Trondheim - Tråante

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2018: Trondheim - Tråante gjekk frå kode 1601 til 5001. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Slått saman i 2020: Trondheim vart danna av Trondheim og Klæbu. Tal frå før 2020 gjeld dei gamle kommunane kvar for seg, og er difor haldne utanfor historikken.
  • Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Sør-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2020 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Høyre
VenstreVenstre
Miljøpartiet De Grønne
Kristelig FolkepartiKristelig Folkeparti
SenterpartietSenterpartiet
PensjonistpartietPensjonistpartiet
FremskrittspartietFremskrittspartiet

Ordførar

Kent Ranum (H)

Kommunenummer

5001

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

22 255 593

tusen kr

Utgifter

21 334 240

tusen kr

Driftsmargin

4,14%

Investeringar

2 197 466

tusen kr

Eigedelar

83 280 138

tusen kr

Total gjeld

51 407 415

tusen kr

(Lån: 48 571 571 + Gjeld: 2 835 844)

Gjeldsandel

61,73%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

3,37 ‰

Bustadsats

2,65 ‰

Bunnfradrag

650 000 kr

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

6 008 kr

Totale inntekter

917 391

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250M6M12M18M24MSamanslåing 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M25M50M75M100M0%20%40%60%80%Samanslåing 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 17 102 663 tusen kr

TenesteområdeKommuneStorbyaneLandetAvvik storbyane
Helse og omsorg32,0 %31,6 %34,9 %+0,4
Grunnskule19,4 %19,3 %19,9 %+0,1
Barnehage14,3 %14,0 %12,9 %+0,3
Eigedomsforvaltning7,5 %8,4 %8,0 %−0,9
Sosialsektoren6,6 %7,5 %6,0 %−0,9
Administrasjon5,8 %5,4 %5,7 %+0,4
Kultur4,5 %4,8 %3,6 %−0,3
Barnevern3,7 %3,6 %3,4 %+0,1
Plan, byggesak og miljø1,7 %1,5 %1,3 %+0,2
Brann- og ulykkesvern1,2 %1,0 %1,2 %+0,2
Kommunale bustader0,9 %0,8 %0,5 %+0,1
Kyrkje0,8 %0,7 %0,8 %+0,1
Samferdsel0,7 %0,6 %1,4 %+0,1
Politisk styring0,6 %0,5 %0,6 %+0,1
Næringsforvaltning0,3 %0,2 %0,0 %+0,0

Storbyane = gjennomsnittleg andel for 4 storbyar. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Administrasjon
  • Kultur
  • Barnevern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kommunale bustader
  • Kyrkje
  • Samferdsel
  • Politisk styring
  • Næringsforvaltning
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
20202021202220232024202504,5M9M13,5M18MSamanslåing 2020

Kommunen mot storbysnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt storbyane
0 %9 %18 %27 %36 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningSosialsektorenAdministrasjonKulturBarnevernPlan, byggesak og miljøBrann- og ulykkesvernKommunale bustaderKyrkjeSamferdselPolitisk styringNæringsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)Fellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning1 018 7321 104 4131 117 3191 208 1671 321 4631 338 7017,5 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−106 689−98 524−74 141−79 080−245 293−220 499—
Grunnskule2 549 1632 705 3622 903 1713 345 9843 296 3513 475 72119,4 %
Helse og omsorg3 931 0584 617 2464 943 5075 539 3935 580 0615 743 18232,0 %
Samferdsel110 647174 594165 968200 212156 625129 1500,7 %
Barnehage1 933 8402 036 1442 069 8212 251 2012 345 8692 555 68614,3 %
Kultur533 498571 004620 324660 581697 237802 6584,5 %
Kommunale bustader90 065127 959160 961238 990167 586167 2130,9 %
Næringsforvaltning27 354−16 72382 2125 84021 68148 3090,3 %
Administrasjon668 492732 978784 549847 186899 6941 046 5135,8 %
Plan, byggesak og miljø154 828179 947239 048265 884261 089308 5071,7 %
Sosialsektoren768 398786 814823 3651 038 4611 162 9001 183 8726,6 %
Brann- og ulykkesvern159 647180 771193 642214 222202 670208 0241,2 %
Kyrkje133 006120 597122 713130 943139 062146 4230,8 %
Barnevern435 930447 259544 957656 599654 225671 7383,7 %
Fellesutgifter108 778−408 221−377 062−1 044 126−484 521−605 937—
Politisk styring52 16365 19862 51988 59078 236103 4020,6 %
Sum netto driftsutgifter12 568 91013 326 81814 382 87315 569 04716 254 93517 102 663100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 2 840 218 tusen kr

TenesteområdeKommuneStorbyaneLandetAvvik storbyane
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)25,3 %22,6 %23,2 %+2,7
Eigedomsforvaltning22,6 %25,8 %25,4 %−3,2
Samferdsel14,2 %9,5 %8,1 %+4,7
Grunnskule12,3 %10,4 %11,9 %+1,9
Helse og omsorg6,2 %6,6 %6,7 %−0,4
Kommunale bustader5,6 %6,6 %7,5 %−1,0
Kyrkje3,3 %2,1 %0,9 %+1,2
Barnehage3,0 %2,6 %2,7 %+0,4
Kultur2,2 %6,4 %6,1 %−4,2
Plan, byggesak og miljø2,0 %2,4 %1,9 %−0,4
Administrasjon1,5 %2,4 %2,3 %−1,0
Brann- og ulykkesvern0,8 %0,6 %1,6 %+0,2
Barnevern0,4 %0,1 %0,1 %+0,3
Sosialsektoren0,2 %0,1 %0,2 %+0,1
Næringsforvaltning0,2 %1,7 %1,5 %−1,5

Storbyane = gjennomsnittleg andel for 4 storbyar. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Eigedomsforvaltning
  • Samferdsel
  • Grunnskule
  • Helse og omsorg
  • Kommunale bustader
  • Kyrkje
  • Barnehage
  • Kultur
  • Plan, byggesak og miljø
  • Administrasjon
  • Brann- og ulykkesvern
  • Barnevern
  • Sosialsektoren
  • Næringsforvaltning
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
20202021202220232024202501,5M3M4,5M6MSamanslåing 2020

Kommunen mot storbysnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt storbyane
0 %7 %14 %21 %28 %EigedomsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)SamferdselGrunnskuleHelse og omsorgKommunale bustaderKulturBarnehageKyrkjePlan, byggesak og miljøAdministrasjonNæringsforvaltningBrann- og ulykkesvernBarnevernSosialsektorenFellesutgifterPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning1 203 6371 056 1731 312 7381 288 993969 701642 75222,6 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)605 324503 072353 044500 994650 058718 66125,3 %
Grunnskule504 327439 842417 732456 366355 086349 88212,3 %
Helse og omsorg553 746321 654441 786691 248458 211177 0916,2 %
Samferdsel375 410428 977246 099468 908486 176404 14514,2 %
Barnehage100 64876 70467 792116 31470 84285 5343,0 %
Kultur167 112348 054508 696480 213218 23863 4762,2 %
Kommunale bustader231 123135 351220 448282 877255 762159 2285,6 %
Næringsforvaltning45 56838 93337 65578 03733 0485 1050,2 %
Administrasjon54 82955 11540 442125 25870 60642 0011,5 %
Plan, byggesak og miljø115 59388 973108 74281 135152 97957 6582,0 %
Sosialsektoren2 40316 88043 49663 80435 7405 7450,2 %
Brann- og ulykkesvern19 81115 08414 58824 8076 33823 9970,8 %
Kyrkje60 52682 84825 82171 29779 86393 1413,3 %
Barnevern17 27041 58243 52433 92818 17011 8020,4 %
Fellesutgifter05191211000—
Politisk styring2 81000000—
Sum investeringsutgifter4 060 1373 649 2933 883 5154 764 2893 860 8182 840 218100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

11 802 mill. kr

11 802 134 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

53,0 %

50,4 % i 2020

Storbyane: 23,4 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

5,16

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Storbyane: 2,62 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+3 328 mill. kr

+39 %

Utan premieavvik 2025

9 045 mill. kr

40,6 % av driftsinntektene

Storbyane: 13,3 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

14 638 mill. kr

minus 2 836 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.4 000 mill.8 000 mill.12 000 mill.16 000 mill.Kraftig fallKraftig fallSamanslåing 2020

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot storby- og landssnitt

  • Kommunen
  • Snitt for storbyane
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %15,0 %30,0 %45,0 %60,0 %Samanslåing 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot storby- og landssnitt

  • Kommunen
  • Snitt for storbyane
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,002,004,006,008,00Samanslåing 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot storby- og landssnitt

  • Kommunen
  • Snitt for storbyane
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %15,0 %30,0 %45,0 %60,0 %Samanslåing 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (4 kommunar i storbygruppa, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot storby- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

2 757 mill. kr

av ein arbeidskapital på 11 802 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

23,4 %

2020: 14,9 %

Storbyane og land 2025

66,5 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−37,6 pp

+8,5 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Snitt for storbyane
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %Samanslåing 2020

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (4 kommunar i storbygruppa, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

20,5 %

2020: 10,9 %

Disposisjonsfond 2025

4 569 mill. kr

4 569 370 tusen kr

Storbyane og land 2025

12,8 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+9,6 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Snitt for storbyane
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %6 %12 %18 %24 %Samanslåing 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (4 kommunar i storbygruppa, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

11 385 mill. kr

11 384 825 tusen kr

Andel av driftsinntektene

51,2 %

2020: 50,5 %

Storbyane og land 2025

22,9 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

40 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.3 000 mill.6 000 mill.9 000 mill.12 000 mill.Kraftig fallSamanslåing 2020

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot storby- og landssnitt

  • Kommunen
  • Snitt for storbyane
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %15 %30 %45 %60 %Samanslåing 2020
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond4 569 37040,1 %
Bundne driftsfond476 1874,2 %
Ubunde investeringsfond6 004 89752,7 %
Bundne investeringsfond334 3712,9 %
Sum fond11 384 825100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

1 036 mill. kr

4 785 kr per innbyggjar

385 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,13 %

av 25 070 mill. kr i lånegjeld

Storbyane: 3,98 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

412 mill. kr

etter 594 mill. kr i renteinntekter og 30 mill. kr i utbytte

1,64 % av lånegjelda

Avdrag på lån

825 mill. kr

3,29 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 30,4 år

Renter og avdrag i alt

1 861 mill. kr

8 596 kr per innbyggjar

8,46 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (25 070 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

251 mill. kr

1 158 kr per innbyggjar · 1,14 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

501 mill. kr

2 316 kr per innbyggjar · 2,28 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

752 mill. kr

3 474 kr per innbyggjar · 3,42 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 95 445 kr i 2020 til 115 789 kr i 2025 – ein vekst på 21,3 % (20 344 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

115 789 kr

25 070 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

115 789 kr

25 070 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Samanslåing 20202020202120222023202420250k35k70k105k140k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,13 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 25 070 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

1 036 mill. kr

Med 5,3 %

1 329 mill. kr

Endring per innbyggjar

+1 351 kr

Del av driftsinntektene

+1,33 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 293 mill. kr meir i året enn i dag – 1 351 kr per innbyggjar, eller om lag 344 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 3 av 4 i storbygruppa (høgast: Stavanger 4,38 % · lågast: Oslo - Oslove 3,55 % · median 4,13 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 1 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 115 789 kr · lågast: Oslo - Oslove 69 416 kr · median 95 225 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 2 av 4 i storbygruppa (høgast: Oslo - Oslove 142 600 kr · lågast: Stavanger 95 673 kr · median 108 174 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 1 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 8 596 kr · lågast: Oslo - Oslove 5 273 kr · median 7 293 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Samanslåing 20202020202120222023202420250 mill.500 mill.1 000mill.1 500mill.2 000mill.0 %2 %4 %6 %7 %

Rentesatsen mot storbyane og landet

  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
  • Snitt for storbyane
Samanslåing 20202020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,96 % til 4,13 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 385 mill. kr til 1 036 mill. kr i året – ein endring på 651 mill. kr, eller 2 910 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

866 384 m²

+ 58 925 m² leigd = 925 309 m² i alt

Areal per innbyggjar

4,27 m²

216 518 innbyggjarar

Storbyane: 3,91 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

153 kr

133 mill. kr i alt

Storbyane: 262 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 20–142 kr per m² i året

Anslått etterslep 2020–2025

9–581 mill. kr

40–2 682 kr per innbyggjar

9–627 kr per m²

Driftsutgifter per m²

651 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

182 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

88 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

8,5 %

netto til eigedomsforvaltning

470 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 2 av 4 i storbygruppa (høgast: Stavanger 5,06 m² · lågast: Bergen 3,49 m² · median 3,74 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 3 av 4 i storbygruppa (høgast: Oslo - Oslove 426 kr · lågast: Stavanger 133 kr · median 153 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 1 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 3 095 kr · lågast: Oslo - Oslove 0 kr · median 2 154 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k150k300k450k600kSkulelokaleInstitusjonslokaleBarnehagelokaleIdrettsbygg og -anleggKulturbyggAdministrasjonslokale46,7 %21,5 %10,9 %10,6 %6,2 %4,1 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
2020202120222023202420250k250k500k750k1 000k02467Samanslåing 2020

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
  • Snitt for storbyane
2020202120222023202420250100200300400Samanslåing 2020

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
202020212022202320242025−45 mill.0 mill.45 mill.90 mill.135 mill.Samanslåing 2020

Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 9 mill. kr og 581 mill. kr – det vil seie 9–627 kr per kvadratmeter eller 40–2 682 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Trondheim - Tråante, 2020–2025.

2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 0,3 % frå 2022 til 2023

Frå 9 812 mill. kr til 9 845 mill. kr – ein nedgang på 2,3 prosentpoeng av driftsinntektene (52,3 % → 50,0 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Markert fallFonda fall 0,5 % frå 2022 til 2023

Frå 9 646 mill. kr til 9 599 mill. kr – ein nedgang på 2,6 prosentpoeng av driftsinntektene (51,4 % → 48,8 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2022 · Markert fallArbeidskapitalen fall 4,5 % frå 2021 til 2022

Frå 10 277 mill. kr til 9 812 mill. kr – ein nedgang på 4,4 prosentpoeng av driftsinntektene (56,7 % → 52,3 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering blant storbyane

Kor Trondheim - Tråante rangerer blant Oslo, Bergen, Trondheim og Stavanger på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Dei fire største kommunane er så ulike resten av fylket sitt at vi samanliknar dei med kvarandre i staden.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

1. av 4

i storbygruppa i 2025 · 5,16

Snitt for storbyane: 2,62

Landssnitt: 2,82

Nr. 15 av 357 i landet

1.Trondheim - Tråante5,16
2.Stavanger2,27
3.Oslo - Oslove1,56
4.Bergen1,49

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

1. av 4

i storbygruppa i 2025 · 53 %

Snitt for storbyane: 23,4 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 23 av 357 i landet

1.Trondheim - Tråante53 %
2.Stavanger20,1 %
3.Bergen11,5 %
4.Oslo - Oslove8,9 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

4. av 4

i storbygruppa i 2025 · 231 %

Snitt for storbyane: 204,9 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 170 av 357 i landet

1.Oslo - Oslove168 %
2.Stavanger199,7 %
3.Bergen220,8 %
4.Trondheim - Tråante231 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

1. av 4

i storbygruppa i 2025 · 23,4 %

Snitt for storbyane: 66,5 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 95 av 346 i landet

1.Trondheim - Tråante23,4 %
2.Stavanger32,2 %
3.Oslo - Oslove104,2 %
4.Bergen106 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
202016 808 15616 089 9732 864 84736 555 4722 387 2721 261 750
202118 131 14617 194 0022 592 87437 466 9342 553 1071 387 101
202218 749 38318 039 1212 570 77738 935 4912 378 6421 465 536
202319 689 50919 497 2803 486 51142 325 5042 924 0102 329 022
202420 655 94020 301 8972 892 11245 739 2662 829 1822 567 384
202522 255 59321 334 2402 197 46648 571 5712 835 8442 757 281

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0,4 %

1 027 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

1 121

Landet 946 · storbyane 1 189

Fastlegeavtalar

208

2 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

100

25 opne lister · 3 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Trondheim - Tråante
  • storbyane
201820192020202120222023202420250 %1 %2 %3 %4 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Trondheim - Tråante
20182019202020212022202320242025035070010501400

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 108 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 18 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 94 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med storby- og landssnitt og plassering i storbygruppa.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med storby- og landssnitt og plassering i storbygruppa.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,8 barn

2025

Storbyane: 5,8

Landet: 5,7

Nr. 3 av 4 i storbygruppa (høgast: Bergen 5,9 · lågast: Stavanger 5,7) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

10 131

Årsverk til grunnbemanning

2 455,7

Årsverk i alt

2 831,7

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

45,6 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Storbyane
201820192020202120222023202420254567Norm 6,0Ny kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

10,5 elevar

2025

Storbyane: 9,3

Landet: 8,8

Nr. 1 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 10,5 · lågast: Stavanger 9,0) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

21 019

Lærarårsverk

2 003,2

Lærarårsverk utan lange fråvær

1 823,4

Årsverk i sektoren

3 243,3

Av dei assistentårsverk

864,5

Elevar per årsverk i sektoren

6,5

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Storbyane
201820192020202120222023202420255791113Ny kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,69 brukarar

2025

Storbyane: 1,62

Landet: 1,72

Nr. 2 av 4 i storbygruppa (høgast: Stavanger 1,92 · lågast: Bergen 1,54) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,59

Brukarar av heimetenester

6 169

Brukarar av institusjonstenester

1 787

Årsverk i helse og omsorg

5 566,7

Med helsefagleg utdanning

74,8 %

Innbyggjarar 80+

8 503

  • Kommunen
  • Landet
  • Storbyane
201820192020202120222023202420251,51,71,92,2Ny kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,8 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 45,6 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk StorbyaneÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning2 455,7−124,6−4,8 %−613−5,7 %−3,3 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk2 003,2−68,3−3,3 %−675−3,1 %+2,0 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk5 566,7+712,5+14,7 %+50+0,6 %+17,0 %+11,8 %

Barnehage: 124,6 færre årsverk til grunnbemanning (−4,8 %) med færre barn med plass (−5,7 %). Grunnskule: 68,3 færre lærarårsverk (−3,3 %) med færre elevar (−3,1 %). Helse og omsorg: 712,5 fleire årsverk (+14,7 %) med fleire tenestemottakarar (+0,6 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 2 456 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,8

Etter kutt

5,8

Storbyane

5,8

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 2 003 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

10,5

Etter kutt

10,5

Storbyane

9,3

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 5 567 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,69

Etter kutt

1,69

Storbyane

1,62

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
2018201920202021202220232024202505 50011 00016 50022 000Ny kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

97,6 %

2025

Storbyane: 94,8

Landet: 94,5

Nr. 1 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 97,6 · lågast: Oslo - Oslove 93,3)

Barn med plass

10 131

1–2 år

94,8 %

3–5 år

99,5 %

Barn 1–5 år

10 468

  • Kommunen
  • Landet
  • Storbyane
2018201920202021202220232024202590939699Ny kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

382,2 elevar

2025

Storbyane: 390,7

Landet: 247,9

Nr. 2 av 4 i storbygruppa (høgast: Oslo - Oslove 439,9 · lågast: Stavanger 329,6)

Elevar

21 019

Skular

55

Barn 6–15 år

22 826

  • Kommunen
  • Landet
  • Storbyane
20182019202020212022202320242025237287337425Ny kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

21,6 plassar

2025

Storbyane: 28,9

Landet: 29,7

Nr. 4 av 4 i storbygruppa (høgast: Stavanger 34,8 · lågast: Trondheim - Tråante 21,6)

Sjukeheimsplassar

1 493

Omsorgsbustader

346

Innbyggjarar 80+

8 503

Berre sjukeheim per 100

17,6

Berre omsorgsbustad per 100

4,1

Av dei i bustad er 80+

—

  • Kommunen
  • Landet
  • Storbyane
2018201920202021202220232024202517232939Ny kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

17,9 plassar

2025

Storbyane: 12,5

Landet: 14,7

Nr. 1 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 17,9 · lågast: Bergen 8,4)

Elevplassar

5 372

Elevar

4 408

Barn 6–18 år

30 069

  • Kommunen
  • Landet
  • Storbyane
2018201920202021202220232024202510131619Ny kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Trondheim - Tråante veks frå 10 468 i 2025 til 11 959 i 2050 – ei endring på 14,2 %. Held kommunen dei 10 131 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 96,8 til 84,7 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 11 576 plassar – 1 445 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205003 5007 00010 50014 00004 0008 00012 00015 081

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Trondheim - Tråante veks frå 22 826 i 2025 til 24 250 i 2050 – ei endring på 6,2 %. Med same del av barna i kommunal skule (92,1 %) blir det 22 334 elevar, opp 1 315 frå 21 019 i dag. Held kommunen dei 55 skulane ho har, fell snittet frå 382,2 til 406,1 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 58,4 skular – 3,4 fleire enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205006 50013 00019 50026 0000150300450528

Den raude stipla linja er dagens snitt på 382,2 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Trondheim - Tråante veks frå 8 503 i 2025 til 19 876 i 2050 – ei endring på 133,8 %. Held kommunen dei 1 839 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 21,6 til 9,3 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 4 293 plassar – 2 454 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205005 00010 00015 00020 00001 5003 0004 5005 366

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for storbyane og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland1 502751696340285125114675854

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom1 490687564321200197162145134114

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

8,66%

Frå 214 565 til 233 140

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k65k130k195k260k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

54,0

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 32,0 · Eldre 22,0

storbyane

51,5

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 31,4 · Eldre 20,1

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 10,1 færre barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 2,5 fleire enn storbysnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenstorbyaneLandet02040608054,051,564,1

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

39,8 år

+0,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 54,8

2040

41,3 år

+2,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 59,6

2050

42,7 år

+3,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 64,4

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
20202026203020352040204520503639424546i dagNy kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Trondheim - Tråante, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,245

2018: 0,248

Fylke og land

0,272

Landet: 0,248

P90/P10

2,800

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

7,6 %

2 673 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

30,6 %

i dei tre lågaste gruppene · 29,8 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Snitt for storbyane
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 20202013201420152016201720182019202020212022202320240,240,270,30,330,36

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %3 %6 %9 %12 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr9,5 %−0,5 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr10,7 %+0,7 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr10,8 %+0,8 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr9,9 %−0,1 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,6 %−0,4 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr9,3 %−0,7 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr9,9 %−0,1 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr10,1 %+0,1 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr9,8 %−0,2 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2016-2018 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Snitt for storbyane
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i storbygruppa 2022-2024

Flest: Oslo - Oslove (13,2 %) · Færrast: Trondheim - Tråante (7,6 %) · Trondheim - Tråante er nr. 4 av 4 (storbysnitt 9,7 % · 24 194 barn i dei fire byane)

1.Oslo - Oslove13,2 %
2.Bergen9,3 %
3.Stavanger8,7 %
4.Trondheim - Tråante7,6 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i storbygruppa: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I storbygruppa brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,460).

Trondheim - Tråante brukar

30 684 kr

per innbyggjar på barn og unge

Storbysnitt

32 890 kr

barnefattigdom 9,7 %

Brukar mest

Stavanger

34 550 kr · 8,7 % fattigdom

Brukar minst

Trondheim - Tråante

30 684 kr · 7,6 % fattigdom

6,6 %8,6 %10,6 %12,6 %14,2 %Barn i vedvarande låginntekt28 68430 68432 68434 68436 550
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Oslo - Oslove13,2 %13 353 kr17 456 kr2 806 kr33 615 kr
Bergen9,3 %12 152 kr17 010 kr3 550 kr32 712 kr
Stavanger8,7 %12 722 kr18 432 kr3 396 kr34 550 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i storbygruppa 2024

Jamnast: Trondheim - Tråante (0,245) · Skeivast: Oslo - Oslove (0,309) · Trondheim - Tråante er nr. 1 av 4 (storbysnitt 0,272)

1.Trondheim - Tråante0,245
2.Bergen0,251
3.Stavanger0,281
4.Oslo - Oslove0,309

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2018–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,1 prosentpoeng sidan 2018, mens dei høgaste tre har krympa 0,3 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 202020182019202020212022202320240 %10 %20 %30 %40 %

Kvar ligg Trondheim - Tråante i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Trondheim - Tråante blant dei 82 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

282. av 344

7,6 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

286. av 344

166 736 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

310. av 344

30 684 kr · på barn og unge

Gini 2024

43. av 358

0,245 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Trondheim - Tråante: nr. 282 av 344 med 7,6 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,7%
49,3%
Menn: 108 883Kvinner: 105 682

Aldersfordeling

0-5 år
5,9%
6-12 år
7,4%
13-15 år
3,4%
16-19 år
4,5%
20-44 år
40,2%
45-66 år
25,0%
67-79 år
10,0%
80+ år
3,7%

Totalt: 214 565 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

39,2 år

median 37 år

storbyane

39,0 år

median 36.9 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 0,2 år eldre enn fylket og 2,1 år yngre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

550 200

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

840 100 kr

Etter skatt: 659 600 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,06 personar

(103 924 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Buforhold
Sjølveigarar57,5%
Borettslag/Aksje19,1%
Leigetakarar23,3%

Kjelde: SSB 11038

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt storbyaneLandet

77,5 % i arbeid

1,1 % registrerte arbeidslause · 8,4 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)77,5 %77,6 %76,7 %−0,1
Registrerte arbeidslause1,1 %1,6 %1,4 %−0,5
På arbeidsmarkedstiltak1,2 %1,1 %1,3 %+0,1
Under utdanning5,3 %4,0 %3,1 %+1,3
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd8,4 %7,8 %10,3 %+0,6
AFP / alderspensjon1,0 %0,9 %1,3 %+0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken5,5 %7,0 %5,8 %−1,5

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt storbyane
2018201920202021202220232024202575,1 %76 %77 %77,9 %78,9 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt storbyaneLandet

73,3 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · storbyane 74,8 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)73,3 %74,8 %72,1 %−1,5
80–99 %5,0 %4,2 %5,4 %+0,8
60–79 %3,6 %3,3 %4,2 %+0,3
40–59 %5,2 %5,4 %6,0 %−0,2
20–39 %5,8 %6,0 %5,7 %−0,2
0–19 %7,0 %6,2 %6,6 %+0,8

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

131 907

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

117 231

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

112,5 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 118,9 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

102 180

87,2 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

15 051

personar · 12,8 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 18,9 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

29 727

personar · 22,5 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 31,6 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

+14 676

fleire pendlar inn enn ut

Kommunen mot storby- og landssnittet

  • Kommunen
  • Snitt for storbyane
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %30 %60 %90 %120 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (4 storbyar, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 12 797 til 15 051 personar (11,9 % → 12,8 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 3 397 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202511 50016 50021 50026 50031 0007 %10 %13 %17 %Samanslåing 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (15 051 utpendlarar)

  • Oslo - Oslove3 141 (20,9 %)
  • Melhus1 396 (9,3 %)
  • Stjørdal1 379 (9,2 %)
  • Malvik964 (6,4 %)
  • Orkland780 (5,2 %)
  • Bergen613 (4,1 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (29 727 innpendlarar)

  • Melhus4 535 (15,3 %)
  • Malvik4 516 (15,2 %)
  • Stjørdal2 495 (8,4 %)
  • Skaun2 126 (7,2 %)
  • Oslo - Oslove1 674 (5,6 %)
  • Orkland1 280 (4,3 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
07 00014 00021 00028 000Helse- og sosialtenesterUndervisningVarehandelTeknisk tenesteyting, eigedomBygg og anleggOffentleg administrasjon ogforsvarInformasjon og kommunikasjonForretningsmessig tenesteytingIndustriOvernatting og serveringPersonleg tenesteytingTransport og lagringFinans og forsikringElektrisitet, vatn og renovasjonBergverk og utvinningJordbruk, skogbruk og fiske

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (26 573 arbeidsplassar).

Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +10 686 arbeidsplassar (+8,9 %) sidan 2020.

Næring20202025Endring%
Teknisk tenesteyting, eigedom11 55913 262+1 703+14,7 %
Overnatting og servering4 6566 164+1 508+32,4 %
Offentleg administrasjon og forsvar6 9698 444+1 475+21,2 %
Helse- og sosialtenester25 17326 573+1 400+5,6 %
Informasjon og kommunikasjon5 7606 752+992+17,2 %
Personleg tenesteyting5 0955 952+857+16,8 %
Bygg og anlegg9 43710 241+804+8,5 %
Varehandel14 28714 999+712+5,0 %
Industri5 6916 168+477+8,4 %
Finans og forsikring2 9543 349+395+13,4 %
Transport og lagring4 2504 580+330+7,8 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon1 0891 283+194+17,8 %
Bergverk og utvinning1 0971 233+136+12,4 %
Jordbruk, skogbruk og fiske468546+78+16,7 %
Undervisning15 10915 10900,0 %
Forretningsmessig tenesteyting7 0686 693−375−5,3 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Undervisning
  • Varehandel
  • Teknisk tenesteyting, eigedom
  • Bygg og anlegg
  • Offentleg administrasjon og forsvar
20202021202220232024202507 00014 00021 00028 000Samanslåing 2020

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – storbyaneEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald103 924840 100 kr659 600 kr674 775 kr676 100 kr−2,4 %
Einebuande45 001512 200 kr404 600 kr415 875 kr397 500 kr+1,8 %
Par utan barn26 1721 089 500 kr852 000 kr906 825 kr860 000 kr−0,9 %
Par med barn 0-17 år18 6931 552 200 kr1 171 400 kr1 211 650 kr1 141 700 kr+2,6 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år3 013724 700 kr581 100 kr585 750 kr568 200 kr+2,3 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20182019202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

1 125 200 kr

Landet: 1 000 800 kr (+12,4 %)

Gjeld, median

558 600 kr

Landet: 415 800 kr (+34,3 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 779 000 kr

Landet: 1 792 100 kr (−0,7 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

361 600 kr

Landet: 378 800 kr (−4,5 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,80 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 912 840 kr

Bruttoformue per hushald

3 024 300 kr

Bankinnskot per hushald

614 720 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 062 840 kr

1,70 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,7 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

14 032 kr

Storbyane 13 907 kr · Landet 12 828 kr

308 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

+1 123 kr

Utbetalinga er 108,7 % av referansebudsjettet

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+5 732 kr

169,1 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Storbyane
202220232024202504 0008 00012 00016 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

6 422

Del av befolkninga

2,9 %

Barn i familiar med sosialhjelp

2 530

Gjennomsnittleg stønadstid

4,5 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

2 126

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

6,1 md

Samla stønadssum

409 792 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

46

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Storbyane og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

102,8

Dyrare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−40 %−20 %0 %+20 %+40 %BokostnadBustadprisLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

232 312 kr/år174 537 kr/år+33,1 % dyrare
Bustadpris, alle bustadtypar

2026 K2 · SSB 14310

56 369 kr/m²56 197 kr/m²+0,3 % som landet
Leige, toromsbustad

2025 · SSB 09895

11 850 kr/mnd11 790 kr/mnd+0,5 % som landet
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

12 655 kr/år18 029 kr/år−29,8 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 563 kr/mnd1 425 kr/mnd+9,7 % dyrare

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 35,2 % · leige 2-roms 21,6 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 659 600 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

232 312 kr

−0,1 % frå 2024 (232 631 kr)

Snitt storbyane

271 394 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader137 909 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi18 391 kr
  • Kommunale avgifter15 019 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt7 959 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt storbyane
0k70k140k210k280kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

35,2 %

232 312 kr av 659 600 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad

21,6 %

142 200 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald659 600 kr35,2 %21,6 %
Einebuande404 600 kr57,4 %35,1 %
Par utan barn852 000 kr27,3 %16,7 %
Par med barn 0-17 år1 171 400 kr19,8 %12,1 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år581 100 kr40,0 %24,5 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 35,2 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K2

56 369 kr/m²

1 800 salg
Landet: 56 197

Einebustader 2026 K2

38 887 kr/m²

198 salg
Landet: 31 443

Småhus 2026 K2

43 324 kr/m²

269 salg
Landet: 43 332

Blokkleilegheiter 2026 K2

61 598 kr/m²

1 333 salg
Landet: 72 318

Totalt 1 800 bustadomsetningar i 2026 K2.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K12025 K22025 K32025 K42026 K12026 K20k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K2KommunenSnitt storbyaneLandet
Alle bustadtypar56 36970 19456 197
Einebustader38 88750 60831 443
Småhus43 32453 71243 332
Blokkleilegheiter61 59876 11972 318

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

11 850 kr

3 190 kr per m² per år

+6,3 % frå 2024

Prissone: Trondheim kommune
  • Heile landet
  • Trondheim kommune
201220132014201520162017201820192020202120222023202420256k8k9k11k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2018Samanslåing 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Trondheim - Midtbyen, Østbyen og Nedre Elvehavn11 60012 40013 20013 80014 300
Trondheim - Lerkendal og Heimdal10 70011 50012 20012 80013 300

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

12 655 kr

+1,7 % frå 2025

Snitt storbyane 2026

13 187 kr

Kommunen ligger 4,0 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 29,8 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt storbyane
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning2 3672 6723 1303 3433 4813 601
Avløp2 8663 0093 6604 1594 3314 607
Avfall2 2702 2702 5043 7064 0474 117
Feiing og tilsyn321329329485586330
Sum årsgebyr7 8248 2809 62311 69312 44512 655
Septiktømming (årsgebyr)1 7381 9121 9822 0682 1532 228
Målarleige253286296308321332
Vatn per m³11,312,815,216,31717,5
Avløp per m³15,416,119,622,32324,7
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)46496 4546 4326 6246 886
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)47526 1326 4326 6246 886

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno