Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2020: Vik gjekk frå kode 1417 til 4639. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Sogn og Fjordane til Vestland. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 452 624 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 28,8 % | 31,7 % | 29,9 % | −2,9 |
| Inntekts- og formuesskatt | 21,9 % | 27,4 % | 36,0 % | −5,5 |
| Sals- og leigeinntekter | 17,4 % | 11,3 % | 12,0 % | +6,1 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 11,3 % | 14,1 % | 12,3 % | −2,9 |
| Eigedomsskatt | 6,5 % | 5,1 % | 2,7 % | +1,4 |
| Andre overføringar frå staten | 5,8 % | 5,2 % | 4,3 % | +0,6 |
| Andre skatteinntekter | 4,3 % | 2,2 % | 0,4 % | +2,1 |
| Brukarbetalingar | 3,9 % | 2,9 % | 2,5 % | +1,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Sals- og leigeinntekter
- Overføringar og tilskot frå andre
- Eigedomsskatt
- Andre overføringar frå staten
- Andre skatteinntekter
- Brukarbetalingar
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 283 277 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 37,4 % | 36,7 % | 34,9 % | +0,7 |
| Grunnskule | 17,2 % | 19,9 % | 19,9 % | −2,8 |
| Administrasjon | 9,1 % | 7,4 % | 5,7 % | +1,8 |
| Barnehage | 8,6 % | 10,8 % | 12,9 % | −2,2 |
| Eigedomsforvaltning | 7,4 % | 7,6 % | 8,0 % | −0,2 |
| Barnevern | 4,2 % | 2,6 % | 3,4 % | +1,6 |
| Samferdsel | 3,1 % | 2,0 % | 1,4 % | +1,1 |
| Sosialsektoren | 3,1 % | 3,8 % | 6,0 % | −0,7 |
| Plan, byggesak og miljø | 2,2 % | 1,5 % | 1,3 % | +0,7 |
| Kultur | 2,1 % | 3,0 % | 3,6 % | −0,9 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,7 % | 1,7 % | 1,2 % | +0,0 |
| Politisk styring | 1,5 % | 1,1 % | 0,6 % | +0,3 |
| Kommunale bustader | 1,3 % | 0,5 % | 0,5 % | +0,9 |
| Kyrkje | 1,0 % | 1,1 % | 0,8 % | −0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Administrasjon
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Barnevern
- Samferdsel
- Sosialsektoren
- Plan, byggesak og miljø
- Kultur
- Brann- og ulykkesvern
- Politisk styring
- Kommunale bustader
- Kyrkje
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
- Næringsforvaltning
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 16 749 | 19 486 | 20 716 | 22 608 | 24 789 | 25 209 | 7,4 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −179 | −1 116 | −1 912 | −2 645 | −4 020 | −4 935 | — |
| Grunnskule | 45 458 | 48 714 | 50 165 | 55 572 | 56 648 | 58 174 | 17,2 % |
| Helse og omsorg | 101 105 | 118 789 | 123 458 | 143 683 | 133 001 | 126 807 | 37,4 % |
| Samferdsel | 8 418 | 8 830 | 11 567 | 12 209 | 11 794 | 10 638 | 3,1 % |
| Barnehage | 21 759 | 24 102 | 24 611 | 30 562 | 28 546 | 29 322 | 8,6 % |
| Kultur | 6 397 | 5 716 | 6 789 | 9 626 | 8 505 | 7 213 | 2,1 % |
| Kommunale bustader | 746 | 1 556 | 3 339 | 2 015 | 5 309 | 4 547 | 1,3 % |
| Næringsforvaltning | −9 584 | −22 824 | −76 545 | −59 409 | −30 112 | −37 844 | — |
| Administrasjon | 23 263 | 24 324 | 26 480 | 31 842 | 33 373 | 30 951 | 9,1 % |
| Plan, byggesak og miljø | 4 242 | 5 425 | 5 731 | 7 526 | 8 273 | 7 482 | 2,2 % |
| Sosialsektoren | 6 324 | 5 483 | 5 490 | 8 909 | 11 005 | 10 497 | 3,1 % |
| Brann- og ulykkesvern | 4 507 | 4 755 | 4 658 | 5 259 | 5 373 | 5 774 | 1,7 % |
| Kyrkje | 3 416 | 2 873 | 2 873 | 2 973 | 3 103 | 3 402 | 1,0 % |
| Barnevern | 6 734 | 8 202 | 9 321 | 9 398 | 6 733 | 14 170 | 4,2 % |
| Fellesutgifter | 2 268 | −13 065 | −10 638 | −27 355 | −10 130 | −13 115 | — |
| Politisk styring | 3 144 | 3 433 | 3 479 | 4 209 | 4 655 | 4 985 | 1,5 % |
| Sum netto driftsutgifter | 244 767 | 244 683 | 209 582 | 256 982 | 296 845 | 283 277 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 262 015 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 46,7 % | 23,8 % | 25,4 % | +23,0 |
| Helse og omsorg | 42,6 % | 8,6 % | 6,7 % | +34,1 |
| Grunnskule | 4,2 % | 10,2 % | 11,9 % | −6,0 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 2,2 % | 13,8 % | 23,2 % | −11,6 |
| Samferdsel | 1,8 % | 14,2 % | 8,1 % | −12,3 |
| Næringsforvaltning | 1,0 % | 1,5 % | 1,5 % | −0,4 |
| Kyrkje | 0,3 % | 1,1 % | 0,9 % | −0,7 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,3 % | 2,3 % | 1,9 % | −1,9 |
| Kommunale bustader | 0,2 % | 5,9 % | 7,5 % | −5,6 |
| Administrasjon | 0,2 % | 4,6 % | 2,3 % | −4,3 |
| Kultur | 0,1 % | 5,8 % | 6,1 % | −5,7 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,0 % | 4,5 % | 1,6 % | −4,5 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Samferdsel
- Næringsforvaltning
- Kyrkje
- Plan, byggesak og miljø
- Kommunale bustader
- Administrasjon
- Kultur
- Brann- og ulykkesvern
- Barnehage
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 14 083 | 22 979 | 84 587 | 118 024 | 137 862 | 122 472 | 46,7 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 13 622 | 9 496 | 14 817 | 8 340 | 8 138 | 5 868 | 2,2 % |
| Grunnskule | 6 024 | 3 464 | 840 | 974 | 1 165 | 11 095 | 4,2 % |
| Helse og omsorg | 0 | 19 091 | 82 349 | 105 399 | 126 454 | 111 696 | 42,6 % |
| Samferdsel | 10 107 | 5 211 | 5 383 | 8 408 | 4 600 | 4 808 | 1,8 % |
| Barnehage | 8 254 | 603 | 1 639 | 11 064 | 824 | 0 | — |
| Kultur | 819 | 0 | 2 737 | 3 572 | 10 026 | 261 | 0,1 % |
| Kommunale bustader | 1 365 | 226 | 297 | 1 397 | 1 155 | 655 | 0,2 % |
| Næringsforvaltning | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 465 | 2 670 | 1,0 % |
| Administrasjon | 4 747 | 345 | 180 | 130 | 252 | 571 | 0,2 % |
| Plan, byggesak og miljø | 16 189 | 2 943 | 1 026 | 3 180 | 2 842 | 890 | 0,3 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 396 | 2 481 | 444 | 2 222 | 725 | 129 | 0,0 % |
| Kyrkje | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 900 | 0,3 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 75 606 | 66 839 | 194 299 | 262 710 | 295 808 | 262 015 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
142 mill. kr
142 411 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
31,4 %
20,0 % i 2020
Fylke: 23,7 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,80
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,70 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+75 mill. kr
+110 %
Utan premieavvik 2025
111 mill. kr
24,4 % av driftsinntektene
Fylke: 15,6 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
222 mill. kr
minus 79 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (43 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
32 mill. kr
av ein arbeidskapital på 142 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
22,3 %
2020: 31,6 %
Fylke og land 2025
56,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−38,7 pp
−9,3 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (42 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
26,3 %
2020: 11,2 %
Disposisjonsfond 2025
119 mill. kr
118 968 tusen kr
Fylke og land 2025
12,2 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+15,1 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (43 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
135 mill. kr
134 845 tusen kr
Andel av driftsinntektene
29,8 %
2020: 15,5 %
Fylke og land 2025
19,2 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
88 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 118 968 | 88,2 % |
| Bundne driftsfond | 15 515 | 11,5 % |
| Ubunde investeringsfond | 246 | 0,2 % |
| Bundne investeringsfond | 116 | 0,1 % |
| Sum fond | 134 845 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
19 462 m²
+ 0 m² leigd = 19 462 m² i alt
Areal per innbyggjar
7,63 m²
2 550 innbyggjarar
Fylket: 4,79 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
27 kr
1 mill. kr i alt
Fylket: 119 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 146–268 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
18–37 mill. kr
7 131–14 641 kr per innbyggjar
934–1 918 kr per m²
Driftsutgifter per m²
901 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
323 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
173 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
9,8 %
netto til eigedomsforvaltning
428 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 19 av 38 i fylket (høgast: Modalen 19,77 m² · lågast: Bergen 3,49 m² · median 7,59 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 37 av 38 i fylket (høgast: Luster 347 kr · lågast: Sunnfjord 23 kr · median 83 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 14 av 38 i fylket (høgast: Modalen 26 867 kr · lågast: Luster 0 kr · median 5 515 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Vestland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 18 mill. kr og 37 mill. kr – det vil seie 934–1 918 kr per kvadratmeter eller 7 131–14 641 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Vik, 2020–2025.
2025 · Markert fallArbeidskapitalen fall 0,4 % frå 2024 til 2025
Frå 143 mill. kr til 142 mill. kr – ein nedgang på 2,8 prosentpoeng av driftsinntektene (34,2 % → 31,4 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2025 · Kraftig fallFonda fall 7,9 % frå 2024 til 2025
Frå 146 mill. kr til 135 mill. kr – ein nedgang på 5,2 prosentpoeng av driftsinntektene (35,0 % → 29,8 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 8,2 % frå 2022 til 2023
Frå 133 mill. kr til 122 mill. kr – ein nedgang på 2,4 prosentpoeng av driftsinntektene (30,7 % → 28,3 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Vik rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
16. av 43
i fylket i 2025 · 2,8
Fylkessnitt: 2,7
Landssnitt: 2,82
Nr. 147 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
12. av 43
i fylket i 2025 · 31,4 %
Fylkessnitt: 23,7 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 96 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
43. av 43
i fylket i 2025 · 280,4 %
Fylkessnitt: 226,1 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 321 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
11. av 42
i fylket i 2025 · 22,3 %
Fylkessnitt: 56,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 90 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 339 118 | 333 864 | 61 523 | 814 505 | 44 188 | 21 456 |
| 2021 | 372 358 | 355 886 | 43 860 | 804 518 | 40 266 | 30 463 |
| 2022 | 432 941 | 379 848 | 109 712 | 900 271 | 19 273 | 31 217 |
| 2023 | 431 008 | 408 147 | 144 686 | 931 989 | 68 336 | 52 528 |
| 2024 | 418 014 | 423 358 | 157 946 | 1 087 261 | 69 157 | 46 338 |
| 2025 | 452 916 | 425 413 | 139 543 | 1 190 617 | 79 188 | 31 712 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
415
Landet 946 · Vestland 877
Fastlegeavtalar
6
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
129
3 opne lister · 2,44 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Vestland
- Vik
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Vik
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 251 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 330 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 326 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
12 126
i Vestland, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,8 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
6 339 personar (52 %)
Største næring
Industri
2 933 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Vestland
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Vik, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,208
2013: 0,204
Fylke og land
0,232
Landet: 0,248
P90/P10
2,600
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
6,7 %
27 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
30,6 %
i dei tre lågaste gruppene · 29,4 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 7,6 % | −2,4 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 12,5 % | +2,5 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 8,4 % | −1,6 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 11,4 % | +1,4 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 9,6 % | −0,4 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landet
Barnefattigdom i Vestland 2022-2024
Flest: Solund (23,5 %) · Færrast: Årdal (3,8 %) · Vik er nr. 32 av 41 (fylkessnitt 8,9 % · 9 865 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Vestland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,350).
Vik brukar
40 153 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
40 691 kr
barnefattigdom 8,9 %
Brukar mest
Modalen
62 844 kr · 16,4 % fattigdom
Brukar minst
Bergen
32 712 kr · 9,3 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Solund | 23,5 % | 12 160 kr | 29 942 kr | 1 028 kr | 43 130 kr |
| Modalen | 16,4 % | 19 791 kr | 40 574 kr | 2 479 kr | 62 844 kr |
| Fedje | 16,3 % | 12 221 kr | 33 412 kr | 2 667 kr | 48 300 kr |
| Ulvik | 13,0 % | 12 369 kr | 31 638 kr | 706 kr | 44 713 kr |
| Høyanger | 12,0 % | 11 052 kr | 22 975 kr | 3 024 kr | 37 051 kr |
| Gloppen | 11,7 % | 13 807 kr | 21 675 kr | 2 391 kr | 37 873 kr |
| Askvoll | 11,2 % | 12 148 kr | 27 665 kr | 4 543 kr | 44 356 kr |
| Ullensvang | 10,9 % | 14 555 kr | 27 736 kr | 4 482 kr | 46 773 kr |
| Vaksdal | 10,9 % | 11 656 kr | 25 023 kr | 2 356 kr | 39 035 kr |
| Kinn | 9,7 % | 12 119 kr | 23 050 kr | 3 661 kr | 38 830 kr |
| Stad | 9,4 % | 12 556 kr | 19 836 kr | 1 961 kr | 34 353 kr |
| Bergen | 9,3 % | 12 152 kr | 17 010 kr | 3 550 kr | 32 712 kr |
| Lærdal | 8,9 % | 14 018 kr | 23 843 kr | 3 021 kr | 40 882 kr |
| Fitjar | 8,8 % | 11 289 kr | 24 513 kr | 2 186 kr | 37 988 kr |
| Kvam | 8,7 % | 14 803 kr | 24 549 kr | 3 056 kr | 42 408 kr |
| Stryn | 8,7 % | 11 601 kr | 22 706 kr | 2 476 kr | 36 783 kr |
| Alver | 8,5 % | 12 849 kr | 22 756 kr | 3 628 kr | 39 233 kr |
| Sogndal | 8,5 % | 14 336 kr | 22 062 kr | 1 703 kr | 38 101 kr |
| Aurland | 8,3 % | 13 956 kr | 21 753 kr | 1 445 kr | 37 154 kr |
| Stord | 8,2 % | 11 727 kr | 21 413 kr | 3 013 kr | 36 153 kr |
| Austrheim | 8,0 % | 12 981 kr | 22 571 kr | 3 475 kr | 39 027 kr |
| Voss | 7,8 % | 12 669 kr | 22 620 kr | 5 405 kr | 40 694 kr |
| Fjaler | 7,8 % | 14 932 kr | 26 020 kr | 5 185 kr | 46 137 kr |
| Osterøy | 7,7 % | 12 129 kr | 17 755 kr | 3 429 kr | 33 313 kr |
| Sunnfjord | 7,7 % | 14 470 kr | 22 609 kr | 3 275 kr | 40 354 kr |
| Bremanger | 7,7 % | 11 779 kr | 29 524 kr | 3 904 kr | 45 207 kr |
| Tysnes | 7,6 % | 13 288 kr | 22 964 kr | 4 106 kr | 40 358 kr |
| Øygarden | 7,5 % | 13 077 kr | 20 769 kr | 4 615 kr | 38 461 kr |
| Bømlo | 7,1 % | 12 637 kr | 22 402 kr | 3 381 kr | 38 420 kr |
| Sveio | 7,0 % | 11 614 kr | 23 662 kr | 3 042 kr | 38 318 kr |
| Bjørnafjorden | 7,0 % | 12 531 kr | 20 185 kr | 2 654 kr | 35 370 kr |
| Vik | 6,7 % | 11 581 kr | 22 976 kr | 5 596 kr | 40 153 kr |
| Kvinnherad | 6,6 % | 12 857 kr | 23 427 kr | 2 186 kr | 38 470 kr |
| Askøy | 6,6 % | 13 248 kr | 22 374 kr | 4 204 kr | 39 826 kr |
| Luster | 6,6 % | 15 504 kr | 27 332 kr | 1 697 kr | 44 533 kr |
| Gulen | 6,0 % | 16 153 kr | 29 309 kr | 1 648 kr | 47 110 kr |
| Austevoll | 5,8 % | 13 913 kr | 26 879 kr | 1 187 kr | 41 979 kr |
| Etne | 5,6 % | 12 319 kr | 22 282 kr | 2 661 kr | 37 262 kr |
| Samnanger | 5,1 % | 12 305 kr | 21 439 kr | 1 826 kr | 35 570 kr |
| Masfjorden | 4,9 % | 14 894 kr | 35 625 kr | 2 510 kr | 53 029 kr |
| Årdal | 3,8 % | 11 051 kr | 21 822 kr | 3 182 kr | 36 055 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Vestland 2024
Jamnast: Askøy (0,193) · Skeivast: Austevoll (0,280) · Vik er nr. 16 av 44 (fylkessnitt 0,219)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,4 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 2,9 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Vik i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Vik blant dei 90 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
308. av 344
6,7 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
86. av 344
221 012 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
79. av 344
40 153 kr · på barn og unge
Gini 2024
292. av 358
0,208 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Vik: nr. 308 av 344 med 6,7 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 2 551 innbyggjarar
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
82,4 % i arbeid
1,4 % registrerte arbeidslause · 7 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 82,4 % | 78,9 % | 76,7 % | +3,5 |
| Registrerte arbeidslause | 1,4 % | 1,2 % | 1,4 % | +0,2 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,0 % | 1,2 % | 1,3 % | −0,2 |
| Under utdanning | 2,2 % | 3,1 % | 3,1 % | −0,9 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 7,0 % | 9,0 % | 10,3 % | −2,0 |
| AFP / alderspensjon | 1,6 % | 1,4 % | 1,3 % | +0,2 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,4 % | 5,2 % | 5,8 % | −0,8 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Vestland
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
67,6 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Vestland 72,1 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 67,6 % | 72,1 % | 72,1 % | −4,5 |
| 80–99 % | 7,5 % | 5,5 % | 5,4 % | +2,0 |
| 60–79 % | 5,5 % | 4,0 % | 4,2 % | +1,5 |
| 40–59 % | 7,3 % | 5,7 % | 6,0 % | +1,6 |
| 20–39 % | 5,3 % | 6,0 % | 5,7 % | −0,7 |
| 0–19 % | 6,9 % | 6,6 % | 6,6 % | +0,3 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
1 152
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
1 303
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
88,4 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 86,1 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
1 032
79,2 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
271
personar · 20,8 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 32,8 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
120
personar · 10,4 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 22,1 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−151
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (43 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 253 til 271 personar (19,0 % → 20,8 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 14 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (271 utpendlarar)
- Sogndal99 (36,5 %)
- Bergen34 (12,5 %)
- Oslo - Oslove30 (11,1 %)
- Sunnfjord10 (3,7 %)
- Gulen9 (3,3 %)
- Sokkelen sør for 62 grader N9 (3,3 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (120 innpendlarar)
- Sogndal46 (38,3 %)
- Bergen17 (14,2 %)
- Voss8 (6,7 %)
- Luster6 (5,0 %)
- Lærdal5 (4,2 %)
- Alver4 (3,3 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (240 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Transport og lagring, Finans og forsikring, Offentleg administrasjon og forsvar, Undervisning.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −100 arbeidsplassar (−8,1 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Offentleg administrasjon og forsvar | 77 | 95 | +18 | +23,4 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 42 | 50 | +8 | +19,0 % |
| Overnatting og servering | 14 | 20 | +6 | +42,9 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 37 | 37 | 0 | 0,0 % |
| Finans og forsikring | 22 | 22 | 0 | 0,0 % |
| Bygg og anlegg | 125 | 124 | −1 | −0,8 % |
| Undervisning | 66 | 63 | −3 | −4,5 % |
| Personleg tenesteyting | 22 | 18 | −4 | −18,2 % |
| Varehandel | 81 | 72 | −9 | −11,1 % |
| Transport og lagring | 41 | 30 | −11 | −26,8 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 67 | 56 | −11 | −16,4 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 124 | 109 | −15 | −12,1 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 78 | 54 | −24 | −30,8 % |
| Industri | 176 | 150 | −26 | −14,8 % |
| Helse- og sosialtenester | 268 | 240 | −28 | −10,4 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Industri
- Bygg og anlegg
- Jordbruk, skogbruk og fiske
- Offentleg administrasjon og forsvar
- Varehandel
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 7 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Vestland | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 1 178 | 855 500 kr | 687 200 kr | 704 800 kr | 676 100 kr | +1,6 % |
| Einebuande | 492 | 493 300 kr | 391 500 kr | 401 500 kr | 397 500 kr | −1,5 % |
| Par utan barn | 313 | 1 042 300 kr | 824 600 kr | 858 500 kr | 860 000 kr | −4,1 % |
| Par med barn 0-17 år | 195 | 1 465 800 kr | 1 095 400 kr | 1 160 500 kr | 1 141 700 kr | −4,1 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 35 | 794 800 kr | 650 800 kr | 573 600 kr | 568 200 kr | +14,5 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
482 900 kr
Landet: 1 000 800 kr (−51,7 %)
Gjeld, median
25 200 kr
Landet: 415 800 kr (−93,9 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 569 200 kr
Landet: 1 792 100 kr (−12,4 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
680 500 kr
Landet: 378 800 kr (+79,6 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 0,83 – landet 1,61
Gjeld per hushald
859 562 kr
Bruttoformue per hushald
2 793 176 kr
Bankinnskot per hushald
1 211 290 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 037 206 kr
1,78 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,78 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
12 798 kr
Vestland 11 871 kr · Landet 12 828 kr
243 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−111 kr
Utbetalinga er 99,1 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+4 498 kr
154,2 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Sosialhjelpstilfelle
51
Del av befolkninga
2,0 %
Barn i familiar med sosialhjelp
21
Gjennomsnittleg stønadstid
5,4 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
21
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,8 md
Samla stønadssum
3 545 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
6
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Vestland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
81,9
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 156 028 kr/år | 174 537 kr/år | −10,6 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 18 159 kr/år | 18 029 kr/år | +0,7 % som landet |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 911 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −36,1 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 22,7 % · leige 2-roms 15,1 %
156 028 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
18 159 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 687 200 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
156 028 kr
+4,7 % frå 2024 (148 974 kr)
Snitt Vestland
174 081 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader57 316 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi25 134 kr
- Kommunale avgifter18 182 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt2 362 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
22,7 %
156 028 kr av 687 200 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
15,1 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 687 200 kr | 22,7 % | 15,1 % |
| Einebuande | 391 500 kr | 39,9 % | 26,5 % |
| Par utan barn | 824 600 kr | 18,9 % | 12,6 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 095 400 kr | 14,2 % | 9,5 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 650 800 kr | 24,0 % | 16,0 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 2 527.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
18 159 kr
+19,6 % frå 2025
Snitt Vestland 2026
16 944 kr
Kommunen ligger 7,2 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 0,7 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Vestland
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 5 239 | 5 371 | 5 875 | 6 886 | 7 036 | 7 908 |
| Avløp | 3 257 | 3 504 | 3 954 | 4 350 | 3 506 | 5 073 |
| Avfall | 3 268 | 3 268 | 3 268 | 3 480 | 3 585 | 3 728 |
| Feiing og tilsyn | 880 | 950 | 950 | 950 | 1 050 | 1 450 |
| Sum årsgebyr | 12 644 | 13 093 | 14 047 | 15 666 | 15 177 | 18 159 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 2 214 | 2 303 | 2 490 | 2 651 | 2 770 | 2 770 |
| Vatn per m³ | 23,9 | 24,9 | 27,2 | 32,8 | 35,9 | 37,7 |
| Avløp per m³ | 14,9 | 16,2 | 18,2 | 20,6 | 22,1 | 24,2 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno

