Røst kommunevåpen

Røst

Nordland

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Samarbeidslista

Ordførar

Elisabeth Mikalsen (Samarbeidslista)

Kommunenummer

1856

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

113 650

tusen kr

Utgifter

107 136

tusen kr

Driftsmargin

5,73%

Investeringar

20 829

tusen kr

Eigedelar

375 122

tusen kr

Total gjeld

272 862

tusen kr

(Lån: 251 390 + Gjeld: 21 472)

Gjeldsandel

72,74%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

4 ‰

Bunnfradrag

10 000 kr

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

1 629 kr

Totale inntekter

1 196

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k30k60k90k120k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250k95k190k285k380k0%20%40%60%80%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 80 786 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg36,6 %37,5 %34,9 %−0,9
Grunnskule13,9 %17,7 %19,9 %−3,8
Administrasjon11,9 %9,3 %5,7 %+2,7
Eigedomsforvaltning10,2 %7,7 %8,0 %+2,5
Barnehage7,8 %8,9 %12,9 %−1,1
Kultur4,4 %2,8 %3,6 %+1,7
Politisk styring3,0 %1,4 %0,6 %+1,6
Sosialsektoren2,8 %4,2 %6,0 %−1,3
Samferdsel2,6 %2,5 %1,4 %+0,2
Næringsforvaltning1,9 %1,0 %0,0 %+0,9
Kyrkje1,5 %1,0 %0,8 %+0,5
Brann- og ulykkesvern1,4 %1,5 %1,2 %−0,1
Barnevern1,3 %2,9 %3,4 %−1,5
Plan, byggesak og miljø0,5 %1,2 %1,3 %−0,6
Kommunale bustader0,1 %0,4 %0,5 %−0,3

Fylke = gjennomsnittleg andel for 41 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Eigedomsforvaltning
  • Barnehage
  • Kultur
  • Politisk styring
  • Sosialsektoren
  • Samferdsel
  • Næringsforvaltning
  • Kyrkje
  • Brann- og ulykkesvern
  • Barnevern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025025k50k75k100k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Nordland
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleAdministrasjonEigedomsforvaltningBarnehageKulturSosialsektorenSamferdselPolitisk styringBarnevernBrann- og ulykkesvernNæringsforvaltningKyrkjePlan, byggesak og miljøKommunale bustaderFellesutgifterVatn, avløp, renovasjon (VAR)
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning6 2537 2277 9828 5687 9238 72810,2 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)61340212113319−518—
Grunnskule9 2819 1618 85510 68610 12811 86213,9 %
Helse og omsorg20 24524 21722 72726 81129 11631 30636,6 %
Samferdsel3601 0711 6311 6522 5252 2652,6 %
Barnehage2 7953 3233 6005 2546 0396 6617,8 %
Kultur3 0323 0273 3343 6223 3473 7804,4 %
Kommunale bustader−142−7385−196−371160,1 %
Næringsforvaltning2 0432 212−5033 4128911 6131,9 %
Administrasjon6 4686 9917 3938 0948 77310 20211,9 %
Plan, byggesak og miljø6716536124761 2414280,5 %
Sosialsektoren1 1453131 6793532 4862 4252,8 %
Brann- og ulykkesvern1 1251 1581 2201 1851 4571 2021,4 %
Kyrkje1 0361 0381 0708231 1521 3031,5 %
Barnevern1 2187799999228341 1231,3 %
Fellesutgifter773−2 843−3 117−5 768−2 214−4 279—
Politisk styring1 9061 9552 0002 3182 4152 5693,0 %
Sum netto driftsutgifter58 82260 24959 77968 32576 39580 786100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 39 284 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Eigedomsforvaltning47,0 %22,2 %25,4 %+24,7
Barnehage41,5 %2,7 %2,7 %+38,9
Grunnskule5,4 %7,9 %11,9 %−2,5
Samferdsel3,0 %12,8 %8,1 %−9,9
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)2,6 %11,9 %23,2 %−9,4
Brann- og ulykkesvern0,5 %4,0 %1,6 %−3,4

Fylke = gjennomsnittleg andel for 41 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Barnehage
  • Grunnskule
  • Samferdsel
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Brann- og ulykkesvern
  • Helse og omsorg
  • Kultur
  • Kommunale bustader
  • Næringsforvaltning
  • Administrasjon
  • Plan, byggesak og miljø
  • Sosialsektoren
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025030k60k90k120k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Nordland
0 %15 %30 %45 %60 %EigedomsforvaltningBarnehageKommunale bustaderSamferdselVatn, avløp, renovasjon (VAR)GrunnskuleAdministrasjonHelse og omsorgKulturBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøNæringsforvaltningKyrkjeSosialsektorenFellesutgifterBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning11 29929 45851 37890846618 45547,0 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)784025001 8311 0092,6 %
Grunnskule11 27529 45851 3788904032 1335,4 %
Helse og omsorg0027818900—
Samferdsel009933152601 1653,0 %
Barnehage2400576316 32241,5 %
Kultur000000—
Kommunale bustader000000—
Næringsforvaltning500000—
Administrasjon000000—
Plan, byggesak og miljø000000—
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern00003752000,5 %
Kyrkje000000—
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter23 38758 916104 2772 3593 39839 284100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

27 mill. kr

26 729 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

23,5 %

30,9 % i 2020

Fylke: 25,5 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,24

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,94 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+3 mill. kr

+11 %

Utan premieavvik 2025

19 mill. kr

16,3 % av driftsinntektene

Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

48 mill. kr

minus 21 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.Kraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %10,0 %20,0 %30,0 %40,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,901,802,703,60

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (41 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

8 mill. kr

av ein arbeidskapital på 27 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

30,5 %

2020: 25,3 %

Fylke og land 2025

56,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−30,5 pp

+5,2 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %40 %80 %120 %160 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (39 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

13,9 %

2020: 23,7 %

Disposisjonsfond 2025

16 mill. kr

15 767 tusen kr

Fylke og land 2025

10,0 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−9,8 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %6 %12 %18 %24 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (41 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

22 mill. kr

21 823 tusen kr

Andel av driftsinntektene

19,2 %

2020: 30,3 %

Fylke og land 2025

22,9 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

72 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.6 mill.12 mill.18 mill.24 mill.Kraftig fallKraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %9 %18 %27 %36 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond15 76772,2 %
Bundne driftsfond5 03923,1 %
Ubunde investeringsfond00,0 %
Bundne investeringsfond1 0174,7 %
Sum fond21 823100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

4 mill. kr

8 533 kr per innbyggjar

1 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

3,64 %

av 107 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,61 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

2 mill. kr

etter 1 mill. kr i renteinntekter og 1 mill. kr i utbytte

1,46 % av lånegjelda

Avdrag på lån

5 mill. kr

4,57 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 21,9 år

Renter og avdrag i alt

9 mill. kr

19 249 kr per innbyggjar

7,91 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (107 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

1 mill. kr

2 343 kr per innbyggjar · 0,96 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

2 mill. kr

4 687 kr per innbyggjar · 1,93 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

3 mill. kr

7 030 kr per innbyggjar · 2,89 % av driftsinntektene

Gjeldsvarsel

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 137 600 kr i 2020 til 234 328 kr i 2025 – ein vekst på 70,3 % (96 728 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

234 328 kr

107 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

234 328 kr

107 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k60k120k180k240k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,64 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 107 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

4 mill. kr

Med 5,3 %

6 mill. kr

Endring per innbyggjar

+3 887 kr

Del av driftsinntektene

+1,60 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 2 mill. kr meir i året enn i dag – 3 887 kr per innbyggjar, eller om lag 2 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 38 av 41 i fylket (høgast: Moskenes 11,97 % · lågast: Bindal 3,00 % · median 4,73 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 5 av 41 i fylket (høgast: Værøy 304 287 kr · lågast: Lurøy 58 087 kr · median 173 165 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 4 av 40 i fylket (høgast: Værøy 304 287 kr · lågast: Lurøy 58 087 kr · median 173 165 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 8 av 41 i fylket (høgast: Værøy 25 669 kr · lågast: Lurøy 7 138 kr · median 13 155 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.3 mill.5 mill.8 mill.10 mill.0 %2 %4 %6 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
2020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,48 % til 3,64 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 1 mill. kr til 4 mill. kr i året – ein endring på 3 mill. kr, eller 6 499 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

5 795 m²

+ 0 m² leigd = 5 795 m² i alt

Areal per innbyggjar

12,65 m²

458 innbyggjarar

Fylket: 5,87 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

76 kr

0 mill. kr i alt

Fylket: 144 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 97–219 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

7–15 mill. kr

16 295–33 155 kr per innbyggjar

1 288–2 620 kr per m²

Driftsutgifter per m²

787 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

161 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

142 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

12,1 %

netto til eigedomsforvaltning

777 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 3 av 38 i fylket (høgast: Værøy 15,14 m² · lågast: Andøy 0,05 m² · median 8,03 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 27 av 38 i fylket (høgast: Andøy 6 371 kr · lågast: Narvik 26 kr · median 110 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 1 av 38 i fylket (høgast: Røst 33 155 kr · lågast: Træna 663 kr · median 10 489 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k1k1k2k2kIdrettsbygg og -anleggSkulelokaleAdministrasjonslokaleInstitusjonslokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
20152016201720192020202120222023202420250k3k6k9k12k09182734

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
2015201620172019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
20152016201720192020202120222023202420250 mill.1 mill.1 mill.2 mill.2 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 7 mill. kr og 15 mill. kr – det vil seie 1 288–2 620 kr per kvadratmeter eller 16 295–33 155 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Røst, 2020–2025.

2024 · Markert fallFonda fall 15,8 % frå 2023 til 2024

Frå 23 mill. kr til 20 mill. kr – ein nedgang på 4,0 prosentpoeng av driftsinntektene (23,5 % → 19,5 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2023 · Markert fallFonda fall 1,0 % frå 2022 til 2023

Frå 23 mill. kr til 23 mill. kr – ein nedgang på 2,8 prosentpoeng av driftsinntektene (26,3 % → 23,5 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2021 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 29,2 % frå 2020 til 2021

Frå 24 mill. kr til 17 mill. kr – ein nedgang på 8,9 prosentpoeng av driftsinntektene (30,9 % → 22,0 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2021 · Kraftig fallFonda fall 29,1 % frå 2020 til 2021

Frå 24 mill. kr til 17 mill. kr – ein nedgang på 8,7 prosentpoeng av driftsinntektene (30,3 % → 21,6 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Nordland

Kor Røst rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

24. av 41

i fylket i 2025 · 2,24

Fylkessnitt: 2,94

Landssnitt: 2,82

Nr. 228 av 357 i landet

1.Gildeskål9,25
2.Beiarn7,88
3.Rødøy6,3
23.Alstahaug2,26
24.Røst2,24
25.Vega2,2
41.Moskenes0,24

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

19. av 41

i fylket i 2025 · 23,5 %

Fylkessnitt: 25,5 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 169 av 357 i landet

1.Gildeskål105,2 %
2.Beiarn91 %
3.Lurøy74,3 %
18.Sømna24,4 %
19.Røst23,5 %
20.Bodø21,2 %
41.Moskenes−79,9 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

10. av 41

i fylket i 2025 · 240,1 %

Fylkessnitt: 255,8 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 196 av 357 i landet

1.Lurøy152,1 %
2.Rødøy193,9 %
3.Træna206,9 %
9.Vestvågøy236,6 %
10.Røst240,1 %
11.Sortland - Suortá241,2 %
41.Bø343,4 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

17. av 39

i fylket i 2025 · 30,5 %

Fylkessnitt: 56,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 140 av 346 i landet

1.Værøy0,2 %
2.Rødøy1,4 %
3.Lurøy6,1 %
16.Sørfold30,1 %
17.Røst30,5 %
18.Evenes - Evenássi31 %
39.Leirfjord271,7 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
202078 05574 84312 088183 81716 5706 090
202177 59173 96629 458183 31821 0044 520
202287 71379 82652 899215 70427 7055 808
202398 955100 8191 451219 14515 67211 682
2024100 601104 4512 932227 86418 68910 299
2025113 650107 13620 829251 39021 4728 149

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

423

Landet 946 · Nordland 711

Fastlegeavtalar

1

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

118

1 opne lister · 3,69 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Nordland
  • Røst
201520162017201820192020202120222023202420250 %3 %6 %9 %12 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Røst
2015201620172018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 321 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 327 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 315 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

4,5 barn

2025

Nordland: 5,4

Landet: 5,7

Nr. 31 av 41 i fylket (høgast: Bodø 5,8 · lågast: Lurøy 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

15

Årsverk til grunnbemanning

4,4

Årsverk i alt

6,0

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

31,8 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
201520162017201820192020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

3,4 elevar

2025

Nordland: 7,3

Landet: 8,8

Nr. 40 av 41 i fylket (høgast: Bodø 8,9 · lågast: Træna 2,8) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

33

Lærarårsverk

9,6

Lærarårsverk utan lange fråvær

7,8

Årsverk i sektoren

16,2

Av dei assistentårsverk

4,8

Elevar per årsverk i sektoren

2,0

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
2015201620172018201920202021202220232024202514711

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

2,63 brukarar

2025

Nordland: 1,92

Landet: 1,72

Nr. 9 av 41 i fylket (høgast: Vega 3,33 · lågast: Saltdal 1,33) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,38

Brukarar av heimetenester

37

Brukarar av institusjonstenester

10

Årsverk i helse og omsorg

21,2

Med helsefagleg utdanning

58,8 %

Innbyggjarar 80+

30

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
201520162017201820192020202120222023202420251,62,12,63,5

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): brote i 2022 (6,4 barn)

Siste år: 4,5 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2019 (28,6 %), 2020 (41,2 %), 2021 (11,8 %), 2022 (11,6 %), 2023 (0,0 %), 2024 (11,5 %), 2025 (31,8 %)

Siste år: 31,8 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk NordlandÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning4,4+1+29,4 %+3+25,0 %−0,4 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk9,6+0,6+6,7 %−14−29,8 %−4,6 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk21,2−4,2−16,5 %−2−4,1 %+4,0 %+11,8 %

Barnehage: 1 fleire årsverk til grunnbemanning (+29,4 %) med fleire barn med plass (+25,0 %). Grunnskule: 0,6 fleire lærarårsverk (+6,7 %) med færre elevar (−29,8 %). Helse og omsorg: 4,2 færre årsverk (−16,5 %) med færre tenestemottakarar (−4,1 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 4 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

4,5

Etter kutt

4,5

Nordland

5,4

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 10 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

3,4

Etter kutt

3,4

Nordland

7,3

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 21 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

2,63

Etter kutt

2,63

Nordland

1,92

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
20152016201720182019202020212022202320242025015304560

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

88,2 %

2025

Nordland: 95,5

Landet: 94,5

Nr. 38 av 41 i fylket (høgast: Sortland - Suortá 101,0 · lågast: Flakstad 60,8)

Barn med plass

15

1–2 år

83,3 %

3–5 år

90,9 %

Barn 1–5 år

21

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
20152016201720182019202020212022202320242025778593107

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

33,0 elevar

2025

Nordland: 158,9

Landet: 247,9

Nr. 39 av 41 i fylket (høgast: Leirfjord 315,0 · lågast: Rødøy 27,8)

Elevar

33

Skular

1

Barn 6–15 år

36

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
201520162017201820192020202120222023202420253287142251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

36,7 plassar

2025

Nordland: 33,3

Landet: 29,7

Nr. 19 av 41 i fylket (høgast: Træna 94,7 · lågast: Lødingen 15,8)

Sjukeheimsplassar

11

Omsorgsbustader

—

Innbyggjarar 80+

30

Berre sjukeheim per 100

36,7

Berre omsorgsbustad per 100

—

Av dei i bustad er 80+

—

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
2015201620172018201920202021202220232024202517273754

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

0,0 plassar

2025

Nordland: 14,5

Landet: 14,7

Nr. 41 av 41 i fylket (høgast: Sømna 55,5 · lågast: Røst 0,0)

Elevplassar

0

Elevar

0

Barn 6–18 år

53

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
20152016201720182019202020212022202320242025−14999194

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Røst fell frå 21 i 2025 til 20 i 2050 – ei endring på −4,8 %. Held kommunen dei 15 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 71,4 til 75,0 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 14 plassar – 1 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500612182405101519

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Røst veks frå 36 i 2025 til 40 i 2050 – ei endring på 11,1 %. Med same del av barna i kommunal skule (91,7 %) blir det 37 elevar, opp 4 frå 33 i dag. Held kommunen dei 1 skulane ho har, fell snittet frå 33,0 til 37,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 1,1 skular – 0,1 fleire enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
2025203020352040204520500102030400153048

Den raude stipla linja er dagens snitt på 33,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Røst veks frå 30 i 2025 til 66 i 2050 – ei endring på 120,0 %. Held kommunen dei 11 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 36,7 til 16,7 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 24 plassar – 13 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205002040608008162430

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Nordland
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

3 126

i Nordland, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

2,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Andre nye EU-land (etter 2004)

946 personar (30 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

806 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

02505007501 000Andre nye EU-land (etter2004)PolenSverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)NoregTysklandNorden ellersEuropa utanomEU/EFTA/StorbritanniaDanmark

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

02505007501 000Bygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriUtleige av arbeidskraftOvernatting og serveringHelse- og sosialtenesterTransport og lagringVarehandelForretningsmessigtenesteytingTeknisk tenesteyting,eigedomPersonleg tenesteyting

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Nordland
  • Landet
200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

−1,96%

Frå 460 til 451

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500150300450600

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

68,2

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 27,9 · Eldre 40,4

Nordland

70,0

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,3 · Eldre 34,7

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 4,1 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 1,8 færre enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenNordlandLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

48,7 år

+1,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 73,5

2040

50,4 år

+3,3 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 106,5

2050

50,9 år

+3,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 116,7

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
20202026203020352040204520503842465052i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Røst, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,216

2013: 0,203

Fylke og land

0,222

Landet: 0,248

P90/P10

2,500

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

13,8 %

12 barn · landet 10,3 %

Låg- og høginntektshushald

39,6 %

i dei tre lågaste gruppene · 21,6 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,20,2250,250,2750,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr13,6 %+3,6 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr14,4 %+4,4 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr11,6 %+1,6 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr5,6 %−4,4 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr11,6 %+1,6 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,0 %0,0 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr11,6 %+1,6 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr7,2 %−2,8 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr9,2 %−0,8 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr5,2 %−4,8 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2012-2014 til 2014-2016

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %5 %10 %15 %20 %

Barnefattigdom i Nordland 2022-2024

Flest: Beiarn (20,3 %) · Færrast: Rana (5,7 %) · Røst er nr. av 36 (fylkessnitt 11,5 % · 3 292 barn i heile fylket)

1.Beiarn20,3 %
2.Værøy20,0 %
3.Lødingen19,8 %
4.Vevelstad17,1 %
5.Leirfjord15,1 %
6.Bø14,6 %
7.Evenes - Evenássi14,5 %
8.Hamarøy - Hábmer14,3 %
9.Herøy (Nordland)14,1 %
10.Gildeskål13,8 %
11.Moskenes13,5 %
12.Hattfjelldal - Aarborte13,1 %
13.Øksnes12,0 %
14.Sortland - Suortá11,9 %
15.Andøy11,8 %
16.Flakstad11,2 %
17.Bindal11,1 %
18.Sømna11,1 %
19.Meløy11,1 %
20.Sørfold10,7 %
21.Vestvågøy10,5 %
22.Dønna10,3 %
23.Nesna9,7 %
24.Hadsel9,7 %
25.Saltdal9,5 %
26.Vågan9,5 %
27.Brønnøy9,0 %
28.Steigen8,9 %
29.Alstahaug8,6 %
30.Vega8,1 %
31.Narvik7,1 %
32.Vefsn7,0 %
33.Bodø6,6 %
34.Fauske - Fuossko6,6 %
35.Hemnes6,5 %
36.Rana5,7 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Nordland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,340).

Røst brukar

—

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

37 773 kr

barnefattigdom 11,5 %

Brukar mest

Værøy

58 239 kr · 20,0 % fattigdom

Brukar minst

Moskenes

26 448 kr · 13,5 % fattigdom

4,7 %9,7 %14,7 %19,7 %21,3 %Barn i vedvarande låginntekt24 44833 44842 44851 44860 239
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Beiarn20,3 %12 801 kr24 058 kr1 603 kr38 462 kr
Værøy20,0 %12 320 kr39 317 kr6 602 kr58 239 kr
Lødingen19,8 %8 803 kr21 494 kr3 793 kr34 090 kr
Vevelstad17,1 %13 189 kr28 650 kr8 719 kr50 558 kr
Leirfjord15,1 %14 251 kr24 608 kr3 819 kr42 678 kr
Bø14,6 %9 165 kr21 195 kr2 074 kr32 434 kr
Evenes - Evenássi14,5 %8 283 kr19 632 kr3 418 kr31 333 kr
Hamarøy - Hábmer14,3 %13 480 kr22 336 kr7 018 kr42 834 kr
Herøy (Nordland)14,1 %12 050 kr20 625 kr1 531 kr34 206 kr
Gildeskål13,8 %10 902 kr27 689 kr5 119 kr43 710 kr
Moskenes13,5 %6 353 kr18 549 kr1 546 kr26 448 kr
Hattfjelldal - Aarborte13,1 %11 541 kr22 503 kr1 848 kr35 892 kr
Øksnes12,0 %11 546 kr17 750 kr3 276 kr32 572 kr
Sortland - Suortá11,9 %11 921 kr20 304 kr3 155 kr35 380 kr
Andøy11,8 %12 606 kr19 615 kr2 823 kr35 044 kr
Flakstad11,2 %7 028 kr18 865 kr2 915 kr28 808 kr
Bindal11,1 %14 733 kr23 619 kr2 595 kr40 947 kr
Sømna11,1 %12 381 kr24 866 kr5 952 kr43 199 kr
Meløy11,1 %10 429 kr25 808 kr3 577 kr39 814 kr
Sørfold10,7 %10 544 kr34 206 kr1 565 kr46 315 kr
Vestvågøy10,5 %12 608 kr20 039 kr2 312 kr34 959 kr
Dønna10,3 %10 126 kr31 029 kr2 527 kr43 682 kr
Nesna9,7 %11 052 kr22 658 kr6 222 kr39 932 kr
Hadsel9,7 %12 338 kr21 278 kr3 680 kr37 296 kr
Saltdal9,5 %10 761 kr20 001 kr2 390 kr33 152 kr
Vågan9,5 %10 800 kr21 641 kr3 668 kr36 109 kr
Brønnøy9,0 %11 611 kr23 936 kr4 356 kr39 903 kr
Steigen8,9 %11 247 kr24 721 kr8 143 kr44 111 kr
Alstahaug8,6 %12 359 kr19 863 kr4 478 kr36 700 kr
Vega8,1 %9 166 kr26 188 kr5 819 kr41 173 kr
Narvik7,1 %10 832 kr18 051 kr3 205 kr32 088 kr
Vefsn7,0 %12 125 kr18 680 kr2 521 kr33 326 kr
Bodø6,6 %11 770 kr16 159 kr2 992 kr30 921 kr
Fauske - Fuossko6,6 %10 321 kr19 617 kr4 163 kr34 101 kr
Hemnes6,5 %13 470 kr23 661 kr2 896 kr40 027 kr
Rana5,7 %10 646 kr16 398 kr2 342 kr29 386 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Nordland 2024

Jamnast: Fauske - Fuossko (0,196) · Skeivast: Lurøy (0,430) · Røst er nr. 17 av 41 (fylkessnitt 0,233)

1.Fauske - Fuossko0,196
2.Saltdal0,197
3.Vefsn0,201
4.Hemnes0,201
5.Sørfold0,201
6.Rana0,202
7.Narvik0,209
8.Grane0,210
9.Meløy0,211
10.Gildeskål0,211
11.Vevelstad0,212
12.Hattfjelldal - Aarborte0,212
13.Rødøy0,212
14.Hadsel0,212
15.Evenes - Evenássi0,214
16.Brønnøy0,216
17.Røst0,216
18.Vestvågøy0,216
19.Leirfjord0,218
20.Nesna0,218
21.Alstahaug0,219
22.Beiarn0,219
23.Bindal0,220
24.Steigen0,221
25.Hamarøy - Hábmer0,221
26.Bodø0,224
27.Vega0,224
28.Sortland - Suortá0,225
29.Sømna0,226
30.Andøy0,228
31.Lødingen0,240
32.Vågan0,247
33.Øksnes0,247
34.Flakstad0,257
35.Herøy (Nordland)0,258
36.Træna0,273
37.Bø0,275
38.Værøy0,287
39.Moskenes0,303
40.Dønna0,315
41.Lurøy0,430

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 4,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 5,4 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %10 %20 %30 %40 %

Kvar ligg Røst i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi.

Barnefattigdom 2022-2024

— av 344

— · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

— av 344

— · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

— av 344

— · på barn og unge

Gini 2024

218. av 358

0,216 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,9%
49,1%
Menn: 234Kvinner: 226

Aldersfordeling

0-5 år
4,6%
6-12 år
5,2%
13-15 år
2,8%
16-19 år
3,9%
20-44 år
24,3%
45-66 år
36,7%
67-79 år
16,3%
80+ år
6,1%

Totalt: 460 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

47,1 år

median 51 år

Nordland

43,4 år

median 43 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 3,7 år eldre enn fylket og 5,8 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

494 400

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

769 900 kr

Etter skatt: 595 300 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

1,84 personar

(250 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt NordlandLandet

79,5 % i arbeid

0 % registrerte arbeidslause · 12,4 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)79,5 %76,7 %76,7 %+2,8
Registrerte arbeidslause0,0 %0,9 %1,4 %−0,9
På arbeidsmarkedstiltak1,1 %1,8 %1,3 %−0,7
Under utdanning1,1 %2,3 %3,1 %−1,2
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd12,4 %12,0 %10,3 %+0,4
AFP / alderspensjon1,8 %1,4 %1,3 %+0,4
Andre utanfor arbeidsstyrken4,2 %4,9 %5,8 %−0,7

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Nordland
2018201920202021202220232024202575 %78 %81 %84 %87 %

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt NordlandLandet

66,8 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Nordland 71,7 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)66,8 %71,7 %72,1 %−4,9
80–99 %6,5 %5,4 %5,4 %+1,1
60–79 %8,4 %4,5 %4,2 %+3,9
40–59 %10,3 %6,6 %6,0 %+3,7
20–39 %5,7 %5,3 %5,7 %+0,4
0–19 %2,3 %6,5 %6,6 %−4,2

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

248

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

262

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

94,7 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 94 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

220

84,0 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

42

personar · 16 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 23,4 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

28

personar · 11,3 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 18 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−14

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (41 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 35 til 42 personar (12,8 % → 16,0 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 14 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202502505007501 0007 %11 %15 %20 %

Kor pendlar innbyggjarane til? (42 utpendlarar)

  • Bodø26 (61,9 %)
  • Vestvågøy4 (9,5 %)
  • Rødøy2 (4,8 %)
  • Meløy2 (4,8 %)
  • Øksnes2 (4,8 %)
  • Oslo - Oslove1 (2,4 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (28 innpendlarar)

  • Bodø6 (21,4 %)
  • Færder4 (14,3 %)
  • Oslo - Oslove3 (10,7 %)
  • Vestvågøy2 (7,1 %)
  • Bærum1 (3,6 %)
  • Asker1 (3,6 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
020406080IndustriJordbruk, skogbruk og fiskeHelse- og sosialtenesterUndervisningOffentleg administrasjon ogforsvarTransport og lagringBygg og anleggVarehandelTeknisk tenesteyting, eigedomOvernatting og serveringForretningsmessig tenesteytingBergverk og utvinningElektrisitet, vatn og renovasjonFinans og forsikringPersonleg tenesteytingInformasjon og kommunikasjon

Størst næring etter arbeidsstad: Industri (80 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Informasjon og kommunikasjon, Teknisk tenesteyting, eigedom.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −3 arbeidsplassar (−1,2 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Industri6580+15+23,1 %
Jordbruk, skogbruk og fiske4348+5+11,6 %
Undervisning1216+4+33,3 %
Teknisk tenesteyting, eigedom34+1+33,3 %
Forretningsmessig tenesteyting3300,0 %
Offentleg administrasjon og forsvar1614−2−12,5 %
Bygg og anlegg1210−2−16,7 %
Varehandel119−2−18,2 %
Helse- og sosialtenester4239−3−7,1 %
Personleg tenesteyting30−3−100,0 %
Overnatting og servering103−7−70,0 %
Transport og lagring2314−9−39,1 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Industri
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Helse- og sosialtenester
  • Undervisning
  • Offentleg administrasjon og forsvar
  • Transport og lagring
20182019202020212022202320242025020406080

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 9 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – NordlandEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald250769 900 kr595 300 kr652 200 kr676 100 kr−12,0 %
Einebuande128472 900 kr373 300 kr385 700 kr397 500 kr−6,1 %
Par utan barn501 146 000 kr864 200 kr830 300 kr860 000 kr+0,5 %
Par med barn 0-17 år261 575 800 kr1 227 100 kr1 114 600 kr1 141 700 kr+7,5 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år11648 700 kr546 200 kr559 600 kr568 200 kr−3,9 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20152016201720182019202020212022202320240k350k700k1050k1400k

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

460 600 kr

Landet: 1 000 800 kr (−54,0 %)

Gjeld, median

123 700 kr

Landet: 415 800 kr (−70,3 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 621 400 kr

Landet: 1 792 100 kr (−9,5 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

541 400 kr

Landet: 378 800 kr (+42,9 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 0,79 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

732 354 kr

Bruttoformue per hushald

2 578 026 kr

Bankinnskot per hushald

860 826 kr

Bruttoinntekt per hushald

925 221 kr

1,59 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,59 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20152016201720182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8M

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

12 763 kr

Nordland 12 904 kr · Landet 12 828 kr

241 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−146 kr

Utbetalinga er 98,9 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+4 463 kr

153,8 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
202220232024202504 0008 00012 00016 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

14

Del av befolkninga

3,0 %

Barn i familiar med sosialhjelp

6

Gjennomsnittleg stønadstid

2,6 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

—

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

1,0 md

Samla stønadssum

472 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Nordland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

74,4

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−42 %−36 %−30 %−24 %−18 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

140 119 kr/år174 537 kr/år−19,7 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

7 450 kr/mnd11 790 kr/mnd−36,8 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

14 685 kr/år18 029 kr/år−18,5 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 036 kr/mnd1 425 kr/mnd−27,3 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 23,5 % · leige 2-roms 15,0 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 595 300 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

140 119 kr

+0,6 % frå 2024 (139 310 kr)

Snitt Nordland

151 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader52 539 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi14 137 kr
  • Kommunale avgifter18 720 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt1 687 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Nordland
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

23,5 %

140 119 kr av 595 300 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

15,0 %

89 400 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald595 300 kr23,5 %15,0 %
Einebuande373 300 kr37,5 %23,9 %
Par utan barn864 200 kr16,2 %10,3 %
Par med barn 0-17 år1 227 100 kr11,4 %7,3 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år546 200 kr25,7 %16,4 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 23,5 %

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

7 450 kr

1 710 kr per m² per år

+4,6 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12k

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 200 - 1 999 innbyggjarar
Estimat
6 9007 5007 9008 3008 600

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 462.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

14 685 kr

−5,2 % frå 2025

Snitt Nordland 2026

16 609 kr

Kommunen ligger 11,6 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 18,5 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Nordland
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning6 0755 9046 7406 7407 4756 521
Avløp3 4185 0523 7383 7383 1033 134
Avfall3 4003 7873 7873 7874 4314 542
Feiing og tilsyn488488488488488488
Sum årsgebyr13 38115 23114 75314 75315 49714 685
Septiktømming (årsgebyr)2 0002 0003 7383 7382 0002 500
Målarleige214214214214213230
Vatn per m³1313131315,912
Avløp per m³———0——
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)8 6608 6608 6608 6608 6608 660
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)8 6608 6608 6608 6608 6608 660

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno