Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Data ikkje tilgjengeleg. Trykk "Oppdater data" for å hente.
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 12362
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2019
25 643 m²
+ 0 m² leigd = 25 643 m² i alt
Areal per innbyggjar
14,68 m²
1 747 innbyggjarar
Fylket: 6,12 m² · Landet: 4,81 m²
Vedlikehald per m²
41 kr
1 mill. kr i alt
Fylket: 106 kr · Landet: 112 kr
Normkrav 2019
133–225 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 92–184 kr per m² i året
Anslått etterslep 2016–2019
3–9 mill. kr
1 570–5 135 kr per innbyggjar
107–350 kr per m²
Driftsutgifter per m²
392 kr
Landet: 614 kr
Reinhald per m²
91 kr
Landet: 170 kr
Energi per m²
104 kr
Landet: 133 kr
Del av driftsutgiftene
8,0 %
netto til eigedomsforvaltning
630 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 1 av 37 i fylket (høgast: Hamarøy - Hábmer (-2019) 14,68 m² · lågast: Rana 4,29 m² · median 7,73 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 31 av 37 i fylket (høgast: Brønnøy 273 kr · lågast: Dønna 8 kr · median 72 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 27 av 37 i fylket (høgast: Røst 33 155 kr · lågast: Træna 663 kr · median 10 426 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2019
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Nordland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2016–2019, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 3 mill. kr og 9 mill. kr – det vil seie 107–350 kr per kvadratmeter eller 1 570–5 135 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingen data tilgjengeleg | ||||||
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2019.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
608
Landet 946 · Nordland 711
Fastlegeavtalar
4
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
119
2 opne lister · 2,43 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Hamarøy - Hábmer (-2019)
- Landet
- Nordland
Innbyggjarar per fastlege
- Hamarøy - Hábmer (-2019)
- Landet
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2019.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2019
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
77,5
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 33,8 · Eldre 43,7
Nordland
67,7
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 37,8 · Eldre 29,9
Landet
63,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 38,4 · Eldre 24,7
Kommunen har 14,4 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 9,8 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Hamarøy - Hábmer (-2019), og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,211
2013: 0,206
Fylke og land
0,214
Landet: 0,250
P90/P10
2,600
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
12,9 %
31 barn · landet 11,7 %
Låg- og høginntektshushald
38,8 %
i dei tre lågaste gruppene · 21,9 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Nordland)
- Landet
Inntektsgrupper 2019 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 13,1 % | +3,1 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 13,9 % | +3,9 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 11,8 % | +1,8 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,2 % | −0,8 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,2 % | −0,8 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 8,6 % | −1,4 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 8,0 % | −2,0 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 5,3 % | −4,7 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2017-2019
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Nordland)
- Landet
Barnefattigdom i Nordland 2022-2024
Flest: Beiarn (20,3 %) · Færrast: Rana (5,7 %) · Hamarøy - Hábmer (-2019) er nr. av 36 (fylkessnitt 11,5 % · 3 292 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Nordland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,340).
Hamarøy - Hábmer (-2019) brukar
—
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
37 773 kr
barnefattigdom 11,5 %
Brukar mest
Værøy
58 239 kr · 20,0 % fattigdom
Brukar minst
Moskenes
26 448 kr · 13,5 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Beiarn | 20,3 % | 12 801 kr | 24 058 kr | 1 603 kr | 38 462 kr |
| Værøy | 20,0 % | 12 320 kr | 39 317 kr | 6 602 kr | 58 239 kr |
| Lødingen | 19,8 % | 8 803 kr | 21 494 kr | 3 793 kr | 34 090 kr |
| Vevelstad | 17,1 % | 13 189 kr | 28 650 kr | 8 719 kr | 50 558 kr |
| Leirfjord | 15,1 % | 14 251 kr | 24 608 kr | 3 819 kr | 42 678 kr |
| Bø | 14,6 % | 9 165 kr | 21 195 kr | 2 074 kr | 32 434 kr |
| Evenes - Evenássi | 14,5 % | 8 283 kr | 19 632 kr | 3 418 kr | 31 333 kr |
| Hamarøy - Hábmer | 14,3 % | 13 480 kr | 22 336 kr | 7 018 kr | 42 834 kr |
| Herøy (Nordland) | 14,1 % | 12 050 kr | 20 625 kr | 1 531 kr | 34 206 kr |
| Gildeskål | 13,8 % | 10 902 kr | 27 689 kr | 5 119 kr | 43 710 kr |
| Moskenes | 13,5 % | 6 353 kr | 18 549 kr | 1 546 kr | 26 448 kr |
| Hattfjelldal - Aarborte | 13,1 % | 11 541 kr | 22 503 kr | 1 848 kr | 35 892 kr |
| Øksnes | 12,0 % | 11 546 kr | 17 750 kr | 3 276 kr | 32 572 kr |
| Sortland - Suortá | 11,9 % | 11 921 kr | 20 304 kr | 3 155 kr | 35 380 kr |
| Andøy | 11,8 % | 12 606 kr | 19 615 kr | 2 823 kr | 35 044 kr |
| Flakstad | 11,2 % | 7 028 kr | 18 865 kr | 2 915 kr | 28 808 kr |
| Bindal | 11,1 % | 14 733 kr | 23 619 kr | 2 595 kr | 40 947 kr |
| Sømna | 11,1 % | 12 381 kr | 24 866 kr | 5 952 kr | 43 199 kr |
| Meløy | 11,1 % | 10 429 kr | 25 808 kr | 3 577 kr | 39 814 kr |
| Sørfold | 10,7 % | 10 544 kr | 34 206 kr | 1 565 kr | 46 315 kr |
| Vestvågøy | 10,5 % | 12 608 kr | 20 039 kr | 2 312 kr | 34 959 kr |
| Dønna | 10,3 % | 10 126 kr | 31 029 kr | 2 527 kr | 43 682 kr |
| Nesna | 9,7 % | 11 052 kr | 22 658 kr | 6 222 kr | 39 932 kr |
| Hadsel | 9,7 % | 12 338 kr | 21 278 kr | 3 680 kr | 37 296 kr |
| Saltdal | 9,5 % | 10 761 kr | 20 001 kr | 2 390 kr | 33 152 kr |
| Vågan | 9,5 % | 10 800 kr | 21 641 kr | 3 668 kr | 36 109 kr |
| Brønnøy | 9,0 % | 11 611 kr | 23 936 kr | 4 356 kr | 39 903 kr |
| Steigen | 8,9 % | 11 247 kr | 24 721 kr | 8 143 kr | 44 111 kr |
| Alstahaug | 8,6 % | 12 359 kr | 19 863 kr | 4 478 kr | 36 700 kr |
| Vega | 8,1 % | 9 166 kr | 26 188 kr | 5 819 kr | 41 173 kr |
| Narvik | 7,1 % | 10 832 kr | 18 051 kr | 3 205 kr | 32 088 kr |
| Vefsn | 7,0 % | 12 125 kr | 18 680 kr | 2 521 kr | 33 326 kr |
| Bodø | 6,6 % | 11 770 kr | 16 159 kr | 2 992 kr | 30 921 kr |
| Fauske - Fuossko | 6,6 % | 10 321 kr | 19 617 kr | 4 163 kr | 34 101 kr |
| Hemnes | 6,5 % | 13 470 kr | 23 661 kr | 2 896 kr | 40 027 kr |
| Rana | 5,7 % | 10 646 kr | 16 398 kr | 2 342 kr | 29 386 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Nordland 2024
Jamnast: Fauske - Fuossko (0,196) · Skeivast: Lurøy (0,430) · Hamarøy - Hábmer (-2019) er nr. av 41 (fylkessnitt 0,233)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2019
Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,7 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,7 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Hamarøy - Hábmer (-2019) i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi.
Barnefattigdom 2022-2024
— av 344
— · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
— av 344
— · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
— av 344
— · på barn og unge
Gini 2024
— av 358
— · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
% i arbeid
% registrerte arbeidslause · % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 0,0 % | 76,7 % | 76,7 % | −76,7 |
| Registrerte arbeidslause | 0,0 % | 0,9 % | 1,4 % | −0,9 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 0,0 % | 1,8 % | 1,3 % | −1,8 |
| Under utdanning | 0,0 % | 2,3 % | 3,1 % | −2,3 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 0,0 % | 12,0 % | 10,3 % | −12,0 |
| AFP / alderspensjon | 0,0 % | 1,4 % | 1,3 % | −1,4 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 0,0 % | 4,9 % | 5,8 % | −4,9 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Nordland
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
% jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Nordland 71,7 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 0,0 % | 71,7 % | 72,1 % | −71,7 |
| 80–99 % | 0,0 % | 5,4 % | 5,4 % | −5,4 |
| 60–79 % | 0,0 % | 4,5 % | 4,2 % | −4,5 |
| 40–59 % | 0,0 % | 6,6 % | 6,0 % | −6,6 |
| 20–39 % | 0,0 % | 5,3 % | 5,7 % | −5,3 |
| 0–19 % | 0,0 % | 6,5 % | 6,6 % | −6,5 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
0
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
0
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
%
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 94 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
0
— % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
0
personar · % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 23,4 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
0
personar · % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 18 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
0
fleire pendlar inn enn ut
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Nordland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (41 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2018–2019
Utpendlinga har falle frå 180 til 171 personar (21,4 % → 20,9 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 7 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (0 utpendlarar)
Kor kjem innpendlarane frå? (0 innpendlarar)
Næringar 2019: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (192 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Industri, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Teknisk tenesteyting, eigedom.
Næringsutvikling 2018–2019: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +1 arbeidsplassar (+0,1 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2019 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 138 | 192 | +54 | +39,1 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 67 | 76 | +9 | +13,4 % |
| Undervisning | 122 | 130 | +8 | +6,6 % |
| Bygg og anlegg | 94 | 100 | +6 | +6,4 % |
| Industri | 31 | 33 | +2 | +6,5 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 19 | 21 | +2 | +10,5 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 6 | 7 | +1 | +16,7 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 5 | 5 | 0 | 0,0 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 16 | 16 | 0 | 0,0 % |
| Varehandel | 66 | 65 | −1 | −1,5 % |
| Personleg tenesteyting | 28 | 24 | −4 | −14,3 % |
| Overnatting og servering | 34 | 26 | −8 | −23,5 % |
| Transport og lagring | 101 | 84 | −17 | −16,8 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 112 | 61 | −51 | −45,5 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Undervisning
- Bygg og anlegg
- Transport og lagring
- Jordbruk, skogbruk og fiske
- Varehandel
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Nordland | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 880 | 587 000 kr | 466 000 kr | 529 000 kr | 540 000 kr | −13,7 % |
| Einebuande | 415 | 348 000 kr | 284 000 kr | 301 000 kr | 311 000 kr | −8,7 % |
| Par utan barn | 226 | 793 000 kr | 643 000 kr | 654 000 kr | 675 000 kr | −4,7 % |
| Par med barn 0-17 år | 113 | 1 078 000 kr | 814 000 kr | 865 000 kr | 883 000 kr | −7,8 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 30 | 574 000 kr | 442 000 kr | 436 000 kr | 438 000 kr | +0,9 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
358 600 kr
Landet: 850 600 kr (−57,8 %)
Gjeld, median
40 100 kr
Landet: 168 500 kr (−76,2 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
770 700 kr
Landet: 1 333 800 kr (−42,2 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
285 200 kr
Landet: 300 200 kr (−5,0 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 0,86 – landet 1,76
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
—
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
—
—
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2019: 466 000 kr
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser landssnittet.
Kjelde: SSB 12842