Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2018: Skaun gjekk frå kode 1657 til 5029. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Sør-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti
Senterpartiet
Kristelig Folkeparti
FremskrittspartietOrdførar
Gunn Iversen Stokke (Sp)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 767 182 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune |
|---|---|
| Grunnskule | 28,7 % |
| Helse og omsorg | 27,1 % |
| Barnehage | 14,7 % |
| Eigedomsforvaltning | 8,5 % |
| Administrasjon | 6,4 % |
| Sosialsektoren | 4,1 % |
| Barnevern | 2,6 % |
| Kultur | 2,4 % |
| Samferdsel | 1,4 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1,2 % |
| Brann- og ulykkesvern | 1,0 % |
| Kyrkje | 0,9 % |
| Politisk styring | 0,8 % |
| Næringsforvaltning | 0,2 % |
| Kommunale bustader | 0,1 % |
Utvikling over tid
- Grunnskule
- Helse og omsorg
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Administrasjon
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Kultur
- Samferdsel
- Plan, byggesak og miljø
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Politisk styring
- Næringsforvaltning
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 56 899 | 68 134 | 67 580 | 68 991 | 70 849 | 69 356 | 8,5 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −4 807 | −5 427 | −9 971 | −12 920 | −15 037 | −16 947 | — |
| Grunnskule | 176 081 | 196 103 | 208 165 | 227 551 | 226 833 | 233 122 | 28,7 % |
| Helse og omsorg | 134 046 | 151 989 | 161 814 | 193 867 | 197 094 | 220 199 | 27,1 % |
| Samferdsel | 8 311 | 8 696 | 9 710 | 11 038 | 10 520 | 11 126 | 1,4 % |
| Barnehage | 97 887 | 101 141 | 100 493 | 108 008 | 107 306 | 119 359 | 14,7 % |
| Kultur | 15 335 | 16 643 | 19 958 | 18 374 | 20 208 | 19 534 | 2,4 % |
| Kommunale bustader | 890 | −83 | 1 757 | 2 931 | 761 | 1 082 | 0,1 % |
| Næringsforvaltning | 580 | 982 | 2 998 | 1 966 | 1 935 | 1 609 | 0,2 % |
| Administrasjon | 43 818 | 48 601 | 51 835 | 54 931 | 57 963 | 51 846 | 6,4 % |
| Plan, byggesak og miljø | 7 030 | 10 401 | 10 314 | 10 647 | 9 050 | 9 834 | 1,2 % |
| Sosialsektoren | 22 325 | 22 900 | 29 122 | 36 016 | 35 293 | 33 531 | 4,1 % |
| Brann- og ulykkesvern | 6 618 | 6 426 | 6 953 | 8 799 | 9 140 | 8 063 | 1,0 % |
| Kyrkje | 5 643 | 4 501 | 4 624 | 7 662 | 6 416 | 7 094 | 0,9 % |
| Barnevern | 6 968 | 8 995 | 11 645 | 15 866 | 20 382 | 21 234 | 2,6 % |
| Fellesutgifter | −962 | −23 099 | −16 664 | −52 985 | −22 957 | −29 278 | — |
| Politisk styring | 5 080 | 5 492 | 5 353 | 6 262 | 5 949 | 6 418 | 0,8 % |
| Sum netto driftsutgifter | 581 742 | 622 395 | 665 686 | 707 004 | 741 705 | 767 182 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 66 429 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune |
|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 54,3 % |
| Kyrkje | 17,3 % |
| Administrasjon | 11,8 % |
| Eigedomsforvaltning | 10,1 % |
| Plan, byggesak og miljø | 2,4 % |
| Samferdsel | 1,9 % |
| Grunnskule | 0,8 % |
| Barnehage | 0,5 % |
| Kommunale bustader | 0,5 % |
| Helse og omsorg | 0,3 % |
| Kultur | 0,1 % |
| Brann- og ulykkesvern | 0,0 % |
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Kyrkje
- Administrasjon
- Eigedomsforvaltning
- Plan, byggesak og miljø
- Samferdsel
- Grunnskule
- Barnehage
- Kommunale bustader
- Helse og omsorg
- Kultur
- Brann- og ulykkesvern
- Næringsforvaltning
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 18 657 | 4 240 | 10 741 | 14 767 | 7 918 | 6 741 | 10,1 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 7 997 | 36 531 | 52 499 | 95 397 | 73 741 | 36 043 | 54,3 % |
| Grunnskule | 22 001 | 4 151 | 5 681 | 14 550 | 4 230 | 538 | 0,8 % |
| Helse og omsorg | 0 | 103 | 185 | 9 239 | 27 919 | 211 | 0,3 % |
| Samferdsel | 1 299 | 6 340 | 2 581 | 3 243 | 3 222 | 1 229 | 1,9 % |
| Barnehage | 0 | −203 | 735 | 817 | 0 | 363 | 0,5 % |
| Kultur | 901 | 0 | 470 | 0 | 818 | 44 | 0,1 % |
| Kommunale bustader | −73 | 3 076 | 12 366 | 8 651 | 367 | 312 | 0,5 % |
| Næringsforvaltning | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 624 | 0 | — |
| Administrasjon | 1 527 | 5 035 | 6 943 | 3 673 | −974 | 7 837 | 11,8 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1 621 | 1 360 | 1 109 | 4 230 | 13 088 | 1 576 | 2,4 % |
| Sosialsektoren | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 2 210 | 37 587 | 6 996 | 1 193 | 868 | 14 | 0,0 % |
| Kyrkje | 0 | 910 | 950 | 532 | 2 146 | 11 521 | 17,3 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 56 230 | 99 130 | 101 256 | 156 292 | 137 967 | 66 429 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
149 mill. kr
148 806 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
15,0 %
31,2 % i 2020
Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,02
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,01 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−72 mill. kr
-33 %
Utan premieavvik 2025
101 mill. kr
10,2 % av driftsinntektene
Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
295 mill. kr
minus 146 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
48 mill. kr
av ein arbeidskapital på 149 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
32,3 %
2020: 24,3 %
Fylke og land 2025
37,8 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−28,7 pp
+8,0 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
6,3 %
2020: 18,4 %
Disposisjonsfond 2025
63 mill. kr
62 692 tusen kr
Fylke og land 2025
12,1 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
−12,1 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
106 mill. kr
106 073 tusen kr
Andel av driftsinntektene
10,7 %
2020: 25,9 %
Fylke og land 2025
21,5 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
59 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 62 692 | 59,1 % |
| Bundne driftsfond | 26 165 | 24,7 % |
| Ubunde investeringsfond | 7 060 | 6,7 % |
| Bundne investeringsfond | 10 156 | 9,6 % |
| Sum fond | 106 073 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
46 711 m²
+ 0 m² leigd = 46 711 m² i alt
Areal per innbyggjar
5,48 m²
8 521 innbyggjarar
Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
57 kr
3 mill. kr i alt
Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 116–238 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
34–79 mill. kr
4 009–9 307 kr per innbyggjar
731–1 698 kr per m²
Driftsutgifter per m²
818 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
256 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
98 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
10,0 %
netto til eigedomsforvaltning
482 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 29 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 25 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 27 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 34 mill. kr og 79 mill. kr – det vil seie 731–1 698 kr per kvadratmeter eller 4 009–9 307 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Skaun, 2020–2025.
2025 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 17,3 % frå 2024 til 2025
Frå 180 mill. kr til 149 mill. kr – ein nedgang på 5,2 prosentpoeng av driftsinntektene (20,2 % → 15,0 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 32,8 % frå 2023 til 2024
Frå 268 mill. kr til 180 mill. kr – ein nedgang på 11,6 prosentpoeng av driftsinntektene (31,8 % → 20,2 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Kraftig fallFonda fall 36,9 % frå 2023 til 2024
Frå 175 mill. kr til 110 mill. kr – ein nedgang på 8,4 prosentpoeng av driftsinntektene (20,8 % → 12,4 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 15,5 % frå 2022 til 2023
Frå 317 mill. kr til 268 mill. kr – ein nedgang på 7,4 prosentpoeng av driftsinntektene (39,2 % → 31,8 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2023 · Markert fallFonda fall 13,7 % frå 2022 til 2023
Frå 203 mill. kr til 175 mill. kr – ein nedgang på 4,3 prosentpoeng av driftsinntektene (25,1 % → 20,8 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2021 · Markert fallArbeidskapitalen fall 4,3 % frå 2020 til 2021
Frå 221 mill. kr til 211 mill. kr – ein nedgang på 3,0 prosentpoeng av driftsinntektene (31,2 % → 28,2 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Skaun rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
32. av 38
i fylket i 2025 · 2,02
Fylkessnitt: 3,01
Landssnitt: 2,82
Nr. 258 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
31. av 38
i fylket i 2025 · 15 %
Fylkessnitt: 26,8 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 258 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
22. av 38
i fylket i 2025 · 249,2 %
Fylkessnitt: 242,7 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 233 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
17. av 37
i fylket i 2025 · 32,3 %
Fylkessnitt: 37,8 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 155 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 708 133 | 706 897 | 39 264 | 1 634 825 | 122 174 | 53 605 |
| 2021 | 750 552 | 739 789 | 94 890 | 1 678 737 | 142 866 | 67 562 |
| 2022 | 807 884 | 799 519 | 90 515 | 1 901 118 | 198 120 | 22 313 |
| 2023 | 842 093 | 856 635 | 141 525 | 2 050 718 | 164 386 | 68 092 |
| 2024 | 891 423 | 915 606 | 130 049 | 2 168 159 | 169 982 | 79 762 |
| 2025 | 989 456 | 980 694 | 59 688 | 2 319 719 | 146 163 | 48 044 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
1 153
Landet 946 · Trøndelag 946
Fastlegeavtalar
6
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
101
2 opne lister · 3,07 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Skaun
- Trøndelag
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Skaun
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 282 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 15 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 154 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
4 106
i Trøndelag, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
1,8 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
1 502 personar (37 %)
Største næring
Utleige av arbeidskraft
1 490 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Trøndelag
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Skaun, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,181
2013: 0,180
Fylke og land
0,229
Landet: 0,248
P90/P10
2,300
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
6,0 %
113 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
21,5 %
i dei tre lågaste gruppene · 38,2 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 5,6 % | −4,4 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 8,3 % | −1,7 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 7,6 % | −2,4 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 8,5 % | −1,5 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,1 % | +0,1 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 11,7 % | +1,7 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 14,9 % | +4,9 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 14,1 % | +4,1 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 9,2 % | −0,8 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landet
Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024
Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Skaun er nr. 31 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).
Skaun brukar
43 587 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
36 864 kr
barnefattigdom 9,8 %
Brukar mest
Lierne
48 008 kr · 9,0 % fattigdom
Brukar minst
Røros - Rosse
30 025 kr · 8,4 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Meråker | 21,6 % | 10 488 kr | 22 072 kr | 2 738 kr | 35 298 kr |
| Namsskogan | 19,5 % | 9 026 kr | 27 604 kr | 2 956 kr | 39 586 kr |
| Rennebu | 16,8 % | 13 652 kr | 18 127 kr | 3 467 kr | 35 246 kr |
| Raarvihke - Røyrvik | 16,4 % | 8 200 kr | 28 485 kr | 4 116 kr | 40 801 kr |
| Grong | 15,2 % | 11 245 kr | 26 697 kr | 6 032 kr | 43 974 kr |
| Oppdal | 11,9 % | 13 113 kr | 18 654 kr | 1 872 kr | 33 639 kr |
| Høylandet | 11,9 % | 10 505 kr | 26 359 kr | 4 511 kr | 41 375 kr |
| Inderøy | 10,6 % | 12 226 kr | 21 818 kr | 3 097 kr | 37 141 kr |
| Hitra | 10,6 % | 14 458 kr | 22 983 kr | 3 443 kr | 40 884 kr |
| Namsos - Nåavmesjenjaelmie | 10,2 % | 11 320 kr | 19 083 kr | 3 623 kr | 34 026 kr |
| Steinkjer - Stïentje | 10,1 % | 11 606 kr | 17 497 kr | 5 587 kr | 34 690 kr |
| Indre Fosen | 10,1 % | 10 317 kr | 18 471 kr | 3 920 kr | 32 708 kr |
| Levanger | 9,8 % | 12 572 kr | 18 990 kr | 3 801 kr | 35 363 kr |
| Orkland | 9,7 % | 11 507 kr | 18 643 kr | 2 408 kr | 32 558 kr |
| Overhalla | 9,6 % | 14 760 kr | 25 097 kr | 4 025 kr | 43 882 kr |
| Midtre Gauldal | 9,2 % | 13 636 kr | 18 838 kr | 3 130 kr | 35 604 kr |
| Lierne | 9,0 % | 13 110 kr | 33 489 kr | 1 409 kr | 48 008 kr |
| Ørland | 8,9 % | 12 200 kr | 16 941 kr | 4 391 kr | 33 532 kr |
| Heim | 8,6 % | 12 194 kr | 24 586 kr | 2 710 kr | 39 490 kr |
| Røros - Rosse | 8,4 % | 11 616 kr | 16 943 kr | 1 466 kr | 30 025 kr |
| Stjørdal | 8,3 % | 11 227 kr | 19 847 kr | 3 108 kr | 34 182 kr |
| Verdal | 8,3 % | 11 168 kr | 19 615 kr | 4 016 kr | 34 799 kr |
| Flatanger | 8,3 % | 15 226 kr | 25 405 kr | 3 045 kr | 43 676 kr |
| Melhus | 8,1 % | 13 068 kr | 20 327 kr | 2 409 kr | 35 804 kr |
| Holtålen | 7,9 % | 14 290 kr | 18 690 kr | 1 519 kr | 34 499 kr |
| Frosta | 7,8 % | 12 315 kr | 19 357 kr | 3 455 kr | 35 127 kr |
| Trondheim - Tråante | 7,6 % | 11 699 kr | 15 910 kr | 3 075 kr | 30 684 kr |
| Åfjord | 7,4 % | 12 927 kr | 20 701 kr | 1 994 kr | 35 622 kr |
| Nærøysund | 7,4 % | 14 312 kr | 20 472 kr | 4 316 kr | 39 100 kr |
| Rindal | 6,3 % | 12 916 kr | 15 983 kr | 2 381 kr | 31 280 kr |
| Skaun | 6,0 % | 13 921 kr | 27 189 kr | 2 477 kr | 43 587 kr |
| Malvik | 5,7 % | 13 392 kr | 20 929 kr | 2 653 kr | 36 974 kr |
| Frøya | 5,6 % | 12 903 kr | 23 669 kr | 2 862 kr | 39 434 kr |
| Snåase - Snåsa | 5,6 % | 13 477 kr | 16 825 kr | 2 713 kr | 33 015 kr |
| Selbu | 5,3 % | 13 438 kr | 18 748 kr | 2 438 kr | 34 624 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Trøndelag 2024
Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Skaun er nr. 1 av 38 (fylkessnitt 0,215)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,3 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 2,1 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Skaun i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Skaun blant dei 95 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
326. av 344
6,0 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
197. av 344
182 656 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
46. av 344
43 587 kr · på barn og unge
Gini 2024
358. av 358
0,181 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Skaun: nr. 326 av 344 med 6,0 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 8 484 innbyggjarar
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
81,4 % i arbeid
1 % registrerte arbeidslause · 10,5 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 81,4 % | 77,2 % | 76,7 % | +4,2 |
| Registrerte arbeidslause | 1,0 % | 1,2 % | 1,4 % | −0,2 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,6 % | 1,5 % | 1,3 % | +0,1 |
| Under utdanning | 1,5 % | 3,7 % | 3,1 % | −2,2 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 10,5 % | 10,2 % | 10,3 % | +0,3 |
| AFP / alderspensjon | 1,1 % | 1,2 % | 1,3 % | −0,1 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 3,0 % | 5,0 % | 5,8 % | −2,0 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Trøndelag
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
74,4 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 74,4 % | 71,0 % | 72,1 % | +3,4 |
| 80–99 % | 6,1 % | 6,0 % | 5,4 % | +0,1 |
| 60–79 % | 4,3 % | 4,4 % | 4,2 % | −0,1 |
| 40–59 % | 5,4 % | 6,0 % | 6,0 % | −0,6 |
| 20–39 % | 4,4 % | 5,7 % | 5,7 % | −1,3 |
| 0–19 % | 5,4 % | 7,0 % | 6,6 % | −1,6 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
1 797
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
4 478
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
40,1 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
1 116
24,9 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
3 362
personar · 75,1 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
681
personar · 37,9 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−2 681
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2018–2025
Utpendlinga har auka frå 3 059 til 3 362 personar (71,8 % → 75,1 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 192 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (3 362 utpendlarar)
- Trondheim - Tråante2 126 (63,2 %)
- Orkland605 (18,0 %)
- Melhus246 (7,3 %)
- Oslo - Oslove78 (2,3 %)
- Malvik22 (0,7 %)
- Stjørdal21 (0,6 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (681 innpendlarar)
- Trondheim - Tråante290 (42,6 %)
- Orkland148 (21,7 %)
- Melhus136 (20,0 %)
- Malvik10 (1,5 %)
- Oslo - Oslove9 (1,3 %)
- Steinkjer - Stïentje9 (1,3 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (672 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Elektrisitet, vatn og renovasjon, Bygg og anlegg, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +106 arbeidsplassar (+6,4 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 572 | 672 | +100 | +17,5 % |
| Undervisning | 249 | 279 | +30 | +12,0 % |
| Varehandel | 116 | 137 | +21 | +18,1 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 43 | 61 | +18 | +41,9 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 98 | 115 | +17 | +17,3 % |
| Finans og forsikring | 11 | 23 | +12 | +109,1 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 10 | 18 | +8 | +80,0 % |
| Personleg tenesteyting | 40 | 46 | +6 | +15,0 % |
| Overnatting og servering | 19 | 19 | 0 | 0,0 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 42 | 40 | −2 | −4,8 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 88 | 75 | −13 | −14,8 % |
| Industri | 64 | 49 | −15 | −23,4 % |
| Transport og lagring | 61 | 43 | −18 | −29,5 % |
| Bygg og anlegg | 248 | 190 | −58 | −23,4 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Undervisning
- Bygg og anlegg
- Varehandel
- Offentleg administrasjon og forsvar
- Jordbruk, skogbruk og fiske
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 5 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Trøndelag | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 3 517 | 1 030 700 kr | 807 200 kr | 668 200 kr | 676 100 kr | +19,4 % |
| Einebuande | 1 104 | 505 300 kr | 402 200 kr | 391 600 kr | 397 500 kr | +1,2 % |
| Par utan barn | 903 | 1 102 300 kr | 864 100 kr | 830 100 kr | 860 000 kr | +0,5 % |
| Par med barn 0-17 år | 908 | 1 486 000 kr | 1 133 900 kr | 1 126 600 kr | 1 141 700 kr | −0,7 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 185 | 761 400 kr | 606 700 kr | 566 800 kr | 568 200 kr | +6,8 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
1 081 000 kr
Landet: 1 000 800 kr (+8,0 %)
Gjeld, median
666 300 kr
Landet: 415 800 kr (+60,2 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 242 000 kr
Landet: 1 792 100 kr (−30,7 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
313 100 kr
Landet: 378 800 kr (−17,3 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,81 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 999 850 kr
Bruttoformue per hushald
2 297 700 kr
Bankinnskot per hushald
579 235 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 104 820 kr
1,85 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,85 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
9 018 kr
Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr
29 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−3 891 kr
Utbetalinga er 69,9 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+718 kr
108,7 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Sosialhjelpstilfelle
225
Del av befolkninga
2,6 %
Barn i familiar med sosialhjelp
144
Gjennomsnittleg stønadstid
4,9 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
78
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,2 md
Samla stønadssum
9 920 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
22
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
104,2
Dyrare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 205 128 kr/år | 174 537 kr/år | +17,5 % dyrare |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 20 783 kr/år | 18 029 kr/år | +15,3 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 575 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +10,5 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 25,4 % · leige 2-roms 12,9 %
205 128 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
20 783 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 807 200 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
205 128 kr
+0,0 % frå 2024 (205 048 kr)
Snitt Trøndelag
164 418 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader101 744 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi18 391 kr
- Kommunale avgifter24 613 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt7 346 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Trøndelag
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
25,4 %
205 128 kr av 807 200 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
12,9 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 807 200 kr | 25,4 % | 12,9 % |
| Einebuande | 402 200 kr | 51,0 % | 25,8 % |
| Par utan barn | 864 100 kr | 23,7 % | 12,0 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 133 900 kr | 18,1 % | 9,2 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 606 700 kr | 33,8 % | 17,1 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 8 586.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
20 783 kr
+1,2 % frå 2025
Snitt Trøndelag 2026
18 915 kr
Kommunen ligger 9,9 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 15,3 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Trøndelag
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 3 892 | 4 435 | 5 620 | 6 427 | 6 798 | 7 439 |
| Avløp | 4 719 | 5 161 | 6 454 | 7 851 | 8 034 | 7 520 |
| Avfall | 3 320 | 3 770 | 4 000 | 4 100 | 4 450 | 4 730 |
| Feiing og tilsyn | 880 | 896 | 1 076 | 1 076 | 1 252 | 1 094 |
| Sum årsgebyr | 12 811 | 14 262 | 17 150 | 19 454 | 20 534 | 20 783 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 203 | 1 210 | 1 166 | 2 274 | 2 542 | 2 593 |
| Vatn per m³ | — | 15,7 | 18,1 | 20,9 | 22,9 | 24,8 |
| Avløp per m³ | — | 20,5 | 23,5 | 26,4 | 27,3 | 25,8 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 9 600 | 9 840 | 10 240 | 10 680 | 11 121 | 11 513 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 9 600 | 9 840 | 10 240 | 10 680 | 11 121 | 11 513 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno