Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2020: Skjåk gjekk frå kode 0513 til 3433. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Oppland til Innlandet. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 374 329 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 29,2 % | 34,7 % | 29,9 % | −5,5 |
| Inntekts- og formuesskatt | 19,8 % | 24,0 % | 36,0 % | −4,2 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 18,3 % | 16,1 % | 12,3 % | +2,2 |
| Sals- og leigeinntekter | 13,0 % | 13,3 % | 12,0 % | −0,4 |
| Andre overføringar frå staten | 6,0 % | 5,0 % | 4,3 % | +1,0 |
| Andre skatteinntekter | 5,9 % | 0,9 % | 0,4 % | +5,0 |
| Eigedomsskatt | 5,3 % | 3,7 % | 2,7 % | +1,6 |
| Brukarbetalingar | 2,5 % | 2,4 % | 2,5 % | +0,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Overføringar og tilskot frå andre
- Sals- og leigeinntekter
- Andre overføringar frå staten
- Andre skatteinntekter
- Eigedomsskatt
- Brukarbetalingar
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 242 227 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 34,8 % | 39,2 % | 34,9 % | −4,4 |
| Grunnskule | 15,5 % | 17,3 % | 19,9 % | −1,8 |
| Eigedomsforvaltning | 10,5 % | 7,8 % | 8,0 % | +2,7 |
| Administrasjon | 10,3 % | 7,7 % | 5,7 % | +2,6 |
| Barnehage | 8,9 % | 9,5 % | 12,9 % | −0,6 |
| Kultur | 5,5 % | 3,1 % | 3,6 % | +2,4 |
| Sosialsektoren | 3,4 % | 4,7 % | 6,0 % | −1,3 |
| Barnevern | 3,0 % | 3,3 % | 3,4 % | −0,2 |
| Plan, byggesak og miljø | 2,0 % | 1,3 % | 1,3 % | +0,7 |
| Politisk styring | 1,4 % | 1,1 % | 0,6 % | +0,3 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,4 % | 1,5 % | 1,2 % | −0,1 |
| Samferdsel | 1,3 % | 1,7 % | 1,4 % | −0,4 |
| Kyrkje | 1,0 % | 1,0 % | 0,8 % | −0,0 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 1,0 % | 0,1 % | 0,0 % | +0,9 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Eigedomsforvaltning
- Administrasjon
- Barnehage
- Kultur
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Plan, byggesak og miljø
- Politisk styring
- Brann- og ulykkesvern
- Samferdsel
- Kyrkje
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Kommunale bustader
- Næringsforvaltning
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 20 505 | 22 249 | 22 073 | 23 023 | 24 050 | 28 866 | 10,5 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 1 809 | 2 601 | 2 973 | 4 166 | 3 384 | 2 684 | 1,0 % |
| Grunnskule | 34 589 | 38 482 | 40 818 | 42 352 | 42 302 | 42 830 | 15,5 % |
| Helse og omsorg | 70 392 | 78 957 | 82 102 | 93 068 | 92 653 | 95 955 | 34,8 % |
| Samferdsel | 3 027 | 2 730 | 2 958 | 3 568 | 3 610 | 3 599 | 1,3 % |
| Barnehage | 16 211 | 16 178 | 18 028 | 21 405 | 21 107 | 24 583 | 8,9 % |
| Kultur | 8 439 | 8 394 | 8 729 | 9 678 | 12 613 | 15 226 | 5,5 % |
| Kommunale bustader | 1 720 | −22 | 25 | −185 | −384 | −375 | — |
| Næringsforvaltning | −3 698 | −8 666 | −27 795 | −17 063 | −5 387 | −14 714 | — |
| Administrasjon | 14 289 | 16 147 | 17 923 | 25 304 | 25 490 | 28 368 | 10,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 3 228 | 3 128 | 4 289 | 6 250 | 5 514 | 5 587 | 2,0 % |
| Sosialsektoren | 4 129 | 3 619 | 4 110 | 9 614 | 10 181 | 9 503 | 3,4 % |
| Brann- og ulykkesvern | 2 507 | 2 971 | 2 843 | 3 935 | 3 526 | 3 744 | 1,4 % |
| Kyrkje | 2 480 | 2 538 | 2 507 | 2 585 | 2 687 | 2 693 | 1,0 % |
| Barnevern | 2 408 | 2 670 | 3 743 | 5 679 | 5 529 | 8 327 | 3,0 % |
| Fellesutgifter | 475 | −11 217 | −883 | −20 239 | 912 | −18 396 | — |
| Politisk styring | 2 513 | 2 772 | 3 008 | 3 572 | 3 848 | 3 747 | 1,4 % |
| Sum netto driftsutgifter | 185 023 | 183 531 | 187 451 | 216 712 | 251 635 | 242 227 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 118 205 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 34,8 % | 23,8 % | 25,4 % | +11,0 |
| Barnehage | 20,7 % | 3,6 % | 2,7 % | +17,1 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 13,8 % | 21,3 % | 23,2 % | −7,5 |
| Kommunale bustader | 13,8 % | 7,2 % | 7,5 % | +6,6 |
| Kultur | 12,3 % | 4,5 % | 6,1 % | +7,8 |
| Grunnskule | 1,5 % | 6,2 % | 11,9 % | −4,7 |
| Administrasjon | 1,2 % | 4,5 % | 2,3 % | −3,3 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,0 % | 1,1 % | 1,9 % | −0,1 |
| Helse og omsorg | 0,5 % | 11,8 % | 6,7 % | −11,3 |
| Næringsforvaltning | 0,4 % | 2,5 % | 1,5 % | −2,1 |
| Sosialsektoren | 0,0 % | 0,1 % | 0,2 % | −0,0 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Barnehage
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Kommunale bustader
- Kultur
- Grunnskule
- Administrasjon
- Plan, byggesak og miljø
- Helse og omsorg
- Næringsforvaltning
- Sosialsektoren
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 676 | 5 261 | 5 886 | 60 036 | 84 707 | 41 174 | 34,8 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 3 396 | 1 785 | 4 370 | 2 009 | 11 140 | 16 309 | 13,8 % |
| Grunnskule | 407 | 33 | 0 | 0 | 419 | 1 766 | 1,5 % |
| Helse og omsorg | 907 | 0 | 122 | 514 | 500 | 606 | 0,5 % |
| Samferdsel | 1 205 | 1 938 | 117 | 88 | 0 | 0 | — |
| Barnehage | 492 | 4 002 | 0 | 0 | 1 039 | 24 411 | 20,7 % |
| Kultur | 0 | 1 826 | 3 269 | 60 014 | 80 972 | 14 565 | 12,3 % |
| Kommunale bustader | 7 094 | 521 | 5 879 | 12 883 | 905 | 16 283 | 13,8 % |
| Næringsforvaltning | 0 | 123 | 296 | 12 | 0 | 465 | 0,4 % |
| Administrasjon | 1 300 | 820 | 3 172 | 683 | 2 436 | 1 414 | 1,2 % |
| Plan, byggesak og miljø | 309 | 564 | 1 214 | 26 402 | 15 411 | 1 194 | 1,0 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 0,0 % |
| Brann- og ulykkesvern | 740 | 101 | 450 | 0 | 7 184 | 0 | — |
| Kyrkje | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 16 526 | 16 974 | 24 775 | 162 641 | 204 713 | 118 205 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
161 mill. kr
160 951 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
43,0 %
39,5 % i 2020
Fylke: 25,8 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
4,73
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,98 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+59 mill. kr
+58 %
Utan premieavvik 2025
159 mill. kr
42,4 % av driftsinntektene
Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
204 mill. kr
minus 43 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (46 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
2 mill. kr
av ein arbeidskapital på 161 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
1,4 %
2020: 4,2 %
Fylke og land 2025
42,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−59,6 pp
−2,8 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (44 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
17,5 %
2020: 13,9 %
Disposisjonsfond 2025
65 mill. kr
65 341 tusen kr
Fylke og land 2025
12,4 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+3,6 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
115 mill. kr
115 082 tusen kr
Andel av driftsinntektene
30,7 %
2020: 37,7 %
Fylke og land 2025
20,4 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
57 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 65 341 | 56,8 % |
| Bundne driftsfond | 31 860 | 27,7 % |
| Ubunde investeringsfond | 15 729 | 13,7 % |
| Bundne investeringsfond | 2 152 | 1,9 % |
| Sum fond | 115 082 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
18 726 m²
+ 0 m² leigd = 18 726 m² i alt
Areal per innbyggjar
8,59 m²
2 179 innbyggjarar
Fylket: 5,77 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
65 kr
1 mill. kr i alt
Fylket: 78 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 108–230 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
15–36 mill. kr
6 669–16 727 kr per innbyggjar
776–1 946 kr per m²
Driftsutgifter per m²
884 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
253 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
165 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
13,5 %
netto til eigedomsforvaltning
969 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 11 av 46 i fylket (høgast: Tolga 11,28 m² · lågast: Nord-Aurdal 4,15 m² · median 6,75 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 29 av 46 i fylket (høgast: Lom 240 kr · lågast: Våler (Innlandet) 15 kr · median 77 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 15 av 46 i fylket (høgast: Sør-Fron 13 506 kr · lågast: Nord-Aurdal 3 832 kr · median 7 335 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 15 mill. kr og 36 mill. kr – det vil seie 776–1 946 kr per kvadratmeter eller 6 669–16 727 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Skjåk, 2020–2025.
2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 1,4 % frå 2023 til 2024
Frå 149 mill. kr til 151 mill. kr – ein nedgang på 2,7 prosentpoeng av driftsinntektene (45,9 % → 43,2 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Kraftig fallFonda fall 11,8 % frå 2023 til 2024
Frå 114 mill. kr til 101 mill. kr – ein nedgang på 6,4 prosentpoeng av driftsinntektene (35,1 % → 28,7 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 3,8 % frå 2022 til 2023
Frå 155 mill. kr til 149 mill. kr – ein nedgang på 3,4 prosentpoeng av driftsinntektene (49,3 % → 45,9 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2023 · Kraftig fallFonda fall 14,1 % frå 2022 til 2023
Frå 133 mill. kr til 114 mill. kr – ein nedgang på 7,0 prosentpoeng av driftsinntektene (42,1 % → 35,1 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Skjåk rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
2. av 46
i fylket i 2025 · 4,73
Fylkessnitt: 2,98
Landssnitt: 2,82
Nr. 23 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
5. av 46
i fylket i 2025 · 43 %
Fylkessnitt: 25,8 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 40 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
41. av 46
i fylket i 2025 · 263,2 %
Fylkessnitt: 232,6 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 290 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
1. av 44
i fylket i 2025 · 1,4 %
Fylkessnitt: 42,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 7 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 258 707 | 251 056 | 15 850 | 599 172 | 32 534 | 4 271 |
| 2021 | 280 329 | 260 881 | 11 713 | 603 264 | 29 252 | 14 093 |
| 2022 | 314 785 | 293 493 | 18 889 | 613 790 | 29 049 | 9 286 |
| 2023 | 324 858 | 319 811 | 102 605 | 692 207 | 59 400 | 18 285 |
| 2024 | 350 208 | 360 041 | 120 006 | 836 437 | 47 209 | 4 332 |
| 2025 | 374 329 | 353 244 | 77 031 | 942 074 | 43 138 | 2 262 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
511
Landet 946 · Innlandet 840
Fastlegeavtalar
4
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
104
0 opne lister · 3,14 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Innlandet
- Landet
- Skjåk
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Skjåk
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 162 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 291 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 228 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,8 barn
2025
Innlandet: 5,6
Landet: 5,7
Nr. 5 av 46 i fylket (høgast: Gjøvik 5,9 · lågast: Stor-Elvdal 3,5) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
83
Årsverk til grunnbemanning
19,3
Årsverk i alt
23,9
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
36,4 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
7,1 elevar
2025
Innlandet: 8,2
Landet: 8,8
Nr. 32 av 46 i fylket (høgast: Hamar 9,8 · lågast: Engerdal 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
196
Lærarårsverk
27,7
Lærarårsverk utan lange fråvær
26,4
Årsverk i sektoren
39,0
Av dei assistentårsverk
8,9
Elevar per årsverk i sektoren
5,0
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
2,44 brukarar
2025
Innlandet: 2,10
Landet: 1,72
Nr. 16 av 46 i fylket (høgast: Ringebu 3,23 · lågast: Gran 1,14) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,41
Brukarar av heimetenester
159
Brukarar av institusjonstenester
26
Årsverk i helse og omsorg
105,2
Med helsefagleg utdanning
82,4 %
Innbyggjarar 80+
175
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,8 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2021 (38,3 %), 2022 (40,5 %), 2025 (36,4 %)
Siste år: 36,4 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Innlandet | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 19,3 | +2,8+17,0 % | +7+9,2 % | +2,0 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 27,7 | −4,1−12,9 % | −7−3,4 % | −1,4 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 105,2 | +3,9+3,8 % | +10+5,7 % | +7,6 % | +11,8 % |
Barnehage: 2,8 fleire årsverk til grunnbemanning (+17,0 %) med fleire barn med plass (+9,2 %). Grunnskule: 4,1 færre lærarårsverk (−12,9 %) med færre elevar (−3,4 %). Helse og omsorg: 3,9 fleire årsverk (+3,8 %) med fleire tenestemottakarar (+5,7 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 19 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,8
Etter kutt
5,8
Innlandet
5,6
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 28 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
7,1
Etter kutt
7,1
Innlandet
8,2
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 105 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
2,44
Etter kutt
2,44
Innlandet
2,10
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
91,2 %
2025
Innlandet: 94,2
Landet: 94,5
Nr. 32 av 46 i fylket (høgast: Stange 99,3 · lågast: Etnedal 56,7)
Barn med plass
83
1–2 år
81,6 %
3–5 år
98,1 %
Barn 1–5 år
86
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
196,0 elevar
2025
Innlandet: 204,2
Landet: 247,9
Nr. 17 av 46 i fylket (høgast: Sør-Odal 743,0 · lågast: Stor-Elvdal 73,0)
Elevar
196
Skular
1
Barn 6–15 år
198
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
30,9 plassar
2025
Innlandet: 32,8
Landet: 29,7
Nr. 34 av 46 i fylket (høgast: Løten 58,8 · lågast: Østre Toten 14,9)
Sjukeheimsplassar
25
Omsorgsbustader
29
Innbyggjarar 80+
175
Berre sjukeheim per 100
14,3
Berre omsorgsbustad per 100
16,6
Av dei i bustad er 80+
48,3 %
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
86,6 plassar
2025
Innlandet: 16,4
Landet: 14,7
Nr. 2 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 88,6 · lågast: Sør-Fron 0,0)
Elevplassar
232
Elevar
151
Barn 6–18 år
268
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Skjåk fell frå 86 i 2025 til 65 i 2050 – ei endring på −24,4 %. Held kommunen dei 83 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 96,5 til 127,7 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 63 plassar – 20 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Skjåk fell frå 198 i 2025 til 146 i 2050 – ei endring på −26,3 %. Med same del av barna i kommunal skule (99,0 %) blir det 145 elevar, ned 51 frå 196 i dag. Held kommunen dei 1 skulane ho har, fell snittet frå 196,0 til 145,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 0,7 skular – 0,3 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 196,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Skjåk veks frå 175 i 2025 til 280 i 2050 – ei endring på 60,0 %. Held kommunen dei 54 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 30,9 til 19,3 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 87 plassar – 33 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
3 613
i Innlandet, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
2,3 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Sverige
1 123 personar (31 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
952 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Innlandet
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
80,6
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 32,5 · Eldre 48,1
Innlandet
71,6
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 34,5 · Eldre 37,1
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 16,5 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 9,0 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
49,1 år
+2,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 87,9
2040
50,9 år
+3,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 97,7
2050
51,8 år
+4,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 103,1
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Skjåk, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,199
2013: 0,205
Fylke og land
0,223
Landet: 0,248
P90/P10
2,400
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
11,4 %
34 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
33,5 %
i dei tre lågaste gruppene · 25,4 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 11,4 % | +1,4 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 11,5 % | +1,5 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 11,3 % | +1,3 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,1 % | +0,1 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 8,7 % | −1,3 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 6,7 % | −3,3 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landet
Barnefattigdom i Innlandet 2022-2024
Flest: Våler (Innlandet) (28,7 %) · Færrast: Lom (6,7 %) · Skjåk er nr. 27 av 46 (fylkessnitt 12,6 % · 7 085 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Innlandet: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,010).
Skjåk brukar
34 664 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
33 118 kr
barnefattigdom 12,6 %
Brukar mest
Vang
52 854 kr · 13,2 % fattigdom
Brukar minst
Grue
24 800 kr · 19,8 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Våler (Innlandet) | 28,7 % | 6 853 kr | 16 985 kr | 6 264 kr | 30 102 kr |
| Rendalen | 23,1 % | 8 158 kr | 19 786 kr | 3 871 kr | 31 815 kr |
| Grue | 19,8 % | 8 478 kr | 12 848 kr | 3 474 kr | 24 800 kr |
| Åsnes | 18,7 % | 8 644 kr | 15 123 kr | 5 590 kr | 29 357 kr |
| Tolga | 17,1 % | 14 211 kr | 22 427 kr | 4 369 kr | 41 007 kr |
| Søndre Land | 16,2 % | 11 193 kr | 17 335 kr | 6 189 kr | 34 717 kr |
| Kongsvinger | 15,1 % | 9 335 kr | 15 871 kr | 4 092 kr | 29 298 kr |
| Øyer | 14,4 % | 12 794 kr | 23 731 kr | 2 788 kr | 39 313 kr |
| Stor-Elvdal | 14,3 % | 8 299 kr | 17 197 kr | 4 404 kr | 29 900 kr |
| Løten | 14,2 % | 12 578 kr | 20 385 kr | 3 945 kr | 36 908 kr |
| Elverum | 13,6 % | 10 154 kr | 19 724 kr | 5 206 kr | 35 084 kr |
| Folldal | 13,6 % | 7 670 kr | 21 040 kr | 1 616 kr | 30 326 kr |
| Stange | 13,3 % | 11 885 kr | 18 656 kr | 3 983 kr | 34 524 kr |
| Øystre Slidre | 13,2 % | 11 131 kr | 23 976 kr | 4 275 kr | 39 382 kr |
| Vang | 13,2 % | 12 652 kr | 34 592 kr | 5 610 kr | 52 854 kr |
| Nordre Land | 13,1 % | 9 175 kr | 19 367 kr | 4 065 kr | 32 607 kr |
| Eidskog | 13,0 % | 9 607 kr | 16 369 kr | 4 341 kr | 30 317 kr |
| Åmot | 13,0 % | 11 227 kr | 18 175 kr | 4 097 kr | 33 499 kr |
| Engerdal | 12,8 % | 8 621 kr | 21 483 kr | 3 134 kr | 33 238 kr |
| Nord-Fron | 12,7 % | 11 106 kr | 20 654 kr | 2 048 kr | 33 808 kr |
| Gjøvik | 12,6 % | 9 898 kr | 16 820 kr | 3 370 kr | 30 088 kr |
| Trysil | 12,5 % | 10 756 kr | 17 573 kr | 3 046 kr | 31 375 kr |
| Ringebu | 12,1 % | 11 523 kr | 17 580 kr | 2 487 kr | 31 590 kr |
| Hamar | 11,6 % | 11 112 kr | 16 398 kr | 2 288 kr | 29 798 kr |
| Sør-Fron | 11,5 % | 10 626 kr | 21 692 kr | 2 210 kr | 34 528 kr |
| Lesja | 11,4 % | 12 003 kr | 24 594 kr | 4 141 kr | 40 738 kr |
| Skjåk | 11,4 % | 11 251 kr | 19 602 kr | 3 811 kr | 34 664 kr |
| Tynset | 11,2 % | 13 513 kr | 21 372 kr | 3 743 kr | 38 628 kr |
| Vestre Slidre | 11,2 % | 12 052 kr | 19 681 kr | 3 074 kr | 34 807 kr |
| Alvdal | 10,9 % | 11 043 kr | 21 708 kr | 2 315 kr | 35 066 kr |
| Nord-Aurdal | 10,9 % | 10 912 kr | 18 072 kr | 3 917 kr | 32 901 kr |
| Gausdal | 10,7 % | 10 907 kr | 19 303 kr | 4 276 kr | 34 486 kr |
| Gran | 10,7 % | 8 855 kr | 18 303 kr | 2 176 kr | 29 334 kr |
| Vestre Toten | 10,3 % | 10 279 kr | 18 583 kr | 4 139 kr | 33 001 kr |
| Sør-Odal | 10,1 % | 9 700 kr | 17 541 kr | 2 710 kr | 29 951 kr |
| Os | 10,1 % | 11 506 kr | 16 524 kr | 2 778 kr | 30 808 kr |
| Østre Toten | 10,1 % | 10 601 kr | 18 467 kr | 3 363 kr | 32 431 kr |
| Ringsaker | 9,9 % | 11 609 kr | 19 357 kr | 3 029 kr | 33 995 kr |
| Sel | 9,9 % | 10 780 kr | 22 389 kr | 2 827 kr | 35 996 kr |
| Etnedal | 9,8 % | 8 378 kr | 15 852 kr | 3 944 kr | 28 174 kr |
| Lillehammer | 9,5 % | 10 821 kr | 16 454 kr | 3 063 kr | 30 338 kr |
| Dovre | 9,3 % | 11 206 kr | 13 806 kr | 3 721 kr | 28 733 kr |
| Nord-Odal | 8,0 % | 7 407 kr | 17 289 kr | 2 387 kr | 27 083 kr |
| Sør-Aurdal | 7,9 % | 9 049 kr | 19 813 kr | 3 433 kr | 32 295 kr |
| Vågå | 7,3 % | 9 876 kr | 20 413 kr | 1 887 kr | 32 176 kr |
| Lom | 6,7 % | 9 863 kr | 15 199 kr | 2 527 kr | 27 589 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Innlandet 2024
Jamnast: Lom (0,194) · Skeivast: Rendalen (0,249) · Skjåk er nr. 3 av 46 (fylkessnitt 0,219)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 3,7 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Skjåk i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Skjåk blant dei 36 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
125. av 344
11,4 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
87. av 344
220 174 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
207. av 344
34 664 kr · på barn og unge
Gini 2024
339. av 358
0,199 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Skjåk: nr. 125 av 344 med 11,4 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 2 141 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
47,1 år
median 50 år
Innlandet
44,3 år
median 45 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 2,8 år eldre enn fylket og 5,8 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
78,6 % i arbeid
0,8 % registrerte arbeidslause · 12,1 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 78,6 % | 74,9 % | 76,7 % | +3,7 |
| Registrerte arbeidslause | 0,8 % | 1,1 % | 1,4 % | −0,3 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,1 % | 1,6 % | 1,3 % | −0,5 |
| Under utdanning | 2,2 % | 2,6 % | 3,1 % | −0,4 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 12,1 % | 13,2 % | 10,3 % | −1,1 |
| AFP / alderspensjon | 2,6 % | 1,6 % | 1,3 % | +1,0 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 2,7 % | 5,0 % | 5,8 % | −2,3 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Innlandet
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
63,3 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Innlandet 67,1 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 63,3 % | 67,1 % | 72,1 % | −3,8 |
| 80–99 % | 7,1 % | 7,1 % | 5,4 % | 0,0 |
| 60–79 % | 7,6 % | 5,6 % | 4,2 % | +2,0 |
| 40–59 % | 8,5 % | 6,9 % | 6,0 % | +1,6 |
| 20–39 % | 6,2 % | 6,0 % | 5,7 % | +0,2 |
| 0–19 % | 7,4 % | 7,3 % | 6,6 % | +0,1 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
994
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
1 094
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
90,9 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 87,3 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
805
73,6 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
289
personar · 26,4 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 39,8 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
189
personar · 19 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 30,7 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−100
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har falle frå 297 til 289 personar (26,8 % → 26,4 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 12 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (289 utpendlarar)
- Lom110 (38,1 %)
- Oslo - Oslove30 (10,4 %)
- Sel20 (6,9 %)
- Dovre15 (5,2 %)
- Vågå15 (5,2 %)
- Lillehammer10 (3,5 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (189 innpendlarar)
- Lom113 (59,8 %)
- Vågå18 (9,5 %)
- Oslo - Oslove12 (6,3 %)
- Lillestrøm5 (2,6 %)
- Sel5 (2,6 %)
- Stryn3 (1,6 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (192 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −16 arbeidsplassar (−1,6 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Industri | 142 | 160 | +18 | +12,7 % |
| Transport og lagring | 45 | 54 | +9 | +20,0 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 28 | 32 | +4 | +14,3 % |
| Overnatting og servering | 32 | 35 | +3 | +9,4 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 34 | 37 | +3 | +8,8 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 18 | 20 | +2 | +11,1 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 48 | 49 | +1 | +2,1 % |
| Finans og forsikring | 10 | 9 | −1 | −10,0 % |
| Undervisning | 64 | 62 | −2 | −3,1 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 14 | 11 | −3 | −21,4 % |
| Bygg og anlegg | 71 | 67 | −4 | −5,6 % |
| Varehandel | 76 | 71 | −5 | −6,6 % |
| Personleg tenesteyting | 33 | 28 | −5 | −15,2 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 165 | 148 | −17 | −10,3 % |
| Helse- og sosialtenester | 211 | 192 | −19 | −9,0 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Industri
- Jordbruk, skogbruk og fiske
- Varehandel
- Bygg og anlegg
- Undervisning
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Innlandet | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 1 048 | 783 800 kr | 642 600 kr | 629 500 kr | 676 100 kr | −5,0 % |
| Einebuande | 451 | 478 600 kr | 377 000 kr | 373 100 kr | 397 500 kr | −5,2 % |
| Par utan barn | 271 | 966 500 kr | 783 500 kr | 798 800 kr | 860 000 kr | −8,9 % |
| Par med barn 0-17 år | 146 | 1 417 200 kr | 1 074 800 kr | 1 062 200 kr | 1 141 700 kr | −5,9 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 35 | 659 700 kr | 518 300 kr | 544 000 kr | 568 200 kr | −8,8 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
558 700 kr
Landet: 1 000 800 kr (−44,2 %)
Gjeld, median
63 900 kr
Landet: 415 800 kr (−84,6 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 509 700 kr
Landet: 1 792 100 kr (−15,8 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
538 400 kr
Landet: 378 800 kr (+42,1 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,02 – landet 1,61
Gjeld per hushald
972 138 kr
Bruttoformue per hushald
2 626 878 kr
Bankinnskot per hushald
936 816 kr
Bruttoinntekt per hushald
949 170 kr
1,74 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,74 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
12 997 kr
Innlandet 12 290 kr · Landet 12 828 kr
257 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+88 kr
Utbetalinga er 100,7 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+4 697 kr
156,6 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
61
Del av befolkninga
2,8 %
Barn i familiar med sosialhjelp
35
Gjennomsnittleg stønadstid
3,4 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
12
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
3,5 md
Samla stønadssum
2 664 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Innlandet og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
78,8
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 147 345 kr/år | 174 537 kr/år | −15,6 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 19 152 kr/år | 18 029 kr/år | +6,2 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 731 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −48,7 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 22,9 % · leige 2-roms 16,2 %
147 345 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
19 152 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 642 600 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
147 345 kr
+5,2 % frå 2024 (140 025 kr)
Snitt Innlandet
170 179 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader53 641 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi17 192 kr
- Kommunale avgifter23 477 kr
- Forsikring10 613 kr
- EigedomsskattIngen
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
22,9 %
147 345 kr av 642 600 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
16,2 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 642 600 kr | 22,9 % | 16,2 % |
| Einebuande | 377 000 kr | 39,1 % | 27,6 % |
| Par utan barn | 783 500 kr | 18,8 % | 13,3 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 074 800 kr | 13,7 % | 9,7 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 518 300 kr | 28,4 % | 20,1 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 2 103.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
19 152 kr
−1,6 % frå 2025
Snitt Innlandet 2026
20 411 kr
Kommunen ligger 6,2 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 6,2 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Innlandet
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 3 250 | 3 250 | 3 250 | 3 400 | 4 840 | 5 065 |
| Avløp | 6 510 | 6 730 | 6 730 | 7 296 | 9 520 | 9 574 |
| Avfall | 2 085 | 2 580 | 3 165 | 3 540 | 4 600 | 4 128 |
| Feiing og tilsyn | 305 | 305 | 305 | 305 | 495 | 385 |
| Sum årsgebyr | 12 150 | 12 865 | 13 450 | 14 541 | 19 455 | 19 152 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 3 270 | 3 270 | 3 150 | 1 750 | 2 720 | 3 060 |
| Målarleige | 365 | 365 | 365 | 160 | 176 | 217 |
| Vatn per m³ | 16,3 | 16,3 | 16,3 | 12,5 | 17,6 | 21,7 |
| Avløp per m³ | 32,6 | 33,7 | 33,7 | 21,5 | 30,4 | 34,8 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | — | — | 15 000 | 10 000 | — | 1 |
| Tilknytningsgebyr vatn (låg) | 6 000 | 6 000 | — | — | — | 0 |
| Tilknytningsgebyr vatn (høg) | 16 800 | 16 800 | — | — | — | 0 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | — | — | 15 000 | 10 000 | — | 1 |
| Tilknytningsgebyr avløp (låg) | 9 600 | 9 600 | — | — | — | 0 |
| Tilknytningsgebyr avløp (høg) | 21 600 | 21 600 | — | — | — | 0 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno
