Kommune- og fylkesendringar
- Slått saman i 2020: Stad vart danna av Selje og Eid. Tal frå før 2020 gjeld dei gamle kommunane kvar for seg, og er difor haldne utanfor historikken.
- Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Sogn og Fjordane til Vestland. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2020 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti
Senterpartiet
Arbeiderpartiet
Ordførar
Sigurd Erlend Reksnes (Sp)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 1 369 684 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 33,1 % | 31,7 % | 29,9 % | +1,4 |
| Inntekts- og formuesskatt | 25,9 % | 27,4 % | 36,0 % | −1,5 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 21,8 % | 14,1 % | 12,3 % | +7,7 |
| Sals- og leigeinntekter | 9,6 % | 11,3 % | 12,0 % | −1,7 |
| Brukarbetalingar | 4,0 % | 2,9 % | 2,5 % | +1,1 |
| Andre overføringar frå staten | 3,5 % | 5,2 % | 4,3 % | −1,8 |
| Eigedomsskatt | 2,0 % | 5,1 % | 2,7 % | −3,1 |
| Andre skatteinntekter | 0,1 % | 2,2 % | 0,4 % | −2,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Overføringar og tilskot frå andre
- Sals- og leigeinntekter
- Brukarbetalingar
- Andre overføringar frå staten
- Eigedomsskatt
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 911 024 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 39,6 % | 36,7 % | 34,9 % | +3,0 |
| Grunnskule | 19,8 % | 19,9 % | 19,9 % | −0,1 |
| Barnehage | 12,6 % | 10,8 % | 12,9 % | +1,7 |
| Eigedomsforvaltning | 6,8 % | 7,6 % | 8,0 % | −0,8 |
| Administrasjon | 5,7 % | 7,4 % | 5,7 % | −1,7 |
| Sosialsektoren | 3,9 % | 3,8 % | 6,0 % | +0,1 |
| Kultur | 2,5 % | 3,0 % | 3,6 % | −0,5 |
| Samferdsel | 2,4 % | 2,0 % | 1,4 % | +0,4 |
| Barnevern | 2,0 % | 2,6 % | 3,4 % | −0,6 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,2 % | 1,5 % | 1,3 % | −0,3 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,0 % | 1,7 % | 1,2 % | −0,6 |
| Kyrkje | 0,9 % | 1,1 % | 0,8 % | −0,2 |
| Politisk styring | 0,9 % | 1,1 % | 0,6 % | −0,3 |
| Kommunale bustader | 0,8 % | 0,5 % | 0,5 % | +0,3 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Administrasjon
- Sosialsektoren
- Kultur
- Samferdsel
- Barnevern
- Plan, byggesak og miljø
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Politisk styring
- Kommunale bustader
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 52 057 | 53 590 | 51 311 | 59 370 | 64 174 | 65 327 | 6,8 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −2 394 | −167 | 1 145 | −4 932 | −5 425 | −8 984 | — |
| Grunnskule | 145 602 | 153 354 | 159 984 | 175 761 | 186 948 | 190 746 | 19,8 % |
| Helse og omsorg | 247 741 | 296 297 | 296 551 | 341 620 | 355 886 | 381 013 | 39,6 % |
| Samferdsel | 18 738 | 20 909 | 22 342 | 26 173 | 28 335 | 22 837 | 2,4 % |
| Barnehage | 80 106 | 82 665 | 93 245 | 103 243 | 111 337 | 120 736 | 12,6 % |
| Kultur | 21 489 | 21 120 | 21 215 | 24 275 | 23 816 | 23 955 | 2,5 % |
| Kommunale bustader | −27 | 3 285 | 5 914 | 5 444 | 6 343 | 7 642 | 0,8 % |
| Næringsforvaltning | 1 041 | 2 097 | −1 568 | 1 653 | −1 183 | −2 061 | — |
| Administrasjon | 52 165 | 52 361 | 49 805 | 48 995 | 53 439 | 54 832 | 5,7 % |
| Plan, byggesak og miljø | 7 806 | 9 437 | 10 968 | 13 699 | 15 905 | 11 350 | 1,2 % |
| Sosialsektoren | 21 427 | 24 580 | 30 621 | 43 973 | 39 483 | 37 347 | 3,9 % |
| Brann- og ulykkesvern | 7 561 | 8 066 | 8 358 | 10 266 | 9 756 | 10 019 | 1,0 % |
| Kyrkje | 8 799 | 8 105 | 8 317 | 8 569 | 8 238 | 8 572 | 0,9 % |
| Barnevern | 13 856 | 13 153 | 14 430 | 16 955 | 18 000 | 18 860 | 2,0 % |
| Fellesutgifter | −6 964 | −33 663 | −28 272 | −68 568 | −26 929 | −39 469 | — |
| Politisk styring | 6 756 | 6 032 | 6 178 | 7 782 | 8 097 | 8 302 | 0,9 % |
| Sum netto driftsutgifter | 675 759 | 721 221 | 750 544 | 814 278 | 896 220 | 911 024 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 72 570 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 29,8 % | 13,8 % | 23,2 % | +16,0 |
| Eigedomsforvaltning | 15,9 % | 23,8 % | 25,4 % | −7,9 |
| Kommunale bustader | 15,5 % | 5,9 % | 7,5 % | +9,6 |
| Samferdsel | 10,1 % | 14,2 % | 8,1 % | −4,0 |
| Kultur | 6,9 % | 5,8 % | 6,1 % | +1,1 |
| Næringsforvaltning | 6,3 % | 1,5 % | 1,5 % | +4,8 |
| Grunnskule | 4,9 % | 10,2 % | 11,9 % | −5,3 |
| Barnehage | 3,6 % | 3,0 % | 2,7 % | +0,6 |
| Brann- og ulykkesvern | 2,7 % | 4,5 % | 1,6 % | −1,8 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,6 % | 2,3 % | 1,9 % | −0,7 |
| Administrasjon | 1,3 % | 4,6 % | 2,3 % | −3,2 |
| Helse og omsorg | 1,3 % | 8,6 % | 6,7 % | −7,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Eigedomsforvaltning
- Kommunale bustader
- Samferdsel
- Kultur
- Næringsforvaltning
- Grunnskule
- Barnehage
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Administrasjon
- Helse og omsorg
- Sosialsektoren
- Kyrkje
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 28 021 | 6 942 | 13 068 | 26 873 | 40 309 | 11 529 | 15,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 19 314 | 20 485 | 18 319 | 7 614 | 29 670 | 21 661 | 29,8 % |
| Grunnskule | 6 844 | 4 791 | 11 138 | 7 934 | 4 990 | 3 587 | 4,9 % |
| Helse og omsorg | 380 | 1 294 | 25 763 | 31 313 | 1 505 | 959 | 1,3 % |
| Samferdsel | 8 457 | 8 608 | 12 580 | 11 513 | 10 562 | 7 348 | 10,1 % |
| Barnehage | 8 352 | 577 | 2 702 | 14 429 | 28 990 | 2 614 | 3,6 % |
| Kultur | 12 014 | 1 845 | 318 | 1 596 | 7 319 | 5 020 | 6,9 % |
| Kommunale bustader | 97 717 | 54 837 | 21 804 | 4 601 | 20 004 | 11 228 | 15,5 % |
| Næringsforvaltning | 1 780 | 2 731 | 13 375 | 2 344 | 1 641 | 4 567 | 6,3 % |
| Administrasjon | 5 094 | 3 394 | 2 362 | 5 347 | 2 791 | 978 | 1,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1 053 | 6 297 | 2 245 | 4 225 | 2 443 | 1 127 | 1,6 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 6 692 | 3 159 | 19 264 | 13 517 | 939 | 1 952 | 2,7 % |
| Kyrkje | 1 198 | 0 | 2 527 | 2 000 | 3 000 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 175 | 1 074 | 31 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 197 091 | 116 034 | 145 496 | 133 306 | 154 163 | 72 570 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
431 mill. kr
430 993 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
31,5 %
23,4 % i 2020
Fylke: 23,7 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
3,63
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,70 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+205 mill. kr
+91 %
Utan premieavvik 2025
339 mill. kr
24,7 % av driftsinntektene
Fylke: 15,6 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
595 mill. kr
minus 164 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (43 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
92 mill. kr
av ein arbeidskapital på 431 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
21,5 %
2020: 23,0 %
Fylke og land 2025
56,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−39,5 pp
−1,5 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (42 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
12,7 %
2020: 12,4 %
Disposisjonsfond 2025
174 mill. kr
174 454 tusen kr
Fylke og land 2025
12,2 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+0,3 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (43 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
296 mill. kr
296 309 tusen kr
Andel av driftsinntektene
21,6 %
2020: 25,0 %
Fylke og land 2025
19,2 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
59 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 174 454 | 58,9 % |
| Bundne driftsfond | 33 362 | 11,3 % |
| Ubunde investeringsfond | 88 121 | 29,7 % |
| Bundne investeringsfond | 372 | 0,1 % |
| Sum fond | 296 309 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
61 mill. kr
6 304 kr per innbyggjar
18 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,29 %
av 1 419 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,35 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
34 mill. kr
etter 17 mill. kr i renteinntekter og 10 mill. kr i utbytte
2,42 % av lånegjelda
Avdrag på lån
53 mill. kr
3,73 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 26,8 år
Renter og avdrag i alt
114 mill. kr
11 790 kr per innbyggjar
8,53 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (1 419 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
14 mill. kr
1 470 kr per innbyggjar · 1,06 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
28 mill. kr
2 940 kr per innbyggjar · 2,13 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
43 mill. kr
4 409 kr per innbyggjar · 3,19 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 111 344 kr i 2020 til 146 979 kr i 2025 – ein vekst på 32,0 % (35 635 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
146 979 kr
1 419 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
156 563 kr
1 512 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
9 584 kr
6,5 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,29 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 1 419 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
61 mill. kr
Med 5,3 %
75 mill. kr
Endring per innbyggjar
+1 486 kr
Del av driftsinntektene
+1,08 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 14 mill. kr meir i året enn i dag – 1 486 kr per innbyggjar, eller om lag 17 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 30 av 43 i fylket (høgast: Stord 5,77 % · lågast: Askøy 2,91 % · median 4,43 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 17 av 43 i fylket (høgast: Solund 257 189 kr · lågast: Fedje 81 848 kr · median 140 120 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 16 av 43 i fylket (høgast: Solund 257 189 kr · lågast: Fedje 81 848 kr · median 140 120 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 20 av 43 i fylket (høgast: Solund 23 839 kr · lågast: Fedje 6 942 kr · median 11 128 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Vestland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,68 % til 4,29 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 18 mill. kr til 61 mill. kr i året – ein endring på 43 mill. kr, eller 4 430 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
59 452 m²
+ 2 205 m² leigd = 61 657 m² i alt
Areal per innbyggjar
6,39 m²
9 655 innbyggjarar
Fylket: 4,79 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
45 kr
3 mill. kr i alt
Fylket: 119 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 128–250 kr per m² i året
Anslått etterslep 2020–2025
36–74 mill. kr
3 723–7 710 kr per innbyggjar
583–1 207 kr per m²
Driftsutgifter per m²
583 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
156 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
109 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
7,7 %
netto til eigedomsforvaltning
469 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 24 av 38 i fylket (høgast: Modalen 19,77 m² · lågast: Bergen 3,49 m² · median 7,59 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 31 av 38 i fylket (høgast: Luster 347 kr · lågast: Sunnfjord 23 kr · median 83 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 16 av 38 i fylket (høgast: Modalen 26 867 kr · lågast: Luster 0 kr · median 5 515 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Vestland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 36 mill. kr og 74 mill. kr – det vil seie 583–1 207 kr per kvadratmeter eller 3 723–7 710 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Stad, 2020–2025.
2024 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 11,3 % frå 2023 til 2024
Frå 424 mill. kr til 376 mill. kr – ein nedgang på 6,2 prosentpoeng av driftsinntektene (35,8 % → 29,6 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Markert fallFonda fall 8,9 % frå 2023 til 2024
Frå 308 mill. kr til 280 mill. kr – ein nedgang på 4,0 prosentpoeng av driftsinntektene (26,0 % → 22,0 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Markert fallFonda fall 1,5 % frå 2022 til 2023
Frå 312 mill. kr til 308 mill. kr – ein nedgang på 2,5 prosentpoeng av driftsinntektene (28,5 % → 26,0 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Stad rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
8. av 43
i fylket i 2025 · 3,63
Fylkessnitt: 2,7
Landssnitt: 2,82
Nr. 67 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
11. av 43
i fylket i 2025 · 31,5 %
Fylkessnitt: 23,7 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 95 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
19. av 43
i fylket i 2025 · 218,9 %
Fylkessnitt: 226,1 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 114 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
10. av 42
i fylket i 2025 · 21,5 %
Fylkessnitt: 56,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 86 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 962 242 | 921 359 | 169 070 | 2 056 034 | 148 620 | 51 872 |
| 2021 | 1 018 288 | 983 442 | 109 092 | 2 163 724 | 138 769 | 80 540 |
| 2022 | 1 097 103 | 1 054 733 | 132 644 | 2 275 221 | 149 900 | 86 334 |
| 2023 | 1 185 331 | 1 159 611 | 107 717 | 2 437 786 | 164 109 | 120 243 |
| 2024 | 1 273 423 | 1 276 601 | 113 854 | 2 603 677 | 169 581 | 108 373 |
| 2025 | 1 369 292 | 1 329 667 | 61 041 | 2 833 208 | 164 124 | 92 459 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
17,8 %
1 632 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
687
Landet 946 · Vestland 877
Fastlegeavtalar
13
2 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
101
0 opne lister · 2,96 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Stad
- Vestland
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Stad
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 34 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 213 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 141 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
12 126
i Vestland, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,8 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
6 339 personar (52 %)
Største næring
Industri
2 933 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Vestland
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Stad, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,210
2020: 0,212
Fylke og land
0,232
Landet: 0,248
P90/P10
2,500
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
9,4 %
166 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
27,9 %
i dei tre lågaste gruppene · 31,5 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 8,4 % | −1,6 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 9,3 % | −0,7 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,5 % | −0,5 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 11,3 % | +1,3 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 11,2 % | +1,2 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,9 % | +0,9 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2018-2020 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landet
Barnefattigdom i Vestland 2022-2024
Flest: Solund (23,5 %) · Færrast: Årdal (3,8 %) · Stad er nr. 11 av 41 (fylkessnitt 8,9 % · 9 865 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Vestland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,350).
Stad brukar
34 353 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
40 691 kr
barnefattigdom 8,9 %
Brukar mest
Modalen
62 844 kr · 16,4 % fattigdom
Brukar minst
Bergen
32 712 kr · 9,3 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Solund | 23,5 % | 12 160 kr | 29 942 kr | 1 028 kr | 43 130 kr |
| Modalen | 16,4 % | 19 791 kr | 40 574 kr | 2 479 kr | 62 844 kr |
| Fedje | 16,3 % | 12 221 kr | 33 412 kr | 2 667 kr | 48 300 kr |
| Ulvik | 13,0 % | 12 369 kr | 31 638 kr | 706 kr | 44 713 kr |
| Høyanger | 12,0 % | 11 052 kr | 22 975 kr | 3 024 kr | 37 051 kr |
| Gloppen | 11,7 % | 13 807 kr | 21 675 kr | 2 391 kr | 37 873 kr |
| Askvoll | 11,2 % | 12 148 kr | 27 665 kr | 4 543 kr | 44 356 kr |
| Ullensvang | 10,9 % | 14 555 kr | 27 736 kr | 4 482 kr | 46 773 kr |
| Vaksdal | 10,9 % | 11 656 kr | 25 023 kr | 2 356 kr | 39 035 kr |
| Kinn | 9,7 % | 12 119 kr | 23 050 kr | 3 661 kr | 38 830 kr |
| Stad | 9,4 % | 12 556 kr | 19 836 kr | 1 961 kr | 34 353 kr |
| Bergen | 9,3 % | 12 152 kr | 17 010 kr | 3 550 kr | 32 712 kr |
| Lærdal | 8,9 % | 14 018 kr | 23 843 kr | 3 021 kr | 40 882 kr |
| Fitjar | 8,8 % | 11 289 kr | 24 513 kr | 2 186 kr | 37 988 kr |
| Kvam | 8,7 % | 14 803 kr | 24 549 kr | 3 056 kr | 42 408 kr |
| Stryn | 8,7 % | 11 601 kr | 22 706 kr | 2 476 kr | 36 783 kr |
| Alver | 8,5 % | 12 849 kr | 22 756 kr | 3 628 kr | 39 233 kr |
| Sogndal | 8,5 % | 14 336 kr | 22 062 kr | 1 703 kr | 38 101 kr |
| Aurland | 8,3 % | 13 956 kr | 21 753 kr | 1 445 kr | 37 154 kr |
| Stord | 8,2 % | 11 727 kr | 21 413 kr | 3 013 kr | 36 153 kr |
| Austrheim | 8,0 % | 12 981 kr | 22 571 kr | 3 475 kr | 39 027 kr |
| Voss | 7,8 % | 12 669 kr | 22 620 kr | 5 405 kr | 40 694 kr |
| Fjaler | 7,8 % | 14 932 kr | 26 020 kr | 5 185 kr | 46 137 kr |
| Osterøy | 7,7 % | 12 129 kr | 17 755 kr | 3 429 kr | 33 313 kr |
| Sunnfjord | 7,7 % | 14 470 kr | 22 609 kr | 3 275 kr | 40 354 kr |
| Bremanger | 7,7 % | 11 779 kr | 29 524 kr | 3 904 kr | 45 207 kr |
| Tysnes | 7,6 % | 13 288 kr | 22 964 kr | 4 106 kr | 40 358 kr |
| Øygarden | 7,5 % | 13 077 kr | 20 769 kr | 4 615 kr | 38 461 kr |
| Bømlo | 7,1 % | 12 637 kr | 22 402 kr | 3 381 kr | 38 420 kr |
| Sveio | 7,0 % | 11 614 kr | 23 662 kr | 3 042 kr | 38 318 kr |
| Bjørnafjorden | 7,0 % | 12 531 kr | 20 185 kr | 2 654 kr | 35 370 kr |
| Vik | 6,7 % | 11 581 kr | 22 976 kr | 5 596 kr | 40 153 kr |
| Kvinnherad | 6,6 % | 12 857 kr | 23 427 kr | 2 186 kr | 38 470 kr |
| Askøy | 6,6 % | 13 248 kr | 22 374 kr | 4 204 kr | 39 826 kr |
| Luster | 6,6 % | 15 504 kr | 27 332 kr | 1 697 kr | 44 533 kr |
| Gulen | 6,0 % | 16 153 kr | 29 309 kr | 1 648 kr | 47 110 kr |
| Austevoll | 5,8 % | 13 913 kr | 26 879 kr | 1 187 kr | 41 979 kr |
| Etne | 5,6 % | 12 319 kr | 22 282 kr | 2 661 kr | 37 262 kr |
| Samnanger | 5,1 % | 12 305 kr | 21 439 kr | 1 826 kr | 35 570 kr |
| Masfjorden | 4,9 % | 14 894 kr | 35 625 kr | 2 510 kr | 53 029 kr |
| Årdal | 3,8 % | 11 051 kr | 21 822 kr | 3 182 kr | 36 055 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Vestland 2024
Jamnast: Askøy (0,193) · Skeivast: Austevoll (0,280) · Stad er nr. 18 av 44 (fylkessnitt 0,219)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2020–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 1,0 prosentpoeng sidan 2020, mens dei høgaste tre har krympa 0,4 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Stad i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Stad blant dei 60 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
206. av 344
9,4 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
289. av 344
165 918 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
216. av 344
34 353 kr · på barn og unge
Gini 2024
271. av 358
0,210 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Stad: nr. 206 av 344 med 9,4 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 9 610 innbyggjarar
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
79,6 % i arbeid
0,8 % registrerte arbeidslause · 9,5 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 79,6 % | 78,9 % | 76,7 % | +0,7 |
| Registrerte arbeidslause | 0,8 % | 1,2 % | 1,4 % | −0,4 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,2 % | 1,2 % | 1,3 % | 0,0 |
| Under utdanning | 2,8 % | 3,1 % | 3,1 % | −0,3 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 9,5 % | 9,0 % | 10,3 % | +0,5 |
| AFP / alderspensjon | 1,4 % | 1,4 % | 1,3 % | 0,0 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,6 % | 5,2 % | 5,8 % | −0,6 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Vestland
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
67,4 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Vestland 72,1 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 67,4 % | 72,1 % | 72,1 % | −4,7 |
| 80–99 % | 7,6 % | 5,5 % | 5,4 % | +2,1 |
| 60–79 % | 5,4 % | 4,0 % | 4,2 % | +1,4 |
| 40–59 % | 6,5 % | 5,7 % | 6,0 % | +0,8 |
| 20–39 % | 5,7 % | 6,0 % | 5,7 % | −0,3 |
| 0–19 % | 7,4 % | 6,6 % | 6,6 % | +0,8 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
4 356
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
4 907
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
88,8 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 86,1 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
3 584
73,0 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
1 323
personar · 27 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 32,8 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
772
personar · 17,7 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 22,1 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−551
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (43 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 1 224 til 1 323 personar (25,5 % → 27,0 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 69 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (1 323 utpendlarar)
- Kinn348 (26,3 %)
- Gloppen131 (9,9 %)
- Stryn125 (9,4 %)
- Bergen123 (9,3 %)
- Oslo - Oslove74 (5,6 %)
- Volda57 (4,3 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (772 innpendlarar)
- Kinn164 (21,2 %)
- Gloppen124 (16,1 %)
- Stryn120 (15,5 %)
- Volda105 (13,6 %)
- Vanylven54 (7,0 %)
- Bremanger41 (5,3 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (1 196 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +96 arbeidsplassar (+2,3 %) sidan 2020.
| Næring | 2020 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 1 139 | 1 196 | +57 | +5,0 % |
| Bygg og anlegg | 432 | 475 | +43 | +10,0 % |
| Overnatting og servering | 82 | 107 | +25 | +30,5 % |
| Varehandel | 435 | 457 | +22 | +5,1 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 197 | 213 | +16 | +8,1 % |
| Bergverk og utvinning | 28 | 41 | +13 | +46,4 % |
| Personleg tenesteyting | 111 | 122 | +11 | +9,9 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 78 | 88 | +10 | +12,8 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 23 | 31 | +8 | +34,8 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 163 | 170 | +7 | +4,3 % |
| Finans og forsikring | 18 | 24 | +6 | +33,3 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 13 | 17 | +4 | +30,8 % |
| Undervisning | 372 | 366 | −6 | −1,6 % |
| Transport og lagring | 225 | 217 | −8 | −3,6 % |
| Industri | 542 | 489 | −53 | −9,8 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 380 | 321 | −59 | −15,5 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Industri
- Bygg og anlegg
- Varehandel
- Undervisning
- Jordbruk, skogbruk og fiske
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Vestland | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 4 210 | 891 400 kr | 707 800 kr | 704 800 kr | 676 100 kr | +4,7 % |
| Einebuande | 1 613 | 489 200 kr | 390 200 kr | 401 500 kr | 397 500 kr | −1,8 % |
| Par utan barn | 1 048 | 1 042 900 kr | 821 400 kr | 858 500 kr | 860 000 kr | −4,5 % |
| Par med barn 0-17 år | 783 | 1 459 000 kr | 1 117 300 kr | 1 160 500 kr | 1 141 700 kr | −2,1 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 161 | 697 600 kr | 557 300 kr | 573 600 kr | 568 200 kr | −1,9 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
687 800 kr
Landet: 1 000 800 kr (−31,3 %)
Gjeld, median
189 400 kr
Landet: 415 800 kr (−54,4 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 449 800 kr
Landet: 1 792 100 kr (−19,1 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
429 100 kr
Landet: 378 800 kr (+13,3 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,18 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 258 674 kr
Bruttoformue per hushald
2 653 134 kr
Bankinnskot per hushald
785 253 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 066 890 kr
1,83 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,83 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
11 685 kr
Vestland 11 871 kr · Landet 12 828 kr
175 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−1 224 kr
Utbetalinga er 90,5 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+3 385 kr
140,8 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Sosialhjelpstilfelle
227
Del av befolkninga
2,4 %
Barn i familiar med sosialhjelp
152
Gjennomsnittleg stønadstid
4,6 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
77
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,3 md
Samla stønadssum
12 199 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Vestland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
86,5
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 166 736 kr/år | 174 537 kr/år | −4,5 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 19 280 kr/år | 18 029 kr/år | +6,9 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 997 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −30,0 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 23,6 % · leige 2-roms 14,7 %
166 736 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
19 280 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 707 800 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
166 736 kr
+4,6 % frå 2024 (159 385 kr)
Snitt Vestland
174 081 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader67 706 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi19 631 kr
- Kommunale avgifter21 744 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt4 620 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
23,6 %
166 736 kr av 707 800 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
14,7 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 707 800 kr | 23,6 % | 14,7 % |
| Einebuande | 390 200 kr | 42,7 % | 26,6 % |
| Par utan barn | 821 400 kr | 20,3 % | 12,7 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 117 300 kr | 14,9 % | 9,3 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 557 300 kr | 29,9 % | 18,6 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 9 622.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
19 280 kr
+7,0 % frå 2025
Snitt Vestland 2026
16 944 kr
Kommunen ligger 13,8 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 6,9 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Vestland
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 4 280 | 4 280 | 6 208 | 6 396 | 7 197 | 7 505 |
| Avløp | 4 254 | 4 254 | 5 317 | 5 735 | 6 371 | 7 186 |
| Avfall | 3 375 | 3 477 | 3 685 | 3 870 | 4 015 | 4 145 |
| Feiing og tilsyn | 576 | 706 | 818 | 853 | 444 | 444 |
| Sum årsgebyr | 12 485 | 12 717 | 16 028 | 16 854 | 18 027 | 19 280 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 660 | 1 310 | 1 461 | 1 635 | 1 668 | 1 722 |
| Målarleige | 160 | 160 | 160 | 165 | 186 | 203 |
| Vatn per m³ | 11,2 | 11,2 | 16,3 | 16,7 | 19 | 19,8 |
| Avløp per m³ | 16,1 | 16,1 | 20,1 | 21,6 | 23,6 | 25,9 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno