Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Krødsherad gjekk frå kode 3046 til 3318. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Viken til Buskerud. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 379 505 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 29,8 % | 29,2 % | 29,9 % | +0,6 |
| Inntekts- og formuesskatt | 26,8 % | 29,0 % | 36,0 % | −2,2 |
| Sals- og leigeinntekter | 18,3 % | 15,3 % | 12,0 % | +3,0 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 13,9 % | 14,4 % | 12,3 % | −0,4 |
| Andre overføringar frå staten | 5,8 % | 4,3 % | 4,3 % | +1,6 |
| Eigedomsskatt | 3,2 % | 4,2 % | 2,7 % | −1,0 |
| Brukarbetalingar | 2,0 % | 2,3 % | 2,5 % | −0,3 |
| Andre skatteinntekter | 0,1 % | 1,4 % | 0,4 % | −1,3 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 18 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Sals- og leigeinntekter
- Overføringar og tilskot frå andre
- Andre overføringar frå staten
- Eigedomsskatt
- Brukarbetalingar
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Buskerud
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 260 101 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 30,7 % | 36,5 % | 34,9 % | −5,8 |
| Grunnskule | 19,4 % | 18,2 % | 19,9 % | +1,2 |
| Administrasjon | 11,9 % | 8,2 % | 5,7 % | +3,7 |
| Eigedomsforvaltning | 11,2 % | 7,9 % | 8,0 % | +3,2 |
| Barnehage | 8,1 % | 10,5 % | 12,9 % | −2,4 |
| Sosialsektoren | 5,1 % | 4,5 % | 6,0 % | +0,6 |
| Plan, byggesak og miljø | 3,2 % | 1,6 % | 1,3 % | +1,6 |
| Samferdsel | 2,1 % | 2,2 % | 1,4 % | −0,1 |
| Næringsforvaltning | 1,7 % | 0,3 % | 0,0 % | +1,4 |
| Barnevern | 1,7 % | 3,0 % | 3,4 % | −1,3 |
| Kultur | 1,6 % | 2,9 % | 3,6 % | −1,4 |
| Politisk styring | 1,4 % | 1,1 % | 0,6 % | +0,3 |
| Kyrkje | 1,2 % | 1,0 % | 0,8 % | +0,2 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,9 % | 1,5 % | 1,2 % | −0,6 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 18 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Administrasjon
- Eigedomsforvaltning
- Barnehage
- Sosialsektoren
- Plan, byggesak og miljø
- Samferdsel
- Næringsforvaltning
- Barnevern
- Kultur
- Politisk styring
- Kyrkje
- Brann- og ulykkesvern
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Buskerud
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 21 014 | 22 708 | 27 861 | 26 820 | 28 676 | 31 006 | 11,2 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −1 125 | −3 894 | 2 830 | −9 574 | −10 813 | −5 497 | — |
| Grunnskule | 34 211 | 38 039 | 41 063 | 44 181 | 49 198 | 53 970 | 19,4 % |
| Helse og omsorg | 64 175 | 68 253 | 71 760 | 81 786 | 78 402 | 85 233 | 30,7 % |
| Samferdsel | 3 528 | 4 297 | 6 082 | 6 319 | 5 263 | 5 727 | 2,1 % |
| Barnehage | 21 058 | 21 359 | 22 224 | 23 850 | 23 102 | 22 384 | 8,1 % |
| Kultur | 3 735 | 4 265 | 5 986 | 5 403 | 5 020 | 4 367 | 1,6 % |
| Kommunale bustader | −569 | −548 | −967 | −1 305 | −910 | −2 757 | — |
| Næringsforvaltning | 3 170 | 2 190 | 1 221 | 5 796 | 5 294 | 4 768 | 1,7 % |
| Administrasjon | 17 634 | 21 330 | 24 522 | 28 269 | 35 538 | 33 056 | 11,9 % |
| Plan, byggesak og miljø | 965 | 2 375 | 1 850 | 8 729 | 8 898 | 8 772 | 3,2 % |
| Sosialsektoren | 3 825 | 4 020 | 3 407 | 3 541 | 13 322 | 14 114 | 5,1 % |
| Brann- og ulykkesvern | 2 169 | 2 196 | 2 202 | 2 364 | 2 736 | 2 527 | 0,9 % |
| Kyrkje | 2 084 | 2 155 | 2 142 | 2 416 | 3 021 | 3 244 | 1,2 % |
| Barnevern | 2 326 | 2 887 | 3 613 | 4 474 | 4 674 | 4 727 | 1,7 % |
| Fellesutgifter | 81 | −7 902 | −7 438 | −18 711 | −6 437 | −9 566 | — |
| Politisk styring | 2 653 | 2 758 | 2 970 | 6 257 | 3 522 | 4 026 | 1,4 % |
| Sum netto driftsutgifter | 180 934 | 186 488 | 211 328 | 220 615 | 248 506 | 260 101 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 345 527 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 37,2 % | 22,5 % | 25,4 % | +14,7 |
| Grunnskule | 34,8 % | 8,9 % | 11,9 % | +25,9 |
| Brann- og ulykkesvern | 15,1 % | 2,0 % | 1,6 % | +13,2 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 4,6 % | 23,4 % | 23,2 % | −18,8 |
| Samferdsel | 2,9 % | 11,3 % | 8,1 % | −8,3 |
| Kommunale bustader | 2,0 % | 8,4 % | 7,5 % | −6,4 |
| Administrasjon | 1,4 % | 3,5 % | 2,3 % | −2,1 |
| Kultur | 0,7 % | 4,1 % | 6,1 % | −3,4 |
| Helse og omsorg | 0,6 % | 7,2 % | 6,7 % | −6,7 |
| Kyrkje | 0,2 % | 1,4 % | 0,9 % | −1,2 |
| Barnehage | 0,2 % | 4,4 % | 2,7 % | −4,2 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,1 % | 2,0 % | 1,9 % | −1,8 |
| Sosialsektoren | 0,0 % | 0,0 % | 0,2 % | +0,0 |
| Næringsforvaltning | 0,0 % | 1,0 % | 1,5 % | −1,0 |
| Politisk styring | 0,0 % | 0,1 % | 0,0 % | −0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 18 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Grunnskule
- Brann- og ulykkesvern
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Samferdsel
- Kommunale bustader
- Administrasjon
- Kultur
- Helse og omsorg
- Kyrkje
- Barnehage
- Plan, byggesak og miljø
- Sosialsektoren
- Næringsforvaltning
- Politisk styring
- Barnevern
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Buskerud
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 25 474 | 11 975 | 7 866 | 19 210 | 122 340 | 128 636 | 37,2 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 54 568 | 37 007 | 8 922 | 4 362 | 10 590 | 15 821 | 4,6 % |
| Grunnskule | 9 378 | 6 784 | 4 540 | 11 996 | 110 114 | 120 352 | 34,8 % |
| Helse og omsorg | 11 681 | 190 | 768 | 4 380 | 171 | 1 998 | 0,6 % |
| Samferdsel | 4 532 | 2 814 | 1 915 | 7 846 | 11 682 | 10 085 | 2,9 % |
| Barnehage | 646 | 0 | 0 | 320 | 51 | 710 | 0,2 % |
| Kultur | 185 | 0 | 8 | 1 702 | 11 | 2 360 | 0,7 % |
| Kommunale bustader | 7 931 | 279 | 869 | 8 898 | 4 550 | 7 040 | 2,0 % |
| Næringsforvaltning | 1 162 | 596 | 3 573 | 809 | 1 137 | 80 | 0,0 % |
| Administrasjon | 6 424 | 6 393 | 3 880 | 4 422 | 13 789 | 4 851 | 1,4 % |
| Plan, byggesak og miljø | 5 674 | 267 | 1 312 | 1 054 | 168 | 441 | 0,1 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 140 | 0 | 165 | 0,0 % |
| Brann- og ulykkesvern | 0 | 253 | 423 | 10 890 | 1 717 | 52 236 | 15,1 % |
| Kyrkje | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 750 | 0,2 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 52 | 5 | 2 | 0,0 % |
| Sum investeringsutgifter | 127 655 | 66 558 | 34 076 | 76 081 | 276 325 | 345 527 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
170 mill. kr
170 314 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
44,9 %
Fylke: 23,8 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
3,93
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,47 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−15 mill. kr
-8 %
Utan premieavvik 2025
150 mill. kr
39,6 % av driftsinntektene
Fylke: 16,5 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
229 mill. kr
minus 58 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (18 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
20 mill. kr
av ein arbeidskapital på 170 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
11,9 %
2020: 7,2 %
Fylke og land 2025
35,3 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−49,1 pp
+4,7 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (17 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
26,9 %
2024: 26,8 %
Disposisjonsfond 2025
102 mill. kr
102 055 tusen kr
Fylke og land 2025
10,1 %
Landet: 12,0 %
Endring 2024–2025
+0,1 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (18 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
137 mill. kr
137 311 tusen kr
Andel av driftsinntektene
36,2 %
2024: 36,3 %
Fylke og land 2025
18,6 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
74 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 102 055 | 74,3 % |
| Bundne driftsfond | 20 697 | 15,1 % |
| Ubunde investeringsfond | 3 261 | 2,4 % |
| Bundne investeringsfond | 11 298 | 8,2 % |
| Sum fond | 137 311 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
22 264 m²
+ 0 m² leigd = 22 264 m² i alt
Areal per innbyggjar
9,96 m²
2 235 innbyggjarar
Fylket: 4,95 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
55 kr
1 mill. kr i alt
Fylket: 114 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 118–240 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
11–31 mill. kr
4 782–13 954 kr per innbyggjar
480–1 401 kr per m²
Driftsutgifter per m²
693 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
152 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
180 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
13,5 %
netto til eigedomsforvaltning
1 074 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 5 av 18 i fylket (høgast: Rollag 13,68 m² · lågast: Kongsberg 3,59 m² · median 6,95 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 13 av 18 i fylket (høgast: Drammen 230 kr · lågast: Gol 10 kr · median 85 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 7 av 18 i fylket (høgast: Flå 17 382 kr · lågast: Drammen 1 662 kr · median 5 392 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 11 mill. kr og 31 mill. kr – det vil seie 480–1 401 kr per kvadratmeter eller 4 782–13 954 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Krødsherad, 2020–2025.
2025 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 9,2 % frå 2024 til 2025
Frå 188 mill. kr til 170 mill. kr – ein nedgang på 8,5 prosentpoeng av driftsinntektene (53,4 % → 44,9 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Markert fallFonda fall 30,0 % frå 2023 til 2024
Frå 182 mill. kr til 127 mill. kr.
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Krødsherad rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
2. av 18
i fylket i 2025 · 3,93
Fylkessnitt: 2,47
Landssnitt: 2,82
Nr. 52 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
2. av 18
i fylket i 2025 · 44,9 %
Fylkessnitt: 23,8 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 37 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
15. av 18
i fylket i 2025 · 236,9 %
Fylkessnitt: 207,4 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 181 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
1. av 17
i fylket i 2025 · 11,9 %
Fylkessnitt: 35,3 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 40 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | — | — | — | 596 379 | 38 575 | 13 367 |
| 2021 | — | — | — | 531 067 | 41 290 | 17 417 |
| 2022 | — | — | — | 552 917 | 49 184 | 18 000 |
| 2023 | — | — | — | 580 721 | 61 382 | 33 617 |
| 2024 | 351 275 | 347 820 | 153 985 | 682 592 | 64 078 | 29 033 |
| 2025 | 379 142 | 362 096 | 216 891 | 840 033 | 58 194 | 20 291 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
854
Landet 946 · Buskerud 953
Fastlegeavtalar
2
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
117
2 opne lister · 3,09 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Buskerud
- Krødsherad
- Landet
Innbyggjarar per fastlege
- Krødsherad
- Landet
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 179 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 130 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 310 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,0 barn
2025
Buskerud: 5,7
Landet: 5,7
Nr. 13 av 18 i fylket (høgast: Øvre Eiker 5,9 · lågast: Hemsedal 3,8) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
71
Årsverk til grunnbemanning
18,1
Årsverk i alt
21,1
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
26,5 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
9,4 elevar
2025
Buskerud: 9,3
Landet: 8,8
Nr. 6 av 18 i fylket (høgast: Drammen 10,5 · lågast: Flå 5,1) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
280
Lærarårsverk
29,8
Lærarårsverk utan lange fråvær
28,3
Årsverk i sektoren
50,6
Av dei assistentårsverk
17,9
Elevar per årsverk i sektoren
5,5
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
2,70 brukarar
2025
Buskerud: 1,83
Landet: 1,72
Nr. 1 av 18 i fylket (høgast: Krødsherad 2,70 · lågast: Nesbyen 1,15) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,37
Brukarar av heimetenester
140
Brukarar av institusjonstenester
24
Årsverk i helse og omsorg
81,4
Med helsefagleg utdanning
79,9 %
Innbyggjarar 80+
123
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,0 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (39,6 %), 2023 (40,3 %), 2024 (36,4 %), 2025 (26,5 %)
Siste år: 26,5 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Buskerud | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 18,1 | −8,7−32,5 % | −38−34,9 % | 0,0 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 29,8 | +1,6+5,7 % | +4+1,4 % | +2,6 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 81,4 | +5,2+6,8 % | +36+28,1 % | +15,3 % | +11,8 % |
Barnehage: 8,7 færre årsverk til grunnbemanning (−32,5 %) med færre barn med plass (−34,9 %). Grunnskule: 1,6 fleire lærarårsverk (+5,7 %) med fleire elevar (+1,4 %). Helse og omsorg: 5,2 fleire årsverk (+6,8 %) med fleire tenestemottakarar (+28,1 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 18 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,0
Etter kutt
5,0
Buskerud
5,7
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 30 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
9,4
Etter kutt
9,4
Buskerud
9,3
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 81 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
2,70
Etter kutt
2,70
Buskerud
1,83
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
91,0 %
2025
Buskerud: 93,6
Landet: 94,5
Nr. 16 av 18 i fylket (høgast: Flå 100,0 · lågast: Flesberg 89,7)
Barn med plass
71
1–2 år
88,5 %
3–5 år
92,3 %
Barn 1–5 år
82
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
280,0 elevar
2025
Buskerud: 272,7
Landet: 247,9
Nr. 7 av 18 i fylket (høgast: Gol 484,0 · lågast: Sigdal 82,3)
Elevar
280
Skular
1
Barn 6–15 år
271
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
56,1 plassar
2025
Buskerud: 25,2
Landet: 29,7
Nr. 1 av 18 i fylket (høgast: Krødsherad 56,1 · lågast: Nesbyen 11,2)
Sjukeheimsplassar
25
Omsorgsbustader
44
Innbyggjarar 80+
123
Berre sjukeheim per 100
20,3
Berre omsorgsbustad per 100
35,8
Av dei i bustad er 80+
—
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
0,0 plassar
2025
Buskerud: 16,5
Landet: 14,7
Nr. 15 av 18 i fylket (høgast: Ål 52,7 · lågast: Rollag 0,0)
Elevplassar
0
Elevar
0
Barn 6–18 år
355
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Krødsherad veks frå 82 i 2025 til 94 i 2050 – ei endring på 14,6 %. Held kommunen dei 71 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 86,6 til 75,5 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 81 plassar – 10 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Krødsherad fell frå 271 i 2025 til 213 i 2050 – ei endring på −21,4 %. Med same del av barna i kommunal skule (103,3 %) blir det 220 elevar, ned 60 frå 280 i dag. Held kommunen dei 1 skulane ho har, fell snittet frå 280,0 til 220,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 0,8 skular – 0,2 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 280,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Krødsherad veks frå 123 i 2025 til 253 i 2050 – ei endring på 105,7 %. Held kommunen dei 69 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 56,1 til 27,3 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 142 plassar – 73 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
4 063
i Buskerud, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,4 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
1 738 personar (43 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
1 215 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Buskerud
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
76,7
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,6 · Eldre 40,1
Buskerud
66,0
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 35,7 · Eldre 30,2
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 12,6 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 10,7 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
45,3 år
+0,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 75,1
2040
47,6 år
+2,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 73,9
2050
48,6 år
+3,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 79,7
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Krødsherad, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,239
2013: 0,241
Fylke og land
0,240
Landet: 0,248
P90/P10
2,700
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
10,5 %
39 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
37,9 %
i dei tre lågaste gruppene · 24,2 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 12,2 % | +2,2 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 12,8 % | +2,8 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 12,9 % | +2,9 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 9,6 % | −0,4 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 8,5 % | −1,5 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 8,7 % | −1,3 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 7,9 % | −2,1 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 7,6 % | −2,4 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landet
Barnefattigdom i Buskerud 2022-2024
Flest: Nore og Uvdal (22,9 %) · Færrast: Hole (4,9 %) · Krødsherad er nr. 11 av 18 (fylkessnitt 11,3 % · 5 337 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Buskerud: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,150).
Krødsherad brukar
35 625 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
35 628 kr
barnefattigdom 11,3 %
Brukar mest
Hemsedal
44 563 kr · 10,8 % fattigdom
Brukar minst
Ringerike
30 164 kr · 12,2 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Nore og Uvdal | 22,9 % | 13 595 kr | 24 583 kr | 5 279 kr | 43 457 kr |
| Flå | 15,7 % | 11 058 kr | 22 991 kr | 2 851 kr | 36 900 kr |
| Drammen | 13,6 % | 11 012 kr | 16 033 kr | 3 335 kr | 30 380 kr |
| Gol | 13,1 % | 10 862 kr | 18 297 kr | 4 287 kr | 33 446 kr |
| Modum | 13,0 % | 11 481 kr | 17 913 kr | 3 332 kr | 32 726 kr |
| Rollag | 12,4 % | 10 883 kr | 22 123 kr | 3 166 kr | 36 172 kr |
| Ringerike | 12,2 % | 10 954 kr | 16 903 kr | 2 307 kr | 30 164 kr |
| Nesbyen | 10,9 % | 10 841 kr | 16 907 kr | 4 019 kr | 31 767 kr |
| Sigdal | 10,9 % | 8 810 kr | 20 557 kr | 2 055 kr | 31 422 kr |
| Hemsedal | 10,8 % | 16 705 kr | 24 136 kr | 3 722 kr | 44 563 kr |
| Krødsherad | 10,5 % | 9 835 kr | 23 713 kr | 2 077 kr | 35 625 kr |
| Øvre Eiker | 9,9 % | 12 049 kr | 16 879 kr | 4 712 kr | 33 640 kr |
| Kongsberg | 9,4 % | 10 714 kr | 18 107 kr | 2 119 kr | 30 940 kr |
| Lier | 8,9 % | 12 474 kr | 21 212 kr | 2 210 kr | 35 896 kr |
| Ål | 8,8 % | 13 815 kr | 25 199 kr | 2 909 kr | 41 923 kr |
| Flesberg | 8,1 % | 11 955 kr | 20 650 kr | 5 073 kr | 37 678 kr |
| Hol | 7,5 % | 12 370 kr | 20 199 kr | 5 127 kr | 37 696 kr |
| Hole | 4,9 % | 11 157 kr | 23 634 kr | 2 112 kr | 36 903 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Buskerud 2024
Jamnast: Flesberg (0,214) · Skeivast: Hemsedal (0,273) · Krødsherad er nr. 11 av 18 (fylkessnitt 0,238)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 4,6 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 2,2 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Krødsherad i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Krødsherad blant dei 47 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
160. av 344
10,5 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
160. av 344
194 439 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
181. av 344
35 625 kr · på barn og unge
Gini 2024
61. av 358
0,239 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Krødsherad: nr. 160 av 344 med 10,5 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 2 241 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
44,9 år
median 46 år
Buskerud
42,3 år
median 43 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 2,6 år eldre enn fylket og 3,6 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
77,9 % i arbeid
1,6 % registrerte arbeidslause · 10,4 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 77,9 % | 75,5 % | 76,7 % | +2,4 |
| Registrerte arbeidslause | 1,6 % | 1,6 % | 1,4 % | 0,0 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 0,9 % | 1,4 % | 1,3 % | −0,5 |
| Under utdanning | 0,9 % | 2,6 % | 3,1 % | −1,7 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 10,4 % | 11,5 % | 10,3 % | −1,1 |
| AFP / alderspensjon | 1,9 % | 1,4 % | 1,3 % | +0,5 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 6,5 % | 6,0 % | 5,8 % | +0,5 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Buskerud
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
66,1 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Buskerud 71,7 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 66,1 % | 71,7 % | 72,1 % | −5,6 |
| 80–99 % | 7,1 % | 6,0 % | 5,4 % | +1,1 |
| 60–79 % | 6,6 % | 4,2 % | 4,2 % | +2,4 |
| 40–59 % | 8,0 % | 6,0 % | 6,0 % | +2,0 |
| 20–39 % | 6,4 % | 5,6 % | 5,7 % | +0,8 |
| 0–19 % | 5,8 % | 6,4 % | 6,6 % | −0,6 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
1 168
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
1 137
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
102,7 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 89,9 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
696
61,2 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
441
personar · 38,8 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 39,1 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
472
personar · 40,4 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 32,5 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
+31
fleire pendlar inn enn ut
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (18 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 430 til 441 personar (39,9 % → 38,8 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 45 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (441 utpendlarar)
- Modum103 (23,4 %)
- Ringerike89 (20,2 %)
- Sigdal49 (11,1 %)
- Drammen38 (8,6 %)
- Oslo - Oslove37 (8,4 %)
- Flå27 (6,1 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (472 innpendlarar)
- Modum166 (35,2 %)
- Ringerike85 (18,0 %)
- Sigdal59 (12,5 %)
- Øvre Eiker29 (6,1 %)
- Oslo - Oslove17 (3,6 %)
- Drammen17 (3,6 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Bygg og anlegg (327 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +77 arbeidsplassar (+7,1 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Bygg og anlegg | 301 | 327 | +26 | +8,6 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 15 | 28 | +13 | +86,7 % |
| Personleg tenesteyting | 41 | 54 | +13 | +31,7 % |
| Undervisning | 49 | 60 | +11 | +22,4 % |
| Industri | 135 | 139 | +4 | +3,0 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 28 | 32 | +4 | +14,3 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 16 | 20 | +4 | +25,0 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 42 | 45 | +3 | +7,1 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 63 | 66 | +3 | +4,8 % |
| Varehandel | 91 | 92 | +1 | +1,1 % |
| Transport og lagring | 11 | 12 | +1 | +9,1 % |
| Overnatting og servering | 136 | 135 | −1 | −0,7 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 7 | 6 | −1 | −14,3 % |
| Helse- og sosialtenester | 149 | 145 | −4 | −2,7 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Bygg og anlegg
- Helse- og sosialtenester
- Industri
- Overnatting og servering
- Varehandel
- Jordbruk, skogbruk og fiske
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 6 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Buskerud | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 1 112 | 735 700 kr | 590 500 kr | 661 600 kr | 676 100 kr | −12,7 % |
| Einebuande | 520 | 455 800 kr | 372 500 kr | 390 900 kr | 397 500 kr | −6,3 % |
| Par utan barn | 240 | 1 003 800 kr | 796 900 kr | 845 200 kr | 860 000 kr | −7,3 % |
| Par med barn 0-17 år | 161 | 1 473 600 kr | 1 123 200 kr | 1 108 800 kr | 1 141 700 kr | −1,6 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 54 | 678 600 kr | 548 400 kr | 559 300 kr | 568 200 kr | −3,5 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
677 600 kr
Landet: 1 000 800 kr (−32,3 %)
Gjeld, median
170 500 kr
Landet: 415 800 kr (−59,0 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 721 500 kr
Landet: 1 792 100 kr (−3,9 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
531 400 kr
Landet: 378 800 kr (+40,3 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,17 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 124 816 kr
Bruttoformue per hushald
2 857 690 kr
Bankinnskot per hushald
882 124 kr
Bruttoinntekt per hushald
957 654 kr
1,66 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,66 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
8 976 kr
Buskerud 11 534 kr · Landet 12 828 kr
27 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−3 933 kr
Utbetalinga er 69,5 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+676 kr
108,1 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
66
Del av befolkninga
2,9 %
Barn i familiar med sosialhjelp
30
Gjennomsnittleg stønadstid
5,4 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
29
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
7,8 md
Samla stønadssum
3 214 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
4
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Buskerud og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
92,8
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 168 431 kr/år | 174 537 kr/år | −3,5 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 23 512 kr/år | 18 029 kr/år | +30,4 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 006 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −29,4 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 28,5 % · leige 2-roms 17,6 %
168 431 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
23 512 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 590 500 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
168 431 kr
+3,8 % frå 2024 (162 276 kr)
Snitt Buskerud
189 175 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader58 416 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi27 761 kr
- Kommunale avgifter27 843 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt1 377 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Buskerud
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
28,5 %
168 431 kr av 590 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
17,6 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 590 500 kr | 28,5 % | 17,6 % |
| Einebuande | 372 500 kr | 45,2 % | 27,9 % |
| Par utan barn | 796 900 kr | 21,1 % | 13,0 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 123 200 kr | 15,0 % | 9,3 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 548 400 kr | 30,7 % | 18,9 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 2 288.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
23 512 kr
+1,8 % frå 2025
Snitt Buskerud 2026
21 656 kr
Kommunen ligger 8,6 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 30,4 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Buskerud
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 4 198 | 4 199 | 4 656 | 5 254 | 5 446 | 4 240 |
| Avløp | 8 784 | 9 002 | 10 321 | 11 493 | 12 046 | 14 182 |
| Avfall | 3 300 | 3 795 | 4 554 | 5 020 | 5 020 | 4 710 |
| Feiing og tilsyn | 489 | 489 | 507 | 548 | 578 | 380 |
| Sum årsgebyr | 16 771 | 17 485 | 20 038 | 22 315 | 23 090 | 23 512 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 2 929 | 2 929 | 2 929 | 2 929 | 1 933 | 2 060 |
| Vatn per m³ | 19,4 | 19,4 | 21,6 | 24 | 24,8 | 19,2 |
| Avløp per m³ | 34,8 | 35,7 | 40,8 | 48 | 50,4 | 59,3 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 6 275 | 6 275 | 6 275 | 6 276 | 6 544 | 6 543 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 11 200 | 16 200 | 21 200 | 26 200 | 27 380 | 27 378 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno

