Kommune- og fylkesendringar
- Slått saman i 2020: Lindesnes vart danna av Mandal, Marnardal og Lindesnes. Tal frå før 2020 gjeld dei gamle kommunane kvar for seg, og er difor haldne utanfor historikken.
- Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Vest-Agder til Agder. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2020 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Fremskrittspartiet
Arbeiderpartiet
SenterpartietOrdførar
Alf Erik Andersen (FrP)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 2 115 355 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 37,2 % | 33,9 % | 34,9 % | +3,3 |
| Grunnskule | 21,0 % | 20,1 % | 19,9 % | +0,9 |
| Barnehage | 11,7 % | 10,8 % | 12,9 % | +0,9 |
| Eigedomsforvaltning | 7,9 % | 8,2 % | 8,0 % | −0,3 |
| Administrasjon | 4,3 % | 7,4 % | 5,7 % | −3,1 |
| Sosialsektoren | 4,1 % | 4,7 % | 6,0 % | −0,5 |
| Kultur | 3,9 % | 3,6 % | 3,6 % | +0,3 |
| Barnevern | 3,8 % | 3,1 % | 3,4 % | +0,8 |
| Samferdsel | 1,8 % | 2,3 % | 1,4 % | −0,6 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,2 % | 1,6 % | 1,3 % | −0,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,1 % | 1,4 % | 1,2 % | −0,3 |
| Kommunale bustader | 0,8 % | 0,4 % | 0,5 % | +0,4 |
| Kyrkje | 0,6 % | 0,9 % | 0,8 % | −0,3 |
| Politisk styring | 0,4 % | 1,1 % | 0,6 % | −0,7 |
| Næringsforvaltning | 0,2 % | 0,3 % | 0,0 % | −0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 25 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Administrasjon
- Sosialsektoren
- Kultur
- Barnevern
- Samferdsel
- Plan, byggesak og miljø
- Brann- og ulykkesvern
- Kommunale bustader
- Kyrkje
- Politisk styring
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Agder
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 143 826 | 165 148 | 174 875 | 168 601 | 173 485 | 179 137 | 7,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −8 931 | −3 513 | −8 085 | −10 189 | −30 713 | −28 461 | — |
| Grunnskule | 357 120 | 403 316 | 456 368 | 477 631 | 467 107 | 478 904 | 21,0 % |
| Helse og omsorg | 618 779 | 720 938 | 767 584 | 811 109 | 801 210 | 847 516 | 37,2 % |
| Samferdsel | 36 152 | 45 404 | 42 868 | 54 093 | 51 054 | 39 969 | 1,8 % |
| Barnehage | 207 412 | 212 219 | 213 576 | 234 586 | 243 206 | 265 929 | 11,7 % |
| Kultur | 71 916 | 78 151 | 77 509 | 88 809 | 91 764 | 89 207 | 3,9 % |
| Kommunale bustader | 2 078 | 771 | 2 094 | 4 806 | 7 605 | 18 081 | 0,8 % |
| Næringsforvaltning | 7 209 | 7 385 | 6 116 | −12 549 | −4 006 | 4 606 | 0,2 % |
| Administrasjon | 83 263 | 77 305 | 81 583 | 87 686 | 96 472 | 97 764 | 4,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 22 371 | 20 876 | 27 539 | 34 433 | 30 347 | 26 703 | 1,2 % |
| Sosialsektoren | 67 152 | 61 621 | 78 294 | 111 381 | 115 608 | 93 919 | 4,1 % |
| Brann- og ulykkesvern | 19 436 | 20 954 | 23 980 | 26 761 | 23 659 | 25 087 | 1,1 % |
| Kyrkje | 16 957 | 14 137 | 15 132 | 16 285 | 15 891 | 14 767 | 0,6 % |
| Barnevern | 98 875 | 94 313 | 99 918 | 89 161 | 77 621 | 87 382 | 3,8 % |
| Fellesutgifter | 16 157 | −93 955 | −645 | −135 075 | 66 546 | −135 068 | — |
| Politisk styring | 8 211 | 8 791 | 8 196 | 13 266 | 9 316 | 9 913 | 0,4 % |
| Sum netto driftsutgifter | 1 767 983 | 1 833 861 | 2 066 902 | 2 060 795 | 2 236 172 | 2 115 355 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 580 496 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 29,8 % | 8,0 % | 6,7 % | +21,8 |
| Kommunale bustader | 28,4 % | 9,9 % | 7,5 % | +18,5 |
| Eigedomsforvaltning | 17,5 % | 22,6 % | 25,4 % | −5,1 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 10,8 % | 18,7 % | 23,2 % | −7,9 |
| Samferdsel | 5,1 % | 11,5 % | 8,1 % | −6,4 |
| Næringsforvaltning | 4,6 % | 2,3 % | 1,5 % | +2,4 |
| Grunnskule | 1,0 % | 6,6 % | 11,9 % | −5,6 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,9 % | 2,9 % | 1,9 % | −2,0 |
| Kultur | 0,6 % | 7,8 % | 6,1 % | −7,2 |
| Sosialsektoren | 0,5 % | 0,0 % | 0,2 % | +0,5 |
| Administrasjon | 0,4 % | 2,8 % | 2,3 % | −2,5 |
| Kyrkje | 0,3 % | 0,9 % | 0,9 % | −0,6 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,1 % | 2,1 % | 1,6 % | −2,0 |
| Barnevern | 0,1 % | 0,0 % | 0,1 % | +0,0 |
| Barnehage | 0,0 % | 4,0 % | 2,7 % | −3,9 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 25 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Kommunale bustader
- Eigedomsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Samferdsel
- Næringsforvaltning
- Grunnskule
- Plan, byggesak og miljø
- Kultur
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Kyrkje
- Brann- og ulykkesvern
- Barnevern
- Barnehage
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Agder
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 161 640 | 21 555 | 20 827 | 22 355 | 111 405 | 101 504 | 17,5 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 30 656 | 17 315 | 19 244 | 26 560 | 39 057 | 62 599 | 10,8 % |
| Grunnskule | 89 278 | 16 384 | 14 357 | 6 350 | 4 575 | 5 532 | 1,0 % |
| Helse og omsorg | 10 623 | 8 334 | 5 367 | 24 816 | 155 854 | 172 937 | 29,8 % |
| Samferdsel | 21 072 | 17 460 | 27 106 | 32 287 | 52 826 | 29 884 | 5,1 % |
| Barnehage | 195 | 66 | 16 | 0 | 1 049 | 192 | 0,0 % |
| Kultur | 67 008 | 12 214 | 6 461 | 10 471 | 12 809 | 3 434 | 0,6 % |
| Kommunale bustader | 19 357 | 23 689 | 16 354 | 37 848 | 137 945 | 164 857 | 28,4 % |
| Næringsforvaltning | 22 886 | 13 764 | 28 170 | 15 362 | 29 246 | 26 986 | 4,6 % |
| Administrasjon | 4 391 | 391 | 2 357 | 831 | 5 159 | 2 186 | 0,4 % |
| Plan, byggesak og miljø | 23 933 | 6 190 | 5 851 | 5 225 | 2 967 | 4 994 | 0,9 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 231 | 614 | 2 500 | 3 071 | 0,5 % |
| Brann- og ulykkesvern | 606 | 1 737 | 3 132 | 857 | 5 080 | 374 | 0,1 % |
| Kyrkje | 15 226 | 3 200 | 0 | 0 | 1 400 | 1 600 | 0,3 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 11 | 99 | 0 | 346 | 0,1 % |
| Fellesutgifter | 3 450 | 0 | 15 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 470 321 | 142 299 | 149 499 | 183 675 | 561 872 | 580 496 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
614 mill. kr
613 824 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
22,4 %
21,1 % i 2020
Fylke: 32,6 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,67
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,38 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+177 mill. kr
+41 %
Utan premieavvik 2025
485 mill. kr
17,7 % av driftsinntektene
Fylke: 25,6 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
981 mill. kr
minus 367 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (25 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
128 mill. kr
av ein arbeidskapital på 614 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
20,9 %
2020: 4,0 %
Fylke og land 2025
33,0 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−40,1 pp
+16,9 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (25 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
15,1 %
2020: 11,0 %
Disposisjonsfond 2025
413 mill. kr
413 379 tusen kr
Fylke og land 2025
16,4 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+4,1 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (25 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
563 mill. kr
562 744 tusen kr
Andel av driftsinntektene
20,5 %
2020: 18,9 %
Fylke og land 2025
28,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
73 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 413 379 | 73,5 % |
| Bundne driftsfond | 45 906 | 8,2 % |
| Ubunde investeringsfond | 60 668 | 10,8 % |
| Bundne investeringsfond | 42 791 | 7,6 % |
| Sum fond | 562 744 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
110 mill. kr
4 623 kr per innbyggjar
37 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,13 %
av 2 660 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,15 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
−32 mill. kr
etter 50 mill. kr i renteinntekter og 92 mill. kr i utbytte
−1,21 % av lånegjelda
Avdrag på lån
98 mill. kr
3,69 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 27,1 år
Renter og avdrag i alt
208 mill. kr
8 749 kr per innbyggjar
7,92 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (2 660 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
27 mill. kr
1 119 kr per innbyggjar · 1,01 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
53 mill. kr
2 238 kr per innbyggjar · 2,03 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
80 mill. kr
3 357 kr per innbyggjar · 3,04 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 95 959 kr i 2020 til 111 906 kr i 2025 – ein vekst på 16,6 % (15 947 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
111 906 kr
2 660 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
112 125 kr
2 665 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
219 kr
0,2 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,13 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 2 660 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
110 mill. kr
Med 5,3 %
141 mill. kr
Endring per innbyggjar
+1 308 kr
Del av driftsinntektene
+1,18 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 31 mill. kr meir i året enn i dag – 1 308 kr per innbyggjar, eller om lag 37 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 20 av 25 i fylket (høgast: Åseral 5,35 % · lågast: Gjerstad 3,28 % · median 4,56 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 19 av 25 i fylket (høgast: Sirdal 241 490 kr · lågast: Iveland 80 961 kr · median 124 238 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 19 av 25 i fylket (høgast: Sirdal 241 490 kr · lågast: Iveland 80 961 kr · median 124 238 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 20 av 25 i fylket (høgast: Sirdal 23 360 kr · lågast: Iveland 6 808 kr · median 10 584 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Agder)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,67 % til 4,13 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 37 mill. kr til 110 mill. kr i året – ein endring på 73 mill. kr, eller 3 018 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
140 793 m²
+ 0 m² leigd = 140 793 m² i alt
Areal per innbyggjar
5,92 m²
23 768 innbyggjarar
Fylket: 5,38 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
165 kr
23 mill. kr i alt
Fylket: 97 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 8–130 kr per m² i året
Anslått etterslep 2020–2025
18–112 mill. kr
753–4 728 kr per innbyggjar
127–798 kr per m²
Driftsutgifter per m²
724 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
174 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
146 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
9,2 %
netto til eigedomsforvaltning
254 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 19 av 25 i fylket (høgast: Sirdal 28,11 m² · lågast: Grimstad 3,61 m² · median 6,64 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 5 av 25 i fylket (høgast: Kvinesdal 224 kr · lågast: Lyngdal 15 kr · median 84 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 21 av 25 i fylket (høgast: Sirdal 32 486 kr · lågast: Arendal 1 807 kr · median 7 553 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Agder)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 18 mill. kr og 112 mill. kr – det vil seie 127–798 kr per kvadratmeter eller 753–4 728 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Lindesnes, 2020–2025.
2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 7,6 % frå 2023 til 2024
Frå 544 mill. kr til 502 mill. kr – ein nedgang på 2,4 prosentpoeng av driftsinntektene (21,5 % → 19,1 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Markert fallFonda fall 12,2 % frå 2023 til 2024
Frå 434 mill. kr til 381 mill. kr – ein nedgang på 2,7 prosentpoeng av driftsinntektene (17,2 % → 14,5 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2022 · Markert fallArbeidskapitalen fall 15,3 % frå 2021 til 2022
Frå 513 mill. kr til 434 mill. kr – ein nedgang på 4,8 prosentpoeng av driftsinntektene (22,9 % → 18,1 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2022 · Markert fallFonda fall 10,3 % frå 2021 til 2022
Frå 424 mill. kr til 381 mill. kr – ein nedgang på 3,1 prosentpoeng av driftsinntektene (19,0 % → 15,9 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Lindesnes rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
16. av 25
i fylket i 2025 · 2,67
Fylkessnitt: 3,38
Landssnitt: 2,82
Nr. 165 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
17. av 25
i fylket i 2025 · 22,4 %
Fylkessnitt: 32,6 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 175 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
19. av 25
i fylket i 2025 · 229,4 %
Fylkessnitt: 211,1 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 161 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
9. av 25
i fylket i 2025 · 20,9 %
Fylkessnitt: 33 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 84 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2 074 645 | 2 121 810 | 308 681 | 4 592 282 | 278 790 | 17 400 |
| 2021 | 2 237 462 | 2 226 990 | 121 056 | 4 527 315 | 312 473 | 100 215 |
| 2022 | 2 397 354 | 2 482 388 | 128 672 | 4 700 951 | 337 197 | 56 087 |
| 2023 | 2 533 191 | 2 545 419 | 161 320 | 4 931 317 | 380 713 | 175 082 |
| 2024 | 2 623 183 | 2 737 599 | 450 467 | 5 302 971 | 384 699 | 26 808 |
| 2025 | 2 745 880 | 2 607 644 | 478 992 | 5 931 939 | 366 906 | 128 479 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
853
Landet 946 · Agder 900
Fastlegeavtalar
27
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
101
4 opne lister · 2,99 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Agder
- Landet
- Lindesnes
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Lindesnes
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 207 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 131 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 128 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,7 barn
2025
Agder: 5,7
Landet: 5,7
Nr. 9 av 25 i fylket (høgast: Farsund 5,9 · lågast: Sirdal 3,6) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
1 049
Årsverk til grunnbemanning
257,9
Årsverk i alt
309,5
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
47,8 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Agder
- Kommunen
- Landet
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
8,6 elevar
2025
Agder: 8,6
Landet: 8,8
Nr. 6 av 25 i fylket (høgast: Froland 10,2 · lågast: Åseral 4,4) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
2 608
Lærarårsverk
304,7
Lærarårsverk utan lange fråvær
274,4
Årsverk i sektoren
458,4
Av dei assistentårsverk
114,7
Elevar per årsverk i sektoren
5,7
- Agder
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
2,13 brukarar
2025
Agder: 1,82
Landet: 1,72
Nr. 8 av 25 i fylket (høgast: Froland 3,03 · lågast: Bykle 1,35) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,47
Brukarar av heimetenester
1 136
Brukarar av institusjonstenester
150
Årsverk i helse og omsorg
781
Med helsefagleg utdanning
82,4 %
Innbyggjarar 80+
1 214
- Agder
- Kommunen
- Landet
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,7 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 47,8 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Agder | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 257,9 | −6,6−2,5 % | −112−9,6 % | +0,5 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 304,7 | +4,5+1,5 % | −281−9,7 % | +5,3 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 781,0 | −12,7−1,6 % | +67+5,5 % | +11,7 % | +11,8 % |
Barnehage: 6,6 færre årsverk til grunnbemanning (−2,5 %) med færre barn med plass (−9,6 %). Grunnskule: 4,5 fleire lærarårsverk (+1,5 %) med færre elevar (−9,7 %). Helse og omsorg: 12,7 færre årsverk (−1,6 %) med fleire tenestemottakarar (+5,5 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 258 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,7
Etter kutt
5,7
Agder
5,7
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 305 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
8,6
Etter kutt
8,6
Agder
8,6
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 781 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
2,13
Etter kutt
2,13
Agder
1,82
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
93,8 %
2025
Agder: 93,2
Landet: 94,5
Nr. 9 av 25 i fylket (høgast: Vegårshei 100,9 · lågast: Lyngdal 84,7)
Barn med plass
1 049
1–2 år
89,1 %
3–5 år
96,9 %
Barn 1–5 år
1 135
- Agder
- Kommunen
- Landet
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
186,3 elevar
2025
Agder: 228,1
Landet: 247,9
Nr. 12 av 25 i fylket (høgast: Vennesla 304,3 · lågast: Bykle 48,5)
Elevar
2 608
Skular
14
Barn 6–15 år
2 886
- Agder
- Kommunen
- Landet
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
38,4 plassar
2025
Agder: 32,3
Landet: 29,7
Nr. 11 av 25 i fylket (høgast: Bykle 73,2 · lågast: Lillesand 13,9)
Sjukeheimsplassar
154
Omsorgsbustader
312
Innbyggjarar 80+
1 214
Berre sjukeheim per 100
12,7
Berre omsorgsbustad per 100
25,7
Av dei i bustad er 80+
18,3 %
- Agder
- Kommunen
- Landet
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
10,9 plassar
2025
Agder: 10,7
Landet: 14,7
Nr. 12 av 25 i fylket (høgast: Bykle 87,4 · lågast: Bygland 0,0)
Elevplassar
426
Elevar
357
Barn 6–18 år
3 916
- Agder
- Kommunen
- Landet
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Lindesnes fell frå 1 135 i 2025 til 1 120 i 2050 – ei endring på −1,3 %. Held kommunen dei 1 049 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 92,4 til 93,7 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 1 035 plassar – 14 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Lindesnes fell frå 2 886 i 2025 til 2 568 i 2050 – ei endring på −11,0 %. Med same del av barna i kommunal skule (90,4 %) blir det 2 321 elevar, ned 287 frå 2 608 i dag. Held kommunen dei 14 skulane ho har, fell snittet frå 186,3 til 165,8 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 12,5 skular – 1,5 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 186,3 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Lindesnes veks frå 1 214 i 2025 til 2 725 i 2050 – ei endring på 124,5 %. Held kommunen dei 466 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 38,4 til 17,1 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 1 046 plassar – 580 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
2 878
i Agder, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
2,1 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
1 233 personar (43 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
1 161 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Agder
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
73,7
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 40,1 · Eldre 33,6
Agder
68,3
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 39,0 · Eldre 29,3
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 9,6 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 5,4 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
43,3 år
+1,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 73,2
2040
45,5 år
+3,2 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 81,3
2050
47,0 år
+4,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 89,1
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Lindesnes, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,223
2013: 0,217
Fylke og land
0,226
Landet: 0,248
P90/P10
2,600
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
11,1 %
488 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
31,5 %
i dei tre lågaste gruppene · 27,0 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 12,1 % | +2,1 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 11,1 % | +1,1 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,1 % | +0,1 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 9,2 % | −0,8 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 7,7 % | −2,3 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landet
Barnefattigdom i Agder 2022-2024
Flest: Risør (16,5 %) · Færrast: Sirdal (4,9 %) · Lindesnes er nr. 17 av 25 (fylkessnitt 12,2 % · 7 084 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Agder: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,220).
Lindesnes brukar
35 112 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
41 943 kr
barnefattigdom 12,2 %
Brukar mest
Åseral
63 280 kr · 14,9 % fattigdom
Brukar minst
Arendal
31 784 kr · 13,6 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Risør | 16,5 % | 10 275 kr | 18 033 kr | 3 600 kr | 31 908 kr |
| Evje og Hornnes | 16,3 % | 10 774 kr | 24 077 kr | 7 319 kr | 42 170 kr |
| Bygland | 16,3 % | 11 559 kr | 31 825 kr | 9 184 kr | 52 568 kr |
| Tvedestrand | 15,6 % | 11 408 kr | 20 500 kr | 3 807 kr | 35 715 kr |
| Gjerstad | 15,3 % | 8 518 kr | 19 625 kr | 3 865 kr | 32 008 kr |
| Åseral | 14,9 % | 15 113 kr | 44 772 kr | 3 395 kr | 63 280 kr |
| Åmli | 14,8 % | 12 634 kr | 26 329 kr | 4 605 kr | 43 568 kr |
| Lyngdal | 13,9 % | 11 394 kr | 23 770 kr | 5 228 kr | 40 392 kr |
| Arendal | 13,6 % | 10 765 kr | 18 150 kr | 2 869 kr | 31 784 kr |
| Flekkefjord | 12,5 % | 12 950 kr | 21 692 kr | 2 825 kr | 37 467 kr |
| Vennesla | 12,5 % | 13 109 kr | 20 997 kr | 3 673 kr | 37 779 kr |
| Kvinesdal | 12,5 % | 12 846 kr | 24 560 kr | 2 793 kr | 40 199 kr |
| Iveland | 12,4 % | 20 742 kr | 31 525 kr | 2 861 kr | 55 128 kr |
| Kristiansand | 11,6 % | 11 775 kr | 18 183 kr | 2 893 kr | 32 851 kr |
| Farsund | 11,2 % | 11 469 kr | 19 366 kr | 2 788 kr | 33 623 kr |
| Grimstad | 11,1 % | 11 482 kr | 18 627 kr | 2 654 kr | 32 763 kr |
| Lindesnes | 11,1 % | 11 220 kr | 20 205 kr | 3 687 kr | 35 112 kr |
| Vegårshei | 11,0 % | 13 122 kr | 23 426 kr | 5 116 kr | 41 664 kr |
| Birkenes | 10,5 % | 14 243 kr | 25 345 kr | 2 217 kr | 41 805 kr |
| Froland | 10,4 % | 14 370 kr | 23 192 kr | 2 311 kr | 39 873 kr |
| Bykle | 9,9 % | 18 026 kr | 41 223 kr | 1 506 kr | 60 755 kr |
| Hægebostad | 9,6 % | 12 745 kr | 29 130 kr | 2 190 kr | 44 065 kr |
| Lillesand | 9,1 % | 12 510 kr | 21 507 kr | 2 803 kr | 36 820 kr |
| Valle | 7,1 % | 18 648 kr | 27 662 kr | 2 229 kr | 48 539 kr |
| Sirdal | 4,9 % | 15 911 kr | 37 834 kr | 2 993 kr | 56 738 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Agder 2024
Jamnast: Birkenes (0,189) · Skeivast: Bykle (0,270) · Lindesnes er nr. 16 av 25 (fylkessnitt 0,218)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,5 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 1,9 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Lindesnes i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Lindesnes blant dei 39 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
135. av 344
11,1 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
249. av 344
173 090 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
193. av 344
35 112 kr · på barn og unge
Gini 2024
159. av 358
0,223 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Lindesnes: nr. 135 av 344 med 11,1 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 23 690 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
42,3 år
median 43 år
Agder
41,1 år
median 41 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 1,2 år eldre enn fylket og 1,0 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
73,3 % i arbeid
1,3 % registrerte arbeidslause · 15,3 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 73,3 % | 73,5 % | 76,7 % | −0,2 |
| Registrerte arbeidslause | 1,3 % | 1,3 % | 1,4 % | 0,0 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 2,0 % | 1,7 % | 1,3 % | +0,3 |
| Under utdanning | 2,6 % | 3,5 % | 3,1 % | −0,9 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 15,3 % | 13,7 % | 10,3 % | +1,6 |
| AFP / alderspensjon | 1,4 % | 1,3 % | 1,3 % | +0,1 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,1 % | 5,0 % | 5,8 % | −0,9 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Agder
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
64,5 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Agder 66,3 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 64,5 % | 66,3 % | 72,1 % | −1,8 |
| 80–99 % | 6,7 % | 6,4 % | 5,4 % | +0,3 |
| 60–79 % | 6,4 % | 5,5 % | 4,2 % | +0,9 |
| 40–59 % | 7,6 % | 7,2 % | 6,0 % | +0,4 |
| 20–39 % | 6,7 % | 6,5 % | 5,7 % | +0,2 |
| 0–19 % | 8,2 % | 8,2 % | 6,6 % | 0,0 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
9 625
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
11 336
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
84,9 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 87,4 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
7 804
68,8 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
3 532
personar · 31,2 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 42,1 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
1 821
personar · 18,9 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 33,9 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−1 711
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (25 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 3 112 til 3 532 personar (29,2 % → 31,2 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 68 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (3 532 utpendlarar)
- Kristiansand1 630 (46,1 %)
- Lyngdal461 (13,1 %)
- Oslo - Oslove233 (6,6 %)
- Stavanger123 (3,5 %)
- Bergen97 (2,7 %)
- Farsund84 (2,4 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (1 821 innpendlarar)
- Kristiansand806 (44,3 %)
- Lyngdal407 (22,4 %)
- Farsund108 (5,9 %)
- Vennesla57 (3,1 %)
- Kvinesdal38 (2,1 %)
- Arendal31 (1,7 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (2 106 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.
Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +334 arbeidsplassar (+3,6 %) sidan 2020.
| Næring | 2020 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Industri | 1 228 | 1 449 | +221 | +18,0 % |
| Undervisning | 800 | 875 | +75 | +9,4 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 80 | 147 | +67 | +83,8 % |
| Overnatting og servering | 301 | 359 | +58 | +19,3 % |
| Personleg tenesteyting | 275 | 321 | +46 | +16,7 % |
| Bygg og anlegg | 1 060 | 1 102 | +42 | +4,0 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 454 | 495 | +41 | +9,0 % |
| Varehandel | 1 125 | 1 157 | +32 | +2,8 % |
| Bergverk og utvinning | 16 | 22 | +6 | +37,5 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 302 | 304 | +2 | +0,7 % |
| Finans og forsikring | 36 | 37 | +1 | +2,8 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 58 | 44 | −14 | −24,1 % |
| Transport og lagring | 416 | 398 | −18 | −4,3 % |
| Helse- og sosialtenester | 2 151 | 2 106 | −45 | −2,1 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 589 | 503 | −86 | −14,6 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 302 | 208 | −94 | −31,1 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Industri
- Varehandel
- Bygg og anlegg
- Undervisning
- Offentleg administrasjon og forsvar
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Agder | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 10 879 | 812 700 kr | 654 400 kr | 658 500 kr | 676 100 kr | −3,2 % |
| Einebuande | 4 389 | 460 200 kr | 371 300 kr | 375 400 kr | 397 500 kr | −6,6 % |
| Par utan barn | 2 786 | 1 009 700 kr | 803 000 kr | 819 300 kr | 860 000 kr | −6,6 % |
| Par med barn 0-17 år | 2 093 | 1 396 300 kr | 1 079 400 kr | 1 074 800 kr | 1 141 700 kr | −5,5 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 492 | 660 900 kr | 537 800 kr | 544 500 kr | 568 200 kr | −5,4 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
813 300 kr
Landet: 1 000 800 kr (−18,7 %)
Gjeld, median
332 800 kr
Landet: 415 800 kr (−20,0 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 369 500 kr
Landet: 1 792 100 kr (−23,6 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
347 800 kr
Landet: 378 800 kr (−8,2 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,44 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 423 275 kr
Bruttoformue per hushald
2 396 625 kr
Bankinnskot per hushald
608 650 kr
Bruttoinntekt per hushald
988 050 kr
1,75 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,75 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
9 582 kr
Agder 11 112 kr · Landet 12 828 kr
44 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−3 327 kr
Utbetalinga er 74,2 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+1 282 kr
115,4 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Agder
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
568
Del av befolkninga
2,4 %
Barn i familiar med sosialhjelp
298
Gjennomsnittleg stønadstid
4,3 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
161
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
5,8 md
Samla stønadssum
23 609 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
21
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Agder og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
95,6
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 189 731 kr/år | 174 537 kr/år | +8,7 % dyrare |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 9 880 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −16,2 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 14 885 kr/år | 18 029 kr/år | −17,4 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 528 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +7,2 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 29,0 % · leige 2-roms 18,1 %
189 731 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
32 344 kr/m²
Alle bustadtypar · 84 omsetningar
9 880 kr/mnd
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
14 885 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 654 400 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
189 731 kr
+6,3 % frå 2024 (178 514 kr)
Snitt Agder
178 906 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader86 184 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi27 064 kr
- Kommunale avgifter18 434 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt5 014 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Agder
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
29,0 %
189 731 kr av 654 400 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
18,1 %
118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 654 400 kr | 29,0 % | 18,1 % |
| Einebuande | 371 300 kr | 51,1 % | 31,9 % |
| Par utan barn | 803 000 kr | 23,6 % | 14,8 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 079 400 kr | 17,6 % | 11,0 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 537 800 kr | 35,3 % | 22,0 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
32 344 kr/m²
84 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
27 886 kr/m²
40 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
28 931 kr/m²
16 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
40 663 kr/m²
28 salg
Landet: 71 644
Totalt 84 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Agder | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 32 344 | 37 800 | 55 627 |
| Einebustader | 27 886 | 27 236 | 29 924 |
| Småhus | 28 931 | 30 658 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 40 663 | 49 304 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
9 880 kr
2 500 kr per m² per år
+3,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire Estimat | 9 300 | 10 000 | 10 600 | 11 100 | 11 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 23 877.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
14 885 kr
−2,6 % frå 2025
Snitt Agder 2026
16 734 kr
Kommunen ligger 11,0 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 17,4 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Agder
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 2 617 | 2 763 | 3 250 | 3 755 | 3 788 | 3 488 |
| Avløp | 4 591 | 4 734 | 5 920 | 6 986 | 7 373 | 7 041 |
| Avfall | 2 776 | 2 856 | 3 056 | 3 192 | 3 672 | 3 892 |
| Feiing og tilsyn | 340 | 368 | 424 | 440 | 451 | 464 |
| Sum årsgebyr | 10 324 | 10 721 | 12 650 | 14 373 | 15 284 | 14 885 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 100 | 1 120 | 1 490 | 1 192 | 1 264 | 1 264 |
| Målarleige | 200 | 200 | 200 | 200 | 233 | 241 |
| Vatn per m³ | 9,6 | 9,9 | 11,8 | 13,7 | 13,7 | 11,7 |
| Avløp per m³ | 21,5 | 21,5 | 26,9 | 31,8 | 33,5 | 30,5 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno