Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Kragerø gjekk frå kode 3814 til 4014. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Vestfold og Telemark til Telemark. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti
Arbeiderpartiet
Rødt
Sosialistisk Venstreparti
Venstre
SenterpartietOrdførar
Charlotte Therkelsen (R)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 1 391 295 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 32,3 % | 30,9 % | 29,9 % | +1,5 |
| Inntekts- og formuesskatt | 26,5 % | 23,8 % | 36,0 % | +2,7 |
| Sals- og leigeinntekter | 16,7 % | 17,6 % | 12,0 % | −0,9 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 12,5 % | 14,0 % | 12,3 % | −1,4 |
| Eigedomsskatt | 6,9 % | 4,7 % | 2,7 % | +2,2 |
| Andre overføringar frå staten | 3,5 % | 4,8 % | 4,3 % | −1,3 |
| Brukarbetalingar | 1,5 % | 2,3 % | 2,5 % | −0,7 |
| Andre skatteinntekter | 0,0 % | 2,0 % | 0,4 % | −1,9 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Sals- og leigeinntekter
- Overføringar og tilskot frå andre
- Eigedomsskatt
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 957 760 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 43,2 % | 37,3 % | 34,9 % | +5,9 |
| Grunnskule | 16,3 % | 18,2 % | 19,9 % | −1,9 |
| Barnehage | 9,2 % | 10,3 % | 12,9 % | −1,1 |
| Sosialsektoren | 6,9 % | 5,3 % | 6,0 % | +1,6 |
| Administrasjon | 6,9 % | 7,4 % | 5,7 % | −0,5 |
| Eigedomsforvaltning | 6,0 % | 7,2 % | 8,0 % | −1,2 |
| Barnevern | 3,0 % | 3,3 % | 3,4 % | −0,4 |
| Kultur | 1,9 % | 3,4 % | 3,6 % | −1,5 |
| Samferdsel | 1,8 % | 2,0 % | 1,4 % | −0,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,7 % | 1,6 % | 1,2 % | +0,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,0 % | 1,4 % | 1,3 % | −0,3 |
| Kyrkje | 0,9 % | 1,1 % | 0,8 % | −0,2 |
| Politisk styring | 0,8 % | 1,1 % | 0,6 % | −0,4 |
| Kommunale bustader | 0,5 % | 0,4 % | 0,5 % | +0,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Eigedomsforvaltning
- Barnevern
- Kultur
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Kyrkje
- Politisk styring
- Kommunale bustader
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 50 389 | 57 910 | 58 659 | 58 275 | 61 124 | 62 332 | 6,0 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −2 940 | −7 691 | 4 275 | 7 979 | −31 656 | −29 329 | — |
| Grunnskule | 153 226 | 159 748 | 168 341 | 182 512 | 173 878 | 169 338 | 16,3 % |
| Helse og omsorg | 285 752 | 328 130 | 369 057 | 416 879 | 436 803 | 449 362 | 43,2 % |
| Samferdsel | 19 729 | 16 810 | 19 196 | 29 517 | 25 613 | 19 148 | 1,8 % |
| Barnehage | 70 416 | 77 372 | 79 520 | 88 015 | 90 502 | 95 361 | 9,2 % |
| Kultur | 22 167 | 23 294 | 22 733 | 25 268 | 24 695 | 19 966 | 1,9 % |
| Kommunale bustader | 12 611 | 6 545 | 4 887 | 7 220 | 4 374 | 5 340 | 0,5 % |
| Næringsforvaltning | −3 635 | −16 670 | 3 715 | −14 462 | −3 100 | −14 183 | — |
| Administrasjon | 38 345 | 59 563 | 57 856 | 65 728 | 65 028 | 71 419 | 6,9 % |
| Plan, byggesak og miljø | 5 893 | 9 776 | 16 515 | 17 509 | 14 318 | 10 524 | 1,0 % |
| Sosialsektoren | 45 708 | 46 003 | 46 951 | 73 620 | 79 976 | 71 713 | 6,9 % |
| Brann- og ulykkesvern | 15 058 | 16 852 | 15 769 | 15 174 | 16 248 | 17 555 | 1,7 % |
| Kyrkje | 8 319 | 8 133 | 8 381 | 8 307 | 9 187 | 9 555 | 0,9 % |
| Barnevern | 26 236 | 24 697 | 29 973 | 24 911 | 29 391 | 30 962 | 3,0 % |
| Fellesutgifter | −1 473 | −41 507 | −31 788 | −78 149 | −29 963 | −39 298 | — |
| Politisk styring | 8 431 | 8 702 | 7 879 | 8 044 | 7 369 | 7 995 | 0,8 % |
| Sum netto driftsutgifter | 754 232 | 777 667 | 881 919 | 936 347 | 973 787 | 957 760 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 129 271 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 56,7 % | 31,1 % | 23,2 % | +25,6 |
| Næringsforvaltning | 21,7 % | 2,0 % | 1,5 % | +19,7 |
| Eigedomsforvaltning | 4,0 % | 18,4 % | 25,4 % | −14,4 |
| Kommunale bustader | 3,2 % | 4,5 % | 7,5 % | −1,3 |
| Barnehage | 3,2 % | 3,0 % | 2,7 % | +0,2 |
| Samferdsel | 2,5 % | 11,2 % | 8,1 % | −8,7 |
| Helse og omsorg | 2,5 % | 8,9 % | 6,7 % | −6,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,6 % | 3,1 % | 1,6 % | −1,5 |
| Grunnskule | 1,5 % | 7,1 % | 11,9 % | −5,6 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,4 % | 2,8 % | 1,9 % | −1,3 |
| Administrasjon | 1,3 % | 2,7 % | 2,3 % | −1,5 |
| Kultur | 0,4 % | 4,2 % | 6,1 % | −3,8 |
| Politisk styring | 0,1 % | 0,0 % | 0,0 % | +0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Næringsforvaltning
- Eigedomsforvaltning
- Kommunale bustader
- Barnehage
- Samferdsel
- Helse og omsorg
- Brann- og ulykkesvern
- Grunnskule
- Plan, byggesak og miljø
- Administrasjon
- Kultur
- Politisk styring
- Sosialsektoren
- Kyrkje
- Barnevern
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 17 697 | 7 859 | 1 934 | 2 645 | 2 357 | 5 233 | 4,0 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 55 603 | 50 406 | 76 784 | 89 663 | 91 098 | 73 283 | 56,7 % |
| Grunnskule | 15 209 | 4 212 | 2 079 | 2 557 | 1 087 | 1 930 | 1,5 % |
| Helse og omsorg | 3 024 | 2 297 | 5 133 | 3 261 | 9 018 | 3 175 | 2,5 % |
| Samferdsel | 9 851 | 7 488 | 24 670 | 11 017 | 17 604 | 3 246 | 2,5 % |
| Barnehage | 1 050 | 1 059 | 33 | 975 | 428 | 4 096 | 3,2 % |
| Kultur | 4 448 | 1 156 | 8 | 55 | 277 | 544 | 0,4 % |
| Kommunale bustader | 2 663 | 4 | 26 | 1 952 | 5 105 | 4 135 | 3,2 % |
| Næringsforvaltning | 17 428 | 1 291 | 434 | 846 | 627 | 28 021 | 21,7 % |
| Administrasjon | 4 381 | 6 430 | 5 549 | 4 809 | 2 583 | 1 626 | 1,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 17 695 | 1 950 | 2 681 | 5 653 | 635 | 1 860 | 1,4 % |
| Sosialsektoren | 24 | −2 | 0 | 2 358 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 599 | 52 | 15 938 | 11 456 | 4 036 | 2 045 | 1,6 % |
| Kyrkje | 3 150 | 0 | 700 | 0 | 3 470 | 0 | — |
| Barnevern | 171 | 2 | 0 | 169 | 798 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 299 | 0 | 0 | 675 | 155 | 77 | 0,1 % |
| Sum investeringsutgifter | 153 292 | 84 204 | 135 969 | 138 091 | 139 278 | 129 271 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
−22 mill. kr
−22 220 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
−1,6 %
9,0 % i 2020
Fylke: 18,0 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
0,92
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,27 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−116 mill. kr
-124 %
Utan premieavvik 2025
−110 mill. kr
−7,9 % av driftsinntektene
Fylke: 11,0 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
244 mill. kr
minus 267 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (17 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2023
128 mill. kr
av ein arbeidskapital på 30 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
427,1 %
2020: 68,5 %
Fylke og land 2023
88,1 %
Landet: 66,0 %
Mot landssnittet
+361,1 pp
+358,6 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (17 kommunar i fylket, 355 i landet i 2023).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
0,0 %
2020: 1,9 %
Disposisjonsfond 2025
0 mill. kr
0 tusen kr
Fylke og land 2025
7,7 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
−1,9 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
38 mill. kr
38 049 tusen kr
Andel av driftsinntektene
2,7 %
2020: 7,0 %
Fylke og land 2025
14,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
0 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 0 | 0,0 % |
| Bundne driftsfond | 23 428 | 61,6 % |
| Ubunde investeringsfond | 8 250 | 21,7 % |
| Bundne investeringsfond | 6 371 | 16,7 % |
| Sum fond | 38 049 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
50 804 m²
+ 5 623 m² leigd = 56 427 m² i alt
Areal per innbyggjar
5,40 m²
10 446 innbyggjarar
Fylket: 5,39 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
100 kr
5 mill. kr i alt
Fylket: 123 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 73–195 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
35–91 mill. kr
3 370–8 730 kr per innbyggjar
624–1 616 kr per m²
Driftsutgifter per m²
706 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
217 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
131 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
7,0 %
netto til eigedomsforvaltning
190 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 9 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 11,58 m² · lågast: Skien 4,67 m² · median 5,40 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 10 av 17 i fylket (høgast: Drangedal 789 kr · lågast: Fyresdal 37 kr · median 105 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 11 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 13 563 kr · lågast: Drangedal 0 kr · median 6 045 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Telemark)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 35 mill. kr og 91 mill. kr – det vil seie 624–1 616 kr per kvadratmeter eller 3 370–8 730 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Kragerø, 2020–2025.
2024 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 307,2 % frå 2023 til 2024
Frå 30 mill. kr til −62 mill. kr – ein nedgang på 7,1 prosentpoeng av driftsinntektene (2,4 % → −4,7 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Markert fallFonda fall 29,5 % frå 2023 til 2024
Frå 42 mill. kr til 30 mill. kr – ein nedgang på 1,1 prosentpoeng av driftsinntektene (3,4 % → 2,3 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 72,9 % frå 2022 til 2023
Frå 111 mill. kr til 30 mill. kr – ein nedgang på 7,2 prosentpoeng av driftsinntektene (9,6 % → 2,4 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2023 · Markert fallFonda fall 26,6 % frå 2022 til 2023
Frå 58 mill. kr til 42 mill. kr – ein nedgang på 1,6 prosentpoeng av driftsinntektene (5,0 % → 3,4 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2022 · Markert fallFonda fall 32,8 % frå 2021 til 2022
Frå 86 mill. kr til 58 mill. kr – ein nedgang på 2,8 prosentpoeng av driftsinntektene (7,8 % → 5,0 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Kragerø rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
17. av 17
i fylket i 2025 · 0,92
Fylkessnitt: 2,27
Landssnitt: 2,82
Nr. 348 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
17. av 17
i fylket i 2025 · −1,6 %
Fylkessnitt: 18 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 348 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
14. av 17
i fylket i 2025 · 259,4 %
Fylkessnitt: 227,5 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 277 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
17. av 17
i fylket i 2023 · 427,1 %
Fylkessnitt: 88,1 %
Landssnitt: 66 %
Nr. 351 av 355 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 1 045 362 | 1 042 522 | 135 595 | 2 582 049 | 144 088 | 64 239 |
| 2021 | 1 110 210 | 1 081 603 | 76 345 | 2 612 056 | 153 018 | 96 576 |
| 2022 | 1 157 379 | 1 181 118 | 134 035 | 2 759 805 | 146 589 | 103 760 |
| 2023 | 1 234 924 | 1 278 896 | 135 639 | 2 901 775 | 186 665 | 128 206 |
| 2024 | 1 317 225 | 1 346 503 | 136 921 | 3 077 622 | 294 057 | 114 167 |
| 2025 | 1 391 463 | 1 327 568 | 124 038 | 3 342 243 | 266 540 | 87 418 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
949
Landet 946 · Telemark 837
Fastlegeavtalar
11
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
100
2 opne lister · 3,07 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Kragerø
- Landet
- Telemark
Innbyggjarar per fastlege
- Kragerø
- Landet
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 196 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 79 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 71 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,9 barn
2025
Telemark: 5,6
Landet: 5,7
Nr. 1 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 5,9 · lågast: Nissedal 3,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
384
Årsverk til grunnbemanning
86,9
Årsverk i alt
100,0
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
51,1 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
9,0 elevar
2025
Telemark: 8,4
Landet: 8,8
Nr. 3 av 17 i fylket (høgast: Skien 9,4 · lågast: Tokke 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
935
Lærarårsverk
104,3
Lærarårsverk utan lange fråvær
94,5
Årsverk i sektoren
157,0
Av dei assistentårsverk
40,5
Elevar per årsverk i sektoren
6,0
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Telemark
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,96 brukarar
2025
Telemark: 1,87
Landet: 1,72
Nr. 7 av 17 i fylket (høgast: Siljan 2,86 · lågast: Midt-Telemark 1,37) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,51
Brukarar av heimetenester
621
Brukarar av institusjonstenester
64
Årsverk i helse og omsorg
392,6
Med helsefagleg utdanning
74,1 %
Innbyggjarar 80+
686
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,9 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 51,1 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Telemark | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 86,9 | −3,5−3,9 % | −15−3,8 % | −1,2 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 104,3 | −37,5−26,4 % | −107−10,3 % | −4,7 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 392,6 | +56,7+16,9 % | +62+10,0 % | +9,1 % | +11,8 % |
Barnehage: 3,5 færre årsverk til grunnbemanning (−3,9 %) med færre barn med plass (−3,8 %). Grunnskule: 37,5 færre lærarårsverk (−26,4 %) med færre elevar (−10,3 %). Helse og omsorg: 56,7 fleire årsverk (+16,9 %) med fleire tenestemottakarar (+10,0 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 87 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,9
Etter kutt
5,9
Telemark
5,6
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 104 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
9,0
Etter kutt
9,0
Telemark
8,4
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 393 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,96
Etter kutt
1,96
Telemark
1,87
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
93,4 %
2025
Telemark: 95,3
Landet: 94,5
Nr. 14 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 101,2 · lågast: Fyresdal 87,5)
Barn med plass
384
1–2 år
85,1 %
3–5 år
98,4 %
Barn 1–5 år
428
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
311,7 elevar
2025
Telemark: 225,5
Landet: 247,9
Nr. 1 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 311,7 · lågast: Nissedal 91,0)
Elevar
935
Skular
3
Barn 6–15 år
1 045
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
24,9 plassar
2025
Telemark: 29,8
Landet: 29,7
Nr. 14 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 64,5 · lågast: Hjartdal 20,5)
Sjukeheimsplassar
58
Omsorgsbustader
113
Innbyggjarar 80+
686
Berre sjukeheim per 100
8,5
Berre omsorgsbustad per 100
16,5
Av dei i bustad er 80+
39,8 %
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
14,5 plassar
2025
Telemark: 14,7
Landet: 14,7
Nr. 11 av 17 i fylket (høgast: Tokke 52,3 · lågast: Siljan 7,8)
Elevplassar
202
Elevar
177
Barn 6–18 år
1 393
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Kragerø fell frå 428 i 2025 til 384 i 2050 – ei endring på −10,3 %. Held kommunen dei 384 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 89,7 til 100,0 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 344 plassar – 40 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Kragerø fell frå 1 045 i 2025 til 904 i 2050 – ei endring på −13,5 %. Med same del av barna i kommunal skule (89,5 %) blir det 809 elevar, ned 126 frå 935 i dag. Held kommunen dei 3 skulane ho har, fell snittet frå 311,7 til 269,7 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 2,6 skular – 0,4 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 311,7 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Kragerø veks frå 686 i 2025 til 1 373 i 2050 – ei endring på 100,1 %. Held kommunen dei 171 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 24,9 til 12,5 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 342 plassar – 171 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
2 201
i Telemark, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,0 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
699 personar (32 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
1 049 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Telemark
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
77,9
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 33,8 · Eldre 44,2
Telemark
70,9
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 35,8 · Eldre 35,2
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 13,8 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 7,0 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
47,4 år
+1,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 80,1
2040
49,1 år
+2,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 90,7
2050
50,0 år
+3,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 94,0
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Kragerø, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,228
2013: 0,220
Fylke og land
0,226
Landet: 0,248
P90/P10
2,600
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
13,2 %
205 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
34,7 %
i dei tre lågaste gruppene · 23,4 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 11,1 % | +1,1 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 13,1 % | +3,1 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 11,1 % | +1,1 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 11,2 % | +1,2 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 8,0 % | −2,0 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 5,4 % | −4,6 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landet
Barnefattigdom i Telemark 2022-2024
Flest: Drangedal (19,6 %) · Færrast: Kviteseid (8,5 %) · Kragerø er nr. 11 av 17 (fylkessnitt 14,2 % · 4 253 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Telemark: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng −0,160).
Kragerø brukar
28 489 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
38 881 kr
barnefattigdom 14,2 %
Brukar mest
Nissedal
53 309 kr · 13,3 % fattigdom
Brukar minst
Kragerø
28 489 kr · 13,2 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Drangedal | 19,6 % | 12 291 kr | 21 608 kr | 4 250 kr | 38 149 kr |
| Hjartdal | 17,8 % | 14 168 kr | 21 982 kr | 3 024 kr | 39 174 kr |
| Tinn | 17,1 % | 9 450 kr | 20 582 kr | 3 083 kr | 33 115 kr |
| Seljord | 16,4 % | 12 198 kr | 26 160 kr | 5 401 kr | 43 759 kr |
| Skien | 16,2 % | 11 121 kr | 16 566 kr | 3 279 kr | 30 966 kr |
| Midt-Telemark | 15,9 % | 11 119 kr | 18 042 kr | 4 076 kr | 33 237 kr |
| Notodden | 15,0 % | 9 977 kr | 19 127 kr | 3 867 kr | 32 971 kr |
| Fyresdal | 14,9 % | 9 515 kr | 31 486 kr | 3 929 kr | 44 930 kr |
| Tokke | 14,7 % | 15 532 kr | 28 826 kr | 3 500 kr | 47 858 kr |
| Nissedal | 13,3 % | 17 647 kr | 33 017 kr | 2 645 kr | 53 309 kr |
| Kragerø | 13,2 % | 9 189 kr | 16 317 kr | 2 983 kr | 28 489 kr |
| Nome | 13,2 % | 12 075 kr | 18 254 kr | 6 193 kr | 36 522 kr |
| Bamble | 12,5 % | 11 381 kr | 19 464 kr | 3 037 kr | 33 882 kr |
| Porsgrunn | 12,4 % | 11 130 kr | 16 238 kr | 4 625 kr | 31 993 kr |
| Siljan | 10,7 % | 16 175 kr | 26 069 kr | 5 333 kr | 47 577 kr |
| Vinje | 10,4 % | 19 015 kr | 30 013 kr | 2 957 kr | 51 985 kr |
| Kviteseid | 8,5 % | 10 739 kr | 18 626 kr | 3 703 kr | 33 068 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Telemark 2024
Jamnast: Siljan (0,196) · Skeivast: Hjartdal (0,255) · Kragerø er nr. 12 av 17 (fylkessnitt 0,225)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,8 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 1,2 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Kragerø i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Kragerø blant dei 22 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
75. av 344
13,2 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
264. av 344
169 529 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
337. av 344
28 489 kr · på barn og unge
Gini 2024
118. av 358
0,228 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Kragerø: nr. 75 av 344 med 13,2 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 10 445 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
46,4 år
median 49 år
Telemark
43,6 år
median 44 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 2,8 år eldre enn fylket og 5,1 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
71,7 % i arbeid
1,6 % registrerte arbeidslause · 14,9 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 71,7 % | 73,5 % | 76,7 % | −1,8 |
| Registrerte arbeidslause | 1,6 % | 1,5 % | 1,4 % | +0,1 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,3 % | 1,5 % | 1,3 % | −0,2 |
| Under utdanning | 2,8 % | 3,1 % | 3,1 % | −0,3 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 14,9 % | 13,4 % | 10,3 % | +1,5 |
| AFP / alderspensjon | 1,8 % | 1,5 % | 1,3 % | +0,3 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,9 % | 5,5 % | 5,8 % | +0,4 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Telemark
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
64,8 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Telemark 67,6 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 64,8 % | 67,6 % | 72,1 % | −2,8 |
| 80–99 % | 6,6 % | 6,7 % | 5,4 % | −0,1 |
| 60–79 % | 5,9 % | 5,6 % | 4,2 % | +0,3 |
| 40–59 % | 8,4 % | 7,0 % | 6,0 % | +1,4 |
| 20–39 % | 6,5 % | 5,9 % | 5,7 % | +0,6 |
| 0–19 % | 7,9 % | 7,2 % | 6,6 % | +0,7 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
3 887
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
4 648
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
83,6 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 85,3 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
3 253
70,0 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
1 395
personar · 30 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 40,3 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
634
personar · 16,3 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 29,8 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−761
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 1 232 til 1 395 personar (26,7 % → 30,0 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 85 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (1 395 utpendlarar)
- Skien199 (14,3 %)
- Porsgrunn197 (14,1 %)
- Oslo - Oslove161 (11,5 %)
- Bamble143 (10,3 %)
- Drangedal102 (7,3 %)
- Gjerstad65 (4,7 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (634 innpendlarar)
- Drangedal168 (26,5 %)
- Bamble82 (12,9 %)
- Porsgrunn75 (11,8 %)
- Gjerstad58 (9,1 %)
- Risør41 (6,5 %)
- Skien39 (6,2 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (942 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −336 arbeidsplassar (−8,0 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 889 | 942 | +53 | +6,0 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 30 | 45 | +15 | +50,0 % |
| Overnatting og servering | 192 | 201 | +9 | +4,7 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 62 | 67 | +5 | +8,1 % |
| Personleg tenesteyting | 146 | 151 | +5 | +3,4 % |
| Bergverk og utvinning | 36 | 35 | −1 | −2,8 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 217 | 214 | −3 | −1,4 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 112 | 105 | −7 | −6,3 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 54 | 35 | −19 | −35,2 % |
| Industri | 463 | 433 | −30 | −6,5 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 195 | 161 | −34 | −17,4 % |
| Bygg og anlegg | 542 | 492 | −50 | −9,2 % |
| Varehandel | 551 | 494 | −57 | −10,3 % |
| Transport og lagring | 182 | 116 | −66 | −36,3 % |
| Undervisning | 386 | 315 | −71 | −18,4 % |
| Finans og forsikring | 118 | 33 | −85 | −72,0 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Bygg og anlegg
- Industri
- Undervisning
- Offentleg administrasjon og forsvar
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2022, 2024, 2025 – høgast 6 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Telemark | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 5 175 | 751 800 kr | 615 000 kr | 645 800 kr | 676 100 kr | −9,0 % |
| Einebuande | 2 237 | 443 800 kr | 365 000 kr | 376 100 kr | 397 500 kr | −8,2 % |
| Par utan barn | 1 419 | 973 000 kr | 782 600 kr | 826 000 kr | 860 000 kr | −9,0 % |
| Par med barn 0-17 år | 735 | 1 346 900 kr | 1 041 500 kr | 1 067 500 kr | 1 141 700 kr | −8,8 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 236 | 649 800 kr | 533 700 kr | 540 900 kr | 568 200 kr | −6,1 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
761 400 kr
Landet: 1 000 800 kr (−23,9 %)
Gjeld, median
307 800 kr
Landet: 415 800 kr (−26,0 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 458 900 kr
Landet: 1 792 100 kr (−18,6 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
348 100 kr
Landet: 378 800 kr (−8,1 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,40 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 294 380 kr
Bruttoformue per hushald
2 480 130 kr
Bankinnskot per hushald
591 770 kr
Bruttoinntekt per hushald
926 160 kr
1,70 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,7 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
13 604 kr
Telemark 12 356 kr · Landet 12 828 kr
290 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+695 kr
Utbetalinga er 105,4 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+5 304 kr
163,9 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Sosialhjelpstilfelle
448
Del av befolkninga
4,3 %
Barn i familiar med sosialhjelp
243
Gjennomsnittleg stønadstid
5,5 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
178
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
7,2 md
Samla stønadssum
33 317 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Telemark og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
86,3
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 200 300 kr/år | 174 537 kr/år | +14,8 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K2 · SSB 14310 | 28 826 kr/m² | 56 197 kr/m² | −48,7 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 16 028 kr/år | 18 029 kr/år | −11,1 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 467 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +2,9 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 32,6 % · leige 2-roms 16,9 %
200 300 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
28 826 kr/m²
Alle bustadtypar · 48 omsetningar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
16 028 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 615 000 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
200 300 kr
+2,5 % frå 2024 (195 392 kr)
Snitt Telemark
173 513 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader94 094 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi28 817 kr
- Kommunale avgifter18 473 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt5 881 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
32,6 %
200 300 kr av 615 000 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
16,9 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 615 000 kr | 32,6 % | 16,9 % |
| Einebuande | 365 000 kr | 54,9 % | 28,5 % |
| Par utan barn | 782 600 kr | 25,6 % | 13,3 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 041 500 kr | 19,2 % | 10,0 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 533 700 kr | 37,5 % | 19,5 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K2
28 826 kr/m²
48 salg
Landet: 56 197
Einebustader 2026 K2
27 919 kr/m²
30 salg
Landet: 31 443
Småhus 2026 K2
—
5 salg
Landet: 43 332
Blokkleilegheiter 2026 K2
27 587 kr/m²
13 salg
Landet: 72 318
Totalt 48 bustadomsetningar i 2026 K2.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K2 | Kommunen | Snitt Telemark | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 28 826 | 29 216 | 56 197 |
| Einebustader | 27 919 | 22 825 | 31 443 |
| Småhus | — | 28 462 | 43 332 |
| Blokkleilegheiter | 27 587 | 37 557 | 72 318 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 10 423.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
16 028 kr
+4,6 % frå 2025
Snitt Telemark 2026
17 826 kr
Kommunen ligger 10,1 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 11,1 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Telemark
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 1 882 | 2 558 | 2 977 | 3 870 | 4 164 | 4 353 |
| Avløp | 3 522 | 3 486 | 4 169 | 5 835 | 6 428 | 7 049 |
| Avfall | 2 203 | 2 203 | 3 040 | 4 104 | 4 104 | 4 020 |
| Feiing og tilsyn | 448 | 524 | 577 | 577 | 633 | 606 |
| Sum årsgebyr | 8 055 | 8 771 | 10 763 | 14 386 | 15 329 | 16 028 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 2 864 | 2 087 | 2 113 | 2 324 | 2 788 | 2 156 |
| Vatn per m³ | 11 | 14,1 | 11,3 | 16 | 17,4 | 19,1 |
| Avløp per m³ | 23,1 | 20,8 | 22,2 | 34,6 | 38 | 40,7 |
| Tilknytningsgebyr vatn (låg) | 21 312 | 20 736 | 22 176 | 20 736 | 20 736 | 23 846 |
| Tilknytningsgebyr vatn (høg) | 57 341 | 59 565 | 63 734 | 66 284 | 68 936 | 79 276 |
| Tilknytningsgebyr avløp (låg) | 15 744 | 15 360 | 16 416 | 15 360 | 15 360 | 17 664 |
| Tilknytningsgebyr avløp (høg) | 42 614 | 44 176 | 47 439 | 49 337 | 51 310 | 59 007 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno