Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Nordre Follo gjekk frå kode 3020 til 3207. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Delt i 2026: Nordre Follo og Indre Østfold og Vestby var same kommune fram til 2026. Tal frå før 2026 gjeld den gamle Indre Østfold-kommunen, og er difor haldne utanfor historikken.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Viken til Akershus. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2026 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Fremskrittspartiet
Senterpartiet
PensjonistpartietOrdførar
Cecilie Dahl-Jørgensen Pind (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Kommunen har ikkje innført eigedomsskatt
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 7 121 553 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Inntekts- og formuesskatt | 40,9 % | 37,8 % | 36,0 % | +3,0 |
| Rammetilskot | 28,5 % | 33,2 % | 29,9 % | −4,7 |
| Sals- og leigeinntekter | 12,5 % | 10,5 % | 12,0 % | +2,0 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 11,1 % | 10,6 % | 12,3 % | +0,6 |
| Brukarbetalingar | 3,7 % | 2,5 % | 2,5 % | +1,1 |
| Andre overføringar frå staten | 3,4 % | 4,0 % | 4,3 % | −0,6 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Inntekts- og formuesskatt
- Rammetilskot
- Sals- og leigeinntekter
- Overføringar og tilskot frå andre
- Brukarbetalingar
- Andre overføringar frå staten
- Eigedomsskatt
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 5 402 162 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 32,4 % | 31,5 % | 34,9 % | +1,0 |
| Grunnskule | 21,1 % | 21,5 % | 19,9 % | −0,4 |
| Barnehage | 14,5 % | 13,9 % | 12,9 % | +0,6 |
| Eigedomsforvaltning | 9,2 % | 8,6 % | 8,0 % | +0,5 |
| Sosialsektoren | 5,6 % | 5,6 % | 6,0 % | +0,1 |
| Administrasjon | 4,7 % | 6,0 % | 5,7 % | −1,3 |
| Barnevern | 3,7 % | 3,4 % | 3,4 % | +0,3 |
| Kultur | 3,5 % | 3,4 % | 3,6 % | +0,1 |
| Samferdsel | 1,5 % | 1,5 % | 1,4 % | +0,0 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,3 % | 1,3 % | 1,2 % | +0,0 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,2 % | 1,2 % | 1,3 % | −0,0 |
| Kyrkje | 0,5 % | 0,7 % | 0,8 % | −0,2 |
| Politisk styring | 0,3 % | 0,7 % | 0,6 % | −0,4 |
| Kommunale bustader | 0,3 % | 0,4 % | 0,5 % | −0,0 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Barnevern
- Kultur
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Kyrkje
- Politisk styring
- Kommunale bustader
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 395 089 | 451 789 | 499 779 | 492 473 | 495 570 | 527 660 | 9,2 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −46 499 | −50 503 | −33 766 | −74 135 | −94 636 | −113 547 | — |
| Grunnskule | 868 404 | 906 468 | 986 396 | 1 109 225 | 1 186 795 | 1 216 065 | 21,1 % |
| Helse og omsorg | 1 337 453 | 1 499 179 | 1 536 828 | 1 666 634 | 1 714 093 | 1 865 675 | 32,4 % |
| Samferdsel | 63 352 | 61 379 | 76 000 | 72 312 | 80 106 | 87 940 | 1,5 % |
| Barnehage | 582 774 | 647 382 | 654 324 | 743 455 | 758 987 | 833 914 | 14,5 % |
| Kultur | 130 945 | 145 614 | 155 235 | 162 238 | 175 962 | 200 792 | 3,5 % |
| Kommunale bustader | −7 407 | −17 583 | −24 722 | 15 548 | 22 680 | 17 973 | 0,3 % |
| Næringsforvaltning | −13 190 | −9 900 | 1 316 | −6 480 | −12 207 | −13 099 | — |
| Administrasjon | 298 884 | 283 596 | 280 363 | 289 179 | 281 781 | 271 584 | 4,7 % |
| Plan, byggesak og miljø | 41 205 | 47 170 | 52 655 | 54 462 | 60 977 | 70 439 | 1,2 % |
| Sosialsektoren | 176 421 | 173 445 | 198 834 | 267 497 | 312 550 | 323 053 | 5,6 % |
| Brann- og ulykkesvern | 45 843 | 46 387 | 56 238 | 65 266 | 67 095 | 74 789 | 1,3 % |
| Kyrkje | 28 644 | 24 862 | 25 332 | 26 878 | 28 319 | 30 498 | 0,5 % |
| Barnevern | 130 676 | 129 604 | 175 947 | 187 139 | 212 505 | 213 911 | 3,7 % |
| Fellesutgifter | −12 392 | −152 498 | −73 899 | −336 084 | −146 948 | −224 343 | — |
| Politisk styring | 11 236 | 15 215 | 12 972 | 16 083 | 14 436 | 18 858 | 0,3 % |
| Sum netto driftsutgifter | 4 031 438 | 4 201 606 | 4 579 832 | 4 751 690 | 5 158 065 | 5 402 162 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 2 414 361 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 35,2 % | 22,7 % | 25,4 % | +12,5 |
| Grunnskule | 16,0 % | 13,0 % | 11,9 % | +3,0 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 13,2 % | 33,0 % | 23,2 % | −19,8 |
| Samferdsel | 8,8 % | 6,1 % | 8,1 % | +2,6 |
| Helse og omsorg | 7,7 % | 4,2 % | 6,7 % | +3,5 |
| Kultur | 6,5 % | 4,6 % | 6,1 % | +1,8 |
| Barnehage | 6,4 % | 1,8 % | 2,7 % | +4,5 |
| Plan, byggesak og miljø | 3,6 % | 2,7 % | 1,9 % | +1,0 |
| Kommunale bustader | 1,5 % | 4,0 % | 7,5 % | −2,5 |
| Administrasjon | 0,6 % | 3,8 % | 2,3 % | −3,2 |
| Kyrkje | 0,4 % | 1,0 % | 0,9 % | −0,6 |
| Næringsforvaltning | 0,1 % | 1,1 % | 1,5 % | −1,0 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,0 % | 1,7 % | 1,6 % | −1,7 |
| Barnevern | 0,0 % | 0,0 % | 0,1 % | +0,0 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Grunnskule
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Samferdsel
- Helse og omsorg
- Kultur
- Barnehage
- Plan, byggesak og miljø
- Kommunale bustader
- Administrasjon
- Kyrkje
- Næringsforvaltning
- Brann- og ulykkesvern
- Barnevern
- Sosialsektoren
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 467 248 | 351 111 | 290 870 | 737 211 | 907 470 | 850 119 | 35,2 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 283 210 | 138 238 | 172 060 | 214 292 | 191 436 | 317 728 | 13,2 % |
| Grunnskule | 307 560 | 299 341 | 143 951 | 401 380 | 536 022 | 386 604 | 16,0 % |
| Helse og omsorg | 126 901 | 82 265 | 65 626 | 142 651 | 223 699 | 186 931 | 7,7 % |
| Samferdsel | 47 811 | 31 939 | 67 405 | 74 629 | 97 631 | 211 258 | 8,8 % |
| Barnehage | 2 916 | 3 071 | 12 109 | 36 148 | 72 603 | 153 745 | 6,4 % |
| Kultur | 87 140 | 68 510 | 90 383 | 212 636 | 154 491 | 156 434 | 6,5 % |
| Kommunale bustader | 5 626 | 36 225 | 24 234 | 18 017 | 43 586 | 36 069 | 1,5 % |
| Næringsforvaltning | 1 894 | 18 | 246 | 109 | 908 | 2 697 | 0,1 % |
| Administrasjon | 100 692 | 19 607 | 42 140 | 28 269 | 10 858 | 14 514 | 0,6 % |
| Plan, byggesak og miljø | 16 427 | 5 142 | 67 847 | 37 134 | 79 112 | 87 692 | 3,6 % |
| Sosialsektoren | 1 169 | 625 | 0 | 0 | 49 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 1 342 | 9 121 | 3 022 | 3 732 | 4 332 | 616 | 0,0 % |
| Kyrkje | 0 | 0 | 1 000 | 12 250 | 11 200 | 9 500 | 0,4 % |
| Barnevern | 1 261 | 73 | 0 | 41 | 3 653 | 454 | 0,0 % |
| Fellesutgifter | 0 | 6 098 | 866 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 443 | 90 | 1 157 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 1 451 197 | 1 051 827 | 981 849 | 1 919 656 | 2 337 050 | 2 414 361 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
1 451 mill. kr
1 451 130 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
20,3 %
Fylke: 28,3 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,94
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,06 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+465 mill. kr
+47 %
Utan premieavvik 2025
936 mill. kr
13,1 % av driftsinntektene
Fylke: 21,2 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
2 200 mill. kr
minus 749 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (21 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
515 mill. kr
av ein arbeidskapital på 1 451 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
35,5 %
2020: 40,7 %
Fylke og land 2025
30,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−25,5 pp
−5,2 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (21 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
14,7 %
2024: 13,4 %
Disposisjonsfond 2025
1 048 mill. kr
1 047 673 tusen kr
Fylke og land 2025
14,3 %
Landet: 12,0 %
Endring 2024–2025
+1,3 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (21 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
1 312 mill. kr
1 312 457 tusen kr
Andel av driftsinntektene
18,4 %
2024: 17,5 %
Fylke og land 2025
21,7 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
80 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 1 047 673 | 79,8 % |
| Bundne driftsfond | 88 439 | 6,7 % |
| Ubunde investeringsfond | 88 978 | 6,8 % |
| Bundne investeringsfond | 87 367 | 6,7 % |
| Sum fond | 1 312 457 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Nordre Follo, 2020–2025.
Ingen år med kraftig fall i fonda eller arbeidskapitalen i perioden 2020–2025.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Nordre Follo rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
12. av 21
i fylket i 2025 · 2,94
Fylkessnitt: 3,06
Landssnitt: 2,82
Nr. 132 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
15. av 21
i fylket i 2025 · 20,3 %
Fylkessnitt: 28,3 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 203 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
21. av 21
i fylket i 2025 · 260,9 %
Fylkessnitt: 220,4 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 283 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
14. av 21
i fylket i 2025 · 35,5 %
Fylkessnitt: 30,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 172 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | — | — | — | 12 185 524 | 605 890 | 401 006 |
| 2021 | — | — | — | 12 745 703 | 735 001 | 402 939 |
| 2022 | — | — | — | 13 243 010 | 784 939 | 328 432 |
| 2023 | — | — | — | 14 336 313 | 926 760 | 566 035 |
| 2024 | 6 672 450 | 6 609 137 | 1 429 580 | 15 858 368 | 944 051 | 578 404 |
| 2025 | 7 134 083 | 6 835 210 | 1 564 242 | 17 860 862 | 748 683 | 515 472 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
995
Landet 946 · Akershus 1 062
Fastlegeavtalar
69
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
100
11 opne lister · 3,06 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Akershus
- Landet
- Nordre Follo
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Nordre Follo
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 124 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 57 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 59 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,9 barn
2025
Akershus: 5,8
Landet: 5,7
Nr. 1 av 21 i fylket (høgast: Nordre Follo 5,9 · lågast: Aurskog-Høland 5,4) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
3 346
Årsverk til grunnbemanning
767,5
Årsverk i alt
861,4
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
37,6 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
9,8 elevar
2025
Akershus: 10,0
Landet: 8,8
Nr. 12 av 21 i fylket (høgast: Rælingen 11,1 · lågast: Hurdal 8,3) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
8 008
Lærarårsverk
814,8
Lærarårsverk utan lange fråvær
729,1
Årsverk i sektoren
1 204,7
Av dei assistentårsverk
282,8
Elevar per årsverk i sektoren
6,6
- Akershus
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
2,00 brukarar
2025
Akershus: 1,92
Landet: 1,72
Nr. 8 av 21 i fylket (høgast: Nesodden 2,94 · lågast: Lunner 1,45) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,50
Brukarar av heimetenester
2 188
Brukarar av institusjonstenester
437
Årsverk i helse og omsorg
1 642,6
Med helsefagleg utdanning
76,4 %
Innbyggjarar 80+
3 184
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,9 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (39,3 %), 2021 (39,2 %), 2022 (37,0 %), 2023 (36,8 %), 2024 (35,9 %), 2025 (37,6 %)
Siste år: 37,6 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Akershus | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 767,5 | −3,4−0,4 % | +55+1,7 % | +1,0 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 814,8 | +48,8+6,4 % | −169−2,1 % | +3,8 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 1 642,6 | +263+19,1 % | +465+21,5 % | +11,1 % | +11,8 % |
Barnehage: 3,4 færre årsverk til grunnbemanning (−0,4 %) med fleire barn med plass (+1,7 %). Grunnskule: 48,8 fleire lærarårsverk (+6,4 %) med færre elevar (−2,1 %). Helse og omsorg: 263 fleire årsverk (+19,1 %) med fleire tenestemottakarar (+21,5 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 768 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,9
Etter kutt
5,9
Akershus
5,8
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 815 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
9,8
Etter kutt
9,8
Akershus
10,0
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 1 643 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
2,00
Etter kutt
2,00
Akershus
1,92
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
93,6 %
2025
Akershus: 93,6
Landet: 94,5
Nr. 11 av 21 i fylket (høgast: Ås 97,9 · lågast: Hurdal 85,6)
Barn med plass
3 346
1–2 år
88,3 %
3–5 år
96,8 %
Barn 1–5 år
3 568
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
308,0 elevar
2025
Akershus: 332,3
Landet: 247,9
Nr. 11 av 21 i fylket (høgast: Lørenskog 455,5 · lågast: Jevnaker 254,7)
Elevar
8 008
Skular
26
Barn 6–15 år
8 442
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
25,6 plassar
2025
Akershus: 24,0
Landet: 29,7
Nr. 9 av 21 i fylket (høgast: Hurdal 33,1 · lågast: Gjerdrum 14,1)
Sjukeheimsplassar
398
Omsorgsbustader
416
Innbyggjarar 80+
3 184
Berre sjukeheim per 100
12,5
Berre omsorgsbustad per 100
13,1
Av dei i bustad er 80+
27,4 %
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
18,7 plassar
2025
Akershus: 14,8
Landet: 14,7
Nr. 6 av 21 i fylket (høgast: Ås 33,0 · lågast: Eidsvoll 9,9)
Elevplassar
2 076
Elevar
1 512
Barn 6–18 år
11 122
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Nordre Follo veks frå 3 568 i 2025 til 3 868 i 2050 – ei endring på 8,4 %. Held kommunen dei 3 346 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 93,8 til 86,5 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 3 628 plassar – 282 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Nordre Follo veks frå 8 442 i 2025 til 8 774 i 2050 – ei endring på 3,9 %. Med same del av barna i kommunal skule (94,9 %) blir det 8 327 elevar, opp 319 frå 8 008 i dag. Held kommunen dei 26 skulane ho har, fell snittet frå 308,0 til 320,3 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 27,0 skular – 1,0 fleire enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 308,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Nordre Follo veks frå 3 184 i 2025 til 6 725 i 2050 – ei endring på 111,2 %. Held kommunen dei 814 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 25,6 til 12,1 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 1 722 plassar – 908 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
9 347
i Akershus, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,1 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
3 005 personar (32 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
4 277 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Akershus
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
69,5
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 42,2 · Eldre 27,3
Akershus
65,0
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 39,5 · Eldre 25,5
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 5,4 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 4,5 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
41,4 år
+0,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 68,4
2040
43,0 år
+2,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 75,7
2050
44,4 år
+3,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 81,8
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Nordre Follo, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,238
2020: 0,242
Fylke og land
0,259
Landet: 0,248
P90/P10
2,700
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
7,6 %
975 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
23,6 %
i dei tre lågaste gruppene · 39,8 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 7,1 % | −2,9 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 7,6 % | −2,4 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 8,9 % | −1,1 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 8,8 % | −1,2 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 8,4 % | −1,6 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,9 % | +0,9 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 13,6 % | +3,6 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 15,3 % | +5,3 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2018-2020 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landet
Barnefattigdom i Akershus 2022-2024
Flest: Hurdal (14,3 %) · Færrast: Nittedal (6,1 %) · Nordre Follo er nr. 16 av 21 (fylkessnitt 9,2 % · 11 825 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Akershus: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,260).
Nordre Follo brukar
34 640 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
33 633 kr
barnefattigdom 9,2 %
Brukar mest
Nittedal
37 599 kr · 6,1 % fattigdom
Brukar minst
Frogn
27 912 kr · 8,2 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Hurdal | 14,3 % | 11 137 kr | 18 453 kr | 4 337 kr | 33 927 kr |
| Ullensaker | 13,6 % | 12 059 kr | 18 345 kr | 3 268 kr | 33 672 kr |
| Aurskog-Høland | 12,5 % | 10 596 kr | 18 825 kr | 2 175 kr | 31 596 kr |
| Jevnaker | 11,7 % | 12 114 kr | 18 755 kr | 1 788 kr | 32 657 kr |
| Nannestad | 11,3 % | 12 363 kr | 17 539 kr | 3 802 kr | 33 704 kr |
| Lørenskog | 10,3 % | 12 456 kr | 17 173 kr | 2 191 kr | 31 820 kr |
| Lillestrøm | 9,6 % | 11 671 kr | 18 357 kr | 3 261 kr | 33 289 kr |
| Eidsvoll | 9,5 % | 11 889 kr | 19 026 kr | 3 404 kr | 34 319 kr |
| Vestby | 9,0 % | 13 253 kr | 21 550 kr | 2 393 kr | 37 196 kr |
| Lunner | 9,0 % | 11 805 kr | 17 493 kr | 3 041 kr | 32 339 kr |
| Nes | 8,7 % | 11 833 kr | 18 523 kr | 2 898 kr | 33 254 kr |
| Rælingen | 8,3 % | 13 050 kr | 18 448 kr | 2 451 kr | 33 949 kr |
| Frogn | 8,2 % | 9 443 kr | 15 291 kr | 3 178 kr | 27 912 kr |
| Ås | 8,2 % | 11 862 kr | 18 194 kr | 2 899 kr | 32 955 kr |
| Nesodden | 7,8 % | 12 312 kr | 19 161 kr | 3 603 kr | 35 076 kr |
| Nordre Follo | 7,6 % | 12 760 kr | 18 607 kr | 3 273 kr | 34 640 kr |
| Enebakk | 7,1 % | 10 424 kr | 20 088 kr | 3 296 kr | 33 808 kr |
| Gjerdrum | 6,9 % | 11 965 kr | 19 769 kr | 3 019 kr | 34 753 kr |
| Asker | 6,4 % | 12 707 kr | 18 416 kr | 2 365 kr | 33 488 kr |
| Bærum | 6,2 % | 13 817 kr | 17 983 kr | 2 545 kr | 34 345 kr |
| Nittedal | 6,1 % | 13 651 kr | 20 802 kr | 3 146 kr | 37 599 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Akershus 2024
Jamnast: Jevnaker (0,203) · Skeivast: Bærum (0,312) · Nordre Follo er nr. 15 av 21 (fylkessnitt 0,232)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2020–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,5 prosentpoeng sidan 2020, mens dei høgaste tre har krympa 1,2 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Nordre Follo i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Nordre Follo blant dei 81 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
279. av 344
7,6 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
333. av 344
156 454 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
208. av 344
34 640 kr · på barn og unge
Gini 2024
65. av 358
0,238 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Nordre Follo: nr. 279 av 344 med 7,6 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 63 560 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
40,5 år
median 41 år
Akershus
40,6 år
median 41 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 0,1 år yngre enn fylket og 0,8 år yngre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
79,1 % i arbeid
1,9 % registrerte arbeidslause · 7,7 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 79,1 % | 78,1 % | 76,7 % | +1,0 |
| Registrerte arbeidslause | 1,9 % | 1,7 % | 1,4 % | +0,2 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,2 % | 1,1 % | 1,3 % | +0,1 |
| Under utdanning | 3,2 % | 3,0 % | 3,1 % | +0,2 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 7,7 % | 8,5 % | 10,3 % | −0,8 |
| AFP / alderspensjon | 1,4 % | 1,2 % | 1,3 % | +0,2 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,6 % | 6,4 % | 5,8 % | −0,8 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Akershus
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
76,8 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Akershus 75,4 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 76,8 % | 75,4 % | 72,1 % | +1,4 |
| 80–99 % | 3,9 % | 4,5 % | 5,4 % | −0,6 |
| 60–79 % | 3,0 % | 3,6 % | 4,2 % | −0,6 |
| 40–59 % | 4,8 % | 5,3 % | 6,0 % | −0,5 |
| 20–39 % | 5,4 % | 5,3 % | 5,7 % | +0,1 |
| 0–19 % | 6,0 % | 5,9 % | 6,6 % | +0,1 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Akershus | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 27 711 | 1 042 700 kr | 806 400 kr | 756 600 kr | 676 100 kr | +19,3 % |
| Einebuande | 9 742 | 530 500 kr | 417 000 kr | 413 100 kr | 397 500 kr | +4,9 % |
| Par utan barn | 6 708 | 1 241 000 kr | 948 700 kr | 923 500 kr | 860 000 kr | +10,3 % |
| Par med barn 0-17 år | 6 576 | 1 676 600 kr | 1 254 900 kr | 1 206 600 kr | 1 141 700 kr | +9,9 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 1 359 | 755 600 kr | 603 300 kr | 595 100 kr | 568 200 kr | +6,2 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
1 179 000 kr
Landet: 1 000 800 kr (+17,8 %)
Gjeld, median
532 500 kr
Landet: 415 800 kr (+28,1 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 980 300 kr
Landet: 1 792 100 kr (+10,5 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
421 200 kr
Landet: 378 800 kr (+11,2 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,73 – landet 1,61
Gjeld per hushald
2 181 150 kr
Bruttoformue per hushald
3 663 555 kr
Bankinnskot per hushald
779 220 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 262 070 kr
1,85 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,85 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
15 290 kr
Akershus 13 916 kr · Landet 12 828 kr
343 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+2 381 kr
Utbetalinga er 118,4 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+6 990 kr
184,2 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
1 545
Del av befolkninga
2,4 %
Barn i familiar med sosialhjelp
752
Gjennomsnittleg stønadstid
6,3 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
771
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
8,3 md
Samla stønadssum
149 156 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
79
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Akershus og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
117,7
Dyrare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 265 206 kr/år | 174 537 kr/år | +51,9 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 57 043 kr/m² | 55 627 kr/m² | +2,5 % dyrare |
| Leige, toromsbustad 2025 · SSB 09895 | 12 520 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | +6,2 % dyrare |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 21 528 kr/år | 18 029 kr/år | +19,4 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 544 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +8,4 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 32,9 % · leige 2-roms 18,6 %
265 206 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
57 043 kr/m²
Alle bustadtypar · 261 omsetningar
12 520 kr/mnd
Akershus utanom Bærum kommune
21 528 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 806 400 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
265 206 kr
+4,7 % frå 2024 (253 262 kr)
Snitt Akershus
237 252 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader161 246 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi25 183 kr
- Kommunale avgifter25 743 kr
- Forsikring10 613 kr
- EigedomsskattIngen
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
32,9 %
265 206 kr av 806 400 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad
18,6 %
150 240 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 806 400 kr | 32,9 % | 18,6 % |
| Einebuande | 417 000 kr | 63,6 % | 36,0 % |
| Par utan barn | 948 700 kr | 28,0 % | 15,8 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 254 900 kr | 21,1 % | 12,0 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 603 300 kr | 44,0 % | 24,9 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
57 043 kr/m²
261 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
41 951 kr/m²
65 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
49 685 kr/m²
67 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
68 468 kr/m²
129 salg
Landet: 71 644
Totalt 261 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Akershus | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 57 043 | 57 582 | 55 627 |
| Einebustader | 41 951 | 41 319 | 29 924 |
| Småhus | 49 685 | 49 862 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 68 468 | 68 997 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
12 520 kr
3 180 kr per m² per år
+10,7 % frå 2024
- Akershus utanom Bærum kommune
- Heile landet
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Akershus - nærliggjande Oslo-kommunar Estimat | 12 000 | 12 900 | 13 600 | 14 300 | 14 800 |
SSB oppgjev ikkje kva Akershus-kommunar som blir rekna som nærliggande Oslo; inndelinga er vår vurdering.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
21 528 kr
+0,7 % frå 2025
Snitt Akershus 2026
19 414 kr
Kommunen ligger 10,9 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 19,4 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Akershus
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 4 400 | 4 561 | 5 989 | 6 425 | 9 141 | 8 420 |
| Avløp | 5 526 | 5 687 | 7 162 | 8 686 | 8 832 | 9 455 |
| Avfall | 2 738 | 2 727 | 2 689 | 2 873 | 3 056 | 3 265 |
| Feiing og tilsyn | 285 | 318 | 339 | 355 | 355 | 388 |
| Sum årsgebyr | 12 949 | 13 293 | 16 179 | 18 339 | 21 384 | 21 528 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 2 245 | 2 549 | 4 204 | 4 873 | 2 486 | 2 240 |
| Vatn per m³ | 20,4 | 19,5 | 25,7 | 27,4 | 45,2 | 41 |
| Avløp per m³ | 25,8 | 22,8 | 27,3 | 33,5 | 33,9 | 42,6 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 10 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 10 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno