Hemnes kommunevåpen

Hemnes

Nordland

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Ikkje registrert

Ordførar

Paul Asphaug (Sp)

Kommunenummer

1832

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

741 210

tusen kr

Utgifter

732 943

tusen kr

Driftsmargin

1,12%

Investeringar

57 403

tusen kr

Eigedelar

2 281 662

tusen kr

Total gjeld

1 797 899

tusen kr

(Lån: 1 723 263 + Gjeld: 74 636)

Gjeldsandel

78,80%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Berre næringseigedom

Generell sats

7 ‰

Totale inntekter

58 831

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k200k400k600k800k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,6M1,2M1,8M2,4M0%20%40%60%80%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 550 640 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg39,0 %37,5 %34,9 %+1,5
Grunnskule17,5 %17,7 %19,9 %−0,1
Barnehage10,0 %8,9 %12,9 %+1,1
Eigedomsforvaltning7,7 %7,7 %8,0 %+0,0
Sosialsektoren7,2 %4,2 %6,0 %+3,1
Administrasjon7,2 %9,3 %5,7 %−2,1
Samferdsel3,0 %2,5 %1,4 %+0,6
Kultur2,6 %2,8 %3,6 %−0,2
Barnevern2,1 %2,9 %3,4 %−0,7
Brann- og ulykkesvern1,2 %1,5 %1,2 %−0,2
Kyrkje1,0 %1,0 %0,8 %−0,0
Politisk styring0,8 %1,4 %0,6 %−0,7
Plan, byggesak og miljø0,6 %1,2 %1,3 %−0,5

Fylke = gjennomsnittleg andel for 41 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Administrasjon
  • Samferdsel
  • Kultur
  • Barnevern
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Næringsforvaltning
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250200k400k600k800k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Nordland
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageAdministrasjonEigedomsforvaltningSosialsektorenSamferdselKulturBarnevernBrann- og ulykkesvernPolitisk styringKyrkjePlan, byggesak og miljøNæringsforvaltningKommunale bustaderFellesutgifterVatn, avløp, renovasjon (VAR)
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning37 12837 38538 51746 01344 62746 7177,7 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)1 0562 468−1 044−2 915−5 603−5 837—
Grunnskule77 93482 54186 18998 920105 919106 14517,5 %
Helse og omsorg151 156174 295190 505210 313217 602235 74139,0 %
Samferdsel13 55316 05817 57418 02116 98218 4483,0 %
Barnehage41 09943 24149 10359 22958 47960 42710,0 %
Kultur10 62811 25811 10714 68512 47515 4922,6 %
Kommunale bustader3 45611 71610 405−3 3262 006−2 137—
Næringsforvaltning−23 365−9 819−11 237−26 129−22 018−20 519—
Administrasjon27 03533 99734 55938 86643 22843 5457,2 %
Plan, byggesak og miljø3 5563 6764 0704 0843 7753 6390,6 %
Sosialsektoren16 66914 55121 61033 97140 40943 8487,2 %
Brann- og ulykkesvern4 6374 9546 5037 6376 8137 5211,2 %
Kyrkje4 8164 9594 7465 8595 6055 8911,0 %
Barnevern16 08716 79817 42815 63514 79312 9932,1 %
Fellesutgifter−604−22 698−18 871−43 660−19 846−25 825—
Politisk styring3 5493 6763 5564 4124 4334 5510,8 %
Sum netto driftsutgifter388 390429 056464 720481 615529 679550 640100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 79 943 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Eigedomsforvaltning29,6 %22,2 %25,4 %+7,4
Grunnskule11,4 %7,9 %11,9 %+3,5
Brann- og ulykkesvern9,8 %4,0 %1,6 %+5,8
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)9,6 %11,9 %23,2 %−2,4
Samferdsel8,2 %12,8 %8,1 %−4,6
Kultur7,3 %4,6 %6,1 %+2,7
Helse og omsorg6,1 %5,7 %6,7 %+0,4
Kyrkje4,3 %0,9 %0,9 %+3,3
Kommunale bustader3,4 %16,0 %7,5 %−12,6
Administrasjon3,3 %6,5 %2,3 %−3,1
Barnehage3,2 %2,7 %2,7 %+0,5
Næringsforvaltning1,9 %1,3 %1,5 %+0,7
Sosialsektoren1,9 %0,1 %0,2 %+1,8

Fylke = gjennomsnittleg andel for 41 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Grunnskule
  • Brann- og ulykkesvern
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Samferdsel
  • Kultur
  • Helse og omsorg
  • Kyrkje
  • Kommunale bustader
  • Administrasjon
  • Barnehage
  • Næringsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Plan, byggesak og miljø
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025030k60k90k120k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Nordland
0 %8 %16 %24 %32 %EigedomsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)SamferdselKommunale bustaderGrunnskuleBrann- og ulykkesvernKulturHelse og omsorgAdministrasjonBarnehageKyrkjePlan, byggesak og miljøNæringsforvaltningSosialsektorenFellesutgifterBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning12 80518 51640 2948 8839 90623 67329,6 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)9 3995 2348 5574 2709 6517 6509,6 %
Grunnskule1 6391 0956 1052 1503 3749 12011,4 %
Helse og omsorg8 4362 4885 8805 1335 3354 9126,1 %
Samferdsel2 4462 7873 5589533 7196 5788,2 %
Barnehage2 55516 27432 8324707512 5333,2 %
Kultur3982469031 8882055 8707,3 %
Kommunale bustader1 9601 6976226006 2642 7043,4 %
Næringsforvaltning91301 240018 0521 5441,9 %
Administrasjon1 6471 2657852 4132 4022 6573,3 %
Plan, byggesak og miljø121656106482040—
Sosialsektoren000001 4951,9 %
Brann- og ulykkesvern2261509 5991 92907 8099,8 %
Kyrkje4552 94708977503 3984,3 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter42 09653 485110 38530 23460 61379 943100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

103 mill. kr

103 275 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

13,9 %

19,7 % i 2020

Fylke: 25,5 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,38

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,94 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

−3 mill. kr

-2 %

Utan premieavvik 2025

30 mill. kr

4,1 % av driftsinntektene

Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

178 mill. kr

minus 75 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.60 mill.120 mill.180 mill.240 mill.Kraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %10,0 %20,0 %30,0 %40,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,901,802,703,60

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (41 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

73 mill. kr

av ein arbeidskapital på 103 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

70,5 %

2020: 33,1 %

Fylke og land 2025

56,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

+9,5 pp

+37,4 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %40 %80 %120 %160 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (39 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

5,5 %

2020: 11,2 %

Disposisjonsfond 2025

41 mill. kr

40 905 tusen kr

Fylke og land 2025

10,0 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−5,7 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (41 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

87 mill. kr

86 748 tusen kr

Andel av driftsinntektene

11,7 %

2020: 18,8 %

Fylke og land 2025

22,9 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

47 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.30 mill.60 mill.90 mill.120 mill.Kraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %9 %18 %27 %36 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond40 90547,2 %
Bundne driftsfond34 39739,7 %
Ubunde investeringsfond3950,5 %
Bundne investeringsfond11 05112,7 %
Sum fond86 748100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

31 mill. kr

6 890 kr per innbyggjar

8 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,72 %

av 655 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,61 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

18 mill. kr

etter 6 mill. kr i renteinntekter og 7 mill. kr i utbytte

2,78 % av lånegjelda

Avdrag på lån

27 mill. kr

4,10 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 24,4 år

Renter og avdrag i alt

58 mill. kr

12 882 kr per innbyggjar

8,01 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (655 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

7 mill. kr

1 461 kr per innbyggjar · 0,91 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

13 mill. kr

2 921 kr per innbyggjar · 1,82 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

20 mill. kr

4 382 kr per innbyggjar · 2,72 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 119 765 kr i 2020 til 146 073 kr i 2025 – ein vekst på 22,0 % (26 308 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

146 073 kr

655 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

146 073 kr

655 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k40k80k120k160k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,72 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 655 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

31 mill. kr

Med 5,3 %

35 mill. kr

Endring per innbyggjar

+852 kr

Del av driftsinntektene

+0,53 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 4 mill. kr meir i året enn i dag – 852 kr per innbyggjar, eller om lag 4 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 22 av 41 i fylket (høgast: Moskenes 11,97 % · lågast: Bindal 3,00 % · median 4,73 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 31 av 41 i fylket (høgast: Værøy 304 287 kr · lågast: Lurøy 58 087 kr · median 173 165 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 31 av 40 i fylket (høgast: Værøy 304 287 kr · lågast: Lurøy 58 087 kr · median 173 165 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 25 av 41 i fylket (høgast: Værøy 25 669 kr · lågast: Lurøy 7 138 kr · median 13 155 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.0 %2 %4 %6 %8 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
202020212022202320242025-2 %0 %2 %4 %6 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,53 % til 4,72 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 8 mill. kr til 31 mill. kr i året – ein endring på 23 mill. kr, eller 5 052 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2024

39 267 m²

+ 0 m² leigd = 39 267 m² i alt

Areal per innbyggjar

8,76 m²

4 485 innbyggjarar

Fylket: 6,11 m² · Landet: 4,91 m²

Vedlikehald per m²

87 kr

3 mill. kr i alt

Fylket: 139 kr · Landet: 134 kr

Normkrav 2024

167–284 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 80–197 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2024

20–55 mill. kr

4 390–12 367 kr per innbyggjar

501–1 412 kr per m²

Driftsutgifter per m²

632 kr

Landet: 780 kr

Reinhald per m²

198 kr

Landet: 192 kr

Energi per m²

109 kr

Landet: 152 kr

Del av driftsutgiftene

9,2 %

netto til eigedomsforvaltning

89 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 15 av 39 i fylket (høgast: Røst 16,29 m² · lågast: Fauske - Fuossko 3,92 m² · median 8,01 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 22 av 39 i fylket (høgast: Flakstad 417 kr · lågast: Røst 7 kr · median 89 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 15 av 39 i fylket (høgast: Røst 33 155 kr · lågast: Træna 663 kr · median 10 672 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2024

  • Eigd
  • Leigd
0k4k8k12k16kSkulelokaleInstitusjonslokaleAdministrasjonslokaleIdrettsbygg og-anleggBarnehagelokaleKulturbygg

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
20152016201720182019202020212022202320240k10k20k30k40k04813

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
2015201620172018201920202021202220232024075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
20152016201720182019202020212022202320240 mill.2 mill.4 mill.6 mill.8 mill.

Summerer vi åra 2015–2024, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 20 mill. kr og 55 mill. kr – det vil seie 501–1 412 kr per kvadratmeter eller 4 390–12 367 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Hemnes, 2020–2025.

2024 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 22,7 % frå 2023 til 2024

Frå 129 mill. kr til 99 mill. kr – ein nedgang på 5,3 prosentpoeng av driftsinntektene (19,6 % → 14,3 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Markert fallFonda fall 21,5 % frå 2023 til 2024

Frå 109 mill. kr til 85 mill. kr – ein nedgang på 4,2 prosentpoeng av driftsinntektene (16,5 % → 12,3 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2022 · Markert fallArbeidskapitalen fall 11,5 % frå 2021 til 2022

Frå 123 mill. kr til 109 mill. kr – ein nedgang på 3,8 prosentpoeng av driftsinntektene (22,3 % → 18,5 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2022 · Markert fallFonda fall 5,1 % frå 2021 til 2022

Frå 113 mill. kr til 107 mill. kr – ein nedgang på 2,2 prosentpoeng av driftsinntektene (20,3 % → 18,1 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Nordland

Kor Hemnes rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

21. av 41

i fylket i 2025 · 2,38

Fylkessnitt: 2,94

Landssnitt: 2,82

Nr. 199 av 357 i landet

1.Gildeskål9,25
2.Beiarn7,88
3.Rødøy6,3
20.Vefsn2,45
21.Hemnes2,38
22.Vestvågøy2,32
41.Moskenes0,24

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

27. av 41

i fylket i 2025 · 13,9 %

Fylkessnitt: 25,5 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 266 av 357 i landet

1.Gildeskål105,2 %
2.Beiarn91 %
3.Lurøy74,3 %
26.Flakstad14,5 %
27.Hemnes13,9 %
28.Nesna13 %
41.Moskenes−79,9 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

12. av 41

i fylket i 2025 · 242,6 %

Fylkessnitt: 255,8 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 205 av 357 i landet

1.Lurøy152,1 %
2.Rødøy193,9 %
3.Træna206,9 %
11.Sortland - Suortá241,2 %
12.Hemnes242,6 %
13.Grane243,1 %
41.Bø343,4 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

30. av 39

i fylket i 2025 · 70,5 %

Fylkessnitt: 56,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 288 av 346 i landet

1.Værøy0,2 %
2.Rødøy1,4 %
3.Lurøy6,1 %
29.Meløy70,3 %
30.Hemnes70,5 %
31.Lødingen93,6 %
39.Leirfjord271,7 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020536 600523 11537 8321 309 84867 89035 010
2021553 660558 10942 8701 314 96376 73452 978
2022590 602606 45270 2151 411 51788 12057 790
2023658 345648 13421 3511 475 75194 32088 403
2024693 494703 16350 7071 563 97196 68192 226
2025741 210732 94357 4031 723 26374 63672 845

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

739

Landet 946 · Nordland 711

Fastlegeavtalar

6

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

101

2 opne lister · 2,88 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Hemnes
  • Landet
  • Nordland
201520162017201820192020202120222023202420250 %15 %30 %45 %60 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Hemnes
  • Landet
2015201620172018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 312 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 182 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 164 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,1 barn

2025

Nordland: 5,4

Landet: 5,7

Nr. 19 av 41 i fylket (høgast: Bodø 5,8 · lågast: Lurøy 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

184

Årsverk til grunnbemanning

47,8

Årsverk i alt

59,9

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

43,9 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
201520162017201820192020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

7,2 elevar

2025

Nordland: 7,3

Landet: 8,8

Nr. 12 av 41 i fylket (høgast: Bodø 8,9 · lågast: Træna 2,8) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

466

Lærarårsverk

64,3

Lærarårsverk utan lange fråvær

57,2

Årsverk i sektoren

101,1

Av dei assistentårsverk

22,6

Elevar per årsverk i sektoren

4,6

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
201520162017201820192020202120222023202420254681011

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,47 brukarar

2025

Nordland: 1,92

Landet: 1,72

Nr. 38 av 41 i fylket (høgast: Vega 3,33 · lågast: Saltdal 1,33) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,68

Brukarar av heimetenester

225

Brukarar av institusjonstenester

52

Årsverk i helse og omsorg

231,6

Med helsefagleg utdanning

68,2 %

Innbyggjarar 80+

347

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
201520162017201820192020202120222023202420251,31,61,82,3

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,1 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2019 (34,6 %), 2020 (37,0 %), 2021 (37,6 %), 2022 (32,3 %), 2023 (37,4 %), 2024 (32,7 %)

Siste år: 43,9 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk NordlandÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning47,8−3,3−6,5 %−30−14,0 %−0,4 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk64,3+7,4+13,0 %−7−1,5 %−4,6 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk231,6+24,2+11,7 %−86−23,7 %+4,0 %+11,8 %

Barnehage: 3,3 færre årsverk til grunnbemanning (−6,5 %) med færre barn med plass (−14,0 %). Grunnskule: 7,4 fleire lærarårsverk (+13,0 %) med færre elevar (−1,5 %). Helse og omsorg: 24,2 fleire årsverk (+11,7 %) med færre tenestemottakarar (−23,7 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 48 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,1

Etter kutt

5,1

Nordland

5,4

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 64 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

7,2

Etter kutt

7,2

Nordland

7,3

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 232 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,47

Etter kutt

1,47

Nordland

1,92

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
201520162017201820192020202120222023202420250150300450600

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

95,8 %

2025

Nordland: 95,5

Landet: 94,5

Nr. 17 av 41 i fylket (høgast: Sortland - Suortá 101,0 · lågast: Flakstad 60,8)

Barn med plass

184

1–2 år

88,6 %

3–5 år

100,0 %

Barn 1–5 år

206

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
2015201620172018201920202021202220232024202570788699

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

93,2 elevar

2025

Nordland: 158,9

Landet: 247,9

Nr. 23 av 41 i fylket (høgast: Leirfjord 315,0 · lågast: Rødøy 27,8)

Elevar

466

Skular

5

Barn 6–15 år

481

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
2015201620172018201920202021202220232024202592132172251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

46,4 plassar

2025

Nordland: 33,3

Landet: 29,7

Nr. 6 av 41 i fylket (høgast: Træna 94,7 · lågast: Lødingen 15,8)

Sjukeheimsplassar

52

Omsorgsbustader

109

Innbyggjarar 80+

347

Berre sjukeheim per 100

15,0

Berre omsorgsbustad per 100

31,4

Av dei i bustad er 80+

43,1 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
2015201620172018201920202021202220232024202517273755

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

20,6 plassar

2025

Nordland: 14,5

Landet: 14,7

Nr. 18 av 41 i fylket (høgast: Sømna 55,5 · lågast: Røst 0,0)

Elevplassar

133

Elevar

114

Barn 6–18 år

645

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
2015201620172018201920202021202220232024202511151924

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Hemnes fell frå 206 i 2025 til 183 i 2050 – ei endring på −11,2 %. Held kommunen dei 184 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 89,3 til 100,5 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 163 plassar – 21 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
202520302035204020452050055110165220060120180230

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Hemnes fell frå 481 i 2025 til 406 i 2050 – ei endring på −15,6 %. Med same del av barna i kommunal skule (96,9 %) blir det 393 elevar, ned 73 frå 466 i dag. Held kommunen dei 5 skulane ho har, fell snittet frå 93,2 til 78,6 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 4,2 skular – 0,8 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
202520302035204020452050015030045060003570105121

Den raude stipla linja er dagens snitt på 93,2 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Hemnes veks frå 347 i 2025 til 550 i 2050 – ei endring på 58,5 %. Held kommunen dei 161 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 46,4 til 29,3 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 255 plassar – 94 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500150300450600080160240319

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Nordland
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

3 126

i Nordland, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

2,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Andre nye EU-land (etter 2004)

946 personar (30 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

806 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

02505007501 000Andre nye EU-land (etter2004)PolenSverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)NoregTysklandNorden ellersEuropa utanomEU/EFTA/StorbritanniaDanmark

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

02505007501 000Bygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriUtleige av arbeidskraftOvernatting og serveringHelse- og sosialtenesterTransport og lagringVarehandelForretningsmessigtenesteytingTeknisk tenesteyting,eigedomPersonleg tenesteyting

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Nordland
  • Landet
200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

−1,69%

Frå 4 485 til 4 409

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k1,5k3k4,5k6k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

77,7

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 37,0 · Eldre 40,7

Nordland

70,0

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,3 · Eldre 34,7

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 13,6 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 7,7 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenNordlandLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

45,5 år

+0,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 77,2

2040

47,0 år

+2,2 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 85,3

2050

48,1 år

+3,3 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 87,1

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
20202026203020352040204520503841444749i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Hemnes, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,201

2013: 0,180

Fylke og land

0,222

Landet: 0,248

P90/P10

2,400

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

6,5 %

47 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

33,0 %

i dei tre lågaste gruppene · 23,5 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,180,210,240,270,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr12,8 %+2,8 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr9,7 %−0,3 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,6 %−0,4 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr11,3 %+1,3 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr11,0 %+1,0 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr11,4 %+1,4 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,0 %0,0 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr8,0 %−2,0 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr5,5 %−4,5 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Nordland 2022-2024

Flest: Beiarn (20,3 %) · Færrast: Rana (5,7 %) · Hemnes er nr. 35 av 36 (fylkessnitt 11,5 % · 3 292 barn i heile fylket)

1.Beiarn20,3 %
2.Værøy20,0 %
3.Lødingen19,8 %
4.Vevelstad17,1 %
5.Leirfjord15,1 %
6.Bø14,6 %
7.Evenes - Evenássi14,5 %
8.Hamarøy - Hábmer14,3 %
9.Herøy (Nordland)14,1 %
10.Gildeskål13,8 %
11.Moskenes13,5 %
12.Hattfjelldal - Aarborte13,1 %
13.Øksnes12,0 %
14.Sortland - Suortá11,9 %
15.Andøy11,8 %
16.Flakstad11,2 %
17.Bindal11,1 %
18.Sømna11,1 %
19.Meløy11,1 %
20.Sørfold10,7 %
21.Vestvågøy10,5 %
22.Dønna10,3 %
23.Nesna9,7 %
24.Hadsel9,7 %
25.Saltdal9,5 %
26.Vågan9,5 %
27.Brønnøy9,0 %
28.Steigen8,9 %
29.Alstahaug8,6 %
30.Vega8,1 %
31.Narvik7,1 %
32.Vefsn7,0 %
33.Bodø6,6 %
34.Fauske - Fuossko6,6 %
35.Hemnes6,5 %
36.Rana5,7 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Nordland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,340).

Hemnes brukar

40 027 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

37 773 kr

barnefattigdom 11,5 %

Brukar mest

Værøy

58 239 kr · 20,0 % fattigdom

Brukar minst

Moskenes

26 448 kr · 13,5 % fattigdom

4,7 %9,7 %14,7 %19,7 %21,3 %Barn i vedvarande låginntekt24 44833 44842 44851 44860 239
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Beiarn20,3 %12 801 kr24 058 kr1 603 kr38 462 kr
Værøy20,0 %12 320 kr39 317 kr6 602 kr58 239 kr
Lødingen19,8 %8 803 kr21 494 kr3 793 kr34 090 kr
Vevelstad17,1 %13 189 kr28 650 kr8 719 kr50 558 kr
Leirfjord15,1 %14 251 kr24 608 kr3 819 kr42 678 kr
Bø14,6 %9 165 kr21 195 kr2 074 kr32 434 kr
Evenes - Evenássi14,5 %8 283 kr19 632 kr3 418 kr31 333 kr
Hamarøy - Hábmer14,3 %13 480 kr22 336 kr7 018 kr42 834 kr
Herøy (Nordland)14,1 %12 050 kr20 625 kr1 531 kr34 206 kr
Gildeskål13,8 %10 902 kr27 689 kr5 119 kr43 710 kr
Moskenes13,5 %6 353 kr18 549 kr1 546 kr26 448 kr
Hattfjelldal - Aarborte13,1 %11 541 kr22 503 kr1 848 kr35 892 kr
Øksnes12,0 %11 546 kr17 750 kr3 276 kr32 572 kr
Sortland - Suortá11,9 %11 921 kr20 304 kr3 155 kr35 380 kr
Andøy11,8 %12 606 kr19 615 kr2 823 kr35 044 kr
Flakstad11,2 %7 028 kr18 865 kr2 915 kr28 808 kr
Bindal11,1 %14 733 kr23 619 kr2 595 kr40 947 kr
Sømna11,1 %12 381 kr24 866 kr5 952 kr43 199 kr
Meløy11,1 %10 429 kr25 808 kr3 577 kr39 814 kr
Sørfold10,7 %10 544 kr34 206 kr1 565 kr46 315 kr
Vestvågøy10,5 %12 608 kr20 039 kr2 312 kr34 959 kr
Dønna10,3 %10 126 kr31 029 kr2 527 kr43 682 kr
Nesna9,7 %11 052 kr22 658 kr6 222 kr39 932 kr
Hadsel9,7 %12 338 kr21 278 kr3 680 kr37 296 kr
Saltdal9,5 %10 761 kr20 001 kr2 390 kr33 152 kr
Vågan9,5 %10 800 kr21 641 kr3 668 kr36 109 kr
Brønnøy9,0 %11 611 kr23 936 kr4 356 kr39 903 kr
Steigen8,9 %11 247 kr24 721 kr8 143 kr44 111 kr
Alstahaug8,6 %12 359 kr19 863 kr4 478 kr36 700 kr
Vega8,1 %9 166 kr26 188 kr5 819 kr41 173 kr
Narvik7,1 %10 832 kr18 051 kr3 205 kr32 088 kr
Vefsn7,0 %12 125 kr18 680 kr2 521 kr33 326 kr
Bodø6,6 %11 770 kr16 159 kr2 992 kr30 921 kr
Fauske - Fuossko6,6 %10 321 kr19 617 kr4 163 kr34 101 kr
Hemnes6,5 %13 470 kr23 661 kr2 896 kr40 027 kr
Rana5,7 %10 646 kr16 398 kr2 342 kr29 386 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Nordland 2024

Jamnast: Fauske - Fuossko (0,196) · Skeivast: Lurøy (0,430) · Hemnes er nr. 4 av 41 (fylkessnitt 0,233)

1.Fauske - Fuossko0,196
2.Saltdal0,197
3.Vefsn0,201
4.Hemnes0,201
5.Sørfold0,201
6.Rana0,202
7.Narvik0,209
8.Grane0,210
9.Meløy0,211
10.Gildeskål0,211
11.Vevelstad0,212
12.Hattfjelldal - Aarborte0,212
13.Rødøy0,212
14.Hadsel0,212
15.Evenes - Evenássi0,214
16.Brønnøy0,216
17.Røst0,216
18.Vestvågøy0,216
19.Leirfjord0,218
20.Nesna0,218
21.Alstahaug0,219
22.Beiarn0,219
23.Bindal0,220
24.Steigen0,221
25.Hamarøy - Hábmer0,221
26.Bodø0,224
27.Vega0,224
28.Sortland - Suortá0,225
29.Sømna0,226
30.Andøy0,228
31.Lødingen0,240
32.Vågan0,247
33.Øksnes0,247
34.Flakstad0,257
35.Herøy (Nordland)0,258
36.Træna0,273
37.Bø0,275
38.Værøy0,287
39.Moskenes0,303
40.Dønna0,315
41.Lurøy0,430

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,4 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Hemnes i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Hemnes blant dei 92 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

316. av 344

6,5 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

89. av 344

217 655 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

81. av 344

40 027 kr · på barn og unge

Gini 2024

336. av 358

0,201 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Hemnes: nr. 316 av 344 med 6,5 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

51,3%
48,7%
Menn: 2 302Kvinner: 2 183

Aldersfordeling

0-5 år
5,4%
6-12 år
7,4%
13-15 år
3,4%
16-19 år
4,7%
20-44 år
27,7%
45-66 år
28,8%
67-79 år
15,2%
80+ år
7,3%

Totalt: 4 485 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

44,8 år

median 46 år

Nordland

43,4 år

median 43 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 1,4 år eldre enn fylket og 3,5 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

483 600

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

782 000 kr

Etter skatt: 637 500 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,07 personar

(2 165 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt NordlandLandet

71,8 % i arbeid

1,1 % registrerte arbeidslause · 15,6 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)71,8 %76,7 %76,7 %−4,9
Registrerte arbeidslause1,1 %0,9 %1,4 %+0,2
På arbeidsmarkedstiltak3,7 %1,8 %1,3 %+1,9
Under utdanning2,0 %2,3 %3,1 %−0,3
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd15,6 %12,0 %10,3 %+3,6
AFP / alderspensjon1,8 %1,4 %1,3 %+0,4
Andre utanfor arbeidsstyrken4,0 %4,9 %5,8 %−0,9

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Nordland
2018201920202021202220232024202570 %72 %74 %76 %78 %

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt NordlandLandet

70 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Nordland 71,7 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)70,0 %71,7 %72,1 %−1,7
80–99 %6,0 %5,4 %5,4 %+0,6
60–79 %5,2 %4,5 %4,2 %+0,7
40–59 %8,5 %6,6 %6,0 %+1,9
20–39 %4,8 %5,3 %5,7 %−0,5
0–19 %5,5 %6,5 %6,6 %−1,0

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

1 362

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

1 998

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

68,2 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 94 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

1 111

55,6 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

887

personar · 44,4 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 23,4 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

251

personar · 18,4 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 18 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−636

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (41 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 771 til 887 personar (37,2 % → 44,4 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 10 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202505001 0001 5002 00033 %37 %41 %45 %49 %

Kor pendlar innbyggjarane til? (887 utpendlarar)

  • Rana - Raane610 (68,8 %)
  • Vefsn92 (10,4 %)
  • Oslo - Oslove25 (2,8 %)
  • Bodø21 (2,4 %)
  • Trondheim - Tråante19 (2,1 %)
  • Tromsø10 (1,1 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (251 innpendlarar)

  • Rana - Raane126 (50,2 %)
  • Vefsn69 (27,5 %)
  • Trondheim - Tråante7 (2,8 %)
  • Alstahaug6 (2,4 %)
  • Leirfjord6 (2,4 %)
  • Aarborte - Hattfjelldal4 (1,6 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
0150300450600Helse- og sosialtenesterBygg og anleggIndustriUndervisningVarehandelJordbruk, skogbruk og fiskeOffentleg administrasjon ogforsvarElektrisitet, vatn og renovasjonTeknisk tenesteyting, eigedomForretningsmessig tenesteytingPersonleg tenesteytingTransport og lagringOvernatting og serveringBergverk og utvinningInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikring

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (443 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Overnatting og servering, Informasjon og kommunikasjon.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −176 arbeidsplassar (−11,5 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Undervisning93118+25+26,9 %
Personleg tenesteyting2540+15+60,0 %
Teknisk tenesteyting, eigedom3546+11+31,4 %
Forretningsmessig tenesteyting3243+11+34,4 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon5765+8+14,0 %
Transport og lagring2628+2+7,7 %
Bergverk og utvinning910+1+11,1 %
Informasjon og kommunikasjon84−4−50,0 %
Offentleg administrasjon og forsvar8275−7−8,5 %
Jordbruk, skogbruk og fiske10395−8−7,8 %
Overnatting og servering3421−13−38,2 %
Helse- og sosialtenester468443−25−5,3 %
Varehandel13497−37−27,6 %
Bygg og anlegg218149−69−31,7 %
Industri211125−86−40,8 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Bygg og anlegg
  • Industri
  • Undervisning
  • Varehandel
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
201820192020202120222023202420250150300450600

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 6 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – NordlandEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald2 165782 000 kr637 500 kr652 200 kr676 100 kr−5,7 %
Einebuande914447 000 kr363 800 kr385 700 kr397 500 kr−8,5 %
Par utan barn579973 900 kr790 700 kr830 300 kr860 000 kr−8,1 %
Par med barn 0-17 år3551 338 200 kr1 052 100 kr1 114 600 kr1 141 700 kr−7,8 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år104716 500 kr569 700 kr559 600 kr568 200 kr+0,3 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20152016201720182019202020212022202320240k300k600k900k1200k

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

653 600 kr

Landet: 1 000 800 kr (−34,7 %)

Gjeld, median

246 800 kr

Landet: 415 800 kr (−40,6 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

991 100 kr

Landet: 1 792 100 kr (−44,7 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

389 700 kr

Landet: 378 800 kr (+2,9 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,23 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 117 656 kr

Bruttoformue per hushald

1 694 781 kr

Bankinnskot per hushald

666 387 kr

Bruttoinntekt per hushald

906 984 kr

1,71 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,71 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20152016201720182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8M

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

12 612 kr

Nordland 12 904 kr · Landet 12 828 kr

234 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−297 kr

Utbetalinga er 97,7 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+4 312 kr

152,0 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

200

Del av befolkninga

4,5 %

Barn i familiar med sosialhjelp

117

Gjennomsnittleg stønadstid

4,5 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

65

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

3,6 md

Samla stønadssum

11 389 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Nordland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

79,6

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−60 %−40 %−20 %0 %+20 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

147 831 kr/år174 537 kr/år−15,3 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

19 263 kr/år18 029 kr/år+6,8 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

760 kr/mnd1 425 kr/mnd−46,7 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 23,2 % · leige 2-roms 16,3 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 637 500 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

147 831 kr

+1,8 % frå 2024 (145 167 kr)

Snitt Nordland

151 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader57 895 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi14 137 kr
  • Kommunale avgifter22 764 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • EigedomsskattIngen

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Nordland
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

23,2 %

147 831 kr av 637 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

16,3 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald637 500 kr23,2 %16,3 %
Einebuande363 800 kr40,6 %28,6 %
Par utan barn790 700 kr18,7 %13,1 %
Par med barn 0-17 år1 052 100 kr14,1 %9,9 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år569 700 kr25,9 %18,2 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 23,2 %

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2025 K3

12 568 kr/m²

12 salg
Landet: 54 642

Einebustader 2025 K3

12 568 kr/m²

12 salg
Landet: 29 292

Småhus 2025 K3

—

Landet: 41 051

Blokkleilegheiter 2025 K3

—

Landet: 70 779

Totalt 12 bustadomsetningar i 2025 K3.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K12025 K22025 K30k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2025 K3KommunenSnitt NordlandLandet
Alle bustadtypar12 56833 80354 642
Einebustader12 56822 31329 292
Småhus—30 31741 051
Blokkleilegheiter—48 47970 779

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12k

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 4 497.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

19 263 kr

+2,5 % frå 2025

Snitt Nordland 2026

16 609 kr

Kommunen ligger 16,0 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 6,8 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Nordland
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 4363 4133 9164 4764 7495 483
Avløp5 6975 2925 5926 2906 5477 283
Avfall3 1424 2555 5654 9866 8115 736
Feiing og tilsyn557565679739695761
Sum årsgebyr12 83213 52515 75216 49118 80219 263
Septiktømming (årsgebyr)1 5151 9512 4883 0064 0023 291
Målarleige360346413473502—
Vatn per m³16,517,119,522,824,127,3
Avløp per m³25,323,924,926,827,730
Tilknytningsgebyr vatn (låg)6 0006 0006 0006 0006 0006 000
Tilknytningsgebyr vatn (høg)82 73882 73882 73882 73882 73882 738
Tilknytningsgebyr avløp (låg)6 0006 0006 0006 0006 0006 000
Tilknytningsgebyr avløp (høg)82 73882 73882 73882 73882 73882 738

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno