Fjaler kommunevåpen

Fjaler

Vestland

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2020: Fjaler gjekk frå kode 1429 til 4646. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Sogn og Fjordane til Vestland. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

ArbeiderpartietArbeiderpartiet
VenstreVenstre
Miljøpartiet De Grønne
Sosialistisk VenstrepartiSosialistisk Venstreparti

Ordførar

Leif Jarle Espedal (Ap)

Kommunenummer

4646

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

446 754

tusen kr

Utgifter

454 085

tusen kr

Driftsmargin

−1,64%

Investeringar

24 841

tusen kr

Eigedelar

1 534 200

tusen kr

Total gjeld

1 146 629

tusen kr

(Lån: 1 030 971 + Gjeld: 115 658)

Gjeldsandel

74,74%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

2 546 kr

Totale inntekter

10 430

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k150k300k450k600kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,4M0,8M1,2M1,6M0%20%40%60%80%Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 446 701 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Rammetilskot40,6 %31,7 %29,9 %+8,9
Inntekts- og formuesskatt24,1 %27,4 %36,0 %−3,3
Overføringar og tilskot frå andre18,4 %14,1 %12,3 %+4,3
Sals- og leigeinntekter7,6 %11,3 %12,0 %−3,8
Andre overføringar frå staten4,7 %5,2 %4,3 %−0,6
Brukarbetalingar2,4 %2,9 %2,5 %−0,5
Eigedomsskatt2,3 %5,1 %2,7 %−2,8
Andre skatteinntekter0,0 %2,2 %0,4 %−2,2

Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Rammetilskot
  • Inntekts- og formuesskatt
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Sals- og leigeinntekter
  • Andre overføringar frå staten
  • Brukarbetalingar
  • Eigedomsskatt
  • Andre skatteinntekter
2020202120222023202420250150k300k450k600kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Vestland
0 %15 %30 %45 %60 %RammetilskotInntekts- og formuesskattOverføringar og tilskot frå andreSals- og leigeinntekterAndre overføringar frå statenBrukarbetalingarEigedomsskattAndre skatteinntekter

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 355 342 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg33,4 %36,7 %34,9 %−3,3
Grunnskule20,7 %19,9 %19,9 %+0,8
Barnehage11,9 %10,8 %12,9 %+1,1
Administrasjon8,3 %7,4 %5,7 %+1,0
Eigedomsforvaltning7,6 %7,6 %8,0 %+0,0
Barnevern4,1 %2,6 %3,4 %+1,6
Sosialsektoren3,7 %3,8 %6,0 %−0,1
Samferdsel2,4 %2,0 %1,4 %+0,4
Kultur2,3 %3,0 %3,6 %−0,7
Brann- og ulykkesvern1,3 %1,7 %1,2 %−0,4
Kyrkje1,1 %1,1 %0,8 %+0,1
Politisk styring1,1 %1,1 %0,6 %−0,1
Næringsforvaltning0,9 %0,2 %0,0 %+0,7
Plan, byggesak og miljø0,8 %1,5 %1,3 %−0,7
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)0,4 %0,0 %0,0 %+0,3

Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Administrasjon
  • Eigedomsforvaltning
  • Barnevern
  • Sosialsektoren
  • Samferdsel
  • Kultur
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Næringsforvaltning
  • Plan, byggesak og miljø
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Kommunale bustader
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025095k190k285k380kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Vestland
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageAdministrasjonEigedomsforvaltningSosialsektorenBarnevernKulturSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøPolitisk styringKyrkjeNæringsforvaltningKommunale bustaderVatn, avløp, renovasjon (VAR)Fellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning15 24316 77021 39027 68425 00728 2877,6 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−1 429−909−1 6416404981 3810,4 %
Grunnskule53 27856 12565 30273 93974 91576 70620,7 %
Helse og omsorg95 353107 928109 169118 119113 802123 54533,4 %
Samferdsel6 4237 4178 81910 1859 4669 0522,4 %
Barnehage25 88627 07028 64836 47437 58344 02011,9 %
Kultur17 9838 4115 6679 3695 3988 4412,3 %
Kommunale bustader−199−110−439−382−10−122—
Næringsforvaltning1 9523 8643 4972 1492 5763 2770,9 %
Administrasjon18 66019 63322 05425 81327 12530 8588,3 %
Plan, byggesak og miljø2 9052 9053 6373 0722 9762 7770,8 %
Sosialsektoren8 0648 98810 38614 66516 18513 7113,7 %
Brann- og ulykkesvern2 7992 9663 7133 9403 6374 6811,3 %
Kyrkje3 3823 5353 6863 8003 8724 1181,1 %
Barnevern6 0186 5666 4358 2739 59315 2844,1 %
Fellesutgifter−2 888−13 543−15 107−25 385−10 088−14 608—
Politisk styring2 6843 1253 2933 8253 8803 9341,1 %
Sum netto driftsutgifter256 114260 741278 509316 180326 415355 342100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 28 183 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Samferdsel42,2 %14,2 %8,1 %+28,1
Eigedomsforvaltning13,8 %23,8 %25,4 %−10,0
Kommunale bustader13,3 %5,9 %7,5 %+7,4
Helse og omsorg10,8 %8,6 %6,7 %+2,3
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)7,3 %13,8 %23,2 %−6,5
Grunnskule4,8 %10,2 %11,9 %−5,4
Kyrkje4,6 %1,1 %0,9 %+3,5
Kultur1,3 %5,8 %6,1 %−4,5
Administrasjon1,2 %4,6 %2,3 %−3,4
Barnehage0,5 %3,0 %2,7 %−2,5
Plan, byggesak og miljø0,1 %2,3 %1,9 %−2,2
Brann- og ulykkesvern0,0 %4,5 %1,6 %−4,5

Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Samferdsel
  • Eigedomsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Helse og omsorg
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Grunnskule
  • Kyrkje
  • Kultur
  • Administrasjon
  • Barnehage
  • Plan, byggesak og miljø
  • Brann- og ulykkesvern
  • Næringsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025065k130k195k260kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Vestland
0 %15 %30 %45 %60 %SamferdselEigedomsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)Helse og omsorgKommunale bustaderGrunnskuleKulturAdministrasjonKyrkjeBrann- og ulykkesvernBarnehagePlan, byggesak og miljøNæringsforvaltningSosialsektorenBarnevernFellesutgifterPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning108 97179 55416 80721 7255 9313 87713,8 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)2 4468121 6351 0681 0412 0707,3 %
Grunnskule103 21577 0804 308462 0691 3584,8 %
Helse og omsorg1 4681828251 4191 0033 05510,8 %
Samferdsel7 5481 2383159 9767 30811 90442,2 %
Barnehage3 358363412976811550,5 %
Kultur3463 82811 80420 4492 5163701,3 %
Kommunale bustader12 1159273 8098655 7113 75113,3 %
Næringsforvaltning000000—
Administrasjon1 4272371 529435463281,2 %
Plan, byggesak og miljø1 0251 72612743240,1 %
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern7 78620 93330 5971 32156910,0 %
Kyrkje4651 0453 1751 589−1161 2904,6 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter250 170187 59875 27259 19426 76228 183100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

73 mill. kr

72 960 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

16,3 %

17,7 % i 2020

Fylke: 23,7 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

1,63

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,70 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+15 mill. kr

+26 %

Utan premieavvik 2025

−8 mill. kr

−1,8 % av driftsinntektene

Fylke: 15,6 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

189 mill. kr

minus 116 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
202020212022202320242025−65 mill.0 mill.65 mill.130 mill.195 mill.Kraftig fallKraftig fallNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,801,602,403,20Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
202020212022202320242025−9,0 %0,0 %9,0 %18,0 %27,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (43 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

81 mill. kr

av ein arbeidskapital på 73 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

111,3 %

2020: 65,8 %

Fylke og land 2025

56,7 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

+50,3 pp

+45,5 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %30 %60 %90 %120 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (42 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

6,8 %

2020: 3,8 %

Disposisjonsfond 2025

30 mill. kr

30 496 tusen kr

Fylke og land 2025

12,2 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+3,0 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (43 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

66 mill. kr

66 241 tusen kr

Andel av driftsinntektene

14,8 %

2020: 15,0 %

Fylke og land 2025

19,2 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

46 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.25 mill.50 mill.75 mill.100 mill.Kraftig fallKraftig fallNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond30 49646,0 %
Bundne driftsfond18 14127,4 %
Ubunde investeringsfond17 60426,6 %
Bundne investeringsfond00,0 %
Sum fond66 241100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

20 mill. kr

6 873 kr per innbyggjar

6 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,04 %

av 497 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,35 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

8 mill. kr

etter 3 mill. kr i renteinntekter og 9 mill. kr i utbytte

1,54 % av lånegjelda

Avdrag på lån

16 mill. kr

3,25 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 30,8 år

Renter og avdrag i alt

36 mill. kr

12 399 kr per innbyggjar

8,40 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (497 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

5 mill. kr

1 700 kr per innbyggjar · 1,15 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

10 mill. kr

3 401 kr per innbyggjar · 2,30 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

15 mill. kr

5 101 kr per innbyggjar · 3,45 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 137 072 kr i 2020 til 170 039 kr i 2025 – ein vekst på 24,1 % (32 967 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

170 039 kr

497 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

170 039 kr

497 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250k45k90k135k180k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,04 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 497 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

20 mill. kr

Med 5,3 %

26 mill. kr

Endring per innbyggjar

+2 139 kr

Del av driftsinntektene

+1,45 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 6 mill. kr meir i året enn i dag – 2 139 kr per innbyggjar, eller om lag 7 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 39 av 43 i fylket (høgast: Stord 5,77 % · lågast: Askøy 2,91 % · median 4,43 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 12 av 43 i fylket (høgast: Solund 257 189 kr · lågast: Fedje 81 848 kr · median 140 120 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 12 av 43 i fylket (høgast: Solund 257 189 kr · lågast: Fedje 81 848 kr · median 140 120 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 17 av 43 i fylket (høgast: Solund 23 839 kr · lågast: Fedje 6 942 kr · median 11 128 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 mill.10 mill.19 mill.29 mill.38 mill.0 %2 %4 %6 %7 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025-2 %0 %2 %4 %6 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,50 % til 4,04 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 6 mill. kr til 20 mill. kr i året – ein endring på 14 mill. kr, eller 4 822 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

28 018 m²

+ 0 m² leigd = 28 018 m² i alt

Areal per innbyggjar

9,58 m²

2 924 innbyggjarar

Fylket: 4,79 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

34 kr

1 mill. kr i alt

Fylket: 119 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 139–261 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

26–51 mill. kr

8 874–17 402 kr per innbyggjar

926–1 816 kr per m²

Driftsutgifter per m²

502 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

178 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

71 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

8,6 %

netto til eigedomsforvaltning

882 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 9 av 38 i fylket (høgast: Modalen 19,77 m² · lågast: Bergen 3,49 m² · median 7,59 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 34 av 38 i fylket (høgast: Luster 347 kr · lågast: Sunnfjord 23 kr · median 83 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 5 av 38 i fylket (høgast: Modalen 26 867 kr · lågast: Luster 0 kr · median 5 515 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k3k6k9k12kSkulelokaleIdrettsbygg og -anleggInstitusjonslokaleKulturbyggAdministrasjonslokaleBarnehagelokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
20152016201720182019202120222023202420250k8k15k23k30k0481214

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
2015201620172018201920212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
20152016201720182019202120222023202420250 mill.2 mill.4 mill.6 mill.8 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 26 mill. kr og 51 mill. kr – det vil seie 926–1 816 kr per kvadratmeter eller 8 874–17 402 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Fjaler, 2020–2025.

2025 · Markert fallArbeidskapitalen fall 19,0 % frå 2024 til 2025

Frå 90 mill. kr til 73 mill. kr – ein nedgang på 4,6 prosentpoeng av driftsinntektene (20,9 % → 16,3 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2025 · Markert fallFonda fall 13,0 % frå 2024 til 2025

Frå 76 mill. kr til 66 mill. kr – ein nedgang på 2,9 prosentpoeng av driftsinntektene (17,7 % → 14,8 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 9,6 % frå 2022 til 2023

Frå 97 mill. kr til 88 mill. kr – ein nedgang på 3,5 prosentpoeng av driftsinntektene (25,9 % → 22,4 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Markert fallFonda fall 12,7 % frå 2022 til 2023

Frå 83 mill. kr til 72 mill. kr – ein nedgang på 3,7 prosentpoeng av driftsinntektene (22,0 % → 18,3 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Vestland

Kor Fjaler rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

36. av 43

i fylket i 2025 · 1,63

Fylkessnitt: 2,7

Landssnitt: 2,82

Nr. 309 av 357 i landet

1.Kvinnherad5,97
2.Vaksdal5,8
3.Luster5,5
35.Høyanger1,63
36.Fjaler1,63
37.Øygarden1,6
43.Bømlo0,85

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

27. av 43

i fylket i 2025 · 16,3 %

Fylkessnitt: 23,7 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 243 av 357 i landet

1.Vaksdal68,7 %
2.Kvinnherad65,5 %
3.Eidfjord59,1 %
26.Solund16,8 %
27.Fjaler16,3 %
28.Fitjar15,5 %
43.Bømlo−2 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

37. av 43

i fylket i 2025 · 256,7 %

Fylkessnitt: 226,1 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 263 av 357 i landet

1.Masfjorden165,4 %
2.Modalen172,4 %
3.Aurland176,2 %
36.Vaksdal254,3 %
37.Fjaler256,7 %
38.Kvinnherad256,9 %
43.Vik280,4 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

39. av 42

i fylket i 2025 · 111,3 %

Fylkessnitt: 56,7 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 323 av 346 i landet

1.Eidfjord4,7 %
2.Bjørnafjorden6,8 %
3.Sveio6,9 %
38.Bergen106 %
39.Fjaler111,3 %
40.Hyllestad245,4 %
42.Askvoll306,1 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020326 669333 926141 243780 31768 59537 974
2021334 231334 441109 392844 30882 82338 107
2022375 537351 37364 232895 49383 57745 587
2023393 788408 75639 003924 20988 70771 044
2024431 132427 21622 894968 360100 11178 200
2025446 754454 08524 8411 030 971115 65881 195

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

54,3 %

1 479 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

1 247

Landet 946 · Vestland 877

Fastlegeavtalar

3

2 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

100

0 opne lister · 2,6 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Fjaler
  • Landet
  • Vestland
2020202120222023202420250 %15 %30 %45 %60 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Fjaler
  • Landet
202020212022202320242025035070010501400

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 3 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 6 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 88 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,2 barn

2025

Vestland: 5,7

Landet: 5,7

Nr. 26 av 43 i fylket (høgast: Bergen 5,9 · lågast: Solund 3,3) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

163

Årsverk til grunnbemanning

42,2

Årsverk i alt

46,2

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

33,9 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

6,9 elevar

2025

Vestland: 8,5

Landet: 8,8

Nr. 26 av 43 i fylket (høgast: Askøy 9,9 · lågast: Solund 3,7) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

338

Lærarårsverk

49,0

Lærarårsverk utan lange fråvær

44,5

Årsverk i sektoren

77,8

Av dei assistentårsverk

16,7

Elevar per årsverk i sektoren

4,3

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025357910

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,92 brukarar

2025

Vestland: 1,65

Landet: 1,72

Nr. 12 av 42 i fylket (høgast: Ulvik 3,57 · lågast: Sogndal 1,09) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,52

Brukarar av heimetenester

202

Brukarar av institusjonstenester

48

Årsverk i helse og omsorg

144

Med helsefagleg utdanning

68,2 %

Innbyggjarar 80+

203

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420251,51,82,02,3

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,2 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2021 (38,4 %), 2022 (33,4 %), 2023 (30,3 %), 2024 (32,7 %), 2025 (33,9 %)

Siste år: 33,9 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk VestlandÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning42,2+8,3+24,5 %+35+27,3 %−3,1 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk49,0−7,5−13,3 %−16−4,5 %−0,0 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk144,0+27+23,1 %+42+20,2 %+14,0 %+11,8 %

Barnehage: 8,3 fleire årsverk til grunnbemanning (+24,5 %) med fleire barn med plass (+27,3 %). Grunnskule: 7,5 færre lærarårsverk (−13,3 %) med færre elevar (−4,5 %). Helse og omsorg: 27 fleire årsverk (+23,1 %) med fleire tenestemottakarar (+20,2 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 42 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,2

Etter kutt

5,2

Vestland

5,7

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 49 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

6,9

Etter kutt

6,9

Vestland

8,5

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 144 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,92

Etter kutt

1,92

Vestland

1,65

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025090180270360

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

98,2 %

2025

Vestland: 96,2

Landet: 94,5

Nr. 5 av 43 i fylket (høgast: Modalen 122,2 · lågast: Vaksdal 87,0)

Barn med plass

163

1–2 år

93,5 %

3–5 år

101,0 %

Barn 1–5 år

153

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025909396100

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

112,7 elevar

2025

Vestland: 211,8

Landet: 247,9

Nr. 29 av 43 i fylket (høgast: Bergen 345,6 · lågast: Gulen 51,8)

Elevar

338

Skular

3

Barn 6–15 år

350

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202585130175251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

36,5 plassar

2025

Vestland: 30,6

Landet: 29,7

Nr. 19 av 43 i fylket (høgast: Modalen 65,2 · lågast: Austrheim 18,2)

Sjukeheimsplassar

40

Omsorgsbustader

34

Innbyggjarar 80+

203

Berre sjukeheim per 100

19,7

Berre omsorgsbustad per 100

16,7

Av dei i bustad er 80+

—

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202529343946

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

0,0 plassar

2025

Vestland: 13,7

Landet: 14,7

Nr. 43 av 43 i fylket (høgast: Hyllestad 264,3 · lågast: Fjaler 0,0)

Elevplassar

0

Elevar

0

Barn 6–18 år

574

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025−14916

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Fjaler veks frå 153 i 2025 til 170 i 2050 – ei endring på 11,1 %. Held kommunen dei 163 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 106,5 til 95,9 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 181 plassar – 18 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205004590135180060120180231

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Fjaler veks frå 350 i 2025 til 395 i 2050 – ei endring på 12,9 %. Med same del av barna i kommunal skule (96,6 %) blir det 382 elevar, opp 44 frå 338 i dag. Held kommunen dei 3 skulane ho har, fell snittet frå 112,7 til 127,3 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 3,4 skular – 0,4 fleire enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
202520302035204020452050010020030040004590135165

Den raude stipla linja er dagens snitt på 112,7 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Fjaler veks frå 203 i 2025 til 297 i 2050 – ei endring på 46,3 %. Held kommunen dei 74 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 36,5 til 24,9 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 108 plassar – 34 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205007515022530003570105135

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Vestland
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

12 126

i Vestland, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

3,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

6 339 personar (52 %)

Største næring

Industri

2 933 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

02 0004 0006 0008 000PolenAndre nye EU-land (etter2004)LitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)SverigeStorbritanniaNoregDanmarkNorden ellersAsia

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

07501 5002 2503 000IndustriBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonOvernatting og serveringBergverk og utvinningTransport og lagringVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedomUndervisningHelse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk ogfiske

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Vestland
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

2,02%

Frå 2 869 til 2 927

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,8k1,6k2,4k3,2k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

97,2

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 54,5 · Eldre 42,7

Vestland

65,5

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 37,1 · Eldre 28,4

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 33,1 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 31,7 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenVestlandLandet0255075100

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

42,4 år

+1,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 83,3

2040

42,0 år

+0,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 87,9

2050

41,8 år

+0,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 89,2

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202026203020352040204520503840424446i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Fjaler, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,251

2013: 0,229

Fylke og land

0,232

Landet: 0,248

P90/P10

2,900

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

7,8 %

40 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

37,9 %

i dei tre lågaste gruppene · 27,9 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202013201420152016201720182019202020212022202320240,2250,270,3150,360,405

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %5 %10 %15 %20 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr17,7 %+7,7 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr10,6 %+0,6 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr9,6 %−0,4 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr8,9 %−1,1 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr9,5 %−0,5 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr7,2 %−2,8 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr8,6 %−1,4 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr9,1 %−0,9 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr8,5 %−1,5 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Vestland 2022-2024

Flest: Solund (23,5 %) · Færrast: Årdal (3,8 %) · Fjaler er nr. 23 av 41 (fylkessnitt 8,9 % · 9 865 barn i heile fylket)

1.Solund23,5 %
2.Modalen16,4 %
3.Fedje16,3 %
4.Ulvik13,0 %
5.Høyanger12,0 %
6.Gloppen11,7 %
7.Askvoll11,2 %
8.Ullensvang10,9 %
9.Vaksdal10,9 %
10.Kinn9,7 %
11.Stad9,4 %
12.Bergen9,3 %
13.Lærdal8,9 %
14.Fitjar8,8 %
15.Kvam8,7 %
16.Stryn8,7 %
17.Alver8,5 %
18.Sogndal8,5 %
19.Aurland8,3 %
20.Stord8,2 %
21.Austrheim8,0 %
22.Voss7,8 %
23.Fjaler7,8 %
24.Osterøy7,7 %
25.Sunnfjord7,7 %
26.Bremanger7,7 %
27.Tysnes7,6 %
28.Øygarden7,5 %
29.Bømlo7,1 %
30.Sveio7,0 %
31.Bjørnafjorden7,0 %
32.Vik6,7 %
33.Kvinnherad6,6 %
34.Askøy6,6 %
35.Luster6,6 %
36.Gulen6,0 %
37.Austevoll5,8 %
38.Etne5,6 %
39.Samnanger5,1 %
40.Masfjorden4,9 %
41.Årdal3,8 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Vestland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,350).

Fjaler brukar

46 137 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

40 691 kr

barnefattigdom 8,9 %

Brukar mest

Modalen

62 844 kr · 16,4 % fattigdom

Brukar minst

Bergen

32 712 kr · 9,3 % fattigdom

2,8 %8,8 %14,8 %20,8 %24,5 %Barn i vedvarande låginntekt30 71239 71248 71257 71264 844
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Solund23,5 %12 160 kr29 942 kr1 028 kr43 130 kr
Modalen16,4 %19 791 kr40 574 kr2 479 kr62 844 kr
Fedje16,3 %12 221 kr33 412 kr2 667 kr48 300 kr
Ulvik13,0 %12 369 kr31 638 kr706 kr44 713 kr
Høyanger12,0 %11 052 kr22 975 kr3 024 kr37 051 kr
Gloppen11,7 %13 807 kr21 675 kr2 391 kr37 873 kr
Askvoll11,2 %12 148 kr27 665 kr4 543 kr44 356 kr
Ullensvang10,9 %14 555 kr27 736 kr4 482 kr46 773 kr
Vaksdal10,9 %11 656 kr25 023 kr2 356 kr39 035 kr
Kinn9,7 %12 119 kr23 050 kr3 661 kr38 830 kr
Stad9,4 %12 556 kr19 836 kr1 961 kr34 353 kr
Bergen9,3 %12 152 kr17 010 kr3 550 kr32 712 kr
Lærdal8,9 %14 018 kr23 843 kr3 021 kr40 882 kr
Fitjar8,8 %11 289 kr24 513 kr2 186 kr37 988 kr
Kvam8,7 %14 803 kr24 549 kr3 056 kr42 408 kr
Stryn8,7 %11 601 kr22 706 kr2 476 kr36 783 kr
Alver8,5 %12 849 kr22 756 kr3 628 kr39 233 kr
Sogndal8,5 %14 336 kr22 062 kr1 703 kr38 101 kr
Aurland8,3 %13 956 kr21 753 kr1 445 kr37 154 kr
Stord8,2 %11 727 kr21 413 kr3 013 kr36 153 kr
Austrheim8,0 %12 981 kr22 571 kr3 475 kr39 027 kr
Voss7,8 %12 669 kr22 620 kr5 405 kr40 694 kr
Fjaler7,8 %14 932 kr26 020 kr5 185 kr46 137 kr
Osterøy7,7 %12 129 kr17 755 kr3 429 kr33 313 kr
Sunnfjord7,7 %14 470 kr22 609 kr3 275 kr40 354 kr
Bremanger7,7 %11 779 kr29 524 kr3 904 kr45 207 kr
Tysnes7,6 %13 288 kr22 964 kr4 106 kr40 358 kr
Øygarden7,5 %13 077 kr20 769 kr4 615 kr38 461 kr
Bømlo7,1 %12 637 kr22 402 kr3 381 kr38 420 kr
Sveio7,0 %11 614 kr23 662 kr3 042 kr38 318 kr
Bjørnafjorden7,0 %12 531 kr20 185 kr2 654 kr35 370 kr
Vik6,7 %11 581 kr22 976 kr5 596 kr40 153 kr
Kvinnherad6,6 %12 857 kr23 427 kr2 186 kr38 470 kr
Askøy6,6 %13 248 kr22 374 kr4 204 kr39 826 kr
Luster6,6 %15 504 kr27 332 kr1 697 kr44 533 kr
Gulen6,0 %16 153 kr29 309 kr1 648 kr47 110 kr
Austevoll5,8 %13 913 kr26 879 kr1 187 kr41 979 kr
Etne5,6 %12 319 kr22 282 kr2 661 kr37 262 kr
Samnanger5,1 %12 305 kr21 439 kr1 826 kr35 570 kr
Masfjorden4,9 %14 894 kr35 625 kr2 510 kr53 029 kr
Årdal3,8 %11 051 kr21 822 kr3 182 kr36 055 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Vestland 2024

Jamnast: Askøy (0,193) · Skeivast: Austevoll (0,280) · Fjaler er nr. 42 av 44 (fylkessnitt 0,219)

1.Askøy0,193
2.Masfjorden0,194
3.Årdal0,194
4.Osterøy0,201
5.Luster0,201
6.Vaksdal0,202
7.Kvinnherad0,203
8.Eidfjord0,203
9.Fitjar0,204
10.Samnanger0,205
11.Samnanger0,205
12.Ulvik0,207
13.Sogndal0,207
14.Voss0,208
15.Alver0,208
16.Vik0,208
17.Sunnfjord0,208
18.Stad0,210
19.Sveio0,212
20.Bremanger0,212
21.Stord0,213
22.Etne0,215
23.Stryn0,215
24.Ullensvang0,216
25.Gulen0,216
26.Høyanger0,216
27.Lærdal0,217
28.Bømlo0,220
29.Kvam0,220
30.Bjørnafjorden0,220
31.Austrheim0,220
32.Øygarden0,225
33.Gloppen0,228
34.Fedje0,231
35.Kinn0,234
36.Modalen0,238
37.Hyllestad0,238
38.Aurland0,240
39.Solund0,242
40.Askvoll0,243
41.Bergen0,251
42.Fjaler0,251
43.Tysnes0,266
44.Austevoll0,280

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,8 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Fjaler i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Fjaler blant dei 79 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

271. av 344

7,8 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

157. av 344

196 263 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

26. av 344

46 137 kr · på barn og unge

Gini 2024

31. av 358

0,251 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Fjaler: nr. 271 av 344 med 7,8 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

49,9%
50,1%
Menn: 1 431Kvinner: 1 438

Aldersfordeling

0-5 år
5,8%
6-12 år
8,1%
13-15 år
4,1%
16-19 år
9,8%
20-44 år
26,6%
45-66 år
24,2%
67-79 år
14,9%
80+ år
6,6%

Totalt: 2 869 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

41,4 år

median 40 år

Vestland

41,0 år

median 40 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 0,4 år eldre enn fylket og 0,1 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

487 200

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

745 500 kr

Etter skatt: 597 600 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,19 personar

(1 309 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt VestlandLandet

78,9 % i arbeid

0,7 % registrerte arbeidslause · 6,7 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)78,9 %78,9 %76,7 %0,0
Registrerte arbeidslause0,7 %1,2 %1,4 %−0,5
På arbeidsmarkedstiltak2,3 %1,2 %1,3 %+1,1
Under utdanning2,7 %3,1 %3,1 %−0,4
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd6,7 %9,0 %10,3 %−2,3
AFP / alderspensjon1,6 %1,4 %1,3 %+0,2
Andre utanfor arbeidsstyrken7,1 %5,2 %5,8 %+1,9

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Vestland
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt VestlandLandet

67,5 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Vestland 72,1 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)67,5 %72,1 %72,1 %−4,6
80–99 %6,1 %5,5 %5,4 %+0,6
60–79 %4,7 %4,0 %4,2 %+0,7
40–59 %6,5 %5,7 %6,0 %+0,8
20–39 %6,0 %6,0 %5,7 %0,0
0–19 %9,2 %6,6 %6,6 %+2,6

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

1 317

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

1 356

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

97,1 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 86,1 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

930

68,6 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

426

personar · 31,4 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,8 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

387

personar · 29,4 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 22,1 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−39

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (43 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 403 til 426 personar (29,8 % → 31,4 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 20 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202504008001 2001 50025 %28 %31 %34 %36 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (426 utpendlarar)

  • Sunnfjord139 (32,6 %)
  • Askvoll57 (13,4 %)
  • Bergen56 (13,1 %)
  • Hyllestad54 (12,7 %)
  • Oslo - Oslove17 (4,0 %)
  • Gulen11 (2,6 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (387 innpendlarar)

  • Askvoll106 (27,4 %)
  • Sunnfjord99 (25,6 %)
  • Hyllestad66 (17,1 %)
  • Høyanger27 (7,0 %)
  • Bergen13 (3,4 %)
  • Gulen10 (2,6 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
0150300450600Helse- og sosialtenesterUndervisningBygg og anleggVarehandelJordbruk, skogbruk og fiskeTransport og lagringTeknisk tenesteyting, eigedomOffentleg administrasjon ogforsvarForretningsmessig tenesteytingPersonleg tenesteytingBergverk og utvinningInformasjon og kommunikasjonOvernatting og serveringFinans og forsikringElektrisitet, vatn og renovasjonIndustri

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (415 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Industri, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −56 arbeidsplassar (−4,1 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Bygg og anlegg138168+30+21,7 %
Forretningsmessig tenesteyting2045+25+125,0 %
Teknisk tenesteyting, eigedom4761+14+29,8 %
Transport og lagring7484+10+13,5 %
Offentleg administrasjon og forsvar4655+9+19,6 %
Helse- og sosialtenester407415+8+2,0 %
Bergverk og utvinning1622+6+37,5 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon410+6+150,0 %
Overnatting og servering914+5+55,6 %
Personleg tenesteyting2024+4+20,0 %
Finans og forsikring1012+2+20,0 %
Industri147−7−50,0 %
Undervisning203186−17−8,4 %
Jordbruk, skogbruk og fiske11792−25−21,4 %
Varehandel136101−35−25,7 %
Informasjon og kommunikasjon10615−91−85,8 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Undervisning
  • Bygg og anlegg
  • Varehandel
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Transport og lagring
201820192020202120222023202420250150300450600Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – VestlandEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald1 309745 500 kr597 600 kr704 800 kr676 100 kr−11,6 %
Einebuande569429 100 kr348 900 kr401 500 kr397 500 kr−12,2 %
Par utan barn269945 600 kr765 000 kr858 500 kr860 000 kr−11,0 %
Par med barn 0-17 år2471 486 300 kr1 123 000 kr1 160 500 kr1 141 700 kr−1,6 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år35668 400 kr557 200 kr573 600 kr568 200 kr−1,9 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

605 300 kr

Landet: 1 000 800 kr (−39,5 %)

Gjeld, median

83 900 kr

Landet: 415 800 kr (−79,8 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

2 350 700 kr

Landet: 1 792 100 kr (+31,2 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

458 400 kr

Landet: 378 800 kr (+21,0 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,11 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 053 222 kr

Bruttoformue per hushald

4 090 218 kr

Bankinnskot per hushald

797 616 kr

Bruttoinntekt per hushald

948 996 kr

1,74 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,74 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,6M1,2M1,8M2,4MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

8 351 kr

Vestland 11 871 kr · Landet 12 828 kr

14 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−4 558 kr

Utbetalinga er 64,7 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+51 kr

100,6 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

50

Del av befolkninga

1,7 %

Barn i familiar med sosialhjelp

34

Gjennomsnittleg stønadstid

4,4 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

15

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

7,1 md

Samla stønadssum

1 846 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Vestland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

79,6

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−28 %−24 %−20 %−16 %−12 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

150 480 kr/år174 537 kr/år−13,8 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

14 575 kr/år18 029 kr/år−19,2 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 110 kr/mnd1 425 kr/mnd−22,1 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 25,2 % · leige 2-roms 17,4 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 597 600 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

150 480 kr

+3,9 % frå 2024 (144 773 kr)

Snitt Vestland

174 081 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader57 316 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi19 631 kr
  • Kommunale avgifter16 421 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt4 078 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Vestland
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

25,2 %

150 480 kr av 597 600 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

17,4 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald597 600 kr25,2 %17,4 %
Einebuande348 900 kr43,1 %29,8 %
Par utan barn765 000 kr19,7 %13,6 %
Par med barn 0-17 år1 123 000 kr13,4 %9,3 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år557 200 kr27,0 %18,7 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 25,2 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 2 882.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

14 575 kr

+6,9 % frå 2025

Snitt Vestland 2026

16 944 kr

Kommunen ligger 14,0 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 19,2 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Vestland
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 8833 8834 5694 3634 5023 880
Avløp4 0704 1555 1514 6314 6235 681
Avfall3 4303 4303 2303 6363 8404 512
Feiing og tilsyn552560560671671502
Sum årsgebyr11 93512 02813 51013 30113 63614 575
Septiktømming (årsgebyr)1 4001 4401 4853 1611 6001 780
Vatn per m³14,114,117,415,11512,8
Avløp per m³16,416,72016,416,219,8
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)10 00010 00010 00014 00014 00014 000
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)10 00010 00010 00014 00014 00014 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno