Siljan kommunevåpen

Siljan

Telemark

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2024: Siljan gjekk frå kode 3812 til 4010. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Vestfold og Telemark til Telemark. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Høyre
SenterpartietSenterpartiet
Kristelig FolkepartiKristelig Folkeparti

Ordførar

Elisabeth Hammer (KrF)

Kommunenummer

4010

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

287 711

tusen kr

Utgifter

288 807

tusen kr

Driftsmargin

−0,38%

Investeringar

11 628

tusen kr

Eigedelar

805 168

tusen kr

Total gjeld

558 386

tusen kr

(Lån: 517 416 + Gjeld: 40 970)

Gjeldsandel

69,35%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Hele kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

7 500 kr

Totale inntekter

10 461

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k75k150k225k300kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250k250k500k750k1 000k0%20%40%60%80%Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 287 828 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Rammetilskot43,4 %30,9 %29,9 %+12,5
Inntekts- og formuesskatt28,8 %23,8 %36,0 %+5,0
Overføringar og tilskot frå andre11,9 %14,0 %12,3 %−2,1
Sals- og leigeinntekter6,3 %17,6 %12,0 %−11,3
Eigedomsskatt3,6 %4,7 %2,7 %−1,1
Andre overføringar frå staten3,3 %4,8 %4,3 %−1,5
Brukarbetalingar2,8 %2,3 %2,5 %+0,5

Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Rammetilskot
  • Inntekts- og formuesskatt
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Sals- og leigeinntekter
  • Eigedomsskatt
  • Andre overføringar frå staten
  • Brukarbetalingar
  • Andre skatteinntekter
202020212022202320242025075k150k225k300kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0 %15 %30 %45 %60 %RammetilskotInntekts- og formuesskattOverføringar og tilskot frå andreSals- og leigeinntekterEigedomsskattAndre overføringar frå statenBrukarbetalingarAndre skatteinntekter

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 245 222 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg31,8 %37,3 %34,9 %−5,5
Grunnskule24,1 %18,2 %19,9 %+5,9
Barnehage14,9 %10,3 %12,9 %+4,6
Eigedomsforvaltning6,9 %7,2 %8,0 %−0,3
Administrasjon6,8 %7,4 %5,7 %−0,6
Barnevern4,9 %3,3 %3,4 %+1,6
Sosialsektoren1,9 %5,3 %6,0 %−3,4
Kultur1,6 %3,4 %3,6 %−1,8
Politisk styring1,6 %1,1 %0,6 %+0,5
Plan, byggesak og miljø1,3 %1,4 %1,3 %−0,1
Kyrkje1,2 %1,1 %0,8 %+0,1
Samferdsel1,2 %2,0 %1,4 %−0,8
Brann- og ulykkesvern1,1 %1,6 %1,2 %−0,5
Næringsforvaltning0,3 %0,2 %0,0 %+0,1
Kommunale bustader0,3 %0,4 %0,5 %−0,0

Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Barnevern
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Politisk styring
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Næringsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025065k130k195k260kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageAdministrasjonEigedomsforvaltningBarnevernSosialsektorenKulturSamferdselPolitisk styringBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøKyrkjeKommunale bustaderNæringsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)Fellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning13 01214 18016 69117 52516 28217 7926,9 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−717−86−38−474−1 988−1 082—
Grunnskule48 78850 00150 97751 78456 59661 96524,1 %
Helse og omsorg51 35554 22060 79372 00172 46481 97231,8 %
Samferdsel2 9933 5024 1784 8065 1132 9681,2 %
Barnehage21 20724 05926 25631 26034 05438 44814,9 %
Kultur3 3813 2243 2953 5453 8934 2401,6 %
Kommunale bustader8746501 1991 4079898560,3 %
Næringsforvaltning5098489836201 6718630,3 %
Administrasjon12 96613 64616 14917 85016 68717 5146,8 %
Plan, byggesak og miljø2 4572 3043 0833 4763 9523 2751,3 %
Sosialsektoren4 7895 3555 0376 3616 0214 8751,9 %
Brann- og ulykkesvern1 9632 3672 2112 5922 5102 8261,1 %
Kyrkje2 9592 5932 6192 7732 8883 1601,2 %
Barnevern4 4195 1135 7926 0287 91812 6774,9 %
Fellesutgifter−1 891−10 409−8 061−18 700−5 620−11 320—
Politisk styring2 7953 2993 0934 3423 7364 1931,6 %
Sum netto driftsutgifter171 859174 866194 257207 196227 166245 222100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 16 368 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Eigedomsforvaltning29,0 %18,4 %25,4 %+10,5
Barnehage23,1 %3,0 %2,7 %+20,2
Grunnskule14,0 %7,1 %11,9 %+7,0
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)8,5 %31,1 %23,2 %−22,5
Samferdsel8,4 %11,2 %8,1 %−2,7
Helse og omsorg4,7 %8,9 %6,7 %−4,2
Kommunale bustader4,6 %4,5 %7,5 %+0,0
Brann- og ulykkesvern2,8 %3,1 %1,6 %−0,3
Plan, byggesak og miljø2,6 %2,8 %1,9 %−0,2
Administrasjon2,3 %2,7 %2,3 %−0,4

Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Barnehage
  • Grunnskule
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Samferdsel
  • Helse og omsorg
  • Kommunale bustader
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Administrasjon
  • Kultur
  • Næringsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025025k50k75k100kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0 %8 %16 %24 %32 %EigedomsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)BarnehageGrunnskuleSamferdselHelse og omsorgKommunale bustaderBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøAdministrasjonKulturNæringsforvaltningKyrkjeSosialsektorenFellesutgifterBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning32 0122 7246455 2869 6814 74029,0 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)8 1228 1041 4822 2003 3681 3988,5 %
Grunnskule5365212 0991 8302 9412 29314,0 %
Helse og omsorg01356323 3206877654,7 %
Samferdsel2 3252 0821 01212 5791 9941 3808,4 %
Barnehage31 8443 154588548 1363 78623,1 %
Kultur01030000—
Kommunale bustader11 2684 8594 3497631 5467454,6 %
Næringsforvaltning0002700—
Administrasjon1 145781822 7871 8373752,3 %
Plan, byggesak og miljø002272001504242,6 %
Sosialsektoren00200000—
Brann- og ulykkesvern000004622,8 %
Kyrkje000000—
Barnevern00001400—
Fellesutgifter000030—
Politisk styring13400000—
Sum investeringsutgifter87 38621 76010 88629 84630 48316 368100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

81 mill. kr

80 591 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

28,0 %

Fylke: 18,0 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,97

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,27 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

−4 mill. kr

-5 %

Utan premieavvik 2025

52 mill. kr

18,1 % av driftsinntektene

Fylke: 11,0 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

122 mill. kr

minus 41 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.40 mill.80 mill.120 mill.160 mill.Kraftig fallNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,901,802,703,60Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (17 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

29 mill. kr

av ein arbeidskapital på 81 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

35,4 %

2020: 14,4 %

Fylke og land 2025

284,5 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−25,6 pp

+21,0 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %75 %150 %225 %300 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (16 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

8,6 %

2024: 9,7 %

Disposisjonsfond 2025

25 mill. kr

24 736 tusen kr

Fylke og land 2025

7,7 %

Landet: 12,0 %

Endring 2024–2025

−1,1 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

67 mill. kr

67 147 tusen kr

Andel av driftsinntektene

23,3 %

2024: 26,5 %

Fylke og land 2025

14,3 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

37 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
202420250 mill.20 mill.40 mill.60 mill.80 mill.Kraftig fallNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond24 73636,8 %
Bundne driftsfond8 81413,1 %
Ubunde investeringsfond33 05449,2 %
Bundne investeringsfond5430,8 %
Sum fond67 147100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

7 mill. kr

3 052 kr per innbyggjar

3 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,85 %

av 150 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,24 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

3 mill. kr

etter 5 mill. kr i renteinntekter og 0 mill. kr i utbytte

1,85 % av lånegjelda

Avdrag på lån

7 mill. kr

4,37 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 22,9 år

Renter og avdrag i alt

14 mill. kr

5 800 kr per innbyggjar

4,84 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (150 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

2 mill. kr

629 kr per innbyggjar · 0,53 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

3 mill. kr

1 258 kr per innbyggjar · 1,05 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

5 mill. kr

1 887 kr per innbyggjar · 1,58 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 61 150 kr i 2020 til 62 901 kr i 2025 – ein vekst på 2,9 % (1 751 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

62 901 kr

150 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

62 901 kr

150 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250k35k70k105k140k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,85 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 150 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

7 mill. kr

Med 5,3 %

8 mill. kr

Endring per innbyggjar

+281 kr

Del av driftsinntektene

+0,24 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 1 mill. kr meir i året enn i dag – 281 kr per innbyggjar, eller om lag 1 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 4 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 5,23 % · lågast: Skien 3,80 % · median 4,68 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 17 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 360 312 kr · lågast: Siljan 62 901 kr · median 139 009 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 17 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 360 312 kr · lågast: Siljan 62 901 kr · median 139 009 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 17 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 26 724 kr · lågast: Siljan 5 800 kr · median 11 275 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250 mill.4 mill.7 mill.11 mill.14 mill.0 %2 %4 %6 %8 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024202020212022202320242025-2 %0 %2 %4 %6 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,87 % til 4,85 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 3 mill. kr til 7 mill. kr i året – ein endring på 5 mill. kr, eller 1 909 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

11 374 m²

+ 0 m² leigd = 11 374 m² i alt

Areal per innbyggjar

4,76 m²

2 389 innbyggjarar

Fylket: 5,39 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

93 kr

1 mill. kr i alt

Fylket: 123 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 80–202 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

7–20 mill. kr

3 032–8 177 kr per innbyggjar

637–1 718 kr per m²

Driftsutgifter per m²

846 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

247 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

257 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

7,8 %

netto til eigedomsforvaltning

147 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 15 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 11,58 m² · lågast: Skien 4,67 m² · median 5,40 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 11 av 17 i fylket (høgast: Drangedal 789 kr · lågast: Fyresdal 37 kr · median 105 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 10 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 13 563 kr · lågast: Drangedal 0 kr · median 6 045 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k2k3k5k6kSkulelokaleInstitusjonslokaleBarnehagelokaleAdministrasjonslokaleKulturbygg48,1 %20,1 %14,2 %13,5 %4,1 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024201520162017201820192020202120222023202420250k3k6k9k12k02467

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024201520162017201820192020202120222023202420250 mill.1 mill.1 mill.2 mill.3 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 7 mill. kr og 20 mill. kr – det vil seie 637–1 718 kr per kvadratmeter eller 3 032–8 177 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Siljan, 2020–2025.

2025 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 4,6 % frå 2024 til 2025

Frå 84 mill. kr til 81 mill. kr – ein nedgang på 5,1 prosentpoeng av driftsinntektene (33,1 % → 28,0 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2025 · Markert fallFonda fall 1,0 % frå 2024 til 2025

Frå 68 mill. kr til 67 mill. kr – ein nedgang på 3,2 prosentpoeng av driftsinntektene (26,5 % → 23,3 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Telemark

Kor Siljan rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

4. av 17

i fylket i 2025 · 2,97

Fylkessnitt: 2,27

Landssnitt: 2,82

Nr. 130 av 357 i landet

1.Porsgrunn3,59
2.Tinn3,55
3.Tokke3,09
4.Siljan2,97
5.Skien2,95
17.Kragerø0,92

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

4. av 17

i fylket i 2025 · 28 %

Fylkessnitt: 18 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 126 av 357 i landet

1.Tinn41,4 %
2.Porsgrunn34,9 %
3.Hjartdal31,6 %
4.Siljan28 %
5.Tokke26,7 %
17.Kragerø−1,6 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

4. av 17

i fylket i 2025 · 194,1 %

Fylkessnitt: 227,5 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 43 av 357 i landet

1.Fyresdal151,8 %
2.Kviteseid182,4 %
3.Tokke190,9 %
4.Siljan194,1 %
5.Vinje199,2 %
17.Nissedal288,2 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

8. av 16

i fylket i 2025 · 35,4 %

Fylkessnitt: 284,5 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 171 av 346 i landet

1.Fyresdal0 %
2.Hjartdal15,3 %
3.Tinn18,9 %
7.Vinje35,3 %
8.Siljan35,4 %
9.Notodden36,7 %
16.Midt-Telemark3 891,4 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020———409 54136 22812 227
2021———390 22636 62020 376
2022———420 53043 94720 932
2023———435 26444 98532 995
2024255 502267 22120 802475 99344 75829 749
2025287 711288 80711 628517 41640 97028 566

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

487

Landet 946 · Telemark 837

Fastlegeavtalar

4

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

112

3 opne lister · 3,12 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Siljan
  • Telemark
2020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Siljan
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 194 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 303 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 298 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,4 barn

2025

Telemark: 5,6

Landet: 5,7

Nr. 11 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 5,9 · lågast: Nissedal 3,7) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

119

Årsverk til grunnbemanning

30,0

Årsverk i alt

36,8

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

46,7 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

6,5 elevar

2025

Telemark: 8,4

Landet: 8,8

Nr. 12 av 17 i fylket (høgast: Skien 9,4 · lågast: Tokke 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

258

Lærarårsverk

40,0

Lærarårsverk utan lange fråvær

35,9

Årsverk i sektoren

58,3

Av dei assistentårsverk

8,4

Elevar per årsverk i sektoren

4,4

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202535710

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

2,86 brukarar

2025

Telemark: 1,87

Landet: 1,72

Nr. 1 av 17 i fylket (høgast: Siljan 2,86 · lågast: Midt-Telemark 1,37) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,35

Brukarar av heimetenester

131

Brukarar av institusjonstenester

21

Årsverk i helse og omsorg

68,1

Med helsefagleg utdanning

79,7 %

Innbyggjarar 80+

151

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420251,62,12,73,7

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,4 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2023 (41,4 %)

Siste år: 46,7 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk TelemarkÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning30,0+5,5+22,4 %+19+19,0 %−1,2 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk40,0−00,0 %−22−7,9 %−4,7 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk68,1+13,5+24,7 %+7+4,8 %+9,1 %+11,8 %

Barnehage: 5,5 fleire årsverk til grunnbemanning (+22,4 %) med fleire barn med plass (+19,0 %). Grunnskule: 0 fleire lærarårsverk (0,0 %) med færre elevar (−7,9 %). Helse og omsorg: 13,5 fleire årsverk (+24,7 %) med fleire tenestemottakarar (+4,8 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 30 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,4

Etter kutt

5,4

Telemark

5,6

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 40 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

6,5

Etter kutt

6,5

Telemark

8,4

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 68 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

2,86

Etter kutt

2,86

Telemark

1,87

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024202020212022202320242025075150225300

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

94,4 %

2025

Telemark: 95,3

Landet: 94,5

Nr. 9 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 101,2 · lågast: Fyresdal 87,5)

Barn med plass

119

1–2 år

87,8 %

3–5 år

98,7 %

Barn 1–5 år

128

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202584889296

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

129,0 elevar

2025

Telemark: 225,5

Landet: 247,9

Nr. 12 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 311,7 · lågast: Nissedal 91,0)

Elevar

258

Skular

2

Barn 6–15 år

260

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024202020212022202320242025122157192251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

23,2 plassar

2025

Telemark: 29,8

Landet: 29,7

Nr. 15 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 64,5 · lågast: Hjartdal 20,5)

Sjukeheimsplassar

23

Omsorgsbustader

12

Innbyggjarar 80+

151

Berre sjukeheim per 100

15,2

Berre omsorgsbustad per 100

7,9

Av dei i bustad er 80+

—

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202520253037

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

7,8 plassar

2025

Telemark: 14,7

Landet: 14,7

Nr. 17 av 17 i fylket (høgast: Tokke 52,3 · lågast: Siljan 7,8)

Elevplassar

28

Elevar

28

Barn 6–18 år

359

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024202020212022202320242025581117

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Siljan veks frå 128 i 2025 til 134 i 2050 – ei endring på 4,7 %. Held kommunen dei 119 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 93,0 til 88,8 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 125 plassar – 6 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500357010514004080120156

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Siljan veks frå 260 i 2025 til 297 i 2050 – ei endring på 14,2 %. Med same del av barna i kommunal skule (99,2 %) blir det 295 elevar, opp 37 frå 258 i dag. Held kommunen dei 2 skulane ho har, fell snittet frå 129,0 til 147,5 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 2,3 skular – 0,3 fleire enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
202520302035204020452050075150225300050100150192

Den raude stipla linja er dagens snitt på 129,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Siljan veks frå 151 i 2025 til 304 i 2050 – ei endring på 101,3 %. Held kommunen dei 35 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 23,2 til 11,5 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 71 plassar – 36 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
202520302035204020452050080160240320025507589

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Telemark
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

2 201

i Telemark, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

3,0 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

699 personar (32 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

1 049 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

0200400600800PolenAndre nye EU-land (etter 2004)SverigeAndre EU/EFTA-land (før 2004)LitauenEuropa utanomEU/EFTA/StorbritanniaAsiaDanmarkNoregTyskland6994412722652649049392719

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

03006009001 200Bygg, anlegg, kraft og renovasjonIndustriUtleige av arbeidskraftOvernatting og serveringJordbruk, skogbruk ogfiskeTransport og lagringVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedomHelse- og sosialtenesterForretningsmessigtenesteyting1 04930230011210910288695029

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Telemark
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

5,21%

Frå 2 382 til 2 506

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,7k1,4k2,1k2,8kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

79,4

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 40,8 · Eldre 38,6

Telemark

70,9

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,8 · Eldre 35,2

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 15,3 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 8,5 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenTelemarkLandet02040608079,470,964,1

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

43,9 år

+0,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 80,1

2040

45,1 år

+1,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 84,5

2050

46,0 år

+2,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 88,3

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
202020262030203520402045205038414448i dagNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Siljan, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,196

2013: 0,187

Fylke og land

0,226

Landet: 0,248

P90/P10

2,400

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

10,7 %

46 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

24,4 %

i dei tre lågaste gruppene · 31,6 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242013201420152016201720182019202020212022202320240,180,210,240,270,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr6,7 %−3,3 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr9,7 %−0,3 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr8,0 %−2,0 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr8,2 %−1,8 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr12,4 %+2,4 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr13,1 %+3,1 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr14,5 %+4,5 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr6,6 %−3,4 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Telemark 2022-2024

Flest: Drangedal (19,6 %) · Færrast: Kviteseid (8,5 %) · Siljan er nr. 15 av 17 (fylkessnitt 14,2 % · 4 253 barn i heile fylket)

1.Drangedal19,6 %
2.Hjartdal17,8 %
3.Tinn17,1 %
4.Seljord16,4 %
5.Skien16,2 %
6.Midt-Telemark15,9 %
7.Notodden15,0 %
8.Fyresdal14,9 %
9.Tokke14,7 %
10.Nissedal13,3 %
11.Kragerø13,2 %
12.Nome13,2 %
13.Bamble12,5 %
14.Porsgrunn12,4 %
15.Siljan10,7 %
16.Vinje10,4 %
17.Kviteseid8,5 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Telemark: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng −0,160).

Siljan brukar

47 577 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

38 881 kr

barnefattigdom 14,2 %

Brukar mest

Nissedal

53 309 kr · 13,3 % fattigdom

Brukar minst

Kragerø

28 489 kr · 13,2 % fattigdom

7,5 %11,5 %15,5 %19,5 %20,6 %Barn i vedvarande låginntekt26 48933 98941 48948 98955 309
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Drangedal19,6 %12 291 kr21 608 kr4 250 kr38 149 kr
Hjartdal17,8 %14 168 kr21 982 kr3 024 kr39 174 kr
Tinn17,1 %9 450 kr20 582 kr3 083 kr33 115 kr
Seljord16,4 %12 198 kr26 160 kr5 401 kr43 759 kr
Skien16,2 %11 121 kr16 566 kr3 279 kr30 966 kr
Midt-Telemark15,9 %11 119 kr18 042 kr4 076 kr33 237 kr
Notodden15,0 %9 977 kr19 127 kr3 867 kr32 971 kr
Fyresdal14,9 %9 515 kr31 486 kr3 929 kr44 930 kr
Tokke14,7 %15 532 kr28 826 kr3 500 kr47 858 kr
Nissedal13,3 %17 647 kr33 017 kr2 645 kr53 309 kr
Kragerø13,2 %9 189 kr16 317 kr2 983 kr28 489 kr
Nome13,2 %12 075 kr18 254 kr6 193 kr36 522 kr
Bamble12,5 %11 381 kr19 464 kr3 037 kr33 882 kr
Porsgrunn12,4 %11 130 kr16 238 kr4 625 kr31 993 kr
Siljan10,7 %16 175 kr26 069 kr5 333 kr47 577 kr
Vinje10,4 %19 015 kr30 013 kr2 957 kr51 985 kr
Kviteseid8,5 %10 739 kr18 626 kr3 703 kr33 068 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Telemark 2024

Jamnast: Siljan (0,196) · Skeivast: Hjartdal (0,255) · Siljan er nr. 1 av 17 (fylkessnitt 0,225)

1.Siljan0,196
2.Fyresdal0,216
3.Drangedal0,217
4.Nome0,221
5.Notodden0,222
6.Bamble0,222
7.Tokke0,222
8.Nissedal0,224
9.Skien0,225
10.Seljord0,225
11.Tinn0,227
12.Kragerø0,228
13.Kviteseid0,228
14.Porsgrunn0,229
15.Vinje0,229
16.Midt-Telemark0,238
17.Hjartdal0,255

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 3,3 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,6 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Siljan i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Siljan blant dei 45 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

154. av 344

10,7 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

69. av 344

229 857 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

21. av 344

47 577 kr · på barn og unge

Gini 2024

346. av 358

0,196 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Siljan: nr. 154 av 344 med 10,7 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

51,6%
48,4%
Menn: 1 229Kvinner: 1 153

Aldersfordeling

0-5 år
6,2%
6-12 år
7,9%
13-15 år
4,0%
16-19 år
4,2%
20-44 år
28,1%
45-66 år
29,3%
67-79 år
14,3%
80+ år
6,1%

Totalt: 2 382 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

43,4 år

median 44 år

Telemark

43,6 år

median 44 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 0,2 år yngre enn fylket og 2,1 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

521 000

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

956 500 kr

Etter skatt: 755 500 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,24 personar

(1 064 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TelemarkLandet

81,6 % i arbeid

0,8 % registrerte arbeidslause · 11,3 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)81,6 %73,5 %76,7 %+8,1
Registrerte arbeidslause0,8 %1,5 %1,4 %−0,7
På arbeidsmarkedstiltak0,9 %1,5 %1,3 %−0,6
Under utdanning1,5 %3,1 %3,1 %−1,6
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd11,3 %13,4 %10,3 %−2,1
AFP / alderspensjon1,5 %1,5 %1,3 %0,0
Andre utanfor arbeidsstyrken2,4 %5,5 %5,8 %−3,1

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Telemark
2018201920202021202220232024202572 %75 %78 %81 %84 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TelemarkLandet

68,6 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Telemark 67,6 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)68,6 %67,6 %72,1 %+1,0
80–99 %6,8 %6,7 %5,4 %+0,1
60–79 %5,5 %5,6 %4,2 %−0,1
40–59 %6,5 %7,0 %6,0 %−0,5
20–39 %5,2 %5,9 %5,7 %−0,7
0–19 %7,4 %7,2 %6,6 %+0,2

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

506

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

1 194

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

42,4 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 85,3 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

337

28,2 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

857

personar · 71,8 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 40,3 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

169

personar · 33,4 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 29,8 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−688

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 829 til 857 personar (70,3 % → 71,8 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 23 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202505001 0001 5002 00066 %70 %74 %79 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kor pendlar innbyggjarane til? (857 utpendlarar)

  • Skien503 (58,7 %)
  • Porsgrunn125 (14,6 %)
  • Larvik59 (6,9 %)
  • Oslo - Oslove30 (3,5 %)
  • Sandefjord27 (3,2 %)
  • Tønsberg12 (1,4 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (169 innpendlarar)

  • Skien116 (68,6 %)
  • Larvik20 (11,8 %)
  • Porsgrunn14 (8,3 %)
  • Bamble3 (1,8 %)
  • Oslo - Oslove2 (1,2 %)
  • Moss1 (0,6 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
080160240320Helse- og sosialtenesterUndervisningVarehandelJordbruk, skogbruk og fiskeIndustriOffentleg administrasjon ogforsvarTransport og lagringBygg og anleggPersonleg tenesteytingElektrisitet, vatn og renovasjonForretningsmessig tenesteytingTeknisk tenesteyting, eigedomOvernatting og serveringBergverk og utvinningFinans og forsikringInformasjon og kommunikasjon

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (174 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Overnatting og servering, Informasjon og kommunikasjon, Offentleg administrasjon og forsvar, Undervisning.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +5 arbeidsplassar (+1,0 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Helse- og sosialtenester132174+42+31,8 %
Offentleg administrasjon og forsvar2733+6+22,2 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon913+4+44,4 %
Personleg tenesteyting1620+4+25,0 %
Teknisk tenesteyting, eigedom8800,0 %
Forretningsmessig tenesteyting121200,0 %
Varehandel5756−1−1,8 %
Overnatting og servering32−1−33,3 %
Jordbruk, skogbruk og fiske4139−2−4,9 %
Transport og lagring3630−6−16,7 %
Bygg og anlegg3224−8−25,0 %
Undervisning6656−10−15,2 %
Industri5835−23−39,7 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Varehandel
  • Undervisning
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Industri
  • Offentleg administrasjon og forsvar
2018201920202021202220232024202504590135180Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2023, 2024, 2025 – høgast 7 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TelemarkEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald1 065956 500 kr755 500 kr645 800 kr676 100 kr+11,7 %
Einebuande349481 300 kr390 700 kr376 100 kr397 500 kr−1,7 %
Par utan barn3431 044 400 kr819 500 kr826 000 kr860 000 kr−4,7 %
Par med barn 0-17 år2231 378 900 kr1 054 600 kr1 067 500 kr1 141 700 kr−7,6 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år38649 200 kr519 800 kr540 900 kr568 200 kr−8,5 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

783 600 kr

Landet: 1 000 800 kr (−21,7 %)

Gjeld, median

380 600 kr

Landet: 415 800 kr (−8,5 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 162 500 kr

Landet: 1 792 100 kr (−35,1 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

355 300 kr

Landet: 378 800 kr (−6,2 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,36 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 418 316 kr

Bruttoformue per hushald

2 104 125 kr

Bankinnskot per hushald

643 093 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 046 542 kr

1,81 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,81 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,6M1,1M1,7M2,2MNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

9 645 kr

Telemark 12 356 kr · Landet 12 828 kr

49 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−3 264 kr

Utbetalinga er 74,7 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+1 345 kr

116,2 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
2024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

27

Del av befolkninga

1,1 %

Barn i familiar med sosialhjelp

21

Gjennomsnittleg stønadstid

3,8 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

6

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

4,3 md

Samla stønadssum

984 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Telemark og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

94,0

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−27 %−18 %−9 %0 %+9 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

183 912 kr/år174 537 kr/år+5,4 % dyrare
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

16 727 kr/år18 029 kr/år−7,2 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 484 kr/mnd1 425 kr/mnd+4,1 % dyrare

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 24,3 % · leige 2-roms 13,8 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 755 500 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

183 912 kr

+2,8 % frå 2024 (178 942 kr)

Snitt Telemark

173 513 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader78 441 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi28 817 kr
  • Kommunale avgifter17 004 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt6 616 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0k50k100k150k200kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

24,3 %

183 912 kr av 755 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

13,8 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald755 500 kr24,3 %13,8 %
Einebuande390 700 kr47,1 %26,6 %
Par utan barn819 500 kr22,4 %12,7 %
Par med barn 0-17 år1 054 600 kr17,4 %9,9 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år519 800 kr35,4 %20,0 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 24,3 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K2

19 700 kr/m²

12 salg
Landet: 56 197

Einebustader 2026 K2

19 700 kr/m²

12 salg
Landet: 31 443

Småhus 2026 K2

—

Landet: 43 332

Blokkleilegheiter 2026 K2

—

Landet: 72 318

Totalt 12 bustadomsetningar i 2026 K2.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K22026 K20k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K2KommunenSnitt TelemarkLandet
Alle bustadtypar19 70029 21656 197
Einebustader19 70022 82531 443
Småhus—28 46243 332
Blokkleilegheiter—37 55772 318

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 2 397.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

16 727 kr

+18,4 % frå 2025

Snitt Telemark 2026

17 826 kr

Kommunen ligger 6,2 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 7,2 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Telemark
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20kNy kommunekode · Nytt fylke 2024
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 6133 7054 3154 3154 6175 771
Avløp4 0394 1514 8494 8495 3086 636
Avfall3 1233 2483 4073 5333 5753 665
Feiing og tilsyn360396431590625655
Sum årsgebyr11 13511 50013 00213 28714 12516 727
Septiktømming (årsgebyr)1 6441 9879259191 0061 696
Vatn per m³17,718,221,221,222,628,3
Avløp per m³19,820,423,823,82632,5
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)4 200—4 2004 2004 2005 616
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)4 800—4 8004 8004 8006 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno