Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2018: Verdal gjekk frå kode 1721 til 5038. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Nord-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti
Senterpartiet
Venstre
FremskrittspartietOrdførar
Knut Snorre Sandnes (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 1 371 507 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 34,7 % | 34,4 % | 34,9 % | +0,3 |
| Grunnskule | 20,9 % | 18,4 % | 19,9 % | +2,5 |
| Barnehage | 11,9 % | 11,0 % | 12,9 % | +0,9 |
| Eigedomsforvaltning | 8,4 % | 8,3 % | 8,0 % | +0,1 |
| Sosialsektoren | 6,3 % | 4,7 % | 6,0 % | +1,6 |
| Administrasjon | 5,4 % | 8,4 % | 5,7 % | −3,1 |
| Barnevern | 4,3 % | 2,8 % | 3,4 % | +1,5 |
| Kultur | 2,7 % | 3,5 % | 3,6 % | −0,8 |
| Næringsforvaltning | 1,1 % | 0,6 % | 0,0 % | +0,5 |
| Samferdsel | 1,1 % | 2,2 % | 1,4 % | −1,2 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,9 % | 1,6 % | 1,2 % | −0,6 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,7 % | 1,2 % | 1,3 % | −0,5 |
| Politisk styring | 0,7 % | 1,2 % | 0,6 % | −0,5 |
| Kyrkje | 0,6 % | 0,9 % | 0,8 % | −0,3 |
| Kommunale bustader | 0,3 % | 0,3 % | 0,5 % | +0,0 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Barnevern
- Kultur
- Næringsforvaltning
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Politisk styring
- Kyrkje
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Trøndelag
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 77 404 | 104 517 | 112 454 | 121 919 | 117 068 | 121 760 | 8,4 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −7 921 | −7 025 | −11 416 | −5 368 | −21 203 | −22 891 | — |
| Grunnskule | 239 399 | 249 470 | 260 302 | 282 594 | 289 491 | 302 757 | 20,9 % |
| Helse og omsorg | 302 078 | 360 572 | 368 470 | 438 375 | 457 839 | 501 305 | 34,7 % |
| Samferdsel | 13 604 | 14 811 | 17 042 | 18 797 | 14 812 | 15 539 | 1,1 % |
| Barnehage | 124 028 | 135 868 | 136 491 | 153 385 | 159 481 | 172 375 | 11,9 % |
| Kultur | 33 755 | 38 480 | 33 773 | 39 034 | 51 872 | 39 036 | 2,7 % |
| Kommunale bustader | −1 793 | −1 946 | −527 | 704 | −983 | 4 858 | 0,3 % |
| Næringsforvaltning | 4 639 | 5 286 | 6 986 | 6 493 | 10 406 | 16 585 | 1,1 % |
| Administrasjon | 68 708 | 75 885 | 75 682 | 85 913 | 72 396 | 77 516 | 5,4 % |
| Plan, byggesak og miljø | 6 318 | 5 930 | 6 643 | 8 475 | 7 246 | 9 747 | 0,7 % |
| Sosialsektoren | 33 988 | 39 811 | 49 959 | 74 600 | 96 746 | 91 052 | 6,3 % |
| Brann- og ulykkesvern | 11 343 | 12 388 | 11 754 | 12 533 | 15 964 | 13 529 | 0,9 % |
| Kyrkje | 7 797 | 7 597 | 7 563 | 7 815 | 8 180 | 8 586 | 0,6 % |
| Barnevern | 34 454 | 35 248 | 42 917 | 52 383 | 55 580 | 61 983 | 4,3 % |
| Fellesutgifter | −7 481 | −45 752 | −32 928 | −84 429 | −38 290 | −51 827 | — |
| Politisk styring | 5 829 | 6 130 | 5 875 | 8 246 | 8 159 | 9 597 | 0,7 % |
| Sum netto driftsutgifter | 946 149 | 1 037 270 | 1 091 040 | 1 221 469 | 1 304 764 | 1 371 507 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 718 200 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 44,0 % | 22,9 % | 25,4 % | +21,1 |
| Grunnskule | 33,4 % | 8,7 % | 11,9 % | +24,7 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 8,3 % | 17,6 % | 23,2 % | −9,4 |
| Barnehage | 6,0 % | 3,6 % | 2,7 % | +2,4 |
| Administrasjon | 3,4 % | 2,9 % | 2,3 % | +0,5 |
| Helse og omsorg | 2,8 % | 9,9 % | 6,7 % | −7,1 |
| Samferdsel | 1,0 % | 8,7 % | 8,1 % | −7,7 |
| Kultur | 0,3 % | 3,5 % | 6,1 % | −3,2 |
| Kyrkje | 0,2 % | 4,1 % | 0,9 % | −3,8 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,2 % | 1,0 % | 1,9 % | −0,8 |
| Kommunale bustader | 0,1 % | 9,5 % | 7,5 % | −9,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,1 % | 2,5 % | 1,6 % | −2,4 |
| Næringsforvaltning | 0,1 % | 4,8 % | 1,5 % | −4,7 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Grunnskule
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Barnehage
- Administrasjon
- Helse og omsorg
- Samferdsel
- Kultur
- Kyrkje
- Plan, byggesak og miljø
- Kommunale bustader
- Brann- og ulykkesvern
- Næringsforvaltning
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Trøndelag
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 459 314 | 283 074 | 67 270 | 61 505 | 164 091 | 316 163 | 44,0 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 41 719 | 59 359 | 35 285 | 66 395 | 107 496 | 59 432 | 8,3 % |
| Grunnskule | 119 354 | 111 590 | 9 916 | 34 019 | 54 594 | 240 076 | 33,4 % |
| Helse og omsorg | 328 451 | 161 865 | 32 302 | 37 236 | 3 073 | 20 117 | 2,8 % |
| Samferdsel | 19 078 | 26 062 | 8 192 | 9 500 | 10 116 | 7 254 | 1,0 % |
| Barnehage | 139 | 2 226 | 1 967 | 2 075 | 57 330 | 43 235 | 6,0 % |
| Kultur | 13 150 | 1 901 | −275 | 1 344 | 39 | 2 506 | 0,3 % |
| Kommunale bustader | 1 414 | 1 097 | 1 005 | 336 | 1 577 | 844 | 0,1 % |
| Næringsforvaltning | 2 400 | 516 | 4 464 | 2 173 | 4 272 | 586 | 0,1 % |
| Administrasjon | 1 577 | 11 580 | 28 666 | 29 418 | 50 539 | 24 195 | 3,4 % |
| Plan, byggesak og miljø | 11 041 | 2 804 | 3 240 | 4 905 | 4 808 | 1 454 | 0,2 % |
| Sosialsektoren | 5 | 192 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 6 290 | 2 258 | 599 | 9 700 | 4 641 | 738 | 0,1 % |
| Kyrkje | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 2 625 | 1 575 | 1 600 | 0,2 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 229 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 480 | 1 160 | 460 | −140 | −48 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 1 005 912 | 667 184 | 194 820 | 261 091 | 464 103 | 718 200 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
330 mill. kr
329 935 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
18,1 %
11,2 % i 2020
Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,19
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,01 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+180 mill. kr
+120 %
Utan premieavvik 2025
128 mill. kr
7,0 % av driftsinntektene
Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
607 mill. kr
minus 277 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
202 mill. kr
av ein arbeidskapital på 330 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
61,3 %
2020: 38,0 %
Fylke og land 2025
37,8 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
+0,3 pp
+23,3 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
5,9 %
2020: 5,0 %
Disposisjonsfond 2025
107 mill. kr
106 813 tusen kr
Fylke og land 2025
12,1 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+0,9 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
229 mill. kr
229 017 tusen kr
Andel av driftsinntektene
12,6 %
2020: 8,8 %
Fylke og land 2025
21,5 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
47 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 106 813 | 46,6 % |
| Bundne driftsfond | 77 450 | 33,8 % |
| Ubunde investeringsfond | 6 648 | 2,9 % |
| Bundne investeringsfond | 38 106 | 16,6 % |
| Sum fond | 229 017 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
79 010 m²
+ 0 m² leigd = 79 010 m² i alt
Areal per innbyggjar
5,13 m²
15 412 innbyggjarar
Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
97 kr
8 mill. kr i alt
Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 76–198 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
65–150 mill. kr
4 225–9 708 kr per innbyggjar
824–1 894 kr per m²
Driftsutgifter per m²
845 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
168 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
148 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
9,7 %
netto til eigedomsforvaltning
203 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 33 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 12 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 28 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 65 mill. kr og 150 mill. kr – det vil seie 824–1 894 kr per kvadratmeter eller 4 225–9 708 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Verdal, 2020–2025.
2024 · Markert fallFonda fall 23,3 % frå 2023 til 2024
Frå 212 mill. kr til 162 mill. kr – ein nedgang på 4,0 prosentpoeng av driftsinntektene (13,4 % → 9,4 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Markert fallFonda fall 6,0 % frå 2022 til 2023
Frå 225 mill. kr til 212 mill. kr – ein nedgang på 2,3 prosentpoeng av driftsinntektene (15,7 % → 13,4 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Verdal rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
29. av 38
i fylket i 2025 · 2,19
Fylkessnitt: 3,01
Landssnitt: 2,82
Nr. 236 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
28. av 38
i fylket i 2025 · 18,1 %
Fylkessnitt: 26,8 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 228 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
33. av 38
i fylket i 2025 · 276,9 %
Fylkessnitt: 242,7 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 314 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
33. av 37
i fylket i 2025 · 61,3 %
Fylkessnitt: 37,8 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 272 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 1 336 241 | 1 284 005 | 546 598 | 3 381 754 | 174 167 | 56 881 |
| 2021 | 1 380 281 | 1 328 668 | 384 110 | 3 607 106 | 193 674 | 94 623 |
| 2022 | 1 431 405 | 1 371 322 | 127 550 | 3 517 113 | 182 568 | 100 971 |
| 2023 | 1 580 671 | 1 564 965 | 199 586 | 3 797 539 | 239 448 | 138 258 |
| 2024 | 1 725 397 | 1 703 744 | 300 012 | 4 192 362 | 239 489 | 163 769 |
| 2025 | 1 818 442 | 1 749 334 | 402 037 | 4 758 715 | 277 198 | 202 166 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
811
Landet 946 · Trøndelag 946
Fastlegeavtalar
17
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
101
2 opne lister · 3,25 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Trøndelag
- Verdal
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Verdal
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 290 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 142 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 155 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,9 barn
2025
Trøndelag: 5,7
Landet: 5,7
Nr. 3 av 38 i fylket (høgast: Midtre Gauldal 5,9 · lågast: Namsskogan 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
713
Årsverk til grunnbemanning
167,9
Årsverk i alt
194,4
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
46,7 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
10,2 elevar
2025
Trøndelag: 9,2
Landet: 8,8
Nr. 2 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 10,5 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 4,4) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
1 685
Lærarårsverk
166,0
Lærarårsverk utan lange fråvær
152,7
Årsverk i sektoren
288,4
Av dei assistentårsverk
75,1
Elevar per årsverk i sektoren
5,8
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Trøndelag
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,79 brukarar
2025
Trøndelag: 1,91
Landet: 1,72
Nr. 23 av 38 i fylket (høgast: Høylandet 3,45 · lågast: Skaun 1,15) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,56
Brukarar av heimetenester
571
Brukarar av institusjonstenester
159
Årsverk i helse og omsorg
485,6
Med helsefagleg utdanning
79,0 %
Innbyggjarar 80+
847
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,9 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 46,7 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Trøndelag | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 167,9 | +0,9+0,5 % | +11+1,6 % | −2,0 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 166,0 | −16,6−9,1 % | −63−3,6 % | −3,7 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 485,6 | +64,5+15,3 % | −76−9,4 % | +12,1 % | +11,8 % |
Barnehage: 0,9 fleire årsverk til grunnbemanning (+0,5 %) med fleire barn med plass (+1,6 %). Grunnskule: 16,6 færre lærarårsverk (−9,1 %) med færre elevar (−3,6 %). Helse og omsorg: 64,5 fleire årsverk (+15,3 %) med færre tenestemottakarar (−9,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 168 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,9
Etter kutt
5,9
Trøndelag
5,7
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 166 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
10,2
Etter kutt
10,2
Trøndelag
9,2
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 486 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,79
Etter kutt
1,79
Trøndelag
1,91
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
95,3 %
2025
Trøndelag: 96,3
Landet: 94,5
Nr. 20 av 38 i fylket (høgast: Tydal 104,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 82,4)
Barn med plass
713
1–2 år
90,3 %
3–5 år
98,5 %
Barn 1–5 år
744
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
280,8 elevar
2025
Trøndelag: 234,9
Landet: 247,9
Nr. 5 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 382,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 47,0)
Elevar
1 685
Skular
6
Barn 6–15 år
1 720
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
21,4 plassar
2025
Trøndelag: 28,7
Landet: 29,7
Nr. 34 av 38 i fylket (høgast: Steinkjer - Stïentje 51,9 · lågast: Malvik 10,6)
Sjukeheimsplassar
131
Omsorgsbustader
50
Innbyggjarar 80+
847
Berre sjukeheim per 100
15,5
Berre omsorgsbustad per 100
5,9
Av dei i bustad er 80+
52,0 %
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
10,8 plassar
2025
Trøndelag: 20,1
Landet: 14,7
Nr. 37 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 68,3 · lågast: Rindal 0,0)
Elevplassar
254
Elevar
197
Barn 6–18 år
2 349
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Verdal fell frå 744 i 2025 til 697 i 2050 – ei endring på −6,3 %. Held kommunen dei 713 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 95,8 til 102,3 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 668 plassar – 45 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Verdal fell frå 1 720 i 2025 til 1 530 i 2050 – ei endring på −11,0 %. Med same del av barna i kommunal skule (98,0 %) blir det 1 499 elevar, ned 186 frå 1 685 i dag. Held kommunen dei 6 skulane ho har, fell snittet frå 280,8 til 249,8 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 5,3 skular – 0,7 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 280,8 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Verdal veks frå 847 i 2025 til 1 740 i 2050 – ei endring på 105,4 %. Held kommunen dei 181 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 21,4 til 10,4 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 372 plassar – 191 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
4 106
i Trøndelag, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
1,8 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
1 502 personar (37 %)
Største næring
Utleige av arbeidskraft
1 490 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Trøndelag
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Verdal, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,204
2013: 0,188
Fylke og land
0,229
Landet: 0,248
P90/P10
2,500
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
8,3 %
215 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
30,8 %
i dei tre lågaste gruppene · 26,5 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 8,8 % | −1,2 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 12,0 % | +2,0 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 11,2 % | +1,2 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,8 % | +0,8 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 9,2 % | −0,8 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 6,8 % | −3,2 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landet
Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024
Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Verdal er nr. 22 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).
Verdal brukar
34 799 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
36 864 kr
barnefattigdom 9,8 %
Brukar mest
Lierne
48 008 kr · 9,0 % fattigdom
Brukar minst
Røros - Rosse
30 025 kr · 8,4 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Meråker | 21,6 % | 10 488 kr | 22 072 kr | 2 738 kr | 35 298 kr |
| Namsskogan | 19,5 % | 9 026 kr | 27 604 kr | 2 956 kr | 39 586 kr |
| Rennebu | 16,8 % | 13 652 kr | 18 127 kr | 3 467 kr | 35 246 kr |
| Raarvihke - Røyrvik | 16,4 % | 8 200 kr | 28 485 kr | 4 116 kr | 40 801 kr |
| Grong | 15,2 % | 11 245 kr | 26 697 kr | 6 032 kr | 43 974 kr |
| Oppdal | 11,9 % | 13 113 kr | 18 654 kr | 1 872 kr | 33 639 kr |
| Høylandet | 11,9 % | 10 505 kr | 26 359 kr | 4 511 kr | 41 375 kr |
| Inderøy | 10,6 % | 12 226 kr | 21 818 kr | 3 097 kr | 37 141 kr |
| Hitra | 10,6 % | 14 458 kr | 22 983 kr | 3 443 kr | 40 884 kr |
| Namsos - Nåavmesjenjaelmie | 10,2 % | 11 320 kr | 19 083 kr | 3 623 kr | 34 026 kr |
| Steinkjer - Stïentje | 10,1 % | 11 606 kr | 17 497 kr | 5 587 kr | 34 690 kr |
| Indre Fosen | 10,1 % | 10 317 kr | 18 471 kr | 3 920 kr | 32 708 kr |
| Levanger | 9,8 % | 12 572 kr | 18 990 kr | 3 801 kr | 35 363 kr |
| Orkland | 9,7 % | 11 507 kr | 18 643 kr | 2 408 kr | 32 558 kr |
| Overhalla | 9,6 % | 14 760 kr | 25 097 kr | 4 025 kr | 43 882 kr |
| Midtre Gauldal | 9,2 % | 13 636 kr | 18 838 kr | 3 130 kr | 35 604 kr |
| Lierne | 9,0 % | 13 110 kr | 33 489 kr | 1 409 kr | 48 008 kr |
| Ørland | 8,9 % | 12 200 kr | 16 941 kr | 4 391 kr | 33 532 kr |
| Heim | 8,6 % | 12 194 kr | 24 586 kr | 2 710 kr | 39 490 kr |
| Røros - Rosse | 8,4 % | 11 616 kr | 16 943 kr | 1 466 kr | 30 025 kr |
| Stjørdal | 8,3 % | 11 227 kr | 19 847 kr | 3 108 kr | 34 182 kr |
| Verdal | 8,3 % | 11 168 kr | 19 615 kr | 4 016 kr | 34 799 kr |
| Flatanger | 8,3 % | 15 226 kr | 25 405 kr | 3 045 kr | 43 676 kr |
| Melhus | 8,1 % | 13 068 kr | 20 327 kr | 2 409 kr | 35 804 kr |
| Holtålen | 7,9 % | 14 290 kr | 18 690 kr | 1 519 kr | 34 499 kr |
| Frosta | 7,8 % | 12 315 kr | 19 357 kr | 3 455 kr | 35 127 kr |
| Trondheim - Tråante | 7,6 % | 11 699 kr | 15 910 kr | 3 075 kr | 30 684 kr |
| Åfjord | 7,4 % | 12 927 kr | 20 701 kr | 1 994 kr | 35 622 kr |
| Nærøysund | 7,4 % | 14 312 kr | 20 472 kr | 4 316 kr | 39 100 kr |
| Rindal | 6,3 % | 12 916 kr | 15 983 kr | 2 381 kr | 31 280 kr |
| Skaun | 6,0 % | 13 921 kr | 27 189 kr | 2 477 kr | 43 587 kr |
| Malvik | 5,7 % | 13 392 kr | 20 929 kr | 2 653 kr | 36 974 kr |
| Frøya | 5,6 % | 12 903 kr | 23 669 kr | 2 862 kr | 39 434 kr |
| Snåase - Snåsa | 5,6 % | 13 477 kr | 16 825 kr | 2 713 kr | 33 015 kr |
| Selbu | 5,3 % | 13 438 kr | 18 748 kr | 2 438 kr | 34 624 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Trøndelag 2024
Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Verdal er nr. 8 av 38 (fylkessnitt 0,215)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,5 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 1,5 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Verdal i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Verdal blant dei 73 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
251. av 344
8,3 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
218. av 344
179 218 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
203. av 344
34 799 kr · på barn og unge
Gini 2024
318. av 358
0,204 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Verdal: nr. 251 av 344 med 8,3 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 15 193 innbyggjarar
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
76,2 % i arbeid
1,3 % registrerte arbeidslause · 13 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 76,2 % | 77,2 % | 76,7 % | −1,0 |
| Registrerte arbeidslause | 1,3 % | 1,2 % | 1,4 % | +0,1 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 2,2 % | 1,5 % | 1,3 % | +0,7 |
| Under utdanning | 2,2 % | 3,7 % | 3,1 % | −1,5 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 13,0 % | 10,2 % | 10,3 % | +2,8 |
| AFP / alderspensjon | 1,4 % | 1,2 % | 1,3 % | +0,2 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 3,7 % | 5,0 % | 5,8 % | −1,3 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Trøndelag
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
69,4 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 69,4 % | 71,0 % | 72,1 % | −1,6 |
| 80–99 % | 6,6 % | 6,0 % | 5,4 % | +0,6 |
| 60–79 % | 5,8 % | 4,4 % | 4,2 % | +1,4 |
| 40–59 % | 6,7 % | 6,0 % | 6,0 % | +0,7 |
| 20–39 % | 5,3 % | 5,7 % | 5,7 % | −0,4 |
| 0–19 % | 6,1 % | 7,0 % | 6,6 % | −0,9 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
6 879
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
7 427
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
92,6 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
4 521
60,9 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
2 906
personar · 39,1 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
2 358
personar · 34,3 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−548
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2018–2025
Utpendlinga har auka frå 2 666 til 2 906 personar (36,9 % → 39,1 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 270 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (2 906 utpendlarar)
- Levanger - Levangke1 329 (45,7 %)
- Steinkjer - Stïentje527 (18,1 %)
- Trondheim - Tråante313 (10,8 %)
- Inderøy199 (6,8 %)
- Oslo - Oslove109 (3,8 %)
- Stjørdal56 (1,9 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (2 358 innpendlarar)
- Levanger - Levangke1 127 (47,8 %)
- Steinkjer - Stïentje477 (20,2 %)
- Inderøy410 (17,4 %)
- Trondheim - Tråante108 (4,6 %)
- Stjørdal62 (2,6 %)
- Frosta24 (1,0 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Industri (1 703 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +262 arbeidsplassar (+4,0 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Industri | 1 276 | 1 703 | +427 | +33,5 % |
| Overnatting og servering | 158 | 199 | +41 | +25,9 % |
| Transport og lagring | 106 | 142 | +36 | +34,0 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 236 | 269 | +33 | +14,0 % |
| Finans og forsikring | 17 | 14 | −3 | −17,6 % |
| Personleg tenesteyting | 242 | 239 | −3 | −1,2 % |
| Bergverk og utvinning | 53 | 49 | −4 | −7,5 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 104 | 100 | −4 | −3,8 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 75 | 67 | −8 | −10,7 % |
| Bygg og anlegg | 1 095 | 1 087 | −8 | −0,7 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 72 | 62 | −10 | −13,9 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 247 | 230 | −17 | −6,9 % |
| Helse- og sosialtenester | 1 122 | 1 104 | −18 | −1,6 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 314 | 258 | −56 | −17,8 % |
| Undervisning | 605 | 540 | −65 | −10,7 % |
| Varehandel | 873 | 794 | −79 | −9,0 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Industri
- Helse- og sosialtenester
- Bygg og anlegg
- Varehandel
- Undervisning
- Offentleg administrasjon og forsvar
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Trøndelag | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 7 263 | 796 200 kr | 646 200 kr | 668 200 kr | 676 100 kr | −4,4 % |
| Einebuande | 2 894 | 457 200 kr | 376 200 kr | 391 600 kr | 397 500 kr | −5,4 % |
| Par utan barn | 2 009 | 1 008 100 kr | 808 900 kr | 830 100 kr | 860 000 kr | −5,9 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 257 | 1 415 300 kr | 1 086 000 kr | 1 126 600 kr | 1 141 700 kr | −4,9 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 384 | 651 400 kr | 536 300 kr | 566 800 kr | 568 200 kr | −5,6 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
962 300 kr
Landet: 1 000 800 kr (−3,8 %)
Gjeld, median
552 100 kr
Landet: 415 800 kr (+32,8 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 220 500 kr
Landet: 1 792 100 kr (−31,9 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
363 200 kr
Landet: 378 800 kr (−4,1 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,74 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 645 533 kr
Bruttoformue per hushald
2 087 055 kr
Bankinnskot per hushald
621 072 kr
Bruttoinntekt per hushald
945 630 kr
1,71 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,71 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
10 553 kr
Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr
87 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−2 356 kr
Utbetalinga er 81,7 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+2 253 kr
127,1 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Sosialhjelpstilfelle
622
Del av befolkninga
4,0 %
Barn i familiar med sosialhjelp
247
Gjennomsnittleg stønadstid
5,5 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
262
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
7,2 md
Samla stønadssum
36 154 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
114
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
92,7
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 167 861 kr/år | 174 537 kr/år | −3,8 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 16 871 kr/år | 18 029 kr/år | −6,4 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 532 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +7,5 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 26,0 % · leige 2-roms 16,1 %
167 861 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
16 871 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 646 200 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
167 861 kr
−1,0 % frå 2024 (169 625 kr)
Snitt Trøndelag
164 418 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader71 503 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi18 391 kr
- Kommunale avgifter18 480 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt6 453 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Trøndelag
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
26,0 %
167 861 kr av 646 200 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
16,1 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 646 200 kr | 26,0 % | 16,1 % |
| Einebuande | 376 200 kr | 44,6 % | 27,6 % |
| Par utan barn | 808 900 kr | 20,8 % | 12,8 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 086 000 kr | 15,5 % | 9,6 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 536 300 kr | 31,3 % | 19,4 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 15 272.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
16 871 kr
+10,2 % frå 2025
Snitt Trøndelag 2026
18 915 kr
Kommunen ligger 10,8 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 6,4 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Trøndelag
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 2 923 | 3 076 | 3 692 | 4 614 | 4 845 | 5 330 |
| Avløp | 4 642 | 4 750 | 5 083 | 7 597 | 5 962 | 6 382 |
| Avfall | 2 984 | 3 121 | 3 433 | 3 742 | 4 041 | 4 596 |
| Feiing og tilsyn | 600 | 400 | 428 | 428 | 460 | 563 |
| Sum årsgebyr | 11 149 | 11 347 | 12 636 | 16 381 | 15 308 | 16 871 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 328 | 1 372 | 1 577 | 1 665 | 1 665 | 1 903 |
| Vatn per m³ | 12,8 | 13,8 | 16,6 | 20,8 | 21,8 | 24 |
| Avløp per m³ | 24,3 | 25 | 26,8 | 30,8 | 31,4 | 33,6 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 5 800 | 5 800 | 5 800 | 6 000 | 6 000 | 6 240 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 5 800 | 5 800 | 5 800 | 6 000 | 6 000 | 6 240 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno