Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2020: Ringsaker gjekk frå kode 0412 til 3411. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Hedmark til Innlandet. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Arbeiderpartiet
Sosialistisk Venstreparti
Kristelig FolkepartiOrdførar
Kai Ove Berg (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 4 102 165 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 34,2 % | 34,7 % | 29,9 % | −0,5 |
| Inntekts- og formuesskatt | 30,4 % | 24,0 % | 36,0 % | +6,4 |
| Sals- og leigeinntekter | 12,9 % | 13,3 % | 12,0 % | −0,4 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 12,7 % | 16,1 % | 12,3 % | −3,3 |
| Andre overføringar frå staten | 3,7 % | 5,0 % | 4,3 % | −1,2 |
| Eigedomsskatt | 3,4 % | 3,7 % | 2,7 % | −0,3 |
| Brukarbetalingar | 2,5 % | 2,4 % | 2,5 % | +0,2 |
| Andre skatteinntekter | 0,0 % | 0,9 % | 0,4 % | −0,9 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Sals- og leigeinntekter
- Overføringar og tilskot frå andre
- Andre overføringar frå staten
- Eigedomsskatt
- Brukarbetalingar
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 3 222 889 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 35,6 % | 39,2 % | 34,9 % | −3,6 |
| Grunnskule | 20,8 % | 17,3 % | 19,9 % | +3,5 |
| Barnehage | 12,5 % | 9,5 % | 12,9 % | +3,0 |
| Eigedomsforvaltning | 8,0 % | 7,8 % | 8,0 % | +0,2 |
| Administrasjon | 5,2 % | 7,7 % | 5,7 % | −2,5 |
| Sosialsektoren | 4,9 % | 4,7 % | 6,0 % | +0,2 |
| Kultur | 3,5 % | 3,1 % | 3,6 % | +0,3 |
| Barnevern | 3,3 % | 3,3 % | 3,4 % | −0,0 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,5 % | 1,3 % | 1,3 % | +0,2 |
| Samferdsel | 1,3 % | 1,7 % | 1,4 % | −0,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,0 % | 1,5 % | 1,2 % | −0,4 |
| Kyrkje | 0,8 % | 1,0 % | 0,8 % | −0,2 |
| Næringsforvaltning | 0,8 % | 0,4 % | 0,0 % | +0,4 |
| Politisk styring | 0,5 % | 1,1 % | 0,6 % | −0,6 |
| Kommunale bustader | 0,5 % | 0,3 % | 0,5 % | +0,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Administrasjon
- Sosialsektoren
- Kultur
- Barnevern
- Plan, byggesak og miljø
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Næringsforvaltning
- Politisk styring
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 192 969 | 219 511 | 247 860 | 239 695 | 237 487 | 269 045 | 8,0 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −26 307 | −31 620 | −24 177 | −47 971 | −79 035 | −65 395 | — |
| Grunnskule | 533 133 | 588 662 | 614 425 | 664 292 | 678 166 | 700 694 | 20,8 % |
| Helse og omsorg | 818 054 | 936 108 | 979 345 | 1 081 093 | 1 102 147 | 1 199 555 | 35,6 % |
| Samferdsel | 32 203 | 35 061 | 31 983 | 39 899 | 32 833 | 42 777 | 1,3 % |
| Barnehage | 305 961 | 321 615 | 340 695 | 369 457 | 384 644 | 420 231 | 12,5 % |
| Kultur | 81 088 | 85 350 | 95 866 | 99 717 | 101 364 | 117 096 | 3,5 % |
| Kommunale bustader | 6 573 | 14 225 | 10 790 | 18 192 | 14 364 | 15 581 | 0,5 % |
| Næringsforvaltning | 6 394 | 8 247 | 15 065 | 14 245 | 6 237 | 26 471 | 0,8 % |
| Administrasjon | 133 324 | 134 681 | 131 404 | 155 663 | 162 105 | 174 256 | 5,2 % |
| Plan, byggesak og miljø | 28 622 | 30 082 | 36 377 | 39 648 | 40 421 | 49 767 | 1,5 % |
| Sosialsektoren | 93 189 | 94 956 | 104 227 | 134 882 | 160 112 | 165 233 | 4,9 % |
| Brann- og ulykkesvern | 26 288 | 27 738 | 30 448 | 33 092 | 31 162 | 34 697 | 1,0 % |
| Kyrkje | 23 517 | 22 007 | 22 571 | 24 510 | 24 953 | 26 611 | 0,8 % |
| Barnevern | 69 664 | 65 652 | 85 972 | 91 542 | 101 104 | 109 651 | 3,3 % |
| Fellesutgifter | 33 295 | −100 605 | −6 566 | −119 762 | 67 960 | −79 001 | — |
| Politisk styring | 9 632 | 12 919 | 11 632 | 15 397 | 13 706 | 15 620 | 0,5 % |
| Sum netto driftsutgifter | 2 367 599 | 2 464 589 | 2 727 917 | 2 853 591 | 3 079 730 | 3 222 889 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 346 862 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 23,1 % | 21,3 % | 23,2 % | +1,8 |
| Helse og omsorg | 17,6 % | 11,8 % | 6,7 % | +5,8 |
| Eigedomsforvaltning | 17,0 % | 23,8 % | 25,4 % | −6,8 |
| Samferdsel | 16,8 % | 8,2 % | 8,1 % | +8,6 |
| Kommunale bustader | 10,3 % | 7,2 % | 7,5 % | +3,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 4,7 % | 1,1 % | 1,9 % | +3,6 |
| Brann- og ulykkesvern | 3,0 % | 3,8 % | 1,6 % | −0,8 |
| Næringsforvaltning | 2,6 % | 2,5 % | 1,5 % | +0,0 |
| Grunnskule | 2,1 % | 6,2 % | 11,9 % | −4,1 |
| Barnehage | 1,2 % | 3,6 % | 2,7 % | −2,4 |
| Administrasjon | 0,8 % | 4,5 % | 2,3 % | −3,7 |
| Kultur | 0,4 % | 4,5 % | 6,1 % | −4,0 |
| Barnevern | 0,1 % | 0,0 % | 0,1 % | +0,1 |
| Sosialsektoren | 0,1 % | 0,1 % | 0,2 % | +0,0 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Helse og omsorg
- Eigedomsforvaltning
- Samferdsel
- Kommunale bustader
- Plan, byggesak og miljø
- Brann- og ulykkesvern
- Næringsforvaltning
- Grunnskule
- Barnehage
- Administrasjon
- Kultur
- Barnevern
- Sosialsektoren
- Kyrkje
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 56 715 | 64 951 | 136 049 | 268 278 | 106 524 | 58 953 | 17,0 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 178 591 | 131 918 | 87 212 | 67 927 | 98 915 | 80 259 | 23,1 % |
| Grunnskule | 39 567 | 47 676 | 6 688 | 6 428 | 2 469 | 7 392 | 2,1 % |
| Helse og omsorg | 24 517 | 22 038 | 112 234 | 257 395 | 108 494 | 61 180 | 17,6 % |
| Samferdsel | 38 564 | 18 611 | 53 573 | 24 355 | 61 138 | 58 183 | 16,8 % |
| Barnehage | 5 522 | 2 454 | 22 864 | 11 392 | 12 927 | 4 111 | 1,2 % |
| Kultur | 21 852 | 3 598 | 2 267 | 3 498 | 14 246 | 1 533 | 0,4 % |
| Kommunale bustader | 12 325 | 5 030 | 10 149 | 38 767 | 49 494 | 35 791 | 10,3 % |
| Næringsforvaltning | 7 931 | 26 813 | 27 887 | 253 | 5 515 | 8 935 | 2,6 % |
| Administrasjon | 1 877 | 1 491 | 3 532 | 4 843 | 8 894 | 2 825 | 0,8 % |
| Plan, byggesak og miljø | 48 209 | 28 020 | 20 722 | 19 030 | 28 918 | 16 434 | 4,7 % |
| Sosialsektoren | 0 | 415 | 0 | 83 | 0 | 365 | 0,1 % |
| Brann- og ulykkesvern | 30 | 1 779 | 75 | 3 268 | 15 195 | 10 426 | 3,0 % |
| Kyrkje | 4 500 | 6 000 | 4 500 | 7 100 | 6 400 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 648 | 343 | 0 | 0 | 475 | 0,1 % |
| Fellesutgifter | 0 | 86 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 41 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 440 241 | 361 528 | 488 095 | 712 617 | 519 129 | 346 862 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
1 232 mill. kr
1 231 932 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
30,1 %
31,1 % i 2020
Fylke: 25,8 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
3,45
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,98 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+258 mill. kr
+27 %
Utan premieavvik 2025
1 132 mill. kr
27,7 % av driftsinntektene
Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
1 734 mill. kr
minus 502 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (46 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
100 mill. kr
av ein arbeidskapital på 1 232 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
8,1 %
2020: 5,9 %
Fylke og land 2025
42,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−52,9 pp
+2,2 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (44 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
13,8 %
2020: 16,2 %
Disposisjonsfond 2025
566 mill. kr
565 615 tusen kr
Fylke og land 2025
12,4 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
−2,4 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
871 mill. kr
870 704 tusen kr
Andel av driftsinntektene
21,3 %
2020: 26,4 %
Fylke og land 2025
20,4 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
65 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 565 615 | 65,0 % |
| Bundne driftsfond | 143 212 | 16,4 % |
| Ubunde investeringsfond | 124 193 | 14,3 % |
| Bundne investeringsfond | 37 684 | 4,3 % |
| Sum fond | 870 704 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
174 mill. kr
4 841 kr per innbyggjar
72 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,12 %
av 4 215 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,39 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
−16 mill. kr
etter 90 mill. kr i renteinntekter og 100 mill. kr i utbytte
−0,38 % av lånegjelda
Avdrag på lån
154 mill. kr
3,64 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 27,5 år
Renter og avdrag i alt
327 mill. kr
9 116 kr per innbyggjar
8,13 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (4 215 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
42 mill. kr
1 174 kr per innbyggjar · 1,05 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
84 mill. kr
2 347 kr per innbyggjar · 2,09 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
126 mill. kr
3 521 kr per innbyggjar · 3,14 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 91 240 kr i 2020 til 117 371 kr i 2025 – ein vekst på 28,6 % (26 131 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
117 371 kr
4 215 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
117 371 kr
4 215 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,12 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 4 215 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
174 mill. kr
Med 5,3 %
223 mill. kr
Endring per innbyggjar
+1 380 kr
Del av driftsinntektene
+1,23 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 50 mill. kr meir i året enn i dag – 1 380 kr per innbyggjar, eller om lag 58 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 34 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 6,60 % · lågast: Stor-Elvdal 3,24 % · median 4,53 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 34 av 46 i fylket (høgast: Os 207 340 kr · lågast: Grue 66 043 kr · median 134 944 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 33 av 45 i fylket (høgast: Os 207 340 kr · lågast: Grue 66 043 kr · median 136 133 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 40 av 46 i fylket (høgast: Skjåk 17 999 kr · lågast: Grue 5 787 kr · median 11 249 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 2,26 % til 4,12 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 72 mill. kr til 174 mill. kr i året – ein endring på 102 mill. kr, eller 2 780 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
160 559 m²
+ 4 656 m² leigd = 165 215 m² i alt
Areal per innbyggjar
4,60 m²
35 911 innbyggjarar
Fylket: 5,77 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
97 kr
16 mill. kr i alt
Fylket: 78 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 76–198 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
53–224 mill. kr
1 470–6 233 kr per innbyggjar
320–1 355 kr per m²
Driftsutgifter per m²
788 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
241 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
168 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
9,1 %
netto til eigedomsforvaltning
736 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 41 av 46 i fylket (høgast: Tolga 11,28 m² · lågast: Nord-Aurdal 4,15 m² · median 6,75 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 13 av 46 i fylket (høgast: Lom 240 kr · lågast: Våler (Innlandet) 15 kr · median 77 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 44 av 46 i fylket (høgast: Sør-Fron 13 506 kr · lågast: Nord-Aurdal 3 832 kr · median 7 335 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 53 mill. kr og 224 mill. kr – det vil seie 320–1 355 kr per kvadratmeter eller 1 470–6 233 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Ringsaker, 2020–2025.
2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 6,0 % frå 2023 til 2024
Frå 1 276 mill. kr til 1 200 mill. kr – ein nedgang på 3,8 prosentpoeng av driftsinntektene (35,1 % → 31,3 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Kraftig fallFonda fall 14,4 % frå 2023 til 2024
Frå 993 mill. kr til 850 mill. kr – ein nedgang på 5,1 prosentpoeng av driftsinntektene (27,3 % → 22,2 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Ringsaker rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
13. av 46
i fylket i 2025 · 3,45
Fylkessnitt: 2,98
Landssnitt: 2,82
Nr. 85 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
16. av 46
i fylket i 2025 · 30,1 %
Fylkessnitt: 25,8 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 108 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
20. av 46
i fylket i 2025 · 226,3 %
Fylkessnitt: 232,6 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 150 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
6. av 44
i fylket i 2025 · 8,1 %
Fylkessnitt: 42,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 28 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 3 128 882 | 3 147 000 | 383 526 | 6 407 838 | 377 966 | 57 024 |
| 2021 | 3 273 440 | 3 202 806 | 296 577 | 6 445 052 | 462 985 | 158 373 |
| 2022 | 3 508 006 | 3 518 401 | 352 046 | 6 947 965 | 462 768 | 164 619 |
| 2023 | 3 633 467 | 3 683 392 | 444 339 | 7 507 692 | 541 881 | 258 798 |
| 2024 | 3 830 198 | 3 977 707 | 412 605 | 8 149 576 | 513 093 | 157 914 |
| 2025 | 4 091 039 | 4 109 795 | 287 909 | 8 754 212 | 501 971 | 99 957 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
1 002
Landet 946 · Innlandet 840
Fastlegeavtalar
32
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
106
11 opne lister · 3,59 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Innlandet
- Landet
- Ringsaker
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Ringsaker
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 144 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 54 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 258 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,4 barn
2025
Innlandet: 5,6
Landet: 5,7
Nr. 18 av 46 i fylket (høgast: Gjøvik 5,9 · lågast: Stor-Elvdal 3,5) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
1 659
Årsverk til grunnbemanning
428,7
Årsverk i alt
495,9
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
44,9 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
8,7 elevar
2025
Innlandet: 8,2
Landet: 8,8
Nr. 5 av 46 i fylket (høgast: Hamar 9,8 · lågast: Engerdal 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
3 698
Lærarårsverk
423,8
Lærarårsverk utan lange fråvær
385,6
Årsverk i sektoren
644,6
Av dei assistentårsverk
106,8
Elevar per årsverk i sektoren
5,7
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,79 brukarar
2025
Innlandet: 2,10
Landet: 1,72
Nr. 32 av 46 i fylket (høgast: Ringebu 3,23 · lågast: Gran 1,14) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,56
Brukarar av heimetenester
1 824
Brukarar av institusjonstenester
303
Årsverk i helse og omsorg
1 450,8
Med helsefagleg utdanning
68,0 %
Innbyggjarar 80+
1 932
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,4 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 44,9 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Innlandet | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 428,7 | +25,4+6,3 % | +56+3,5 % | +2,0 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 423,8 | −41,5−8,9 % | −171−4,4 % | −1,4 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 1 450,8 | +117,1+8,8 % | +194+10,0 % | +7,6 % | +11,8 % |
Barnehage: 25,4 fleire årsverk til grunnbemanning (+6,3 %) med fleire barn med plass (+3,5 %). Grunnskule: 41,5 færre lærarårsverk (−8,9 %) med færre elevar (−4,4 %). Helse og omsorg: 117,1 fleire årsverk (+8,8 %) med fleire tenestemottakarar (+10,0 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 429 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,4
Etter kutt
5,4
Innlandet
5,6
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 424 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
8,7
Etter kutt
8,7
Innlandet
8,2
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 1 451 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,79
Etter kutt
1,79
Innlandet
2,10
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
96,0 %
2025
Innlandet: 94,2
Landet: 94,5
Nr. 11 av 46 i fylket (høgast: Stange 99,3 · lågast: Etnedal 56,7)
Barn med plass
1 659
1–2 år
92,4 %
3–5 år
98,2 %
Barn 1–5 år
1 698
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
205,4 elevar
2025
Innlandet: 204,2
Landet: 247,9
Nr. 16 av 46 i fylket (høgast: Sør-Odal 743,0 · lågast: Stor-Elvdal 73,0)
Elevar
3 698
Skular
18
Barn 6–15 år
3 878
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
36,0 plassar
2025
Innlandet: 32,8
Landet: 29,7
Nr. 19 av 46 i fylket (høgast: Løten 58,8 · lågast: Østre Toten 14,9)
Sjukeheimsplassar
322
Omsorgsbustader
374
Innbyggjarar 80+
1 932
Berre sjukeheim per 100
16,7
Berre omsorgsbustad per 100
19,4
Av dei i bustad er 80+
29,4 %
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
9,5 plassar
2025
Innlandet: 16,4
Landet: 14,7
Nr. 40 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 88,6 · lågast: Sør-Fron 0,0)
Elevplassar
494
Elevar
437
Barn 6–18 år
5 201
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Ringsaker fell frå 1 698 i 2025 til 1 672 i 2050 – ei endring på −1,5 %. Held kommunen dei 1 659 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 97,7 til 99,2 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 1 634 plassar – 25 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Ringsaker fell frå 3 878 i 2025 til 3 724 i 2050 – ei endring på −4,0 %. Med same del av barna i kommunal skule (95,4 %) blir det 3 553 elevar, ned 145 frå 3 698 i dag. Held kommunen dei 18 skulane ho har, fell snittet frå 205,4 til 197,4 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 17,3 skular – 0,7 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 205,4 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Ringsaker veks frå 1 932 i 2025 til 3 971 i 2050 – ei endring på 105,5 %. Held kommunen dei 696 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 36,0 til 17,5 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 1 430 plassar – 734 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
3 613
i Innlandet, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
2,3 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Sverige
1 123 personar (31 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
952 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Innlandet
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
67,4
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 35,5 · Eldre 31,9
Innlandet
71,6
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 34,5 · Eldre 37,1
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 3,3 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 4,2 færre enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
44,0 år
+1,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 68,0
2040
45,6 år
+2,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 76,5
2050
46,9 år
+3,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 80,7
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Ringsaker, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,216
2013: 0,199
Fylke og land
0,223
Landet: 0,248
P90/P10
2,500
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
9,9 %
592 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
30,8 %
i dei tre lågaste gruppene · 25,9 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 9,3 % | −0,7 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 11,7 % | +1,7 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,3 % | +0,3 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,8 % | +0,8 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 11,7 % | +1,7 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 8,8 % | −1,2 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 6,5 % | −3,5 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landet
Barnefattigdom i Innlandet 2022-2024
Flest: Våler (Innlandet) (28,7 %) · Færrast: Lom (6,7 %) · Ringsaker er nr. 38 av 46 (fylkessnitt 12,6 % · 7 085 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Innlandet: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,010).
Ringsaker brukar
33 995 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
33 118 kr
barnefattigdom 12,6 %
Brukar mest
Vang
52 854 kr · 13,2 % fattigdom
Brukar minst
Grue
24 800 kr · 19,8 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Våler (Innlandet) | 28,7 % | 6 853 kr | 16 985 kr | 6 264 kr | 30 102 kr |
| Rendalen | 23,1 % | 8 158 kr | 19 786 kr | 3 871 kr | 31 815 kr |
| Grue | 19,8 % | 8 478 kr | 12 848 kr | 3 474 kr | 24 800 kr |
| Åsnes | 18,7 % | 8 644 kr | 15 123 kr | 5 590 kr | 29 357 kr |
| Tolga | 17,1 % | 14 211 kr | 22 427 kr | 4 369 kr | 41 007 kr |
| Søndre Land | 16,2 % | 11 193 kr | 17 335 kr | 6 189 kr | 34 717 kr |
| Kongsvinger | 15,1 % | 9 335 kr | 15 871 kr | 4 092 kr | 29 298 kr |
| Øyer | 14,4 % | 12 794 kr | 23 731 kr | 2 788 kr | 39 313 kr |
| Stor-Elvdal | 14,3 % | 8 299 kr | 17 197 kr | 4 404 kr | 29 900 kr |
| Løten | 14,2 % | 12 578 kr | 20 385 kr | 3 945 kr | 36 908 kr |
| Elverum | 13,6 % | 10 154 kr | 19 724 kr | 5 206 kr | 35 084 kr |
| Folldal | 13,6 % | 7 670 kr | 21 040 kr | 1 616 kr | 30 326 kr |
| Stange | 13,3 % | 11 885 kr | 18 656 kr | 3 983 kr | 34 524 kr |
| Øystre Slidre | 13,2 % | 11 131 kr | 23 976 kr | 4 275 kr | 39 382 kr |
| Vang | 13,2 % | 12 652 kr | 34 592 kr | 5 610 kr | 52 854 kr |
| Nordre Land | 13,1 % | 9 175 kr | 19 367 kr | 4 065 kr | 32 607 kr |
| Eidskog | 13,0 % | 9 607 kr | 16 369 kr | 4 341 kr | 30 317 kr |
| Åmot | 13,0 % | 11 227 kr | 18 175 kr | 4 097 kr | 33 499 kr |
| Engerdal | 12,8 % | 8 621 kr | 21 483 kr | 3 134 kr | 33 238 kr |
| Nord-Fron | 12,7 % | 11 106 kr | 20 654 kr | 2 048 kr | 33 808 kr |
| Gjøvik | 12,6 % | 9 898 kr | 16 820 kr | 3 370 kr | 30 088 kr |
| Trysil | 12,5 % | 10 756 kr | 17 573 kr | 3 046 kr | 31 375 kr |
| Ringebu | 12,1 % | 11 523 kr | 17 580 kr | 2 487 kr | 31 590 kr |
| Hamar | 11,6 % | 11 112 kr | 16 398 kr | 2 288 kr | 29 798 kr |
| Sør-Fron | 11,5 % | 10 626 kr | 21 692 kr | 2 210 kr | 34 528 kr |
| Lesja | 11,4 % | 12 003 kr | 24 594 kr | 4 141 kr | 40 738 kr |
| Skjåk | 11,4 % | 11 251 kr | 19 602 kr | 3 811 kr | 34 664 kr |
| Tynset | 11,2 % | 13 513 kr | 21 372 kr | 3 743 kr | 38 628 kr |
| Vestre Slidre | 11,2 % | 12 052 kr | 19 681 kr | 3 074 kr | 34 807 kr |
| Alvdal | 10,9 % | 11 043 kr | 21 708 kr | 2 315 kr | 35 066 kr |
| Nord-Aurdal | 10,9 % | 10 912 kr | 18 072 kr | 3 917 kr | 32 901 kr |
| Gausdal | 10,7 % | 10 907 kr | 19 303 kr | 4 276 kr | 34 486 kr |
| Gran | 10,7 % | 8 855 kr | 18 303 kr | 2 176 kr | 29 334 kr |
| Vestre Toten | 10,3 % | 10 279 kr | 18 583 kr | 4 139 kr | 33 001 kr |
| Sør-Odal | 10,1 % | 9 700 kr | 17 541 kr | 2 710 kr | 29 951 kr |
| Os | 10,1 % | 11 506 kr | 16 524 kr | 2 778 kr | 30 808 kr |
| Østre Toten | 10,1 % | 10 601 kr | 18 467 kr | 3 363 kr | 32 431 kr |
| Ringsaker | 9,9 % | 11 609 kr | 19 357 kr | 3 029 kr | 33 995 kr |
| Sel | 9,9 % | 10 780 kr | 22 389 kr | 2 827 kr | 35 996 kr |
| Etnedal | 9,8 % | 8 378 kr | 15 852 kr | 3 944 kr | 28 174 kr |
| Lillehammer | 9,5 % | 10 821 kr | 16 454 kr | 3 063 kr | 30 338 kr |
| Dovre | 9,3 % | 11 206 kr | 13 806 kr | 3 721 kr | 28 733 kr |
| Nord-Odal | 8,0 % | 7 407 kr | 17 289 kr | 2 387 kr | 27 083 kr |
| Sør-Aurdal | 7,9 % | 9 049 kr | 19 813 kr | 3 433 kr | 32 295 kr |
| Vågå | 7,3 % | 9 876 kr | 20 413 kr | 1 887 kr | 32 176 kr |
| Lom | 6,7 % | 9 863 kr | 15 199 kr | 2 527 kr | 27 589 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Innlandet 2024
Jamnast: Lom (0,194) · Skeivast: Rendalen (0,249) · Ringsaker er nr. 21 av 46 (fylkessnitt 0,219)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,8 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,2 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Ringsaker i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Ringsaker blant dei 53 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
181. av 344
9,9 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
210. av 344
180 146 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
227. av 344
33 995 kr · på barn og unge
Gini 2024
210. av 358
0,216 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Ringsaker: nr. 181 av 344 med 9,9 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 35 612 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
43,0 år
median 44 år
Innlandet
44,3 år
median 45 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 1,3 år yngre enn fylket og 1,7 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
75,8 % i arbeid
1 % registrerte arbeidslause · 13,7 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 75,8 % | 74,9 % | 76,7 % | +0,9 |
| Registrerte arbeidslause | 1,0 % | 1,1 % | 1,4 % | −0,1 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,5 % | 1,6 % | 1,3 % | −0,1 |
| Under utdanning | 1,8 % | 2,6 % | 3,1 % | −0,8 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 13,7 % | 13,2 % | 10,3 % | +0,5 |
| AFP / alderspensjon | 1,7 % | 1,6 % | 1,3 % | +0,1 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,5 % | 5,0 % | 5,8 % | −0,5 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Innlandet
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
69,3 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Innlandet 67,1 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 69,3 % | 67,1 % | 72,1 % | +2,2 |
| 80–99 % | 6,8 % | 7,1 % | 5,4 % | −0,3 |
| 60–79 % | 5,5 % | 5,6 % | 4,2 % | −0,1 |
| 40–59 % | 6,6 % | 6,9 % | 6,0 % | −0,3 |
| 20–39 % | 5,4 % | 6,0 % | 5,7 % | −0,6 |
| 0–19 % | 6,4 % | 7,3 % | 6,6 % | −0,9 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
15 642
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
18 107
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
86,4 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 87,3 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
10 096
55,8 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
8 011
personar · 44,2 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 39,8 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
5 546
personar · 35,5 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 30,7 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−2 465
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 7 354 til 8 011 personar (42,3 % → 44,2 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 819 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (8 011 utpendlarar)
- Hamar3 247 (40,5 %)
- Lillehammer1 268 (15,8 %)
- Gjøvik742 (9,3 %)
- Oslo - Oslove616 (7,7 %)
- Stange589 (7,4 %)
- Elverum171 (2,1 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (5 546 innpendlarar)
- Hamar1 732 (31,2 %)
- Stange846 (15,3 %)
- Gjøvik561 (10,1 %)
- Lillehammer544 (9,8 %)
- Løten299 (5,4 %)
- Elverum226 (4,1 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (3 630 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +924 arbeidsplassar (+6,3 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 3 309 | 3 630 | +321 | +9,7 % |
| Transport og lagring | 591 | 789 | +198 | +33,5 % |
| Bygg og anlegg | 1 349 | 1 441 | +92 | +6,8 % |
| Industri | 2 409 | 2 494 | +85 | +3,5 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 532 | 610 | +78 | +14,7 % |
| Varehandel | 2 594 | 2 648 | +54 | +2,1 % |
| Undervisning | 935 | 971 | +36 | +3,9 % |
| Personleg tenesteyting | 379 | 410 | +31 | +8,2 % |
| Finans og forsikring | 174 | 204 | +30 | +17,2 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 410 | 436 | +26 | +6,3 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 100 | 118 | +18 | +18,0 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 536 | 545 | +9 | +1,7 % |
| Bergverk og utvinning | 10 | 7 | −3 | −30,0 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 210 | 206 | −4 | −1,9 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 648 | 631 | −17 | −2,6 % |
| Overnatting og servering | 434 | 404 | −30 | −6,9 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Industri
- Bygg og anlegg
- Undervisning
- Transport og lagring
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Innlandet | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 17 013 | 818 600 kr | 658 800 kr | 629 500 kr | 676 100 kr | −2,6 % |
| Einebuande | 6 816 | 468 600 kr | 376 200 kr | 373 100 kr | 397 500 kr | −5,4 % |
| Par utan barn | 4 618 | 1 026 100 kr | 816 800 kr | 798 800 kr | 860 000 kr | −5,0 % |
| Par med barn 0-17 år | 2 993 | 1 352 400 kr | 1 045 400 kr | 1 062 200 kr | 1 141 700 kr | −8,4 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 769 | 669 100 kr | 541 400 kr | 544 000 kr | 568 200 kr | −4,7 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
811 700 kr
Landet: 1 000 800 kr (−18,9 %)
Gjeld, median
337 500 kr
Landet: 415 800 kr (−18,8 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 253 400 kr
Landet: 1 792 100 kr (−30,1 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
352 100 kr
Landet: 378 800 kr (−7,0 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,44 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 396 124 kr
Bruttoformue per hushald
2 155 848 kr
Bankinnskot per hushald
605 612 kr
Bruttoinntekt per hushald
967 844 kr
1,72 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,72 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
13 103 kr
Innlandet 12 290 kr · Landet 12 828 kr
263 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+194 kr
Utbetalinga er 101,5 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+4 803 kr
157,9 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
1 182
Del av befolkninga
3,3 %
Barn i familiar med sosialhjelp
682
Gjennomsnittleg stønadstid
4,4 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
352
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
5,6 md
Samla stønadssum
68 361 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
34
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Innlandet og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
92,7
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 186 099 kr/år | 174 537 kr/år | +6,6 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 31 117 kr/m² | 55 627 kr/m² | −44,1 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 9 880 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −16,2 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 20 658 kr/år | 18 029 kr/år | +14,6 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 465 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +2,8 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 28,2 % · leige 2-roms 18,0 %
186 099 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
31 117 kr/m²
Alle bustadtypar · 138 omsetningar
9 880 kr/mnd
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
20 658 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 658 800 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
186 099 kr
+4,1 % frå 2024 (178 697 kr)
Snitt Innlandet
170 179 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader78 523 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi25 302 kr
- Kommunale avgifter24 583 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt4 657 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
28,2 %
186 099 kr av 658 800 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
18,0 %
118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 658 800 kr | 28,2 % | 18,0 % |
| Einebuande | 376 200 kr | 49,5 % | 31,5 % |
| Par utan barn | 816 800 kr | 22,8 % | 14,5 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 045 400 kr | 17,8 % | 11,3 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 541 400 kr | 34,4 % | 21,9 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
31 117 kr/m²
138 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
21 942 kr/m²
70 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
33 455 kr/m²
27 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
45 240 kr/m²
41 salg
Landet: 71 644
Totalt 138 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Innlandet | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 31 117 | 28 898 | 55 627 |
| Einebustader | 21 942 | 19 813 | 29 924 |
| Småhus | 33 455 | 31 644 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 45 240 | 42 751 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
9 880 kr
2 500 kr per m² per år
+3,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire Estimat | 9 300 | 10 000 | 10 600 | 11 100 | 11 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 35 785.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
20 658 kr
+0,5 % frå 2025
Snitt Innlandet 2026
20 411 kr
Kommunen ligger 1,2 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 14,6 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Innlandet
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 5 397 | 5 334 | 6 540 | 7 330 | 7 703 | 8 000 |
| Avløp | 7 472 | 7 545 | 8 069 | 8 679 | 9 200 | 9 479 |
| Avfall | 2 761 | 2 877 | 2 937 | 2 553 | 2 600 | 2 600 |
| Feiing og tilsyn | 689 | 695 | 836 | 793 | 1 049 | 579 |
| Sum årsgebyr | 16 319 | 16 451 | 18 382 | 19 355 | 20 552 | 20 658 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 406 | 1 462 | 1 316 | 572 | 583 | 755 |
| Vatn per m³ | 28,2 | 25,1 | 24,1 | 28,1 | 29,5 | 31 |
| Avløp per m³ | 42,7 | 40,3 | 27,8 | 31,8 | 34,2 | 35,4 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | — | — | 40 500 | 51 000 | 53 650 | 55 800 |
| Tilknytningsgebyr vatn (låg) | 20 177 | 20 177 | — | — | — | — |
| Tilknytningsgebyr vatn (høg) | 40 354 | 40 354 | — | — | — | — |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | — | — | 46 000 | 51 000 | 53 650 | 55 800 |
| Tilknytningsgebyr avløp (låg) | 27 960 | 27 960 | — | — | — | — |
| Tilknytningsgebyr avløp (høg) | 46 587 | 46 587 | — | — | — | — |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno