Midt-Telemark kommunevåpen

Midt-Telemark

Telemark

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2024: Midt-Telemark gjekk frå kode 3817 til 4020. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Vestfold og Telemark til Telemark. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet
FremskrittspartietFremskrittspartiet
Høyre
Kristelig FolkepartiKristelig Folkeparti

Ordførar

Siri Blichfeldt Dyrland (Sp)

Kommunenummer

4020

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

1 451 039

tusen kr

Utgifter

1 418 481

tusen kr

Driftsmargin

2,24%

Investeringar

49 623

tusen kr

Eigedelar

3 238 723

tusen kr

Total gjeld

3 013 712

tusen kr

(Lån: 2 696 840 + Gjeld: 316 872)

Gjeldsandel

93,05%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Hele kommunen

Generell sats

5,6 ‰

Bustadsats

4 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

5 986 kr

Totale inntekter

48 745

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250M0,4M0,8M1,2M1,6MNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,9M1,7M2,6M3,4M0%25%50%75%100%Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 1 451 663 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Rammetilskot35,4 %30,9 %29,9 %+4,6
Inntekts- og formuesskatt25,0 %23,8 %36,0 %+1,2
Overføringar og tilskot frå andre19,5 %14,0 %12,3 %+5,5
Sals- og leigeinntekter9,5 %17,6 %12,0 %−8,1
Andre overføringar frå staten4,6 %4,8 %4,3 %−0,3
Eigedomsskatt3,4 %4,7 %2,7 %−1,4
Brukarbetalingar2,6 %2,3 %2,5 %+0,4
Andre skatteinntekter0,0 %2,0 %0,4 %−1,9

Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Rammetilskot
  • Inntekts- og formuesskatt
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Sals- og leigeinntekter
  • Andre overføringar frå staten
  • Eigedomsskatt
  • Brukarbetalingar
  • Andre skatteinntekter
2020202120222023202420250400k800k1,2M1,6MNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0 %9 %18 %27 %36 %RammetilskotInntekts- og formuesskattOverføringar og tilskot frå andreSals- og leigeinntekterAndre overføringar frå statenEigedomsskattBrukarbetalingarAndre skatteinntekter

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 1 023 927 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg38,3 %37,3 %34,9 %+1,0
Grunnskule18,5 %18,2 %19,9 %+0,4
Barnehage11,4 %10,3 %12,9 %+1,1
Sosialsektoren7,5 %5,3 %6,0 %+2,3
Eigedomsforvaltning6,0 %7,2 %8,0 %−1,1
Administrasjon5,2 %7,4 %5,7 %−2,1
Barnevern4,2 %3,3 %3,4 %+0,9
Kultur2,4 %3,4 %3,6 %−1,0
Samferdsel1,6 %2,0 %1,4 %−0,3
Brann- og ulykkesvern1,2 %1,6 %1,2 %−0,3
Næringsforvaltning1,0 %0,2 %0,0 %+0,8
Plan, byggesak og miljø0,9 %1,4 %1,3 %−0,4
Kyrkje0,8 %1,1 %0,8 %−0,3
Politisk styring0,4 %1,1 %0,6 %−0,7
Kommunale bustader0,4 %0,4 %0,5 %+0,0

Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Sosialsektoren
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Barnevern
  • Kultur
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Næringsforvaltning
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250300k600k900k1,2MNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningSosialsektorenAdministrasjonBarnevernKulturSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøKyrkjePolitisk styringNæringsforvaltningKommunale bustaderVatn, avløp, renovasjon (VAR)Fellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning49 11756 25162 39968 86768 61365 4326,0 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−7 261−2 913−6 256−1 435−8 228−9 647—
Grunnskule166 605178 047176 774198 342208 659201 29318,5 %
Helse og omsorg300 735325 673358 106385 547389 916415 14938,3 %
Samferdsel11 94612 32212 89116 04223 25217 8451,6 %
Barnehage84 77287 14092 573101 164106 903124 05811,4 %
Kultur17 65922 53524 20926 72826 93025 8402,4 %
Kommunale bustader1 8936 6135 4347 3566 0624 3340,4 %
Næringsforvaltning6 6666 21319 2268 6689 97310 8181,0 %
Administrasjon49 07550 27951 81757 23355 71056 6885,2 %
Plan, byggesak og miljø5 6075 2954 1757 2587 6479 8590,9 %
Sosialsektoren53 37250 02763 76478 27183 57081 9047,5 %
Brann- og ulykkesvern8 8599 7529 84311 28110 86613 3661,2 %
Kyrkje8 4757 4117 4007 6378 1818 5610,8 %
Barnevern27 64127 60235 58543 85144 08345 4724,2 %
Fellesutgifter−10 153−45 468−35 185−76 009−38 033−51 607—
Politisk styring4 5573 7343 9774 9073 9944 5620,4 %
Sum netto driftsutgifter779 565800 513886 732945 7081 008 0981 023 927100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 62 122 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Grunnskule24,0 %7,1 %11,9 %+16,9
Eigedomsforvaltning20,1 %18,4 %25,4 %+1,7
Samferdsel19,0 %11,2 %8,1 %+7,8
Helse og omsorg11,5 %8,9 %6,7 %+2,6
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)8,6 %31,1 %23,2 %−22,5
Kultur4,2 %4,2 %6,1 %−0,0
Brann- og ulykkesvern4,1 %3,1 %1,6 %+1,0
Administrasjon3,2 %2,7 %2,3 %+0,4
Kyrkje2,0 %0,8 %0,9 %+1,2
Kommunale bustader1,8 %4,5 %7,5 %−2,7
Plan, byggesak og miljø0,8 %2,8 %1,9 %−2,0
Fellesutgifter0,6 %0,1 %0,2 %+0,5
Barnehage0,1 %3,0 %2,7 %−2,9

Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Grunnskule
  • Eigedomsforvaltning
  • Samferdsel
  • Helse og omsorg
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Kultur
  • Brann- og ulykkesvern
  • Administrasjon
  • Kyrkje
  • Kommunale bustader
  • Plan, byggesak og miljø
  • Fellesutgifter
  • Barnehage
  • Næringsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Politisk styring
202020212022202320242025070k140k210k280kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0 %8 %16 %24 %32 %Vatn, avløp, renovasjon (VAR)EigedomsforvaltningGrunnskuleSamferdselHelse og omsorgKulturBrann- og ulykkesvernKommunale bustaderAdministrasjonPlan, byggesak og miljøBarnehageKyrkjeNæringsforvaltningFellesutgifterSosialsektorenBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning122 66933 8015 58211 59110 74512 49920,1 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)19 70717 7246 27211 5946 8735 3488,6 %
Grunnskule123 45842 3477 32313 74711 82614 88924,0 %
Helse og omsorg6376722 2805511 6517 13611,5 %
Samferdsel5 2674 7354 6925 9403 30411 78919,0 %
Barnehage1 053101 71876747690,1 %
Kultur177911 79743492 6194,2 %
Kommunale bustader2987971531 2686611 1491,8 %
Næringsforvaltning0000210—
Administrasjon4 2222 5931 5692 3622 1581 9613,2 %
Plan, byggesak og miljø209361582944904960,8 %
Sosialsektoren07571 107813410—
Brann- og ulykkesvern251 05399002 5594,1 %
Kyrkje058306922191 2442,0 %
Barnevern0000750—
Fellesutgifter000003640,6 %
Politisk styring00014800—
Sum investeringsutgifter277 562105 89932 75048 38739 16062 122100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

4 mill. kr

3 606 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

0,2 %

Fylke: 18,0 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

1,01

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,27 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

−48 mill. kr

-93 %

Utan premieavvik 2025

−137 mill. kr

−9,4 % av driftsinntektene

Fylke: 11,0 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

320 mill. kr

minus 317 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
202020212022202320242025−150 mill.0 mill.150 mill.300 mill.450 mill.Kraftig fallKraftig fallNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,801,602,403,20Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
202020212022202320242025−10,0%0,0 %10,0 %20,0 %30,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (17 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

140 mill. kr

av ein arbeidskapital på 4 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

3 891,4 %

2020: 87,7 %

Fylke og land 2025

284,5 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

+3 830,4 pp

+3 803,7 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %1 000 %2 000 %3 000 %4 000 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (16 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

0,0 %

2024: 0,0 %

Disposisjonsfond 2025

0 mill. kr

0 tusen kr

Fylke og land 2025

7,7 %

Landet: 12,0 %

Endring 2024–2025

+0,0 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

46 mill. kr

46 236 tusen kr

Andel av driftsinntektene

3,2 %

2024: 2,9 %

Fylke og land 2025

14,3 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

0 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond00,0 %
Bundne driftsfond34 43474,5 %
Ubunde investeringsfond00,0 %
Bundne investeringsfond11 80225,5 %
Sum fond46 236100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

50 mill. kr

4 530 kr per innbyggjar

16 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,64 %

av 1 088 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,24 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

28 mill. kr

etter 8 mill. kr i renteinntekter og 14 mill. kr i utbytte

2,55 % av lånegjelda

Avdrag på lån

46 mill. kr

4,26 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 23,5 år

Renter og avdrag i alt

97 mill. kr

8 688 kr per innbyggjar

6,67 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (1 088 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

11 mill. kr

977 kr per innbyggjar · 0,75 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

22 mill. kr

1 953 kr per innbyggjar · 1,50 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

33 mill. kr

2 930 kr per innbyggjar · 2,25 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 101 114 kr i 2020 til 97 667 kr i 2025 – ein vekst på −3,4 % (−3 447 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

97 667 kr

1 088 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

97 667 kr

1 088 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250k35k70k105k140k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,64 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 1 088 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

50 mill. kr

Med 5,3 %

58 mill. kr

Endring per innbyggjar

+646 kr

Del av driftsinntektene

+0,50 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 7 mill. kr meir i året enn i dag – 646 kr per innbyggjar, eller om lag 8 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 10 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 5,23 % · lågast: Skien 3,80 % · median 4,68 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 15 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 360 312 kr · lågast: Siljan 62 901 kr · median 139 009 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 15 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 360 312 kr · lågast: Siljan 62 901 kr · median 139 009 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 14 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 26 724 kr · lågast: Siljan 5 800 kr · median 11 275 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250 mill.25 mill.50 mill.75 mill.100 mill.0 %2 %4 %6 %7 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024202020212022202320242025-2 %0 %2 %4 %6 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,51 % til 4,64 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 16 mill. kr til 50 mill. kr i året – ein endring på 35 mill. kr, eller 3 006 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

40 078 m²

+ 13 027 m² leigd = 53 105 m² i alt

Areal per innbyggjar

4,77 m²

11 135 innbyggjarar

Fylket: 5,39 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

105 kr

4 mill. kr i alt

Fylket: 123 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 68–190 kr per m² i året

Anslått etterslep 2020–2025

22–54 mill. kr

2 019–4 829 kr per innbyggjar

423–1 013 kr per m²

Driftsutgifter per m²

830 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

344 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

217 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

6,8 %

netto til eigedomsforvaltning

522 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 14 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 11,58 m² · lågast: Skien 4,67 m² · median 5,40 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 9 av 17 i fylket (høgast: Drangedal 789 kr · lågast: Fyresdal 37 kr · median 105 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 12 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 13 563 kr · lågast: Drangedal 0 kr · median 6 045 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k7k13k20k26kSkulelokaleInstitusjonslokaleIdrettsbygg og -anleggKulturbyggAdministrasjonslokaleBarnehagelokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250k15k30k45k60k02467

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250 mill.3 mill.6 mill.9 mill.12 mill.

Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 22 mill. kr og 54 mill. kr – det vil seie 423–1 013 kr per kvadratmeter eller 2 019–4 829 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Midt-Telemark, 2020–2025.

2025 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 92,1 % frå 2024 til 2025

Frå 46 mill. kr til 4 mill. kr – ein nedgang på 3,2 prosentpoeng av driftsinntektene (3,4 % → 0,2 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 61,8 % frå 2022 til 2023

Frå 73 mill. kr til 28 mill. kr.

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Markert fallFonda fall 25,3 % frå 2022 til 2023

Frå 33 mill. kr til 25 mill. kr.

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2022 · Markert fallFonda fall 36,7 % frå 2021 til 2022

Frå 53 mill. kr til 33 mill. kr.

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Telemark

Kor Midt-Telemark rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

16. av 17

i fylket i 2025 · 1,01

Fylkessnitt: 2,27

Landssnitt: 2,82

Nr. 346 av 357 i landet

1.Porsgrunn3,59
2.Tinn3,55
3.Tokke3,09
15.Seljord1,36
16.Midt-Telemark1,01
17.Kragerø0,92

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

16. av 17

i fylket i 2025 · 0,2 %

Fylkessnitt: 18 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 346 av 357 i landet

1.Tinn41,4 %
2.Porsgrunn34,9 %
3.Hjartdal31,6 %
15.Seljord4,9 %
16.Midt-Telemark0,2 %
17.Kragerø−1,6 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

6. av 17

i fylket i 2025 · 207,7 %

Fylkessnitt: 227,5 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 80 av 357 i landet

1.Fyresdal151,8 %
2.Kviteseid182,4 %
3.Tokke190,9 %
5.Vinje199,2 %
6.Midt-Telemark207,7 %
7.Seljord209,2 %
17.Nissedal288,2 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

16. av 16

i fylket i 2025 · 3 891,4 %

Fylkessnitt: 284,5 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 346 av 346 i landet

1.Fyresdal0 %
2.Hjartdal15,3 %
3.Tinn18,9 %
15.Seljord142,7 %
16.Midt-Telemark3 891,4 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020———2 200 511125 34144 949
2021———2 232 329133 03672 656
2022———2 320 292153 18670 716
2023———2 367 869210 542109 637
20241 360 6771 386 84628 4152 543 679167 07980 245
20251 451 0391 418 48149 6232 696 840316 872140 325

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

755

Landet 946 · Telemark 837

Fastlegeavtalar

14

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

101

0 opne lister · 2,76 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Midt-Telemark
  • Telemark
2020202120222023202420250 %8 %16 %24 %32 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Midt-Telemark
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 199 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 170 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 124 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,9 barn

2025

Telemark: 5,6

Landet: 5,7

Nr. 2 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 5,9 · lågast: Nissedal 3,7) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

478

Årsverk til grunnbemanning

111,4

Årsverk i alt

134,3

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

44,9 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

9,0 elevar

2025

Telemark: 8,4

Landet: 8,8

Nr. 4 av 17 i fylket (høgast: Skien 9,4 · lågast: Tokke 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

1 168

Lærarårsverk

129,8

Lærarårsverk utan lange fråvær

119,2

Årsverk i sektoren

204,7

Av dei assistentårsverk

52,2

Elevar per årsverk i sektoren

5,7

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202546811

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,37 brukarar

2025

Telemark: 1,87

Landet: 1,72

Nr. 17 av 17 i fylket (høgast: Siljan 2,86 · lågast: Midt-Telemark 1,37) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,73

Brukarar av heimetenester

431

Brukarar av institusjonstenester

84

Årsverk i helse og omsorg

452,2

Med helsefagleg utdanning

74,2 %

Innbyggjarar 80+

600

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420251,21,51,72,1

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,9 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 44,9 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk TelemarkÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning111,4+2,6+2,4 %+1+0,2 %−1,2 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk129,8−13,6−9,5 %+18+1,6 %−4,7 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk452,2+49,5+12,3 %−46−8,2 %+9,1 %+11,8 %

Barnehage: 2,6 fleire årsverk til grunnbemanning (+2,4 %) med fleire barn med plass (+0,2 %). Grunnskule: 13,6 færre lærarårsverk (−9,5 %) med fleire elevar (+1,6 %). Helse og omsorg: 49,5 fleire årsverk (+12,3 %) med færre tenestemottakarar (−8,2 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 111 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,9

Etter kutt

5,9

Telemark

5,6

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 130 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

9,0

Etter kutt

9,0

Telemark

8,4

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 452 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,37

Etter kutt

1,37

Telemark

1,87

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202503507001 0501 400

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

91,2 %

2025

Telemark: 95,3

Landet: 94,5

Nr. 16 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 101,2 · lågast: Fyresdal 87,5)

Barn med plass

478

1–2 år

86,9 %

3–5 år

93,9 %

Barn 1–5 år

502

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202590929496

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

292,0 elevar

2025

Telemark: 225,5

Landet: 247,9

Nr. 3 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 311,7 · lågast: Nissedal 91,0)

Elevar

1 168

Skular

4

Barn 6–15 år

1 285

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024202020212022202320242025216241266305

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

37,0 plassar

2025

Telemark: 29,8

Landet: 29,7

Nr. 10 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 64,5 · lågast: Hjartdal 20,5)

Sjukeheimsplassar

94

Omsorgsbustader

128

Innbyggjarar 80+

600

Berre sjukeheim per 100

15,7

Berre omsorgsbustad per 100

21,3

Av dei i bustad er 80+

39,1 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202529343946

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

19,9 plassar

2025

Telemark: 14,7

Landet: 14,7

Nr. 9 av 17 i fylket (høgast: Tokke 52,3 · lågast: Siljan 7,8)

Elevplassar

339

Elevar

264

Barn 6–18 år

1 706

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202513172128

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Midt-Telemark veks frå 502 i 2025 til 604 i 2050 – ei endring på 20,3 %. Held kommunen dei 478 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 95,2 til 79,1 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 575 plassar – 97 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205002004006008000200400600749

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Midt-Telemark veks frå 1 285 i 2025 til 1 319 i 2050 – ei endring på 2,6 %. Med same del av barna i kommunal skule (90,9 %) blir det 1 199 elevar, opp 31 frå 1 168 i dag. Held kommunen dei 4 skulane ho har, fell snittet frå 292,0 til 299,8 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 4,1 skular – 0,1 fleire enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205003507001 0501 4000100200300390

Den raude stipla linja er dagens snitt på 292,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Midt-Telemark veks frå 600 i 2025 til 1 197 i 2050 – ei endring på 99,5 %. Held kommunen dei 222 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 37,0 til 18,5 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 443 plassar – 221 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205003006009001 2000150300450554

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Telemark
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

2 201

i Telemark, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

3,0 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

699 personar (32 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

1 049 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

0200400600800PolenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeAndre EU/EFTA-land (før2004)LitauenEuropa utanomEU/EFTA/StorbritanniaAsiaDanmarkNoregTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

03006009001 200Bygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriUtleige av arbeidskraftOvernatting og serveringJordbruk, skogbruk ogfiskeTransport og lagringVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedomHelse- og sosialtenesterForretningsmessigtenesteyting

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Telemark
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

9,54%

Frå 10 904 til 11 944

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k3,5k7k10,5k14kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

68,5

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,4 · Eldre 32,2

Telemark

70,9

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,8 · Eldre 35,2

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 4,4 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 2,4 færre enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenTelemarkLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

42,1 år

+0,3 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 67,2

2040

43,4 år

+1,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 72,3

2050

44,6 år

+2,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 77,2

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
202020262030203520402045205038414448i dagNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Midt-Telemark, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,238

2020: 0,237

Fylke og land

0,226

Landet: 0,248

P90/P10

2,800

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

15,9 %

296 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

35,5 %

i dei tre lågaste gruppene · 24,1 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242013201420152016201720182019202020212022202320240,220,240,260,280,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr15,0 %+5,0 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr11,5 %+1,5 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr9,0 %−1,0 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,0 %−1,0 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,2 %+0,2 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,8 %+0,8 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr9,3 %−0,7 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr8,8 %−1,2 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr6,0 %−4,0 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2018-2020 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %5 %10 %15 %20 %

Barnefattigdom i Telemark 2022-2024

Flest: Drangedal (19,6 %) · Færrast: Kviteseid (8,5 %) · Midt-Telemark er nr. 6 av 17 (fylkessnitt 14,2 % · 4 253 barn i heile fylket)

1.Drangedal19,6 %
2.Hjartdal17,8 %
3.Tinn17,1 %
4.Seljord16,4 %
5.Skien16,2 %
6.Midt-Telemark15,9 %
7.Notodden15,0 %
8.Fyresdal14,9 %
9.Tokke14,7 %
10.Nissedal13,3 %
11.Kragerø13,2 %
12.Nome13,2 %
13.Bamble12,5 %
14.Porsgrunn12,4 %
15.Siljan10,7 %
16.Vinje10,4 %
17.Kviteseid8,5 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Telemark: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng −0,160).

Midt-Telemark brukar

33 237 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

38 881 kr

barnefattigdom 14,2 %

Brukar mest

Nissedal

53 309 kr · 13,3 % fattigdom

Brukar minst

Kragerø

28 489 kr · 13,2 % fattigdom

7,5 %11,5 %15,5 %19,5 %20,6 %Barn i vedvarande låginntekt26 48933 98941 48948 98955 309
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Drangedal19,6 %12 291 kr21 608 kr4 250 kr38 149 kr
Hjartdal17,8 %14 168 kr21 982 kr3 024 kr39 174 kr
Tinn17,1 %9 450 kr20 582 kr3 083 kr33 115 kr
Seljord16,4 %12 198 kr26 160 kr5 401 kr43 759 kr
Skien16,2 %11 121 kr16 566 kr3 279 kr30 966 kr
Midt-Telemark15,9 %11 119 kr18 042 kr4 076 kr33 237 kr
Notodden15,0 %9 977 kr19 127 kr3 867 kr32 971 kr
Fyresdal14,9 %9 515 kr31 486 kr3 929 kr44 930 kr
Tokke14,7 %15 532 kr28 826 kr3 500 kr47 858 kr
Nissedal13,3 %17 647 kr33 017 kr2 645 kr53 309 kr
Kragerø13,2 %9 189 kr16 317 kr2 983 kr28 489 kr
Nome13,2 %12 075 kr18 254 kr6 193 kr36 522 kr
Bamble12,5 %11 381 kr19 464 kr3 037 kr33 882 kr
Porsgrunn12,4 %11 130 kr16 238 kr4 625 kr31 993 kr
Siljan10,7 %16 175 kr26 069 kr5 333 kr47 577 kr
Vinje10,4 %19 015 kr30 013 kr2 957 kr51 985 kr
Kviteseid8,5 %10 739 kr18 626 kr3 703 kr33 068 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Telemark 2024

Jamnast: Siljan (0,196) · Skeivast: Hjartdal (0,255) · Midt-Telemark er nr. 16 av 17 (fylkessnitt 0,225)

1.Siljan0,196
2.Fyresdal0,216
3.Drangedal0,217
4.Nome0,221
5.Notodden0,222
6.Bamble0,222
7.Tokke0,222
8.Nissedal0,224
9.Skien0,225
10.Seljord0,225
11.Tinn0,227
12.Kragerø0,228
13.Kviteseid0,228
14.Porsgrunn0,229
15.Vinje0,229
16.Midt-Telemark0,238
17.Hjartdal0,255

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2020–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 2,6 prosentpoeng sidan 2020, mens dei høgaste tre har krympa 1,3 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Midt-Telemark i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Midt-Telemark blant dei 10 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

34. av 344

15,9 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

238. av 344

174 505 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

254. av 344

33 237 kr · på barn og unge

Gini 2024

69. av 358

0,238 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Midt-Telemark: nr. 34 av 344 med 15,9 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,2%
49,8%
Menn: 5 471Kvinner: 5 433

Aldersfordeling

0-5 år
5,5%
6-12 år
8,0%
13-15 år
3,8%
16-19 år
4,9%
20-44 år
32,7%
45-66 år
26,7%
67-79 år
13,1%
80+ år
5,3%

Totalt: 10 904 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

41,8 år

median 41 år

Telemark

43,6 år

median 44 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 1,8 år yngre enn fylket og 0,5 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

474 100

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

770 700 kr

Etter skatt: 618 900 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,14 personar

(5 085 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TelemarkLandet

69,7 % i arbeid

1,4 % registrerte arbeidslause · 12,5 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)69,7 %73,5 %76,7 %−3,8
Registrerte arbeidslause1,4 %1,5 %1,4 %−0,1
På arbeidsmarkedstiltak1,9 %1,5 %1,3 %+0,4
Under utdanning6,7 %3,1 %3,1 %+3,6
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd12,5 %13,4 %10,3 %−0,9
AFP / alderspensjon1,0 %1,5 %1,3 %−0,5
Andre utanfor arbeidsstyrken6,8 %5,5 %5,8 %+1,3

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Telemark
2018201920202021202220232024202569 %72 %75 %78 %81 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TelemarkLandet

63,2 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Telemark 67,6 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)63,2 %67,6 %72,1 %−4,4
80–99 %7,4 %6,7 %5,4 %+0,7
60–79 %5,6 %5,6 %4,2 %0,0
40–59 %7,7 %7,0 %6,0 %+0,7
20–39 %7,7 %5,9 %5,7 %+1,8
0–19 %8,4 %7,2 %6,6 %+1,2

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

4 494

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

5 185

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

86,7 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 85,3 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

3 259

62,9 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

1 926

personar · 37,1 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 40,3 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

1 235

personar · 27,5 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 29,8 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−691

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 1 661 til 1 926 personar (34,8 % → 37,1 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 56 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202507501 5002 2503 00030 %33 %36 %39 %42 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kor pendlar innbyggjarane til? (1 926 utpendlarar)

  • Notodden375 (19,5 %)
  • Nome259 (13,4 %)
  • Oslo - Oslove221 (11,5 %)
  • Skien221 (11,5 %)
  • Seljord168 (8,7 %)
  • Porsgrunn77 (4,0 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (1 235 innpendlarar)

  • Nome480 (38,9 %)
  • Notodden179 (14,5 %)
  • Skien99 (8,0 %)
  • Seljord91 (7,4 %)
  • Oslo - Oslove37 (3,0 %)
  • Porsgrunn37 (3,0 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
03006009001 200Helse- og sosialtenesterUndervisningVarehandelBygg og anleggJordbruk, skogbruk og fiskeIndustriOvernatting og serveringOffentleg administrasjon ogforsvarTeknisk tenesteyting, eigedomPersonleg tenesteytingTransport og lagringForretningsmessig tenesteytingElektrisitet, vatn og renovasjonInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikringBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (997 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Industri, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +225 arbeidsplassar (+5,3 %) sidan 2020.

Næring20202025Endring%
Jordbruk, skogbruk og fiske171316+145+84,8 %
Helse- og sosialtenester954997+43+4,5 %
Overnatting og servering201235+34+16,9 %
Teknisk tenesteyting, eigedom196224+28+14,3 %
Forretningsmessig tenesteyting96119+23+24,0 %
Undervisning608621+13+2,1 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon5057+7+14,0 %
Industri310313+3+1,0 %
Offentleg administrasjon og forsvar222224+2+0,9 %
Informasjon og kommunikasjon525200,0 %
Finans og forsikring353500,0 %
Transport og lagring134129−5−3,7 %
Personleg tenesteyting178166−12−6,7 %
Varehandel609593−16−2,6 %
Bygg og anlegg416376−40−9,6 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Undervisning
  • Varehandel
  • Bygg og anlegg
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Industri
20202021202220232024202502505007501 000Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TelemarkEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald5 180770 700 kr618 900 kr645 800 kr676 100 kr−8,5 %
Einebuande2 187422 300 kr347 800 kr376 100 kr397 500 kr−12,5 %
Par utan barn1 330999 000 kr801 000 kr826 000 kr860 000 kr−6,9 %
Par med barn 0-17 år9041 355 700 kr1 045 600 kr1 067 500 kr1 141 700 kr−8,4 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år189678 900 kr550 800 kr540 900 kr568 200 kr−3,1 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

697 300 kr

Landet: 1 000 800 kr (−30,3 %)

Gjeld, median

228 100 kr

Landet: 415 800 kr (−45,1 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 308 700 kr

Landet: 1 792 100 kr (−27,0 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

382 400 kr

Landet: 378 800 kr (+1,0 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,33 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 220 275 kr

Bruttoformue per hushald

2 290 225 kr

Bankinnskot per hushald

669 200 kr

Bruttoinntekt per hushald

915 600 kr

1,75 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,75 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

12 802 kr

Telemark 12 356 kr · Landet 12 828 kr

244 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−107 kr

Utbetalinga er 99,2 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+4 502 kr

154,2 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
2024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

510

Del av befolkninga

4,6 %

Barn i familiar med sosialhjelp

269

Gjennomsnittleg stønadstid

6,3 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

259

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

7,9 md

Samla stønadssum

41 172 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

12

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Telemark og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

90,3

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−27 %−18 %−9 %0 %+9 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

176 479 kr/år174 537 kr/år+1,1 % som landet
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

14 660 kr/år18 029 kr/år−18,7 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 499 kr/mnd1 425 kr/mnd+5,2 % dyrare

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 28,5 % · leige 2-roms 16,8 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 618 900 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

176 479 kr

+2,5 % frå 2024 (172 121 kr)

Snitt Telemark

173 513 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader71 046 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi28 817 kr
  • Kommunale avgifter17 994 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt5 587 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

28,5 %

176 479 kr av 618 900 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

16,8 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald618 900 kr28,5 %16,8 %
Einebuande347 800 kr50,7 %29,9 %
Par utan barn801 000 kr22,0 %13,0 %
Par med barn 0-17 år1 045 600 kr16,9 %9,9 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år550 800 kr32,0 %18,9 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 28,5 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K3

23 359 kr/m²

29 salg
Landet: 55 627

Einebustader 2026 K3

20 778 kr/m²

18 salg
Landet: 29 924

Småhus 2026 K3

—

4 salg
Landet: 41 812

Blokkleilegheiter 2026 K3

—

7 salg
Landet: 71 644

Totalt 29 bustadomsetningar i 2026 K3.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K12025 K22025 K32025 K42026 K12026 K22026 K30k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K3KommunenSnitt TelemarkLandet
Alle bustadtypar23 35928 04755 627
Einebustader20 77822 49629 924
Småhus—27 89641 812
Blokkleilegheiter—35 50571 644

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 11 239.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

14 660 kr

−1,7 % frå 2025

Snitt Telemark 2026

17 826 kr

Kommunen ligger 17,8 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 18,7 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Telemark
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20kNy kommunekode · Nytt fylke 2024
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 4393 4393 9074 3484 0934 267
Avløp4 8144 7195 1296 0456 0455 769
Avfall4 0903 8863 1103 7444 2154 055
Feiing og tilsyn435435435495560569
Sum årsgebyr12 77812 47912 58114 63214 91314 660
Septiktømming (årsgebyr)1 7301 5601 7161 6801 6801 748
Målarleige200200200200250250
Vatn per m³13,813,815,517,516,517,4
Avløp per m³19,218,921252523,1
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)5 0005 0005 0005 0005 0006 000
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)5 0005 0005 0005 0005 0006 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno