Øksnes kommunevåpen

Øksnes

Nordland

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Høyre
FremskrittspartietFremskrittspartiet
SenterpartietSenterpartiet

Ordførar

Elisabeth Sørdahl (H)

Kommunenummer

1868

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

619 703

tusen kr

Utgifter

653 240

tusen kr

Driftsmargin

−5,41%

Investeringar

115 678

tusen kr

Eigedelar

2 182 820

tusen kr

Total gjeld

1 787 568

tusen kr

(Lån: 1 690 406 + Gjeld: 97 162)

Gjeldsandel

81,89%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025
Ingen eigedomsskatt

Kommunen har ikkje innført eigedomsskatt

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k200k400k600k800k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,6M1,1M1,7M2,2M0%25%50%75%100%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 619 459 tusen kr

InntektskjeldeKommune
Rammetilskot35,4 %
Inntekts- og formuesskatt28,0 %
Overføringar og tilskot frå andre17,3 %
Sals- og leigeinntekter8,9 %
Andre overføringar frå staten7,7 %
Brukarbetalingar2,8 %

Utvikling over tid

  • Rammetilskot
  • Inntekts- og formuesskatt
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Sals- og leigeinntekter
  • Andre overføringar frå staten
  • Brukarbetalingar
  • Eigedomsskatt
  • Andre skatteinntekter
2020202120222023202420250200k400k600k800k

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 510 411 tusen kr

TenesteområdeKommune
Helse og omsorg42,2 %
Grunnskule15,4 %
Barnehage10,0 %
Administrasjon7,5 %
Eigedomsforvaltning7,0 %
Sosialsektoren6,8 %
Kultur3,4 %
Barnevern2,8 %
Samferdsel1,3 %
Brann- og ulykkesvern0,9 %
Kyrkje0,8 %
Politisk styring0,8 %
Plan, byggesak og miljø0,7 %
Kommunale bustader0,2 %
Næringsforvaltning0,1 %

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Administrasjon
  • Eigedomsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Barnevern
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kommunale bustader
  • Næringsforvaltning
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250150k300k450k600k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning22 60424 71825 47327 85631 52337 1167,0 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−2 303333−1263 403−35−1 726—
Grunnskule63 31967 48071 11279 12784 70381 87915,4 %
Helse og omsorg130 884152 340173 000193 476202 396223 89842,2 %
Samferdsel3 3094 6745 6377 5496 7167 0141,3 %
Barnehage35 44238 69342 40349 58849 27053 26110,0 %
Kultur10 22210 90712 34615 60814 46717 8313,4 %
Kommunale bustader1 5601 2268911 8172 4759350,2 %
Næringsforvaltning3 0024 0245 6063 9385 6744050,1 %
Administrasjon16 64827 94130 66736 40538 15439 5957,5 %
Plan, byggesak og miljø1 5922 2921 2203 6674 1643 9620,7 %
Sosialsektoren13 20416 45218 36329 54035 65036 1686,8 %
Brann- og ulykkesvern3 6864 4894 7105 8405 1264 8420,9 %
Kyrkje4 1003 9754 0514 2244 4894 4720,8 %
Barnevern7 7287 2208 64510 03815 95115 1132,8 %
Fellesutgifter−1 385−17 130−17 253−38 092−13 890−18 517—
Politisk styring3 1443 6793 6754 0583 6754 1630,8 %
Sum netto driftsutgifter316 756353 313390 420438 042490 508510 411100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 149 421 tusen kr

TenesteområdeKommune
Kommunale bustader38,7 %
Eigedomsforvaltning22,6 %
Administrasjon13,1 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)10,1 %
Helse og omsorg6,9 %
Grunnskule5,4 %
Samferdsel1,4 %
Brann- og ulykkesvern0,7 %
Barnehage0,5 %
Næringsforvaltning0,3 %
Kultur0,3 %
Plan, byggesak og miljø0,1 %
Sosialsektoren0,1 %
Kyrkje0,0 %

Utvikling over tid

  • Kommunale bustader
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Barnehage
  • Næringsforvaltning
  • Kultur
  • Plan, byggesak og miljø
  • Sosialsektoren
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025060k120k180k240k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning15 63217 72522 35388 83778 40033 74322,6 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)4 1691 99414 57411 6089 56015 02010,1 %
Grunnskule7 05710 5094 5695 0643 1408 0325,4 %
Helse og omsorg11 21551 14111 1409 6519 69910 2436,9 %
Samferdsel12 6469 1534 68830 51910 2012 0741,4 %
Barnehage1 574327254805386740,5 %
Kultur1 7862 0938 39374 07363 6624860,3 %
Kommunale bustader5 36020 1924 0291 2466 71457 87238,7 %
Næringsforvaltning607572 30205000,3 %
Administrasjon5 2165 7807 7533 6875 83419 58213,1 %
Plan, byggesak og miljø279309148593215930,1 %
Sosialsektoren00000750,1 %
Brann- og ulykkesvern2 217284171009820,7 %
Kyrkje1 0254 24410 0713731 573450,0 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter08041 172000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter68 182124 55589 843228 433189 536149 421100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

285 mill. kr

284 764 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

46,0 %

28,7 % i 2020

Fylke: 25,5 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

3,93

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,94 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+159 mill. kr

+127 %

Utan premieavvik 2025

237 mill. kr

38,3 % av driftsinntektene

Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

382 mill. kr

minus 97 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.150 mill.300 mill.450 mill.600 mill.Kraftig fallKraftig fallKraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %20,0 %40,0 %60,0 %80,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,002,004,006,008,00

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %20,0 %40,0 %60,0 %80,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (41 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

47 mill. kr

av ein arbeidskapital på 285 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

16,7 %

2020: 24,9 %

Fylke og land 2025

56,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−44,3 pp

−8,2 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %40 %80 %120 %160 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (39 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

6,0 %

2020: 11,0 %

Disposisjonsfond 2025

37 mill. kr

37 050 tusen kr

Fylke og land 2025

10,0 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−5,0 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %6 %12 %18 %24 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (41 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

230 mill. kr

229 876 tusen kr

Andel av driftsinntektene

37,1 %

2020: 18,0 %

Fylke og land 2025

22,9 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

16 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.75 mill.150 mill.225 mill.300 mill.Kraftig fallKraftig fallKraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond37 05016,1 %
Bundne driftsfond8 3563,6 %
Ubunde investeringsfond166 93972,6 %
Bundne investeringsfond17 5317,6 %
Sum fond229 876100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

30 mill. kr

6 417 kr per innbyggjar

8 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

3,44 %

av 864 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,61 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

21 mill. kr

etter 7 mill. kr i renteinntekter og 1 mill. kr i utbytte

2,48 % av lånegjelda

Avdrag på lån

28 mill. kr

3,19 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 31,3 år

Renter og avdrag i alt

57 mill. kr

12 367 kr per innbyggjar

9,50 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (864 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

9 mill. kr

1 867 kr per innbyggjar · 1,43 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

17 mill. kr

3 735 kr per innbyggjar · 2,87 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

26 mill. kr

5 602 kr per innbyggjar · 4,30 % av driftsinntektene

Gjeldsvarsel

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 114 721 kr i 2020 til 186 743 kr i 2025 – ein vekst på 62,8 % (72 022 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

186 743 kr

864 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

190 505 kr

882 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

3 762 kr

2,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k50k100k150k200k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,44 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 864 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

30 mill. kr

Med 5,3 %

46 mill. kr

Endring per innbyggjar

+3 480 kr

Del av driftsinntektene

+2,67 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 16 mill. kr meir i året enn i dag – 3 480 kr per innbyggjar, eller om lag 19 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 39 av 41 i fylket (høgast: Moskenes 11,97 % · lågast: Bindal 3,00 % · median 4,73 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 15 av 41 i fylket (høgast: Værøy 304 287 kr · lågast: Lurøy 58 087 kr · median 173 165 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 12 av 40 i fylket (høgast: Værøy 304 287 kr · lågast: Lurøy 58 087 kr · median 173 165 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 28 av 41 i fylket (høgast: Værøy 25 669 kr · lågast: Lurøy 7 138 kr · median 13 155 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.0 %2 %4 %6 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
202020212022202320242025-2 %0 %2 %4 %6 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,68 % til 3,44 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 8 mill. kr til 30 mill. kr i året – ein endring på 21 mill. kr, eller 4 493 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

32 560 m²

+ 350 m² leigd = 32 910 m² i alt

Areal per innbyggjar

7,11 m²

4 628 innbyggjarar

Fylket: 5,87 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

292 kr

10 mill. kr i alt

Fylket: 144 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 0–3 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

17–49 mill. kr

3 620–10 672 kr per innbyggjar

509–1 501 kr per m²

Driftsutgifter per m²

626 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

251 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

119 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

7,8 %

netto til eigedomsforvaltning

335 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 22 av 38 i fylket (høgast: Værøy 15,14 m² · lågast: Andøy 0,05 m² · median 8,03 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 4 av 38 i fylket (høgast: Andøy 6 371 kr · lågast: Narvik 26 kr · median 110 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 19 av 38 i fylket (høgast: Røst 33 155 kr · lågast: Træna 663 kr · median 10 489 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k3k6k9k12kInstitusjonslokaleSkulelokaleKulturbyggAdministrasjonslokaleIdrettsbygg og -anleggBarnehagelokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
201520162017201820192020202120222023202420250k9k17k26k34k036911

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
20152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
20152016201720182019202020212022202320242025−6 mill.−3 mill.0 mill.3 mill.6 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 17 mill. kr og 49 mill. kr – det vil seie 509–1 501 kr per kvadratmeter eller 3 620–10 672 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Øksnes, 2020–2025.

2025 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 10,3 % frå 2024 til 2025

Frå 317 mill. kr til 285 mill. kr – ein nedgang på 8,1 prosentpoeng av driftsinntektene (54,1 % → 46,0 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2025 · Kraftig fallFonda fall 8,9 % frå 2024 til 2025

Frå 252 mill. kr til 230 mill. kr – ein nedgang på 5,9 prosentpoeng av driftsinntektene (43,0 % → 37,1 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 5,0 % frå 2023 til 2024

Frå 302 mill. kr til 317 mill. kr – ein nedgang på 3,8 prosentpoeng av driftsinntektene (57,9 % → 54,1 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Kraftig fallFonda fall 7,3 % frå 2023 til 2024

Frå 272 mill. kr til 252 mill. kr – ein nedgang på 9,1 prosentpoeng av driftsinntektene (52,1 % → 43,0 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 9,2 % frå 2022 til 2023

Frå 333 mill. kr til 302 mill. kr – ein nedgang på 10,4 prosentpoeng av driftsinntektene (68,3 % → 57,9 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Kraftig fallFonda fall 5,2 % frå 2022 til 2023

Frå 287 mill. kr til 272 mill. kr – ein nedgang på 6,8 prosentpoeng av driftsinntektene (58,9 % → 52,1 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2022 · Markert fallArbeidskapitalen fall 4,8 % frå 2021 til 2022

Frå 318 mill. kr til 333 mill. kr – ein nedgang på 2,5 prosentpoeng av driftsinntektene (70,8 % → 68,3 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2022 · Markert fallFonda fall 1,0 % frå 2021 til 2022

Frå 284 mill. kr til 287 mill. kr – ein nedgang på 4,4 prosentpoeng av driftsinntektene (63,3 % → 58,9 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Nordland

Kor Øksnes rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

11. av 41

i fylket i 2025 · 3,93

Fylkessnitt: 2,94

Landssnitt: 2,82

Nr. 53 av 357 i landet

1.Gildeskål9,25
2.Beiarn7,88
3.Rødøy6,3
10.Sørfold4,22
11.Øksnes3,93
12.Evenes - Evenássi3,23
41.Moskenes0,24

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

8. av 41

i fylket i 2025 · 46 %

Fylkessnitt: 25,5 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 34 av 357 i landet

1.Gildeskål105,2 %
2.Beiarn91 %
3.Lurøy74,3 %
7.Bø51,2 %
8.Øksnes46 %
9.Rana45,4 %
41.Moskenes−79,9 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

38. av 41

i fylket i 2025 · 288,5 %

Fylkessnitt: 255,8 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 336 av 357 i landet

1.Lurøy152,1 %
2.Rødøy193,9 %
3.Træna206,9 %
37.Værøy286,3 %
38.Øksnes288,5 %
39.Moskenes303,8 %
41.Bø343,4 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

11. av 39

i fylket i 2025 · 16,7 %

Fylkessnitt: 56,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 55 av 346 i landet

1.Værøy0,2 %
2.Rødøy1,4 %
3.Lurøy6,1 %
10.Gildeskål9,9 %
11.Øksnes16,7 %
12.Herøy (Nordland)17,4 %
39.Leirfjord271,7 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020436 964413 47452 5501 113 14554 80231 267
2021449 169449 423106 8301 149 48358 60122 990
2022487 862491 57067 4901 248 27869 05229 667
2023522 668554 144139 5961 377 06989 37364 798
2024586 602627 511111 1361 536 72281 23560 017
2025619 703653 240115 6781 690 40697 16247 496

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

758

Landet 946 · Nordland 711

Fastlegeavtalar

6

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

101

1 opne lister · 3,24 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Nordland
  • Øksnes
201520162017201820192020202120222023202420250 %3 %6 %9 %12 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Øksnes
2015201620172018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 324 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 167 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 167 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,3 barn

2025

Nordland: 5,4

Landet: 5,7

Nr. 16 av 41 i fylket (høgast: Bodø 5,8 · lågast: Lurøy 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

187

Årsverk til grunnbemanning

48,0

Årsverk i alt

55,2

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

27,1 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
201520162017201820192020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

8,8 elevar

2025

Nordland: 7,3

Landet: 8,8

Nr. 3 av 41 i fylket (høgast: Bodø 8,9 · lågast: Træna 2,8) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

430

Lærarårsverk

48,9

Lærarårsverk utan lange fråvær

42,8

Årsverk i sektoren

77,7

Av dei assistentårsverk

21,1

Elevar per årsverk i sektoren

5,5

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
201520162017201820192020202120222023202420254681012

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,79 brukarar

2025

Nordland: 1,92

Landet: 1,72

Nr. 28 av 41 i fylket (høgast: Vega 3,33 · lågast: Saltdal 1,33) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,56

Brukarar av heimetenester

298

Brukarar av institusjonstenester

53

Årsverk i helse og omsorg

233,3

Med helsefagleg utdanning

62,1 %

Innbyggjarar 80+

283

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
201520162017201820192020202120222023202420251,61,82,02,4

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,3 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2019 (29,6 %), 2020 (31,6 %), 2021 (31,8 %), 2022 (34,4 %), 2023 (29,0 %), 2024 (28,4 %), 2025 (27,1 %)

Siste år: 27,1 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk NordlandÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning48,0+5,3+12,4 %+14+8,1 %−0,4 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk48,9−3,5−6,7 %−27−5,9 %−4,6 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk233,3+40,6+21,1 %+27+8,3 %+4,0 %+11,8 %

Barnehage: 5,3 fleire årsverk til grunnbemanning (+12,4 %) med fleire barn med plass (+8,1 %). Grunnskule: 3,5 færre lærarårsverk (−6,7 %) med færre elevar (−5,9 %). Helse og omsorg: 40,6 fleire årsverk (+21,1 %) med fleire tenestemottakarar (+8,3 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 48 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,3

Etter kutt

5,3

Nordland

5,4

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 49 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

8,8

Etter kutt

8,8

Nordland

7,3

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 233 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,79

Etter kutt

1,79

Nordland

1,92

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
201520162017201820192020202120222023202420250150300450600

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

89,9 %

2025

Nordland: 95,5

Landet: 94,5

Nr. 34 av 41 i fylket (høgast: Sortland - Suortá 101,0 · lågast: Flakstad 60,8)

Barn med plass

187

1–2 år

87,8 %

3–5 år

91,0 %

Barn 1–5 år

212

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
2015201620172018201920202021202220232024202582869097

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

215,0 elevar

2025

Nordland: 158,9

Landet: 247,9

Nr. 8 av 41 i fylket (høgast: Leirfjord 315,0 · lågast: Rødøy 27,8)

Elevar

430

Skular

2

Barn 6–15 år

466

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
20152016201720182019202020212022202320242025116151186251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

41,3 plassar

2025

Nordland: 33,3

Landet: 29,7

Nr. 12 av 41 i fylket (høgast: Træna 94,7 · lågast: Lødingen 15,8)

Sjukeheimsplassar

51

Omsorgsbustader

66

Innbyggjarar 80+

283

Berre sjukeheim per 100

18,0

Berre omsorgsbustad per 100

23,3

Av dei i bustad er 80+

—

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
2015201620172018201920202021202220232024202517273755

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

11,8 plassar

2025

Nordland: 14,5

Landet: 14,7

Nr. 25 av 41 i fylket (høgast: Sømna 55,5 · lågast: Røst 0,0)

Elevplassar

71

Elevar

68

Barn 6–18 år

603

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
2015201620172018201920202021202220232024202511141722

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Øksnes fell frå 212 i 2025 til 177 i 2050 – ei endring på −16,5 %. Held kommunen dei 187 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 88,2 til 105,6 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 156 plassar – 31 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
202520302035204020452050055110165220060120180235

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Øksnes fell frå 466 i 2025 til 395 i 2050 – ei endring på −15,2 %. Med same del av barna i kommunal skule (92,3 %) blir det 365 elevar, ned 65 frå 430 i dag. Held kommunen dei 2 skulane ho har, fell snittet frå 215,0 til 182,5 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 1,7 skular – 0,3 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
2025203020352040204520500150300450600070140210280

Den raude stipla linja er dagens snitt på 215,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Øksnes veks frå 283 i 2025 til 585 i 2050 – ei endring på 106,7 %. Held kommunen dei 117 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 41,3 til 20,0 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 242 plassar – 125 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500150300450600080160240303

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Nordland
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

3 126

i Nordland, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

2,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Andre nye EU-land (etter 2004)

946 personar (30 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

806 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

02505007501 000Andre nye EU-land (etter2004)PolenSverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)NoregTysklandNorden ellersEuropa utanomEU/EFTA/StorbritanniaDanmark

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

02505007501 000Bygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriUtleige av arbeidskraftOvernatting og serveringHelse- og sosialtenesterTransport og lagringVarehandelForretningsmessigtenesteytingTeknisk tenesteyting,eigedomPersonleg tenesteyting

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Nordland
  • Landet
200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

0,61%

Frå 4 569 til 4 597

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k1,5k3k4,5k6k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

64,2

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 31,4 · Eldre 32,7

Nordland

70,0

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,3 · Eldre 34,7

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 0,1 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 5,8 færre enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenNordlandLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

45,2 år

+1,3 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 70,9

2040

47,5 år

+3,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 82,8

2050

49,1 år

+5,2 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 85,3

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
20202026203020352040204520503841444750i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Øksnes, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,247

2013: 0,227

Fylke og land

0,222

Landet: 0,248

P90/P10

2,800

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

12,0 %

82 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

37,2 %

i dei tre lågaste gruppene · 24,5 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr13,7 %+3,7 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr13,4 %+3,4 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr10,1 %+0,1 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,4 %−0,6 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr11,1 %+1,1 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,3 %−0,7 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr8,4 %−1,6 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr9,0 %−1,0 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr8,7 %−1,3 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr6,8 %−3,2 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Nordland 2022-2024

Flest: Beiarn (20,3 %) · Færrast: Rana (5,7 %) · Øksnes er nr. 13 av 36 (fylkessnitt 11,5 % · 3 292 barn i heile fylket)

1.Beiarn20,3 %
2.Værøy20,0 %
3.Lødingen19,8 %
4.Vevelstad17,1 %
5.Leirfjord15,1 %
6.Bø14,6 %
7.Evenes - Evenássi14,5 %
8.Hamarøy - Hábmer14,3 %
9.Herøy (Nordland)14,1 %
10.Gildeskål13,8 %
11.Moskenes13,5 %
12.Hattfjelldal - Aarborte13,1 %
13.Øksnes12,0 %
14.Sortland - Suortá11,9 %
15.Andøy11,8 %
16.Flakstad11,2 %
17.Bindal11,1 %
18.Sømna11,1 %
19.Meløy11,1 %
20.Sørfold10,7 %
21.Vestvågøy10,5 %
22.Dønna10,3 %
23.Nesna9,7 %
24.Hadsel9,7 %
25.Saltdal9,5 %
26.Vågan9,5 %
27.Brønnøy9,0 %
28.Steigen8,9 %
29.Alstahaug8,6 %
30.Vega8,1 %
31.Narvik7,1 %
32.Vefsn7,0 %
33.Bodø6,6 %
34.Fauske - Fuossko6,6 %
35.Hemnes6,5 %
36.Rana5,7 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Nordland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,340).

Øksnes brukar

32 572 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

37 773 kr

barnefattigdom 11,5 %

Brukar mest

Værøy

58 239 kr · 20,0 % fattigdom

Brukar minst

Moskenes

26 448 kr · 13,5 % fattigdom

4,7 %9,7 %14,7 %19,7 %21,3 %Barn i vedvarande låginntekt24 44833 44842 44851 44860 239
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Beiarn20,3 %12 801 kr24 058 kr1 603 kr38 462 kr
Værøy20,0 %12 320 kr39 317 kr6 602 kr58 239 kr
Lødingen19,8 %8 803 kr21 494 kr3 793 kr34 090 kr
Vevelstad17,1 %13 189 kr28 650 kr8 719 kr50 558 kr
Leirfjord15,1 %14 251 kr24 608 kr3 819 kr42 678 kr
Bø14,6 %9 165 kr21 195 kr2 074 kr32 434 kr
Evenes - Evenássi14,5 %8 283 kr19 632 kr3 418 kr31 333 kr
Hamarøy - Hábmer14,3 %13 480 kr22 336 kr7 018 kr42 834 kr
Herøy (Nordland)14,1 %12 050 kr20 625 kr1 531 kr34 206 kr
Gildeskål13,8 %10 902 kr27 689 kr5 119 kr43 710 kr
Moskenes13,5 %6 353 kr18 549 kr1 546 kr26 448 kr
Hattfjelldal - Aarborte13,1 %11 541 kr22 503 kr1 848 kr35 892 kr
Øksnes12,0 %11 546 kr17 750 kr3 276 kr32 572 kr
Sortland - Suortá11,9 %11 921 kr20 304 kr3 155 kr35 380 kr
Andøy11,8 %12 606 kr19 615 kr2 823 kr35 044 kr
Flakstad11,2 %7 028 kr18 865 kr2 915 kr28 808 kr
Bindal11,1 %14 733 kr23 619 kr2 595 kr40 947 kr
Sømna11,1 %12 381 kr24 866 kr5 952 kr43 199 kr
Meløy11,1 %10 429 kr25 808 kr3 577 kr39 814 kr
Sørfold10,7 %10 544 kr34 206 kr1 565 kr46 315 kr
Vestvågøy10,5 %12 608 kr20 039 kr2 312 kr34 959 kr
Dønna10,3 %10 126 kr31 029 kr2 527 kr43 682 kr
Nesna9,7 %11 052 kr22 658 kr6 222 kr39 932 kr
Hadsel9,7 %12 338 kr21 278 kr3 680 kr37 296 kr
Saltdal9,5 %10 761 kr20 001 kr2 390 kr33 152 kr
Vågan9,5 %10 800 kr21 641 kr3 668 kr36 109 kr
Brønnøy9,0 %11 611 kr23 936 kr4 356 kr39 903 kr
Steigen8,9 %11 247 kr24 721 kr8 143 kr44 111 kr
Alstahaug8,6 %12 359 kr19 863 kr4 478 kr36 700 kr
Vega8,1 %9 166 kr26 188 kr5 819 kr41 173 kr
Narvik7,1 %10 832 kr18 051 kr3 205 kr32 088 kr
Vefsn7,0 %12 125 kr18 680 kr2 521 kr33 326 kr
Bodø6,6 %11 770 kr16 159 kr2 992 kr30 921 kr
Fauske - Fuossko6,6 %10 321 kr19 617 kr4 163 kr34 101 kr
Hemnes6,5 %13 470 kr23 661 kr2 896 kr40 027 kr
Rana5,7 %10 646 kr16 398 kr2 342 kr29 386 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Nordland 2024

Jamnast: Fauske - Fuossko (0,196) · Skeivast: Lurøy (0,430) · Øksnes er nr. 33 av 41 (fylkessnitt 0,233)

1.Fauske - Fuossko0,196
2.Saltdal0,197
3.Vefsn0,201
4.Hemnes0,201
5.Sørfold0,201
6.Rana0,202
7.Narvik0,209
8.Grane0,210
9.Meløy0,211
10.Gildeskål0,211
11.Vevelstad0,212
12.Hattfjelldal - Aarborte0,212
13.Rødøy0,212
14.Hadsel0,212
15.Evenes - Evenássi0,214
16.Brønnøy0,216
17.Røst0,216
18.Vestvågøy0,216
19.Leirfjord0,218
20.Nesna0,218
21.Alstahaug0,219
22.Beiarn0,219
23.Bindal0,220
24.Steigen0,221
25.Hamarøy - Hábmer0,221
26.Bodø0,224
27.Vega0,224
28.Sortland - Suortá0,225
29.Sømna0,226
30.Andøy0,228
31.Lødingen0,240
32.Vågan0,247
33.Øksnes0,247
34.Flakstad0,257
35.Herøy (Nordland)0,258
36.Træna0,273
37.Bø0,275
38.Værøy0,287
39.Moskenes0,303
40.Dønna0,315
41.Lurøy0,430

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,6 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 2,4 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %10 %20 %30 %40 %

Kvar ligg Øksnes i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Øksnes blant dei 31 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

108. av 344

12,0 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

171. av 344

188 997 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

276. av 344

32 572 kr · på barn og unge

Gini 2024

37. av 358

0,247 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Øksnes: nr. 108 av 344 med 12,0 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

51,7%
48,3%
Menn: 2 360Kvinner: 2 209

Aldersfordeling

0-5 år
5,2%
6-12 år
7,2%
13-15 år
3,1%
16-19 år
4,0%
20-44 år
29,8%
45-66 år
30,5%
67-79 år
14,2%
80+ år
6,0%

Totalt: 4 569 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

43,9 år

median 44 år

Nordland

43,4 år

median 43 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 0,5 år eldre enn fylket og 2,6 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

476 500

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

735 500 kr

Etter skatt: 597 200 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

1,96 personar

(2 336 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt NordlandLandet

69,8 % i arbeid

1,1 % registrerte arbeidslause · 14,8 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)69,8 %76,7 %76,7 %−6,9
Registrerte arbeidslause1,1 %0,9 %1,4 %+0,2
På arbeidsmarkedstiltak3,2 %1,8 %1,3 %+1,4
Under utdanning1,8 %2,3 %3,1 %−0,5
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd14,8 %12,0 %10,3 %+2,8
AFP / alderspensjon1,2 %1,4 %1,3 %−0,2
Andre utanfor arbeidsstyrken8,2 %4,9 %5,8 %+3,3

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Nordland
2018201920202021202220232024202569 %72 %75 %78 %81 %

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt NordlandLandet

69,4 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Nordland 71,7 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)69,4 %71,7 %72,1 %−2,3
80–99 %6,9 %5,4 %5,4 %+1,5
60–79 %4,3 %4,5 %4,2 %−0,2
40–59 %7,8 %6,6 %6,0 %+1,2
20–39 %6,4 %5,3 %5,7 %+1,1
0–19 %5,2 %6,5 %6,6 %−1,3

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

2 068

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

2 195

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

94,2 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 94 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

1 772

80,7 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

423

personar · 19,3 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 23,4 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

296

personar · 14,3 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 18 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−127

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (41 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 400 til 423 personar (18,4 % → 19,3 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 28 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202504008001 2001 50013 %16 %19 %22 %24 %

Kor pendlar innbyggjarane til? (423 utpendlarar)

  • Sortland - Suortá213 (50,4 %)
  • Hadsel29 (6,9 %)
  • Oslo - Oslove20 (4,7 %)
  • Tromsø19 (4,5 %)
  • Bergen15 (3,5 %)
  • Bø12 (2,8 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (296 innpendlarar)

  • Sortland - Suortá114 (38,5 %)
  • Hadsel27 (9,1 %)
  • Bø23 (7,8 %)
  • Harstad - Hárstták22 (7,4 %)
  • Vågan21 (7,1 %)
  • Vestvågøy14 (4,7 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
0150300450600IndustriHelse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk og fiskeVarehandelBygg og anleggUndervisningOffentleg administrasjon ogforsvarTeknisk tenesteyting, eigedomTransport og lagringForretningsmessig tenesteytingElektrisitet, vatn og renovasjonOvernatting og serveringPersonleg tenesteytingBergverk og utvinningInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikring

Størst næring etter arbeidsstad: Industri (479 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +33 arbeidsplassar (+1,6 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Industri328479+151+46,0 %
Offentleg administrasjon og forsvar70107+37+52,9 %
Forretningsmessig tenesteyting1842+24+133,3 %
Bygg og anlegg139156+17+12,2 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon3241+9+28,1 %
Bergverk og utvinning1315+2+15,4 %
Jordbruk, skogbruk og fiske262258−4−1,5 %
Informasjon og kommunikasjon1711−6−35,3 %
Personleg tenesteyting4134−7−17,1 %
Undervisning126117−9−7,1 %
Teknisk tenesteyting, eigedom10686−20−18,9 %
Overnatting og servering5634−22−39,3 %
Varehandel204170−34−16,7 %
Helse- og sosialtenester478444−34−7,1 %
Transport og lagring13160−71−54,2 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Industri
  • Helse- og sosialtenester
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Varehandel
  • Bygg og anlegg
  • Undervisning
201820192020202120222023202420250150300450600

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – NordlandEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald2 336735 500 kr597 200 kr652 200 kr676 100 kr−11,7 %
Einebuande1 063439 500 kr358 400 kr385 700 kr397 500 kr−9,8 %
Par utan barn5781 019 500 kr810 700 kr830 300 kr860 000 kr−5,7 %
Par med barn 0-17 år3451 407 900 kr1 088 400 kr1 114 600 kr1 141 700 kr−4,7 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år105631 900 kr513 500 kr559 600 kr568 200 kr−9,6 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20152016201720182019202020212022202320240k300k600k900k1200k

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

630 500 kr

Landet: 1 000 800 kr (−37,0 %)

Gjeld, median

165 600 kr

Landet: 415 800 kr (−60,2 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 241 200 kr

Landet: 1 792 100 kr (−30,7 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

363 000 kr

Landet: 378 800 kr (−4,2 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,12 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 027 715 kr

Bruttoformue per hushald

2 023 156 kr

Bankinnskot per hushald

591 690 kr

Bruttoinntekt per hushald

919 972 kr

1,63 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,63 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20152016201720182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8M

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

12 568 kr

Nordland 12 904 kr · Landet 12 828 kr

228 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−341 kr

Utbetalinga er 97,4 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+4 268 kr

151,4 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

182

Del av befolkninga

3,9 %

Barn i familiar med sosialhjelp

105

Gjennomsnittleg stønadstid

3,8 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

46

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

5,7 md

Samla stønadssum

8 609 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Nordland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

65,8

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−75 %−60 %−45 %−30 %−15 %BokostnadBustadprisLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

143 109 kr/år174 537 kr/år−18,0 % billigere
Bustadpris, alle bustadtypar

2026 K2 · SSB 14310

14 377 kr/m²56 197 kr/m²−74,4 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

14 043 kr/år18 029 kr/år−22,1 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

999 kr/mnd1 425 kr/mnd−29,9 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 24,0 % · leige 2-roms 17,4 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 597 200 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

143 109 kr

+1,4 % frå 2024 (141 126 kr)

Snitt Nordland

151 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader58 377 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi14 137 kr
  • Kommunale avgifter17 561 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • EigedomsskattIngen

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Nordland
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

24,0 %

143 109 kr av 597 200 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

17,4 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald597 200 kr24,0 %17,4 %
Einebuande358 400 kr39,9 %29,0 %
Par utan barn810 700 kr17,7 %12,8 %
Par med barn 0-17 år1 088 400 kr13,1 %9,5 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år513 500 kr27,9 %20,2 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 24,0 %

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K2

14 377 kr/m²

10 salg
Landet: 56 197

Einebustader 2026 K2

—

9 salg
Landet: 31 443

Småhus 2026 K2

—

Landet: 43 332

Blokkleilegheiter 2026 K2

—

1 salg
Landet: 72 318

Totalt 10 bustadomsetningar i 2026 K2.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K22025 K32025 K42026 K12026 K20k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K2KommunenSnitt NordlandLandet
Alle bustadtypar14 37734 81756 197
Einebustader—23 24731 443
Småhus—32 84643 332
Blokkleilegheiter—49 46572 318

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12k

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 4 626.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

14 043 kr

−3,9 % frå 2025

Snitt Nordland 2026

16 609 kr

Kommunen ligger 15,4 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 22,1 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Nordland
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 2653 3343 4874 3214 3564 413
Avløp3 3983 2953 1633 4764 6314 677
Avfall3 7183 8414 0824 1914 5813 871
Feiing og tilsyn8047728309131 0501 082
Sum årsgebyr11 18511 24211 56212 90114 61814 043
Septiktømming (årsgebyr)1 0651 2781 4111 6061 4751 494
Målarleige450459487505509515
Vatn per m³6,16,36,46,66,76,8
Avløp per m³7,57,36,86,68,68,8
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)5 6625 7816 1398 2588 3248 424
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)4 2344 1074 0044 7976 2896 453

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno