %11 157 kr19 710 kr3 261 kr34 128 kr
Haram8,3 %11 305 kr18 956 kr2 072 kr32 333 kr
Ulstein8,1 %12 733 kr21 518 kr2 262 kr36 513 kr
Rauma7,9 %12 962 kr20 369 kr3 256 kr36 587 kr
Ørsta7,8 %13 114 kr20 934 kr2 339 kr36 387 kr
Aure7,5 %11 189 kr25 956 kr4 029 kr41 174 kr
Ålesund6,9 %12 035 kr17 868 kr2 711 kr32 614 kr
Sula6,8 %13 856 kr20 601 kr2 640 kr37 097 kr
Giske6,5 %13 430 kr22 846 kr1 640 kr37 916 kr
Vanylven6,0 %8 569 kr21 743 kr3 524 kr33 836 kr
Stranda5,6 %10 560 kr20 134 kr1 546 kr32 240 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Møre og Romsdal 2024

Jamnast: Fjord (0,204) · Skeivast: Sande (0,258) · Fjord er nr. 1 av 27 (fylkessnitt 0,224)

1.Fjord0,204
2.Sykkylven0,208
3.Sula0,208
4.Ørsta0,209
5.Tingvoll0,210
6.Hustadvika0,210
7.Surnadal0,211
8.Rauma0,214
9.Haram0,214
10.Giske0,215
11.Hareid0,216
12.Stranda0,223
13.Gjemnes0,224
14.Aukra0,225
15.Sunndal0,225
16.Volda0,226
17.Kristiansund0,229
18.Vanylven0,229
19.Smøla0,229
20.Aure0,229
21.Ulstein0,231
22.Molde0,234
23.Ålesund0,234
24.Vestnes0,236
25.Averøy0,238
26.Herøy (Møre og Romsdal)0,253
27.Sande0,258

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2020–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,7 prosentpoeng sidan 2020, mens dei høgaste tre har krympa 0,8 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Samanslåing 2020202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Fjord i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Fjord blant dei 30 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

104. av 344

12,1 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

90. av 344

217 607 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

123. av 344

38 190 kr · på barn og unge

Gini 2024

317. av 358

0,204 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Fjord: nr. 104 av 344 med 12,1 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

49,6%
50,4%
Menn: 1 235Kvinner: 1 257

Aldersfordeling

0-5 år
4,2%
6-12 år
6,9%
13-15 år
3,7%
16-19 år
5,8%
20-44 år
24,4%
45-66 år
30,7%
67-79 år
15,7%
80+ år
8,5%

Totalt: 2 492 innbyggjarar

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

490 300

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

834 000 kr

Etter skatt: 677 700 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,24 personar

(1 114 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet

79,5 % i arbeid

0,4 % registrerte arbeidslause · 9,9 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)79,5 %78,3 %76,7 %+1,2
Registrerte arbeidslause0,4 %1,1 %1,4 %−0,7
På arbeidsmarkedstiltak0,8 %1,2 %1,3 %−0,4
Under utdanning2,4 %3,0 %3,1 %−0,6
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd9,9 %9,8 %10,3 %+0,1
AFP / alderspensjon1,6 %1,3 %1,3 %+0,3
Andre utanfor arbeidsstyrken5,4 %5,2 %5,8 %+0,2

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
2018201920202021202220232024202575 %78 %81 %84 %87 %Samanslåing 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet

61,4 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Møre og Romsdal 70,9 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)61,4 %70,9 %72,1 %−9,5
80–99 %6,9 %6,4 %5,4 %+0,5
60–79 %6,5 %4,5 %4,2 %+2,0
40–59 %8,3 %6,2 %6,0 %+2,1
20–39 %7,1 %5,4 %5,7 %+1,7
0–19 %9,8 %6,6 %6,6 %+3,2

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

1 272

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

1 307

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

97,3 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 89,9 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

920

70,4 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

387

personar · 29,6 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 34 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

352

personar · 27,7 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 26,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−35

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 376 til 387 personar (29,5 % → 29,6 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 4 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202504008001 2001 50023 %26 %29 %32 %34 %Samanslåing 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (387 utpendlarar)

  • Ålesund167 (43,2 %)
  • Stranda85 (22,0 %)
  • Molde20 (5,2 %)
  • Oslo - Oslove14 (3,6 %)
  • Haram13 (3,4 %)
  • Bergen9 (2,3 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (352 innpendlarar)

  • Ålesund126 (35,8 %)
  • Stranda80 (22,7 %)
  • Vestnes20 (5,7 %)
  • Giske19 (5,4 %)
  • Sykkylven13 (3,7 %)
  • Haram10 (2,8 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
090180270360Helse- og sosialtenesterBygg og anleggVarehandelJordbruk, skogbruk og fiskeUndervisningIndustriTeknisk tenesteyting, eigedomOffentleg administrasjon ogforsvarOvernatting og serveringTransport og lagringForretningsmessig tenesteytingPersonleg tenesteytingElektrisitet, vatn og renovasjonBergverk og utvinningInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikring

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (343 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +13 arbeidsplassar (+1,0 %) sidan 2020.

Næring20202025Endring%
Bygg og anlegg180226+46+25,6 %
Helse- og sosialtenester315343+28+8,9 %
Forretningsmessig tenesteyting1426+12+85,7 %
Varehandel157165+8+5,1 %
Teknisk tenesteyting, eigedom4143+2+4,9 %
Overnatting og servering3837−1−2,6 %
Industri6563−2−3,1 %
Undervisning8077−3−3,8 %
Offentleg administrasjon og forsvar4440−4−9,1 %
Bergverk og utvinning1713−4−23,5 %
Finans og forsikring128−4−33,3 %
Informasjon og kommunikasjon1611−5−31,3 %
Personleg tenesteyting2519−6−24,0 %
Transport og lagring4230−12−28,6 %
Jordbruk, skogbruk og fiske156138−18−11,5 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon4117−24−58,5 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Bygg og anlegg
  • Varehandel
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Undervisning
  • Industri
202020212022202320242025090180270360Samanslåing 2020

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – Møre og RomsdalEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald1 114834 000 kr677 700 kr685 300 kr676 100 kr+0,2 %
Einebuande418449 400 kr364 000 kr388 400 kr397 500 kr−8,4 %
Par utan barn305988 900 kr805 900 kr835 900 kr860 000 kr−6,3 %
Par med barn 0-17 år1911 347 500 kr1 063 000 kr1 130 000 kr1 141 700 kr−6,9 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år39727 400 kr582 000 kr563 100 kr568 200 kr+2,4 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kSamanslåing 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

553 300 kr

Landet: 1 000 800 kr (−44,7 %)

Gjeld, median

104 600 kr

Landet: 415 800 kr (−74,8 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 244 300 kr

Landet: 1 792 100 kr (−30,6 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

493 200 kr

Landet: 378 800 kr (+30,2 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,03 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 034 671 kr

Bruttoformue per hushald

2 326 841 kr

Bankinnskot per hushald

922 284 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 006 808 kr

1,87 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,87 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MSamanslåing 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

11 270 kr

Møre og Romsdal 11 461 kr · Landet 12 828 kr

137 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−1 639 kr

Utbetalinga er 87,3 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+2 970 kr

135,8 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

30

Del av befolkninga

1,2 %

Barn i familiar med sosialhjelp

11

Gjennomsnittleg stønadstid

4,5 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

7

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

6,4 md

Samla stønadssum

1 533 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Møre og Romsdal og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

74,8

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−28 %−26 %−24 %−22 %−20 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

139 631 kr/år174 537 kr/år−20,0 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

13 144 kr/år18 029 kr/år−27,1 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 036 kr/mnd1 425 kr/mnd−27,3 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 20,6 % · leige 2-roms 15,3 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 677 700 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

139 631 kr

+0,7 % frå 2024 (138 632 kr)

Snitt Møre og Romsdal

160 495 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader52 329 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi19 159 kr
  • Kommunale avgifter15 108 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • EigedomsskattIngen

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

20,6 %

139 631 kr av 677 700 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

15,3 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald677 700 kr20,6 %15,3 %
Einebuande364 000 kr38,4 %28,5 %
Par utan barn805 900 kr17,3 %12,9 %
Par med barn 0-17 år1 063 000 kr13,1 %9,8 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år582 000 kr24,0 %17,9 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 20,6 %Samanslåing 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kSamanslåing 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 2 507.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

13 144 kr

+5,0 % frå 2025

Snitt Møre og Romsdal 2026

15 659 kr

Kommunen ligger 16,1 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 27,1 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Møre og Romsdal
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning2 7573 0743 2903 5023 8494 110
Avløp3 0313 1363 2163 3773 3773 543
Avfall2 9283 2943 9534 3214 5944 755
Feiing og tilsyn347409451630694736
Sum årsgebyr9 0639 91310 91011 83012 51413 144
Septiktømming (årsgebyr)9311 0181 1071 6921 6921 827
Målarleige160165177185203220
Vatn per m³10,211,412,213,114,415,7
Avløp per m³10,811,211,412,212,213
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)18 00018 55018 55018 55018 55018 550
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)18 00018 55018 55018 55018 55018 550

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno