Bømlo kommunevåpen

Bømlo

Vestland

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2020: Bømlo gjekk frå kode 1219 til 4613. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Hordaland til Vestland. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

KFR
Høyre
FremskrittspartietFremskrittspartiet

Ordførar

Morten Helland (KrF)

Kommunenummer

4613

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

1 401 264

tusen kr

Utgifter

1 368 385

tusen kr

Driftsmargin

2,35%

Investeringar

84 110

tusen kr

Eigedelar

3 124 615

tusen kr

Total gjeld

2 827 003

tusen kr

(Lån: 2 647 587 + Gjeld: 179 416)

Gjeldsandel

90,48%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

4,5 ‰

Bustadsats

3,2 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

5 725 kr

Totale inntekter

46 862

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250M0,4M0,8M1,2M1,6MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,8M1,6M2,4M3,2M0%25%50%75%100%Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 1 402 122 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Inntekts- og formuesskatt35,5 %27,4 %36,0 %+8,1
Rammetilskot34,9 %31,7 %29,9 %+3,1
Overføringar og tilskot frå andre13,5 %14,1 %12,3 %−0,6
Andre overføringar frå staten5,4 %5,2 %4,3 %+0,2
Sals- og leigeinntekter4,9 %11,3 %12,0 %−6,4
Eigedomsskatt3,3 %5,1 %2,7 %−1,8
Brukarbetalingar2,4 %2,9 %2,5 %−0,5

Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Inntekts- og formuesskatt
  • Rammetilskot
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Andre overføringar frå staten
  • Sals- og leigeinntekter
  • Eigedomsskatt
  • Brukarbetalingar
  • Andre skatteinntekter
2020202120222023202420250400k800k1,2M1,6MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Vestland
0 %9 %18 %27 %36 %Inntekts- og formuesskattRammetilskotOverføringar og tilskot frå andreAndre overføringar frå statenSals- og leigeinntekterEigedomsskattBrukarbetalingarAndre skatteinntekter

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 1 143 146 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg36,3 %36,7 %34,9 %−0,3
Grunnskule23,6 %19,9 %19,9 %+3,7
Barnehage13,3 %10,8 %12,9 %+2,5
Eigedomsforvaltning5,6 %7,6 %8,0 %−2,0
Administrasjon5,2 %7,4 %5,7 %−2,2
Sosialsektoren4,3 %3,8 %6,0 %+0,4
Barnevern3,6 %2,6 %3,4 %+1,0
Kultur2,6 %3,0 %3,6 %−0,5
Samferdsel1,5 %2,0 %1,4 %−0,5
Brann- og ulykkesvern1,4 %1,7 %1,2 %−0,3
Plan, byggesak og miljø0,8 %1,5 %1,3 %−0,7
Kyrkje0,8 %1,1 %0,8 %−0,3
Politisk styring0,5 %1,1 %0,6 %−0,6
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)0,2 %0,0 %0,0 %+0,2
Næringsforvaltning0,2 %0,2 %0,0 %−0,0
Kommunale bustader0,2 %0,5 %0,5 %−0,3

Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Kultur
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Næringsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250300k600k900k1,2MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Vestland
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenBarnevernKulturSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøKyrkjePolitisk styringKommunale bustaderNæringsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)Fellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning53 94857 73862 12361 87261 99766 5855,6 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)3 100270−536212 5252 5250,2 %
Grunnskule217 132237 001248 348264 062270 487280 72123,6 %
Helse og omsorg289 864341 060392 740410 331400 910431 70136,3 %
Samferdsel14 20615 47318 19518 61718 63417 5171,5 %
Barnehage120 146118 610126 766132 911149 830158 35613,3 %
Kultur27 49034 27029 20733 52933 67730 3602,6 %
Kommunale bustader1 6507582 8911 6251 6831 8490,2 %
Næringsforvaltning−4 0311 1902 3591 7103 7372 4250,2 %
Administrasjon45 83249 19952 01855 87754 74661 7865,2 %
Plan, byggesak og miljø4 9076 0358 64110 1268 8929 7260,8 %
Sosialsektoren30 54431 69037 73957 67955 76150 5934,3 %
Brann- og ulykkesvern10 69412 18312 17713 73214 81916 2741,4 %
Kyrkje9 4578 3468 5618 6928 9919 4000,8 %
Barnevern39 22436 59448 35442 97541 87642 3653,6 %
Fellesutgifter−5 764−40 139−40 199−74 834−33 122−45 088—
Politisk styring4 2365 2884 9216 2396 0246 0510,5 %
Sum netto driftsutgifter862 635915 5661 014 7881 045 7641 101 4671 143 146100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 105 669 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Samferdsel33,0 %14,2 %8,1 %+18,9
Eigedomsforvaltning23,2 %23,8 %25,4 %−0,5
Helse og omsorg22,4 %8,6 %6,7 %+13,8
Grunnskule11,1 %10,2 %11,9 %+0,9
Administrasjon2,8 %4,6 %2,3 %−1,7
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)2,1 %13,8 %23,2 %−11,7
Kyrkje1,9 %1,1 %0,9 %+0,8
Kultur1,3 %5,8 %6,1 %−4,6
Næringsforvaltning1,1 %1,5 %1,5 %−0,4
Brann- og ulykkesvern0,6 %4,5 %1,6 %−3,9
Plan, byggesak og miljø0,4 %2,3 %1,9 %−1,9
Kommunale bustader0,2 %5,9 %7,5 %−5,7

Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Samferdsel
  • Eigedomsforvaltning
  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Kyrkje
  • Kultur
  • Næringsforvaltning
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kommunale bustader
  • Barnehage
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025040k80k120k160kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Vestland
0 %9 %18 %27 %36 %SamferdselEigedomsforvaltningHelse og omsorgGrunnskuleVatn, avløp, renovasjon (VAR)AdministrasjonKulturKommunale bustaderBrann- og ulykkesvernBarnehageKyrkjePlan, byggesak og miljøNæringsforvaltningSosialsektorenBarnevernFellesutgifterPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning43 51122 85710 42013 49411 97124 56423,2 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)1 3459141 3521 1153 7782 2022,1 %
Grunnskule37 03423 3127 9467 7504 92411 71411,1 %
Helse og omsorg4 31333 62030 20210 2547 14223 66622,4 %
Samferdsel23 43612 80918 9219 30423 75534 87833,0 %
Barnehage000000—
Kultur11 1662 2232 1697 2674 9661 3391,3 %
Kommunale bustader4 17121 5551104 5431 6401910,2 %
Næringsforvaltning4 84013 56116 3633 2101 0441 1401,1 %
Administrasjon3 9426 5944 7933 6823 2132 9872,8 %
Plan, byggesak og miljø1 6211 8994 0703 1941 2613820,4 %
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern1 1771 46531 48123 33130 6996060,6 %
Kyrkje8 5005 4504 4083 0002 0002 0001,9 %
Barnevern00003040—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter145 056146 259132 23590 14496 697105 669100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

−27 mill. kr

−27 437 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

−2,0 %

10,6 % i 2020

Fylke: 23,7 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

0,85

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,70 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

−141 mill. kr

-124 %

Utan premieavvik 2025

−121 mill. kr

−8,6 % av driftsinntektene

Fylke: 15,6 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

152 mill. kr

minus 179 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
202020212022202320242025−150 mill.0 mill.150 mill.300 mill.450 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2020Kraftig fallKraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
202020212022202320242025−11,0%0,0 %11,0 %22,0 %33,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,801,602,403,20Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
202020212022202320242025−10,0%0,0 %10,0 %20,0 %30,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (43 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2023

106 mill. kr

av ein arbeidskapital på 22 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

488,0 %

2020: 42,4 %

Fylke og land 2023

63,6 %

Landet: 66,0 %

Mot landssnittet

+422,0 pp

+445,6 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 %150 %300 %450 %600 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (43 kommunar i fylket, 355 i landet i 2023).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

0,0 %

2020: 7,1 %

Disposisjonsfond 2025

0 mill. kr

0 tusen kr

Fylke og land 2025

12,2 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−7,1 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (43 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

20 mill. kr

20 072 tusen kr

Andel av driftsinntektene

1,4 %

2020: 10,2 %

Fylke og land 2025

19,2 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

0 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 mill.30 mill.60 mill.90 mill.120 mill.Kraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond00,0 %
Bundne driftsfond9 37746,7 %
Ubunde investeringsfond4 92024,5 %
Bundne investeringsfond5 77528,8 %
Sum fond20 072100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

53 mill. kr

4 255 kr per innbyggjar

20 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,53 %

av 1 163 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,35 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

46 mill. kr

etter 5 mill. kr i renteinntekter og 2 mill. kr i utbytte

3,96 % av lånegjelda

Avdrag på lån

37 mill. kr

3,21 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 31,2 år

Renter og avdrag i alt

90 mill. kr

7 274 kr per innbyggjar

6,65 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (1 163 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

12 mill. kr

940 kr per innbyggjar · 0,86 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

23 mill. kr

1 880 kr per innbyggjar · 1,72 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

35 mill. kr

2 821 kr per innbyggjar · 2,58 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 81 514 kr i 2020 til 94 019 kr i 2025 – ein vekst på 15,3 % (12 505 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

94 019 kr

1 163 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

94 019 kr

1 163 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250k35k70k105k140k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,53 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 1 163 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

53 mill. kr

Med 5,3 %

62 mill. kr

Endring per innbyggjar

+728 kr

Del av driftsinntektene

+0,66 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 9 mill. kr meir i året enn i dag – 728 kr per innbyggjar, eller om lag 11 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 18 av 43 i fylket (høgast: Stord 5,77 % · lågast: Askøy 2,91 % · median 4,43 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 41 av 43 i fylket (høgast: Solund 257 189 kr · lågast: Fedje 81 848 kr · median 140 120 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 41 av 43 i fylket (høgast: Solund 257 189 kr · lågast: Fedje 81 848 kr · median 140 120 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 41 av 43 i fylket (høgast: Solund 23 839 kr · lågast: Fedje 6 942 kr · median 11 128 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 mill.25 mill.50 mill.75 mill.100 mill.0 %2 %4 %6 %7 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 2,08 % til 4,53 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 20 mill. kr til 53 mill. kr i året – ein endring på 32 mill. kr, eller 2 558 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

64 996 m²

+ 1 880 m² leigd = 66 876 m² i alt

Areal per innbyggjar

5,41 m²

12 365 innbyggjarar

Fylket: 4,79 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

102 kr

7 mill. kr i alt

Fylket: 119 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 71–193 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

27–96 mill. kr

2 170–7 773 kr per innbyggjar

401–1 437 kr per m²

Driftsutgifter per m²

501 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

141 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

146 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

6,2 %

netto til eigedomsforvaltning

149 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 29 av 38 i fylket (høgast: Modalen 19,77 m² · lågast: Bergen 3,49 m² · median 7,59 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 14 av 38 i fylket (høgast: Luster 347 kr · lågast: Sunnfjord 23 kr · median 83 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 25 av 38 i fylket (høgast: Modalen 26 867 kr · lågast: Luster 0 kr · median 5 515 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k10k19k29k38kSkulelokaleInstitusjonslokaleIdrettsbygg og-anleggAdministrasjonslokaleKulturbygg

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020201520162017201820192020202120222023202420250k20k40k60k80k02468

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320242025−5 mill.0 mill.5 mill.9 mill.14 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 27 mill. kr og 96 mill. kr – det vil seie 401–1 437 kr per kvadratmeter eller 2 170–7 773 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Bømlo, 2020–2025.

2024 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 171,9 % frå 2023 til 2024

Frå 22 mill. kr til −16 mill. kr – ein nedgang på 3,0 prosentpoeng av driftsinntektene (1,8 % → −1,2 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 59,0 % frå 2022 til 2023

Frå 53 mill. kr til 22 mill. kr – ein nedgang på 2,7 prosentpoeng av driftsinntektene (4,5 % → 1,8 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Kraftig fallFonda fall 68,5 % frå 2022 til 2023

Frå 51 mill. kr til 16 mill. kr – ein nedgang på 3,0 prosentpoeng av driftsinntektene (4,3 % → 1,3 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2022 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 51,7 % frå 2021 til 2022

Frå 110 mill. kr til 53 mill. kr – ein nedgang på 5,5 prosentpoeng av driftsinntektene (10,0 % → 4,5 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2022 · Markert fallFonda fall 45,8 % frå 2021 til 2022

Frå 93 mill. kr til 51 mill. kr – ein nedgang på 4,2 prosentpoeng av driftsinntektene (8,5 % → 4,3 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Vestland

Kor Bømlo rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

43. av 43

i fylket i 2025 · 0,85

Fylkessnitt: 2,7

Landssnitt: 2,82

Nr. 349 av 357 i landet

1.Kvinnherad5,97
2.Vaksdal5,8
3.Luster5,5
42.Austrheim1,17
43.Bømlo0,85

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

43. av 43

i fylket i 2025 · −2 %

Fylkessnitt: 23,7 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 349 av 357 i landet

1.Vaksdal68,7 %
2.Kvinnherad65,5 %
3.Eidfjord59,1 %
42.Austrheim2,7 %
43.Bømlo−2 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

10. av 43

i fylket i 2025 · 201,7 %

Fylkessnitt: 226,1 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 64 av 357 i landet

1.Masfjorden165,4 %
2.Modalen172,4 %
3.Aurland176,2 %
9.Fitjar200,9 %
10.Bømlo201,7 %
11.Luster206,4 %
43.Vik280,4 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

43. av 43

i fylket i 2023 · 488 %

Fylkessnitt: 63,6 %

Landssnitt: 66 %

Nr. 353 av 355 i landet

1.Sveio8,8 %
2.Eidfjord10,7 %
3.Bjørnafjorden12,1 %
42.Askvoll147,3 %
43.Bømlo488 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
20201 070 9861 045 609110 5182 083 645135 47548 021
20211 100 6841 101 899124 8972 093 872155 48722 930
20221 187 3451 195 617199 6312 231 343248 41139 744
20231 220 0671 240 929182 4912 332 429240 656105 924
20241 321 9131 310 794149 2692 460 894171 178108 159
20251 401 2641 368 38584 1102 647 587179 41693 207

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

22,7 %

2 700 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

921

Landet 946 · Vestland 877

Fastlegeavtalar

14

4 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

104

0 opne lister · 3,03 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Bømlo
  • Landet
  • Vestland
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Bømlo
  • Landet
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 27 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 94 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 235 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,8 barn

2025

Vestland: 5,7

Landet: 5,7

Nr. 7 av 43 i fylket (høgast: Bergen 5,9 · lågast: Solund 3,3) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

616

Årsverk til grunnbemanning

149,1

Årsverk i alt

169,8

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

45,4 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

8,2 elevar

2025

Vestland: 8,5

Landet: 8,8

Nr. 14 av 43 i fylket (høgast: Askøy 9,9 · lågast: Solund 3,7) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

1 589

Lærarårsverk

193,4

Lærarårsverk utan lange fråvær

173,7

Årsverk i sektoren

302,6

Av dei assistentårsverk

66,8

Elevar per årsverk i sektoren

5,3

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202546811

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,52 brukarar

2025

Vestland: 1,65

Landet: 1,72

Nr. 30 av 42 i fylket (høgast: Ulvik 3,57 · lågast: Sogndal 1,09) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,66

Brukarar av heimetenester

426

Brukarar av institusjonstenester

87

Årsverk i helse og omsorg

414,5

Med helsefagleg utdanning

69,0 %

Innbyggjarar 80+

605

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420251,41,61,92,4

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,8 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2021 (41,4 %)

Siste år: 45,4 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk VestlandÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning149,1+2,7+1,8 %−21−3,3 %−3,1 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk193,4−13−6,3 %−128−7,5 %−0,0 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk414,5+22,7+5,8 %−72−12,3 %+14,0 %+11,8 %

Barnehage: 2,7 fleire årsverk til grunnbemanning (+1,8 %) med færre barn med plass (−3,3 %). Grunnskule: 13 færre lærarårsverk (−6,3 %) med færre elevar (−7,5 %). Helse og omsorg: 22,7 fleire årsverk (+5,8 %) med færre tenestemottakarar (−12,3 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 149 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,8

Etter kutt

5,8

Vestland

5,7

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 193 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

8,2

Etter kutt

8,2

Vestland

8,5

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 415 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,52

Etter kutt

1,52

Vestland

1,65

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202504509001 3501 800

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

95,1 %

2025

Vestland: 96,2

Landet: 94,5

Nr. 23 av 43 i fylket (høgast: Modalen 122,2 · lågast: Vaksdal 87,0)

Barn med plass

616

1–2 år

92,0 %

3–5 år

97,0 %

Barn 1–5 år

657

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202592949699

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

198,6 elevar

2025

Vestland: 211,8

Landet: 247,9

Nr. 10 av 43 i fylket (høgast: Bergen 345,6 · lågast: Gulen 51,8)

Elevar

1 589

Skular

8

Barn 6–15 år

1 649

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025181201221251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

27,1 plassar

2025

Vestland: 30,6

Landet: 29,7

Nr. 35 av 43 i fylket (høgast: Modalen 65,2 · lågast: Austrheim 18,2)

Sjukeheimsplassar

91

Omsorgsbustader

73

Innbyggjarar 80+

605

Berre sjukeheim per 100

15,0

Berre omsorgsbustad per 100

12,1

Av dei i bustad er 80+

23,3 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202526303442

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

26,4 plassar

2025

Vestland: 13,7

Landet: 14,7

Nr. 15 av 43 i fylket (høgast: Hyllestad 264,3 · lågast: Fjaler 0,0)

Elevplassar

584

Elevar

437

Barn 6–18 år

2 208

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202512162028

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Bømlo fell frå 657 i 2025 til 544 i 2050 – ei endring på −17,2 %. Held kommunen dei 616 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 93,8 til 113,2 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 510 plassar – 106 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205002004006008000200400600770

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Bømlo fell frå 1 649 i 2025 til 1 290 i 2050 – ei endring på −21,8 %. Med same del av barna i kommunal skule (96,4 %) blir det 1 244 elevar, ned 345 frå 1 589 i dag. Held kommunen dei 8 skulane ho har, fell snittet frå 198,6 til 155,5 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 6,3 skular – 1,7 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205004509001 3501 800065130195258

Den raude stipla linja er dagens snitt på 198,6 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Bømlo veks frå 605 i 2025 til 1 371 i 2050 – ei endring på 126,6 %. Held kommunen dei 164 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 27,1 til 12,0 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 372 plassar – 208 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205003507001 0501 4000150300465

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Vestland
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

12 126

i Vestland, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

3,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

6 339 personar (52 %)

Største næring

Industri

2 933 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

02 0004 0006 0008 000PolenAndre nye EU-land (etter2004)LitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)SverigeStorbritanniaNoregDanmarkNorden ellersAsia

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

07501 5002 2503 000IndustriBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonOvernatting og serveringBergverk og utvinningTransport og lagringVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedomUndervisningHelse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk ogfiske

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Vestland
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

−1,00%

Frå 12 268 til 12 145

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k3,5k7k10,5k14k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

75,2

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 43,8 · Eldre 31,4

Vestland

65,5

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 37,1 · Eldre 28,4

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 11,1 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 9,7 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenVestlandLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

42,8 år

+1,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 74,4

2040

45,5 år

+4,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 82,7

2050

47,2 år

+6,3 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 93,5

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
20202026203020352040204520503841444748i dagNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Bømlo, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,220

2013: 0,217

Fylke og land

0,232

Landet: 0,248

P90/P10

2,600

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

7,1 %

177 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

24,7 %

i dei tre lågaste gruppene · 35,5 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202013201420152016201720182019202020212022202320240,20,2250,250,2750,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr7,5 %−2,5 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr9,6 %−0,4 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr7,6 %−2,4 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr8,4 %−1,6 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,6 %+0,6 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,1 %+0,1 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,7 %+0,7 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,6 %+0,6 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr11,8 %+1,8 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr13,1 %+3,1 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Vestland 2022-2024

Flest: Solund (23,5 %) · Færrast: Årdal (3,8 %) · Bømlo er nr. 29 av 41 (fylkessnitt 8,9 % · 9 865 barn i heile fylket)

1.Solund23,5 %
2.Modalen16,4 %
3.Fedje16,3 %
4.Ulvik13,0 %
5.Høyanger12,0 %
6.Gloppen11,7 %
7.Askvoll11,2 %
8.Ullensvang10,9 %
9.Vaksdal10,9 %
10.Kinn9,7 %
11.Stad9,4 %
12.Bergen9,3 %
13.Lærdal8,9 %
14.Fitjar8,8 %
15.Kvam8,7 %
16.Stryn8,7 %
17.Alver8,5 %
18.Sogndal8,5 %
19.Aurland8,3 %
20.Stord8,2 %
21.Austrheim8,0 %
22.Voss7,8 %
23.Fjaler7,8 %
24.Osterøy7,7 %
25.Sunnfjord7,7 %
26.Bremanger7,7 %
27.Tysnes7,6 %
28.Øygarden7,5 %
29.Bømlo7,1 %
30.Sveio7,0 %
31.Bjørnafjorden7,0 %
32.Vik6,7 %
33.Kvinnherad6,6 %
34.Askøy6,6 %
35.Luster6,6 %
36.Gulen6,0 %
37.Austevoll5,8 %
38.Etne5,6 %
39.Samnanger5,1 %
40.Masfjorden4,9 %
41.Årdal3,8 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Vestland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,350).

Bømlo brukar

38 420 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

40 691 kr

barnefattigdom 8,9 %

Brukar mest

Modalen

62 844 kr · 16,4 % fattigdom

Brukar minst

Bergen

32 712 kr · 9,3 % fattigdom

2,8 %8,8 %14,8 %20,8 %24,5 %Barn i vedvarande låginntekt30 71239 71248 71257 71264 844
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Solund23,5 %12 160 kr29 942 kr1 028 kr43 130 kr
Modalen16,4 %19 791 kr40 574 kr2 479 kr62 844 kr
Fedje16,3 %12 221 kr33 412 kr2 667 kr48 300 kr
Ulvik13,0 %12 369 kr31 638 kr706 kr44 713 kr
Høyanger12,0 %11 052 kr22 975 kr3 024 kr37 051 kr
Gloppen11,7 %13 807 kr21 675 kr2 391 kr37 873 kr
Askvoll11,2 %12 148 kr27 665 kr4 543 kr44 356 kr
Ullensvang10,9 %14 555 kr27 736 kr4 482 kr46 773 kr
Vaksdal10,9 %11 656 kr25 023 kr2 356 kr39 035 kr
Kinn9,7 %12 119 kr23 050 kr3 661 kr38 830 kr
Stad9,4 %12 556 kr19 836 kr1 961 kr34 353 kr
Bergen9,3 %12 152 kr17 010 kr3 550 kr32 712 kr
Lærdal8,9 %14 018 kr23 843 kr3 021 kr40 882 kr
Fitjar8,8 %11 289 kr24 513 kr2 186 kr37 988 kr
Kvam8,7 %14 803 kr24 549 kr3 056 kr42 408 kr
Stryn8,7 %11 601 kr22 706 kr2 476 kr36 783 kr
Alver8,5 %12 849 kr22 756 kr3 628 kr39 233 kr
Sogndal8,5 %14 336 kr22 062 kr1 703 kr38 101 kr
Aurland8,3 %13 956 kr21 753 kr1 445 kr37 154 kr
Stord8,2 %11 727 kr21 413 kr3 013 kr36 153 kr
Austrheim8,0 %12 981 kr22 571 kr3 475 kr39 027 kr
Voss7,8 %12 669 kr22 620 kr5 405 kr40 694 kr
Fjaler7,8 %14 932 kr26 020 kr5 185 kr46 137 kr
Osterøy7,7 %12 129 kr17 755 kr3 429 kr33 313 kr
Sunnfjord7,7 %14 470 kr22 609 kr3 275 kr40 354 kr
Bremanger7,7 %11 779 kr29 524 kr3 904 kr45 207 kr
Tysnes7,6 %13 288 kr22 964 kr4 106 kr40 358 kr
Øygarden7,5 %13 077 kr20 769 kr4 615 kr38 461 kr
Bømlo7,1 %12 637 kr22 402 kr3 381 kr38 420 kr
Sveio7,0 %11 614 kr23 662 kr3 042 kr38 318 kr
Bjørnafjorden7,0 %12 531 kr20 185 kr2 654 kr35 370 kr
Vik6,7 %11 581 kr22 976 kr5 596 kr40 153 kr
Kvinnherad6,6 %12 857 kr23 427 kr2 186 kr38 470 kr
Askøy6,6 %13 248 kr22 374 kr4 204 kr39 826 kr
Luster6,6 %15 504 kr27 332 kr1 697 kr44 533 kr
Gulen6,0 %16 153 kr29 309 kr1 648 kr47 110 kr
Austevoll5,8 %13 913 kr26 879 kr1 187 kr41 979 kr
Etne5,6 %12 319 kr22 282 kr2 661 kr37 262 kr
Samnanger5,1 %12 305 kr21 439 kr1 826 kr35 570 kr
Masfjorden4,9 %14 894 kr35 625 kr2 510 kr53 029 kr
Årdal3,8 %11 051 kr21 822 kr3 182 kr36 055 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Vestland 2024

Jamnast: Askøy (0,193) · Skeivast: Austevoll (0,280) · Bømlo er nr. 28 av 44 (fylkessnitt 0,219)

1.Askøy0,193
2.Masfjorden0,194
3.Årdal0,194
4.Osterøy0,201
5.Luster0,201
6.Vaksdal0,202
7.Kvinnherad0,203
8.Eidfjord0,203
9.Fitjar0,204
10.Samnanger0,205
11.Samnanger0,205
12.Ulvik0,207
13.Sogndal0,207
14.Voss0,208
15.Alver0,208
16.Vik0,208
17.Sunnfjord0,208
18.Stad0,210
19.Sveio0,212
20.Bremanger0,212
21.Stord0,213
22.Etne0,215
23.Stryn0,215
24.Ullensvang0,216
25.Gulen0,216
26.Høyanger0,216
27.Lærdal0,217
28.Bømlo0,220
29.Kvam0,220
30.Bjørnafjorden0,220
31.Austrheim0,220
32.Øygarden0,225
33.Gloppen0,228
34.Fedje0,231
35.Kinn0,234
36.Modalen0,238
37.Hyllestad0,238
38.Aurland0,240
39.Solund0,242
40.Askvoll0,243
41.Bergen0,251
42.Fjaler0,251
43.Tysnes0,266
44.Austevoll0,280

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,4 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Bømlo i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Bømlo blant dei 86 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

297. av 344

7,1 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

236. av 344

175 325 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

118. av 344

38 420 kr · på barn og unge

Gini 2024

182. av 358

0,220 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Bømlo: nr. 297 av 344 med 7,1 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

51,4%
48,6%
Menn: 6 308Kvinner: 5 960

Aldersfordeling

0-5 år
6,3%
6-12 år
9,2%
13-15 år
4,5%
16-19 år
5,9%
20-44 år
29,9%
45-66 år
26,7%
67-79 år
12,9%
80+ år
4,6%

Totalt: 12 268 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

40,9 år

median 41 år

Vestland

41,0 år

median 40 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 0,1 år yngre enn fylket og 0,4 år yngre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

515 400

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

968 100 kr

Etter skatt: 755 900 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,35 personar

(5 222 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Buforhold
Sjølveigarar87,7%
Borettslag/Aksje1,7%
Leigetakarar10,5%

Kjelde: SSB 11038

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt VestlandLandet

78,7 % i arbeid

0,8 % registrerte arbeidslause · 9,6 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)78,7 %78,9 %76,7 %−0,2
Registrerte arbeidslause0,8 %1,2 %1,4 %−0,4
På arbeidsmarkedstiltak1,4 %1,2 %1,3 %+0,2
Under utdanning2,3 %3,1 %3,1 %−0,8
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd9,6 %9,0 %10,3 %+0,6
AFP / alderspensjon1,7 %1,4 %1,3 %+0,3
Andre utanfor arbeidsstyrken5,5 %5,2 %5,8 %+0,3

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Vestland
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt VestlandLandet

69,6 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Vestland 72,1 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)69,6 %72,1 %72,1 %−2,5
80–99 %6,7 %5,5 %5,4 %+1,2
60–79 %5,1 %4,0 %4,2 %+1,1
40–59 %6,0 %5,7 %6,0 %+0,3
20–39 %5,5 %6,0 %5,7 %−0,5
0–19 %7,1 %6,6 %6,6 %+0,5

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

5 052

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

6 355

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

79,5 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 86,1 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

4 378

68,9 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

1 977

personar · 31,1 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,8 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

674

personar · 13,3 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 22,1 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−1 303

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (43 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 1 571 til 1 977 personar (26,9 % → 31,1 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 61 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202507501 5002 2503 00022 %26 %30 %34 %36 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (1 977 utpendlarar)

  • Stord868 (43,9 %)
  • Bergen251 (12,7 %)
  • Haugesund150 (7,6 %)
  • Sokkelen sør for 62 grader N103 (5,2 %)
  • Stavanger86 (4,4 %)
  • Sandnes64 (3,2 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (674 innpendlarar)

  • Stord272 (40,4 %)
  • Haugesund59 (8,8 %)
  • Bergen52 (7,7 %)
  • Sveio39 (5,8 %)
  • Kvinnherad31 (4,6 %)
  • Karmøy22 (3,3 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
03507001 0501 400IndustriHelse- og sosialtenesterBygg og anleggUndervisningVarehandelTransport og lagringJordbruk, skogbruk og fiskeForretningsmessig tenesteytingTeknisk tenesteyting, eigedomOffentleg administrasjon ogforsvarPersonleg tenesteytingOvernatting og serveringElektrisitet, vatn og renovasjonInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikringBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Industri (1 171 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +177 arbeidsplassar (+3,6 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Industri1 0621 171+109+10,3 %
Teknisk tenesteyting, eigedom95136+41+43,2 %
Jordbruk, skogbruk og fiske337375+38+11,3 %
Forretningsmessig tenesteyting148176+28+18,9 %
Transport og lagring352379+27+7,7 %
Overnatting og servering6082+22+36,7 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon5467+13+24,1 %
Personleg tenesteyting126132+6+4,8 %
Helse- og sosialtenester973977+4+0,4 %
Offentleg administrasjon og forsvar133134+1+0,8 %
Informasjon og kommunikasjon3331−2−6,1 %
Finans og forsikring1611−5−31,3 %
Undervisning465459−6−1,3 %
Varehandel448417−31−6,9 %
Bygg og anlegg554486−68−12,3 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Industri
  • Helse- og sosialtenester
  • Bygg og anlegg
  • Undervisning
  • Varehandel
  • Transport og lagring
2018201920202021202220232024202503006009001 200Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2019, 2025 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – VestlandEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald5 222968 100 kr755 900 kr704 800 kr676 100 kr+11,8 %
Einebuande1 827488 400 kr391 000 kr401 500 kr397 500 kr−1,6 %
Par utan barn1 4201 030 700 kr822 600 kr858 500 kr860 000 kr−4,3 %
Par med barn 0-17 år1 1931 562 000 kr1 172 200 kr1 160 500 kr1 141 700 kr+2,7 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år177766 700 kr605 700 kr573 600 kr568 200 kr+6,6 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

812 800 kr

Landet: 1 000 800 kr (−18,8 %)

Gjeld, median

371 300 kr

Landet: 415 800 kr (−10,7 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 548 500 kr

Landet: 1 792 100 kr (−13,6 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

352 400 kr

Landet: 378 800 kr (−7,0 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,32 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 503 680 kr

Bruttoformue per hushald

2 864 725 kr

Bankinnskot per hushald

651 940 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 136 455 kr

1,85 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,85 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

9 862 kr

Vestland 11 871 kr · Landet 12 828 kr

54 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−3 047 kr

Utbetalinga er 76,4 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+1 562 kr

118,8 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

247

Del av befolkninga

2,0 %

Barn i familiar med sosialhjelp

111

Gjennomsnittleg stønadstid

4,3 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

70

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

5,8 md

Samla stønadssum

10 572 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

4

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Vestland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

76,6

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−60 %−45 %−30 %−15 %0 %BokostnadBustadprisLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

169 611 kr/år174 537 kr/år−2,8 % billigere
Bustadpris, alle bustadtypar

2026 K2 · SSB 14310

25 266 kr/m²56 197 kr/m²−55,0 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

15 661 kr/år18 029 kr/år−13,1 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 147 kr/mnd1 425 kr/mnd−19,5 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 22,4 % · leige 2-roms 13,7 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 755 900 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

169 611 kr

+6,3 % frå 2024 (159 498 kr)

Snitt Vestland

174 081 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader65 339 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi28 837 kr
  • Kommunale avgifter17 009 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt5 392 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Vestland
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

22,4 %

169 611 kr av 755 900 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

13,7 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald755 900 kr22,4 %13,7 %
Einebuande391 000 kr43,4 %26,6 %
Par utan barn822 600 kr20,6 %12,6 %
Par med barn 0-17 år1 172 200 kr14,5 %8,9 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år605 700 kr28,0 %17,2 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 22,4 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K2

25 266 kr/m²

55 salg
Landet: 56 197

Einebustader 2026 K2

21 631 kr/m²

34 salg
Landet: 31 443

Småhus 2026 K2

31 692 kr/m²

11 salg
Landet: 43 332

Blokkleilegheiter 2026 K2

30 554 kr/m²

10 salg
Landet: 72 318

Totalt 55 bustadomsetningar i 2026 K2.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K12025 K22025 K32025 K42026 K12026 K20k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K2KommunenSnitt VestlandLandet
Alle bustadtypar25 26656 06456 197
Einebustader21 63133 28531 443
Småhus31 69242 20943 332
Blokkleilegheiter30 55469 29872 318

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 12 306.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

15 661 kr

+10,7 % frå 2025

Snitt Vestland 2026

16 944 kr

Kommunen ligger 7,6 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 13,1 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Vestland
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 4483 7004 1854 8155 0155 895
Avløp4 2745 6305 7005 9756 1756 550
Avfall2 2602 3692 5032 4302 4902 650
Feiing og tilsyn399410425446468566
Sum årsgebyr10 38112 10912 81313 66614 14815 661
Septiktømming (årsgebyr)6507007501 475760800
Målarleige300350350350350350
Vatn per m³13,614,516,517,521,526,8
Avløp per m³16,817,51821,92126,3
Tilknytningsgebyr vatn (låg)—10 34010 34010 34010 34010 340
Tilknytningsgebyr vatn (høg)—16 25016 25016 25016 25013 290
Tilknytningsgebyr avløp (låg)—11 66011 66011 66011 66011 660
Tilknytningsgebyr avløp (høg)—18 33018 33018 33018 33015 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno