Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2018: Åfjord (2018-2019) gjekk frå kode 1630 til 5018. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Sør-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Data ikkje tilgjengeleg. Trykk "Oppdater data" for å hente.
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 12362
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2019
19 772 m²
+ 0 m² leigd = 19 772 m² i alt
Areal per innbyggjar
5,92 m²
3 340 innbyggjarar
Fylket: 4,98 m² · Landet: 4,81 m²
Vedlikehald per m²
35 kr
1 mill. kr i alt
Fylket: 94 kr · Landet: 112 kr
Normkrav 2019
133–225 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 98–190 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2019
8–17 mill. kr
2 395–4 959 kr per innbyggjar
405–838 kr per m²
Driftsutgifter per m²
399 kr
Landet: 614 kr
Reinhald per m²
126 kr
Landet: 170 kr
Energi per m²
142 kr
Landet: 133 kr
Del av driftsutgiftene
9,1 %
netto til eigedomsforvaltning
119 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 28 av 46 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 16,91 m² · lågast: Steinkjer (2018-2019) 3,71 m² · median 6,50 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 41 av 46 i fylket (høgast: Frosta 295 kr · lågast: Nærøy (2018-2019) 21 kr · median 59 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 36 av 46 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 3 818 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2019
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2019, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 8 mill. kr og 17 mill. kr – det vil seie 405–838 kr per kvadratmeter eller 2 395–4 959 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingen data tilgjengeleg | ||||||
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2019.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
985
Landet 946 · Trøndelag 946
Fastlegeavtalar
4
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
102
2 opne lister · 2,88 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Trøndelag
- Åfjord (2018-2019)
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Åfjord (2018-2019)
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2019.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
4 106
i Trøndelag, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
1,8 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
1 502 personar (37 %)
Største næring
Utleige av arbeidskraft
1 490 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Trøndelag
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2019
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
73,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 37,1 · Eldre 36,0
Trøndelag
63,3
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 38,1 · Eldre 25,2
Landet
63,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 38,4 · Eldre 24,7
Kommunen har 10,0 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 9,8 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Åfjord (2018-2019), og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,215
2018: 0,214
Fylke og land
0,225
Landet: 0,250
P90/P10
2,500
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
9,7 %
51 barn · landet 11,7 %
Låg- og høginntektshushald
30,1 %
i dei tre lågaste gruppene · 29,8 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landet
Inntektsgrupper 2019 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 12,0 % | +2,0 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 7,6 % | −2,4 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,6 % | −0,4 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 12,4 % | +2,4 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 8,8 % | −1,2 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 8,6 % | −1,4 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2016-2018 til 2017-2019
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landet
Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024
Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Åfjord (2018-2019) er nr. av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).
Åfjord (2018-2019) brukar
—
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
36 864 kr
barnefattigdom 9,8 %
Brukar mest
Lierne
48 008 kr · 9,0 % fattigdom
Brukar minst
Røros - Rosse
30 025 kr · 8,4 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Meråker | 21,6 % | 10 488 kr | 22 072 kr | 2 738 kr | 35 298 kr |
| Namsskogan | 19,5 % | 9 026 kr | 27 604 kr | 2 956 kr | 39 586 kr |
| Rennebu | 16,8 % | 13 652 kr | 18 127 kr | 3 467 kr | 35 246 kr |
| Raarvihke - Røyrvik | 16,4 % | 8 200 kr | 28 485 kr | 4 116 kr | 40 801 kr |
| Grong | 15,2 % | 11 245 kr | 26 697 kr | 6 032 kr | 43 974 kr |
| Oppdal | 11,9 % | 13 113 kr | 18 654 kr | 1 872 kr | 33 639 kr |
| Høylandet | 11,9 % | 10 505 kr | 26 359 kr | 4 511 kr | 41 375 kr |
| Inderøy | 10,6 % | 12 226 kr | 21 818 kr | 3 097 kr | 37 141 kr |
| Hitra | 10,6 % | 14 458 kr | 22 983 kr | 3 443 kr | 40 884 kr |
| Namsos - Nåavmesjenjaelmie | 10,2 % | 11 320 kr | 19 083 kr | 3 623 kr | 34 026 kr |
| Steinkjer - Stïentje | 10,1 % | 11 606 kr | 17 497 kr | 5 587 kr | 34 690 kr |
| Indre Fosen | 10,1 % | 10 317 kr | 18 471 kr | 3 920 kr | 32 708 kr |
| Levanger | 9,8 % | 12 572 kr | 18 990 kr | 3 801 kr | 35 363 kr |
| Orkland | 9,7 % | 11 507 kr | 18 643 kr | 2 408 kr | 32 558 kr |
| Overhalla | 9,6 % | 14 760 kr | 25 097 kr | 4 025 kr | 43 882 kr |
| Midtre Gauldal | 9,2 % | 13 636 kr | 18 838 kr | 3 130 kr | 35 604 kr |
| Lierne | 9,0 % | 13 110 kr | 33 489 kr | 1 409 kr | 48 008 kr |
| Ørland | 8,9 % | 12 200 kr | 16 941 kr | 4 391 kr | 33 532 kr |
| Heim | 8,6 % | 12 194 kr | 24 586 kr | 2 710 kr | 39 490 kr |
| Røros - Rosse | 8,4 % | 11 616 kr | 16 943 kr | 1 466 kr | 30 025 kr |
| Stjørdal | 8,3 % | 11 227 kr | 19 847 kr | 3 108 kr | 34 182 kr |
| Verdal | 8,3 % | 11 168 kr | 19 615 kr | 4 016 kr | 34 799 kr |
| Flatanger | 8,3 % | 15 226 kr | 25 405 kr | 3 045 kr | 43 676 kr |
| Melhus | 8,1 % | 13 068 kr | 20 327 kr | 2 409 kr | 35 804 kr |
| Holtålen | 7,9 % | 14 290 kr | 18 690 kr | 1 519 kr | 34 499 kr |
| Frosta | 7,8 % | 12 315 kr | 19 357 kr | 3 455 kr | 35 127 kr |
| Trondheim - Tråante | 7,6 % | 11 699 kr | 15 910 kr | 3 075 kr | 30 684 kr |
| Åfjord | 7,4 % | 12 927 kr | 20 701 kr | 1 994 kr | 35 622 kr |
| Nærøysund | 7,4 % | 14 312 kr | 20 472 kr | 4 316 kr | 39 100 kr |
| Rindal | 6,3 % | 12 916 kr | 15 983 kr | 2 381 kr | 31 280 kr |
| Skaun | 6,0 % | 13 921 kr | 27 189 kr | 2 477 kr | 43 587 kr |
| Malvik | 5,7 % | 13 392 kr | 20 929 kr | 2 653 kr | 36 974 kr |
| Frøya | 5,6 % | 12 903 kr | 23 669 kr | 2 862 kr | 39 434 kr |
| Snåase - Snåsa | 5,6 % | 13 477 kr | 16 825 kr | 2 713 kr | 33 015 kr |
| Selbu | 5,3 % | 13 438 kr | 18 748 kr | 2 438 kr | 34 624 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Trøndelag 2024
Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Åfjord (2018-2019) er nr. av 38 (fylkessnitt 0,215)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2018–2019
Dei lågaste tre gruppene har krympa 1,1 prosentpoeng sidan 2018, mens dei høgaste tre har vakse 1,4 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Åfjord (2018-2019) i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi.
Barnefattigdom 2022-2024
— av 344
— · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
— av 344
— · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
— av 344
— · på barn og unge
Gini 2024
— av 358
— · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
% i arbeid
% registrerte arbeidslause · % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 0,0 % | 77,2 % | 76,7 % | −77,2 |
| Registrerte arbeidslause | 0,0 % | 1,2 % | 1,4 % | −1,2 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 0,0 % | 1,5 % | 1,3 % | −1,5 |
| Under utdanning | 0,0 % | 3,7 % | 3,1 % | −3,7 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 0,0 % | 10,2 % | 10,3 % | −10,2 |
| AFP / alderspensjon | 0,0 % | 1,2 % | 1,3 % | −1,2 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 0,0 % | 5,0 % | 5,8 % | −5,0 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Trøndelag
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
% jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 0,0 % | 71,0 % | 72,1 % | −71,0 |
| 80–99 % | 0,0 % | 6,0 % | 5,4 % | −6,0 |
| 60–79 % | 0,0 % | 4,4 % | 4,2 % | −4,4 |
| 40–59 % | 0,0 % | 6,0 % | 6,0 % | −6,0 |
| 20–39 % | 0,0 % | 5,7 % | 5,7 % | −5,7 |
| 0–19 % | 0,0 % | 7,0 % | 6,6 % | −7,0 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
0
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
0
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
%
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
0
— % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
0
personar · % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
0
personar · % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
0
fleire pendlar inn enn ut
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2018–2019
Utpendlinga har falle frå 284 til 279 personar (16,9 % → 16,5 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 26 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (0 utpendlarar)
Kor kjem innpendlarane frå? (0 innpendlarar)
Næringar 2019: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Bygg og anlegg (462 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Industri, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2018–2019: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −7 arbeidsplassar (−0,4 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2019 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Varehandel | 177 | 192 | +15 | +8,5 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 246 | 255 | +9 | +3,7 % |
| Helse- og sosialtenester | 340 | 347 | +7 | +2,1 % |
| Industri | 64 | 70 | +6 | +9,4 % |
| Overnatting og servering | 55 | 60 | +5 | +9,1 % |
| Undervisning | 136 | 140 | +4 | +2,9 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 24 | 25 | +1 | +4,2 % |
| Finans og forsikring | 13 | 14 | +1 | +7,7 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 10 | 10 | 0 | 0,0 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 59 | 59 | 0 | 0,0 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 74 | 72 | −2 | −2,7 % |
| Personleg tenesteyting | 32 | 29 | −3 | −9,4 % |
| Transport og lagring | 79 | 73 | −6 | −7,6 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 60 | 44 | −16 | −26,7 % |
| Bygg og anlegg | 490 | 462 | −28 | −5,7 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Bygg og anlegg
- Helse- og sosialtenester
- Jordbruk, skogbruk og fiske
- Varehandel
- Undervisning
- Transport og lagring
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Trøndelag | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 1 513 | 676 000 kr | 542 000 kr | 538 000 kr | 540 000 kr | +0,4 % |
| Einebuande | 587 | 338 000 kr | 282 000 kr | 302 000 kr | 311 000 kr | −9,3 % |
| Par utan barn | 411 | 814 000 kr | 647 000 kr | 652 000 kr | 675 000 kr | −4,1 % |
| Par med barn 0-17 år | 278 | 1 129 000 kr | 855 000 kr | 872 000 kr | 883 000 kr | −3,2 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 52 | 578 000 kr | 458 000 kr | 440 000 kr | 438 000 kr | +4,6 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
593 000 kr
Landet: 850 600 kr (−30,3 %)
Gjeld, median
55 100 kr
Landet: 168 500 kr (−67,3 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 034 800 kr
Landet: 1 333 800 kr (−22,4 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
324 600 kr
Landet: 300 200 kr (+8,1 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,34 – landet 1,76
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
—
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
—
—
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2019: 542 000 kr
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno