Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2020: Birkenes gjekk frå kode 0928 til 4216. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Aust-Agder til Agder. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 525 475 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 32,7 % | 33,9 % | 34,9 % | −1,2 |
| Grunnskule | 25,0 % | 20,1 % | 19,9 % | +4,8 |
| Barnehage | 14,0 % | 10,8 % | 12,9 % | +3,2 |
| Administrasjon | 6,5 % | 7,4 % | 5,7 % | −0,9 |
| Sosialsektoren | 6,0 % | 4,7 % | 6,0 % | +1,4 |
| Eigedomsforvaltning | 5,6 % | 8,2 % | 8,0 % | −2,5 |
| Barnevern | 2,2 % | 3,1 % | 3,4 % | −0,9 |
| Samferdsel | 1,9 % | 2,3 % | 1,4 % | −0,4 |
| Kultur | 1,7 % | 3,6 % | 3,6 % | −1,8 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,4 % | 1,6 % | 1,3 % | −0,3 |
| Kyrkje | 1,0 % | 0,9 % | 0,8 % | +0,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,0 % | 1,4 % | 1,2 % | −0,4 |
| Politisk styring | 0,9 % | 1,1 % | 0,6 % | −0,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 25 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Administrasjon
- Sosialsektoren
- Eigedomsforvaltning
- Barnevern
- Samferdsel
- Kultur
- Plan, byggesak og miljø
- Kyrkje
- Brann- og ulykkesvern
- Politisk styring
- Næringsforvaltning
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Agder
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 23 584 | 28 289 | 26 897 | 34 229 | 32 469 | 31 151 | 5,6 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −1 330 | −2 619 | −3 096 | −1 899 | −6 952 | −6 664 | — |
| Grunnskule | 99 993 | 106 923 | 116 974 | 135 078 | 138 356 | 138 056 | 25,0 % |
| Helse og omsorg | 120 104 | 134 094 | 146 704 | 160 218 | 163 101 | 180 851 | 32,7 % |
| Samferdsel | 7 515 | 10 643 | 9 581 | 12 202 | 10 980 | 10 768 | 1,9 % |
| Barnehage | 59 123 | 63 369 | 63 432 | 66 731 | 69 491 | 77 579 | 14,0 % |
| Kultur | 7 200 | 8 210 | 11 330 | 9 224 | 8 523 | 9 618 | 1,7 % |
| Kommunale bustader | −1 530 | −1 045 | −1 259 | 1 029 | −1 412 | −1 539 | — |
| Næringsforvaltning | 692 | 1 538 | 1 146 | −2 802 | 754 | −988 | — |
| Administrasjon | 31 473 | 32 320 | 34 329 | 37 660 | 35 401 | 36 082 | 6,5 % |
| Plan, byggesak og miljø | 14 251 | 6 060 | 6 656 | 7 123 | 5 628 | 7 490 | 1,4 % |
| Sosialsektoren | 9 439 | 24 371 | 26 727 | 37 439 | 40 878 | 33 356 | 6,0 % |
| Brann- og ulykkesvern | 4 012 | 4 180 | 4 882 | 5 134 | 5 222 | 5 268 | 1,0 % |
| Kyrkje | 5 456 | 4 863 | 4 904 | 5 062 | 5 637 | 5 661 | 1,0 % |
| Barnevern | 10 361 | 10 736 | 10 464 | 10 461 | 10 604 | 12 076 | 2,2 % |
| Fellesutgifter | −1 620 | −14 358 | −13 778 | −31 237 | −15 154 | −18 481 | — |
| Politisk styring | 4 234 | 4 601 | 4 382 | 5 563 | 5 340 | 5 191 | 0,9 % |
| Sum netto driftsutgifter | 392 957 | 422 175 | 450 275 | 491 215 | 508 866 | 525 475 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 74 925 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 67,2 % | 18,7 % | 23,2 % | +48,6 |
| Næringsforvaltning | 9,5 % | 2,3 % | 1,5 % | +7,3 |
| Eigedomsforvaltning | 6,5 % | 22,6 % | 25,4 % | −16,1 |
| Samferdsel | 4,6 % | 11,5 % | 8,1 % | −6,9 |
| Helse og omsorg | 3,5 % | 8,0 % | 6,7 % | −4,5 |
| Kultur | 2,5 % | 7,8 % | 6,1 % | −5,3 |
| Grunnskule | 2,0 % | 6,6 % | 11,9 % | −4,6 |
| Administrasjon | 1,5 % | 2,8 % | 2,3 % | −1,3 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,1 % | 2,9 % | 1,9 % | −1,7 |
| Kommunale bustader | 0,7 % | 9,9 % | 7,5 % | −9,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,6 % | 2,1 % | 1,6 % | −1,5 |
| Barnehage | 0,2 % | 4,0 % | 2,7 % | −3,8 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 25 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Næringsforvaltning
- Eigedomsforvaltning
- Samferdsel
- Helse og omsorg
- Kultur
- Grunnskule
- Administrasjon
- Plan, byggesak og miljø
- Kommunale bustader
- Brann- og ulykkesvern
- Barnehage
- Sosialsektoren
- Kyrkje
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Agder
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 27 740 | 28 222 | 11 114 | 19 573 | 25 129 | 4 859 | 6,5 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 5 287 | 13 453 | 15 952 | 26 943 | 55 822 | 50 380 | 67,2 % |
| Grunnskule | 6 371 | 5 940 | 5 395 | 3 595 | 3 498 | 1 496 | 2,0 % |
| Helse og omsorg | 11 497 | 10 305 | 7 353 | 12 662 | 3 299 | 2 598 | 3,5 % |
| Samferdsel | 3 994 | 5 979 | 11 965 | 11 550 | 13 147 | 3 475 | 4,6 % |
| Barnehage | 6 421 | 634 | 232 | 912 | 6 572 | 122 | 0,2 % |
| Kultur | 1 232 | 208 | 984 | 889 | 2 051 | 1 903 | 2,5 % |
| Kommunale bustader | 2 516 | 771 | 2 199 | 37 061 | 942 | 546 | 0,7 % |
| Næringsforvaltning | 1 450 | 598 | 251 | 7 703 | 36 330 | 7 142 | 9,5 % |
| Administrasjon | 8 998 | 19 484 | 4 193 | 13 957 | 15 525 | 1 125 | 1,5 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1 294 | 2 417 | 3 904 | 3 780 | 3 689 | 860 | 1,1 % |
| Sosialsektoren | 345 | 12 | 576 | 1 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 30 | 499 | 651 | 81 | 362 | 419 | 0,6 % |
| Kyrkje | 815 | 600 | 600 | 600 | 498 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 10 | 0 | 0 | 219 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 78 000 | 89 122 | 65 369 | 139 526 | 166 864 | 74 925 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
163 mill. kr
163 254 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
22,8 %
26,9 % i 2020
Fylke: 32,6 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,65
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,38 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+33 mill. kr
+26 %
Utan premieavvik 2025
113 mill. kr
15,8 % av driftsinntektene
Fylke: 25,6 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
262 mill. kr
minus 99 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (25 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
50 mill. kr
av ein arbeidskapital på 163 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
30,6 %
2020: 15,6 %
Fylke og land 2025
33,0 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−30,4 pp
+15,0 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (25 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
0,0 %
2020: 6,0 %
Disposisjonsfond 2025
0 mill. kr
0 tusen kr
Fylke og land 2025
16,4 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
−6,0 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (25 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
122 mill. kr
122 125 tusen kr
Andel av driftsinntektene
17,1 %
2020: 24,3 %
Fylke og land 2025
28,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
0 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 0 | 0,0 % |
| Bundne driftsfond | 28 039 | 23,0 % |
| Ubunde investeringsfond | 84 033 | 68,8 % |
| Bundne investeringsfond | 10 053 | 8,2 % |
| Sum fond | 122 125 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
57 422 m²
+ 796 m² leigd = 58 218 m² i alt
Areal per innbyggjar
10,76 m²
5 413 innbyggjarar
Fylket: 5,38 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
47 kr
3 mill. kr i alt
Fylket: 97 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 126–248 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
39–85 mill. kr
7 137–15 764 kr per innbyggjar
664–1 466 kr per m²
Driftsutgifter per m²
318 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
100 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
65 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
6,2 %
netto til eigedomsforvaltning
407 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 6 av 25 i fylket (høgast: Sirdal 28,11 m² · lågast: Grimstad 3,61 m² · median 6,64 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 18 av 25 i fylket (høgast: Kvinesdal 224 kr · lågast: Lyngdal 15 kr · median 84 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 3 av 25 i fylket (høgast: Sirdal 32 486 kr · lågast: Arendal 1 807 kr · median 7 553 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Agder)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 39 mill. kr og 85 mill. kr – det vil seie 664–1 466 kr per kvadratmeter eller 7 137–15 764 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Birkenes, 2020–2025.
2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 14,8 % frå 2022 til 2023
Frå 161 mill. kr til 137 mill. kr – ein nedgang på 7,0 prosentpoeng av driftsinntektene (29,5 % → 22,5 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2023 · Markert fallFonda fall 2,3 % frå 2022 til 2023
Frå 100 mill. kr til 98 mill. kr – ein nedgang på 2,3 prosentpoeng av driftsinntektene (18,4 % → 16,1 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2022 · Markert fallFonda fall 6,6 % frå 2021 til 2022
Frå 108 mill. kr til 100 mill. kr – ein nedgang på 2,3 prosentpoeng av driftsinntektene (20,7 % → 18,4 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2021 · Markert fallFonda fall 8,1 % frå 2020 til 2021
Frå 117 mill. kr til 108 mill. kr – ein nedgang på 3,6 prosentpoeng av driftsinntektene (24,3 % → 20,7 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Birkenes rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
17. av 25
i fylket i 2025 · 2,65
Fylkessnitt: 3,38
Landssnitt: 2,82
Nr. 167 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
16. av 25
i fylket i 2025 · 22,8 %
Fylkessnitt: 32,6 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 172 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
15. av 25
i fylket i 2025 · 220,8 %
Fylkessnitt: 211,1 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 123 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
16. av 25
i fylket i 2025 · 30,6 %
Fylkessnitt: 33 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 141 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 482 376 | 501 274 | 50 636 | 1 005 695 | 67 316 | 20 223 |
| 2021 | 520 468 | 531 650 | 61 029 | 1 029 910 | 74 684 | 17 896 |
| 2022 | 546 464 | 557 958 | 56 489 | 1 133 884 | 77 684 | 21 731 |
| 2023 | 609 332 | 621 852 | 121 380 | 1 219 068 | 91 772 | 50 074 |
| 2024 | 655 609 | 671 018 | 141 735 | 1 389 892 | 89 878 | 58 379 |
| 2025 | 716 142 | 714 140 | 70 066 | 1 481 823 | 99 155 | 49 963 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
663
Landet 946 · Agder 900
Fastlegeavtalar
7
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
104
5 opne lister · 3,1 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Agder
- Birkenes
- Landet
Innbyggjarar per fastlege
- Birkenes
- Landet
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 212 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 227 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 233 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
2 878
i Agder, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
2,1 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
1 233 personar (43 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
1 161 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Agder
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
72,2
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 45,2 · Eldre 27,0
Agder
68,3
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 39,0 · Eldre 29,3
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 8,1 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 3,9 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
40,4 år
+0,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 66,6
2040
42,4 år
+2,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 70,9
2050
44,1 år
+4,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 80,8
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Birkenes, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,189
2013: 0,199
Fylke og land
0,226
Landet: 0,248
P90/P10
2,300
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
10,5 %
121 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
27,6 %
i dei tre lågaste gruppene · 29,1 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 8,1 % | −1,9 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 10,1 % | +0,1 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,9 % | +0,9 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,1 % | +0,1 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,9 % | +0,9 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 11,5 % | +1,5 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 12,6 % | +2,6 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,3 % | +0,3 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 6,2 % | −3,8 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landet
Barnefattigdom i Agder 2022-2024
Flest: Risør (16,5 %) · Færrast: Sirdal (4,9 %) · Birkenes er nr. 19 av 25 (fylkessnitt 12,2 % · 7 084 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Agder: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,220).
Birkenes brukar
41 805 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
41 943 kr
barnefattigdom 12,2 %
Brukar mest
Åseral
63 280 kr · 14,9 % fattigdom
Brukar minst
Arendal
31 784 kr · 13,6 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Risør | 16,5 % | 10 275 kr | 18 033 kr | 3 600 kr | 31 908 kr |
| Evje og Hornnes | 16,3 % | 10 774 kr | 24 077 kr | 7 319 kr | 42 170 kr |
| Bygland | 16,3 % | 11 559 kr | 31 825 kr | 9 184 kr | 52 568 kr |
| Tvedestrand | 15,6 % | 11 408 kr | 20 500 kr | 3 807 kr | 35 715 kr |
| Gjerstad | 15,3 % | 8 518 kr | 19 625 kr | 3 865 kr | 32 008 kr |
| Åseral | 14,9 % | 15 113 kr | 44 772 kr | 3 395 kr | 63 280 kr |
| Åmli | 14,8 % | 12 634 kr | 26 329 kr | 4 605 kr | 43 568 kr |
| Lyngdal | 13,9 % | 11 394 kr | 23 770 kr | 5 228 kr | 40 392 kr |
| Arendal | 13,6 % | 10 765 kr | 18 150 kr | 2 869 kr | 31 784 kr |
| Flekkefjord | 12,5 % | 12 950 kr | 21 692 kr | 2 825 kr | 37 467 kr |
| Vennesla | 12,5 % | 13 109 kr | 20 997 kr | 3 673 kr | 37 779 kr |
| Kvinesdal | 12,5 % | 12 846 kr | 24 560 kr | 2 793 kr | 40 199 kr |
| Iveland | 12,4 % | 20 742 kr | 31 525 kr | 2 861 kr | 55 128 kr |
| Kristiansand | 11,6 % | 11 775 kr | 18 183 kr | 2 893 kr | 32 851 kr |
| Farsund | 11,2 % | 11 469 kr | 19 366 kr | 2 788 kr | 33 623 kr |
| Grimstad | 11,1 % | 11 482 kr | 18 627 kr | 2 654 kr | 32 763 kr |
| Lindesnes | 11,1 % | 11 220 kr | 20 205 kr | 3 687 kr | 35 112 kr |
| Vegårshei | 11,0 % | 13 122 kr | 23 426 kr | 5 116 kr | 41 664 kr |
| Birkenes | 10,5 % | 14 243 kr | 25 345 kr | 2 217 kr | 41 805 kr |
| Froland | 10,4 % | 14 370 kr | 23 192 kr | 2 311 kr | 39 873 kr |
| Bykle | 9,9 % | 18 026 kr | 41 223 kr | 1 506 kr | 60 755 kr |
| Hægebostad | 9,6 % | 12 745 kr | 29 130 kr | 2 190 kr | 44 065 kr |
| Lillesand | 9,1 % | 12 510 kr | 21 507 kr | 2 803 kr | 36 820 kr |
| Valle | 7,1 % | 18 648 kr | 27 662 kr | 2 229 kr | 48 539 kr |
| Sirdal | 4,9 % | 15 911 kr | 37 834 kr | 2 993 kr | 56 738 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Agder 2024
Jamnast: Birkenes (0,189) · Skeivast: Bykle (0,270) · Birkenes er nr. 1 av 25 (fylkessnitt 0,218)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 3,0 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Birkenes i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Birkenes blant dei 47 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
161. av 344
10,5 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
222. av 344
178 596 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
62. av 344
41 805 kr · på barn og unge
Gini 2024
356. av 358
0,189 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Birkenes: nr. 161 av 344 med 10,5 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 5 480 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
39,5 år
median 39 år
Agder
41,1 år
median 41 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 1,6 år yngre enn fylket og 1,8 år yngre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
76,5 % i arbeid
1,4 % registrerte arbeidslause · 13,1 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 76,5 % | 73,5 % | 76,7 % | +3,0 |
| Registrerte arbeidslause | 1,4 % | 1,3 % | 1,4 % | +0,1 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,7 % | 1,7 % | 1,3 % | 0,0 |
| Under utdanning | 2,2 % | 3,5 % | 3,1 % | −1,3 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 13,1 % | 13,7 % | 10,3 % | −0,6 |
| AFP / alderspensjon | 1,1 % | 1,3 % | 1,3 % | −0,2 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 3,9 % | 5,0 % | 5,8 % | −1,1 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Agder
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
65,5 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Agder 66,3 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 65,5 % | 66,3 % | 72,1 % | −0,8 |
| 80–99 % | 7,2 % | 6,4 % | 5,4 % | +0,8 |
| 60–79 % | 6,0 % | 5,5 % | 4,2 % | +0,5 |
| 40–59 % | 7,5 % | 7,2 % | 6,0 % | +0,3 |
| 20–39 % | 6,5 % | 6,5 % | 5,7 % | 0,0 |
| 0–19 % | 7,4 % | 8,2 % | 6,6 % | −0,8 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
1 831
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
2 691
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
68 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 87,4 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
1 095
40,7 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
1 596
personar · 59,3 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 42,1 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
736
personar · 40,2 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 33,9 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−860
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (25 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 1 401 til 1 596 personar (56,3 % → 59,3 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 100 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (1 596 utpendlarar)
- Kristiansand715 (44,8 %)
- Lillesand317 (19,9 %)
- Grimstad124 (7,8 %)
- Arendal85 (5,3 %)
- Vennesla79 (4,9 %)
- Oslo - Oslove44 (2,8 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (736 innpendlarar)
- Lillesand239 (32,5 %)
- Kristiansand182 (24,7 %)
- Grimstad104 (14,1 %)
- Vennesla84 (11,4 %)
- Arendal35 (4,8 %)
- Froland25 (3,4 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Industri (539 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Bygg og anlegg, Finans og forsikring, Forretningsmessig tenesteyting.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +17 arbeidsplassar (+0,9 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 364 | 382 | +18 | +4,9 % |
| Transport og lagring | 111 | 127 | +16 | +14,4 % |
| Bygg og anlegg | 142 | 157 | +15 | +10,6 % |
| Overnatting og servering | 18 | 30 | +12 | +66,7 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 76 | 87 | +11 | +14,5 % |
| Finans og forsikring | 23 | 27 | +4 | +17,4 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 72 | 74 | +2 | +2,8 % |
| Undervisning | 189 | 191 | +2 | +1,1 % |
| Personleg tenesteyting | 35 | 36 | +1 | +2,9 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 28 | 26 | −2 | −7,1 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 37 | 35 | −2 | −5,4 % |
| Bergverk og utvinning | 6 | 3 | −3 | −50,0 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 3 | 0 | −3 | −100,0 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 6 | 3 | −3 | −50,0 % |
| Varehandel | 107 | 101 | −6 | −5,6 % |
| Industri | 584 | 539 | −45 | −7,7 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Industri
- Helse- og sosialtenester
- Undervisning
- Bygg og anlegg
- Transport og lagring
- Varehandel
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 7 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Agder | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 2 297 | 852 600 kr | 690 700 kr | 658 500 kr | 676 100 kr | +2,2 % |
| Einebuande | 805 | 481 700 kr | 381 500 kr | 375 400 kr | 397 500 kr | −4,0 % |
| Par utan barn | 580 | 967 000 kr | 783 100 kr | 819 300 kr | 860 000 kr | −8,9 % |
| Par med barn 0-17 år | 543 | 1 338 700 kr | 1 042 500 kr | 1 074 800 kr | 1 141 700 kr | −8,7 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 119 | 641 400 kr | 524 100 kr | 544 500 kr | 568 200 kr | −7,8 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
773 600 kr
Landet: 1 000 800 kr (−22,7 %)
Gjeld, median
400 800 kr
Landet: 415 800 kr (−3,6 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 166 700 kr
Landet: 1 792 100 kr (−34,9 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
317 600 kr
Landet: 378 800 kr (−16,2 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,46 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 431 160 kr
Bruttoformue per hushald
2 158 395 kr
Bankinnskot per hushald
587 560 kr
Bruttoinntekt per hushald
980 870 kr
1,85 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,85 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
11 093 kr
Agder 11 112 kr · Landet 12 828 kr
123 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−1 816 kr
Utbetalinga er 85,9 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+2 793 kr
133,7 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Agder
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
161
Del av befolkninga
3,0 %
Barn i familiar med sosialhjelp
65
Gjennomsnittleg stønadstid
5,2 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
63
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
7,4 md
Samla stønadssum
9 374 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
12
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Agder og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
102,3
Dyrare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 186 173 kr/år | 174 537 kr/år | +6,7 % dyrare |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 21 574 kr/år | 18 029 kr/år | +19,7 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 556 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +9,2 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 27,0 % · leige 2-roms 15,0 %
186 173 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
21 574 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 690 700 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
186 173 kr
+9,9 % frå 2024 (169 455 kr)
Snitt Agder
178 906 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader78 866 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi27 064 kr
- Kommunale avgifter24 562 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt2 647 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Agder
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
27,0 %
186 173 kr av 690 700 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
15,0 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 690 700 kr | 27,0 % | 15,0 % |
| Einebuande | 381 500 kr | 48,8 % | 27,2 % |
| Par utan barn | 783 100 kr | 23,8 % | 13,3 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 042 500 kr | 17,9 % | 10,0 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 524 100 kr | 35,5 % | 19,8 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 5 606.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
21 574 kr
+6,1 % frå 2025
Snitt Agder 2026
16 734 kr
Kommunen ligger 28,9 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 19,7 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Agder
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 5 170 | 5 553 | 5 864 | 5 413 | 7 952 | 7 359 |
| Avløp | 5 119 | 5 380 | 6 033 | 4 749 | 7 897 | 9 376 |
| Avfall | 3 564 | 3 564 | 3 774 | 4 088 | 4 247 | 4 636 |
| Feiing og tilsyn | 148 | 148 | 148 | 148 | 234 | 203 |
| Sum årsgebyr | 14 001 | 14 645 | 15 819 | 14 398 | 20 330 | 21 574 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 942 | 1 942 | 1 942 | 1 684 | 2 397 | 3 084 |
| Vatn per m³ | 15,1 | 16,1 | 15,8 | 19 | 19,3 | 17,4 |
| Avløp per m³ | 16,6 | 17,2 | 17,3 | 20,7 | 18,8 | 22,3 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 23 921 | 23 921 | 20 326 | 14 884 | 10 640 | 5 000 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 20 326 | 20 326 | 23 921 | 17 281 | 9 442 | 5 000 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno


