Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Holmestrand gjekk frå kode 3802 til 3903. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Vestfold og Telemark til Vestfold. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Fremskrittspartiet
Kristelig Folkeparti
Venstre
Ordførar
Alf Johan Svele (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 2 817 340 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 36,1 % | 35,1 % | 29,9 % | +1,0 |
| Inntekts- og formuesskatt | 35,1 % | 35,1 % | 36,0 % | +0,0 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 11,7 % | 10,9 % | 12,3 % | +0,7 |
| Sals- og leigeinntekter | 11,2 % | 12,1 % | 12,0 % | −0,9 |
| Eigedomsskatt | 2,0 % | 0,5 % | 2,7 % | +1,5 |
| Brukarbetalingar | 2,0 % | 2,5 % | 2,5 % | −0,5 |
| Andre overføringar frå staten | 1,9 % | 3,8 % | 4,3 % | −1,9 |
| Andre skatteinntekter | 0,0 % | 0,0 % | 0,4 % | +0,0 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 6 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Overføringar og tilskot frå andre
- Sals- og leigeinntekter
- Eigedomsskatt
- Brukarbetalingar
- Andre overføringar frå staten
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestfold
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 2 128 610 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 38,3 % | 38,4 % | 34,9 % | −0,1 |
| Grunnskule | 21,7 % | 20,2 % | 19,9 % | +1,5 |
| Barnehage | 14,4 % | 12,8 % | 12,9 % | +1,5 |
| Eigedomsforvaltning | 6,3 % | 6,7 % | 8,0 % | −0,4 |
| Administrasjon | 5,2 % | 4,6 % | 5,7 % | +0,7 |
| Sosialsektoren | 3,5 % | 5,8 % | 6,0 % | −2,3 |
| Barnevern | 2,9 % | 3,4 % | 3,4 % | −0,5 |
| Kultur | 2,5 % | 2,9 % | 3,6 % | −0,5 |
| Samferdsel | 1,5 % | 1,2 % | 1,4 % | +0,3 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,3 % | 1,4 % | 1,3 % | −0,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,1 % | 1,1 % | 1,2 % | +0,0 |
| Kyrkje | 0,8 % | 0,8 % | 0,8 % | +0,0 |
| Politisk styring | 0,4 % | 0,4 % | 0,6 % | +0,0 |
| Næringsforvaltning | 0,2 % | 0,1 % | 0,0 % | +0,1 |
| Kommunale bustader | 0,1 % | 0,2 % | 0,5 % | −0,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 6 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Administrasjon
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Kultur
- Samferdsel
- Plan, byggesak og miljø
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Politisk styring
- Næringsforvaltning
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestfold
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 96 651 | 118 887 | 130 744 | 155 536 | 143 083 | 145 127 | 6,3 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −12 354 | −14 102 | −12 773 | −7 320 | −51 160 | −66 792 | — |
| Grunnskule | 333 379 | 365 766 | 380 285 | 442 898 | 471 470 | 498 112 | 21,7 % |
| Helse og omsorg | 611 404 | 701 987 | 702 086 | 810 575 | 829 077 | 880 150 | 38,3 % |
| Samferdsel | 25 666 | 27 211 | 28 446 | 36 100 | 31 885 | 34 437 | 1,5 % |
| Barnehage | 219 063 | 238 046 | 253 555 | 272 957 | 292 406 | 330 326 | 14,4 % |
| Kultur | 41 302 | 48 934 | 50 116 | 60 204 | 51 795 | 56 428 | 2,5 % |
| Kommunale bustader | 722 | −1 412 | −804 | 1 121 | −196 | 1 492 | 0,1 % |
| Næringsforvaltning | 2 535 | −1 471 | 5 895 | 5 457 | 5 305 | 5 055 | 0,2 % |
| Administrasjon | 98 430 | 96 350 | 110 093 | 120 880 | 120 925 | 120 065 | 5,2 % |
| Plan, byggesak og miljø | 18 889 | 21 841 | 19 271 | 24 456 | 26 711 | 29 250 | 1,3 % |
| Sosialsektoren | 58 374 | 50 123 | 58 818 | 73 273 | 86 773 | 79 756 | 3,5 % |
| Brann- og ulykkesvern | 17 904 | 20 321 | 21 742 | 24 364 | 24 471 | 25 161 | 1,1 % |
| Kyrkje | 19 383 | 15 867 | 16 671 | 17 766 | 18 913 | 19 000 | 0,8 % |
| Barnevern | 41 377 | 42 629 | 49 414 | 53 917 | 55 604 | 66 446 | 2,9 % |
| Fellesutgifter | −10 580 | −83 216 | −74 181 | −159 684 | −75 305 | −104 458 | — |
| Politisk styring | 7 917 | 7 550 | 7 703 | 9 386 | 7 639 | 9 055 | 0,4 % |
| Sum netto driftsutgifter | 1 570 062 | 1 655 311 | 1 747 081 | 1 941 886 | 2 039 396 | 2 128 610 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 438 020 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 37,0 % | 29,7 % | 23,2 % | +7,3 |
| Eigedomsforvaltning | 23,7 % | 22,1 % | 25,4 % | +1,6 |
| Barnehage | 11,8 % | 3,0 % | 2,7 % | +8,8 |
| Kultur | 10,3 % | 5,4 % | 6,1 % | +4,9 |
| Samferdsel | 10,1 % | 4,9 % | 8,1 % | +5,2 |
| Helse og omsorg | 2,6 % | 8,0 % | 6,7 % | −5,3 |
| Grunnskule | 1,4 % | 10,7 % | 11,9 % | −9,3 |
| Administrasjon | 1,1 % | 2,0 % | 2,3 % | −0,9 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,0 % | 2,1 % | 1,9 % | −1,0 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,6 % | 0,6 % | 1,6 % | −0,0 |
| Kommunale bustader | 0,2 % | 6,1 % | 7,5 % | −5,8 |
| Kyrkje | 0,2 % | 1,9 % | 0,9 % | −1,7 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 6 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Eigedomsforvaltning
- Barnehage
- Kultur
- Samferdsel
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Administrasjon
- Plan, byggesak og miljø
- Brann- og ulykkesvern
- Kommunale bustader
- Kyrkje
- Næringsforvaltning
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestfold
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 109 431 | 281 885 | 350 903 | 126 366 | 147 440 | 104 027 | 23,7 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 131 960 | 115 213 | 126 932 | 112 671 | 163 472 | 161 868 | 37,0 % |
| Grunnskule | 45 447 | 256 736 | 343 808 | 121 103 | 40 015 | 6 023 | 1,4 % |
| Helse og omsorg | 2 917 | 3 349 | 8 395 | 13 793 | 8 207 | 11 520 | 2,6 % |
| Samferdsel | 43 554 | 12 845 | 23 237 | 21 197 | 69 466 | 44 238 | 10,1 % |
| Barnehage | 4 776 | 1 522 | 2 287 | 6 575 | 60 606 | 51 620 | 11,8 % |
| Kultur | 66 062 | 34 323 | 5 277 | 2 701 | 44 631 | 45 176 | 10,3 % |
| Kommunale bustader | 220 | 0 | 15 181 | 2 919 | 500 | 1 030 | 0,2 % |
| Næringsforvaltning | 250 | 1 133 | 130 | 0 | 0 | 0 | — |
| Administrasjon | 7 470 | 4 253 | 4 609 | 13 533 | 10 274 | 4 784 | 1,1 % |
| Plan, byggesak og miljø | 12 487 | 1 639 | 10 815 | 2 347 | 1 820 | 4 423 | 1,0 % |
| Sosialsektoren | 104 | 0 | 0 | 346 | 163 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 1 816 | 1 626 | 378 | 1 047 | 2 279 | 2 611 | 0,6 % |
| Kyrkje | 2 800 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 1 000 | 700 | 0,2 % |
| Barnevern | 21 | 0 | 0 | 0 | 155 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 244 | 0 | 84 | 0 | 196 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 429 559 | 717 024 | 894 536 | 427 098 | 550 224 | 438 020 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
926 mill. kr
925 760 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
32,9 %
Fylke: 28,9 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
3,52
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,04 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+244 mill. kr
+36 %
Utan premieavvik 2025
709 mill. kr
25,2 % av driftsinntektene
Fylke: 19,4 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
1 293 mill. kr
minus 367 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (6 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
217 mill. kr
av ein arbeidskapital på 926 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
23,4 %
2020: 11,3 %
Fylke og land 2025
37,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−37,6 pp
+12,1 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (6 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
17,2 %
2024: 14,9 %
Disposisjonsfond 2025
484 mill. kr
483 870 tusen kr
Fylke og land 2025
12,7 %
Landet: 12,0 %
Endring 2024–2025
+2,3 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (6 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
729 mill. kr
729 302 tusen kr
Andel av driftsinntektene
25,9 %
2024: 25,2 %
Fylke og land 2025
24,1 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
66 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 483 870 | 66,3 % |
| Bundne driftsfond | 88 505 | 12,1 % |
| Ubunde investeringsfond | 84 357 | 11,6 % |
| Bundne investeringsfond | 72 570 | 10,0 % |
| Sum fond | 729 302 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
118 278 m²
+ 4 138 m² leigd = 122 416 m² i alt
Areal per innbyggjar
4,53 m²
27 005 innbyggjarar
Fylket: 4,12 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
38 kr
5 mill. kr i alt
Fylket: 99 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 135–257 kr per m² i året
Anslått etterslep 2020–2025
67–143 mill. kr
2 473–5 311 kr per innbyggjar
545–1 172 kr per m²
Driftsutgifter per m²
604 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
142 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
136 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
7,3 %
netto til eigedomsforvaltning
277 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 2 av 6 i fylket (høgast: Horten 4,80 m² · lågast: Færder 3,49 m² · median 4,01 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 6 av 6 i fylket (høgast: Larvik 146 kr · lågast: Holmestrand 38 kr · median 92 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 1 av 6 i fylket (høgast: Holmestrand 5 311 kr · lågast: Færder 2 394 kr · median 3 201 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 67 mill. kr og 143 mill. kr – det vil seie 545–1 172 kr per kvadratmeter eller 2 473–5 311 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Holmestrand, 2020–2025.
Ingen år med kraftig fall i fonda eller arbeidskapitalen i perioden 2020–2025.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Holmestrand rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
2. av 6
i fylket i 2025 · 3,52
Fylkessnitt: 3,04
Landssnitt: 2,82
Nr. 78 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
3. av 6
i fylket i 2025 · 32,9 %
Fylkessnitt: 28,9 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 87 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
4. av 6
i fylket i 2025 · 242,8 %
Fylkessnitt: 227,8 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 206 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
1. av 6
i fylket i 2025 · 23,4 %
Fylkessnitt: 37,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 94 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | — | — | — | 4 534 743 | 254 732 | 76 995 |
| 2021 | — | — | — | 4 776 125 | 293 332 | 75 912 |
| 2022 | — | — | — | 5 142 685 | 344 714 | 77 593 |
| 2023 | — | — | — | 5 446 227 | 420 363 | 207 360 |
| 2024 | 2 594 085 | 2 568 121 | 402 784 | 5 776 904 | 377 442 | 211 909 |
| 2025 | 2 816 017 | 2 683 863 | 333 993 | 6 469 672 | 367 189 | 216 830 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
875
Landet 946 · Vestfold 947
Fastlegeavtalar
28
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
99
4 opne lister · 3,55 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Holmestrand
- Landet
- Vestfold
Innbyggjarar per fastlege
- Holmestrand
- Landet
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 189 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 123 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 32 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,8 barn
2025
Vestfold: 5,8
Landet: 5,7
Nr. 2 av 6 i fylket (høgast: Sandefjord 5,9 · lågast: Horten 5,6) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
1 253
Årsverk til grunnbemanning
304,2
Årsverk i alt
357,1
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
41,8 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
10,1 elevar
2025
Vestfold: 9,5
Landet: 8,8
Nr. 1 av 6 i fylket (høgast: Holmestrand 10,1 · lågast: Horten 8,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
2 803
Lærarårsverk
276,9
Lærarårsverk utan lange fråvær
249,8
Årsverk i sektoren
477,7
Av dei assistentårsverk
144,8
Elevar per årsverk i sektoren
5,9
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Vestfold
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,52 brukarar
2025
Vestfold: 1,55
Landet: 1,72
Nr. 3 av 6 i fylket (høgast: Færder 2,38 · lågast: Sandefjord 1,25) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,66
Brukarar av heimetenester
974
Brukarar av institusjonstenester
145
Årsverk i helse og omsorg
900,9
Med helsefagleg utdanning
71,9 %
Innbyggjarar 80+
1 328
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,8 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2023 (41,9 %), 2025 (41,8 %)
Siste år: 41,8 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Vestfold | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 304,2 | +15,7+5,4 % | +50+4,2 % | −1,8 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 276,9 | −18,5−6,3 % | −38−1,3 % | +1,1 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 900,9 | +150,8+20,1 % | +137+14,0 % | +16,9 % | +11,8 % |
Barnehage: 15,7 fleire årsverk til grunnbemanning (+5,4 %) med fleire barn med plass (+4,2 %). Grunnskule: 18,5 færre lærarårsverk (−6,3 %) med færre elevar (−1,3 %). Helse og omsorg: 150,8 fleire årsverk (+20,1 %) med fleire tenestemottakarar (+14,0 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 304 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,8
Etter kutt
5,8
Vestfold
5,8
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 277 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
10,1
Etter kutt
10,1
Vestfold
9,5
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 901 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,52
Etter kutt
1,52
Vestfold
1,55
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
93,4 %
2025
Vestfold: 94,1
Landet: 94,5
Nr. 6 av 6 i fylket (høgast: Færder 95,1 · lågast: Holmestrand 93,4)
Barn med plass
1 253
1–2 år
89,2 %
3–5 år
96,1 %
Barn 1–5 år
1 347
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
311,4 elevar
2025
Vestfold: 277,5
Landet: 247,9
Nr. 1 av 6 i fylket (høgast: Holmestrand 311,4 · lågast: Horten 258,7)
Elevar
2 803
Skular
9
Barn 6–15 år
3 017
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
32,1 plassar
2025
Vestfold: 28,2
Landet: 29,7
Nr. 1 av 6 i fylket (høgast: Holmestrand 32,1 · lågast: Horten 21,4)
Sjukeheimsplassar
138
Omsorgsbustader
288
Innbyggjarar 80+
1 328
Berre sjukeheim per 100
10,4
Berre omsorgsbustad per 100
21,7
Av dei i bustad er 80+
35,8 %
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
10,1 plassar
2025
Vestfold: 9,9
Landet: 14,7
Nr. 4 av 6 i fylket (høgast: Larvik 13,6 · lågast: Sandefjord 6,8)
Elevplassar
399
Elevar
304
Barn 6–18 år
3 942
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Holmestrand veks frå 1 347 i 2025 til 1 514 i 2050 – ei endring på 12,4 %. Held kommunen dei 1 253 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 93,0 til 82,8 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 1 408 plassar – 155 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Holmestrand veks frå 3 017 i 2025 til 3 351 i 2050 – ei endring på 11,1 %. Med same del av barna i kommunal skule (92,9 %) blir det 3 113 elevar, opp 310 frå 2 803 i dag. Held kommunen dei 9 skulane ho har, fell snittet frå 311,4 til 345,9 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 10,0 skular – 1,0 fleire enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 311,4 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Holmestrand veks frå 1 328 i 2025 til 3 351 i 2050 – ei endring på 152,3 %. Held kommunen dei 426 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 32,1 til 12,7 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 1 076 plassar – 650 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
2 045
i Vestfold, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
2,0 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
609 personar (30 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
811 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Vestfold
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
67,5
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 35,6 · Eldre 31,9
Vestfold
69,8
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,5 · Eldre 33,3
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 3,4 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 2,3 færre enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
43,5 år
+0,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 67,6
2040
45,3 år
+2,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 75,8
2050
46,9 år
+4,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 81,6
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Holmestrand, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,212
2013: 0,213
Fylke og land
0,237
Landet: 0,248
P90/P10
2,500
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
8,0 %
366 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
27,7 %
i dei tre lågaste gruppene · 29,8 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 8,2 % | −1,8 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 9,3 % | −0,7 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,6 % | −0,4 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 11,8 % | +1,8 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,9 % | +0,9 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 8,3 % | −1,7 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landet
Barnefattigdom i Vestfold 2022-2024
Flest: Sandefjord (13,0 %) · Færrast: Holmestrand (8,0 %) · Holmestrand er nr. 6 av 6 (fylkessnitt 11,1 % · 5 000 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Vestfold: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,820).
Holmestrand brukar
33 038 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
31 129 kr
barnefattigdom 11,1 %
Brukar mest
Holmestrand
33 038 kr · 8,0 % fattigdom
Brukar minst
Larvik
29 251 kr · 12,0 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Sandefjord | 13,0 % | 10 648 kr | 17 234 kr | 2 221 kr | 30 103 kr |
| Horten | 12,9 % | 9 890 kr | 17 205 kr | 3 682 kr | 30 777 kr |
| Larvik | 12,0 % | 10 073 kr | 16 375 kr | 2 803 kr | 29 251 kr |
| Færder | 10,6 % | 11 431 kr | 17 502 kr | 3 319 kr | 32 252 kr |
| Tønsberg | 10,1 % | 11 596 kr | 16 996 kr | 2 763 kr | 31 355 kr |
| Holmestrand | 8,0 % | 12 195 kr | 18 390 kr | 2 453 kr | 33 038 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Vestfold 2024
Jamnast: Holmestrand (0,212) · Skeivast: Færder (0,257) · Holmestrand er nr. 1 av 6 (fylkessnitt 0,235)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 1,9 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 1,6 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Holmestrand i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Holmestrand blant dei 77 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
264. av 344
8,0 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
248. av 344
173 225 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
258. av 344
33 038 kr · på barn og unge
Gini 2024
243. av 358
0,212 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Holmestrand: nr. 264 av 344 med 8,0 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 26 872 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
42,8 år
median 43 år
Vestfold
43,1 år
median 44 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 0,3 år yngre enn fylket og 1,5 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
75,4 % i arbeid
1,4 % registrerte arbeidslause · 13,2 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 75,4 % | 74,3 % | 76,7 % | +1,1 |
| Registrerte arbeidslause | 1,4 % | 1,5 % | 1,4 % | −0,1 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,2 % | 1,5 % | 1,3 % | −0,3 |
| Under utdanning | 2,4 % | 3,0 % | 3,1 % | −0,6 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 13,2 % | 12,5 % | 10,3 % | +0,7 |
| AFP / alderspensjon | 1,4 % | 1,5 % | 1,3 % | −0,1 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,1 % | 5,8 % | 5,8 % | −0,7 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Vestfold
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
72,2 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Vestfold 69,8 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 72,2 % | 69,8 % | 72,1 % | +2,4 |
| 80–99 % | 5,0 % | 6,2 % | 5,4 % | −1,2 |
| 60–79 % | 4,4 % | 4,8 % | 4,2 % | −0,4 |
| 40–59 % | 6,1 % | 6,5 % | 6,0 % | −0,4 |
| 20–39 % | 5,2 % | 5,8 % | 5,7 % | −0,6 |
| 0–19 % | 7,2 % | 6,8 % | 6,6 % | +0,4 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
9 382
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
13 419
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
69,9 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 85,3 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
5 602
41,7 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
7 817
personar · 58,3 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 47,5 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
3 780
personar · 40,3 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 37,9 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−4 037
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (6 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 7 167 til 7 817 personar (59,0 % → 58,3 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 1 112 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (7 817 utpendlarar)
- Drammen2 226 (28,5 %)
- Oslo - Oslove1 262 (16,1 %)
- Tønsberg959 (12,3 %)
- Lier561 (7,2 %)
- Horten555 (7,1 %)
- Asker396 (5,1 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (3 780 innpendlarar)
- Drammen937 (24,8 %)
- Tønsberg717 (19,0 %)
- Horten548 (14,5 %)
- Sandefjord232 (6,1 %)
- Oslo - Oslove231 (6,1 %)
- Kongsberg135 (3,6 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (2 073 arbeidsplassar).
Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +1 725 arbeidsplassar (+22,8 %) sidan 2020.
| Næring | 2020 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Varehandel | 1 111 | 1 702 | +591 | +53,2 % |
| Industri | 1 111 | 1 411 | +300 | +27,0 % |
| Helse- og sosialtenester | 1 802 | 2 073 | +271 | +15,0 % |
| Transport og lagring | 196 | 342 | +146 | +74,5 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 357 | 484 | +127 | +35,6 % |
| Undervisning | 698 | 788 | +90 | +12,9 % |
| Overnatting og servering | 153 | 236 | +83 | +54,2 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 271 | 311 | +40 | +14,8 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 249 | 283 | +34 | +13,7 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 156 | 176 | +20 | +12,8 % |
| Personleg tenesteyting | 257 | 275 | +18 | +7,0 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 50 | 61 | +11 | +22,0 % |
| Bygg og anlegg | 903 | 912 | +9 | +1,0 % |
| Finans og forsikring | 6 | 5 | −1 | −16,7 % |
| Bergverk og utvinning | 10 | 8 | −2 | −20,0 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 221 | 209 | −12 | −5,4 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Industri
- Bygg og anlegg
- Undervisning
- Forretningsmessig tenesteyting
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2021 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Vestfold | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 12 567 | 881 000 kr | 700 300 kr | 660 600 kr | 676 100 kr | +3,6 % |
| Einebuande | 4 921 | 491 700 kr | 392 400 kr | 381 300 kr | 397 500 kr | −1,3 % |
| Par utan barn | 3 332 | 1 090 600 kr | 861 000 kr | 839 700 kr | 860 000 kr | +0,1 % |
| Par med barn 0-17 år | 2 319 | 1 425 800 kr | 1 092 800 kr | 1 089 900 kr | 1 141 700 kr | −4,3 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 566 | 723 000 kr | 577 400 kr | 556 800 kr | 568 200 kr | +1,6 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
961 400 kr
Landet: 1 000 800 kr (−3,9 %)
Gjeld, median
450 700 kr
Landet: 415 800 kr (+8,4 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 402 900 kr
Landet: 1 792 100 kr (−21,7 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
323 900 kr
Landet: 378 800 kr (−14,5 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,64 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 692 064 kr
Bruttoformue per hushald
2 469 104 kr
Bankinnskot per hushald
570 064 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 033 120 kr
1,76 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,76 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
11 680 kr
Vestfold 12 128 kr · Landet 12 828 kr
173 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−1 229 kr
Utbetalinga er 90,5 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+3 380 kr
140,7 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Sosialhjelpstilfelle
571
Del av befolkninga
2,1 %
Barn i familiar med sosialhjelp
229
Gjennomsnittleg stønadstid
5,1 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
205
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
7,0 md
Samla stønadssum
33 696 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
22
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Vestfold og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
99,5
Om lag som landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 218 265 kr/år | 174 537 kr/år | +25,1 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 38 714 kr/m² | 55 627 kr/m² | −30,4 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 9 880 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −16,2 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 20 413 kr/år | 18 029 kr/år | +13,2 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 510 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +6,0 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 31,2 % · leige 2-roms 16,9 %
218 265 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
38 714 kr/m²
Alle bustadtypar · 120 omsetningar
9 880 kr/mnd
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
20 413 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 700 300 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
218 265 kr
+4,2 % frå 2024 (209 484 kr)
Snitt Vestfold
219 701 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader107 998 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi28 395 kr
- Kommunale avgifter23 527 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt5 310 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestfold
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
31,2 %
218 265 kr av 700 300 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
16,9 %
118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 700 300 kr | 31,2 % | 16,9 % |
| Einebuande | 392 400 kr | 55,6 % | 30,2 % |
| Par utan barn | 861 000 kr | 25,4 % | 13,8 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 092 800 kr | 20,0 % | 10,8 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 577 400 kr | 37,8 % | 20,5 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
38 714 kr/m²
120 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
27 923 kr/m²
50 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
—
8 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
47 487 kr/m²
62 salg
Landet: 71 644
Totalt 120 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Vestfold | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 38 714 | 39 918 | 55 627 |
| Einebustader | 27 923 | 32 176 | 29 924 |
| Småhus | — | 35 307 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 47 487 | 47 972 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
9 880 kr
2 500 kr per m² per år
+3,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire Estimat | 9 300 | 10 000 | 10 600 | 11 100 | 11 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 27 825.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
20 413 kr
+4,2 % frå 2025
Snitt Vestfold 2026
16 258 kr
Kommunen ligger 25,6 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 13,2 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Vestfold
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 3 041 | 3 527 | 4 909 | 5 927 | 7 112 | 7 668 |
| Avløp | 5 735 | 5 907 | 7 262 | 8 068 | 8 994 | 9 425 |
| Avfall | 2 832 | 2 913 | 3 120 | 3 000 | 2 890 | 2 743 |
| Feiing og tilsyn | 465 | 465 | 506 | 499 | 587 | 577 |
| Sum årsgebyr | 12 073 | 12 812 | 15 797 | 17 494 | 19 583 | 20 413 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 3 471 | 3 487 | 3 508 | 3 508 | 3 562 | 3 813 |
| Vatn per m³ | 8,3 | 9,6 | 13,2 | 16,1 | 19,8 | 21,1 |
| Avløp per m³ | 15,2 | 14,5 | 17,8 | 19,8 | 22,3 | 23,2 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 15 000 | 15 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 15 000 | 15 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno