Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Færder gjekk frå kode 3811 til 3911. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Vestfold og Telemark til Vestfold. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Fremskrittspartiet
Venstre
Senterpartiet
Ordførar
Tom Mello (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Kommunen har ikkje innført eigedomsskatt
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 3 096 687 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Inntekts- og formuesskatt | 36,0 % | 35,1 % | 36,0 % | +1,0 |
| Rammetilskot | 32,5 % | 35,1 % | 29,9 % | −2,6 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 12,5 % | 10,9 % | 12,3 % | +1,6 |
| Sals- og leigeinntekter | 12,1 % | 12,1 % | 12,0 % | +0,1 |
| Andre overføringar frå staten | 3,7 % | 3,8 % | 4,3 % | −0,1 |
| Brukarbetalingar | 3,1 % | 2,5 % | 2,5 % | +0,6 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 6 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Inntekts- og formuesskatt
- Rammetilskot
- Overføringar og tilskot frå andre
- Sals- og leigeinntekter
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Eigedomsskatt
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestfold
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 2 352 495 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 38,5 % | 38,4 % | 34,9 % | +0,1 |
| Grunnskule | 19,4 % | 20,2 % | 19,9 % | −0,8 |
| Barnehage | 12,7 % | 12,8 % | 12,9 % | −0,1 |
| Eigedomsforvaltning | 6,9 % | 6,7 % | 8,0 % | +0,2 |
| Sosialsektoren | 5,9 % | 5,8 % | 6,0 % | +0,1 |
| Administrasjon | 5,0 % | 4,6 % | 5,7 % | +0,4 |
| Barnevern | 3,7 % | 3,4 % | 3,4 % | +0,3 |
| Kultur | 2,2 % | 2,9 % | 3,6 % | −0,7 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,7 % | 1,4 % | 1,3 % | +0,3 |
| Samferdsel | 1,1 % | 1,2 % | 1,4 % | −0,1 |
| Kyrkje | 0,9 % | 0,8 % | 0,8 % | +0,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,9 % | 1,1 % | 1,2 % | −0,1 |
| Kommunale bustader | 0,5 % | 0,2 % | 0,5 % | +0,2 |
| Politisk styring | 0,3 % | 0,4 % | 0,6 % | −0,0 |
| Næringsforvaltning | 0,2 % | 0,1 % | 0,0 % | +0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 6 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Barnevern
- Kultur
- Plan, byggesak og miljø
- Samferdsel
- Kyrkje
- Brann- og ulykkesvern
- Kommunale bustader
- Politisk styring
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestfold
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 129 964 | 139 920 | 155 881 | 174 217 | 166 278 | 172 660 | 6,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −30 254 | −21 348 | −22 465 | −52 786 | −73 464 | −60 706 | — |
| Grunnskule | 356 838 | 396 205 | 426 323 | 472 084 | 476 844 | 485 555 | 19,4 % |
| Helse og omsorg | 657 252 | 753 410 | 812 640 | 903 056 | 907 912 | 964 616 | 38,5 % |
| Samferdsel | 22 605 | 23 354 | 25 852 | 28 987 | 31 011 | 28 218 | 1,1 % |
| Barnehage | 232 120 | 254 075 | 261 508 | 290 179 | 296 952 | 317 133 | 12,7 % |
| Kultur | 39 675 | 42 891 | 41 862 | 50 950 | 47 433 | 55 572 | 2,2 % |
| Kommunale bustader | −260 | 277 | 729 | 10 395 | 9 070 | 12 240 | 0,5 % |
| Næringsforvaltning | 4 249 | 13 196 | 7 013 | 7 220 | 5 587 | 4 462 | 0,2 % |
| Administrasjon | 109 205 | 91 512 | 99 805 | 103 614 | 109 490 | 123 958 | 5,0 % |
| Plan, byggesak og miljø | 23 717 | 29 873 | 36 337 | 41 034 | 37 411 | 42 754 | 1,7 % |
| Sosialsektoren | 99 065 | 101 197 | 116 275 | 130 937 | 134 660 | 147 727 | 5,9 % |
| Brann- og ulykkesvern | 18 138 | 20 706 | 22 253 | 25 192 | 24 885 | 23 058 | 0,9 % |
| Kyrkje | 22 004 | 19 643 | 19 619 | 21 646 | 22 982 | 23 680 | 0,9 % |
| Barnevern | 44 517 | 53 622 | 78 491 | 86 514 | 86 247 | 92 088 | 3,7 % |
| Fellesutgifter | −15 172 | −94 176 | −88 044 | −172 522 | −76 782 | −89 242 | — |
| Politisk styring | 6 415 | 7 385 | 7 142 | 8 452 | 7 656 | 8 722 | 0,3 % |
| Sum netto driftsutgifter | 1 720 078 | 1 831 742 | 2 001 221 | 2 129 169 | 2 214 172 | 2 352 495 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 379 590 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 30,2 % | 29,7 % | 23,2 % | +0,5 |
| Eigedomsforvaltning | 26,1 % | 22,1 % | 25,4 % | +4,0 |
| Kultur | 14,2 % | 5,4 % | 6,1 % | +8,8 |
| Kommunale bustader | 5,7 % | 6,1 % | 7,5 % | −0,3 |
| Grunnskule | 4,7 % | 10,7 % | 11,9 % | −6,0 |
| Barnehage | 4,6 % | 3,0 % | 2,7 % | +1,7 |
| Samferdsel | 4,5 % | 4,9 % | 8,1 % | −0,4 |
| Helse og omsorg | 4,1 % | 8,0 % | 6,7 % | −3,9 |
| Plan, byggesak og miljø | 2,2 % | 2,1 % | 1,9 % | +0,1 |
| Kyrkje | 1,7 % | 1,9 % | 0,9 % | −0,2 |
| Administrasjon | 1,1 % | 2,0 % | 2,3 % | −0,9 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,8 % | 0,6 % | 1,6 % | +0,1 |
| Næringsforvaltning | 0,1 % | 1,1 % | 1,5 % | −1,0 |
| Sosialsektoren | 0,1 % | 0,0 % | 0,2 % | +0,1 |
| Politisk styring | 0,1 % | 0,0 % | 0,0 % | +0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 6 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Eigedomsforvaltning
- Kultur
- Kommunale bustader
- Grunnskule
- Barnehage
- Samferdsel
- Helse og omsorg
- Plan, byggesak og miljø
- Kyrkje
- Administrasjon
- Brann- og ulykkesvern
- Næringsforvaltning
- Sosialsektoren
- Politisk styring
- Barnevern
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestfold
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 185 350 | 172 852 | 173 091 | 60 128 | 110 838 | 99 012 | 26,1 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 106 631 | 98 273 | 103 648 | 92 048 | 109 689 | 114 525 | 30,2 % |
| Grunnskule | 181 220 | 170 888 | 147 447 | 62 894 | 36 236 | 17 718 | 4,7 % |
| Helse og omsorg | 5 833 | 4 781 | 12 792 | 22 984 | 13 575 | 15 547 | 4,1 % |
| Samferdsel | 10 827 | 10 002 | 9 914 | 13 538 | 17 314 | 16 970 | 4,5 % |
| Barnehage | 4 047 | 1 028 | 13 046 | 7 964 | 68 906 | 17 642 | 4,6 % |
| Kultur | 4 524 | 1 942 | 1 253 | 1 764 | 5 251 | 53 851 | 14,2 % |
| Kommunale bustader | 61 457 | 105 786 | 59 510 | 43 558 | 25 855 | 21 672 | 5,7 % |
| Næringsforvaltning | 139 | 704 | 927 | 1 021 | 1 310 | 441 | 0,1 % |
| Administrasjon | 4 519 | 1 633 | 3 825 | 6 162 | 3 476 | 4 197 | 1,1 % |
| Plan, byggesak og miljø | 8 000 | 3 444 | 10 163 | 6 927 | 5 621 | 8 176 | 2,2 % |
| Sosialsektoren | 134 | 0 | 0 | 465 | 0 | 390 | 0,1 % |
| Brann- og ulykkesvern | 1 998 | 1 808 | 266 | 1 151 | 2 506 | 2 871 | 0,8 % |
| Kyrkje | 4 824 | 3 996 | 4 400 | 5 000 | 5 000 | 6 339 | 1,7 % |
| Barnevern | 340 | 0 | 0 | 0 | 659 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 1 066 | 1 746 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 170 | 0 | 448 | 127 | 239 | 0,1 % |
| Sum investeringsutgifter | 579 843 | 577 307 | 540 282 | 327 118 | 408 109 | 379 590 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
565 mill. kr
565 172 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
18,3 %
Fylke: 28,9 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,24
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,04 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−50 mill. kr
-8 %
Utan premieavvik 2025
304 mill. kr
9,8 % av driftsinntektene
Fylke: 19,4 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
1 021 mill. kr
minus 455 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (6 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
262 mill. kr
av ein arbeidskapital på 565 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
46,3 %
2020: 20,3 %
Fylke og land 2025
37,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−14,7 pp
+26,0 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (6 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
9,5 %
2024: 10,9 %
Disposisjonsfond 2025
294 mill. kr
294 026 tusen kr
Fylke og land 2025
12,7 %
Landet: 12,0 %
Endring 2024–2025
−1,4 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (6 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
398 mill. kr
397 672 tusen kr
Andel av driftsinntektene
12,9 %
2024: 15,0 %
Fylke og land 2025
24,1 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
74 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 294 026 | 73,9 % |
| Bundne driftsfond | 36 865 | 9,3 % |
| Ubunde investeringsfond | 33 502 | 8,4 % |
| Bundne investeringsfond | 33 279 | 8,4 % |
| Sum fond | 397 672 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
88 657 m²
+ 7 660 m² leigd = 96 317 m² i alt
Areal per innbyggjar
3,49 m²
27 569 innbyggjarar
Fylket: 4,12 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
111 kr
10 mill. kr i alt
Fylket: 99 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 62–184 kr per m² i året
Anslått etterslep 2018–2025
13–98 mill. kr
477–3 569 kr per innbyggjar
137–1 022 kr per m²
Driftsutgifter per m²
787 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
309 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
141 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
7,9 %
netto til eigedomsforvaltning
398 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 6 av 6 i fylket (høgast: Horten 4,80 m² · lågast: Færder 3,49 m² · median 4,01 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 3 av 6 i fylket (høgast: Larvik 146 kr · lågast: Holmestrand 38 kr · median 92 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 6 av 6 i fylket (høgast: Holmestrand 5 311 kr · lågast: Færder 2 394 kr · median 3 201 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2018–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 13 mill. kr og 98 mill. kr – det vil seie 137–1 022 kr per kvadratmeter eller 477–3 569 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Færder, 2020–2025.
2025 · Markert fallFonda fall 8,0 % frå 2024 til 2025
Frå 432 mill. kr til 398 mill. kr – ein nedgang på 2,1 prosentpoeng av driftsinntektene (15,0 % → 12,9 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 33,2 % frå 2023 til 2024
Frå 710 mill. kr til 474 mill. kr.
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Færder rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
5. av 6
i fylket i 2025 · 2,24
Fylkessnitt: 3,04
Landssnitt: 2,82
Nr. 227 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
4. av 6
i fylket i 2025 · 18,3 %
Fylkessnitt: 28,9 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 225 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
3. av 6
i fylket i 2025 · 236,8 %
Fylkessnitt: 227,8 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 180 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
4. av 6
i fylket i 2025 · 46,3 %
Fylkessnitt: 37,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 227 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | — | — | — | 5 260 923 | 347 921 | 124 869 |
| 2021 | — | — | — | 5 454 550 | 396 376 | 153 624 |
| 2022 | — | — | — | 5 672 313 | 410 889 | 170 969 |
| 2023 | — | — | — | 5 992 208 | 442 537 | 275 440 |
| 2024 | 2 877 735 | 2 888 742 | 297 271 | 6 206 711 | 450 751 | 321 843 |
| 2025 | 3 094 226 | 3 043 549 | 280 578 | 6 872 458 | 455 391 | 261 620 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
966
Landet 946 · Vestfold 947
Fastlegeavtalar
27
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
100
7 opne lister · 3,21 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Færder
- Landet
- Vestfold
Innbyggjarar per fastlege
- Færder
- Landet
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 192 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 70 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 69 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,8 barn
2025
Vestfold: 5,8
Landet: 5,7
Nr. 3 av 6 i fylket (høgast: Sandefjord 5,9 · lågast: Horten 5,6) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
1 196
Årsverk til grunnbemanning
279,6
Årsverk i alt
343,7
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
42,1 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
9,0 elevar
2025
Vestfold: 9,5
Landet: 8,8
Nr. 5 av 6 i fylket (høgast: Holmestrand 10,1 · lågast: Horten 8,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
2 912
Lærarårsverk
324,0
Lærarårsverk utan lange fråvær
285,8
Årsverk i sektoren
463,8
Av dei assistentårsverk
101,2
Elevar per årsverk i sektoren
6,3
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Vestfold
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
2,38 brukarar
2025
Vestfold: 1,55
Landet: 1,72
Nr. 1 av 6 i fylket (høgast: Færder 2,38 · lågast: Sandefjord 1,25) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,42
Brukarar av heimetenester
1 712
Brukarar av institusjonstenester
236
Årsverk i helse og omsorg
965,7
Med helsefagleg utdanning
71,2 %
Innbyggjarar 80+
1 684
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,8 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (40,6 %), 2022 (41,5 %), 2023 (42,0 %), 2025 (42,1 %)
Siste år: 42,1 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Vestfold | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 279,6 | −13,1−4,5 % | −54−4,3 % | −1,8 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 324,0 | −10,2−3,1 % | −124−4,1 % | +1,1 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 965,7 | +175+22,1 % | +303+18,4 % | +16,9 % | +11,8 % |
Barnehage: 13,1 færre årsverk til grunnbemanning (−4,5 %) med færre barn med plass (−4,3 %). Grunnskule: 10,2 færre lærarårsverk (−3,1 %) med færre elevar (−4,1 %). Helse og omsorg: 175 fleire årsverk (+22,1 %) med fleire tenestemottakarar (+18,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 280 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,8
Etter kutt
5,8
Vestfold
5,8
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 324 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
9,0
Etter kutt
9,0
Vestfold
9,5
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 966 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
2,38
Etter kutt
2,38
Vestfold
1,55
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
95,1 %
2025
Vestfold: 94,1
Landet: 94,5
Nr. 1 av 6 i fylket (høgast: Færder 95,1 · lågast: Holmestrand 93,4)
Barn med plass
1 196
1–2 år
92,2 %
3–5 år
96,6 %
Barn 1–5 år
1 246
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
291,2 elevar
2025
Vestfold: 277,5
Landet: 247,9
Nr. 3 av 6 i fylket (høgast: Holmestrand 311,4 · lågast: Horten 258,7)
Elevar
2 912
Skular
10
Barn 6–15 år
3 224
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
23,5 plassar
2025
Vestfold: 28,2
Landet: 29,7
Nr. 5 av 6 i fylket (høgast: Holmestrand 32,1 · lågast: Horten 21,4)
Sjukeheimsplassar
215
Omsorgsbustader
181
Innbyggjarar 80+
1 684
Berre sjukeheim per 100
12,8
Berre omsorgsbustad per 100
10,7
Av dei i bustad er 80+
32,6 %
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
10,2 plassar
2025
Vestfold: 9,9
Landet: 14,7
Nr. 3 av 6 i fylket (høgast: Larvik 13,6 · lågast: Sandefjord 6,8)
Elevplassar
439
Elevar
387
Barn 6–18 år
4 308
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Færder veks frå 1 246 i 2025 til 1 267 i 2050 – ei endring på 1,7 %. Held kommunen dei 1 196 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 96,0 til 94,4 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 1 216 plassar – 20 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Færder fell frå 3 224 i 2025 til 2 999 i 2050 – ei endring på −7,0 %. Med same del av barna i kommunal skule (90,3 %) blir det 2 708 elevar, ned 204 frå 2 912 i dag. Held kommunen dei 10 skulane ho har, fell snittet frå 291,2 til 270,8 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 9,3 skular – 0,7 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 291,2 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Færder veks frå 1 684 i 2025 til 3 628 i 2050 – ei endring på 115,4 %. Held kommunen dei 396 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 23,5 til 10,9 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 853 plassar – 457 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
2 045
i Vestfold, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
2,0 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
609 personar (30 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
811 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Vestfold
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
77,8
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 39,0 · Eldre 38,8
Vestfold
69,8
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,5 · Eldre 33,3
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 13,7 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 8,0 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
45,4 år
+1,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 77,6
2040
47,2 år
+2,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 85,0
2050
48,3 år
+3,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 89,6
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Færder, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,257
2018: 0,259
Fylke og land
0,237
Landet: 0,248
P90/P10
2,800
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
10,6 %
514 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
29,4 %
i dei tre lågaste gruppene · 31,4 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 9,2 % | −0,8 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 10,3 % | +0,3 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 8,9 % | −1,1 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,5 % | −0,5 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2016-2018 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landet
Barnefattigdom i Vestfold 2022-2024
Flest: Sandefjord (13,0 %) · Færrast: Holmestrand (8,0 %) · Færder er nr. 4 av 6 (fylkessnitt 11,1 % · 5 000 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Vestfold: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,820).
Færder brukar
32 252 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
31 129 kr
barnefattigdom 11,1 %
Brukar mest
Holmestrand
33 038 kr · 8,0 % fattigdom
Brukar minst
Larvik
29 251 kr · 12,0 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Sandefjord | 13,0 % | 10 648 kr | 17 234 kr | 2 221 kr | 30 103 kr |
| Horten | 12,9 % | 9 890 kr | 17 205 kr | 3 682 kr | 30 777 kr |
| Larvik | 12,0 % | 10 073 kr | 16 375 kr | 2 803 kr | 29 251 kr |
| Færder | 10,6 % | 11 431 kr | 17 502 kr | 3 319 kr | 32 252 kr |
| Tønsberg | 10,1 % | 11 596 kr | 16 996 kr | 2 763 kr | 31 355 kr |
| Holmestrand | 8,0 % | 12 195 kr | 18 390 kr | 2 453 kr | 33 038 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Vestfold 2024
Jamnast: Holmestrand (0,212) · Skeivast: Færder (0,257) · Færder er nr. 6 av 6 (fylkessnitt 0,235)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2018–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,1 prosentpoeng sidan 2018, mens dei høgaste tre har vakse 0,1 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Færder i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Færder blant dei 46 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
157. av 344
10,6 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
283. av 344
167 123 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
285. av 344
32 252 kr · på barn og unge
Gini 2024
22. av 358
0,257 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Færder: nr. 157 av 344 med 10,6 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 27 501 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
44,4 år
median 46 år
Vestfold
43,1 år
median 44 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 1,3 år eldre enn fylket og 3,1 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
74,3 % i arbeid
1,3 % registrerte arbeidslause · 11,5 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 74,3 % | 74,3 % | 76,7 % | 0,0 |
| Registrerte arbeidslause | 1,3 % | 1,5 % | 1,4 % | −0,2 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,3 % | 1,5 % | 1,3 % | −0,2 |
| Under utdanning | 3,4 % | 3,0 % | 3,1 % | +0,4 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 11,5 % | 12,5 % | 10,3 % | −1,0 |
| AFP / alderspensjon | 1,8 % | 1,5 % | 1,3 % | +0,3 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 6,3 % | 5,8 % | 5,8 % | +0,5 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Vestfold
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
68,1 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Vestfold 69,8 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 68,1 % | 69,8 % | 72,1 % | −1,7 |
| 80–99 % | 6,1 % | 6,2 % | 5,4 % | −0,1 |
| 60–79 % | 5,1 % | 4,8 % | 4,2 % | +0,3 |
| 40–59 % | 7,1 % | 6,5 % | 6,0 % | +0,6 |
| 20–39 % | 6,1 % | 5,8 % | 5,7 % | +0,3 |
| 0–19 % | 7,5 % | 6,8 % | 6,6 % | +0,7 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
7 269
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
12 900
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
56,3 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 85,3 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
4 735
36,7 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
8 165
personar · 63,3 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 47,5 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
2 534
personar · 34,9 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 37,9 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−5 631
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (6 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 7 652 til 8 165 personar (62,2 % → 63,3 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 247 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (8 165 utpendlarar)
- Tønsberg4 531 (55,5 %)
- Oslo - Oslove1 041 (12,7 %)
- Sandefjord790 (9,7 %)
- Horten426 (5,2 %)
- Bærum148 (1,8 %)
- Drammen129 (1,6 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (2 534 innpendlarar)
- Tønsberg1 681 (66,3 %)
- Sandefjord282 (11,1 %)
- Horten167 (6,6 %)
- Oslo - Oslove79 (3,1 %)
- Larvik56 (2,2 %)
- Holmestrand48 (1,9 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (2 381 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Elektrisitet, vatn og renovasjon, Bygg og anlegg.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −379 arbeidsplassar (−5,0 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 94 | 133 | +39 | +41,5 % |
| Bygg og anlegg | 854 | 891 | +37 | +4,3 % |
| Undervisning | 716 | 748 | +32 | +4,5 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 357 | 382 | +25 | +7,0 % |
| Overnatting og servering | 222 | 238 | +16 | +7,2 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 325 | 332 | +7 | +2,2 % |
| Finans og forsikring | 31 | 31 | 0 | 0,0 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 13 | 9 | −4 | −30,8 % |
| Personleg tenesteyting | 276 | 271 | −5 | −1,8 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 120 | 98 | −22 | −18,3 % |
| Helse- og sosialtenester | 2 410 | 2 381 | −29 | −1,2 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 306 | 249 | −57 | −18,6 % |
| Varehandel | 872 | 808 | −64 | −7,3 % |
| Transport og lagring | 305 | 180 | −125 | −41,0 % |
| Industri | 646 | 417 | −229 | −35,4 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Bygg og anlegg
- Varehandel
- Undervisning
- Industri
- Teknisk tenesteyting, eigedom
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2022, 2024, 2025 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Vestfold | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 12 710 | 879 700 kr | 704 500 kr | 660 600 kr | 676 100 kr | +4,2 % |
| Einebuande | 4 872 | 476 900 kr | 383 100 kr | 381 300 kr | 397 500 kr | −3,6 % |
| Par utan barn | 3 455 | 1 112 600 kr | 868 200 kr | 839 700 kr | 860 000 kr | +1,0 % |
| Par med barn 0-17 år | 2 323 | 1 480 600 kr | 1 135 700 kr | 1 089 900 kr | 1 141 700 kr | −0,5 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 612 | 717 200 kr | 576 100 kr | 556 800 kr | 568 200 kr | +1,4 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
1 062 000 kr
Landet: 1 000 800 kr (+6,1 %)
Gjeld, median
444 300 kr
Landet: 415 800 kr (+6,9 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 932 700 kr
Landet: 1 792 100 kr (+7,8 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
383 000 kr
Landet: 378 800 kr (+1,1 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,70 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 890 360 kr
Bruttoformue per hushald
3 440 206 kr
Bankinnskot per hushald
681 740 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 110 720 kr
1,78 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,78 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
11 974 kr
Vestfold 12 128 kr · Landet 12 828 kr
191 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−935 kr
Utbetalinga er 92,8 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+3 674 kr
144,3 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Sosialhjelpstilfelle
939
Del av befolkninga
3,4 %
Barn i familiar med sosialhjelp
399
Gjennomsnittleg stønadstid
6,1 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
447
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
7,6 md
Samla stønadssum
68 658 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
58
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Vestfold og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
104,0
Dyrare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 235 014 kr/år | 174 537 kr/år | +34,6 % dyrare |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 9 880 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −16,2 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 16 654 kr/år | 18 029 kr/år | −7,6 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 497 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +5,1 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 33,4 % · leige 2-roms 16,8 %
235 014 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
9 880 kr/mnd
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
16 654 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 704 500 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
235 014 kr
+2,8 % frå 2024 (228 548 kr)
Snitt Vestfold
219 701 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader133 564 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi28 395 kr
- Kommunale avgifter20 021 kr
- Forsikring10 613 kr
- EigedomsskattIngen
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestfold
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
33,4 %
235 014 kr av 704 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
16,8 %
118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 704 500 kr | 33,4 % | 16,8 % |
| Einebuande | 383 100 kr | 61,3 % | 30,9 % |
| Par utan barn | 868 200 kr | 27,1 % | 13,7 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 135 700 kr | 20,7 % | 10,4 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 576 100 kr | 40,8 % | 20,6 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
9 880 kr
2 500 kr per m² per år
+3,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire Estimat | 9 300 | 10 000 | 10 600 | 11 100 | 11 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 27 907.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
16 654 kr
0,0 % frå 2025
Snitt Vestfold 2026
16 258 kr
Kommunen ligger 2,4 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 7,6 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Vestfold
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 2 511 | 2 775 | 3 998 | 4 617 | 4 639 | 4 732 |
| Avløp | 5 779 | 6 425 | 8 090 | 9 119 | 8 762 | 8 902 |
| Avfall | 2 560 | 2 248 | 2 892 | 2 607 | 2 747 | 2 504 |
| Feiing og tilsyn | 422 | 424 | 457 | 496 | 506 | 516 |
| Sum årsgebyr | 11 272 | 11 872 | 15 437 | 16 839 | 16 654 | 16 654 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 250 | 1 139 | 1 440 | 1 942 | 1 030 | 1 057 |
| Målarleige | 400 | 400 | 400 | 400 | 500 | 500 |
| Vatn per m³ | 8 | 8,6 | 12,3 | 15,2 | 15,8 | 16 |
| Avløp per m³ | 17,7 | 18,8 | 21,9 | 26,4 | 25 | 25,3 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 12 000 | 12 000 | 12 000 | 12 000 | 12 000 | 12 000 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 12 000 | 12 000 | 12 000 | 12 000 | 12 000 | 12 000 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno