Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2020: Gjøvik gjekk frå kode 0502 til 3407. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Oppland til Innlandet. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Senterpartiet
Kristelig Folkeparti
Venstre
Fremskrittspartiet
Ordførar
Anne Bjertnæs (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 3 845 936 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 30,9 % | 34,7 % | 29,9 % | −3,8 |
| Inntekts- og formuesskatt | 28,8 % | 24,0 % | 36,0 % | +4,8 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 18,3 % | 16,1 % | 12,3 % | +2,2 |
| Sals- og leigeinntekter | 12,0 % | 13,3 % | 12,0 % | −1,3 |
| Andre overføringar frå staten | 4,8 % | 5,0 % | 4,3 % | −0,1 |
| Eigedomsskatt | 3,0 % | 3,7 % | 2,7 % | −0,7 |
| Brukarbetalingar | 2,1 % | 2,4 % | 2,5 % | −0,3 |
| Andre skatteinntekter | 0,0 % | 0,9 % | 0,4 % | −0,9 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Overføringar og tilskot frå andre
- Sals- og leigeinntekter
- Andre overføringar frå staten
- Eigedomsskatt
- Brukarbetalingar
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 2 699 704 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 39,1 % | 39,2 % | 34,9 % | −0,1 |
| Grunnskule | 18,2 % | 17,3 % | 19,9 % | +0,9 |
| Barnehage | 10,7 % | 9,5 % | 12,9 % | +1,2 |
| Eigedomsforvaltning | 6,9 % | 7,8 % | 8,0 % | −0,9 |
| Sosialsektoren | 6,0 % | 4,7 % | 6,0 % | +1,2 |
| Administrasjon | 5,7 % | 7,7 % | 5,7 % | −2,0 |
| Kultur | 3,7 % | 3,1 % | 3,6 % | +0,5 |
| Barnevern | 3,6 % | 3,3 % | 3,4 % | +0,4 |
| Samferdsel | 1,6 % | 1,7 % | 1,4 % | −0,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,4 % | 1,3 % | 1,3 % | +0,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,2 % | 1,5 % | 1,2 % | −0,3 |
| Næringsforvaltning | 0,6 % | 0,4 % | 0,0 % | +0,2 |
| Kyrkje | 0,5 % | 1,0 % | 0,8 % | −0,5 |
| Politisk styring | 0,4 % | 1,1 % | 0,6 % | −0,6 |
| Kommunale bustader | 0,4 % | 0,3 % | 0,5 % | +0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Kultur
- Barnevern
- Samferdsel
- Plan, byggesak og miljø
- Brann- og ulykkesvern
- Næringsforvaltning
- Kyrkje
- Politisk styring
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 137 554 | 159 826 | 170 997 | 165 572 | 176 696 | 199 974 | 6,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 4 531 | 10 970 | 9 367 | −37 851 | −56 029 | −73 096 | — |
| Grunnskule | 392 220 | 405 709 | 428 963 | 481 575 | 492 373 | 527 310 | 18,2 % |
| Helse og omsorg | 751 185 | 856 652 | 916 065 | 1 018 055 | 1 040 466 | 1 133 715 | 39,1 % |
| Samferdsel | 29 019 | 32 302 | 29 819 | 42 498 | 30 583 | 46 027 | 1,6 % |
| Barnehage | 229 486 | 234 456 | 236 922 | 263 663 | 273 899 | 310 302 | 10,7 % |
| Kultur | 85 804 | 77 801 | 85 004 | 81 390 | 83 097 | 106 894 | 3,7 % |
| Kommunale bustader | 6 119 | 10 217 | 12 583 | 11 606 | 14 909 | 12 470 | 0,4 % |
| Næringsforvaltning | 14 787 | 17 584 | 17 182 | 38 225 | 17 443 | 16 932 | 0,6 % |
| Administrasjon | 97 893 | 115 137 | 130 048 | 147 360 | 153 986 | 165 215 | 5,7 % |
| Plan, byggesak og miljø | 29 065 | 29 831 | 32 381 | 34 773 | 35 227 | 41 805 | 1,4 % |
| Sosialsektoren | 115 787 | 106 573 | 114 946 | 139 150 | 164 770 | 172 704 | 6,0 % |
| Brann- og ulykkesvern | 24 787 | 27 215 | 27 995 | 31 962 | 32 222 | 33 876 | 1,2 % |
| Kyrkje | 14 865 | 14 415 | 14 300 | 14 088 | 14 048 | 14 669 | 0,5 % |
| Barnevern | 112 007 | 75 216 | 99 962 | 106 385 | 97 283 | 105 639 | 3,6 % |
| Fellesutgifter | 189 | −88 697 | −102 518 | −210 296 | −95 262 | −127 694 | — |
| Politisk styring | 12 682 | 13 905 | 10 388 | 12 885 | 11 456 | 12 962 | 0,4 % |
| Sum netto driftsutgifter | 2 057 980 | 2 099 112 | 2 234 404 | 2 341 040 | 2 487 167 | 2 699 704 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 966 492 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 30,9 % | 23,8 % | 25,4 % | +7,1 |
| Helse og omsorg | 18,0 % | 11,8 % | 6,7 % | +6,2 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 17,6 % | 21,3 % | 23,2 % | −3,7 |
| Samferdsel | 10,1 % | 8,2 % | 8,1 % | +1,9 |
| Kultur | 9,2 % | 4,5 % | 6,1 % | +4,8 |
| Grunnskule | 3,7 % | 6,2 % | 11,9 % | −2,6 |
| Plan, byggesak og miljø | 3,3 % | 1,1 % | 1,9 % | +2,1 |
| Næringsforvaltning | 3,2 % | 2,5 % | 1,5 % | +0,6 |
| Fellesutgifter | 1,1 % | 0,7 % | 0,2 % | +0,4 |
| Kommunale bustader | 1,0 % | 7,2 % | 7,5 % | −6,3 |
| Administrasjon | 0,6 % | 4,5 % | 2,3 % | −3,9 |
| Kyrkje | 0,5 % | 0,7 % | 0,9 % | −0,2 |
| Sosialsektoren | 0,5 % | 0,1 % | 0,2 % | +0,4 |
| Barnehage | 0,4 % | 3,6 % | 2,7 % | −3,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,0 % | 3,8 % | 1,6 % | −3,7 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Helse og omsorg
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Samferdsel
- Kultur
- Grunnskule
- Plan, byggesak og miljø
- Næringsforvaltning
- Fellesutgifter
- Kommunale bustader
- Administrasjon
- Kyrkje
- Sosialsektoren
- Barnehage
- Brann- og ulykkesvern
- Barnevern
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 166 115 | 86 496 | 165 706 | 281 994 | 241 759 | 298 709 | 30,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 184 229 | 98 397 | 163 763 | 105 935 | 161 839 | 170 397 | 17,6 % |
| Grunnskule | 15 372 | 24 165 | 105 098 | 205 999 | 14 404 | 35 492 | 3,7 % |
| Helse og omsorg | 128 384 | 73 918 | 20 608 | 28 098 | 125 791 | 173 863 | 18,0 % |
| Samferdsel | 42 105 | 33 200 | 48 939 | 53 497 | 146 201 | 97 504 | 10,1 % |
| Barnehage | 3 687 | 13 993 | 30 409 | 55 755 | 21 470 | 4 276 | 0,4 % |
| Kultur | 50 422 | 12 836 | 26 825 | 17 457 | 91 109 | 89 322 | 9,2 % |
| Kommunale bustader | 26 056 | 26 314 | 41 162 | 18 441 | 8 318 | 9 236 | 1,0 % |
| Næringsforvaltning | 40 307 | 32 444 | 77 145 | 39 244 | 40 383 | 30 466 | 3,2 % |
| Administrasjon | 4 830 | 14 200 | 14 089 | 10 553 | 7 955 | 5 707 | 0,6 % |
| Plan, byggesak og miljø | 4 938 | 14 714 | 21 713 | 32 871 | 38 061 | 31 612 | 3,3 % |
| Sosialsektoren | 809 | 225 | 961 | 93 | 0 | 4 415 | 0,5 % |
| Brann- og ulykkesvern | 6 217 | 0 | 588 | 2 790 | 129 | 413 | 0,0 % |
| Kyrkje | 1 000 | 2 650 | 4 500 | 4 800 | 7 000 | 4 600 | 0,5 % |
| Barnevern | 0 | 8 603 | 10 722 | 831 | 724 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 3 309 | 11 456 | 0 | 0 | 0 | 10 480 | 1,1 % |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 677 780 | 453 611 | 732 228 | 858 358 | 905 143 | 966 492 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
1 824 mill. kr
1 824 216 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
47,4 %
51,3 % i 2020
Fylke: 25,8 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
4,34
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,98 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+442 mill. kr
+32 %
Utan premieavvik 2025
1 370 mill. kr
35,6 % av driftsinntektene
Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
2 371 mill. kr
minus 547 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (46 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
454 mill. kr
av ein arbeidskapital på 1 824 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
24,9 %
2020: 12,2 %
Fylke og land 2025
42,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−36,1 pp
+12,7 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (44 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
15,8 %
2020: 15,3 %
Disposisjonsfond 2025
608 mill. kr
608 011 tusen kr
Fylke og land 2025
12,4 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+0,5 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
1 371 mill. kr
1 371 245 tusen kr
Andel av driftsinntektene
35,7 %
2020: 42,2 %
Fylke og land 2025
20,4 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
44 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 608 011 | 44,3 % |
| Bundne driftsfond | 280 785 | 20,5 % |
| Ubunde investeringsfond | 413 048 | 30,1 % |
| Bundne investeringsfond | 69 401 | 5,1 % |
| Sum fond | 1 371 245 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
105 165 m²
+ 24 092 m² leigd = 129 257 m² i alt
Areal per innbyggjar
4,15 m²
31 175 innbyggjarar
Fylket: 5,77 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
174 kr
18 mill. kr i alt
Fylket: 78 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 0–121 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
75–226 mill. kr
2 416–7 241 kr per innbyggjar
583–1 746 kr per m²
Driftsutgifter per m²
941 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
280 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
206 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
7,9 %
netto til eigedomsforvaltning
371 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 45 av 46 i fylket (høgast: Tolga 11,28 m² · lågast: Nord-Aurdal 4,15 m² · median 6,75 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 2 av 46 i fylket (høgast: Lom 240 kr · lågast: Våler (Innlandet) 15 kr · median 77 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 43 av 46 i fylket (høgast: Sør-Fron 13 506 kr · lågast: Nord-Aurdal 3 832 kr · median 7 335 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 75 mill. kr og 226 mill. kr – det vil seie 583–1 746 kr per kvadratmeter eller 2 416–7 241 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Gjøvik, 2020–2025.
2022 · Markert fallArbeidskapitalen fall 0,8 % frå 2021 til 2022
Frå 1 376 mill. kr til 1 387 mill. kr – ein nedgang på 2,0 prosentpoeng av driftsinntektene (46,9 % → 44,9 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2021 · Markert fallArbeidskapitalen fall 0,4 % frå 2020 til 2021
Frå 1 382 mill. kr til 1 376 mill. kr – ein nedgang på 4,4 prosentpoeng av driftsinntektene (51,3 % → 46,9 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2021 · Markert fallFonda fall 3,7 % frå 2020 til 2021
Frå 1 138 mill. kr til 1 180 mill. kr – ein nedgang på 2,0 prosentpoeng av driftsinntektene (42,2 % → 40,2 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Gjøvik rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
4. av 46
i fylket i 2025 · 4,34
Fylkessnitt: 2,98
Landssnitt: 2,82
Nr. 35 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
2. av 46
i fylket i 2025 · 47,4 %
Fylkessnitt: 25,8 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 31 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
37. av 46
i fylket i 2025 · 255,3 %
Fylkessnitt: 232,6 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 258 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
14. av 44
i fylket i 2025 · 24,9 %
Fylkessnitt: 42,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 103 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2 694 826 | 2 759 368 | 511 665 | 5 950 840 | 467 779 | 168 180 |
| 2021 | 2 933 549 | 2 895 289 | 367 819 | 5 960 103 | 413 963 | 86 269 |
| 2022 | 3 091 110 | 3 065 601 | 594 755 | 6 710 672 | 458 821 | 163 437 |
| 2023 | 3 299 944 | 3 257 862 | 588 716 | 7 363 112 | 536 162 | 319 552 |
| 2024 | 3 564 512 | 3 549 141 | 665 338 | 8 174 101 | 586 331 | 393 457 |
| 2025 | 3 845 728 | 3 796 261 | 672 778 | 9 270 636 | 546 939 | 453 946 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
2,2 %
684 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
882
Landet 946 · Innlandet 840
Fastlegeavtalar
35
1 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
101
4 opne lister · 3,02 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Gjøvik
- Innlandet
- Landet
Innbyggjarar per fastlege
- Gjøvik
- Landet
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 99 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 117 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 110 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,9 barn
2025
Innlandet: 5,6
Landet: 5,7
Nr. 1 av 46 i fylket (høgast: Gjøvik 5,9 · lågast: Stor-Elvdal 3,5) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
1 266
Årsverk til grunnbemanning
297,8
Årsverk i alt
351,5
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
45,7 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
8,4 elevar
2025
Innlandet: 8,2
Landet: 8,8
Nr. 12 av 46 i fylket (høgast: Hamar 9,8 · lågast: Engerdal 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
3 020
Lærarårsverk
358,0
Lærarårsverk utan lange fråvær
322,3
Årsverk i sektoren
536,4
Av dei assistentårsverk
131,5
Elevar per årsverk i sektoren
5,6
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
2,17 brukarar
2025
Innlandet: 2,10
Landet: 1,72
Nr. 21 av 46 i fylket (høgast: Ringebu 3,23 · lågast: Gran 1,14) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,46
Brukarar av heimetenester
2 071
Brukarar av institusjonstenester
173
Årsverk i helse og omsorg
1 234,5
Med helsefagleg utdanning
75,5 %
Innbyggjarar 80+
1 765
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,9 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 45,7 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Innlandet | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 297,8 | −4−1,3 % | −48−3,7 % | +2,0 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 358,0 | −16,4−4,4 % | −109−3,5 % | −1,4 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 1 234,5 | +178,3+16,9 % | +232+11,5 % | +7,6 % | +11,8 % |
Barnehage: 4 færre årsverk til grunnbemanning (−1,3 %) med færre barn med plass (−3,7 %). Grunnskule: 16,4 færre lærarårsverk (−4,4 %) med færre elevar (−3,5 %). Helse og omsorg: 178,3 fleire årsverk (+16,9 %) med fleire tenestemottakarar (+11,5 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 298 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,9
Etter kutt
5,9
Innlandet
5,6
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 358 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
8,4
Etter kutt
8,4
Innlandet
8,2
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 1 235 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
2,17
Etter kutt
2,17
Innlandet
2,10
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
94,8 %
2025
Innlandet: 94,2
Landet: 94,5
Nr. 18 av 46 i fylket (høgast: Stange 99,3 · lågast: Etnedal 56,7)
Barn med plass
1 266
1–2 år
89,9 %
3–5 år
97,8 %
Barn 1–5 år
1 349
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
251,7 elevar
2025
Innlandet: 204,2
Landet: 247,9
Nr. 12 av 46 i fylket (høgast: Sør-Odal 743,0 · lågast: Stor-Elvdal 73,0)
Elevar
3 020
Skular
12
Barn 6–15 år
3 314
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
29,5 plassar
2025
Innlandet: 32,8
Landet: 29,7
Nr. 39 av 46 i fylket (høgast: Løten 58,8 · lågast: Østre Toten 14,9)
Sjukeheimsplassar
144
Omsorgsbustader
376
Innbyggjarar 80+
1 765
Berre sjukeheim per 100
8,2
Berre omsorgsbustad per 100
21,3
Av dei i bustad er 80+
51,6 %
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
12,2 plassar
2025
Innlandet: 16,4
Landet: 14,7
Nr. 36 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 88,6 · lågast: Sør-Fron 0,0)
Elevplassar
542
Elevar
429
Barn 6–18 år
4 454
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Gjøvik veks frå 1 349 i 2025 til 1 495 i 2050 – ei endring på 10,8 %. Held kommunen dei 1 266 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 93,8 til 84,7 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 1 402 plassar – 136 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Gjøvik fell frå 3 314 i 2025 til 3 290 i 2050 – ei endring på −0,7 %. Med same del av barna i kommunal skule (91,1 %) blir det 2 997 elevar, ned 23 frå 3 020 i dag. Held kommunen dei 12 skulane ho har, fell snittet frå 251,7 til 249,8 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 11,9 skular – 0,1 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 251,7 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Gjøvik veks frå 1 765 i 2025 til 3 303 i 2050 – ei endring på 87,1 %. Held kommunen dei 520 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 29,5 til 15,7 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 974 plassar – 454 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
3 613
i Innlandet, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
2,3 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Sverige
1 123 personar (31 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
952 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Innlandet
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
66,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 34,0 · Eldre 32,1
Innlandet
71,6
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 34,5 · Eldre 37,1
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 2,0 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 5,5 færre enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
43,2 år
+0,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 66,4
2040
44,2 år
+1,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 71,9
2050
45,1 år
+2,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 75,7
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Gjøvik, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,230
2013: 0,213
Fylke og land
0,223
Landet: 0,248
P90/P10
2,700
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
12,6 %
626 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
33,7 %
i dei tre lågaste gruppene · 25,7 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 11,4 % | +1,4 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 11,8 % | +1,8 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,3 % | +0,3 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,3 % | +0,3 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 9,5 % | −0,5 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 9,0 % | −1,0 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 7,2 % | −2,8 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landet
Barnefattigdom i Innlandet 2022-2024
Flest: Våler (Innlandet) (28,7 %) · Færrast: Lom (6,7 %) · Gjøvik er nr. 21 av 46 (fylkessnitt 12,6 % · 7 085 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Innlandet: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,010).
Gjøvik brukar
30 088 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
33 118 kr
barnefattigdom 12,6 %
Brukar mest
Vang
52 854 kr · 13,2 % fattigdom
Brukar minst
Grue
24 800 kr · 19,8 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Våler (Innlandet) | 28,7 % | 6 853 kr | 16 985 kr | 6 264 kr | 30 102 kr |
| Rendalen | 23,1 % | 8 158 kr | 19 786 kr | 3 871 kr | 31 815 kr |
| Grue | 19,8 % | 8 478 kr | 12 848 kr | 3 474 kr | 24 800 kr |
| Åsnes | 18,7 % | 8 644 kr | 15 123 kr | 5 590 kr | 29 357 kr |
| Tolga | 17,1 % | 14 211 kr | 22 427 kr | 4 369 kr | 41 007 kr |
| Søndre Land | 16,2 % | 11 193 kr | 17 335 kr | 6 189 kr | 34 717 kr |
| Kongsvinger | 15,1 % | 9 335 kr | 15 871 kr | 4 092 kr | 29 298 kr |
| Øyer | 14,4 % | 12 794 kr | 23 731 kr | 2 788 kr | 39 313 kr |
| Stor-Elvdal | 14,3 % | 8 299 kr | 17 197 kr | 4 404 kr | 29 900 kr |
| Løten | 14,2 % | 12 578 kr | 20 385 kr | 3 945 kr | 36 908 kr |
| Elverum | 13,6 % | 10 154 kr | 19 724 kr | 5 206 kr | 35 084 kr |
| Folldal | 13,6 % | 7 670 kr | 21 040 kr | 1 616 kr | 30 326 kr |
| Stange | 13,3 % | 11 885 kr | 18 656 kr | 3 983 kr | 34 524 kr |
| Øystre Slidre | 13,2 % | 11 131 kr | 23 976 kr | 4 275 kr | 39 382 kr |
| Vang | 13,2 % | 12 652 kr | 34 592 kr | 5 610 kr | 52 854 kr |
| Nordre Land | 13,1 % | 9 175 kr | 19 367 kr | 4 065 kr | 32 607 kr |
| Eidskog | 13,0 % | 9 607 kr | 16 369 kr | 4 341 kr | 30 317 kr |
| Åmot | 13,0 % | 11 227 kr | 18 175 kr | 4 097 kr | 33 499 kr |
| Engerdal | 12,8 % | 8 621 kr | 21 483 kr | 3 134 kr | 33 238 kr |
| Nord-Fron | 12,7 % | 11 106 kr | 20 654 kr | 2 048 kr | 33 808 kr |
| Gjøvik | 12,6 % | 9 898 kr | 16 820 kr | 3 370 kr | 30 088 kr |
| Trysil | 12,5 % | 10 756 kr | 17 573 kr | 3 046 kr | 31 375 kr |
| Ringebu | 12,1 % | 11 523 kr | 17 580 kr | 2 487 kr | 31 590 kr |
| Hamar | 11,6 % | 11 112 kr | 16 398 kr | 2 288 kr | 29 798 kr |
| Sør-Fron | 11,5 % | 10 626 kr | 21 692 kr | 2 210 kr | 34 528 kr |
| Lesja | 11,4 % | 12 003 kr | 24 594 kr | 4 141 kr | 40 738 kr |
| Skjåk | 11,4 % | 11 251 kr | 19 602 kr | 3 811 kr | 34 664 kr |
| Tynset | 11,2 % | 13 513 kr | 21 372 kr | 3 743 kr | 38 628 kr |
| Vestre Slidre | 11,2 % | 12 052 kr | 19 681 kr | 3 074 kr | 34 807 kr |
| Alvdal | 10,9 % | 11 043 kr | 21 708 kr | 2 315 kr | 35 066 kr |
| Nord-Aurdal | 10,9 % | 10 912 kr | 18 072 kr | 3 917 kr | 32 901 kr |
| Gausdal | 10,7 % | 10 907 kr | 19 303 kr | 4 276 kr | 34 486 kr |
| Gran | 10,7 % | 8 855 kr | 18 303 kr | 2 176 kr | 29 334 kr |
| Vestre Toten | 10,3 % | 10 279 kr | 18 583 kr | 4 139 kr | 33 001 kr |
| Sør-Odal | 10,1 % | 9 700 kr | 17 541 kr | 2 710 kr | 29 951 kr |
| Os | 10,1 % | 11 506 kr | 16 524 kr | 2 778 kr | 30 808 kr |
| Østre Toten | 10,1 % | 10 601 kr | 18 467 kr | 3 363 kr | 32 431 kr |
| Ringsaker | 9,9 % | 11 609 kr | 19 357 kr | 3 029 kr | 33 995 kr |
| Sel | 9,9 % | 10 780 kr | 22 389 kr | 2 827 kr | 35 996 kr |
| Etnedal | 9,8 % | 8 378 kr | 15 852 kr | 3 944 kr | 28 174 kr |
| Lillehammer | 9,5 % | 10 821 kr | 16 454 kr | 3 063 kr | 30 338 kr |
| Dovre | 9,3 % | 11 206 kr | 13 806 kr | 3 721 kr | 28 733 kr |
| Nord-Odal | 8,0 % | 7 407 kr | 17 289 kr | 2 387 kr | 27 083 kr |
| Sør-Aurdal | 7,9 % | 9 049 kr | 19 813 kr | 3 433 kr | 32 295 kr |
| Vågå | 7,3 % | 9 876 kr | 20 413 kr | 1 887 kr | 32 176 kr |
| Lom | 6,7 % | 9 863 kr | 15 199 kr | 2 527 kr | 27 589 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Innlandet 2024
Jamnast: Lom (0,194) · Skeivast: Rendalen (0,249) · Gjøvik er nr. 36 av 46 (fylkessnitt 0,219)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,4 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,5 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Gjøvik i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Gjøvik blant dei 26 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
90. av 344
12,6 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
281. av 344
167 303 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
323. av 344
30 088 kr · på barn og unge
Gini 2024
97. av 358
0,230 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Gjøvik: nr. 90 av 344 med 12,6 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 30 903 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
42,7 år
median 43 år
Innlandet
44,3 år
median 45 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 1,6 år yngre enn fylket og 1,4 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
73,9 % i arbeid
1,5 % registrerte arbeidslause · 12,5 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 73,9 % | 74,9 % | 76,7 % | −1,0 |
| Registrerte arbeidslause | 1,5 % | 1,1 % | 1,4 % | +0,4 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,8 % | 1,6 % | 1,3 % | +0,2 |
| Under utdanning | 3,9 % | 2,6 % | 3,1 % | +1,3 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 12,5 % | 13,2 % | 10,3 % | −0,7 |
| AFP / alderspensjon | 1,4 % | 1,6 % | 1,3 % | −0,2 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,0 % | 5,0 % | 5,8 % | 0,0 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Innlandet
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
68 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Innlandet 67,1 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 68,0 % | 67,1 % | 72,1 % | +0,9 |
| 80–99 % | 6,2 % | 7,1 % | 5,4 % | −0,9 |
| 60–79 % | 5,3 % | 5,6 % | 4,2 % | −0,3 |
| 40–59 % | 6,7 % | 6,9 % | 6,0 % | −0,2 |
| 20–39 % | 6,1 % | 6,0 % | 5,7 % | +0,1 |
| 0–19 % | 7,7 % | 7,3 % | 6,6 % | +0,4 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
17 056
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
15 359
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
111 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 87,3 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
9 786
63,7 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
5 573
personar · 36,3 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 39,8 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
7 270
personar · 42,6 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 30,7 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
+1 697
fleire pendlar inn enn ut
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 4 794 til 5 573 personar (32,9 % → 36,3 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 70 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (5 573 utpendlarar)
- Vestre Toten1 699 (30,5 %)
- Oslo - Oslove641 (11,5 %)
- Lillehammer576 (10,3 %)
- Ringsaker561 (10,1 %)
- Østre Toten534 (9,6 %)
- Hamar360 (6,5 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (7 270 innpendlarar)
- Østre Toten1 734 (23,9 %)
- Vestre Toten1 673 (23,0 %)
- Ringsaker742 (10,2 %)
- Lillehammer420 (5,8 %)
- Søndre Land408 (5,6 %)
- Nordre Land321 (4,4 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (4 701 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +26 arbeidsplassar (+0,2 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 4 348 | 4 701 | +353 | +8,1 % |
| Undervisning | 1 552 | 1 672 | +120 | +7,7 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 727 | 837 | +110 | +15,1 % |
| Finans og forsikring | 398 | 492 | +94 | +23,6 % |
| Personleg tenesteyting | 553 | 598 | +45 | +8,1 % |
| Bygg og anlegg | 1 486 | 1 500 | +14 | +0,9 % |
| Bergverk og utvinning | 17 | 14 | −3 | −17,6 % |
| Overnatting og servering | 580 | 566 | −14 | −2,4 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 855 | 837 | −18 | −2,1 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 708 | 683 | −25 | −3,5 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 281 | 253 | −28 | −10,0 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 358 | 303 | −55 | −15,4 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 447 | 353 | −94 | −21,0 % |
| Transport og lagring | 426 | 307 | −119 | −27,9 % |
| Industri | 1 430 | 1 288 | −142 | −9,9 % |
| Varehandel | 2 767 | 2 555 | −212 | −7,7 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Undervisning
- Bygg og anlegg
- Industri
- Teknisk tenesteyting, eigedom
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2024, 2025 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Innlandet | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 15 114 | 773 800 kr | 622 900 kr | 629 500 kr | 676 100 kr | −7,9 % |
| Einebuande | 6 493 | 455 000 kr | 370 000 kr | 373 100 kr | 397 500 kr | −6,9 % |
| Par utan barn | 3 966 | 993 000 kr | 795 200 kr | 798 800 kr | 860 000 kr | −7,5 % |
| Par med barn 0-17 år | 2 446 | 1 418 700 kr | 1 086 200 kr | 1 062 200 kr | 1 141 700 kr | −4,9 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 534 | 686 900 kr | 557 200 kr | 544 000 kr | 568 200 kr | −1,9 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
870 500 kr
Landet: 1 000 800 kr (−13,0 %)
Gjeld, median
359 400 kr
Landet: 415 800 kr (−13,6 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 423 200 kr
Landet: 1 792 100 kr (−20,6 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
353 600 kr
Landet: 378 800 kr (−6,7 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,55 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 479 850 kr
Bruttoformue per hushald
2 419 440 kr
Bankinnskot per hushald
601 120 kr
Bruttoinntekt per hushald
955 400 kr
1,70 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,7 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
12 944 kr
Innlandet 12 290 kr · Landet 12 828 kr
253 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+35 kr
Utbetalinga er 100,3 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+4 644 kr
156,0 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
1 177
Del av befolkninga
3,8 %
Barn i familiar med sosialhjelp
351
Gjennomsnittleg stønadstid
5,4 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
468
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
7,4 md
Samla stønadssum
82 295 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
60
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Innlandet og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
88,3
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 184 170 kr/år | 174 537 kr/år | +5,5 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 33 908 kr/m² | 55 627 kr/m² | −39,0 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 9 880 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −16,2 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 15 634 kr/år | 18 029 kr/år | −13,3 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 486 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +4,3 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 29,6 % · leige 2-roms 19,0 %
184 170 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
33 908 kr/m²
Alle bustadtypar · 115 omsetningar
9 880 kr/mnd
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
15 634 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 622 900 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
184 170 kr
+4,7 % frå 2024 (175 993 kr)
Snitt Innlandet
170 179 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader83 953 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi25 302 kr
- Kommunale avgifter18 033 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt3 847 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
29,6 %
184 170 kr av 622 900 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
19,0 %
118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 622 900 kr | 29,6 % | 19,0 % |
| Einebuande | 370 000 kr | 49,8 % | 32,0 % |
| Par utan barn | 795 200 kr | 23,2 % | 14,9 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 086 200 kr | 17,0 % | 10,9 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 557 200 kr | 33,1 % | 21,3 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
33 908 kr/m²
115 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
23 832 kr/m²
50 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
31 377 kr/m²
17 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
45 300 kr/m²
48 salg
Landet: 71 644
Totalt 115 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Innlandet | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 33 908 | 28 898 | 55 627 |
| Einebustader | 23 832 | 19 813 | 29 924 |
| Småhus | 31 377 | 31 644 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 45 300 | 42 751 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
9 880 kr
2 500 kr per m² per år
+3,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire Estimat | 9 300 | 10 000 | 10 600 | 11 100 | 11 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 31 419.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
15 634 kr
+4,5 % frå 2025
Snitt Innlandet 2026
20 411 kr
Kommunen ligger 23,4 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 13,3 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Innlandet
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 2 613 | 2 750 | 3 531 | 4 698 | 5 308 | 5 568 |
| Avløp | 2 697 | 2 934 | 3 883 | 4 809 | 5 097 | 5 431 |
| Avfall | 2 060 | 2 300 | 2 760 | 3 450 | 3 963 | 3 963 |
| Feiing og tilsyn | 520 | 520 | 520 | 520 | 593 | 672 |
| Sum årsgebyr | 7 890 | 8 504 | 10 694 | 13 477 | 14 961 | 15 634 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 2 060 | 2 220 | 2 552 | 2 552 | 3 047 | 3 299 |
| Målarleige | 280 | 300 | 368 | 490 | 517 | 556 |
| Vatn per m³ | 12 | 12,5 | 13,2 | 17,5 | 19,8 | 23,1 |
| Avløp per m³ | 14,4 | 15,7 | 17,1 | 21,2 | 22,5 | 24,1 |
| Tilknytningsgebyr vatn (låg) | — | 4 000 | 5 000 | 5 000 | 8 000 | 8 696 |
| Tilknytningsgebyr vatn (høg) | — | 16 000 | 20 000 | 20 000 | 21 600 | 24 348 |
| Tilknytningsgebyr avløp (låg) | — | 4 000 | 5 000 | 5 000 | 8 000 | 8 696 |
| Tilknytningsgebyr avløp (høg) | — | 16 000 | 20 000 | 20 000 | 21 600 | 24 348 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno