Snåase - Snåsa

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2018: Snåase - Snåsa gjekk frå kode 1736 til 5041. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Nord-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet
Sosialistisk VenstrepartiSosialistisk Venstreparti
Høyre

Ordførar

Arnt Einar Bardal (Sp)

Kommunenummer

5041

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

333 877

tusen kr

Utgifter

323 967

tusen kr

Driftsmargin

2,97%

Investeringar

14 157

tusen kr

Eigedelar

973 681

tusen kr

Total gjeld

742 284

tusen kr

(Lån: 696 471 + Gjeld: 45 813)

Gjeldsandel

76,23%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

4 413 kr

Totale inntekter

11 534

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k85k170k255k340k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250k250k500k750k1 000k0%25%50%75%100%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 246 440 tusen kr

TenesteområdeKommune
Helse og omsorg38,8 %
Grunnskule14,0 %
Barnehage11,2 %
Administrasjon9,6 %
Eigedomsforvaltning9,1 %
Sosialsektoren3,5 %
Kultur3,3 %
Barnevern2,3 %
Samferdsel2,1 %
Næringsforvaltning1,8 %
Politisk styring1,6 %
Kyrkje1,1 %
Brann- og ulykkesvern1,1 %
Plan, byggesak og miljø0,6 %
Kommunale bustader0,0 %

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Administrasjon
  • Eigedomsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Barnevern
  • Samferdsel
  • Næringsforvaltning
  • Politisk styring
  • Kyrkje
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025065k130k195k260k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning14 03116 89617 17917 04120 78323 4239,1 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)142−633422432−34−560—
Grunnskule32 11733 54833 65035 89037 13736 02314,0 %
Helse og omsorg64 98871 89976 62189 41191 548100 13338,8 %
Samferdsel5 2154 1145 2124 7785 2315 4952,1 %
Barnehage19 15020 72621 94426 07625 20528 85411,2 %
Kultur4 8704 7085 2285 3186 7628 3873,3 %
Kommunale bustader134−185277−831−962480,0 %
Næringsforvaltning1 5612 8132 9382 1693 3124 6071,8 %
Administrasjon14 74816 60418 28817 74420 68724 6349,6 %
Plan, byggesak og miljø1 2601 4602 8563 4843 6841 6740,6 %
Sosialsektoren6 7896 1616 2567 80311 2039 0203,5 %
Brann- og ulykkesvern2 1062 4402 4532 6492 5892 8171,1 %
Kyrkje2 4472 4522 5302 6072 8482 8881,1 %
Barnevern4 6673 5263 5694 3545 1315 8092,3 %
Fellesutgifter−1 118−10 896−7 160−18 623−6 474−10 830—
Politisk styring2 4062 9002 8233 4683 5874 0181,6 %
Sum netto driftsutgifter175 513178 533195 086203 770232 237246 440100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 14 695 tusen kr

TenesteområdeKommune
Kyrkje81,5 %
Grunnskule4,5 %
Eigedomsforvaltning3,7 %
Helse og omsorg3,3 %
Kultur3,0 %
Brann- og ulykkesvern1,3 %
Kommunale bustader1,2 %
Administrasjon1,0 %
Barnehage0,4 %
Politisk styring0,0 %
Samferdsel0,0 %

Utvikling over tid

  • Kyrkje
  • Grunnskule
  • Eigedomsforvaltning
  • Helse og omsorg
  • Kultur
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kommunale bustader
  • Administrasjon
  • Barnehage
  • Politisk styring
  • Samferdsel
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Næringsforvaltning
  • Plan, byggesak og miljø
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025055k110k165k220k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning105 79039 1592 9602542565383,7 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)1 3112556 8032837020—
Grunnskule386181 355331096664,5 %
Helse og omsorg74 02624 7266472 2673324893,3 %
Samferdsel899000010,0 %
Barnehage1950010650,4 %
Kultur31 06415 3161 3261101644453,0 %
Kommunale bustader131009589401761,2 %
Næringsforvaltning000000—
Administrasjon1 7701 760609488−3691461,0 %
Plan, byggesak og miljø2844540000—
Sosialsektoren100000—
Brann- og ulykkesvern24827312494781841,3 %
Kyrkje6919266918149911 97981,5 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring0000060,0 %
Sum investeringsutgifter216 17482 15314 4934 6692 71114 695100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

65 mill. kr

64 740 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

19,4 %

8,3 % i 2020

Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,41

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,01 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+45 mill. kr

+230 %

Utan premieavvik 2025

40 mill. kr

11,9 % av driftsinntektene

Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

111 mill. kr

minus 46 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.30 mill.60 mill.90 mill.120 mill.Kraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,851,702,553,40

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

25 mill. kr

av ein arbeidskapital på 65 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

38,7 %

2020: 71,0 %

Fylke og land 2025

37,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−22,3 pp

−32,3 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %25 %50 %75 %100 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

6,5 %

2020: 10,5 %

Disposisjonsfond 2025

22 mill. kr

21 707 tusen kr

Fylke og land 2025

12,1 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−4,0 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

45 mill. kr

44 618 tusen kr

Andel av driftsinntektene

13,4 %

2020: 15,7 %

Fylke og land 2025

21,5 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

49 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.Kraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond21 70748,7 %
Bundne driftsfond19 29843,3 %
Ubunde investeringsfond1 1792,6 %
Bundne investeringsfond2 4345,5 %
Sum fond44 618100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

18 235 m²

+ 0 m² leigd = 18 235 m² i alt

Areal per innbyggjar

8,53 m²

2 138 innbyggjarar

Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

30 kr

1 mill. kr i alt

Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 143–265 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

22–40 mill. kr

10 347–18 914 kr per innbyggjar

1 213–2 218 kr per m²

Driftsutgifter per m²

626 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

142 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

153 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

10,6 %

netto til eigedomsforvaltning

1 829 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 12 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 32 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 8 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k2k4k6k8kSkulelokaleInstitusjonslokaleAdministrasjonslokaleIdrettsbygg og -anleggKulturbyggBarnehagelokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
201520162017201820192020202120222023202420250k5k10k15k20k04813Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
20152016201720182019202020212022202320242025075150225300Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
201520162017201820192020202120222023202420250 mill.2 mill.3 mill.5 mill.6 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 22 mill. kr og 40 mill. kr – det vil seie 1 213–2 218 kr per kvadratmeter eller 10 347–18 914 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Snåase - Snåsa, 2020–2025.

2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 22,1 % frå 2022 til 2023

Frå 59 mill. kr til 46 mill. kr – ein nedgang på 6,8 prosentpoeng av driftsinntektene (22,8 % → 16,0 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Kraftig fallFonda fall 28,4 % frå 2022 til 2023

Frå 54 mill. kr til 39 mill. kr – ein nedgang på 7,3 prosentpoeng av driftsinntektene (20,8 % → 13,5 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Trøndelag

Kor Snåase - Snåsa rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

25. av 38

i fylket i 2025 · 2,41

Fylkessnitt: 3,01

Landssnitt: 2,82

Nr. 195 av 357 i landet

1.Tydal6,31
2.Trondheim - Tråante5,16
3.Leka4,93
24.Heim2,43
25.Snåase - Snåsa2,41
26.Rennebu2,36
38.Røros - Rosse0,98

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

25. av 38

i fylket i 2025 · 19,4 %

Fylkessnitt: 26,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 214 av 357 i landet

1.Frøya65,4 %
2.Trondheim - Tråante53 %
3.Namsskogan52,3 %
24.Grong20,5 %
25.Snåase - Snåsa19,4 %
26.Malvik18,8 %
38.Røros - Rosse−0,4 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

10. av 38

i fylket i 2025 · 222,3 %

Fylkessnitt: 242,7 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 131 av 357 i landet

1.Oppdal179,1 %
2.Steinkjer - Stïentje188 %
3.Raarvihke - Røyrvik189,6 %
9.Nærøysund221,2 %
10.Snåase - Snåsa222,3 %
11.Rindal223,2 %
38.Hitra338,5 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

25. av 37

i fylket i 2025 · 38,7 %

Fylkessnitt: 37,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 192 av 346 i landet

1.Namsskogan0,8 %
2.Frøya2,9 %
3.Flatanger13,4 %
24.Indre Fosen38,2 %
25.Snåase - Snåsa38,7 %
26.Raarvihke - Røyrvik39,7 %
37.Steinkjer - Stïentje96,5 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020237 869233 561110 384596 03237 71613 949
2021252 603238 57642 994588 18545 17922 857
2022260 413256 54411 533608 88341 09225 041
2023288 924284 2484 415614 60838 86438 142
2024308 923310 0032 455643 08843 38529 816
2025333 877323 96714 157696 47145 81325 075

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

681

Landet 946 · Trøndelag 946

Fastlegeavtalar

3

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

105

2 opne lister · 2,63 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Snåase - Snåsa
  • Trøndelag
201820192020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Snåase - Snåsa
2018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 291 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 216 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 253 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter 2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før 2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

1,14%

Frå 2 114 til 2 138

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,6k1,2k1,8k2,4k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

78,3

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 37,9 · Eldre 40,4

Trøndelag

64,4

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,8 · Eldre 28,6

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 14,2 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 13,9 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenTrøndelagLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

45,1 år

+1,2 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 80,3

2040

47,0 år

+3,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 97,3

2050

48,4 år

+4,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 96,7

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820202026203020352040204520503841444749i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Snåase - Snåsa, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,199

2013: 0,191

Fylke og land

0,229

Landet: 0,248

P90/P10

2,400

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

5,6 %

19 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

30,5 %

i dei tre lågaste gruppene · 27,7 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182013201420152016201720182019202020212022202320240,180,210,240,270,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %3 %6 %9 %12 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr9,7 %−0,3 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,1 %−0,9 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr11,7 %+1,7 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,1 %+0,1 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr11,0 %+1,0 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,6 %+0,6 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr9,8 %−0,2 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr7,3 %−2,7 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024

Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Snåase - Snåsa er nr. 34 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)

1.Meråker21,6 %
2.Namsskogan19,5 %
3.Rennebu16,8 %
4.Raarvihke - Røyrvik16,4 %
5.Grong15,2 %
6.Oppdal11,9 %
7.Høylandet11,9 %
8.Inderøy10,6 %
9.Hitra10,6 %
10.Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %
11.Steinkjer - Stïentje10,1 %
12.Indre Fosen10,1 %
13.Levanger9,8 %
14.Orkland9,7 %
15.Overhalla9,6 %
16.Midtre Gauldal9,2 %
17.Lierne9,0 %
18.Ørland8,9 %
19.Heim8,6 %
20.Røros - Rosse8,4 %
21.Stjørdal8,3 %
22.Verdal8,3 %
23.Flatanger8,3 %
24.Melhus8,1 %
25.Holtålen7,9 %
26.Frosta7,8 %
27.Trondheim - Tråante7,6 %
28.Åfjord7,4 %
29.Nærøysund7,4 %
30.Rindal6,3 %
31.Skaun6,0 %
32.Malvik5,7 %
33.Frøya5,6 %
34.Snåase - Snåsa5,6 %
35.Selbu5,3 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).

Snåase - Snåsa brukar

33 015 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 864 kr

barnefattigdom 9,8 %

Brukar mest

Lierne

48 008 kr · 9,0 % fattigdom

Brukar minst

Røros - Rosse

30 025 kr · 8,4 % fattigdom

4,3 %9,3 %14,3 %19,3 %22,6 %Barn i vedvarande låginntekt28 02533 52539 02544 52550 008
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Meråker21,6 %10 488 kr22 072 kr2 738 kr35 298 kr
Namsskogan19,5 %9 026 kr27 604 kr2 956 kr39 586 kr
Rennebu16,8 %13 652 kr18 127 kr3 467 kr35 246 kr
Raarvihke - Røyrvik16,4 %8 200 kr28 485 kr4 116 kr40 801 kr
Grong15,2 %11 245 kr26 697 kr6 032 kr43 974 kr
Oppdal11,9 %13 113 kr18 654 kr1 872 kr33 639 kr
Høylandet11,9 %10 505 kr26 359 kr4 511 kr41 375 kr
Inderøy10,6 %12 226 kr21 818 kr3 097 kr37 141 kr
Hitra10,6 %14 458 kr22 983 kr3 443 kr40 884 kr
Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %11 320 kr19 083 kr3 623 kr34 026 kr
Steinkjer - Stïentje10,1 %11 606 kr17 497 kr5 587 kr34 690 kr
Indre Fosen10,1 %10 317 kr18 471 kr3 920 kr32 708 kr
Levanger9,8 %12 572 kr18 990 kr3 801 kr35 363 kr
Orkland9,7 %11 507 kr18 643 kr2 408 kr32 558 kr
Overhalla9,6 %14 760 kr25 097 kr4 025 kr43 882 kr
Midtre Gauldal9,2 %13 636 kr18 838 kr3 130 kr35 604 kr
Lierne9,0 %13 110 kr33 489 kr1 409 kr48 008 kr
Ørland8,9 %12 200 kr16 941 kr4 391 kr33 532 kr
Heim8,6 %12 194 kr24 586 kr2 710 kr39 490 kr
Røros - Rosse8,4 %11 616 kr16 943 kr1 466 kr30 025 kr
Stjørdal8,3 %11 227 kr19 847 kr3 108 kr34 182 kr
Verdal8,3 %11 168 kr19 615 kr4 016 kr34 799 kr
Flatanger8,3 %15 226 kr25 405 kr3 045 kr43 676 kr
Melhus8,1 %13 068 kr20 327 kr2 409 kr35 804 kr
Holtålen7,9 %14 290 kr18 690 kr1 519 kr34 499 kr
Frosta7,8 %12 315 kr19 357 kr3 455 kr35 127 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr
Åfjord7,4 %12 927 kr20 701 kr1 994 kr35 622 kr
Nærøysund7,4 %14 312 kr20 472 kr4 316 kr39 100 kr
Rindal6,3 %12 916 kr15 983 kr2 381 kr31 280 kr
Skaun6,0 %13 921 kr27 189 kr2 477 kr43 587 kr
Malvik5,7 %13 392 kr20 929 kr2 653 kr36 974 kr
Frøya5,6 %12 903 kr23 669 kr2 862 kr39 434 kr
Snåase - Snåsa5,6 %13 477 kr16 825 kr2 713 kr33 015 kr
Selbu5,3 %13 438 kr18 748 kr2 438 kr34 624 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Trøndelag 2024

Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Snåase - Snåsa er nr. 5 av 38 (fylkessnitt 0,215)

1.Skaun0,181
2.Rindal0,182
3.Holtålen0,194
4.Selbu0,194
5.Snåase - Snåsa0,199
6.Midtre Gauldal0,202
7.Orkland0,203
8.Verdal0,204
9.Raarvihke - Røyrvik0,204
10.Rennebu0,206
11.Melhus0,207
12.Meråker0,207
13.Lierne0,207
14.Ørland0,208
15.Røros - Rosse0,209
16.Indre Fosen0,210
17.Tydal0,211
18.Stjørdal0,211
19.Åfjord0,211
20.Høylandet0,215
21.Malvik0,217
22.Overhalla0,217
23.Steinkjer - Stïentje0,218
24.Oppdal0,218
25.Namsos - Nåavmesjenjaelmie0,219
26.Grong0,219
27.Frosta0,220
28.Heim0,221
29.Leka0,223
30.Levanger0,224
31.Inderøy0,225
32.Osen0,226
33.Hitra0,226
34.Flatanger0,230
35.Nærøysund0,237
36.Namsskogan0,242
37.Trondheim - Tråante0,245
38.Frøya0,268

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 2,8 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 3,2 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Snåase - Snåsa i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Snåase - Snåsa blant dei 98 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

337. av 344

5,6 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

241. av 344

174 104 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

259. av 344

33 015 kr · på barn og unge

Gini 2024

340. av 358

0,199 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

49,8%
50,2%
Menn: 1 052Kvinner: 1 062

Aldersfordeling

0-5 år
6,3%
6-12 år
7,1%
13-15 år
3,6%
16-19 år
5,7%
20-44 år
26,2%
45-66 år
29,1%
67-79 år
14,2%
80+ år
7,8%

Totalt: 2 114 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

43,9 år

median 44 år

Trøndelag

41,1 år

median 40 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 2,8 år eldre enn fylket og 2,6 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

460 400

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

820 500 kr

Etter skatt: 661 000 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,29 personar

(922 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

72 % i arbeid

1 % registrerte arbeidslause · 10,1 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)72,0 %77,2 %76,7 %−5,2
Registrerte arbeidslause1,0 %1,2 %1,4 %−0,2
På arbeidsmarkedstiltak0,6 %1,5 %1,3 %−0,9
Under utdanning1,8 %3,7 %3,1 %−1,9
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd10,1 %10,2 %10,3 %−0,1
AFP / alderspensjon0,9 %1,2 %1,3 %−0,3
Andre utanfor arbeidsstyrken13,6 %5,0 %5,8 %+8,6

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
2018201920202021202220232024202572 %75 %78 %81 %84 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

62,4 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)62,4 %71,0 %72,1 %−8,6
80–99 %8,4 %6,0 %5,4 %+2,4
60–79 %7,2 %4,4 %4,2 %+2,8
40–59 %8,9 %6,0 %6,0 %+2,9
20–39 %6,4 %5,7 %5,7 %+0,7
0–19 %6,9 %7,0 %6,6 %−0,1

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

737

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

990

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

74,4 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

645

65,2 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

345

personar · 34,8 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

92

personar · 12,5 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−253

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 316 til 345 personar (30,5 % → 34,8 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 19 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202504008001 2001 50026 %30 %34 %39 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kor pendlar innbyggjarane til? (345 utpendlarar)

  • Steinkjer - Stïentje114 (33,0 %)
  • Grong51 (14,8 %)
  • Trondheim - Tråante37 (10,7 %)
  • Namsos - Nåavmesjenjaelmie20 (5,8 %)
  • Overhalla17 (4,9 %)
  • Levanger - Levangke14 (4,1 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (92 innpendlarar)

  • Steinkjer - Stïentje39 (42,4 %)
  • Grong8 (8,7 %)
  • Trondheim - Tråante7 (7,6 %)
  • Inderøy5 (5,4 %)
  • Verdal4 (4,3 %)
  • Oslo - Oslove3 (3,3 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
070140210280Helse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk og fiskeUndervisningVarehandelOffentleg administrasjon ogforsvarIndustriPersonleg tenesteytingTeknisk tenesteyting, eigedomBygg og anleggTransport og lagringForretningsmessig tenesteytingOvernatting og serveringInformasjon og kommunikasjonBergverk og utvinningElektrisitet, vatn og renovasjonFinans og forsikring

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (237 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −95 arbeidsplassar (−11,6 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Helse- og sosialtenester220237+17+7,7 %
Varehandel4155+14+34,1 %
Transport og lagring1720+3+17,6 %
Forretningsmessig tenesteyting1618+2+12,5 %
Informasjon og kommunikasjon3300,0 %
Personleg tenesteyting353500,0 %
Bergverk og utvinning62−4−66,7 %
Industri6154−7−11,5 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon92−7−77,8 %
Teknisk tenesteyting, eigedom3629−7−19,4 %
Offentleg administrasjon og forsvar6254−8−12,9 %
Undervisning8775−12−13,8 %
Overnatting og servering3315−18−54,5 %
Bygg og anlegg4927−22−44,9 %
Jordbruk, skogbruk og fiske14397−46−32,2 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Undervisning
  • Varehandel
  • Industri
  • Offentleg administrasjon og forsvar
20182019202020212022202320242025060120180240Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 7 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TrøndelagEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald922820 500 kr661 000 kr668 200 kr676 100 kr−2,2 %
Einebuande355452 900 kr364 700 kr391 600 kr397 500 kr−8,3 %
Par utan barn257994 900 kr785 800 kr830 100 kr860 000 kr−8,6 %
Par med barn 0-17 år1551 427 000 kr1 085 500 kr1 126 600 kr1 141 700 kr−4,9 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år44691 000 kr566 600 kr566 800 kr568 200 kr−0,3 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20182019202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

632 100 kr

Landet: 1 000 800 kr (−36,8 %)

Gjeld, median

77 300 kr

Landet: 415 800 kr (−81,4 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 238 700 kr

Landet: 1 792 100 kr (−30,9 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

422 800 kr

Landet: 378 800 kr (+11,6 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,25 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 182 027 kr

Bruttoformue per hushald

2 316 369 kr

Bankinnskot per hushald

790 636 kr

Bruttoinntekt per hushald

945 098 kr

1,87 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,87 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

11 281 kr

Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr

141 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−1 628 kr

Utbetalinga er 87,4 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+2 981 kr

135,9 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
202220232024202504 0008 00012 00016 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

48

Del av befolkninga

2,2 %

Barn i familiar med sosialhjelp

17

Gjennomsnittleg stønadstid

4,5 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

18

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

7,1 md

Samla stønadssum

2 414 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

88,9

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−40 %−20 %0 %+20 %+40 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

155 474 kr/år174 537 kr/år−10,9 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

23 278 kr/år18 029 kr/år+29,1 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

909 kr/mnd1 425 kr/mnd−36,2 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 23,5 % · leige 2-roms 15,7 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 661 000 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

155 474 kr

+0,6 % frå 2024 (154 573 kr)

Snitt Trøndelag

164 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader52 329 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi18 391 kr
  • Kommunale avgifter25 699 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt6 020 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

23,5 %

155 474 kr av 661 000 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

15,7 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald661 000 kr23,5 %15,7 %
Einebuande364 700 kr42,6 %28,5 %
Par utan barn785 800 kr19,8 %13,2 %
Par med barn 0-17 år1 085 500 kr14,3 %9,6 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år566 600 kr27,4 %18,3 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 23,5 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 2 196.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

23 278 kr

+8,9 % frå 2025

Snitt Trøndelag 2026

18 915 kr

Kommunen ligger 23,1 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 29,1 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Trøndelag
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k6k12k18k24k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning7 3946 8437 7648 1868 4919 645
Avløp6 7557 0597 7658 0928 6449 071
Avfall3 2013 1402 5123 4803 6203 950
Feiing og tilsyn532572572612612612
Sum årsgebyr17 88217 61418 61320 37021 36723 278
Septiktømming (årsgebyr)2 7652 8482 8483 3833 3833 045
Målarleige188194204210225233
Vatn per m³2018,220,721,823,426,6
Avløp per m³23,924,727,128,632,434
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)5 0005 0005 3445 5215 7145 914
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)5 0005 0005 3465 5225 7155 915

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno