Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2018: Oppdal gjekk frå kode 1634 til 5021. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Sør-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti
Venstre
Arbeiderpartiet
Kristelig Folkeparti
Sosialistisk Venstreparti
SenterpartietOrdførar
Elisabeth Hals (V)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 731 829 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune |
|---|---|
| Helse og omsorg | 38,2 % |
| Grunnskule | 17,7 % |
| Barnehage | 12,5 % |
| Administrasjon | 6,7 % |
| Eigedomsforvaltning | 6,7 % |
| Sosialsektoren | 6,4 % |
| Kultur | 4,5 % |
| Barnevern | 1,8 % |
| Samferdsel | 1,7 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1,3 % |
| Politisk styring | 0,9 % |
| Kyrkje | 0,8 % |
| Brann- og ulykkesvern | 0,5 % |
| Kommunale bustader | 0,3 % |
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Administrasjon
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Kultur
- Barnevern
- Samferdsel
- Plan, byggesak og miljø
- Politisk styring
- Kyrkje
- Brann- og ulykkesvern
- Kommunale bustader
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 41 855 | 44 346 | 44 729 | 47 136 | 47 405 | 52 044 | 6,7 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 2 341 | −2 989 | −6 297 | −7 778 | −10 202 | −11 347 | — |
| Grunnskule | 99 592 | 105 837 | 113 235 | 126 317 | 135 972 | 138 431 | 17,7 % |
| Helse og omsorg | 184 526 | 207 484 | 225 482 | 275 063 | 289 688 | 298 408 | 38,2 % |
| Samferdsel | 9 543 | 12 197 | 10 858 | 12 029 | 12 181 | 13 314 | 1,7 % |
| Barnehage | 58 696 | 64 070 | 70 570 | 83 912 | 92 089 | 97 309 | 12,5 % |
| Kultur | 25 445 | 24 931 | 29 522 | 30 428 | 29 338 | 35 160 | 4,5 % |
| Kommunale bustader | 2 858 | 4 035 | 1 980 | 1 282 | 2 023 | 2 037 | 0,3 % |
| Næringsforvaltning | −811 | −8 168 | −986 | −624 | 2 001 | −6 284 | — |
| Administrasjon | 34 470 | 36 771 | 37 235 | 44 129 | 49 392 | 52 248 | 6,7 % |
| Plan, byggesak og miljø | 4 514 | 3 765 | 7 726 | 12 069 | 8 365 | 10 474 | 1,3 % |
| Sosialsektoren | 19 012 | 20 769 | 32 523 | 53 016 | 50 914 | 49 907 | 6,4 % |
| Brann- og ulykkesvern | 6 272 | 6 700 | 7 155 | 6 640 | 4 131 | 3 771 | 0,5 % |
| Kyrkje | 5 481 | 5 211 | 5 426 | 5 799 | 6 055 | 6 058 | 0,8 % |
| Barnevern | 9 690 | 9 473 | 14 606 | 15 729 | 14 789 | 13 890 | 1,8 % |
| Fellesutgifter | −2 614 | −24 410 | −24 184 | −48 343 | −23 162 | −30 734 | — |
| Politisk styring | 4 764 | 5 363 | 5 057 | 6 175 | 6 839 | 7 143 | 0,9 % |
| Sum netto driftsutgifter | 505 634 | 515 385 | 574 637 | 662 979 | 717 818 | 731 829 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 101 535 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune |
|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 29,2 % |
| Barnehage | 25,7 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 20,5 % |
| Kommunale bustader | 8,8 % |
| Samferdsel | 8,2 % |
| Grunnskule | 2,1 % |
| Helse og omsorg | 1,9 % |
| Næringsforvaltning | 1,6 % |
| Kultur | 0,6 % |
| Brann- og ulykkesvern | 0,5 % |
| Kyrkje | 0,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 0,3 % |
| Administrasjon | 0,3 % |
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Barnehage
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Kommunale bustader
- Samferdsel
- Grunnskule
- Helse og omsorg
- Næringsforvaltning
- Kultur
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Plan, byggesak og miljø
- Administrasjon
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Politisk styring
- Fellesutgifter
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 3 443 | 3 384 | 4 700 | 13 506 | 41 127 | 29 696 | 29,2 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 13 291 | 7 910 | 6 551 | 12 000 | 8 334 | 20 822 | 20,5 % |
| Grunnskule | 1 829 | 414 | 769 | 484 | 2 980 | 2 173 | 2,1 % |
| Helse og omsorg | 4 992 | 6 181 | 49 430 | 5 087 | 29 531 | 1 900 | 1,9 % |
| Samferdsel | 6 780 | 5 121 | 4 272 | 14 587 | 6 319 | 8 348 | 8,2 % |
| Barnehage | 763 | 11 | 471 | 2 712 | 37 343 | 26 070 | 25,7 % |
| Kultur | 502 | 0 | 2 099 | 368 | 501 | 611 | 0,6 % |
| Kommunale bustader | 19 497 | 20 097 | 9 841 | 5 208 | 3 813 | 8 974 | 8,8 % |
| Næringsforvaltning | 1 377 | 2 030 | 66 987 | 13 818 | 5 383 | 1 650 | 1,6 % |
| Administrasjon | 2 533 | 3 633 | 7 284 | 9 537 | 2 112 | 284 | 0,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 2 045 | 1 766 | 400 | 0 | 1 897 | 293 | 0,3 % |
| Sosialsektoren | 616 | 0 | 0 | 783 | 17 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 760 | 574 | 19 363 | 41 594 | 1 054 | 470 | 0,5 % |
| Kyrkje | 17 | 0 | 3 840 | 0 | 0 | 320 | 0,3 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | −9 | −84 | −99 | −226 | −99 | −76 | — |
| Politisk styring | 281 | 19 | 390 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 58 717 | 51 056 | 176 298 | 119 458 | 140 312 | 101 535 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
342 mill. kr
341 843 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
33,9 %
36,5 % i 2020
Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
3,77
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,01 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+96 mill. kr
+39 %
Utan premieavvik 2025
277 mill. kr
27,5 % av driftsinntektene
Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
465 mill. kr
minus 124 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
65 mill. kr
av ein arbeidskapital på 342 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
19,0 %
2020: 14,5 %
Fylke og land 2025
37,8 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−42,0 pp
+4,5 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
17,3 %
2020: 15,1 %
Disposisjonsfond 2025
174 mill. kr
174 497 tusen kr
Fylke og land 2025
12,1 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+2,2 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
298 mill. kr
297 708 tusen kr
Andel av driftsinntektene
29,6 %
2020: 34,2 %
Fylke og land 2025
21,5 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
59 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 174 497 | 58,6 % |
| Bundne driftsfond | 36 100 | 12,1 % |
| Ubunde investeringsfond | 82 572 | 27,7 % |
| Bundne investeringsfond | 4 539 | 1,5 % |
| Sum fond | 297 708 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
27 938 m²
+ 1 855 m² leigd = 29 793 m² i alt
Areal per innbyggjar
4,02 m²
7 408 innbyggjarar
Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
149 kr
4 mill. kr i alt
Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 24–146 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
20–58 mill. kr
2 638–7 775 kr per innbyggjar
656–1 933 kr per m²
Driftsutgifter per m²
1 135 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
373 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
160 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
7,7 %
netto til eigedomsforvaltning
574 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 38 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 5 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 31 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 20 mill. kr og 58 mill. kr – det vil seie 656–1 933 kr per kvadratmeter eller 2 638–7 775 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Oppdal, 2020–2025.
2024 · Markert fallFonda fall 1,7 % frå 2023 til 2024
Frå 259 mill. kr til 255 mill. kr – ein nedgang på 2,1 prosentpoeng av driftsinntektene (29,4 % → 27,3 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 12,4 % frå 2022 til 2023
Frå 308 mill. kr til 269 mill. kr – ein nedgang på 8,1 prosentpoeng av driftsinntektene (38,7 % → 30,6 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2023 · Markert fallFonda fall 4,7 % frå 2022 til 2023
Frå 272 mill. kr til 259 mill. kr – ein nedgang på 4,8 prosentpoeng av driftsinntektene (34,2 % → 29,4 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2022 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 15,3 % frå 2021 til 2022
Frå 363 mill. kr til 308 mill. kr – ein nedgang på 11,2 prosentpoeng av driftsinntektene (49,9 % → 38,7 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2022 · Kraftig fallFonda fall 18,6 % frå 2021 til 2022
Frå 334 mill. kr til 272 mill. kr – ein nedgang på 11,7 prosentpoeng av driftsinntektene (45,9 % → 34,2 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Oppdal rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
8. av 38
i fylket i 2025 · 3,77
Fylkessnitt: 3,01
Landssnitt: 2,82
Nr. 60 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
10. av 38
i fylket i 2025 · 33,9 %
Fylkessnitt: 26,8 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 82 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
1. av 38
i fylket i 2025 · 179,1 %
Fylkessnitt: 242,7 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 17 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
6. av 37
i fylket i 2025 · 19 %
Fylkessnitt: 37,8 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 72 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 673 139 | 675 702 | 55 274 | 1 108 235 | 72 891 | 35 581 |
| 2021 | 727 866 | 705 412 | 47 672 | 1 108 773 | 78 721 | 42 315 |
| 2022 | 794 120 | 776 006 | 171 598 | 1 208 980 | 101 936 | 53 340 |
| 2023 | 881 234 | 897 427 | 105 952 | 1 279 118 | 116 646 | 82 304 |
| 2024 | 933 812 | 955 745 | 99 185 | 1 450 142 | 113 928 | 77 830 |
| 2025 | 1 007 222 | 975 645 | 71 839 | 1 679 967 | 123 627 | 64 809 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
5,8 %
432 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
885
Landet 946 · Trøndelag 946
Fastlegeavtalar
9
1 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
100
0 opne lister · 2,77 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Oppdal
- Trøndelag
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Oppdal
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 76 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 114 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 95 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
4 106
i Trøndelag, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
1,8 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
1 502 personar (37 %)
Største næring
Utleige av arbeidskraft
1 490 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Trøndelag
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Oppdal, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,218
2013: 0,199
Fylke og land
0,229
Landet: 0,248
P90/P10
2,600
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
11,9 %
158 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
32,0 %
i dei tre lågaste gruppene · 28,2 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 11,3 % | +1,3 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 11,8 % | +1,8 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 8,9 % | −1,1 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,3 % | −0,7 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 11,0 % | +1,0 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 9,1 % | −0,9 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 7,2 % | −2,8 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landet
Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024
Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Oppdal er nr. 6 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).
Oppdal brukar
33 639 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
36 864 kr
barnefattigdom 9,8 %
Brukar mest
Lierne
48 008 kr · 9,0 % fattigdom
Brukar minst
Røros - Rosse
30 025 kr · 8,4 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Meråker | 21,6 % | 10 488 kr | 22 072 kr | 2 738 kr | 35 298 kr |
| Namsskogan | 19,5 % | 9 026 kr | 27 604 kr | 2 956 kr | 39 586 kr |
| Rennebu | 16,8 % | 13 652 kr | 18 127 kr | 3 467 kr | 35 246 kr |
| Raarvihke - Røyrvik | 16,4 % | 8 200 kr | 28 485 kr | 4 116 kr | 40 801 kr |
| Grong | 15,2 % | 11 245 kr | 26 697 kr | 6 032 kr | 43 974 kr |
| Oppdal | 11,9 % | 13 113 kr | 18 654 kr | 1 872 kr | 33 639 kr |
| Høylandet | 11,9 % | 10 505 kr | 26 359 kr | 4 511 kr | 41 375 kr |
| Inderøy | 10,6 % | 12 226 kr | 21 818 kr | 3 097 kr | 37 141 kr |
| Hitra | 10,6 % | 14 458 kr | 22 983 kr | 3 443 kr | 40 884 kr |
| Namsos - Nåavmesjenjaelmie | 10,2 % | 11 320 kr | 19 083 kr | 3 623 kr | 34 026 kr |
| Steinkjer - Stïentje | 10,1 % | 11 606 kr | 17 497 kr | 5 587 kr | 34 690 kr |
| Indre Fosen | 10,1 % | 10 317 kr | 18 471 kr | 3 920 kr | 32 708 kr |
| Levanger | 9,8 % | 12 572 kr | 18 990 kr | 3 801 kr | 35 363 kr |
| Orkland | 9,7 % | 11 507 kr | 18 643 kr | 2 408 kr | 32 558 kr |
| Overhalla | 9,6 % | 14 760 kr | 25 097 kr | 4 025 kr | 43 882 kr |
| Midtre Gauldal | 9,2 % | 13 636 kr | 18 838 kr | 3 130 kr | 35 604 kr |
| Lierne | 9,0 % | 13 110 kr | 33 489 kr | 1 409 kr | 48 008 kr |
| Ørland | 8,9 % | 12 200 kr | 16 941 kr | 4 391 kr | 33 532 kr |
| Heim | 8,6 % | 12 194 kr | 24 586 kr | 2 710 kr | 39 490 kr |
| Røros - Rosse | 8,4 % | 11 616 kr | 16 943 kr | 1 466 kr | 30 025 kr |
| Stjørdal | 8,3 % | 11 227 kr | 19 847 kr | 3 108 kr | 34 182 kr |
| Verdal | 8,3 % | 11 168 kr | 19 615 kr | 4 016 kr | 34 799 kr |
| Flatanger | 8,3 % | 15 226 kr | 25 405 kr | 3 045 kr | 43 676 kr |
| Melhus | 8,1 % | 13 068 kr | 20 327 kr | 2 409 kr | 35 804 kr |
| Holtålen | 7,9 % | 14 290 kr | 18 690 kr | 1 519 kr | 34 499 kr |
| Frosta | 7,8 % | 12 315 kr | 19 357 kr | 3 455 kr | 35 127 kr |
| Trondheim - Tråante | 7,6 % | 11 699 kr | 15 910 kr | 3 075 kr | 30 684 kr |
| Åfjord | 7,4 % | 12 927 kr | 20 701 kr | 1 994 kr | 35 622 kr |
| Nærøysund | 7,4 % | 14 312 kr | 20 472 kr | 4 316 kr | 39 100 kr |
| Rindal | 6,3 % | 12 916 kr | 15 983 kr | 2 381 kr | 31 280 kr |
| Skaun | 6,0 % | 13 921 kr | 27 189 kr | 2 477 kr | 43 587 kr |
| Malvik | 5,7 % | 13 392 kr | 20 929 kr | 2 653 kr | 36 974 kr |
| Frøya | 5,6 % | 12 903 kr | 23 669 kr | 2 862 kr | 39 434 kr |
| Snåase - Snåsa | 5,6 % | 13 477 kr | 16 825 kr | 2 713 kr | 33 015 kr |
| Selbu | 5,3 % | 13 438 kr | 18 748 kr | 2 438 kr | 34 624 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Trøndelag 2024
Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Oppdal er nr. 24 av 38 (fylkessnitt 0,215)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 1,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 2,5 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Oppdal i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Oppdal blant dei 32 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
109. av 344
11,9 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
301. av 344
163 584 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
239. av 344
33 639 kr · på barn og unge
Gini 2024
201. av 358
0,218 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Oppdal: nr. 109 av 344 med 11,9 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 7 389 innbyggjarar
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
78,2 % i arbeid
0,8 % registrerte arbeidslause · 10,5 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 78,2 % | 77,2 % | 76,7 % | +1,0 |
| Registrerte arbeidslause | 0,8 % | 1,2 % | 1,4 % | −0,4 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,7 % | 1,5 % | 1,3 % | +0,2 |
| Under utdanning | 2,5 % | 3,7 % | 3,1 % | −1,2 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 10,5 % | 10,2 % | 10,3 % | +0,3 |
| AFP / alderspensjon | 1,4 % | 1,2 % | 1,3 % | +0,2 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,9 % | 5,0 % | 5,8 % | −0,1 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Trøndelag
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
60,9 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 60,9 % | 71,0 % | 72,1 % | −10,1 |
| 80–99 % | 8,9 % | 6,0 % | 5,4 % | +2,9 |
| 60–79 % | 6,3 % | 4,4 % | 4,2 % | +1,9 |
| 40–59 % | 7,8 % | 6,0 % | 6,0 % | +1,8 |
| 20–39 % | 7,4 % | 5,7 % | 5,7 % | +1,7 |
| 0–19 % | 8,8 % | 7,0 % | 6,6 % | +1,8 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
3 509
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
3 739
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
93,8 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
3 083
82,5 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
656
personar · 17,5 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
426
personar · 12,1 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−230
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2018–2025
Utpendlinga har auka frå 572 til 656 personar (16,2 % → 17,5 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 85 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (656 utpendlarar)
- Trondheim - Tråante177 (27,0 %)
- Rennebu87 (13,3 %)
- Oslo - Oslove82 (12,5 %)
- Sunndal38 (5,8 %)
- Tynset19 (2,9 %)
- Bærum15 (2,3 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (426 innpendlarar)
- Rennebu144 (33,8 %)
- Trondheim - Tråante69 (16,2 %)
- Midtre Gauldal29 (6,8 %)
- Oslo - Oslove18 (4,2 %)
- Sunndal14 (3,3 %)
- Folldal11 (2,6 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (726 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +214 arbeidsplassar (+6,6 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 622 | 726 | +104 | +16,7 % |
| Bygg og anlegg | 472 | 552 | +80 | +16,9 % |
| Varehandel | 475 | 530 | +55 | +11,6 % |
| Industri | 233 | 262 | +29 | +12,4 % |
| Personleg tenesteyting | 114 | 138 | +24 | +21,1 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 159 | 176 | +17 | +10,7 % |
| Undervisning | 242 | 254 | +12 | +5,0 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 101 | 112 | +11 | +10,9 % |
| Overnatting og servering | 243 | 244 | +1 | +0,4 % |
| Finans og forsikring | 46 | 46 | 0 | 0,0 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 22 | 18 | −4 | −18,2 % |
| Bergverk og utvinning | 43 | 38 | −5 | −11,6 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 66 | 60 | −6 | −9,1 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 37 | 27 | −10 | −27,0 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 259 | 217 | −42 | −16,2 % |
| Transport og lagring | 123 | 71 | −52 | −42,3 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Bygg og anlegg
- Varehandel
- Industri
- Undervisning
- Overnatting og servering
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Trøndelag | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 3 363 | 802 200 kr | 647 000 kr | 668 200 kr | 676 100 kr | −4,3 % |
| Einebuande | 1 346 | 436 900 kr | 360 700 kr | 391 600 kr | 397 500 kr | −9,3 % |
| Par utan barn | 851 | 1 024 900 kr | 816 300 kr | 830 100 kr | 860 000 kr | −5,1 % |
| Par med barn 0-17 år | 612 | 1 393 300 kr | 1 078 800 kr | 1 126 600 kr | 1 141 700 kr | −5,5 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 156 | 672 000 kr | 546 400 kr | 566 800 kr | 568 200 kr | −3,8 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
753 300 kr
Landet: 1 000 800 kr (−24,7 %)
Gjeld, median
264 000 kr
Landet: 415 800 kr (−36,5 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 365 900 kr
Landet: 1 792 100 kr (−23,8 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
399 100 kr
Landet: 378 800 kr (+5,4 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,37 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 325 808 kr
Bruttoformue per hushald
2 403 984 kr
Bankinnskot per hushald
702 416 kr
Bruttoinntekt per hushald
970 992 kr
1,76 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,76 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
9 981 kr
Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr
64 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−2 928 kr
Utbetalinga er 77,3 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+1 681 kr
120,3 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Sosialhjelpstilfelle
247
Del av befolkninga
3,3 %
Barn i familiar med sosialhjelp
98
Gjennomsnittleg stønadstid
5,4 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
106
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,9 md
Samla stønadssum
13 205 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
17
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
85,7
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 173 185 kr/år | 174 537 kr/år | −0,8 % som landet |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 16 237 kr/år | 18 029 kr/år | −9,9 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 137 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −20,2 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 26,8 % · leige 2-roms 16,1 %
173 185 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
16 237 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 647 000 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
173 185 kr
+0,8 % frå 2024 (171 786 kr)
Snitt Trøndelag
164 418 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader80 977 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi18 391 kr
- Kommunale avgifter17 077 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt3 706 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Trøndelag
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
26,8 %
173 185 kr av 647 000 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
16,1 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 647 000 kr | 26,8 % | 16,1 % |
| Einebuande | 360 700 kr | 48,0 % | 28,8 % |
| Par utan barn | 816 300 kr | 21,2 % | 12,7 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 078 800 kr | 16,1 % | 9,6 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 546 400 kr | 31,7 % | 19,0 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 7 511.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
16 237 kr
+15,3 % frå 2025
Snitt Trøndelag 2026
18 915 kr
Kommunen ligger 14,2 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 9,9 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Trøndelag
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 2 348 | 2 495 | 2 839 | 3 518 | 3 854 | 3 654 |
| Avløp | 2 638 | 3 473 | 4 343 | 4 598 | 5 068 | 5 286 |
| Avfall | 3 308 | 3 995 | 4 372 | 4 100 | 4 822 | 5 102 |
| Feiing og tilsyn | 443 | 443 | 421 | 356 | 343 | 2 195 |
| Sum årsgebyr | 8 737 | 10 406 | 11 975 | 12 572 | 14 087 | 16 237 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 2 500 | 2 500 | 1 175 | 1 275 | 1 425 | 1 577 |
| Målarleige | 50 | 50 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Vatn per m³ | 11,6 | 12,5 | 13,8 | 16,3 | 18 | 15,6 |
| Avløp per m³ | 13 | 17,4 | 21,8 | 22,1 | 24,5 | 26,9 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno