Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Skien gjekk frå kode 3807 til 4003. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Vestfold og Telemark til Telemark. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Fremskrittspartiet
Kristelig Folkeparti
VenstreOrdførar
Marius Roheim Aarvold (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 6 329 534 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 35,4 % | 30,9 % | 29,9 % | +4,6 |
| Inntekts- og formuesskatt | 31,7 % | 23,8 % | 36,0 % | +7,9 |
| Sals- og leigeinntekter | 12,9 % | 17,6 % | 12,0 % | −4,7 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 11,7 % | 14,0 % | 12,3 % | −2,3 |
| Andre overføringar frå staten | 3,7 % | 4,8 % | 4,3 % | −1,1 |
| Brukarbetalingar | 2,3 % | 2,3 % | 2,5 % | +0,0 |
| Eigedomsskatt | 2,2 % | 4,7 % | 2,7 % | −2,5 |
| Andre skatteinntekter | 0,0 % | 2,0 % | 0,4 % | −1,9 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Sals- og leigeinntekter
- Overføringar og tilskot frå andre
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Eigedomsskatt
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 4 849 616 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 38,7 % | 37,3 % | 34,9 % | +1,5 |
| Grunnskule | 18,4 % | 18,2 % | 19,9 % | +0,2 |
| Barnehage | 12,3 % | 10,3 % | 12,9 % | +2,0 |
| Eigedomsforvaltning | 6,6 % | 7,2 % | 8,0 % | −0,5 |
| Sosialsektoren | 5,9 % | 5,3 % | 6,0 % | +0,6 |
| Administrasjon | 4,4 % | 7,4 % | 5,7 % | −2,9 |
| Barnevern | 3,6 % | 3,3 % | 3,4 % | +0,3 |
| Kultur | 3,4 % | 3,4 % | 3,6 % | +0,0 |
| Samferdsel | 1,9 % | 2,0 % | 1,4 % | −0,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,2 % | 1,6 % | 1,2 % | −0,4 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,1 % | 1,4 % | 1,3 % | −0,3 |
| Næringsforvaltning | 0,7 % | 0,2 % | 0,0 % | +0,5 |
| Kyrkje | 0,7 % | 1,1 % | 0,8 % | −0,4 |
| Politisk styring | 0,6 % | 1,1 % | 0,6 % | −0,6 |
| Kommunale bustader | 0,4 % | 0,4 % | 0,5 % | +0,0 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Barnevern
- Kultur
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Næringsforvaltning
- Kyrkje
- Politisk styring
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 277 812 | 285 219 | 294 620 | 375 552 | 370 214 | 340 569 | 6,6 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −35 993 | −26 622 | −31 680 | −82 408 | −126 261 | −118 879 | — |
| Grunnskule | 717 452 | 788 811 | 817 818 | 893 968 | 918 701 | 942 720 | 18,4 % |
| Helse og omsorg | 1 247 860 | 1 456 432 | 1 603 011 | 1 853 103 | 1 907 308 | 1 986 502 | 38,7 % |
| Samferdsel | 54 832 | 74 004 | 75 078 | 92 639 | 110 969 | 94 992 | 1,9 % |
| Barnehage | 468 655 | 503 412 | 508 826 | 570 903 | 592 487 | 632 879 | 12,3 % |
| Kultur | 155 577 | 154 668 | 144 970 | 157 589 | 175 317 | 176 400 | 3,4 % |
| Kommunale bustader | −2 129 | −2 582 | −1 913 | 5 758 | 4 064 | 20 607 | 0,4 % |
| Næringsforvaltning | 32 544 | 29 434 | 34 023 | 43 108 | 26 567 | 36 827 | 0,7 % |
| Administrasjon | 191 599 | 216 939 | 235 476 | 269 595 | 232 581 | 227 843 | 4,4 % |
| Plan, byggesak og miljø | 33 713 | 39 555 | 45 047 | 57 029 | 58 846 | 55 350 | 1,1 % |
| Sosialsektoren | 225 981 | 225 885 | 241 195 | 297 811 | 317 313 | 302 693 | 5,9 % |
| Brann- og ulykkesvern | 43 077 | 47 672 | 51 043 | 51 697 | 54 176 | 61 822 | 1,2 % |
| Kyrkje | 36 022 | 30 731 | 31 126 | 32 644 | 31 864 | 34 135 | 0,7 % |
| Barnevern | 122 982 | 137 810 | 148 044 | 181 993 | 184 383 | 186 597 | 3,6 % |
| Fellesutgifter | −36 121 | −210 273 | −118 215 | −335 134 | −202 169 | −160 153 | — |
| Politisk styring | 25 481 | 25 922 | 25 492 | 26 797 | 26 542 | 28 712 | 0,6 % |
| Sum netto driftsutgifter | 3 559 344 | 3 777 017 | 4 103 961 | 4 492 644 | 4 682 902 | 4 849 616 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 1 157 763 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 26,9 % | 18,4 % | 25,4 % | +8,5 |
| Helse og omsorg | 22,7 % | 8,9 % | 6,7 % | +13,8 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 18,4 % | 31,1 % | 23,2 % | −12,6 |
| Administrasjon | 9,5 % | 2,7 % | 2,3 % | +6,8 |
| Samferdsel | 7,6 % | 11,2 % | 8,1 % | −3,6 |
| Kommunale bustader | 4,1 % | 4,5 % | 7,5 % | −0,4 |
| Grunnskule | 3,4 % | 7,1 % | 11,9 % | −3,7 |
| Kultur | 3,0 % | 4,2 % | 6,1 % | −1,3 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,6 % | 2,8 % | 1,9 % | −1,2 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,1 % | 3,1 % | 1,6 % | −2,0 |
| Kyrkje | 0,7 % | 0,8 % | 0,9 % | −0,1 |
| Barnehage | 0,7 % | 3,0 % | 2,7 % | −2,3 |
| Sosialsektoren | 0,3 % | 0,2 % | 0,2 % | +0,1 |
| Næringsforvaltning | 0,1 % | 2,0 % | 1,5 % | −2,0 |
| Barnevern | 0,0 % | 0,0 % | 0,1 % | +0,0 |
| Fellesutgifter | 0,0 % | 0,1 % | 0,2 % | −0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Helse og omsorg
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Administrasjon
- Samferdsel
- Kommunale bustader
- Grunnskule
- Kultur
- Plan, byggesak og miljø
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Barnehage
- Sosialsektoren
- Næringsforvaltning
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 207 995 | 168 472 | 285 964 | 346 566 | 271 127 | 311 388 | 26,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 150 783 | 162 298 | 219 034 | 203 260 | 258 265 | 213 373 | 18,4 % |
| Grunnskule | 121 178 | 26 857 | 21 447 | 43 137 | 49 699 | 38 952 | 3,4 % |
| Helse og omsorg | 81 211 | 176 654 | 268 852 | 296 785 | 231 809 | 262 580 | 22,7 % |
| Samferdsel | 37 241 | 39 464 | 38 834 | 110 433 | 51 020 | 87 503 | 7,6 % |
| Barnehage | 52 085 | 2 263 | 2 544 | 7 313 | 17 085 | 7 941 | 0,7 % |
| Kultur | 12 819 | 9 350 | 10 298 | 17 278 | 11 728 | 34 162 | 3,0 % |
| Kommunale bustader | 27 051 | 43 227 | 46 610 | 62 682 | 80 185 | 47 112 | 4,1 % |
| Næringsforvaltning | 12 665 | 1 663 | 5 328 | 559 | 4 469 | 683 | 0,1 % |
| Administrasjon | 10 006 | 5 632 | 11 406 | 14 530 | 35 225 | 110 319 | 9,5 % |
| Plan, byggesak og miljø | 55 397 | 20 749 | 22 347 | 17 896 | 10 558 | 18 230 | 1,6 % |
| Sosialsektoren | 4 169 | 98 | 560 | 466 | 0 | 4 033 | 0,3 % |
| Brann- og ulykkesvern | 2 733 | 4 116 | 10 187 | 49 636 | 20 274 | 13 125 | 1,1 % |
| Kyrkje | 15 000 | 15 000 | 5 393 | 5 088 | 13 900 | 8 000 | 0,7 % |
| Barnevern | 0 | 724 | 0 | 11 416 | 2 724 | 322 | 0,0 % |
| Fellesutgifter | 0 | 28 | 0 | 26 | 140 | 40 | 0,0 % |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 790 333 | 676 595 | 948 804 | 1 187 071 | 1 058 208 | 1 157 763 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
1 523 mill. kr
1 522 835 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
24,1 %
Fylke: 18,0 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,95
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,27 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+290 mill. kr
+23 %
Utan premieavvik 2025
665 mill. kr
10,5 % av driftsinntektene
Fylke: 11,0 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
2 303 mill. kr
minus 780 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (17 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
858 mill. kr
av ein arbeidskapital på 1 523 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
56,3 %
2020: 28,6 %
Fylke og land 2025
284,5 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−4,7 pp
+27,7 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (16 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
12,9 %
2024: 13,6 %
Disposisjonsfond 2025
817 mill. kr
816 697 tusen kr
Fylke og land 2025
7,7 %
Landet: 12,0 %
Endring 2024–2025
−0,7 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
1 122 mill. kr
1 122 483 tusen kr
Andel av driftsinntektene
17,7 %
2024: 18,3 %
Fylke og land 2025
14,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
73 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 816 697 | 72,8 % |
| Bundne driftsfond | 131 162 | 11,7 % |
| Ubunde investeringsfond | 127 150 | 11,3 % |
| Bundne investeringsfond | 47 474 | 4,2 % |
| Sum fond | 1 122 483 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
238 mill. kr
4 181 kr per innbyggjar
88 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
3,80 %
av 6 252 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,24 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
75 mill. kr
etter 51 mill. kr i renteinntekter og 111 mill. kr i utbytte
1,20 % av lånegjelda
Avdrag på lån
210 mill. kr
3,36 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 29,8 år
Renter og avdrag i alt
448 mill. kr
7 874 kr per innbyggjar
7,22 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (6 252 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
63 mill. kr
1 099 kr per innbyggjar · 1,01 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
125 mill. kr
2 199 kr per innbyggjar · 2,02 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
188 mill. kr
3 298 kr per innbyggjar · 3,03 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 86 930 kr i 2020 til 109 940 kr i 2025 – ein vekst på 26,5 % (23 010 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
109 940 kr
6 252 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
109 968 kr
6 253 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
28 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,80 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 6 252 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
238 mill. kr
Med 5,3 %
331 mill. kr
Endring per innbyggjar
+1 645 kr
Del av driftsinntektene
+1,51 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 94 mill. kr meir i året enn i dag – 1 645 kr per innbyggjar, eller om lag 110 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 17 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 5,23 % · lågast: Skien 3,80 % · median 4,68 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 13 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 360 312 kr · lågast: Siljan 62 901 kr · median 139 009 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 13 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 360 312 kr · lågast: Siljan 62 901 kr · median 139 009 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 15 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 26 724 kr · lågast: Siljan 5 800 kr · median 11 275 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Telemark)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,84 % til 3,80 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 88 mill. kr til 238 mill. kr i året – ein endring på 150 mill. kr, eller 2 585 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
256 916 m²
+ 8 533 m² leigd = 265 449 m² i alt
Areal per innbyggjar
4,67 m²
56 866 innbyggjarar
Fylket: 5,39 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
122 kr
31 mill. kr i alt
Fylket: 123 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 51–173 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
31–318 mill. kr
545–5 592 kr per innbyggjar
117–1 198 kr per m²
Driftsutgifter per m²
862 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
170 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
144 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
7,5 %
netto til eigedomsforvaltning
249 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 17 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 11,58 m² · lågast: Skien 4,67 m² · median 5,40 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 6 av 17 i fylket (høgast: Drangedal 789 kr · lågast: Fyresdal 37 kr · median 105 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 15 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 13 563 kr · lågast: Drangedal 0 kr · median 6 045 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Telemark)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 31 mill. kr og 318 mill. kr – det vil seie 117–1 198 kr per kvadratmeter eller 545–5 592 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Skien, 2020–2025.
Ingen år med kraftig fall i fonda eller arbeidskapitalen i perioden 2020–2025.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Skien rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
5. av 17
i fylket i 2025 · 2,95
Fylkessnitt: 2,27
Landssnitt: 2,82
Nr. 131 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
6. av 17
i fylket i 2025 · 24,1 %
Fylkessnitt: 18 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 163 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
8. av 17
i fylket i 2025 · 226,2 %
Fylkessnitt: 227,5 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 149 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
12. av 16
i fylket i 2025 · 56,3 %
Fylkessnitt: 284,5 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 257 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | — | — | — | 9 995 248 | 520 547 | 352 309 |
| 2021 | — | — | — | 10 237 370 | 608 357 | 473 081 |
| 2022 | — | — | — | 10 824 519 | 699 471 | 468 632 |
| 2023 | — | — | — | 11 660 272 | 790 181 | 720 677 |
| 2024 | 5 935 521 | 6 135 095 | 787 111 | 12 630 045 | 766 537 | 853 264 |
| 2025 | 6 326 740 | 6 313 306 | 846 375 | 13 529 443 | 780 353 | 858 007 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
3,7 %
1 983 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
998
Landet 946 · Telemark 837
Fastlegeavtalar
55
3 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
95
5 opne lister · 3,08 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Skien
- Telemark
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Skien
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 91 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 56 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 8 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,8 barn
2025
Telemark: 5,6
Landet: 5,7
Nr. 4 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 5,9 · lågast: Nissedal 3,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
2 534
Årsverk til grunnbemanning
599,1
Årsverk i alt
683,9
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
45,6 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
9,4 elevar
2025
Telemark: 8,4
Landet: 8,8
Nr. 1 av 17 i fylket (høgast: Skien 9,4 · lågast: Tokke 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
5 833
Lærarårsverk
623,8
Lærarårsverk utan lange fråvær
553,7
Årsverk i sektoren
921,0
Av dei assistentårsverk
215,8
Elevar per årsverk i sektoren
6,3
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Telemark
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,75 brukarar
2025
Telemark: 1,87
Landet: 1,72
Nr. 12 av 17 i fylket (høgast: Siljan 2,86 · lågast: Midt-Telemark 1,37) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,57
Brukarar av heimetenester
2 496
Brukarar av institusjonstenester
479
Årsverk i helse og omsorg
2 026,7
Med helsefagleg utdanning
75,6 %
Innbyggjarar 80+
3 031
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,8 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 45,6 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Telemark | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 599,1 | −9,8−1,6 % | −42−1,6 % | −1,2 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 623,8 | −23,6−3,6 % | −124−2,1 % | −4,7 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 2 026,7 | +259,2+14,7 % | +724+32,2 % | +9,1 % | +11,8 % |
Barnehage: 9,8 færre årsverk til grunnbemanning (−1,6 %) med færre barn med plass (−1,6 %). Grunnskule: 23,6 færre lærarårsverk (−3,6 %) med færre elevar (−2,1 %). Helse og omsorg: 259,2 fleire årsverk (+14,7 %) med fleire tenestemottakarar (+32,2 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 599 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,8
Etter kutt
5,8
Telemark
5,6
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 624 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
9,4
Etter kutt
9,4
Telemark
8,4
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 2 027 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,75
Etter kutt
1,75
Telemark
1,87
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
94,7 %
2025
Telemark: 95,3
Landet: 94,5
Nr. 7 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 101,2 · lågast: Fyresdal 87,5)
Barn med plass
2 534
1–2 år
90,2 %
3–5 år
97,4 %
Barn 1–5 år
2 757
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
291,7 elevar
2025
Telemark: 225,5
Landet: 247,9
Nr. 4 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 311,7 · lågast: Nissedal 91,0)
Elevar
5 833
Skular
20
Barn 6–15 år
6 449
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
23,0 plassar
2025
Telemark: 29,8
Landet: 29,7
Nr. 16 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 64,5 · lågast: Hjartdal 20,5)
Sjukeheimsplassar
452
Omsorgsbustader
245
Innbyggjarar 80+
3 031
Berre sjukeheim per 100
14,9
Berre omsorgsbustad per 100
8,1
Av dei i bustad er 80+
16,7 %
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
9,6 plassar
2025
Telemark: 14,7
Landet: 14,7
Nr. 16 av 17 i fylket (høgast: Tokke 52,3 · lågast: Siljan 7,8)
Elevplassar
821
Elevar
714
Barn 6–18 år
8 558
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Skien fell frå 2 757 i 2025 til 2 739 i 2050 – ei endring på −0,7 %. Held kommunen dei 2 534 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 91,9 til 92,5 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 2 517 plassar – 17 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Skien fell frå 6 449 i 2025 til 6 152 i 2050 – ei endring på −4,6 %. Med same del av barna i kommunal skule (90,4 %) blir det 5 561 elevar, ned 272 frå 5 833 i dag. Held kommunen dei 20 skulane ho har, fell snittet frå 291,7 til 278,1 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 19,1 skular – 0,9 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 291,7 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Skien veks frå 3 031 i 2025 til 6 265 i 2050 – ei endring på 106,7 %. Held kommunen dei 697 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 23,0 til 11,1 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 1 441 plassar – 744 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
2 201
i Telemark, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,0 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
699 personar (32 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
1 049 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Telemark
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
69,3
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,6 · Eldre 32,7
Telemark
70,9
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 35,8 · Eldre 35,2
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 5,2 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 1,6 færre enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
43,4 år
+0,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 69,6
2040
45,1 år
+2,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 76,4
2050
46,3 år
+3,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 81,0
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Skien, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,225
2013: 0,227
Fylke og land
0,226
Landet: 0,248
P90/P10
2,700
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
16,2 %
1 586 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
32,2 %
i dei tre lågaste gruppene · 25,6 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 11,4 % | +1,4 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,3 % | +0,3 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,7 % | +0,7 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 9,0 % | −1,0 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 6,8 % | −3,2 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landet
Barnefattigdom i Telemark 2022-2024
Flest: Drangedal (19,6 %) · Færrast: Kviteseid (8,5 %) · Skien er nr. 5 av 17 (fylkessnitt 14,2 % · 4 253 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Telemark: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng −0,160).
Skien brukar
30 966 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
38 881 kr
barnefattigdom 14,2 %
Brukar mest
Nissedal
53 309 kr · 13,3 % fattigdom
Brukar minst
Kragerø
28 489 kr · 13,2 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Drangedal | 19,6 % | 12 291 kr | 21 608 kr | 4 250 kr | 38 149 kr |
| Hjartdal | 17,8 % | 14 168 kr | 21 982 kr | 3 024 kr | 39 174 kr |
| Tinn | 17,1 % | 9 450 kr | 20 582 kr | 3 083 kr | 33 115 kr |
| Seljord | 16,4 % | 12 198 kr | 26 160 kr | 5 401 kr | 43 759 kr |
| Skien | 16,2 % | 11 121 kr | 16 566 kr | 3 279 kr | 30 966 kr |
| Midt-Telemark | 15,9 % | 11 119 kr | 18 042 kr | 4 076 kr | 33 237 kr |
| Notodden | 15,0 % | 9 977 kr | 19 127 kr | 3 867 kr | 32 971 kr |
| Fyresdal | 14,9 % | 9 515 kr | 31 486 kr | 3 929 kr | 44 930 kr |
| Tokke | 14,7 % | 15 532 kr | 28 826 kr | 3 500 kr | 47 858 kr |
| Nissedal | 13,3 % | 17 647 kr | 33 017 kr | 2 645 kr | 53 309 kr |
| Kragerø | 13,2 % | 9 189 kr | 16 317 kr | 2 983 kr | 28 489 kr |
| Nome | 13,2 % | 12 075 kr | 18 254 kr | 6 193 kr | 36 522 kr |
| Bamble | 12,5 % | 11 381 kr | 19 464 kr | 3 037 kr | 33 882 kr |
| Porsgrunn | 12,4 % | 11 130 kr | 16 238 kr | 4 625 kr | 31 993 kr |
| Siljan | 10,7 % | 16 175 kr | 26 069 kr | 5 333 kr | 47 577 kr |
| Vinje | 10,4 % | 19 015 kr | 30 013 kr | 2 957 kr | 51 985 kr |
| Kviteseid | 8,5 % | 10 739 kr | 18 626 kr | 3 703 kr | 33 068 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Telemark 2024
Jamnast: Siljan (0,196) · Skeivast: Hjartdal (0,255) · Skien er nr. 9 av 17 (fylkessnitt 0,225)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,8 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,3 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Skien i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Skien blant dei 10 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
33. av 344
16,2 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
309. av 344
161 847 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
305. av 344
30 966 kr · på barn og unge
Gini 2024
141. av 358
0,225 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Skien: nr. 33 av 344 med 16,2 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 56 619 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
42,7 år
median 43 år
Telemark
43,6 år
median 44 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 0,9 år yngre enn fylket og 1,4 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
73,4 % i arbeid
1,6 % registrerte arbeidslause · 13,7 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 73,4 % | 73,5 % | 76,7 % | −0,1 |
| Registrerte arbeidslause | 1,6 % | 1,5 % | 1,4 % | +0,1 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,3 % | 1,5 % | 1,3 % | −0,2 |
| Under utdanning | 2,9 % | 3,1 % | 3,1 % | −0,2 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 13,7 % | 13,4 % | 10,3 % | +0,3 |
| AFP / alderspensjon | 1,5 % | 1,5 % | 1,3 % | 0,0 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,7 % | 5,5 % | 5,8 % | +0,2 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Telemark
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
68,5 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Telemark 67,6 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 68,5 % | 67,6 % | 72,1 % | +0,9 |
| 80–99 % | 6,9 % | 6,7 % | 5,4 % | +0,2 |
| 60–79 % | 5,3 % | 5,6 % | 4,2 % | −0,3 |
| 40–59 % | 6,5 % | 7,0 % | 6,0 % | −0,5 |
| 20–39 % | 5,7 % | 5,9 % | 5,7 % | −0,2 |
| 0–19 % | 7,0 % | 7,2 % | 6,6 % | −0,2 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
27 236
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
27 034
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
100,7 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 85,3 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
17 726
65,6 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
9 308
personar · 34,4 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 40,3 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
9 510
personar · 34,9 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 29,8 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
+202
fleire pendlar inn enn ut
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 8 526 til 9 308 personar (33,3 % → 34,4 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 337 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (9 308 utpendlarar)
- Porsgrunn4 803 (51,6 %)
- Oslo - Oslove929 (10,0 %)
- Bamble517 (5,6 %)
- Larvik394 (4,2 %)
- Sandefjord306 (3,3 %)
- Tønsberg210 (2,3 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (9 510 innpendlarar)
- Porsgrunn4 748 (49,9 %)
- Bamble962 (10,1 %)
- Larvik533 (5,6 %)
- Siljan503 (5,3 %)
- Nome404 (4,2 %)
- Sandefjord263 (2,8 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (8 432 arbeidsplassar).
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +1 448 arbeidsplassar (+5,6 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 7 452 | 8 432 | +980 | +13,2 % |
| Industri | 1 867 | 2 189 | +322 | +17,2 % |
| Undervisning | 1 718 | 1 849 | +131 | +7,6 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 2 044 | 2 155 | +111 | +5,4 % |
| Overnatting og servering | 631 | 685 | +54 | +8,6 % |
| Personleg tenesteyting | 1 166 | 1 217 | +51 | +4,4 % |
| Bygg og anlegg | 2 229 | 2 267 | +38 | +1,7 % |
| Transport og lagring | 1 177 | 1 214 | +37 | +3,1 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 1 124 | 1 159 | +35 | +3,1 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 212 | 210 | −2 | −0,9 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 142 | 134 | −8 | −5,6 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 436 | 428 | −8 | −1,8 % |
| Bergverk og utvinning | 23 | 12 | −11 | −47,8 % |
| Finans og forsikring | 254 | 240 | −14 | −5,5 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 1 331 | 1 237 | −94 | −7,1 % |
| Varehandel | 3 829 | 3 655 | −174 | −4,5 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Bygg og anlegg
- Industri
- Offentleg administrasjon og forsvar
- Undervisning
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Telemark | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 27 035 | 797 500 kr | 639 800 kr | 645 800 kr | 676 100 kr | −5,4 % |
| Einebuande | 11 496 | 469 000 kr | 380 300 kr | 376 100 kr | 397 500 kr | −4,3 % |
| Par utan barn | 6 766 | 1 054 100 kr | 835 000 kr | 826 000 kr | 860 000 kr | −2,9 % |
| Par med barn 0-17 år | 4 557 | 1 381 000 kr | 1 066 500 kr | 1 067 500 kr | 1 141 700 kr | −6,6 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 1 418 | 671 300 kr | 545 300 kr | 540 900 kr | 568 200 kr | −4,0 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
902 800 kr
Landet: 1 000 800 kr (−9,8 %)
Gjeld, median
460 900 kr
Landet: 415 800 kr (+10,8 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 306 400 kr
Landet: 1 792 100 kr (−27,1 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
327 100 kr
Landet: 378 800 kr (−13,6 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,61 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 552 816 kr
Bruttoformue per hushald
2 247 008 kr
Bankinnskot per hushald
562 612 kr
Bruttoinntekt per hushald
963 888 kr
1,72 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,72 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
13 601 kr
Telemark 12 356 kr · Landet 12 828 kr
289 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+692 kr
Utbetalinga er 105,4 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+5 301 kr
163,9 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Sosialhjelpstilfelle
1 821
Del av befolkninga
3,2 %
Barn i familiar med sosialhjelp
1 041
Gjennomsnittleg stønadstid
5,2 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
719
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,3 md
Samla stønadssum
129 781 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Telemark og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
93,1
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 189 348 kr/år | 174 537 kr/år | +8,5 % dyrare |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 9 880 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −16,2 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 14 074 kr/år | 18 029 kr/år | −21,9 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 452 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +1,9 % som landet |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 29,6 % · leige 2-roms 18,5 %
189 348 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
30 725 kr/m²
Alle bustadtypar · 277 omsetningar
9 880 kr/mnd
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
14 074 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 639 800 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
189 348 kr
+2,4 % frå 2024 (184 959 kr)
Snitt Telemark
173 513 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader87 859 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi28 817 kr
- Kommunale avgifter17 039 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt2 599 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
29,6 %
189 348 kr av 639 800 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
18,5 %
118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 639 800 kr | 29,6 % | 18,5 % |
| Einebuande | 380 300 kr | 49,8 % | 31,2 % |
| Par utan barn | 835 000 kr | 22,7 % | 14,2 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 066 500 kr | 17,8 % | 11,1 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 545 300 kr | 34,7 % | 21,7 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
30 725 kr/m²
277 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
24 989 kr/m²
123 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
31 672 kr/m²
32 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
36 260 kr/m²
122 salg
Landet: 71 644
Totalt 277 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Telemark | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 30 725 | 28 047 | 55 627 |
| Einebustader | 24 989 | 22 496 | 29 924 |
| Småhus | 31 672 | 27 896 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 36 260 | 35 505 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
9 880 kr
2 500 kr per m² per år
+3,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire Estimat | 9 300 | 10 000 | 10 600 | 11 100 | 11 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 57 503.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
14 074 kr
−0,5 % frå 2025
Snitt Telemark 2026
17 826 kr
Kommunen ligger 21,0 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 21,9 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Telemark
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 2 479 | 2 727 | 3 685 | 4 226 | 4 400 | 4 402 |
| Avløp | 3 578 | 3 862 | 5 190 | 5 901 | 6 020 | 6 020 |
| Avfall | 2 754 | 2 757 | 3 019 | 3 150 | 3 244 | 3 164 |
| Feiing og tilsyn | 360 | 396 | 398 | 460 | 480 | 488 |
| Sum årsgebyr | 9 171 | 9 742 | 12 292 | 13 737 | 14 144 | 14 074 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 273 | 1 530 | 925 | 1 149 | 1 091 | 985 |
| Vatn per m³ | 12,2 | 13,4 | 18,1 | 20,7 | 21,6 | 21,6 |
| Avløp per m³ | 17,5 | 18,9 | 25,4 | 28,9 | 29,5 | 29,5 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 3 480 | 3 600 | 3 720 | 3 840 | 33 | 33 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 5 520 | 5 640 | 5 760 | 6 000 | 50 | 50 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno