Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Lier gjekk frå kode 3049 til 3312. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Viken til Buskerud. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Fremskrittspartiet
Venstre
Kristelig FolkepartiOrdførar
Kjetil Kivle (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Kommunen har ikkje innført eigedomsskatt
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 3 098 723 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Inntekts- og formuesskatt | 41,3 % | 29,0 % | 36,0 % | +12,3 |
| Rammetilskot | 29,8 % | 29,2 % | 29,9 % | +0,6 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 13,5 % | 14,4 % | 12,3 % | −0,9 |
| Sals- og leigeinntekter | 10,3 % | 15,3 % | 12,0 % | −5,0 |
| Andre overføringar frå staten | 3,1 % | 4,3 % | 4,3 % | −1,1 |
| Brukarbetalingar | 2,0 % | 2,3 % | 2,5 % | −0,3 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 18 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Inntekts- og formuesskatt
- Rammetilskot
- Overføringar og tilskot frå andre
- Sals- og leigeinntekter
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Eigedomsskatt
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Buskerud
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 2 448 812 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 34,6 % | 36,5 % | 34,9 % | −1,8 |
| Grunnskule | 24,1 % | 18,2 % | 19,9 % | +5,9 |
| Barnehage | 14,2 % | 10,5 % | 12,9 % | +3,7 |
| Eigedomsforvaltning | 7,1 % | 7,9 % | 8,0 % | −0,8 |
| Sosialsektoren | 4,5 % | 4,5 % | 6,0 % | −0,0 |
| Administrasjon | 3,9 % | 8,2 % | 5,7 % | −4,2 |
| Kultur | 2,9 % | 2,9 % | 3,6 % | −0,1 |
| Barnevern | 2,5 % | 3,0 % | 3,4 % | −0,4 |
| Samferdsel | 2,3 % | 2,2 % | 1,4 % | +0,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,1 % | 1,6 % | 1,3 % | −0,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,8 % | 1,5 % | 1,2 % | −0,6 |
| Kyrkje | 0,7 % | 1,0 % | 0,8 % | −0,3 |
| Politisk styring | 0,6 % | 1,1 % | 0,6 % | −0,5 |
| Kommunale bustader | 0,4 % | 0,6 % | 0,5 % | −0,2 |
| Næringsforvaltning | 0,2 % | 0,3 % | 0,0 % | −0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 18 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Kultur
- Barnevern
- Samferdsel
- Plan, byggesak og miljø
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Politisk styring
- Kommunale bustader
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Buskerud
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 145 817 | 150 494 | 165 649 | 176 454 | 181 429 | 180 722 | 7,1 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −46 944 | −32 978 | −14 623 | −25 466 | −26 668 | −15 512 | — |
| Grunnskule | 403 814 | 446 852 | 499 034 | 560 844 | 578 056 | 610 834 | 24,1 % |
| Helse og omsorg | 568 310 | 636 611 | 760 694 | 828 041 | 851 981 | 876 808 | 34,6 % |
| Samferdsel | 32 400 | 37 453 | 40 277 | 49 445 | 52 489 | 57 483 | 2,3 % |
| Barnehage | 255 782 | 252 270 | 279 757 | 297 114 | 320 874 | 359 216 | 14,2 % |
| Kultur | 44 679 | 52 876 | 56 603 | 67 670 | 66 498 | 72 529 | 2,9 % |
| Kommunale bustader | 3 863 | 2 642 | 7 185 | 11 725 | 10 705 | 11 277 | 0,4 % |
| Næringsforvaltning | 6 473 | 2 832 | 8 717 | 6 643 | 7 071 | 4 101 | 0,2 % |
| Administrasjon | 115 342 | 119 800 | 124 252 | 121 150 | 112 615 | 99 504 | 3,9 % |
| Plan, byggesak og miljø | 24 719 | 27 498 | 35 711 | 51 938 | 34 486 | 28 866 | 1,1 % |
| Sosialsektoren | 77 834 | 81 593 | 94 381 | 115 902 | 124 523 | 113 354 | 4,5 % |
| Brann- og ulykkesvern | 17 758 | 20 228 | 19 995 | 21 897 | 23 194 | 21 256 | 0,8 % |
| Kyrkje | 16 329 | 13 820 | 14 344 | 15 914 | 15 391 | 17 140 | 0,7 % |
| Barnevern | 49 018 | 49 435 | 55 760 | 58 752 | 63 661 | 63 641 | 2,5 % |
| Fellesutgifter | −4 566 | −43 390 | −66 035 | −142 109 | −55 154 | −67 122 | — |
| Politisk styring | 10 108 | 11 395 | 10 705 | 14 172 | 13 888 | 14 715 | 0,6 % |
| Sum netto driftsutgifter | 1 720 736 | 1 829 431 | 2 092 406 | 2 230 086 | 2 375 039 | 2 448 812 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 399 074 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 33,8 % | 23,4 % | 23,2 % | +10,4 |
| Eigedomsforvaltning | 23,4 % | 22,5 % | 25,4 % | +0,9 |
| Grunnskule | 12,3 % | 8,9 % | 11,9 % | +3,4 |
| Helse og omsorg | 12,3 % | 7,2 % | 6,7 % | +5,1 |
| Samferdsel | 11,3 % | 11,3 % | 8,1 % | +0,1 |
| Kultur | 2,9 % | 4,1 % | 6,1 % | −1,2 |
| Administrasjon | 1,1 % | 3,5 % | 2,3 % | −2,3 |
| Kyrkje | 1,1 % | 1,4 % | 0,9 % | −0,3 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,6 % | 2,0 % | 1,9 % | −1,3 |
| Kommunale bustader | 0,5 % | 8,4 % | 7,5 % | −7,9 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,4 % | 2,0 % | 1,6 % | −1,6 |
| Barnehage | 0,2 % | 4,4 % | 2,7 % | −4,1 |
| Barnevern | 0,0 % | 0,0 % | 0,1 % | +0,0 |
| Næringsforvaltning | 0,0 % | 1,0 % | 1,5 % | −1,0 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 18 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Eigedomsforvaltning
- Grunnskule
- Helse og omsorg
- Samferdsel
- Kultur
- Administrasjon
- Kyrkje
- Plan, byggesak og miljø
- Kommunale bustader
- Brann- og ulykkesvern
- Barnehage
- Barnevern
- Næringsforvaltning
- Sosialsektoren
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Buskerud
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 173 358 | 150 921 | 101 810 | 158 053 | 369 261 | 93 298 | 23,4 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 69 183 | 98 069 | 79 854 | 84 753 | 114 789 | 134 744 | 33,8 % |
| Grunnskule | 29 216 | 24 066 | 36 561 | 124 768 | 313 919 | 49 230 | 12,3 % |
| Helse og omsorg | 134 272 | 91 227 | 44 218 | 55 345 | 50 032 | 49 205 | 12,3 % |
| Samferdsel | 84 447 | 36 367 | 45 717 | 46 524 | 52 098 | 45 165 | 11,3 % |
| Barnehage | 642 | 283 | 256 | 522 | 2 592 | 886 | 0,2 % |
| Kultur | 9 145 | 31 436 | 20 671 | 9 006 | 16 110 | 11 457 | 2,9 % |
| Kommunale bustader | 11 569 | 11 115 | 6 537 | 10 169 | 3 794 | 2 029 | 0,5 % |
| Næringsforvaltning | 211 083 | 180 | 10 | 102 | 3 807 | 149 | 0,0 % |
| Administrasjon | 14 820 | 12 885 | 7 008 | 14 420 | 6 128 | 4 559 | 1,1 % |
| Plan, byggesak og miljø | 9 328 | 8 098 | 2 756 | 4 403 | 5 913 | 2 498 | 0,6 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 0 | 0 | 1 814 | 1 196 | 628 | 1 439 | 0,4 % |
| Kyrkje | 5 433 | 4 233 | 4 233 | 4 233 | 4 233 | 4 217 | 1,1 % |
| Barnevern | 0 | 35 | 15 | 0 | 420 | 198 | 0,0 % |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 175 | 437 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 752 496 | 468 915 | 351 635 | 513 931 | 943 724 | 399 074 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
342 mill. kr
341 514 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
11,1 %
Fylke: 23,8 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
1,87
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,47 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−68 mill. kr
-17 %
Utan premieavvik 2025
174 mill. kr
5,6 % av driftsinntektene
Fylke: 16,5 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
735 mill. kr
minus 393 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (18 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
167 mill. kr
av ein arbeidskapital på 342 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
49,0 %
2020: 24,8 %
Fylke og land 2025
35,3 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−12,0 pp
+24,2 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (17 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
5,8 %
2024: 6,8 %
Disposisjonsfond 2025
179 mill. kr
178 886 tusen kr
Fylke og land 2025
10,1 %
Landet: 12,0 %
Endring 2024–2025
−1,0 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (18 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
259 mill. kr
259 343 tusen kr
Andel av driftsinntektene
8,4 %
2024: 10,0 %
Fylke og land 2025
18,6 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
69 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 178 886 | 69,0 % |
| Bundne driftsfond | 37 698 | 14,5 % |
| Ubunde investeringsfond | 18 381 | 7,1 % |
| Bundne investeringsfond | 24 378 | 9,4 % |
| Sum fond | 259 343 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
134 mill. kr
4 689 kr per innbyggjar
53 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
3,90 %
av 3 441 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,30 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
64 mill. kr
etter 40 mill. kr i renteinntekter og 30 mill. kr i utbytte
1,86 % av lånegjelda
Avdrag på lån
113 mill. kr
3,29 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 30,4 år
Renter og avdrag i alt
247 mill. kr
8 640 kr per innbyggjar
8,44 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (3 441 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
34 mill. kr
1 201 kr per innbyggjar · 1,17 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
69 mill. kr
2 403 kr per innbyggjar · 2,35 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
103 mill. kr
3 604 kr per innbyggjar · 3,52 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 97 126 kr i 2020 til 120 127 kr i 2025 – ein vekst på 23,7 % (23 001 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
120 127 kr
3 441 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
120 164 kr
3 442 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
37 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,90 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 3 441 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
134 mill. kr
Med 5,3 %
182 mill. kr
Endring per innbyggjar
+1 677 kr
Del av driftsinntektene
+1,64 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 48 mill. kr meir i året enn i dag – 1 677 kr per innbyggjar, eller om lag 57 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 17 av 18 i fylket (høgast: Ål 5,33 % · lågast: Rollag 3,22 % · median 4,40 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 10 av 18 i fylket (høgast: Krødsherad 219 729 kr · lågast: Øvre Eiker 73 916 kr · median 120 127 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 13 av 18 i fylket (høgast: Krødsherad 223 775 kr · lågast: Ål 74 442 kr · median 131 746 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 12 av 18 i fylket (høgast: Nesbyen 17 231 kr · lågast: Øvre Eiker 5 560 kr · median 10 510 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 2,03 % til 3,90 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 53 mill. kr til 134 mill. kr i året – ein endring på 81 mill. kr, eller 2 718 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
125 623 m²
+ 6 816 m² leigd = 132 439 m² i alt
Areal per innbyggjar
4,62 m²
28 642 innbyggjarar
Fylket: 4,95 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
111 kr
14 mill. kr i alt
Fylket: 114 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 62–184 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
75–208 mill. kr
2 630–7 257 kr per innbyggjar
569–1 569 kr per m²
Driftsutgifter per m²
630 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
147 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
134 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
8,0 %
netto til eigedomsforvaltning
379 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 16 av 18 i fylket (høgast: Rollag 13,68 m² · lågast: Kongsberg 3,59 m² · median 6,95 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 7 av 18 i fylket (høgast: Drammen 230 kr · lågast: Gol 10 kr · median 85 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 15 av 18 i fylket (høgast: Flå 17 382 kr · lågast: Drammen 1 662 kr · median 5 392 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 75 mill. kr og 208 mill. kr – det vil seie 569–1 569 kr per kvadratmeter eller 2 630–7 257 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Lier, 2020–2025.
2025 · Markert fallArbeidskapitalen fall 17,8 % frå 2024 til 2025
Frå 416 mill. kr til 342 mill. kr – ein nedgang på 3,4 prosentpoeng av driftsinntektene (14,5 % → 11,1 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 36,4 % frå 2022 til 2023
Frå 810 mill. kr til 515 mill. kr.
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2023 · Markert fallFonda fall 29,1 % frå 2022 til 2023
Frå 472 mill. kr til 335 mill. kr.
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Lier rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
13. av 18
i fylket i 2025 · 1,87
Fylkessnitt: 2,47
Landssnitt: 2,82
Nr. 279 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
15. av 18
i fylket i 2025 · 11,1 %
Fylkessnitt: 23,8 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 293 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
11. av 18
i fylket i 2025 · 209,6 %
Fylkessnitt: 207,4 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 87 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
14. av 17
i fylket i 2025 · 49 %
Fylkessnitt: 35,3 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 236 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | — | — | — | 4 494 070 | 315 907 | 101 558 |
| 2021 | — | — | — | 4 658 929 | 365 738 | 48 190 |
| 2022 | — | — | — | 4 958 132 | 389 412 | 78 174 |
| 2023 | — | — | — | 5 007 849 | 484 899 | 206 784 |
| 2024 | 2 856 881 | 2 933 274 | 574 463 | 5 648 669 | 421 758 | 203 551 |
| 2025 | 3 089 706 | 3 063 688 | 305 776 | 6 084 124 | 393 096 | 167 382 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
4,5 %
1 333 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
1 003
Landet 946 · Buskerud 953
Fastlegeavtalar
31
3 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
105
9 opne lister · 3,25 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Buskerud
- Landet
- Lier
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Lier
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 85 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 53 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 249 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,7 barn
2025
Buskerud: 5,7
Landet: 5,7
Nr. 6 av 18 i fylket (høgast: Øvre Eiker 5,9 · lågast: Hemsedal 3,8) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
1 505
Årsverk til grunnbemanning
362,9
Årsverk i alt
412,1
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
41,3 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
8,5 elevar
2025
Buskerud: 9,3
Landet: 8,8
Nr. 8 av 18 i fylket (høgast: Drammen 10,5 · lågast: Flå 5,1) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
3 421
Lærarårsverk
401,2
Lærarårsverk utan lange fråvær
354,1
Årsverk i sektoren
633,9
Av dei assistentårsverk
161,6
Elevar per årsverk i sektoren
5,4
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,19 brukarar
2025
Buskerud: 1,83
Landet: 1,72
Nr. 16 av 18 i fylket (høgast: Krødsherad 2,70 · lågast: Nesbyen 1,15) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,84
Brukarar av heimetenester
760
Brukarar av institusjonstenester
128
Årsverk i helse og omsorg
954,4
Med helsefagleg utdanning
71,2 %
Innbyggjarar 80+
1 249
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,7 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (40,0 %), 2021 (40,7 %), 2022 (41,5 %), 2023 (41,6 %), 2024 (40,2 %), 2025 (41,3 %)
Siste år: 41,3 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Buskerud | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 362,9 | +26+7,7 % | +80+5,6 % | 0,0 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 401,2 | +47,1+13,3 % | −37−1,1 % | +2,6 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 954,4 | +181,4+23,5 % | −87−8,9 % | +15,3 % | +11,8 % |
Barnehage: 26 fleire årsverk til grunnbemanning (+7,7 %) med fleire barn med plass (+5,6 %). Grunnskule: 47,1 fleire lærarårsverk (+13,3 %) med færre elevar (−1,1 %). Helse og omsorg: 181,4 fleire årsverk (+23,5 %) med færre tenestemottakarar (−8,9 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 363 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,7
Etter kutt
5,7
Buskerud
5,7
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 401 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
8,5
Etter kutt
8,5
Buskerud
9,3
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 954 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,19
Etter kutt
1,19
Buskerud
1,83
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
96,0 %
2025
Buskerud: 93,6
Landet: 94,5
Nr. 5 av 18 i fylket (høgast: Flå 100,0 · lågast: Flesberg 89,7)
Barn med plass
1 505
1–2 år
90,9 %
3–5 år
99,1 %
Barn 1–5 år
1 606
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
311,0 elevar
2025
Buskerud: 272,7
Landet: 247,9
Nr. 3 av 18 i fylket (høgast: Gol 484,0 · lågast: Sigdal 82,3)
Elevar
3 421
Skular
11
Barn 6–15 år
3 605
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
23,8 plassar
2025
Buskerud: 25,2
Landet: 29,7
Nr. 14 av 18 i fylket (høgast: Krødsherad 56,1 · lågast: Nesbyen 11,2)
Sjukeheimsplassar
163
Omsorgsbustader
134
Innbyggjarar 80+
1 249
Berre sjukeheim per 100
13,1
Berre omsorgsbustad per 100
10,7
Av dei i bustad er 80+
44,0 %
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
14,0 plassar
2025
Buskerud: 16,5
Landet: 14,7
Nr. 10 av 18 i fylket (høgast: Ål 52,7 · lågast: Rollag 0,0)
Elevplassar
663
Elevar
517
Barn 6–18 år
4 726
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Lier veks frå 1 606 i 2025 til 1 678 i 2050 – ei endring på 4,5 %. Held kommunen dei 1 505 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 93,7 til 89,7 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 1 572 plassar – 67 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Lier veks frå 3 605 i 2025 til 3 752 i 2050 – ei endring på 4,1 %. Med same del av barna i kommunal skule (94,9 %) blir det 3 561 elevar, opp 140 frå 3 421 i dag. Held kommunen dei 11 skulane ho har, fell snittet frå 311,0 til 323,7 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 11,5 skular – 0,5 fleire enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 311,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Lier veks frå 1 249 i 2025 til 3 003 i 2050 – ei endring på 140,4 %. Held kommunen dei 297 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 23,8 til 9,9 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 715 plassar – 418 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
4 063
i Buskerud, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,4 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
1 738 personar (43 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
1 215 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Buskerud
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
66,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 40,0 · Eldre 26,1
Buskerud
66,0
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 35,7 · Eldre 30,2
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 2,0 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 0,1 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
41,8 år
+0,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 64,6
2040
43,7 år
+2,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 70,6
2050
45,2 år
+4,3 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 77,7
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Lier, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,257
2013: 0,243
Fylke og land
0,240
Landet: 0,248
P90/P10
2,900
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
8,9 %
491 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
26,5 %
i dei tre lågaste gruppene · 36,8 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 8,3 % | −1,7 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 8,8 % | −1,2 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 8,7 % | −1,3 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 8,8 % | −1,2 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 9,5 % | −0,5 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,7 % | +0,7 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 11,8 % | +1,8 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 14,3 % | +4,3 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landet
Barnefattigdom i Buskerud 2022-2024
Flest: Nore og Uvdal (22,9 %) · Færrast: Hole (4,9 %) · Lier er nr. 14 av 18 (fylkessnitt 11,3 % · 5 337 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Buskerud: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,150).
Lier brukar
35 896 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
35 628 kr
barnefattigdom 11,3 %
Brukar mest
Hemsedal
44 563 kr · 10,8 % fattigdom
Brukar minst
Ringerike
30 164 kr · 12,2 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Nore og Uvdal | 22,9 % | 13 595 kr | 24 583 kr | 5 279 kr | 43 457 kr |
| Flå | 15,7 % | 11 058 kr | 22 991 kr | 2 851 kr | 36 900 kr |
| Drammen | 13,6 % | 11 012 kr | 16 033 kr | 3 335 kr | 30 380 kr |
| Gol | 13,1 % | 10 862 kr | 18 297 kr | 4 287 kr | 33 446 kr |
| Modum | 13,0 % | 11 481 kr | 17 913 kr | 3 332 kr | 32 726 kr |
| Rollag | 12,4 % | 10 883 kr | 22 123 kr | 3 166 kr | 36 172 kr |
| Ringerike | 12,2 % | 10 954 kr | 16 903 kr | 2 307 kr | 30 164 kr |
| Nesbyen | 10,9 % | 10 841 kr | 16 907 kr | 4 019 kr | 31 767 kr |
| Sigdal | 10,9 % | 8 810 kr | 20 557 kr | 2 055 kr | 31 422 kr |
| Hemsedal | 10,8 % | 16 705 kr | 24 136 kr | 3 722 kr | 44 563 kr |
| Krødsherad | 10,5 % | 9 835 kr | 23 713 kr | 2 077 kr | 35 625 kr |
| Øvre Eiker | 9,9 % | 12 049 kr | 16 879 kr | 4 712 kr | 33 640 kr |
| Kongsberg | 9,4 % | 10 714 kr | 18 107 kr | 2 119 kr | 30 940 kr |
| Lier | 8,9 % | 12 474 kr | 21 212 kr | 2 210 kr | 35 896 kr |
| Ål | 8,8 % | 13 815 kr | 25 199 kr | 2 909 kr | 41 923 kr |
| Flesberg | 8,1 % | 11 955 kr | 20 650 kr | 5 073 kr | 37 678 kr |
| Hol | 7,5 % | 12 370 kr | 20 199 kr | 5 127 kr | 37 696 kr |
| Hole | 4,9 % | 11 157 kr | 23 634 kr | 2 112 kr | 36 903 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Buskerud 2024
Jamnast: Flesberg (0,214) · Skeivast: Hemsedal (0,273) · Lier er nr. 16 av 18 (fylkessnitt 0,238)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,2 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Lier i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Lier blant dei 65 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
224. av 344
8,9 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
285. av 344
166 805 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
174. av 344
35 896 kr · på barn og unge
Gini 2024
21. av 358
0,257 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Lier: nr. 224 av 344 med 8,9 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 28 470 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
40,9 år
median 42 år
Buskerud
42,3 år
median 43 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 1,4 år yngre enn fylket og 0,4 år yngre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
77,7 % i arbeid
1,6 % registrerte arbeidslause · 9 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 77,7 % | 75,5 % | 76,7 % | +2,2 |
| Registrerte arbeidslause | 1,6 % | 1,6 % | 1,4 % | 0,0 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,2 % | 1,4 % | 1,3 % | −0,2 |
| Under utdanning | 2,7 % | 2,6 % | 3,1 % | +0,1 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 9,0 % | 11,5 % | 10,3 % | −2,5 |
| AFP / alderspensjon | 1,3 % | 1,4 % | 1,3 % | −0,1 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 6,6 % | 6,0 % | 5,8 % | +0,6 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Buskerud
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
75,1 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Buskerud 71,7 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 75,1 % | 71,7 % | 72,1 % | +3,4 |
| 80–99 % | 5,1 % | 6,0 % | 5,4 % | −0,9 |
| 60–79 % | 3,7 % | 4,2 % | 4,2 % | −0,5 |
| 40–59 % | 5,4 % | 6,0 % | 6,0 % | −0,6 |
| 20–39 % | 4,8 % | 5,6 % | 5,7 % | −0,8 |
| 0–19 % | 5,8 % | 6,4 % | 6,6 % | −0,6 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
14 376
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
14 708
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
97,7 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 89,9 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
4 911
33,4 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
9 797
personar · 66,6 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 39,1 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
9 465
personar · 65,8 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 32,5 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−332
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (18 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 9 159 til 9 797 personar (66,6 % → 66,6 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 152 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (9 797 utpendlarar)
- Drammen2 895 (29,5 %)
- Oslo - Oslove2 454 (25,0 %)
- Asker1 870 (19,1 %)
- Bærum1 240 (12,7 %)
- Kongsberg119 (1,2 %)
- Holmestrand117 (1,2 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (9 465 innpendlarar)
- Drammen4 232 (44,7 %)
- Asker1 460 (15,4 %)
- Oslo - Oslove591 (6,2 %)
- Holmestrand561 (5,9 %)
- Øvre Eiker480 (5,1 %)
- Bærum337 (3,6 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Varehandel (3 902 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +849 arbeidsplassar (+6,3 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Varehandel | 3 125 | 3 902 | +777 | +24,9 % |
| Transport og lagring | 714 | 952 | +238 | +33,3 % |
| Undervisning | 889 | 1 110 | +221 | +24,9 % |
| Helse- og sosialtenester | 1 900 | 2 019 | +119 | +6,3 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 280 | 368 | +88 | +31,4 % |
| Bergverk og utvinning | 24 | 96 | +72 | +300,0 % |
| Overnatting og servering | 215 | 276 | +61 | +28,4 % |
| Personleg tenesteyting | 541 | 562 | +21 | +3,9 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 101 | 121 | +20 | +19,8 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 353 | 369 | +16 | +4,5 % |
| Finans og forsikring | 12 | 20 | +8 | +66,7 % |
| Industri | 1 735 | 1 731 | −4 | −0,2 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 562 | 554 | −8 | −1,4 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 63 | 21 | −42 | −66,7 % |
| Bygg og anlegg | 1 681 | 1 498 | −183 | −10,9 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 1 244 | 689 | −555 | −44,6 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Varehandel
- Helse- og sosialtenester
- Industri
- Bygg og anlegg
- Undervisning
- Transport og lagring
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2025 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Buskerud | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 12 535 | 971 900 kr | 761 700 kr | 661 600 kr | 676 100 kr | +12,7 % |
| Einebuande | 4 653 | 514 900 kr | 405 300 kr | 390 900 kr | 397 500 kr | +2,0 % |
| Par utan barn | 3 015 | 1 173 500 kr | 909 300 kr | 845 200 kr | 860 000 kr | +5,7 % |
| Par med barn 0-17 år | 2 838 | 1 631 200 kr | 1 226 000 kr | 1 108 800 kr | 1 141 700 kr | +7,4 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 541 | 743 500 kr | 595 300 kr | 559 300 kr | 568 200 kr | +4,8 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
1 077 400 kr
Landet: 1 000 800 kr (+7,7 %)
Gjeld, median
430 500 kr
Landet: 415 800 kr (+3,5 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 876 800 kr
Landet: 1 792 100 kr (+4,7 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
384 600 kr
Landet: 378 800 kr (+1,5 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,61 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 960 868 kr
Bruttoformue per hushald
3 415 776 kr
Bankinnskot per hushald
699 972 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 219 036 kr
1,82 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,82 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
14 707 kr
Buskerud 11 534 kr · Landet 12 828 kr
332 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+1 798 kr
Utbetalinga er 113,9 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+6 407 kr
177,2 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
601
Del av befolkninga
2,1 %
Barn i familiar med sosialhjelp
389
Gjennomsnittleg stønadstid
5,1 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
233
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,5 md
Samla stønadssum
45 400 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Buskerud og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
103,4
Dyrare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 233 033 kr/år | 174 537 kr/år | +33,5 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 45 900 kr/m² | 55 627 kr/m² | −17,5 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 9 880 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −16,2 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 19 548 kr/år | 18 029 kr/år | +8,4 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 547 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +8,6 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 30,6 % · leige 2-roms 15,6 %
233 033 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
45 900 kr/m²
Alle bustadtypar · 94 omsetningar
9 880 kr/mnd
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
19 548 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 761 700 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
233 033 kr
+2,6 % frå 2024 (227 102 kr)
Snitt Buskerud
189 175 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader131 350 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi27 761 kr
- Kommunale avgifter20 887 kr
- Forsikring10 613 kr
- EigedomsskattIngen
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Buskerud
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
30,6 %
233 033 kr av 761 700 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
15,6 %
118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 761 700 kr | 30,6 % | 15,6 % |
| Einebuande | 405 300 kr | 57,5 % | 29,3 % |
| Par utan barn | 909 300 kr | 25,6 % | 13,0 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 226 000 kr | 19,0 % | 9,7 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 595 300 kr | 39,1 % | 19,9 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
45 900 kr/m²
94 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
35 323 kr/m²
30 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
43 862 kr/m²
21 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
54 274 kr/m²
43 salg
Landet: 71 644
Totalt 94 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Buskerud | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 45 900 | 40 399 | 55 627 |
| Einebustader | 35 323 | 28 013 | 29 924 |
| Småhus | 43 862 | 35 670 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 54 274 | 50 930 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
9 880 kr
2 500 kr per m² per år
+3,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire Estimat | 9 300 | 10 000 | 10 600 | 11 100 | 11 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 29 206.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
19 548 kr
+12,7 % frå 2025
Snitt Buskerud 2026
21 656 kr
Kommunen ligger 9,7 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 8,4 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Buskerud
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 3 255 | 3 355 | 3 355 | 5 149 | 5 149 | 5 628 |
| Avløp | 5 703 | 6 046 | 6 037 | 7 129 | 7 667 | 9 151 |
| Avfall | 2 916 | 2 916 | 3 178 | 3 720 | 3 944 | 4 161 |
| Feiing og tilsyn | 488 | 418 | 507 | 548 | 578 | 608 |
| Sum årsgebyr | 12 362 | 12 735 | 13 077 | 16 546 | 17 338 | 19 548 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 2 929 | 2 929 | 2 929 | 2 929 | 1 933 | 3 158 |
| Vatn per m³ | 15,4 | 15,4 | 15,4 | 23,7 | 23,7 | 25,8 |
| Avløp per m³ | 31,8 | 33,4 | 33,4 | 39,4 | 42,4 | 50,5 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 15 200 | 15 200 | 15 200 | 15 200 | 15 200 | 15 200 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 15 200 | 15 200 | 15 200 | 15 200 | 15 200 | 15 200 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno