Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Lunner gjekk frå kode 3054 til 3234. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Viken til Akershus. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti
Arbeiderpartiet
SenterpartietOrdførar
Harald Tyrdal (Ap)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 1 018 003 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 36,9 % | 33,2 % | 29,9 % | +3,7 |
| Inntekts- og formuesskatt | 33,3 % | 37,8 % | 36,0 % | −4,5 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 13,2 % | 10,6 % | 12,3 % | +2,6 |
| Sals- og leigeinntekter | 6,5 % | 10,5 % | 12,0 % | −4,0 |
| Andre overføringar frå staten | 5,1 % | 4,0 % | 4,3 % | +1,1 |
| Brukarbetalingar | 2,6 % | 2,5 % | 2,5 % | +0,1 |
| Eigedomsskatt | 2,4 % | 1,4 % | 2,7 % | +1,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Overføringar og tilskot frå andre
- Sals- og leigeinntekter
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Eigedomsskatt
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 808 831 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 35,3 % | 31,5 % | 34,9 % | +3,9 |
| Grunnskule | 19,5 % | 21,5 % | 19,9 % | −2,0 |
| Barnehage | 13,1 % | 13,9 % | 12,9 % | −0,8 |
| Eigedomsforvaltning | 8,1 % | 8,6 % | 8,0 % | −0,5 |
| Administrasjon | 6,3 % | 6,0 % | 5,7 % | +0,3 |
| Sosialsektoren | 5,8 % | 5,6 % | 6,0 % | +0,2 |
| Barnevern | 3,4 % | 3,4 % | 3,4 % | −0,0 |
| Kultur | 2,5 % | 3,4 % | 3,6 % | −0,9 |
| Samferdsel | 1,3 % | 1,5 % | 1,4 % | −0,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,2 % | 1,3 % | 1,2 % | −0,1 |
| Kommunale bustader | 0,9 % | 0,4 % | 0,5 % | +0,5 |
| Politisk styring | 0,9 % | 0,7 % | 0,6 % | +0,2 |
| Kyrkje | 0,8 % | 0,7 % | 0,8 % | +0,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,5 % | 1,2 % | 1,3 % | −0,7 |
| Næringsforvaltning | 0,4 % | 0,2 % | 0,0 % | +0,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Administrasjon
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Kultur
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Kommunale bustader
- Politisk styring
- Kyrkje
- Plan, byggesak og miljø
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 54 611 | 60 348 | 65 037 | 68 542 | 68 367 | 69 028 | 8,1 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −4 655 | −4 960 | −5 008 | −7 083 | −5 387 | −9 779 | — |
| Grunnskule | 124 892 | 134 056 | 147 164 | 161 830 | 162 668 | 165 537 | 19,5 % |
| Helse og omsorg | 213 389 | 245 047 | 256 737 | 296 300 | 286 976 | 300 307 | 35,3 % |
| Samferdsel | 8 699 | 9 943 | 11 561 | 13 069 | 11 472 | 11 356 | 1,3 % |
| Barnehage | 77 414 | 82 005 | 84 746 | 100 168 | 104 566 | 111 714 | 13,1 % |
| Kultur | 15 494 | 14 531 | 15 848 | 17 778 | 18 270 | 21 115 | 2,5 % |
| Kommunale bustader | 5 924 | 6 817 | 5 637 | 7 414 | 8 045 | 7 659 | 0,9 % |
| Næringsforvaltning | 3 285 | 3 765 | 6 923 | 4 246 | 4 035 | 3 330 | 0,4 % |
| Administrasjon | 38 167 | 42 627 | 46 762 | 55 064 | 48 999 | 53 277 | 6,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1 157 | 1 867 | 495 | 3 407 | 4 024 | 4 438 | 0,5 % |
| Sosialsektoren | 21 671 | 20 653 | 30 377 | 45 568 | 53 366 | 48 875 | 5,8 % |
| Brann- og ulykkesvern | 6 621 | 7 685 | 9 154 | 9 664 | 9 566 | 10 221 | 1,2 % |
| Kyrkje | 4 657 | 4 737 | 5 585 | 5 950 | 6 541 | 6 401 | 0,8 % |
| Barnevern | 21 846 | 23 088 | 26 678 | 33 859 | 30 540 | 28 781 | 3,4 % |
| Fellesutgifter | −2 931 | −28 223 | −19 193 | −55 682 | −21 720 | −30 976 | — |
| Politisk styring | 4 583 | 5 445 | 5 624 | 6 722 | 7 139 | 7 547 | 0,9 % |
| Sum netto driftsutgifter | 594 824 | 629 431 | 694 127 | 766 816 | 797 467 | 808 831 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 107 123 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 31,6 % | 22,7 % | 25,4 % | +8,9 |
| Grunnskule | 30,6 % | 13,0 % | 11,9 % | +17,6 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 19,4 % | 33,0 % | 23,2 % | −13,6 |
| Administrasjon | 6,1 % | 3,8 % | 2,3 % | +2,4 |
| Samferdsel | 5,1 % | 6,1 % | 8,1 % | −1,0 |
| Barnehage | 2,1 % | 1,8 % | 2,7 % | +0,2 |
| Kommunale bustader | 1,5 % | 4,0 % | 7,5 % | −2,4 |
| Kultur | 1,4 % | 4,6 % | 6,1 % | −3,3 |
| Helse og omsorg | 1,0 % | 4,2 % | 6,7 % | −3,2 |
| Kyrkje | 0,5 % | 1,0 % | 0,9 % | −0,6 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,4 % | 1,7 % | 1,6 % | −1,4 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,3 % | 2,7 % | 1,9 % | −2,4 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Grunnskule
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Administrasjon
- Samferdsel
- Barnehage
- Kommunale bustader
- Kultur
- Helse og omsorg
- Kyrkje
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Næringsforvaltning
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 119 470 | 11 907 | 27 225 | 41 164 | 31 993 | 33 895 | 31,6 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 9 081 | 14 387 | 54 031 | 45 804 | 77 617 | 20 827 | 19,4 % |
| Grunnskule | 5 800 | 39 885 | 25 667 | 35 798 | 28 558 | 32 769 | 30,6 % |
| Helse og omsorg | 113 907 | 3 878 | 4 173 | 1 915 | 1 777 | 1 121 | 1,0 % |
| Samferdsel | 8 144 | 1 448 | 4 601 | 20 825 | 48 044 | 5 467 | 5,1 % |
| Barnehage | 3 | 169 | 266 | 2 115 | 6 142 | 2 211 | 2,1 % |
| Kultur | 1 005 | 240 | 1 809 | 736 | 1 720 | 1 469 | 1,4 % |
| Kommunale bustader | 130 | 25 | 11 | 30 | 43 | 1 641 | 1,5 % |
| Næringsforvaltning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Administrasjon | 3 752 | 2 280 | 11 476 | 9 807 | 6 574 | 6 546 | 6,1 % |
| Plan, byggesak og miljø | 607 | 1 750 | 152 | 11 101 | 195 | 293 | 0,3 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 1 346 | 817 | 2 274 | 0 | 943 | 384 | 0,4 % |
| Kyrkje | 200 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 0,5 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 263 490 | 77 286 | 132 185 | 169 795 | 204 106 | 107 123 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
160 mill. kr
159 914 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
15,7 %
Fylke: 28,3 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,21
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,06 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−32 mill. kr
-17 %
Utan premieavvik 2025
75 mill. kr
7,4 % av driftsinntektene
Fylke: 21,2 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
292 mill. kr
minus 132 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (21 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
85 mill. kr
av ein arbeidskapital på 160 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
53,0 %
2020: 19,3 %
Fylke og land 2025
30,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−8,0 pp
+33,7 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (21 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
6,3 %
2024: 3,1 %
Disposisjonsfond 2025
64 mill. kr
64 365 tusen kr
Fylke og land 2025
14,3 %
Landet: 12,0 %
Endring 2024–2025
+3,2 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (21 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
102 mill. kr
102 308 tusen kr
Andel av driftsinntektene
10,0 %
2024: 6,5 %
Fylke og land 2025
21,7 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
63 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 64 365 | 62,9 % |
| Bundne driftsfond | 30 254 | 29,6 % |
| Ubunde investeringsfond | 0 | 0,0 % |
| Bundne investeringsfond | 7 689 | 7,5 % |
| Sum fond | 102 308 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
50 mill. kr
5 321 kr per innbyggjar
21 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,23 %
av 1 185 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,32 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
33 mill. kr
etter 13 mill. kr i renteinntekter og 4 mill. kr i utbytte
2,78 % av lånegjelda
Avdrag på lån
37 mill. kr
3,11 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 32,2 år
Renter og avdrag i alt
87 mill. kr
9 238 kr per innbyggjar
8,56 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (1 185 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
12 mill. kr
1 258 kr per innbyggjar · 1,17 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
24 mill. kr
2 517 kr per innbyggjar · 2,33 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
36 mill. kr
3 775 kr per innbyggjar · 3,50 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 116 067 kr i 2020 til 125 848 kr i 2025 – ein vekst på 8,4 % (9 781 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
125 848 kr
1 185 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
125 848 kr
1 185 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,23 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 1 185 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
50 mill. kr
Med 5,3 %
63 mill. kr
Endring per innbyggjar
+1 349 kr
Del av driftsinntektene
+1,25 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 13 mill. kr meir i året enn i dag – 1 349 kr per innbyggjar, eller om lag 15 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 13 av 21 i fylket (høgast: Frogn 5,09 % · lågast: Enebakk 2,86 % · median 4,36 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 9 av 21 i fylket (høgast: Hurdal 191 492 kr · lågast: Nes 85 960 kr · median 119 879 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 10 av 21 i fylket (høgast: Hurdal 191 492 kr · lågast: Nes 86 661 kr · median 120 242 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 12 av 21 i fylket (høgast: Frogn 14 899 kr · lågast: Nittedal 4 999 kr · median 9 639 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Akershus)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 2,00 % til 4,23 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 21 mill. kr til 50 mill. kr i året – ein endring på 29 mill. kr, eller 2 995 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
47 640 m²
+ 0 m² leigd = 47 640 m² i alt
Areal per innbyggjar
5,06 m²
9 420 innbyggjarar
Fylket: 4,66 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
52 kr
2 mill. kr i alt
Fylket: 118 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 121–243 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
42–91 mill. kr
4 481–9 655 kr per innbyggjar
886–1 909 kr per m²
Driftsutgifter per m²
747 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
222 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
134 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
9,3 %
netto til eigedomsforvaltning
365 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 5 av 21 i fylket (høgast: Jevnaker 5,82 m² · lågast: Nes 3,46 m² · median 4,73 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 21 av 21 i fylket (høgast: Nes 289 kr · lågast: Lunner 52 kr · median 115 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 4 av 21 i fylket (høgast: Jevnaker 6 743 kr · lågast: Nittedal 45 kr · median 3 856 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Akershus)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 42 mill. kr og 91 mill. kr – det vil seie 886–1 909 kr per kvadratmeter eller 4 481–9 655 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Lunner, 2020–2025.
2024 · Markert fallFonda fall 32,6 % frå 2023 til 2024
Frå 92 mill. kr til 62 mill. kr.
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Markert fallFonda fall 29,6 % frå 2022 til 2023
Frå 130 mill. kr til 92 mill. kr.
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Lunner rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
18. av 21
i fylket i 2025 · 2,21
Fylkessnitt: 3,06
Landssnitt: 2,82
Nr. 232 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
17. av 21
i fylket i 2025 · 15,7 %
Fylkessnitt: 28,3 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 247 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
17. av 21
i fylket i 2025 · 238,2 %
Fylkessnitt: 220,4 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 190 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
19. av 21
i fylket i 2025 · 53 %
Fylkessnitt: 30,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 248 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | — | — | — | 1 843 116 | 198 749 | 36 882 |
| 2021 | — | — | — | 1 809 152 | 110 678 | 45 849 |
| 2022 | — | — | — | 1 854 010 | 114 367 | 47 767 |
| 2023 | — | — | — | 1 979 928 | 141 568 | 98 157 |
| 2024 | 943 232 | 956 599 | 172 113 | 2 108 890 | 130 514 | 90 824 |
| 2025 | 1 018 003 | 971 879 | 73 228 | 2 293 181 | 131 898 | 84 757 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
789
Landet 946 · Akershus 1 062
Fastlegeavtalar
11
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
104
4 opne lister · 3,41 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Akershus
- Landet
- Lunner
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Lunner
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 136 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 149 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 226 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,6 barn
2025
Akershus: 5,8
Landet: 5,7
Nr. 19 av 21 i fylket (høgast: Nordre Follo 5,9 · lågast: Aurskog-Høland 5,4) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
438
Årsverk til grunnbemanning
104,3
Årsverk i alt
121,3
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
43,6 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
9,9 elevar
2025
Akershus: 10,0
Landet: 8,8
Nr. 11 av 21 i fylket (høgast: Rælingen 11,1 · lågast: Hurdal 8,3) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
1 051
Lærarårsverk
106,7
Lærarårsverk utan lange fråvær
92,9
Årsverk i sektoren
150,8
Av dei assistentårsverk
26,0
Elevar per årsverk i sektoren
7,0
- Akershus
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,45 brukarar
2025
Akershus: 1,92
Landet: 1,72
Nr. 21 av 21 i fylket (høgast: Nesodden 2,94 · lågast: Lunner 1,45) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,69
Brukarar av heimetenester
223
Brukarar av institusjonstenester
82
Årsverk i helse og omsorg
274,9
Med helsefagleg utdanning
69,1 %
Innbyggjarar 80+
451
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,6 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2021 (42,2 %), 2022 (39,7 %), 2023 (42,3 %)
Siste år: 43,6 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Akershus | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 104,3 | +0,4+0,4 % | +2+0,5 % | +1,0 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 106,7 | +4+3,9 % | −50−4,5 % | +3,8 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 274,9 | +67,3+32,4 % | −148−32,7 % | +11,1 % | +11,8 % |
Barnehage: 0,4 fleire årsverk til grunnbemanning (+0,4 %) med fleire barn med plass (+0,5 %). Grunnskule: 4 fleire lærarårsverk (+3,9 %) med færre elevar (−4,5 %). Helse og omsorg: 67,3 fleire årsverk (+32,4 %) med færre tenestemottakarar (−32,7 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 104 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,6
Etter kutt
5,6
Akershus
5,8
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 107 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
9,9
Etter kutt
9,9
Akershus
10,0
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 275 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,45
Etter kutt
1,45
Akershus
1,92
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
94,0 %
2025
Akershus: 93,6
Landet: 94,5
Nr. 10 av 21 i fylket (høgast: Ås 97,9 · lågast: Hurdal 85,6)
Barn med plass
438
1–2 år
89,3 %
3–5 år
96,6 %
Barn 1–5 år
457
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
262,8 elevar
2025
Akershus: 332,3
Landet: 247,9
Nr. 19 av 21 i fylket (høgast: Lørenskog 455,5 · lågast: Jevnaker 254,7)
Elevar
1 051
Skular
4
Barn 6–15 år
1 080
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
29,3 plassar
2025
Akershus: 24,0
Landet: 29,7
Nr. 4 av 21 i fylket (høgast: Hurdal 33,1 · lågast: Gjerdrum 14,1)
Sjukeheimsplassar
80
Omsorgsbustader
52
Innbyggjarar 80+
451
Berre sjukeheim per 100
17,7
Berre omsorgsbustad per 100
11,5
Av dei i bustad er 80+
25,0 %
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
18,7 plassar
2025
Akershus: 14,8
Landet: 14,7
Nr. 7 av 21 i fylket (høgast: Ås 33,0 · lågast: Eidsvoll 9,9)
Elevplassar
268
Elevar
259
Barn 6–18 år
1 436
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Lunner veks frå 457 i 2025 til 469 i 2050 – ei endring på 2,6 %. Held kommunen dei 438 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 95,8 til 93,4 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 449 plassar – 11 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Lunner fell frå 1 080 i 2025 til 1 055 i 2050 – ei endring på −2,3 %. Med same del av barna i kommunal skule (97,3 %) blir det 1 027 elevar, ned 24 frå 1 051 i dag. Held kommunen dei 4 skulane ho har, fell snittet frå 262,8 til 256,8 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 3,9 skular – 0,1 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 262,8 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Lunner veks frå 451 i 2025 til 1 140 i 2050 – ei endring på 152,8 %. Held kommunen dei 132 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 29,3 til 11,6 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 334 plassar – 202 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
9 347
i Akershus, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,1 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
3 005 personar (32 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
4 277 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Akershus
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
69,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 37,0 · Eldre 32,2
Akershus
65,0
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 39,5 · Eldre 25,5
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 5,0 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 4,1 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
44,3 år
+1,2 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 69,7
2040
46,1 år
+3,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 80,7
2050
47,2 år
+4,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 86,1
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Lunner, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,208
2013: 0,202
Fylke og land
0,259
Landet: 0,248
P90/P10
2,600
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
9,0 %
146 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
28,2 %
i dei tre lågaste gruppene · 30,7 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 7,4 % | −2,6 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 10,8 % | +0,8 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 8,9 % | −1,1 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 11,3 % | +1,3 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 11,2 % | +1,2 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 11,5 % | +1,5 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 11,0 % | +1,0 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 8,2 % | −1,8 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landet
Barnefattigdom i Akershus 2022-2024
Flest: Hurdal (14,3 %) · Færrast: Nittedal (6,1 %) · Lunner er nr. 10 av 21 (fylkessnitt 9,2 % · 11 825 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Akershus: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,260).
Lunner brukar
32 339 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
33 633 kr
barnefattigdom 9,2 %
Brukar mest
Nittedal
37 599 kr · 6,1 % fattigdom
Brukar minst
Frogn
27 912 kr · 8,2 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Hurdal | 14,3 % | 11 137 kr | 18 453 kr | 4 337 kr | 33 927 kr |
| Ullensaker | 13,6 % | 12 059 kr | 18 345 kr | 3 268 kr | 33 672 kr |
| Aurskog-Høland | 12,5 % | 10 596 kr | 18 825 kr | 2 175 kr | 31 596 kr |
| Jevnaker | 11,7 % | 12 114 kr | 18 755 kr | 1 788 kr | 32 657 kr |
| Nannestad | 11,3 % | 12 363 kr | 17 539 kr | 3 802 kr | 33 704 kr |
| Lørenskog | 10,3 % | 12 456 kr | 17 173 kr | 2 191 kr | 31 820 kr |
| Lillestrøm | 9,6 % | 11 671 kr | 18 357 kr | 3 261 kr | 33 289 kr |
| Eidsvoll | 9,5 % | 11 889 kr | 19 026 kr | 3 404 kr | 34 319 kr |
| Vestby | 9,0 % | 13 253 kr | 21 550 kr | 2 393 kr | 37 196 kr |
| Lunner | 9,0 % | 11 805 kr | 17 493 kr | 3 041 kr | 32 339 kr |
| Nes | 8,7 % | 11 833 kr | 18 523 kr | 2 898 kr | 33 254 kr |
| Rælingen | 8,3 % | 13 050 kr | 18 448 kr | 2 451 kr | 33 949 kr |
| Frogn | 8,2 % | 9 443 kr | 15 291 kr | 3 178 kr | 27 912 kr |
| Ås | 8,2 % | 11 862 kr | 18 194 kr | 2 899 kr | 32 955 kr |
| Nesodden | 7,8 % | 12 312 kr | 19 161 kr | 3 603 kr | 35 076 kr |
| Nordre Follo | 7,6 % | 12 760 kr | 18 607 kr | 3 273 kr | 34 640 kr |
| Enebakk | 7,1 % | 10 424 kr | 20 088 kr | 3 296 kr | 33 808 kr |
| Gjerdrum | 6,9 % | 11 965 kr | 19 769 kr | 3 019 kr | 34 753 kr |
| Asker | 6,4 % | 12 707 kr | 18 416 kr | 2 365 kr | 33 488 kr |
| Bærum | 6,2 % | 13 817 kr | 17 983 kr | 2 545 kr | 34 345 kr |
| Nittedal | 6,1 % | 13 651 kr | 20 802 kr | 3 146 kr | 37 599 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Akershus 2024
Jamnast: Jevnaker (0,203) · Skeivast: Bærum (0,312) · Lunner er nr. 3 av 21 (fylkessnitt 0,232)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,8 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 1,9 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Lunner i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Lunner blant dei 64 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
219. av 344
9,0 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
276. av 344
167 688 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
282. av 344
32 339 kr · på barn og unge
Gini 2024
286. av 358
0,208 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Lunner: nr. 219 av 344 med 9,0 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 9 357 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
43,1 år
median 44 år
Akershus
40,6 år
median 41 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 2,5 år eldre enn fylket og 1,8 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
77,4 % i arbeid
1,2 % registrerte arbeidslause · 11,6 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 77,4 % | 78,1 % | 76,7 % | −0,7 |
| Registrerte arbeidslause | 1,2 % | 1,7 % | 1,4 % | −0,5 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,3 % | 1,1 % | 1,3 % | +0,2 |
| Under utdanning | 2,1 % | 3,0 % | 3,1 % | −0,9 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 11,6 % | 8,5 % | 10,3 % | +3,1 |
| AFP / alderspensjon | 1,5 % | 1,2 % | 1,3 % | +0,3 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,9 % | 6,4 % | 5,8 % | −1,5 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Akershus
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
71,8 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Akershus 75,4 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 71,8 % | 75,4 % | 72,1 % | −3,6 |
| 80–99 % | 5,7 % | 4,5 % | 5,4 % | +1,2 |
| 60–79 % | 5,0 % | 3,6 % | 4,2 % | +1,4 |
| 40–59 % | 5,4 % | 5,3 % | 6,0 % | +0,1 |
| 20–39 % | 5,5 % | 5,3 % | 5,7 % | +0,2 |
| 0–19 % | 6,5 % | 5,9 % | 6,6 % | +0,6 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
2 151
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
4 792
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
44,9 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 69,8 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
1 417
29,6 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
3 375
personar · 70,4 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 66,1 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
734
personar · 34,1 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 48,1 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−2 641
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (21 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 3 156 til 3 375 personar (69,7 % → 70,4 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 34 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (3 375 utpendlarar)
- Oslo - Oslove1 216 (36,0 %)
- Gran648 (19,2 %)
- Nittedal333 (9,9 %)
- Lillestrøm173 (5,1 %)
- Ringerike170 (5,0 %)
- Ullensaker159 (4,7 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (734 innpendlarar)
- Gran299 (40,7 %)
- Jevnaker115 (15,7 %)
- Oslo - Oslove80 (10,9 %)
- Nittedal44 (6,0 %)
- Ringerike35 (4,8 %)
- Nannestad18 (2,5 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (774 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Bygg og anlegg.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −19 arbeidsplassar (−0,9 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 680 | 774 | +94 | +13,8 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 71 | 92 | +21 | +29,6 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 60 | 74 | +14 | +23,3 % |
| Overnatting og servering | 29 | 39 | +10 | +34,5 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 14 | 19 | +5 | +35,7 % |
| Personleg tenesteyting | 72 | 76 | +4 | +5,6 % |
| Bergverk og utvinning | 33 | 36 | +3 | +9,1 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 112 | 106 | −6 | −5,4 % |
| Transport og lagring | 71 | 62 | −9 | −12,7 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 140 | 124 | −16 | −11,4 % |
| Undervisning | 212 | 193 | −19 | −9,0 % |
| Industri | 43 | 17 | −26 | −60,5 % |
| Varehandel | 291 | 260 | −31 | −10,7 % |
| Bygg og anlegg | 311 | 248 | −63 | −20,3 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Bygg og anlegg
- Undervisning
- Offentleg administrasjon og forsvar
- Forretningsmessig tenesteyting
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Akershus | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 4 331 | 891 700 kr | 710 800 kr | 756 600 kr | 676 100 kr | +5,1 % |
| Einebuande | 1 654 | 499 700 kr | 397 000 kr | 413 100 kr | 397 500 kr | −0,1 % |
| Par utan barn | 1 148 | 1 095 400 kr | 861 700 kr | 923 500 kr | 860 000 kr | +0,2 % |
| Par med barn 0-17 år | 805 | 1 399 200 kr | 1 081 500 kr | 1 206 600 kr | 1 141 700 kr | −5,3 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 205 | 666 700 kr | 537 900 kr | 595 100 kr | 568 200 kr | −5,3 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
849 100 kr
Landet: 1 000 800 kr (−15,2 %)
Gjeld, median
386 300 kr
Landet: 415 800 kr (−7,1 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 264 600 kr
Landet: 1 792 100 kr (−29,4 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
345 000 kr
Landet: 378 800 kr (−8,9 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,46 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 511 398 kr
Bruttoformue per hushald
2 250 988 kr
Bankinnskot per hushald
614 100 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 036 138 kr
1,78 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,78 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
12 553 kr
Akershus 13 916 kr · Landet 12 828 kr
225 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−356 kr
Utbetalinga er 97,2 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+4 253 kr
151,2 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
390
Del av befolkninga
4,1 %
Barn i familiar med sosialhjelp
210
Gjennomsnittleg stønadstid
5,5 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
175
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,7 md
Samla stønadssum
26 976 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Akershus og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
97,4
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 195 675 kr/år | 174 537 kr/år | +12,1 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 30 972 kr/m² | 55 627 kr/m² | −44,3 % billigere |
| Leige, toromsbustad 2025 · SSB 09895 | 12 520 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | +6,2 % dyrare |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 18 739 kr/år | 18 029 kr/år | +3,9 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 553 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +9,0 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 27,5 % · leige 2-roms 21,1 %
195 675 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
30 972 kr/m²
Alle bustadtypar · 28 omsetningar
12 520 kr/mnd
Akershus utanom Bærum kommune
18 739 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 710 800 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
195 675 kr
+8,1 % frå 2024 (180 973 kr)
Snitt Akershus
237 252 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader86 496 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi25 183 kr
- Kommunale avgifter27 827 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt3 135 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
27,5 %
195 675 kr av 710 800 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad
21,1 %
150 240 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 710 800 kr | 27,5 % | 21,1 % |
| Einebuande | 397 000 kr | 49,3 % | 37,8 % |
| Par utan barn | 861 700 kr | 22,7 % | 17,4 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 081 500 kr | 18,1 % | 13,9 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 537 900 kr | 36,4 % | 27,9 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
30 972 kr/m²
28 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
23 033 kr/m²
19 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
—
4 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
—
5 salg
Landet: 71 644
Totalt 28 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Akershus | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 30 972 | 57 582 | 55 627 |
| Einebustader | 23 033 | 41 319 | 29 924 |
| Småhus | — | 49 862 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | — | 68 997 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
12 520 kr
3 180 kr per m² per år
+10,7 % frå 2024
- Akershus utanom Bærum kommune
- Heile landet
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Utkant Akershus Estimat | 9 900 | 10 700 | 11 300 | 11 800 | 12 300 |
SSB oppgjev ikkje kva Akershus-kommunar som blir rekna som nærliggande Oslo; inndelinga er vår vurdering.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
18 739 kr
−18,8 % frå 2025
Snitt Akershus 2026
19 414 kr
Kommunen ligger 3,5 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 3,9 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Akershus
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 3 553 | 4 982 | 3 840 | 4 933 | 6 424 | 5 414 |
| Avløp | 6 342 | 7 917 | 5 822 | 7 380 | 11 640 | 8 127 |
| Avfall | 3 016 | 3 770 | 3 716 | 4 079 | 4 536 | 4 731 |
| Feiing og tilsyn | 493 | 308 | 418 | 461 | 480 | 467 |
| Sum årsgebyr | 13 404 | 16 977 | 13 796 | 16 853 | 23 080 | 18 739 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 067 | 2 800 | 2 240 | 2 611 | 3 096 | 2 323 |
| Målarleige | 144 | 300 | 360 | 480 | 630 | 504 |
| Vatn per m³ | 12,5 | 19,1 | 18,7 | 18,8 | 20,8 | 17,8 |
| Avløp per m³ | 29,1 | 36,3 | 31,9 | 32,6 | 45,7 | 30,2 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 10 628 | 13 617 | 11 328 | 11 815 | 15 315 | 12 742 |
| Tilknytningsgebyr vatn (låg) | — | — | — | — | — | 0 |
| Tilknytningsgebyr vatn (høg) | — | — | — | — | — | 0 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 14 758 | 18 908 | 15 373 | 16 034 | 20 784 | 17 292 |
| Tilknytningsgebyr avløp (låg) | — | — | — | — | — | 0 |
| Tilknytningsgebyr avløp (høg) | — | — | — | — | — | 0 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno