Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2020: Fedje gjekk frå kode 1265 til 4633. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Hordaland til Vestland. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 112 526 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 48,2 % | 31,7 % | 29,9 % | +16,5 |
| Inntekts- og formuesskatt | 17,9 % | 27,4 % | 36,0 % | −9,5 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 12,0 % | 14,1 % | 12,3 % | −2,1 |
| Andre overføringar frå staten | 9,1 % | 5,2 % | 4,3 % | +3,9 |
| Sals- og leigeinntekter | 8,4 % | 11,3 % | 12,0 % | −2,9 |
| Brukarbetalingar | 2,6 % | 2,9 % | 2,5 % | −0,3 |
| Eigedomsskatt | 1,8 % | 5,1 % | 2,7 % | −3,3 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Overføringar og tilskot frå andre
- Andre overføringar frå staten
- Sals- og leigeinntekter
- Brukarbetalingar
- Eigedomsskatt
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 91 553 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 32,7 % | 36,7 % | 34,9 % | −3,9 |
| Grunnskule | 19,1 % | 19,9 % | 19,9 % | −0,8 |
| Administrasjon | 12,7 % | 7,4 % | 5,7 % | +5,4 |
| Barnehage | 7,0 % | 10,8 % | 12,9 % | −3,8 |
| Eigedomsforvaltning | 5,8 % | 7,6 % | 8,0 % | −1,8 |
| Sosialsektoren | 5,0 % | 3,8 % | 6,0 % | +1,2 |
| Kultur | 4,2 % | 3,0 % | 3,6 % | +1,2 |
| Politisk styring | 3,5 % | 1,1 % | 0,6 % | +2,4 |
| Fellesutgifter | 3,0 % | 0,1 % | 0,0 % | +3,0 |
| Kyrkje | 1,7 % | 1,1 % | 0,8 % | +0,6 |
| Barnevern | 1,5 % | 2,6 % | 3,4 % | −1,0 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,5 % | 1,7 % | 1,2 % | −0,2 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,1 % | 1,5 % | 1,3 % | −0,4 |
| Samferdsel | 0,9 % | 2,0 % | 1,4 % | −1,1 |
| Næringsforvaltning | 0,1 % | 0,2 % | 0,0 % | −0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Administrasjon
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Kultur
- Politisk styring
- Fellesutgifter
- Kyrkje
- Barnevern
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Samferdsel
- Næringsforvaltning
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 4 837 | 5 467 | 6 427 | 5 730 | 3 449 | 5 370 | 5,8 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 228 | 954 | −585 | −1 385 | 136 | −838 | — |
| Grunnskule | 11 956 | 14 219 | 15 203 | 15 700 | 15 688 | 17 675 | 19,1 % |
| Helse og omsorg | 24 653 | 29 019 | 26 755 | 33 948 | 28 196 | 30 280 | 32,7 % |
| Samferdsel | 536 | 1 076 | 867 | 907 | 677 | 816 | 0,9 % |
| Barnehage | 4 061 | 3 965 | 4 072 | 5 322 | 5 638 | 6 465 | 7,0 % |
| Kultur | 2 716 | 2 852 | 3 562 | 3 587 | 3 285 | 3 902 | 4,2 % |
| Kommunale bustader | 39 | −150 | 972 | 226 | −49 | −71 | — |
| Næringsforvaltning | −82 | −14 | 336 | 225 | 113 | 77 | 0,1 % |
| Administrasjon | 9 561 | 11 109 | 11 827 | 12 356 | 11 235 | 11 776 | 12,7 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1 167 | 1 532 | 1 085 | 2 495 | 1 432 | 1 005 | 1,1 % |
| Sosialsektoren | 2 097 | 1 019 | 2 718 | 5 631 | 4 930 | 4 646 | 5,0 % |
| Brann- og ulykkesvern | 843 | 799 | 950 | 947 | 1 105 | 1 409 | 1,5 % |
| Kyrkje | 1 342 | 1 276 | 1 312 | 1 474 | 1 482 | 1 555 | 1,7 % |
| Barnevern | 454 | 1 366 | 1 511 | 1 397 | 1 747 | 1 411 | 1,5 % |
| Fellesutgifter | −413 | −2 952 | −453 | −6 539 | 365 | 2 816 | 3,0 % |
| Politisk styring | 2 398 | 2 183 | 2 690 | 3 290 | 3 110 | 3 259 | 3,5 % |
| Sum netto driftsutgifter | 66 393 | 73 720 | 79 249 | 85 311 | 82 539 | 91 553 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 4 398 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 44,8 % | 23,8 % | 25,4 % | +21,0 |
| Grunnskule | 25,0 % | 10,2 % | 11,9 % | +14,8 |
| Barnehage | 15,7 % | 3,0 % | 2,7 % | +12,7 |
| Samferdsel | 10,4 % | 14,2 % | 8,1 % | −3,7 |
| Helse og omsorg | 4,1 % | 8,6 % | 6,7 % | −4,5 |
| Administrasjon | 0,0 % | 4,6 % | 2,3 % | −4,5 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Grunnskule
- Barnehage
- Samferdsel
- Helse og omsorg
- Administrasjon
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Kultur
- Kommunale bustader
- Næringsforvaltning
- Plan, byggesak og miljø
- Sosialsektoren
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 854 | 1 112 | 524 | 84 | 124 | 1 969 | 44,8 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 0 | 0 | 0 | 273 | 1 299 | 0 | — |
| Grunnskule | 854 | 413 | 0 | 0 | 0 | 1 099 | 25,0 % |
| Helse og omsorg | 0 | 1 583 | 711 | 2 226 | 124 | 180 | 4,1 % |
| Samferdsel | 76 | 160 | 9 | 171 | 1 | 459 | 10,4 % |
| Barnehage | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 690 | 15,7 % |
| Kultur | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Kommunale bustader | 12 | 0 | 68 | 250 | 0 | 0 | — |
| Næringsforvaltning | 585 | 0 | 266 | 276 | 0 | 0 | — |
| Administrasjon | 0 | 12 | 1 | 50 | 242 | 1 | 0,0 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1 297 | 318 | 839 | 990 | 0 | 0 | — |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Kyrkje | 0 | 69 | 395 | 5 516 | 2 556 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 3 678 | 3 667 | 2 813 | 9 836 | 4 346 | 4 398 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
23 mill. kr
23 417 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
20,8 %
22,2 % i 2020
Fylke: 23,7 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,72
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,70 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+4 mill. kr
+21 %
Utan premieavvik 2025
11 mill. kr
10,0 % av driftsinntektene
Fylke: 15,6 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
37 mill. kr
minus 14 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (43 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
12 mill. kr
av ein arbeidskapital på 23 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
51,9 %
2020: 26,0 %
Fylke og land 2025
56,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−9,1 pp
+25,9 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (42 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
11,5 %
2020: 8,9 %
Disposisjonsfond 2025
13 mill. kr
12 922 tusen kr
Fylke og land 2025
12,2 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+2,6 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (43 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
22 mill. kr
21 670 tusen kr
Andel av driftsinntektene
19,3 %
2020: 21,6 %
Fylke og land 2025
19,2 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
60 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 12 922 | 59,6 % |
| Bundne driftsfond | 3 952 | 18,2 % |
| Ubunde investeringsfond | 3 560 | 16,4 % |
| Bundne investeringsfond | 1 236 | 5,7 % |
| Sum fond | 21 670 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
2 mill. kr
3 831 kr per innbyggjar
1 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,68 %
av 43 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,35 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
−0 mill. kr
etter 1 mill. kr i renteinntekter og 1 mill. kr i utbytte
−0,96 % av lånegjelda
Avdrag på lån
2 mill. kr
3,80 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 26,3 år
Renter og avdrag i alt
4 mill. kr
6 942 kr per innbyggjar
3,40 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (43 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
0 mill. kr
818 kr per innbyggjar · 0,40 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
1 mill. kr
1 637 kr per innbyggjar · 0,80 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
1 mill. kr
2 455 kr per innbyggjar · 1,20 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 59 307 kr i 2020 til 81 848 kr i 2025 – ein vekst på 38,0 % (22 541 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
81 848 kr
43 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
81 848 kr
43 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,68 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 43 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
2 mill. kr
Med 5,3 %
2 mill. kr
Endring per innbyggjar
+507 kr
Del av driftsinntektene
+0,25 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 0 mill. kr meir i året enn i dag – 507 kr per innbyggjar, eller om lag 0 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 16 av 43 i fylket (høgast: Stord 5,77 % · lågast: Askøy 2,91 % · median 4,43 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 43 av 43 i fylket (høgast: Solund 257 189 kr · lågast: Fedje 81 848 kr · median 140 120 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 43 av 43 i fylket (høgast: Solund 257 189 kr · lågast: Fedje 81 848 kr · median 140 120 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 43 av 43 i fylket (høgast: Solund 23 839 kr · lågast: Fedje 6 942 kr · median 11 128 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Vestland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,79 % til 4,68 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 1 mill. kr til 2 mill. kr i året – ein endring på 1 mill. kr, eller 2 769 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
6 067 m²
+ 0 m² leigd = 6 067 m² i alt
Areal per innbyggjar
11,64 m²
521 innbyggjarar
Fylket: 4,79 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
242 kr
1 mill. kr i alt
Fylket: 119 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 0–53 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
0–7 mill. kr
175–12 843 kr per innbyggjar
15–1 103 kr per m²
Driftsutgifter per m²
326 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
37 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
162 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
6,2 %
netto til eigedomsforvaltning
1 365 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 4 av 38 i fylket (høgast: Modalen 19,77 m² · lågast: Bergen 3,49 m² · median 7,59 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 3 av 38 i fylket (høgast: Luster 347 kr · lågast: Sunnfjord 23 kr · median 83 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 15 av 38 i fylket (høgast: Modalen 26 867 kr · lågast: Luster 0 kr · median 5 515 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Vestland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 0 mill. kr og 7 mill. kr – det vil seie 15–1 103 kr per kvadratmeter eller 175–12 843 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Fedje, 2020–2025.
2023 · Markert fallFonda fall 13,7 % frå 2022 til 2023
Frå 19 mill. kr til 16 mill. kr – ein nedgang på 3,7 prosentpoeng av driftsinntektene (19,4 % → 15,7 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2021 · Markert fallArbeidskapitalen fall 14,2 % frå 2020 til 2021
Frå 19 mill. kr til 17 mill. kr – ein nedgang på 2,8 prosentpoeng av driftsinntektene (22,2 % → 19,4 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2021 · Markert fallFonda fall 14,6 % frå 2020 til 2021
Frå 19 mill. kr til 16 mill. kr – ein nedgang på 2,8 prosentpoeng av driftsinntektene (21,6 % → 18,8 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Fedje rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
18. av 43
i fylket i 2025 · 2,72
Fylkessnitt: 2,7
Landssnitt: 2,82
Nr. 158 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
22. av 43
i fylket i 2025 · 20,8 %
Fylkessnitt: 23,7 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 197 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
6. av 43
i fylket i 2025 · 198,6 %
Fylkessnitt: 226,1 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 52 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
31. av 42
i fylket i 2025 · 51,9 %
Fylkessnitt: 56,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 245 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 87 040 | 82 724 | 2 824 | 150 192 | 12 544 | 5 016 |
| 2021 | 85 381 | 90 047 | 2 555 | 152 253 | 14 967 | 7 975 |
| 2022 | 95 184 | 96 664 | 2 289 | 159 924 | 15 930 | 8 735 |
| 2023 | 101 977 | 107 058 | 9 752 | 175 436 | 15 667 | 15 285 |
| 2024 | 111 022 | 108 230 | 4 222 | 187 383 | 14 057 | 14 927 |
| 2025 | 112 525 | 113 180 | 2 429 | 209 837 | 13 643 | 12 160 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
515
Landet 946 · Vestland 877
Fastlegeavtalar
1
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
194
1 opne lister · 2,87 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Fedje
- Landet
- Vestland
Innbyggjarar per fastlege
- Fedje
- Landet
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 247 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 288 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 348 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,5 barn
2025
Vestland: 5,7
Landet: 5,7
Nr. 17 av 43 i fylket (høgast: Bergen 5,9 · lågast: Solund 3,3) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
23
Årsverk til grunnbemanning
5,6
Årsverk i alt
7,4
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
53,6 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
4,3 elevar
2025
Vestland: 8,5
Landet: 8,8
Nr. 42 av 43 i fylket (høgast: Askøy 9,9 · lågast: Solund 3,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
67
Lærarårsverk
15,6
Lærarårsverk utan lange fråvær
12,9
Årsverk i sektoren
22,5
Av dei assistentårsverk
3,4
Elevar per årsverk i sektoren
3,0
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Vestland
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,89 brukarar
2025
Vestland: 1,65
Landet: 1,72
Nr. 16 av 42 i fylket (høgast: Ulvik 3,57 · lågast: Sogndal 1,09) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,53
Brukarar av heimetenester
25
Brukarar av institusjonstenester
8
Årsverk i helse og omsorg
26,7
Med helsefagleg utdanning
61,2 %
Innbyggjarar 80+
45
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,5 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (39,2 %), 2024 (40,0 %)
Siste år: 53,6 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Vestland | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 5,6 | +0,5+9,8 % | +5+27,8 % | −3,1 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 15,6 | +2+14,7 % | +7+11,7 % | −0,0 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 26,7 | −4,7−15,0 % | +19+135,7 % | +14,0 % | +11,8 % |
Barnehage: 0,5 fleire årsverk til grunnbemanning (+9,8 %) med fleire barn med plass (+27,8 %). Grunnskule: 2 fleire lærarårsverk (+14,7 %) med fleire elevar (+11,7 %). Helse og omsorg: 4,7 færre årsverk (−15,0 %) med fleire tenestemottakarar (+135,7 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 6 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,5
Etter kutt
5,5
Vestland
5,7
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 16 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
4,3
Etter kutt
4,3
Vestland
8,5
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 27 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,89
Etter kutt
1,89
Vestland
1,65
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
95,8 %
2025
Vestland: 96,2
Landet: 94,5
Nr. 17 av 43 i fylket (høgast: Modalen 122,2 · lågast: Vaksdal 87,0)
Barn med plass
23
1–2 år
88,9 %
3–5 år
100,0 %
Barn 1–5 år
24
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
67,0 elevar
2025
Vestland: 211,8
Landet: 247,9
Nr. 39 av 43 i fylket (høgast: Bergen 345,6 · lågast: Gulen 51,8)
Elevar
67
Skular
1
Barn 6–15 år
62
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
28,9 plassar
2025
Vestland: 30,6
Landet: 29,7
Nr. 33 av 43 i fylket (høgast: Modalen 65,2 · lågast: Austrheim 18,2)
Sjukeheimsplassar
13
Omsorgsbustader
—
Innbyggjarar 80+
45
Berre sjukeheim per 100
28,9
Berre omsorgsbustad per 100
—
Av dei i bustad er 80+
—
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
35,0 plassar
2025
Vestland: 13,7
Landet: 14,7
Nr. 10 av 43 i fylket (høgast: Hyllestad 264,3 · lågast: Fjaler 0,0)
Elevplassar
28
Elevar
28
Barn 6–18 år
80
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Fedje veks frå 24 i 2025 til 27 i 2050 – ei endring på 12,5 %. Held kommunen dei 23 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 95,8 til 85,2 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 26 plassar – 3 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Fedje veks frå 62 i 2025 til 67 i 2050 – ei endring på 8,1 %. Med same del av barna i kommunal skule (108,1 %) blir det 72 elevar, opp 5 frå 67 i dag. Held kommunen dei 1 skulane ho har, fell snittet frå 67,0 til 72,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 1,1 skular – 0,1 fleire enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 67,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Fedje veks frå 45 i 2025 til 75 i 2050 – ei endring på 66,7 %. Held kommunen dei 13 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 28,9 til 17,3 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 22 plassar – 9 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
12 126
i Vestland, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,8 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
6 339 personar (52 %)
Største næring
Industri
2 933 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Vestland
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
93,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 40,5 · Eldre 52,6
Vestland
65,5
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 37,1 · Eldre 28,4
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 29,0 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 27,6 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
44,7 år
−1,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 98,3
2040
46,3 år
+0,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 99,0
2050
47,5 år
+1,2 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 92,1
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Fedje, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,231
2013: 0,191
Fylke og land
0,232
Landet: 0,248
P90/P10
2,800
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
16,3 %
13 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
28,7 %
i dei tre lågaste gruppene · 29,6 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 6,4 % | −3,6 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 12,4 % | +2,4 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,7 % | +0,7 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 11,2 % | +1,2 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 9,0 % | −1,0 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 11,2 % | +1,2 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2015-2017 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landet
Barnefattigdom i Vestland 2022-2024
Flest: Solund (23,5 %) · Færrast: Årdal (3,8 %) · Fedje er nr. 3 av 41 (fylkessnitt 8,9 % · 9 865 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Vestland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,350).
Fedje brukar
48 300 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
40 691 kr
barnefattigdom 8,9 %
Brukar mest
Modalen
62 844 kr · 16,4 % fattigdom
Brukar minst
Bergen
32 712 kr · 9,3 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Solund | 23,5 % | 12 160 kr | 29 942 kr | 1 028 kr | 43 130 kr |
| Modalen | 16,4 % | 19 791 kr | 40 574 kr | 2 479 kr | 62 844 kr |
| Fedje | 16,3 % | 12 221 kr | 33 412 kr | 2 667 kr | 48 300 kr |
| Ulvik | 13,0 % | 12 369 kr | 31 638 kr | 706 kr | 44 713 kr |
| Høyanger | 12,0 % | 11 052 kr | 22 975 kr | 3 024 kr | 37 051 kr |
| Gloppen | 11,7 % | 13 807 kr | 21 675 kr | 2 391 kr | 37 873 kr |
| Askvoll | 11,2 % | 12 148 kr | 27 665 kr | 4 543 kr | 44 356 kr |
| Ullensvang | 10,9 % | 14 555 kr | 27 736 kr | 4 482 kr | 46 773 kr |
| Vaksdal | 10,9 % | 11 656 kr | 25 023 kr | 2 356 kr | 39 035 kr |
| Kinn | 9,7 % | 12 119 kr | 23 050 kr | 3 661 kr | 38 830 kr |
| Stad | 9,4 % | 12 556 kr | 19 836 kr | 1 961 kr | 34 353 kr |
| Bergen | 9,3 % | 12 152 kr | 17 010 kr | 3 550 kr | 32 712 kr |
| Lærdal | 8,9 % | 14 018 kr | 23 843 kr | 3 021 kr | 40 882 kr |
| Fitjar | 8,8 % | 11 289 kr | 24 513 kr | 2 186 kr | 37 988 kr |
| Kvam | 8,7 % | 14 803 kr | 24 549 kr | 3 056 kr | 42 408 kr |
| Stryn | 8,7 % | 11 601 kr | 22 706 kr | 2 476 kr | 36 783 kr |
| Alver | 8,5 % | 12 849 kr | 22 756 kr | 3 628 kr | 39 233 kr |
| Sogndal | 8,5 % | 14 336 kr | 22 062 kr | 1 703 kr | 38 101 kr |
| Aurland | 8,3 % | 13 956 kr | 21 753 kr | 1 445 kr | 37 154 kr |
| Stord | 8,2 % | 11 727 kr | 21 413 kr | 3 013 kr | 36 153 kr |
| Austrheim | 8,0 % | 12 981 kr | 22 571 kr | 3 475 kr | 39 027 kr |
| Voss | 7,8 % | 12 669 kr | 22 620 kr | 5 405 kr | 40 694 kr |
| Fjaler | 7,8 % | 14 932 kr | 26 020 kr | 5 185 kr | 46 137 kr |
| Osterøy | 7,7 % | 12 129 kr | 17 755 kr | 3 429 kr | 33 313 kr |
| Sunnfjord | 7,7 % | 14 470 kr | 22 609 kr | 3 275 kr | 40 354 kr |
| Bremanger | 7,7 % | 11 779 kr | 29 524 kr | 3 904 kr | 45 207 kr |
| Tysnes | 7,6 % | 13 288 kr | 22 964 kr | 4 106 kr | 40 358 kr |
| Øygarden | 7,5 % | 13 077 kr | 20 769 kr | 4 615 kr | 38 461 kr |
| Bømlo | 7,1 % | 12 637 kr | 22 402 kr | 3 381 kr | 38 420 kr |
| Sveio | 7,0 % | 11 614 kr | 23 662 kr | 3 042 kr | 38 318 kr |
| Bjørnafjorden | 7,0 % | 12 531 kr | 20 185 kr | 2 654 kr | 35 370 kr |
| Vik | 6,7 % | 11 581 kr | 22 976 kr | 5 596 kr | 40 153 kr |
| Kvinnherad | 6,6 % | 12 857 kr | 23 427 kr | 2 186 kr | 38 470 kr |
| Askøy | 6,6 % | 13 248 kr | 22 374 kr | 4 204 kr | 39 826 kr |
| Luster | 6,6 % | 15 504 kr | 27 332 kr | 1 697 kr | 44 533 kr |
| Gulen | 6,0 % | 16 153 kr | 29 309 kr | 1 648 kr | 47 110 kr |
| Austevoll | 5,8 % | 13 913 kr | 26 879 kr | 1 187 kr | 41 979 kr |
| Etne | 5,6 % | 12 319 kr | 22 282 kr | 2 661 kr | 37 262 kr |
| Samnanger | 5,1 % | 12 305 kr | 21 439 kr | 1 826 kr | 35 570 kr |
| Masfjorden | 4,9 % | 14 894 kr | 35 625 kr | 2 510 kr | 53 029 kr |
| Årdal | 3,8 % | 11 051 kr | 21 822 kr | 3 182 kr | 36 055 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Vestland 2024
Jamnast: Askøy (0,193) · Skeivast: Austevoll (0,280) · Fedje er nr. 34 av 44 (fylkessnitt 0,219)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 9,2 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 4,9 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Fedje i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Fedje blant dei 8 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
29. av 344
16,3 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
41. av 344
252 980 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
18. av 344
48 300 kr · på barn og unge
Gini 2024
93. av 358
0,231 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Fedje: nr. 29 av 344 med 16,3 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 519 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
46,3 år
median 49 år
Vestland
41,0 år
median 40 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 5,3 år eldre enn fylket og 5,0 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
77,1 % i arbeid
2,2 % registrerte arbeidslause · 8,9 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 77,1 % | 78,9 % | 76,7 % | −1,8 |
| Registrerte arbeidslause | 2,2 % | 1,2 % | 1,4 % | +1,0 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,8 % | 1,2 % | 1,3 % | +0,6 |
| Under utdanning | 2,6 % | 3,1 % | 3,1 % | −0,5 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 8,9 % | 9,0 % | 10,3 % | −0,1 |
| AFP / alderspensjon | 1,8 % | 1,4 % | 1,3 % | +0,4 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,5 % | 5,2 % | 5,8 % | +0,3 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Vestland
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
57,6 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Vestland 72,1 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 57,6 % | 72,1 % | 72,1 % | −14,5 |
| 80–99 % | 7,8 % | 5,5 % | 5,4 % | +2,3 |
| 60–79 % | 7,8 % | 4,0 % | 4,2 % | +3,8 |
| 40–59 % | 8,6 % | 5,7 % | 6,0 % | +2,9 |
| 20–39 % | 6,2 % | 6,0 % | 5,7 % | +0,2 |
| 0–19 % | 11,9 % | 6,6 % | 6,6 % | +5,3 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
207
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
240
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
86,3 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 86,1 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
167
69,6 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
73
personar · 30,4 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 32,8 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
40
personar · 19,3 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 22,1 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−33
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (43 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har falle frå 79 til 73 personar (33,6 % → 30,4 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 6 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (73 utpendlarar)
- Bergen29 (39,7 %)
- Alver9 (12,3 %)
- Austrheim7 (9,6 %)
- Bærum4 (5,5 %)
- Sokkelen sør for 62 grader N4 (5,5 %)
- Sandnes3 (4,1 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (40 innpendlarar)
- Bergen15 (37,5 %)
- Alver5 (12,5 %)
- Bjørnafjorden3 (7,5 %)
- Askøy3 (7,5 %)
- Austrheim3 (7,5 %)
- Stord2 (5,0 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (57 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Varehandel, Overnatting og servering, Teknisk tenesteyting, eigedom.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −5 arbeidsplassar (−2,4 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Bygg og anlegg | 12 | 23 | +11 | +91,7 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 2 | 10 | +8 | +400,0 % |
| Varehandel | 18 | 21 | +3 | +16,7 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 0 | 3 | +3 | ny |
| Personleg tenesteyting | 3 | 6 | +3 | +100,0 % |
| Industri | 5 | 6 | +1 | +20,0 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 2 | 3 | +1 | +50,0 % |
| Helse- og sosialtenester | 56 | 57 | +1 | +1,8 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 15 | 14 | −1 | −6,7 % |
| Undervisning | 29 | 27 | −2 | −6,9 % |
| Transport og lagring | 70 | 37 | −33 | −47,1 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Transport og lagring
- Undervisning
- Bygg og anlegg
- Varehandel
- Offentleg administrasjon og forsvar
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 8 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Vestland | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 233 | 835 200 kr | 685 200 kr | 704 800 kr | 676 100 kr | +1,3 % |
| Einebuande | 87 | 491 900 kr | 391 300 kr | 401 500 kr | 397 500 kr | −1,6 % |
| Par utan barn | 75 | 1 168 600 kr | 898 300 kr | 858 500 kr | 860 000 kr | +4,5 % |
| Par med barn 0-17 år | 39 | 1 444 400 kr | 1 078 700 kr | 1 160 500 kr | 1 141 700 kr | −5,5 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
465 400 kr
Landet: 1 000 800 kr (−53,5 %)
Gjeld, median
69 200 kr
Landet: 415 800 kr (−83,4 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 572 900 kr
Landet: 1 792 100 kr (−12,2 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
661 500 kr
Landet: 378 800 kr (+74,6 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 0,79 – landet 1,61
Gjeld per hushald
842 374 kr
Bruttoformue per hushald
2 846 949 kr
Bankinnskot per hushald
1 197 315 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 061 565 kr
1,81 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,81 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
17 014 kr
Vestland 11 871 kr · Landet 12 828 kr
351 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+4 105 kr
Utbetalinga er 131,8 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+8 714 kr
205,0 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Sosialhjelpstilfelle
19
Del av befolkninga
3,6 %
Barn i familiar med sosialhjelp
16
Gjennomsnittleg stønadstid
6,9 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
11
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
8,2 md
Samla stønadssum
2 246 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Vestland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
66,0
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 154 332 kr/år | 174 537 kr/år | −11,6 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 7 450 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −36,8 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 15 528 kr/år | 18 029 kr/år | −13,9 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 378 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −73,5 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 22,5 % · leige 2-roms 13,0 %
154 332 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
7 450 kr/mnd
Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
15 528 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 685 200 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
154 332 kr
+5,9 % frå 2024 (145 728 kr)
Snitt Vestland
174 081 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader57 316 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi25 134 kr
- Kommunale avgifter18 848 kr
- Forsikring10 613 kr
- EigedomsskattIngen
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
22,5 %
154 332 kr av 685 200 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
13,0 %
89 400 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 685 200 kr | 22,5 % | 13,0 % |
| Einebuande | 391 300 kr | 39,4 % | 22,8 % |
| Par utan barn | 898 300 kr | 17,2 % | 10,0 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 078 700 kr | 14,3 % | 8,3 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
7 450 kr
1 710 kr per m² per år
+4,6 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 200 - 1 999 innbyggjarar Estimat | 6 900 | 7 500 | 7 900 | 8 300 | 8 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 559.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
15 528 kr
−0,3 % frå 2025
Snitt Vestland 2026
16 944 kr
Kommunen ligger 8,4 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 13,9 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Vestland
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 3 693 | 4 800 | 6 240 | 5 770 | 6 096 | 5 591 |
| Avløp | 3 629 | 3 629 | 3 921 | 3 220 | 3 561 | 4 104 |
| Avfall | 3 638 | 4 040 | 4 590 | 5 400 | 5 400 | 5 400 |
| Feiing og tilsyn | 229 | 229 | 419 | 463 | 510 | 433 |
| Sum årsgebyr | 11 189 | 12 698 | 15 170 | 14 853 | 15 567 | 15 528 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 884 | 980 | 980 | 818 | 1 500 | 1 500 |
| Vatn per m³ | 9,8 | 12,8 | 16,6 | 17,2 | 18,8 | 20,7 |
| Avløp per m³ | 9,7 | 9,7 | 10,5 | 10 | 10,4 | 15,2 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 9 261 | 9 361 | 9 261 | 9 816 | 10 160 | 11 408 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 9 702 | 9 702 | 9 702 | 10 673 | 11 047 | 11 411 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno

