Sør-Odal kommunevåpen

Sør-Odal

Innlandet

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2020: Sør-Odal gjekk frå kode 0419 til 3415. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Hedmark til Innlandet. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

ArbeiderpartietArbeiderpartiet
BK
RødtRødt
Sosialistisk VenstrepartiSosialistisk Venstreparti
PensjonistpartietPensjonistpartiet

Ordførar

Knut Hvithammer (Ap)

Kommunenummer

3415

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

965 618

tusen kr

Utgifter

917 456

tusen kr

Driftsmargin

4,99%

Investeringar

72 677

tusen kr

Eigedelar

2 493 856

tusen kr

Total gjeld

2 050 971

tusen kr

(Lån: 1 938 771 + Gjeld: 112 200)

Gjeldsandel

82,24%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

6,5 ‰

Bustadsats

4 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

5 176 kr

Totale inntekter

27 492

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k250k500k750k1 000kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,7M1,3M2M2,6M0%25%50%75%100%Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 964 764 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Rammetilskot34,6 %34,7 %29,9 %−0,1
Inntekts- og formuesskatt29,1 %24,0 %36,0 %+5,1
Overføringar og tilskot frå andre18,6 %16,1 %12,3 %+2,5
Sals- og leigeinntekter9,7 %13,3 %12,0 %−3,6
Eigedomsskatt2,8 %3,7 %2,7 %−0,8
Andre overføringar frå staten2,8 %5,0 %4,3 %−2,2
Brukarbetalingar2,4 %2,4 %2,5 %+0,0

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Rammetilskot
  • Inntekts- og formuesskatt
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Sals- og leigeinntekter
  • Eigedomsskatt
  • Andre overføringar frå staten
  • Brukarbetalingar
  • Andre skatteinntekter
2020202120222023202420250250k500k750k1MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %9 %18 %27 %36 %RammetilskotInntekts- og formuesskattOverføringar og tilskot frå andreSals- og leigeinntekterEigedomsskattAndre overføringar frå statenBrukarbetalingarAndre skatteinntekter

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 668 977 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg38,6 %39,2 %34,9 %−0,6
Grunnskule19,9 %17,3 %19,9 %+2,6
Barnehage11,0 %9,5 %12,9 %+1,5
Eigedomsforvaltning7,1 %7,8 %8,0 %−0,7
Administrasjon6,1 %7,7 %5,7 %−1,6
Sosialsektoren5,2 %4,7 %6,0 %+0,5
Barnevern3,1 %3,3 %3,4 %−0,2
Kultur2,5 %3,1 %3,6 %−0,6
Plan, byggesak og miljø1,5 %1,3 %1,3 %+0,2
Brann- og ulykkesvern1,5 %1,5 %1,2 %+0,0
Samferdsel1,3 %1,7 %1,4 %−0,4
Politisk styring1,0 %1,1 %0,6 %−0,1
Kyrkje0,8 %1,0 %0,8 %−0,2
Næringsforvaltning0,5 %0,4 %0,0 %+0,1

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Kultur
  • Plan, byggesak og miljø
  • Brann- og ulykkesvern
  • Samferdsel
  • Politisk styring
  • Kyrkje
  • Næringsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250200k400k600k800kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenBarnevernKulturSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøPolitisk styringKyrkjeNæringsforvaltningKommunale bustaderVatn, avløp, renovasjon (VAR)Fellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning53 28147 39744 13645 80347 77050 9297,1 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−3 9261 2918352 275−6 516−11 680—
Grunnskule104 665102 619107 797120 852134 993143 22119,9 %
Helse og omsorg185 931199 171208 130241 693241 253277 48138,6 %
Samferdsel7 1567 2026 7547 9998 9399 0051,3 %
Barnehage58 50162 28064 80477 34876 92479 19911,0 %
Kultur11 58112 41614 89317 24414 68018 0342,5 %
Kommunale bustader−440−25−573 6994 304−4 993—
Næringsforvaltning5 7853 1405 4694 6753 2943 3780,5 %
Administrasjon43 35245 76746 86745 08148 34543 6846,1 %
Plan, byggesak og miljø5 1273 5218 1219 98310 28310 5871,5 %
Sosialsektoren25 74229 50632 38539 66442 82937 7485,2 %
Brann- og ulykkesvern5 7689 14710 30510 67410 12710 4461,5 %
Kyrkje4 8024 5594 4185 2125 9346 0050,8 %
Barnevern15 02215 37019 06019 60720 45822 1273,1 %
Fellesutgifter−2 402−24 479−23 331−50 672−21 550−33 403—
Politisk styring5 0665 4525 5716 3136 4407 2091,0 %
Sum netto driftsutgifter525 011524 334556 157607 450648 507668 977100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 82 781 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)26,0 %21,3 %23,2 %+4,7
Samferdsel15,7 %8,2 %8,1 %+7,6
Helse og omsorg14,7 %11,8 %6,7 %+2,9
Eigedomsforvaltning12,5 %23,8 %25,4 %−11,2
Kommunale bustader11,0 %7,2 %7,5 %+3,8
Brann- og ulykkesvern7,6 %3,8 %1,6 %+3,8
Fellesutgifter4,0 %0,7 %0,2 %+3,4
Grunnskule2,5 %6,2 %11,9 %−3,8
Kultur2,2 %4,5 %6,1 %−2,3
Plan, byggesak og miljø1,5 %1,1 %1,9 %+0,3
Administrasjon0,9 %4,5 %2,3 %−3,6
Barnehage0,7 %3,6 %2,7 %−2,9
Næringsforvaltning0,7 %2,5 %1,5 %−1,9

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Samferdsel
  • Helse og omsorg
  • Eigedomsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Brann- og ulykkesvern
  • Fellesutgifter
  • Grunnskule
  • Kultur
  • Plan, byggesak og miljø
  • Administrasjon
  • Barnehage
  • Næringsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Politisk styring
202020212022202320242025025k50k75k100kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %7 %14 %21 %28 %Vatn, avløp, renovasjon (VAR)EigedomsforvaltningHelse og omsorgSamferdselKommunale bustaderBrann- og ulykkesvernGrunnskuleKulturAdministrasjonFellesutgifterBarnehageNæringsforvaltningPlan, byggesak og miljøKyrkjeSosialsektorenBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning6 5689 9563 9407 5384 51410 38512,5 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)10 6468 69119 03422 98751 90921 56026,0 %
Grunnskule3 7793 3227883982 6562 0412,5 %
Helse og omsorg1 0324 0281 9934 5613 80212 18314,7 %
Samferdsel9 9714 1434 5182 7852 87913 01315,7 %
Barnehage32501724 7449666050,7 %
Kultur1 6288 3631 073646391 8032,2 %
Kommunale bustader034834 84134 37216 7289 07311,0 %
Næringsforvaltning8 146074304 0425520,7 %
Administrasjon1 4381 9261 9581 4974077410,9 %
Plan, byggesak og miljø1 0681 3399402 8663 6591 2111,5 %
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern8810027206 2637,6 %
Kyrkje01 3000000—
Barnevern000000—
Fellesutgifter019007273 3514,0 %
Politisk styring00056400—
Sum investeringsutgifter45 48243 43570 00082 64892 92882 781100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

236 mill. kr

236 382 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

24,5 %

24,8 % i 2020

Fylke: 25,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

3,11

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,98 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+59 mill. kr

+33 %

Utan premieavvik 2025

165 mill. kr

17,1 % av driftsinntektene

Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

349 mill. kr

minus 112 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.90 mill.180 mill.270 mill.360 mill.Kraftig fallNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,801,602,403,20Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (46 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

71 mill. kr

av ein arbeidskapital på 236 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

30,1 %

2020: 22,4 %

Fylke og land 2025

42,7 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−30,9 pp

+7,7 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (44 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

10,1 %

2020: 10,3 %

Disposisjonsfond 2025

98 mill. kr

97 875 tusen kr

Fylke og land 2025

12,4 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−0,2 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %5 %10 %15 %20 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

194 mill. kr

194 399 tusen kr

Andel av driftsinntektene

20,1 %

2020: 15,6 %

Fylke og land 2025

20,4 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

50 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 mill.50 mill.100 mill.150 mill.200 mill.Kraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond97 87550,3 %
Bundne driftsfond22 73711,7 %
Ubunde investeringsfond53 34127,4 %
Bundne investeringsfond20 44610,5 %
Sum fond194 399100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

35 937 m²

+ 0 m² leigd = 35 937 m² i alt

Areal per innbyggjar

4,41 m²

8 150 innbyggjarar

Fylket: 5,77 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

131 kr

5 mill. kr i alt

Fylket: 78 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 42–164 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

0–32 mill. kr

0–3 986 kr per innbyggjar

0–904 kr per m²

Driftsutgifter per m²

716 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

226 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

183 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

8,2 %

netto til eigedomsforvaltning

392 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 44 av 46 i fylket (høgast: Tolga 11,28 m² · lågast: Nord-Aurdal 4,15 m² · median 6,75 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 7 av 46 i fylket (høgast: Lom 240 kr · lågast: Våler (Innlandet) 15 kr · median 77 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 45 av 46 i fylket (høgast: Sør-Fron 13 506 kr · lågast: Nord-Aurdal 3 832 kr · median 7 335 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k4k7k11k14kSkulelokaleInstitusjonslokaleAdministrasjonslokaleIdrettsbygg og -anleggBarnehagelokaleKulturbygg

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720192020202120222023202420250k10k20k30k40k02467

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720192020202120222023202420250150300450600

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202015201620172019202020212022202320242025−11 mill.−6 mill.0 mill.6 mill.11 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 0 mill. kr og 32 mill. kr – det vil seie 0–904 kr per kvadratmeter eller 0–3 986 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Sør-Odal, 2020–2025.

2023 · Markert fallFonda fall 12,8 % frå 2022 til 2023

Frå 167 mill. kr til 145 mill. kr – ein nedgang på 3,8 prosentpoeng av driftsinntektene (20,5 % → 16,7 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2022 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 14,4 % frå 2021 til 2022

Frå 183 mill. kr til 157 mill. kr – ein nedgang på 5,0 prosentpoeng av driftsinntektene (24,3 % → 19,3 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Innlandet

Kor Sør-Odal rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

19. av 46

i fylket i 2025 · 3,11

Fylkessnitt: 2,98

Landssnitt: 2,82

Nr. 113 av 357 i landet

1.Rendalen8,2
2.Skjåk4,73
3.Nord-Fron4,35
18.Sør-Fron3,19
19.Sør-Odal3,11
20.Alvdal3,07
46.Åsnes0,55

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

22. av 46

i fylket i 2025 · 24,5 %

Fylkessnitt: 25,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 155 av 357 i landet

1.Rendalen74,3 %
2.Gjøvik47,4 %
3.Ringebu46,2 %
21.Gausdal24,7 %
22.Sør-Odal24,5 %
23.Øyer24,4 %
46.Åsnes−5,7 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

15. av 46

i fylket i 2025 · 212,4 %

Fylkessnitt: 232,6 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 98 av 357 i landet

1.Nord-Fron192,1 %
2.Nord-Aurdal192,7 %
3.Løten193,9 %
14.Vang210,2 %
15.Sør-Odal212,4 %
16.Tolga216,3 %
46.Vestre Toten303,2 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

17. av 44

i fylket i 2025 · 30,1 %

Fylkessnitt: 42,7 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 134 av 346 i landet

1.Skjåk1,4 %
2.Rendalen1,8 %
3.Lom4,2 %
16.Alvdal28,5 %
17.Sør-Odal30,1 %
18.Lesja30,5 %
44.Grue260 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020713 251689 39238 9141 610 11990 32839 663
2021753 164711 12636 0991 583 305101 12658 829
2022813 279774 13166 1491 620 360106 39365 519
2023869 429868 19775 1721 726 781118 36281 769
2024912 605901 83188 4141 768 452121 40379 593
2025965 618917 45672 6771 938 771112 20071 099

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

1 111

Landet 946 · Innlandet 840

Fastlegeavtalar

6

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

101

2 opne lister · 3,69 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Innlandet
  • Landet
  • Sør-Odal
2020202120222023202420250 %3 %6 %9 %12 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Sør-Odal
202020212022202320242025035070010501400

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 147 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 22 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 112 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,6 barn

2025

Innlandet: 5,6

Landet: 5,7

Nr. 14 av 46 i fylket (høgast: Gjøvik 5,9 · lågast: Stor-Elvdal 3,5) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

307

Årsverk til grunnbemanning

73,9

Årsverk i alt

84,3

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

38,9 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

8,7 elevar

2025

Innlandet: 8,2

Landet: 8,8

Nr. 6 av 46 i fylket (høgast: Hamar 9,8 · lågast: Engerdal 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

743

Lærarårsverk

85,4

Lærarårsverk utan lange fråvær

80,8

Årsverk i sektoren

135,3

Av dei assistentårsverk

31,8

Elevar per årsverk i sektoren

5,5

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420255791112

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

3,12 brukarar

2025

Innlandet: 2,10

Landet: 1,72

Nr. 3 av 46 i fylket (høgast: Ringebu 3,23 · lågast: Gran 1,14) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,32

Brukarar av heimetenester

786

Brukarar av institusjonstenester

65

Årsverk i helse og omsorg

336,2

Med helsefagleg utdanning

76,7 %

Innbyggjarar 80+

422

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420251,31,82,33,3

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,6 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (39,0 %), 2023 (35,8 %), 2024 (40,7 %), 2025 (38,9 %)

Siste år: 38,9 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk InnlandetÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning73,9−6,3−7,9 %−25−7,5 %+2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk85,4+8,2+10,6 %−50−6,3 %−1,4 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk336,2+33,8+11,2 %+499+141,8 %+7,6 %+11,8 %

Barnehage: 6,3 færre årsverk til grunnbemanning (−7,9 %) med færre barn med plass (−7,5 %). Grunnskule: 8,2 fleire lærarårsverk (+10,6 %) med færre elevar (−6,3 %). Helse og omsorg: 33,8 fleire årsverk (+11,2 %) med fleire tenestemottakarar (+141,8 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 74 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,6

Etter kutt

5,6

Innlandet

5,6

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 85 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

8,7

Etter kutt

8,7

Innlandet

8,2

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 336 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

3,12

Etter kutt

3,12

Innlandet

2,10

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250200400600800

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

94,2 %

2025

Innlandet: 94,2

Landet: 94,5

Nr. 22 av 46 i fylket (høgast: Stange 99,3 · lågast: Etnedal 56,7)

Barn med plass

307

1–2 år

87,5 %

3–5 år

98,1 %

Barn 1–5 år

348

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202589929597

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

743,0 elevar

2025

Innlandet: 204,2

Landet: 247,9

Nr. 1 av 46 i fylket (høgast: Sør-Odal 743,0 · lågast: Stor-Elvdal 73,0)

Elevar

743

Skular

1

Barn 6–15 år

812

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025187387587798

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

19,9 plassar

2025

Innlandet: 32,8

Landet: 29,7

Nr. 44 av 46 i fylket (høgast: Løten 58,8 · lågast: Østre Toten 14,9)

Sjukeheimsplassar

76

Omsorgsbustader

8

Innbyggjarar 80+

422

Berre sjukeheim per 100

18,0

Berre omsorgsbustad per 100

1,9

Av dei i bustad er 80+

—

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202519242939

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

13,4 plassar

2025

Innlandet: 16,4

Landet: 14,7

Nr. 32 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 88,6 · lågast: Sør-Fron 0,0)

Elevplassar

145

Elevar

136

Barn 6–18 år

1 082

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420258111418

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Sør-Odal veks frå 348 i 2025 til 352 i 2050 – ei endring på 1,1 %. Held kommunen dei 307 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 88,2 til 87,2 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 310 plassar – 3 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500951902853800150300403

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Sør-Odal fell frå 812 i 2025 til 790 i 2050 – ei endring på −2,7 %. Med same del av barna i kommunal skule (91,5 %) blir det 723 elevar, ned 20 frå 743 i dag. Held kommunen dei 1 skulane ho har, fell snittet frå 743,0 til 723,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 1,0 skular – like mange som i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205002505007501 0000250500750966

Den raude stipla linja er dagens snitt på 743,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Sør-Odal veks frå 422 i 2025 til 1 082 i 2050 – ei endring på 156,4 %. Held kommunen dei 84 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 19,9 til 7,8 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 215 plassar – 131 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205003006009001 200070140210269

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Innlandet
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

3 613

i Innlandet, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

2,3 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Sverige

1 123 personar (31 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

952 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

03006009001 200SverigePolenLitauenAndre nye EU-land (etter2004)NoregAsiaAndre EU/EFTA-land (før2004)Europa utanomEU/EFTA/StorbritanniaDanmarkTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

02505007501 000Bygg, anlegg, kraft ogrenovasjonHelse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk ogfiskeIndustriTransport og lagringOvernatting og serveringUtleige av arbeidskraftVarehandelUndervisningTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Innlandet
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

5,65%

Frå 8 112 til 8 570

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k2,5k5k7,5k10k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

66,7

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 31,3 · Eldre 35,4

Innlandet

71,6

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 34,5 · Eldre 37,1

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 2,6 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 4,9 færre enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenInnlandetLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

46,0 år

+0,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 69,1

2040

48,1 år

+3,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 79,4

2050

49,4 år

+4,3 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 86,0

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
20202026203020352040204520503841444750i dagNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Sør-Odal, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,209

2013: 0,198

Fylke og land

0,223

Landet: 0,248

P90/P10

2,400

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

10,1 %

126 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

29,6 %

i dei tre lågaste gruppene · 25,1 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202013201420152016201720182019202020212022202320240,180,210,240,270,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr8,0 %−2,0 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr11,0 %+1,0 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr10,6 %+0,6 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,7 %−0,3 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr11,1 %+1,1 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr11,4 %+1,4 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr13,0 %+3,0 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr8,4 %−1,6 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr6,3 %−3,7 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Innlandet 2022-2024

Flest: Våler (Innlandet) (28,7 %) · Færrast: Lom (6,7 %) · Sør-Odal er nr. 35 av 46 (fylkessnitt 12,6 % · 7 085 barn i heile fylket)

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Rendalen23,1 %
3.Grue19,8 %
4.Åsnes18,7 %
5.Tolga17,1 %
6.Søndre Land16,2 %
7.Kongsvinger15,1 %
8.Øyer14,4 %
9.Stor-Elvdal14,3 %
10.Løten14,2 %
11.Elverum13,6 %
12.Folldal13,6 %
13.Stange13,3 %
14.Øystre Slidre13,2 %
15.Vang13,2 %
16.Nordre Land13,1 %
17.Eidskog13,0 %
18.Åmot13,0 %
19.Engerdal12,8 %
20.Nord-Fron12,7 %
21.Gjøvik12,6 %
22.Trysil12,5 %
23.Ringebu12,1 %
24.Hamar11,6 %
25.Sør-Fron11,5 %
26.Lesja11,4 %
27.Skjåk11,4 %
28.Tynset11,2 %
29.Vestre Slidre11,2 %
30.Alvdal10,9 %
31.Nord-Aurdal10,9 %
32.Gausdal10,7 %
33.Gran10,7 %
34.Vestre Toten10,3 %
35.Sør-Odal10,1 %
36.Os10,1 %
37.Østre Toten10,1 %
38.Ringsaker9,9 %
39.Sel9,9 %
40.Etnedal9,8 %
41.Lillehammer9,5 %
42.Dovre9,3 %
43.Nord-Odal8,0 %
44.Sør-Aurdal7,9 %
45.Vågå7,3 %
46.Lom6,7 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Innlandet: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,010).

Sør-Odal brukar

29 951 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

33 118 kr

barnefattigdom 12,6 %

Brukar mest

Vang

52 854 kr · 13,2 % fattigdom

Brukar minst

Grue

24 800 kr · 19,8 % fattigdom

5,7 %11,7 %17,7 %23,7 %29,7 %Barn i vedvarande låginntekt22 80031 30039 80048 30054 854
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Våler (Innlandet)28,7 %6 853 kr16 985 kr6 264 kr30 102 kr
Rendalen23,1 %8 158 kr19 786 kr3 871 kr31 815 kr
Grue19,8 %8 478 kr12 848 kr3 474 kr24 800 kr
Åsnes18,7 %8 644 kr15 123 kr5 590 kr29 357 kr
Tolga17,1 %14 211 kr22 427 kr4 369 kr41 007 kr
Søndre Land16,2 %11 193 kr17 335 kr6 189 kr34 717 kr
Kongsvinger15,1 %9 335 kr15 871 kr4 092 kr29 298 kr
Øyer14,4 %12 794 kr23 731 kr2 788 kr39 313 kr
Stor-Elvdal14,3 %8 299 kr17 197 kr4 404 kr29 900 kr
Løten14,2 %12 578 kr20 385 kr3 945 kr36 908 kr
Elverum13,6 %10 154 kr19 724 kr5 206 kr35 084 kr
Folldal13,6 %7 670 kr21 040 kr1 616 kr30 326 kr
Stange13,3 %11 885 kr18 656 kr3 983 kr34 524 kr
Øystre Slidre13,2 %11 131 kr23 976 kr4 275 kr39 382 kr
Vang13,2 %12 652 kr34 592 kr5 610 kr52 854 kr
Nordre Land13,1 %9 175 kr19 367 kr4 065 kr32 607 kr
Eidskog13,0 %9 607 kr16 369 kr4 341 kr30 317 kr
Åmot13,0 %11 227 kr18 175 kr4 097 kr33 499 kr
Engerdal12,8 %8 621 kr21 483 kr3 134 kr33 238 kr
Nord-Fron12,7 %11 106 kr20 654 kr2 048 kr33 808 kr
Gjøvik12,6 %9 898 kr16 820 kr3 370 kr30 088 kr
Trysil12,5 %10 756 kr17 573 kr3 046 kr31 375 kr
Ringebu12,1 %11 523 kr17 580 kr2 487 kr31 590 kr
Hamar11,6 %11 112 kr16 398 kr2 288 kr29 798 kr
Sør-Fron11,5 %10 626 kr21 692 kr2 210 kr34 528 kr
Lesja11,4 %12 003 kr24 594 kr4 141 kr40 738 kr
Skjåk11,4 %11 251 kr19 602 kr3 811 kr34 664 kr
Tynset11,2 %13 513 kr21 372 kr3 743 kr38 628 kr
Vestre Slidre11,2 %12 052 kr19 681 kr3 074 kr34 807 kr
Alvdal10,9 %11 043 kr21 708 kr2 315 kr35 066 kr
Nord-Aurdal10,9 %10 912 kr18 072 kr3 917 kr32 901 kr
Gausdal10,7 %10 907 kr19 303 kr4 276 kr34 486 kr
Gran10,7 %8 855 kr18 303 kr2 176 kr29 334 kr
Vestre Toten10,3 %10 279 kr18 583 kr4 139 kr33 001 kr
Sør-Odal10,1 %9 700 kr17 541 kr2 710 kr29 951 kr
Os10,1 %11 506 kr16 524 kr2 778 kr30 808 kr
Østre Toten10,1 %10 601 kr18 467 kr3 363 kr32 431 kr
Ringsaker9,9 %11 609 kr19 357 kr3 029 kr33 995 kr
Sel9,9 %10 780 kr22 389 kr2 827 kr35 996 kr
Etnedal9,8 %8 378 kr15 852 kr3 944 kr28 174 kr
Lillehammer9,5 %10 821 kr16 454 kr3 063 kr30 338 kr
Dovre9,3 %11 206 kr13 806 kr3 721 kr28 733 kr
Nord-Odal8,0 %7 407 kr17 289 kr2 387 kr27 083 kr
Sør-Aurdal7,9 %9 049 kr19 813 kr3 433 kr32 295 kr
Vågå7,3 %9 876 kr20 413 kr1 887 kr32 176 kr
Lom6,7 %9 863 kr15 199 kr2 527 kr27 589 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Innlandet 2024

Jamnast: Lom (0,194) · Skeivast: Rendalen (0,249) · Sør-Odal er nr. 11 av 46 (fylkessnitt 0,219)

1.Lom0,194
2.Vestre Toten0,196
3.Skjåk0,199
4.Gausdal0,201
5.Løten0,203
6.Vågå0,204
7.Sel0,204
8.Nordre Land0,206
9.Nord-Odal0,208
10.Etnedal0,208
11.Sør-Odal0,209
12.Alvdal0,209
13.Tynset0,210
14.Søndre Land0,211
15.Engerdal0,212
16.Øyer0,212
17.Nord-Aurdal0,212
18.Sør-Aurdal0,213
19.Lesja0,214
20.Ringebu0,214
21.Ringsaker0,216
22.Vestre Slidre0,218
23.Trysil0,220
24.Østre Toten0,220
25.Os0,221
26.Sør-Fron0,221
27.Vang0,221
28.Stange0,223
29.Elverum0,225
30.Folldal0,226
31.Nord-Fron0,226
32.Øystre Slidre0,226
33.Kongsvinger0,228
34.Lillehammer0,228
35.Stor-Elvdal0,229
36.Gjøvik0,230
37.Eidskog0,230
38.Tolga0,230
39.Gran0,231
40.Dovre0,235
41.Hamar0,238
42.Åmot0,238
43.Åsnes0,239
44.Våler (Innlandet)0,239
45.Grue0,246
46.Rendalen0,249

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 1,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,7 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Sør-Odal i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Sør-Odal blant dei 50 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

173. av 344

10,1 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

226. av 344

177 723 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

325. av 344

29 951 kr · på barn og unge

Gini 2024

278. av 358

0,209 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Sør-Odal: nr. 173 av 344 med 10,1 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,5%
49,5%
Menn: 4 099Kvinner: 4 013

Aldersfordeling

0-5 år
5,3%
6-12 år
6,7%
13-15 år
3,4%
16-19 år
4,3%
20-44 år
27,6%
45-66 år
32,5%
67-79 år
15,3%
80+ år
4,9%

Totalt: 8 112 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

45,1 år

median 47 år

Innlandet

44,3 år

median 45 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 0,8 år eldre enn fylket og 3,8 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

497 400

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

832 600 kr

Etter skatt: 671 000 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,08 personar

(3 891 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt InnlandetLandet

73 % i arbeid

1,3 % registrerte arbeidslause · 15,2 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)73,0 %74,9 %76,7 %−1,9
Registrerte arbeidslause1,3 %1,1 %1,4 %+0,2
På arbeidsmarkedstiltak1,6 %1,6 %1,3 %0,0
Under utdanning2,0 %2,6 %3,1 %−0,6
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd15,2 %13,2 %10,3 %+2,0
AFP / alderspensjon2,1 %1,6 %1,3 %+0,5
Andre utanfor arbeidsstyrken4,9 %5,0 %5,8 %−0,1

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Innlandet
2018201920202021202220232024202572 %74 %76 %78 %80 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt InnlandetLandet

69,7 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Innlandet 67,1 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)69,7 %67,1 %72,1 %+2,6
80–99 %6,4 %7,1 %5,4 %−0,7
60–79 %4,8 %5,6 %4,2 %−0,8
40–59 %6,7 %6,9 %6,0 %−0,2
20–39 %5,6 %6,0 %5,7 %−0,4
0–19 %6,8 %7,3 %6,6 %−0,5

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

2 639

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

3 904

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

67,6 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 87,3 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

1 503

38,5 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

2 401

personar · 61,5 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 39,8 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

1 136

personar · 43 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 30,7 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−1 265

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 2 352 til 2 401 personar (60,7 % → 61,5 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 147 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202509001 8002 7003 50056 %59 %62 %66 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (2 401 utpendlarar)

  • Kongsvinger733 (30,5 %)
  • Oslo - Oslove395 (16,5 %)
  • Nes348 (14,5 %)
  • Ullensaker229 (9,5 %)
  • Nord-Odal171 (7,1 %)
  • Lillestrøm146 (6,1 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (1 136 innpendlarar)

  • Kongsvinger366 (32,2 %)
  • Nord-Odal242 (21,3 %)
  • Nes199 (17,5 %)
  • Oslo - Oslove63 (5,5 %)
  • Eidskog46 (4,0 %)
  • Ullensaker36 (3,2 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
02505007501 000Helse- og sosialtenesterIndustriVarehandelBygg og anleggUndervisningTransport og lagringPersonleg tenesteytingJordbruk, skogbruk og fiskeOvernatting og serveringOffentleg administrasjon ogforsvarTeknisk tenesteyting, eigedomForretningsmessig tenesteytingElektrisitet, vatn og renovasjonFinans og forsikringInformasjon og kommunikasjonBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (650 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +160 arbeidsplassar (+6,5 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Helse- og sosialtenester585650+65+11,1 %
Transport og lagring112153+41+36,6 %
Industri353392+39+11,0 %
Teknisk tenesteyting, eigedom4371+28+65,1 %
Finans og forsikring1538+23+153,3 %
Varehandel274296+22+8,0 %
Bygg og anlegg257271+14+5,4 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon5061+11+22,0 %
Overnatting og servering101112+11+10,9 %
Informasjon og kommunikasjon911+2+22,2 %
Forretningsmessig tenesteyting6869+1+1,5 %
Offentleg administrasjon og forsvar818100,0 %
Bergverk og utvinning65−1−16,7 %
Personleg tenesteyting134133−1−0,7 %
Jordbruk, skogbruk og fiske130122−8−6,2 %
Undervisning244157−87−35,7 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Industri
  • Varehandel
  • Bygg og anlegg
  • Undervisning
  • Transport og lagring
201820192020202120222023202420250200400600800Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – InnlandetEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald3 891832 600 kr671 000 kr629 500 kr676 100 kr−0,8 %
Einebuande1 517473 600 kr385 200 kr373 100 kr397 500 kr−3,1 %
Par utan barn1 1181 001 800 kr806 000 kr798 800 kr860 000 kr−6,3 %
Par med barn 0-17 år6031 342 000 kr1 036 300 kr1 062 200 kr1 141 700 kr−9,2 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år153644 700 kr535 100 kr544 000 kr568 200 kr−5,8 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

752 000 kr

Landet: 1 000 800 kr (−24,9 %)

Gjeld, median

315 100 kr

Landet: 415 800 kr (−24,2 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 249 700 kr

Landet: 1 792 100 kr (−30,3 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

392 600 kr

Landet: 378 800 kr (+3,6 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,34 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 308 480 kr

Bruttoformue per hushald

2 174 478 kr

Bankinnskot per hushald

683 124 kr

Bruttoinntekt per hushald

974 226 kr

1,74 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,74 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

13 793 kr

Innlandet 12 290 kr · Landet 12 828 kr

300 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

+884 kr

Utbetalinga er 106,8 % av referansebudsjettet

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+5 493 kr

166,2 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

300

Del av befolkninga

3,7 %

Barn i familiar med sosialhjelp

147

Gjennomsnittleg stønadstid

5,1 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

116

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

6,5 md

Samla stønadssum

21 103 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Innlandet og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

83,8

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−60 %−40 %−20 %0 %+20 %BokostnadBustadprisLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

174 813 kr/år174 537 kr/år+0,2 % som landet
Bustadpris, alle bustadtypar

2026 K3 · SSB 14310

24 901 kr/m²55 627 kr/m²−55,2 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

16 364 kr/år18 029 kr/år−9,2 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 560 kr/mnd1 425 kr/mnd+9,5 % dyrare

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 26,1 % · leige 2-roms 15,5 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 671 000 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

174 813 kr

+5,0 % frå 2024 (166 431 kr)

Snitt Innlandet

170 179 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader73 147 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi25 302 kr
  • Kommunale avgifter19 122 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt4 207 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

26,1 %

174 813 kr av 671 000 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

15,5 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald671 000 kr26,1 %15,5 %
Einebuande385 200 kr45,4 %27,0 %
Par utan barn806 000 kr21,7 %12,9 %
Par med barn 0-17 år1 036 300 kr16,9 %10,0 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år535 100 kr32,7 %19,4 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 26,1 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K3

24 901 kr/m²

39 salg
Landet: 55 627

Einebustader 2026 K3

20 639 kr/m²

27 salg
Landet: 29 924

Småhus 2026 K3

—

3 salg
Landet: 41 812

Blokkleilegheiter 2026 K3

—

9 salg
Landet: 71 644

Totalt 39 bustadomsetningar i 2026 K3.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K12025 K22025 K32025 K42026 K12026 K22026 K30k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K3KommunenSnitt InnlandetLandet
Alle bustadtypar24 90128 89855 627
Einebustader20 63919 81329 924
Småhus—31 64441 812
Blokkleilegheiter—42 75171 644

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 8 225.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

16 364 kr

+2,9 % frå 2025

Snitt Innlandet 2026

20 411 kr

Kommunen ligger 19,8 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 9,2 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Innlandet
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k6k11k17k22k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 1383 1373 5833 8374 4754 660
Avløp3 8483 9646 1666 4767 1458 035
Avfall2 4482 8352 8353 1833 6073 000
Feiing og tilsyn536563669669669669
Sum årsgebyr9 97010 49913 25314 16515 89616 364
Septiktømming (årsgebyr)2 3502 0371 8562 3782 6043 000
Målarleige————2500
Vatn per m³15,315,51616,118,520,4
Avløp per m³18,319,128,827,932,336,9
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)12 00012 00012 00012 000——
Tilknytningsgebyr vatn (låg)—————11 000
Tilknytningsgebyr vatn (høg)—————36 000
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)12 00012 00012 00012 000——
Tilknytningsgebyr avløp (låg)—————11 000
Tilknytningsgebyr avløp (høg)—————36 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno