Rennebu kommunevåpen

Rennebu

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2018: Rennebu gjekk frå kode 1635 til 5022. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Sør-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet
Kristelig FolkepartiKristelig Folkeparti

Ordførar

Per Arne Lium (Sp)

Kommunenummer

5022

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

412 252

tusen kr

Utgifter

401 132

tusen kr

Driftsmargin

2,70%

Investeringar

38 645

tusen kr

Eigedelar

1 309 341

tusen kr

Total gjeld

1 092 194

tusen kr

(Lån: 1 017 978 + Gjeld: 74 216)

Gjeldsandel

83,42%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

3 399 kr

Totale inntekter

23 049

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k150k300k450k600k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,4M0,7M1,1M1,4M0%25%50%75%100%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 283 150 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg38,8 %34,4 %34,9 %+4,4
Grunnskule14,8 %18,4 %19,9 %−3,6
Barnehage11,1 %11,0 %12,9 %+0,2
Eigedomsforvaltning9,4 %8,3 %8,0 %+1,1
Administrasjon8,0 %8,4 %5,7 %−0,4
Sosialsektoren4,8 %4,7 %6,0 %+0,2
Kultur3,2 %3,5 %3,6 %−0,3
Barnevern2,8 %2,8 %3,4 %+0,0
Samferdsel2,4 %2,2 %1,4 %+0,2
Politisk styring2,0 %1,2 %0,6 %+0,8
Plan, byggesak og miljø1,3 %1,2 %1,3 %+0,0
Kyrkje1,2 %0,9 %0,8 %+0,2
Brann- og ulykkesvern0,2 %1,6 %1,2 %−1,4
Kommunale bustader0,1 %0,3 %0,5 %−0,3

Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Barnevern
  • Samferdsel
  • Politisk styring
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
  • Næringsforvaltning
202020212022202320242025080k160k240k320k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenKulturBarnevernSamferdselPolitisk styringPlan, byggesak og miljøKyrkjeBrann- og ulykkesvernNæringsforvaltningFellesutgifterKommunale bustaderVatn, avløp, renovasjon (VAR)
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning15 33920 83023 91125 38925 82628 8879,4 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)476−1 591−6663 453−989−1 763—
Grunnskule37 99341 05840 08745 63846 87145 57214,8 %
Helse og omsorg78 09694 667109 849127 761114 501119 44938,8 %
Samferdsel4 9618 1578 2247 5607 5727 4322,4 %
Barnehage20 38723 67524 38928 29528 71234 32111,1 %
Kultur5 8296 8128 2368 8689 4239 7253,2 %
Kommunale bustader−190−6038459848061760,1 %
Næringsforvaltning−11 342−5 853−10 210−14 868−16 743−12 064—
Administrasjon22 22527 55735 34321 80522 96224 7278,0 %
Plan, byggesak og miljø3 2061 2574 9516 0574 9263 8821,3 %
Sosialsektoren9 0987 8549 38316 26017 80314 8544,8 %
Brann- og ulykkesvern2 5522 1622 4332 8622 4186200,2 %
Kyrkje3 2313 4373 8173 9113 4943 5551,2 %
Barnevern2 9774 1507 1639 25910 5898 7172,8 %
Fellesutgifter−2 350−11 528−4 779−17 341−1 324−11 049—
Politisk styring3 0493 3973 4266 3326 2356 1092,0 %
Sum netto driftsutgifter195 537225 438266 402282 225283 082283 150100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 55 104 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Eigedomsforvaltning29,9 %22,9 %25,4 %+7,0
Helse og omsorg27,5 %9,9 %6,7 %+17,6
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)22,4 %17,6 %23,2 %+4,8
Kommunale bustader12,6 %9,5 %7,5 %+3,1
Samferdsel3,0 %8,7 %8,1 %−5,7
Administrasjon1,8 %2,9 %2,3 %−1,1
Brann- og ulykkesvern0,8 %2,5 %1,6 %−1,8
Kultur0,7 %3,5 %6,1 %−2,8
Grunnskule0,5 %8,7 %11,9 %−8,2
Næringsforvaltning0,4 %4,8 %1,5 %−4,3
Plan, byggesak og miljø0,3 %1,0 %1,9 %−0,7
Barnehage0,0 %3,6 %2,7 %−3,6

Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Helse og omsorg
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Kommunale bustader
  • Samferdsel
  • Administrasjon
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kultur
  • Grunnskule
  • Næringsforvaltning
  • Plan, byggesak og miljø
  • Barnehage
  • Sosialsektoren
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025030k60k90k120k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0 %8 %16 %24 %32 %EigedomsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)Helse og omsorgKommunale bustaderSamferdselGrunnskuleNæringsforvaltningAdministrasjonKulturKyrkjeBarnehageBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøSosialsektorenFellesutgifterBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning18 56650 6148 2883 51498816 45929,9 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)9496 61342 69329 83725 70312 36722,4 %
Grunnskule7422830292810,5 %
Helse og omsorg15 58848 2267 4063 8437 12215 16927,5 %
Samferdsel1581 4011 78505 3181 6733,0 %
Barnehage00108160,0 %
Kultur2 4422 6183852 292174120,7 %
Kommunale bustader651 3092 0096 0153 4126 93012,6 %
Næringsforvaltning534161 17802982370,4 %
Administrasjon1 1677091 7101 5628 0499961,8 %
Plan, byggesak og miljø0421269001490,3 %
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern2 03733455318 57833 6504150,8 %
Kyrkje000000—
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring00015500—
Sum investeringsutgifter41 099112 88966 28065 79684 59455 104100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

101 mill. kr

100 572 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

24,4 %

32,4 % i 2020

Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,36

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,01 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+4 mill. kr

+4 %

Utan premieavvik 2025

44 mill. kr

10,7 % av driftsinntektene

Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

175 mill. kr

minus 74 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.50 mill.100 mill.150 mill.200 mill.Kraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %15,0 %30,0 %45,0 %60,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,951,902,853,80

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

56 mill. kr

av ein arbeidskapital på 101 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

56,2 %

2020: 21,6 %

Fylke og land 2025

37,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−4,8 pp

+34,6 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

0,0 %

2020: 17,6 %

Disposisjonsfond 2025

0 mill. kr

0 tusen kr

Fylke og land 2025

12,1 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−17,6 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %5 %10 %15 %20 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

36 mill. kr

36 105 tusen kr

Andel av driftsinntektene

8,8 %

2020: 30,8 %

Fylke og land 2025

21,5 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

0 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.25 mill.50 mill.75 mill.100 mill.Kraftig fallKraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %8 %16 %24 %32 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond00,0 %
Bundne driftsfond27 07775,0 %
Ubunde investeringsfond4 93313,7 %
Bundne investeringsfond4 09511,3 %
Sum fond36 105100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

23 mill. kr

9 261 kr per innbyggjar

4 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,93 %

av 472 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,32 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

18 mill. kr

etter 4 mill. kr i renteinntekter og 1 mill. kr i utbytte

3,90 % av lånegjelda

Avdrag på lån

17 mill. kr

3,68 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 27,2 år

Renter og avdrag i alt

41 mill. kr

16 181 kr per innbyggjar

10,09 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (472 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

5 mill. kr

1 880 kr per innbyggjar · 1,17 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

9 mill. kr

3 759 kr per innbyggjar · 2,34 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

14 mill. kr

5 639 kr per innbyggjar · 3,51 % av driftsinntektene

Gjeldsvarsel

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 93 751 kr i 2020 til 187 953 kr i 2025 – ein vekst på 100,5 % (94 202 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

187 953 kr

472 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

187 953 kr

472 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k50k100k150k200k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,93 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 472 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

23 mill. kr

Med 5,3 %

25 mill. kr

Endring per innbyggjar

+700 kr

Del av driftsinntektene

+0,44 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 2 mill. kr meir i året enn i dag – 700 kr per innbyggjar, eller om lag 2 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 6 av 38 i fylket (høgast: Indre Fosen 5,56 % · lågast: Frosta 3,57 % · median 4,52 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 10 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 160 394 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 11 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 162 748 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 8 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 24 872 kr · lågast: Steinkjer - Stïentje 6 139 kr · median 12 890 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.0 %2 %4 %6 %8 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
202020212022202320242025-2 %0 %2 %4 %6 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,60 % til 4,93 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 4 mill. kr til 23 mill. kr i året – ein endring på 20 mill. kr, eller 7 765 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

22 891 m²

+ 450 m² leigd = 23 341 m² i alt

Areal per innbyggjar

9,29 m²

2 513 innbyggjarar

Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

48 kr

1 mill. kr i alt

Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 125–247 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

25–50 mill. kr

9 922–19 930 kr per innbyggjar

1 068–2 146 kr per m²

Driftsutgifter per m²

908 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

208 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

147 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

11,3 %

netto til eigedomsforvaltning

81 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 9 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 30 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 7 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k3k5k8k10kInstitusjonslokaleSkulelokaleIdrettsbygg og -anleggAdministrasjonslokaleKulturbyggBarnehagelokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201520162017201820192020202120222023202420250k6k12k18k24k0481214

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201520162017201820192020202120222023202420250 mill.2 mill.3 mill.5 mill.6 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 25 mill. kr og 50 mill. kr – det vil seie 1 068–2 146 kr per kvadratmeter eller 9 922–19 930 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Rennebu, 2020–2025.

2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 5,3 % frå 2023 til 2024

Frå 105 mill. kr til 99 mill. kr – ein nedgang på 3,1 prosentpoeng av driftsinntektene (28,7 % → 25,6 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Markert fallFonda fall 17,9 % frå 2023 til 2024

Frå 39 mill. kr til 32 mill. kr – ein nedgang på 2,4 prosentpoeng av driftsinntektene (10,6 % → 8,2 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 22,1 % frå 2022 til 2023

Frå 135 mill. kr til 105 mill. kr – ein nedgang på 12,0 prosentpoeng av driftsinntektene (40,7 % → 28,7 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Kraftig fallFonda fall 45,7 % frå 2022 til 2023

Frå 71 mill. kr til 39 mill. kr – ein nedgang på 11,0 prosentpoeng av driftsinntektene (21,6 % → 10,6 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2022 · Kraftig fallFonda fall 22,1 % frå 2021 til 2022

Frå 92 mill. kr til 71 mill. kr – ein nedgang på 7,6 prosentpoeng av driftsinntektene (29,2 % → 21,6 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Trøndelag

Kor Rennebu rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

26. av 38

i fylket i 2025 · 2,36

Fylkessnitt: 3,01

Landssnitt: 2,82

Nr. 206 av 357 i landet

1.Tydal6,31
2.Trondheim - Tråante5,16
3.Leka4,93
25.Snåase - Snåsa2,41
26.Rennebu2,36
27.Stjørdal2,31
38.Røros - Rosse0,98

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

20. av 38

i fylket i 2025 · 24,4 %

Fylkessnitt: 26,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 158 av 357 i landet

1.Frøya65,4 %
2.Trondheim - Tråante53 %
3.Namsskogan52,3 %
19.Selbu24,7 %
20.Rennebu24,4 %
21.Indre Fosen23,8 %
38.Røros - Rosse−0,4 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

30. av 38

i fylket i 2025 · 264,9 %

Fylkessnitt: 242,7 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 293 av 357 i landet

1.Oppdal179,1 %
2.Steinkjer - Stïentje188 %
3.Raarvihke - Røyrvik189,6 %
29.Overhalla264,5 %
30.Rennebu264,9 %
31.Indre Fosen271,3 %
38.Hitra338,5 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

30. av 37

i fylket i 2025 · 56,2 %

Fylkessnitt: 37,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 256 av 346 i landet

1.Namsskogan0,8 %
2.Frøya2,9 %
3.Flatanger13,4 %
29.Selbu44,4 %
30.Rennebu56,2 %
31.Rindal60,2 %
37.Steinkjer - Stïentje96,5 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020298 458278 62722 533637 50640 29720 876
2021314 410308 47362 275703 20748 11622 547
2022330 953351 04757 992790 86259 42827 185
2023366 064388 01162 282852 55471 90544 164
2024387 255397 79783 606939 01569 24245 443
2025412 252401 13238 6451 017 97874 21656 489

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

26,2 %

590 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

555

Landet 946 · Trøndelag 946

Fastlegeavtalar

4

1 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

105

1 opne lister · 2,75 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Rennebu
  • Trøndelag
201820192020202120222023202420250 %8 %16 %24 %32 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Rennebu
2018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 22 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 276 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 252 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,0 barn

2025

Trøndelag: 5,7

Landet: 5,7

Nr. 27 av 38 i fylket (høgast: Midtre Gauldal 5,9 · lågast: Namsskogan 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

111

Årsverk til grunnbemanning

30,1

Årsverk i alt

32,8

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

40,9 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201820192020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

6,0 elevar

2025

Trøndelag: 9,2

Landet: 8,8

Nr. 31 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 10,5 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 4,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

209

Lærarårsverk

34,6

Lærarårsverk utan lange fråvær

29,8

Årsverk i sektoren

51,5

Av dei assistentårsverk

11,0

Elevar per årsverk i sektoren

4,1

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820182019202020212022202320242025357910

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,69 brukarar

2025

Trøndelag: 1,91

Landet: 1,72

Nr. 28 av 38 i fylket (høgast: Høylandet 3,45 · lågast: Skaun 1,15) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,59

Brukarar av heimetenester

128

Brukarar av institusjonstenester

34

Årsverk i helse og omsorg

121,3

Med helsefagleg utdanning

72,2 %

Innbyggjarar 80+

187

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201820192020202120222023202420251,41,92,43,3

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,0 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (42,6 %), 2021 (40,2 %), 2022 (35,8 %), 2023 (32,6 %), 2024 (32,1 %), 2025 (40,9 %)

Siste år: 40,9 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk TrøndelagÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning30,1+6,4+27,0 %+22+24,7 %−2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk34,6−3−8,0 %−6−2,8 %−3,7 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk121,3−2−1,6 %−73−31,1 %+12,1 %+11,8 %

Barnehage: 6,4 fleire årsverk til grunnbemanning (+27,0 %) med fleire barn med plass (+24,7 %). Grunnskule: 3 færre lærarårsverk (−8,0 %) med færre elevar (−2,8 %). Helse og omsorg: 2 færre årsverk (−1,6 %) med færre tenestemottakarar (−31,1 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 30 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,0

Etter kutt

5,0

Trøndelag

5,7

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 35 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

6,0

Etter kutt

6,0

Trøndelag

9,2

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 121 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,69

Etter kutt

1,69

Trøndelag

1,91

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820182019202020212022202320242025065130195260

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

85,4 %

2025

Trøndelag: 96,3

Landet: 94,5

Nr. 37 av 38 i fylket (høgast: Tydal 104,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 82,4)

Barn med plass

111

1–2 år

84,0 %

3–5 år

86,3 %

Barn 1–5 år

125

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202569778597

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

209,0 elevar

2025

Trøndelag: 234,9

Landet: 247,9

Nr. 12 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 382,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 47,0)

Elevar

209

Skular

1

Barn 6–15 år

263

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820182019202020212022202320242025203218233251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

38,5 plassar

2025

Trøndelag: 28,7

Landet: 29,7

Nr. 10 av 38 i fylket (høgast: Steinkjer - Stïentje 51,9 · lågast: Malvik 10,6)

Sjukeheimsplassar

33

Omsorgsbustader

39

Innbyggjarar 80+

187

Berre sjukeheim per 100

17,6

Berre omsorgsbustad per 100

20,9

Av dei i bustad er 80+

—

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202517324758

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

24,5 plassar

2025

Trøndelag: 20,1

Landet: 14,7

Nr. 17 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 68,3 · lågast: Rindal 0,0)

Elevplassar

87

Elevar

64

Barn 6–18 år

355

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202513182331

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Rennebu fell frå 125 i 2025 til 112 i 2050 – ei endring på −10,4 %. Held kommunen dei 111 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 88,8 til 99,1 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 99 plassar – 12 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500357010514003570105139

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Rennebu fell frå 263 i 2025 til 256 i 2050 – ei endring på −2,7 %. Med same del av barna i kommunal skule (79,5 %) blir det 204 elevar, ned 5 frå 209 i dag. Held kommunen dei 1 skulane ho har, fell snittet frå 209,0 til 204,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 1,0 skular – like mange som i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
202520302035204020452050070140210280075150225282

Den raude stipla linja er dagens snitt på 209,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Rennebu veks frå 187 i 2025 til 328 i 2050 – ei endring på 75,4 %. Held kommunen dei 72 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 38,5 til 22,0 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 126 plassar – 54 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205008517025534004080120158

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter 2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før 2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

−1,57%

Frå 2 484 til 2 445

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,7k1,3k2k2,6k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

85,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 39,1 · Eldre 46,0

Trøndelag

64,4

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,8 · Eldre 28,6

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 21,0 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 20,7 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenTrøndelagLandet0255075100

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

46,6 år

+1,2 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 89,2

2040

47,3 år

+1,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 101,1

2050

47,8 år

+2,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 98,3

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820202026203020352040204520503841444749i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Rennebu, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,206

2013: 0,190

Fylke og land

0,229

Landet: 0,248

P90/P10

2,500

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

16,8 %

67 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

32,2 %

i dei tre lågaste gruppene · 22,8 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182013201420152016201720182019202020212022202320240,180,210,240,270,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr10,2 %+0,2 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr11,5 %+1,5 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr10,1 %+0,1 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr11,1 %+1,1 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr12,6 %+2,6 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr11,3 %+1,3 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr9,4 %−0,6 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr7,2 %−2,8 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr6,2 %−3,8 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %5 %10 %15 %20 %

Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024

Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Rennebu er nr. 3 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)

1.Meråker21,6 %
2.Namsskogan19,5 %
3.Rennebu16,8 %
4.Raarvihke - Røyrvik16,4 %
5.Grong15,2 %
6.Oppdal11,9 %
7.Høylandet11,9 %
8.Inderøy10,6 %
9.Hitra10,6 %
10.Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %
11.Steinkjer - Stïentje10,1 %
12.Indre Fosen10,1 %
13.Levanger9,8 %
14.Orkland9,7 %
15.Overhalla9,6 %
16.Midtre Gauldal9,2 %
17.Lierne9,0 %
18.Ørland8,9 %
19.Heim8,6 %
20.Røros - Rosse8,4 %
21.Stjørdal8,3 %
22.Verdal8,3 %
23.Flatanger8,3 %
24.Melhus8,1 %
25.Holtålen7,9 %
26.Frosta7,8 %
27.Trondheim - Tråante7,6 %
28.Åfjord7,4 %
29.Nærøysund7,4 %
30.Rindal6,3 %
31.Skaun6,0 %
32.Malvik5,7 %
33.Frøya5,6 %
34.Snåase - Snåsa5,6 %
35.Selbu5,3 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).

Rennebu brukar

35 246 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 864 kr

barnefattigdom 9,8 %

Brukar mest

Lierne

48 008 kr · 9,0 % fattigdom

Brukar minst

Røros - Rosse

30 025 kr · 8,4 % fattigdom

4,3 %9,3 %14,3 %19,3 %22,6 %Barn i vedvarande låginntekt28 02533 52539 02544 52550 008
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Meråker21,6 %10 488 kr22 072 kr2 738 kr35 298 kr
Namsskogan19,5 %9 026 kr27 604 kr2 956 kr39 586 kr
Rennebu16,8 %13 652 kr18 127 kr3 467 kr35 246 kr
Raarvihke - Røyrvik16,4 %8 200 kr28 485 kr4 116 kr40 801 kr
Grong15,2 %11 245 kr26 697 kr6 032 kr43 974 kr
Oppdal11,9 %13 113 kr18 654 kr1 872 kr33 639 kr
Høylandet11,9 %10 505 kr26 359 kr4 511 kr41 375 kr
Inderøy10,6 %12 226 kr21 818 kr3 097 kr37 141 kr
Hitra10,6 %14 458 kr22 983 kr3 443 kr40 884 kr
Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %11 320 kr19 083 kr3 623 kr34 026 kr
Steinkjer - Stïentje10,1 %11 606 kr17 497 kr5 587 kr34 690 kr
Indre Fosen10,1 %10 317 kr18 471 kr3 920 kr32 708 kr
Levanger9,8 %12 572 kr18 990 kr3 801 kr35 363 kr
Orkland9,7 %11 507 kr18 643 kr2 408 kr32 558 kr
Overhalla9,6 %14 760 kr25 097 kr4 025 kr43 882 kr
Midtre Gauldal9,2 %13 636 kr18 838 kr3 130 kr35 604 kr
Lierne9,0 %13 110 kr33 489 kr1 409 kr48 008 kr
Ørland8,9 %12 200 kr16 941 kr4 391 kr33 532 kr
Heim8,6 %12 194 kr24 586 kr2 710 kr39 490 kr
Røros - Rosse8,4 %11 616 kr16 943 kr1 466 kr30 025 kr
Stjørdal8,3 %11 227 kr19 847 kr3 108 kr34 182 kr
Verdal8,3 %11 168 kr19 615 kr4 016 kr34 799 kr
Flatanger8,3 %15 226 kr25 405 kr3 045 kr43 676 kr
Melhus8,1 %13 068 kr20 327 kr2 409 kr35 804 kr
Holtålen7,9 %14 290 kr18 690 kr1 519 kr34 499 kr
Frosta7,8 %12 315 kr19 357 kr3 455 kr35 127 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr
Åfjord7,4 %12 927 kr20 701 kr1 994 kr35 622 kr
Nærøysund7,4 %14 312 kr20 472 kr4 316 kr39 100 kr
Rindal6,3 %12 916 kr15 983 kr2 381 kr31 280 kr
Skaun6,0 %13 921 kr27 189 kr2 477 kr43 587 kr
Malvik5,7 %13 392 kr20 929 kr2 653 kr36 974 kr
Frøya5,6 %12 903 kr23 669 kr2 862 kr39 434 kr
Snåase - Snåsa5,6 %13 477 kr16 825 kr2 713 kr33 015 kr
Selbu5,3 %13 438 kr18 748 kr2 438 kr34 624 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Trøndelag 2024

Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Rennebu er nr. 10 av 38 (fylkessnitt 0,215)

1.Skaun0,181
2.Rindal0,182
3.Holtålen0,194
4.Selbu0,194
5.Snåase - Snåsa0,199
6.Midtre Gauldal0,202
7.Orkland0,203
8.Verdal0,204
9.Raarvihke - Røyrvik0,204
10.Rennebu0,206
11.Melhus0,207
12.Meråker0,207
13.Lierne0,207
14.Ørland0,208
15.Røros - Rosse0,209
16.Indre Fosen0,210
17.Tydal0,211
18.Stjørdal0,211
19.Åfjord0,211
20.Høylandet0,215
21.Malvik0,217
22.Overhalla0,217
23.Steinkjer - Stïentje0,218
24.Oppdal0,218
25.Namsos - Nåavmesjenjaelmie0,219
26.Grong0,219
27.Frosta0,220
28.Heim0,221
29.Leka0,223
30.Levanger0,224
31.Inderøy0,225
32.Osen0,226
33.Hitra0,226
34.Flatanger0,230
35.Nærøysund0,237
36.Namsskogan0,242
37.Trondheim - Tråante0,245
38.Frøya0,268

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 1,0 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 2,6 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Rennebu i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Rennebu blant dei 7 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

23. av 344

16,8 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

172. av 344

188 933 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

190. av 344

35 246 kr · på barn og unge

Gini 2024

307. av 358

0,206 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Rennebu: nr. 23 av 344 med 16,8 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

51,3%
48,7%
Menn: 1 274Kvinner: 1 210

Aldersfordeling

0-5 år
6,1%
6-12 år
6,8%
13-15 år
3,2%
16-19 år
4,7%
20-44 år
24,2%
45-66 år
30,0%
67-79 år
17,8%
80+ år
7,4%

Totalt: 2 484 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

45,4 år

median 49 år

Trøndelag

41,1 år

median 40 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 4,3 år eldre enn fylket og 4,1 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

476 800

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

788 000 kr

Etter skatt: 635 600 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,12 personar

(1 174 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

76,9 % i arbeid

1,3 % registrerte arbeidslause · 12,6 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)76,9 %77,2 %76,7 %−0,3
Registrerte arbeidslause1,3 %1,2 %1,4 %+0,1
På arbeidsmarkedstiltak1,5 %1,5 %1,3 %0,0
Under utdanning1,8 %3,7 %3,1 %−1,9
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd12,6 %10,2 %10,3 %+2,4
AFP / alderspensjon1,2 %1,2 %1,3 %0,0
Andre utanfor arbeidsstyrken4,7 %5,0 %5,8 %−0,3

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
2018201920202021202220232024202575,6 %76,5 %77,4 %78,3 %79,2 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

61,3 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)61,3 %71,0 %72,1 %−9,7
80–99 %10,1 %6,0 %5,4 %+4,1
60–79 %7,6 %4,4 %4,2 %+3,2
40–59 %8,3 %6,0 %6,0 %+2,3
20–39 %6,3 %5,7 %5,7 %+0,6
0–19 %6,5 %7,0 %6,6 %−0,5

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

1 031

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

1 192

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

86,5 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

738

61,9 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

454

personar · 38,1 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

293

personar · 28,4 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−161

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 414 til 454 personar (34,3 % → 38,1 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 42 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202504008001 2001 50028 %32 %36 %40 %43 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kor pendlar innbyggjarane til? (454 utpendlarar)

  • Oppdal144 (31,7 %)
  • Trondheim - Tråante76 (16,7 %)
  • Orkland51 (11,2 %)
  • Midtre Gauldal46 (10,1 %)
  • Oslo - Oslove20 (4,4 %)
  • Melhus11 (2,4 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (293 innpendlarar)

  • Oppdal87 (29,7 %)
  • Midtre Gauldal80 (27,3 %)
  • Orkland40 (13,7 %)
  • Trondheim - Tråante35 (11,9 %)
  • Melhus19 (6,5 %)
  • Tynset7 (2,4 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
065130195260Helse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk og fiskeBygg og anleggUndervisningVarehandelElektrisitet, vatn og renovasjonIndustriOffentleg administrasjon ogforsvarForretningsmessig tenesteytingTransport og lagringTeknisk tenesteyting, eigedomOvernatting og serveringPersonleg tenesteytingFinans og forsikringBergverk og utvinningInformasjon og kommunikasjon

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (246 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Industri, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Finans og forsikring, Teknisk tenesteyting, eigedom, Offentleg administrasjon og forsvar, Undervisning.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −12 arbeidsplassar (−1,2 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Undervisning6071+11+18,3 %
Helse- og sosialtenester235246+11+4,7 %
Forretningsmessig tenesteyting2838+10+35,7 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon5054+4+8,0 %
Bygg og anlegg129133+4+3,1 %
Overnatting og servering2629+3+11,5 %
Personleg tenesteyting2528+3+12,0 %
Finans og forsikring1517+2+13,3 %
Teknisk tenesteyting, eigedom3132+1+3,2 %
Jordbruk, skogbruk og fiske174170−4−2,3 %
Industri5750−7−12,3 %
Transport og lagring4635−11−23,9 %
Offentleg administrasjon og forsvar5845−13−22,4 %
Varehandel9468−26−27,7 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Bygg og anlegg
  • Undervisning
  • Varehandel
  • Elektrisitet, vatn og renovasjon
20182019202020212022202320242025065130195260Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 7 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TrøndelagEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald1 174788 000 kr635 600 kr668 200 kr676 100 kr−6,0 %
Einebuande451450 500 kr368 100 kr391 600 kr397 500 kr−7,4 %
Par utan barn348950 100 kr775 200 kr830 100 kr860 000 kr−9,9 %
Par med barn 0-17 år1821 285 500 kr1 001 000 kr1 126 600 kr1 141 700 kr−12,3 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år52621 100 kr503 500 kr566 800 kr568 200 kr−11,4 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20182019202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

546 800 kr

Landet: 1 000 800 kr (−45,4 %)

Gjeld, median

115 400 kr

Landet: 415 800 kr (−72,2 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 167 300 kr

Landet: 1 792 100 kr (−34,9 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

433 300 kr

Landet: 378 800 kr (+14,4 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,05 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

956 900 kr

Bruttoformue per hushald

2 042 775 kr

Bankinnskot per hushald

758 275 kr

Bruttoinntekt per hushald

912 450 kr

1,75 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,75 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

12 578 kr

Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr

230 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−331 kr

Utbetalinga er 97,4 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+4 278 kr

151,5 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

90

Del av befolkninga

3,6 %

Barn i familiar med sosialhjelp

35

Gjennomsnittleg stønadstid

5,3 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

37

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

8,6 md

Samla stønadssum

6 050 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

16

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

101,5

Om lag som landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−35 %0 %+35 %+70 %+105 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

165 271 kr/år174 537 kr/år−5,3 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

30 511 kr/år18 029 kr/år+69,2 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

978 kr/mnd1 425 kr/mnd−31,4 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 26,0 % · leige 2-roms 16,3 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 635 600 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

165 271 kr

+3,9 % frå 2024 (159 027 kr)

Snitt Trøndelag

164 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader57 664 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi18 391 kr
  • Kommunale avgifter33 227 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt2 954 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

26,0 %

165 271 kr av 635 600 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

16,3 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald635 600 kr26,0 %16,3 %
Einebuande368 100 kr44,9 %28,2 %
Par utan barn775 200 kr21,3 %13,4 %
Par med barn 0-17 år1 001 000 kr16,5 %10,4 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år503 500 kr32,8 %20,6 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 26,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 2 464.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

30 511 kr

+9,8 % frå 2025

Snitt Trøndelag 2026

18 915 kr

Kommunen ligger 61,3 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 69,2 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Trøndelag
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k8k16k24k32k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning2 1902 9162 8906 9409 65810 846
Avløp2 8853 8023 9709 43611 94113 036
Avfall3 3843 8394 0694 1734 5264 809
Feiing og tilsyn1 0751 0751 2901 7161 6511 820
Sum årsgebyr9 53411 63212 21922 26527 77630 511
Septiktømming (årsgebyr)1 2031 2101 1751 2751 4251 577
Målarleige705—9901 000800920
Vatn per m³9,610,612,728,134,338,8
Avløp per m³12,513,817,236,444,340,6
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)20 010—26 410——11 163
Tilknytningsgebyr vatn (låg)———10 00010 400—
Tilknytningsgebyr vatn (høg)———15 00020 800—
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)19 045—24 940——11 212
Tilknytningsgebyr avløp (låg)———10 00010 400—
Tilknytningsgebyr avløp (høg)———15 00020 800—

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno