Malvik kommunevåpen

Malvik

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2018: Malvik gjekk frå kode 1663 til 5031. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Sør-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Høyre
FremskrittspartietFremskrittspartiet
PensjonistpartietPensjonistpartiet
Miljøpartiet De Grønne
IN

Ordførar

Eugen Gravningen Sørmo (H)

Kommunenummer

5031

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

1 599 323

tusen kr

Utgifter

1 552 832

tusen kr

Driftsmargin

2,91%

Investeringar

227 066

tusen kr

Eigedelar

5 832 722

tusen kr

Total gjeld

4 516 101

tusen kr

(Lån: 4 270 829 + Gjeld: 245 272)

Gjeldsandel

77,43%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

4 ‰

Bustadsats

1,9 ‰

Bunnfradrag

200 000 kr

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

5 017 kr

Totale inntekter

37 038

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250M0,4M0,8M1,2M1,6M

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M1,5M3M4,5M6M0%20%40%60%80%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 1 279 736 tusen kr

TenesteområdeKommune
Helse og omsorg31,2 %
Grunnskule23,2 %
Barnehage14,8 %
Eigedomsforvaltning9,0 %
Administrasjon5,1 %
Sosialsektoren4,9 %
Kultur3,4 %
Barnevern2,9 %
Samferdsel1,6 %
Plan, byggesak og miljø1,2 %
Brann- og ulykkesvern1,2 %
Politisk styring0,7 %
Kyrkje0,6 %
Kommunale bustader0,1 %
Næringsforvaltning0,1 %

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Barnevern
  • Samferdsel
  • Plan, byggesak og miljø
  • Brann- og ulykkesvern
  • Politisk styring
  • Kyrkje
  • Kommunale bustader
  • Næringsforvaltning
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250350k700k1,1M1,4M
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning103 94294 56393 83897 318110 670121 0629,0 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−3 912−9 450−9 523−7 339−22 898−20 185—
Grunnskule231 491231 539255 386288 021300 854313 11323,2 %
Helse og omsorg263 759308 862341 987372 125387 484422 08131,2 %
Samferdsel21 57421 07822 06021 86820 21321 6121,6 %
Barnehage138 970147 351156 767170 025175 556200 36314,8 %
Kultur36 58733 40032 55036 13833 98745 3173,4 %
Kommunale bustader2 225309−2062983 5651 8380,1 %
Næringsforvaltning−1 6133 420−9 121−6488941 8270,1 %
Administrasjon63 12474 53079 32772 38669 96769 5285,1 %
Plan, byggesak og miljø8 63012 84618 57220 09413 33516 2891,2 %
Sosialsektoren39 70338 35853 70078 33068 00365 8294,9 %
Brann- og ulykkesvern12 71813 46214 57315 56115 83116 0051,2 %
Kyrkje6 4866 3366 2826 4586 7837 8230,6 %
Barnevern21 04825 05437 13440 03137 30039 6932,9 %
Fellesutgifter−2 170−39 694−40 481−79 312−34 465−51 771—
Politisk styring6 5917 6837 0509 7138 5959 3120,7 %
Sum netto driftsutgifter949 153969 6471 059 8951 141 0671 195 6741 279 736100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 275 073 tusen kr

TenesteområdeKommune
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)39,3 %
Eigedomsforvaltning17,5 %
Samferdsel14,5 %
Barnehage11,4 %
Administrasjon6,7 %
Kommunale bustader3,9 %
Helse og omsorg2,6 %
Kultur2,1 %
Grunnskule1,3 %
Plan, byggesak og miljø0,3 %
Brann- og ulykkesvern0,3 %
Sosialsektoren0,2 %

Utvikling over tid

  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Eigedomsforvaltning
  • Samferdsel
  • Barnehage
  • Administrasjon
  • Kommunale bustader
  • Helse og omsorg
  • Kultur
  • Grunnskule
  • Plan, byggesak og miljø
  • Brann- og ulykkesvern
  • Sosialsektoren
  • Næringsforvaltning
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
2020202120222023202420250250k500k750k1M
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning20 93489 014326 949122 36038 93748 04917,5 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)31 91858 356133 70698 323120 158108 00039,3 %
Grunnskule13 16274 506252 70270 2545 6943 4851,3 %
Helse og omsorg2875 60115 9231 68214 9907 2142,6 %
Samferdsel9 1497 95013 1456 64924 15939 81114,5 %
Barnehage7 47212 82765 05071 43820 10931 37311,4 %
Kultur3022143 3301 3116 4795 7502,1 %
Kommunale bustader1 0672 05611 25716 7179 08610 6233,9 %
Næringsforvaltning3875 94710101 0640—
Administrasjon3 2072 25111 4619 4949 05218 3146,7 %
Plan, byggesak og miljø2 5346 0753 0776 5901 6219500,3 %
Sosialsektoren0011125105570,2 %
Brann- og ulykkesvern1 3691 0529851 6704389470,3 %
Kyrkje000000—
Barnevern193399 790740—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring004424300—
Sum investeringsutgifter91 807266 188847 929406 663251 801275 073100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

301 mill. kr

301 036 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

18,8 %

25,3 % i 2020

Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,23

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,01 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+10 mill. kr

+3 %

Utan premieavvik 2025

195 mill. kr

12,2 % av driftsinntektene

Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

546 mill. kr

minus 245 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.200 mill.400 mill.600 mill.800 mill.Kraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,851,702,553,40

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

106 mill. kr

av ein arbeidskapital på 301 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

35,1 %

2020: 18,2 %

Fylke og land 2025

37,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−25,9 pp

+16,9 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

7,6 %

2020: 7,6 %

Disposisjonsfond 2025

121 mill. kr

120 859 tusen kr

Fylke og land 2025

12,1 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+0,0 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

262 mill. kr

262 243 tusen kr

Andel av driftsinntektene

16,4 %

2020: 14,5 %

Fylke og land 2025

21,5 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

46 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.70 mill.140 mill.210 mill.280 mill.Kraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond120 85946,1 %
Bundne driftsfond50 06719,1 %
Ubunde investeringsfond17 2176,6 %
Bundne investeringsfond74 10028,3 %
Sum fond262 243100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

76 536 m²

+ 1 354 m² leigd = 77 890 m² i alt

Areal per innbyggjar

5,18 m²

15 023 innbyggjarar

Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

145 kr

11 mill. kr i alt

Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 28–150 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

0–65 mill. kr

0–4 309 kr per innbyggjar

0–831 kr per m²

Driftsutgifter per m²

720 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

177 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

109 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

10,5 %

netto til eigedomsforvaltning

521 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 32 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 7 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 34 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k10k19k29k38kSkulelokaleInstitusjonslokaleIdrettsbygg og -anleggBarnehagelokaleAdministrasjonslokaleKulturbygg

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
201520162017201820192020202120222023202420250k25k50k75k100k02468Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
20152016201720182019202020212022202320242025075150225300Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
20152016201720182019202020212022202320242025−8 mill.0 mill.8 mill.16 mill.24 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 0 mill. kr og 65 mill. kr – det vil seie 0–831 kr per kvadratmeter eller 0–4 309 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Malvik, 2020–2025.

2025 · Markert fallArbeidskapitalen fall 15,2 % frå 2024 til 2025

Frå 355 mill. kr til 301 mill. kr – ein nedgang på 4,4 prosentpoeng av driftsinntektene (23,2 % → 18,8 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 10,8 % frå 2022 til 2023

Frå 342 mill. kr til 305 mill. kr – ein nedgang på 4,0 prosentpoeng av driftsinntektene (25,6 % → 21,6 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2022 · Markert fallFonda fall 4,8 % frå 2021 til 2022

Frå 253 mill. kr til 241 mill. kr – ein nedgang på 2,5 prosentpoeng av driftsinntektene (20,6 % → 18,1 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Trøndelag

Kor Malvik rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

28. av 38

i fylket i 2025 · 2,23

Fylkessnitt: 3,01

Landssnitt: 2,82

Nr. 230 av 357 i landet

1.Tydal6,31
2.Trondheim - Tråante5,16
3.Leka4,93
27.Stjørdal2,31
28.Malvik2,23
29.Verdal2,19
38.Røros - Rosse0,98

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

26. av 38

i fylket i 2025 · 18,8 %

Fylkessnitt: 26,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 217 av 357 i landet

1.Frøya65,4 %
2.Trondheim - Tråante53 %
3.Namsskogan52,3 %
25.Snåase - Snåsa19,4 %
26.Malvik18,8 %
27.Heim18,3 %
38.Røros - Rosse−0,4 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

35. av 38

i fylket i 2025 · 282,4 %

Fylkessnitt: 242,7 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 323 av 357 i landet

1.Oppdal179,1 %
2.Steinkjer - Stïentje188 %
3.Raarvihke - Røyrvik189,6 %
34.Holtålen277,3 %
35.Malvik282,4 %
36.Åfjord284,3 %
38.Hitra338,5 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

20. av 37

i fylket i 2025 · 35,1 %

Fylkessnitt: 37,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 168 av 346 i landet

1.Namsskogan0,8 %
2.Frøya2,9 %
3.Flatanger13,4 %
19.Nærøysund33,6 %
20.Malvik35,1 %
21.Osen36 %
37.Steinkjer - Stïentje96,5 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
20201 148 9781 145 12470 8732 995 148156 01152 941
20211 228 9311 184 501177 1743 012 097189 38269 234
20221 331 6051 307 831520 9803 521 587259 57183 533
20231 413 9031 417 105284 3033 801 566206 234102 066
20241 527 1921 511 641212 8644 065 173209 53094 875
20251 599 3231 552 832227 0664 270 829245 272105 570

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

856

Landet 946 · Trøndelag 946

Fastlegeavtalar

16

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

100

0 opne lister · 3,15 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Malvik
  • Trøndelag
201820192020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Malvik
2018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 283 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 128 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 96 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,9 barn

2025

Trøndelag: 5,7

Landet: 5,7

Nr. 2 av 38 i fylket (høgast: Midtre Gauldal 5,9 · lågast: Namsskogan 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

776

Årsverk til grunnbemanning

180,9

Årsverk i alt

213,7

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

46,3 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201820192020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

9,5 elevar

2025

Trøndelag: 9,2

Landet: 8,8

Nr. 6 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 10,5 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 4,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

1 987

Lærarårsverk

208,8

Lærarårsverk utan lange fråvær

194,9

Årsverk i sektoren

303,5

Av dei assistentårsverk

69,1

Elevar per årsverk i sektoren

6,5

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202557912

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

2,08 brukarar

2025

Trøndelag: 1,91

Landet: 1,72

Nr. 15 av 38 i fylket (høgast: Høylandet 3,45 · lågast: Skaun 1,15) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,48

Brukarar av heimetenester

603

Brukarar av institusjonstenester

38

Årsverk i helse og omsorg

388,9

Med helsefagleg utdanning

73,8 %

Innbyggjarar 80+

584

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201820192020202120222023202420251,61,92,22,6

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,9 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2023 (32,4 %)

Siste år: 46,3 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk TrøndelagÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning180,9−4,7−2,5 %−45−5,5 %−2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk208,8+13,1+6,7 %+50+2,6 %−3,7 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk388,9+99,3+34,3 %+150+30,5 %+12,1 %+11,8 %

Barnehage: 4,7 færre årsverk til grunnbemanning (−2,5 %) med færre barn med plass (−5,5 %). Grunnskule: 13,1 fleire lærarårsverk (+6,7 %) med fleire elevar (+2,6 %). Helse og omsorg: 99,3 fleire årsverk (+34,3 %) med fleire tenestemottakarar (+30,5 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 181 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,9

Etter kutt

5,9

Trøndelag

5,7

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 209 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

9,5

Etter kutt

9,5

Trøndelag

9,2

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 389 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

2,08

Etter kutt

2,08

Trøndelag

1,91

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202505501 1001 6502 200

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

91,6 %

2025

Trøndelag: 96,3

Landet: 94,5

Nr. 31 av 38 i fylket (høgast: Tydal 104,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 82,4)

Barn med plass

776

1–2 år

86,1 %

3–5 år

94,9 %

Barn 1–5 år

850

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202587909397

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

283,9 elevar

2025

Trøndelag: 234,9

Landet: 247,9

Nr. 4 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 382,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 47,0)

Elevar

1 987

Skular

7

Barn 6–15 år

2 090

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820182019202020212022202320242025225245265289

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

10,6 plassar

2025

Trøndelag: 28,7

Landet: 29,7

Nr. 38 av 38 i fylket (høgast: Steinkjer - Stïentje 51,9 · lågast: Malvik 10,6)

Sjukeheimsplassar

51

Omsorgsbustader

11

Innbyggjarar 80+

584

Berre sjukeheim per 100

8,7

Berre omsorgsbustad per 100

1,9

Av dei i bustad er 80+

—

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201820192020202120222023202420259172541

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

15,5 plassar

2025

Trøndelag: 20,1

Landet: 14,7

Nr. 30 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 68,3 · lågast: Rindal 0,0)

Elevplassar

423

Elevar

342

Barn 6–18 år

2 722

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202512151822

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Malvik veks frå 850 i 2025 til 926 i 2050 – ei endring på 8,9 %. Held kommunen dei 776 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 91,3 til 83,8 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 845 plassar – 69 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205002505007501 00003006009001 110

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Malvik fell frå 2 090 i 2025 til 2 071 i 2050 – ei endring på −0,9 %. Med same del av barna i kommunal skule (95,1 %) blir det 1 970 elevar, ned 17 frå 1 987 i dag. Held kommunen dei 7 skulane ho har, fell snittet frå 283,9 til 281,4 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 6,9 skular – 0,1 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205005501 1001 6502 200095190285369

Den raude stipla linja er dagens snitt på 283,9 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Malvik veks frå 584 i 2025 til 1 581 i 2050 – ei endring på 170,7 %. Held kommunen dei 62 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 10,6 til 3,9 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 168 plassar – 106 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205004008001 2001 600055110165210

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter 2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før 2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

9,06%

Frå 14 783 til 16 122

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k4,5k9k13,5k18k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

65,8

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 42,8 · Eldre 23,0

Trøndelag

64,4

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,8 · Eldre 28,6

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 1,7 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 1,4 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenTrøndelagLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

40,4 år

+0,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 65,7

2040

42,3 år

+2,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 74,0

2050

43,9 år

+4,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 79,8

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018202020262030203520402045205037404346i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Malvik, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,217

2013: 0,202

Fylke og land

0,229

Landet: 0,248

P90/P10

2,500

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

5,7 %

178 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

24,1 %

i dei tre lågaste gruppene · 39,3 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr7,4 %−2,6 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr8,7 %−1,3 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr8,0 %−2,0 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr8,3 %−1,7 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr8,8 %−1,2 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,7 %−0,3 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr9,8 %−0,2 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr12,5 %+2,5 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr14,8 %+4,8 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr12,0 %+2,0 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024

Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Malvik er nr. 32 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)

1.Meråker21,6 %
2.Namsskogan19,5 %
3.Rennebu16,8 %
4.Raarvihke - Røyrvik16,4 %
5.Grong15,2 %
6.Oppdal11,9 %
7.Høylandet11,9 %
8.Inderøy10,6 %
9.Hitra10,6 %
10.Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %
11.Steinkjer - Stïentje10,1 %
12.Indre Fosen10,1 %
13.Levanger9,8 %
14.Orkland9,7 %
15.Overhalla9,6 %
16.Midtre Gauldal9,2 %
17.Lierne9,0 %
18.Ørland8,9 %
19.Heim8,6 %
20.Røros - Rosse8,4 %
21.Stjørdal8,3 %
22.Verdal8,3 %
23.Flatanger8,3 %
24.Melhus8,1 %
25.Holtålen7,9 %
26.Frosta7,8 %
27.Trondheim - Tråante7,6 %
28.Åfjord7,4 %
29.Nærøysund7,4 %
30.Rindal6,3 %
31.Skaun6,0 %
32.Malvik5,7 %
33.Frøya5,6 %
34.Snåase - Snåsa5,6 %
35.Selbu5,3 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).

Malvik brukar

36 974 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 864 kr

barnefattigdom 9,8 %

Brukar mest

Lierne

48 008 kr · 9,0 % fattigdom

Brukar minst

Røros - Rosse

30 025 kr · 8,4 % fattigdom

4,3 %9,3 %14,3 %19,3 %22,6 %Barn i vedvarande låginntekt28 02533 52539 02544 52550 008
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Meråker21,6 %10 488 kr22 072 kr2 738 kr35 298 kr
Namsskogan19,5 %9 026 kr27 604 kr2 956 kr39 586 kr
Rennebu16,8 %13 652 kr18 127 kr3 467 kr35 246 kr
Raarvihke - Røyrvik16,4 %8 200 kr28 485 kr4 116 kr40 801 kr
Grong15,2 %11 245 kr26 697 kr6 032 kr43 974 kr
Oppdal11,9 %13 113 kr18 654 kr1 872 kr33 639 kr
Høylandet11,9 %10 505 kr26 359 kr4 511 kr41 375 kr
Inderøy10,6 %12 226 kr21 818 kr3 097 kr37 141 kr
Hitra10,6 %14 458 kr22 983 kr3 443 kr40 884 kr
Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %11 320 kr19 083 kr3 623 kr34 026 kr
Steinkjer - Stïentje10,1 %11 606 kr17 497 kr5 587 kr34 690 kr
Indre Fosen10,1 %10 317 kr18 471 kr3 920 kr32 708 kr
Levanger9,8 %12 572 kr18 990 kr3 801 kr35 363 kr
Orkland9,7 %11 507 kr18 643 kr2 408 kr32 558 kr
Overhalla9,6 %14 760 kr25 097 kr4 025 kr43 882 kr
Midtre Gauldal9,2 %13 636 kr18 838 kr3 130 kr35 604 kr
Lierne9,0 %13 110 kr33 489 kr1 409 kr48 008 kr
Ørland8,9 %12 200 kr16 941 kr4 391 kr33 532 kr
Heim8,6 %12 194 kr24 586 kr2 710 kr39 490 kr
Røros - Rosse8,4 %11 616 kr16 943 kr1 466 kr30 025 kr
Stjørdal8,3 %11 227 kr19 847 kr3 108 kr34 182 kr
Verdal8,3 %11 168 kr19 615 kr4 016 kr34 799 kr
Flatanger8,3 %15 226 kr25 405 kr3 045 kr43 676 kr
Melhus8,1 %13 068 kr20 327 kr2 409 kr35 804 kr
Holtålen7,9 %14 290 kr18 690 kr1 519 kr34 499 kr
Frosta7,8 %12 315 kr19 357 kr3 455 kr35 127 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr
Åfjord7,4 %12 927 kr20 701 kr1 994 kr35 622 kr
Nærøysund7,4 %14 312 kr20 472 kr4 316 kr39 100 kr
Rindal6,3 %12 916 kr15 983 kr2 381 kr31 280 kr
Skaun6,0 %13 921 kr27 189 kr2 477 kr43 587 kr
Malvik5,7 %13 392 kr20 929 kr2 653 kr36 974 kr
Frøya5,6 %12 903 kr23 669 kr2 862 kr39 434 kr
Snåase - Snåsa5,6 %13 477 kr16 825 kr2 713 kr33 015 kr
Selbu5,3 %13 438 kr18 748 kr2 438 kr34 624 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Trøndelag 2024

Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Malvik er nr. 21 av 38 (fylkessnitt 0,215)

1.Skaun0,181
2.Rindal0,182
3.Holtålen0,194
4.Selbu0,194
5.Snåase - Snåsa0,199
6.Midtre Gauldal0,202
7.Orkland0,203
8.Verdal0,204
9.Raarvihke - Røyrvik0,204
10.Rennebu0,206
11.Melhus0,207
12.Meråker0,207
13.Lierne0,207
14.Ørland0,208
15.Røros - Rosse0,209
16.Indre Fosen0,210
17.Tydal0,211
18.Stjørdal0,211
19.Åfjord0,211
20.Høylandet0,215
21.Malvik0,217
22.Overhalla0,217
23.Steinkjer - Stïentje0,218
24.Oppdal0,218
25.Namsos - Nåavmesjenjaelmie0,219
26.Grong0,219
27.Frosta0,220
28.Heim0,221
29.Leka0,223
30.Levanger0,224
31.Inderøy0,225
32.Osen0,226
33.Hitra0,226
34.Flatanger0,230
35.Nærøysund0,237
36.Namsskogan0,242
37.Trondheim - Tråante0,245
38.Frøya0,268

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 2,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,2 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kvar ligg Malvik i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Malvik blant dei 96 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

330. av 344

5,7 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

323. av 344

159 414 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

148. av 344

36 974 kr · på barn og unge

Gini 2024

208. av 358

0,217 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Malvik: nr. 330 av 344 med 5,7 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,8%
49,2%
Menn: 7 512Kvinner: 7 271

Aldersfordeling

0-5 år
6,9%
6-12 år
9,7%
13-15 år
4,3%
16-19 år
5,4%
20-44 år
31,4%
45-66 år
28,7%
67-79 år
9,8%
80+ år
3,8%

Totalt: 14 783 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

39,5 år

median 40 år

Trøndelag

41,1 år

median 40 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 1,6 år yngre enn fylket og 1,8 år yngre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

560 200

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

1 017 100 kr

Etter skatt: 795 000 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,34 personar

(6 309 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

78,6 % i arbeid

1,3 % registrerte arbeidslause · 10,3 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)78,6 %77,2 %76,7 %+1,4
Registrerte arbeidslause1,3 %1,2 %1,4 %+0,1
På arbeidsmarkedstiltak1,1 %1,5 %1,3 %−0,4
Under utdanning3,0 %3,7 %3,1 %−0,7
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd10,3 %10,2 %10,3 %+0,1
AFP / alderspensjon1,1 %1,2 %1,3 %−0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken4,6 %5,0 %5,8 %−0,4

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

75,1 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)75,1 %71,0 %72,1 %+4,1
80–99 %5,4 %6,0 %5,4 %−0,6
60–79 %3,5 %4,4 %4,2 %−0,9
40–59 %5,3 %6,0 %6,0 %−0,7
20–39 %4,6 %5,7 %5,7 %−1,1
0–19 %6,2 %7,0 %6,6 %−0,8

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

3 501

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

7 732

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

45,3 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

1 676

21,7 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

6 056

personar · 78,3 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

1 825

personar · 52,1 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−4 231

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 5 347 til 6 056 personar (75,4 % → 78,3 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 148 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
201820192020202120222023202420255002 5004 5006 5007 50071 %74 %77 %80 %83 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kor pendlar innbyggjarane til? (6 056 utpendlarar)

  • Trondheim - Tråante4 516 (74,6 %)
  • Stjørdal746 (12,3 %)
  • Oslo - Oslove181 (3,0 %)
  • Bergen59 (1,0 %)
  • Melhus41 (0,7 %)
  • Steinkjer - Stïentje35 (0,6 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (1 825 innpendlarar)

  • Trondheim - Tråante964 (52,8 %)
  • Stjørdal457 (25,0 %)
  • Melhus49 (2,7 %)
  • Levanger - Levangke40 (2,2 %)
  • Selbu36 (2,0 %)
  • Skaun22 (1,2 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
04008001 2001 600Helse- og sosialtenesterVarehandelUndervisningIndustriBygg og anleggTransport og lagringOffentleg administrasjon ogforsvarPersonleg tenesteytingForretningsmessig tenesteytingTeknisk tenesteyting, eigedomOvernatting og serveringJordbruk, skogbruk og fiskeElektrisitet, vatn og renovasjonInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikringBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (986 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Elektrisitet, vatn og renovasjon, Bygg og anlegg, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +91 arbeidsplassar (+2,7 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Varehandel304499+195+64,1 %
Transport og lagring120277+157+130,8 %
Bygg og anlegg231278+47+20,3 %
Personleg tenesteyting98140+42+42,9 %
Overnatting og servering6287+25+40,3 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon3039+9+30,0 %
Informasjon og kommunikasjon1619+3+18,8 %
Finans og forsikring43−1−25,0 %
Teknisk tenesteyting, eigedom9794−3−3,1 %
Jordbruk, skogbruk og fiske6653−13−19,7 %
Helse- og sosialtenester1 016986−30−3,0 %
Offentleg administrasjon og forsvar179147−32−17,9 %
Undervisning441405−36−8,2 %
Industri405340−65−16,0 %
Forretningsmessig tenesteyting310103−207−66,8 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Varehandel
  • Undervisning
  • Industri
  • Bygg og anlegg
  • Transport og lagring
2018201920202021202220232024202503006009001 200Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 5 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TrøndelagEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald6 3091 017 100 kr795 000 kr668 200 kr676 100 kr+17,6 %
Einebuande2 092489 700 kr392 200 kr391 600 kr397 500 kr−1,3 %
Par utan barn1 5951 148 300 kr897 300 kr830 100 kr860 000 kr+4,3 %
Par med barn 0-17 år1 6231 560 600 kr1 184 600 kr1 126 600 kr1 141 700 kr+3,8 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år293786 700 kr625 000 kr566 800 kr568 200 kr+10,0 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20182019202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

1 143 200 kr

Landet: 1 000 800 kr (+14,2 %)

Gjeld, median

690 300 kr

Landet: 415 800 kr (+66,0 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 583 200 kr

Landet: 1 792 100 kr (−11,7 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

335 700 kr

Landet: 378 800 kr (−11,4 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,80 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

2 080 624 kr

Bruttoformue per hushald

2 881 424 kr

Bankinnskot per hushald

610 974 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 154 790 kr

1,82 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,82 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

13 486 kr

Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr

283 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

+577 kr

Utbetalinga er 104,5 % av referansebudsjettet

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+5 186 kr

162,5 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
202220232024202504 0008 00012 00016 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

365

Del av befolkninga

2,4 %

Barn i familiar med sosialhjelp

207

Gjennomsnittleg stønadstid

3,8 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

87

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

4,9 md

Samla stønadssum

18 665 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

54

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

103,2

Dyrare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−30 %−15 %0 %+15 %+30 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

219 793 kr/år174 537 kr/år+25,9 % dyrare
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

19 180 kr/år18 029 kr/år+6,4 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 522 kr/mnd1 425 kr/mnd+6,8 % dyrare

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 27,6 % · leige 2-roms 13,1 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 795 000 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

219 793 kr

+0,4 % frå 2024 (219 034 kr)

Snitt Trøndelag

164 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader120 707 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi18 391 kr
  • Kommunale avgifter21 638 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt6 023 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0k55k110k165k220kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

27,6 %

219 793 kr av 795 000 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

13,1 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald795 000 kr27,6 %13,1 %
Einebuande392 200 kr56,0 %26,5 %
Par utan barn897 300 kr24,5 %11,6 %
Par med barn 0-17 år1 184 600 kr18,6 %8,8 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år625 000 kr35,2 %16,6 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 27,6 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 15 213.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

19 180 kr

+7,4 % frå 2025

Snitt Trøndelag 2026

18 915 kr

Kommunen ligger 1,4 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 6,4 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Trøndelag
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning4 2794 3775 5336 6347 2597 257
Avløp3 6033 4853 4804 5205 1826 175
Avfall3 0603 1213 3524 6905 1595 405
Feiing og tilsyn226234241217260343
Sum årsgebyr11 16811 21712 60616 06117 86019 180
Septiktømming (årsgebyr)1 3281 3721 5771 6551 6552 189
Målarleige235240293352387401
Vatn per m³12,311,412,915,517,918,2
Avløp per m³8,79,69,712,614,917,9
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)4 8002 7463 1853 9244 4174 788
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)4 8002 7463 1853 9244 4174 788

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno