Lierne kommunevåpen

Lierne

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2018: Lierne gjekk frå kode 1738 til 5042. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Nord-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet
VenstreVenstre

Ordførar

Tor Erling Inderdal (Sp)

Kommunenummer

5042

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

252 253

tusen kr

Utgifter

250 219

tusen kr

Driftsmargin

0,81%

Investeringar

6 193

tusen kr

Eigedelar

748 168

tusen kr

Total gjeld

529 723

tusen kr

(Lån: 497 744 + Gjeld: 31 979)

Gjeldsandel

70,80%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

3 360 kr

Totale inntekter

7 554

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k65k130k195k260k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250k200k400k600k800k0%20%40%60%80%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 191 080 tusen kr

TenesteområdeKommune
Helse og omsorg35,7 %
Grunnskule20,7 %
Administrasjon10,5 %
Eigedomsforvaltning8,8 %
Barnehage8,1 %
Sosialsektoren4,0 %
Samferdsel3,6 %
Kultur2,3 %
Brann- og ulykkesvern1,7 %
Politisk styring1,3 %
Plan, byggesak og miljø1,0 %
Kyrkje0,9 %
Barnevern0,9 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)0,5 %

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Eigedomsforvaltning
  • Barnehage
  • Sosialsektoren
  • Samferdsel
  • Kultur
  • Brann- og ulykkesvern
  • Politisk styring
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Kommunale bustader
  • Næringsforvaltning
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025055k110k165k220k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning14 78615 14615 63218 14917 15318 6188,8 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)1082699686741 1299680,5 %
Grunnskule29 75732 75332 85736 49237 62943 60320,7 %
Helse og omsorg52 18053 31957 33065 62167 53875 02035,7 %
Samferdsel6 1766 0996 4156 5417 3267 5873,6 %
Barnehage9 81711 85412 61913 02712 47917 0698,1 %
Kultur4 7724 4044 2624 9685 0644 7872,3 %
Kommunale bustader−986−985−818−1 011−1 050−1 038—
Næringsforvaltning−5 07034−1 169−2 787810−1 390—
Administrasjon17 39917 23916 81220 13818 81922 19810,5 %
Plan, byggesak og miljø1 8121 4441 3881 4752 1322 0301,0 %
Sosialsektoren4 4264 2334 5747 5929 5528 4584,0 %
Brann- og ulykkesvern2 6262 9963 0203 4303 2723 5441,7 %
Kyrkje1 7561 7561 6562 1551 8801 9410,9 %
Barnevern1 3041 8701 0601 3822 0671 8340,9 %
Fellesutgifter−336−7 051−5 189−15 8993 718−16 901—
Politisk styring1 7721 7472 0642 7302 6792 7521,3 %
Sum netto driftsutgifter142 299147 127153 481164 677192 197191 080100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 10 969 tusen kr

TenesteområdeKommune
Eigedomsforvaltning43,5 %
Helse og omsorg36,4 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)5,6 %
Kultur4,3 %
Administrasjon2,6 %
Næringsforvaltning2,6 %
Brann- og ulykkesvern1,9 %
Grunnskule1,6 %
Fellesutgifter0,7 %
Kommunale bustader0,4 %
Barnehage0,2 %

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Helse og omsorg
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Kultur
  • Administrasjon
  • Næringsforvaltning
  • Brann- og ulykkesvern
  • Grunnskule
  • Fellesutgifter
  • Kommunale bustader
  • Barnehage
  • Samferdsel
  • Plan, byggesak og miljø
  • Sosialsektoren
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Politisk styring
202020212022202320242025010k19k29k38k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning12 891405−233372 5874 77643,5 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)3055061 6884663886135,6 %
Grunnskule154004801761,6 %
Helse og omsorg152002627533 99736,4 %
Samferdsel1 3711 8968 01518900—
Barnehage12 15616900663200,2 %
Kultur305259002454764,3 %
Kommunale bustader3180551161 238480,4 %
Næringsforvaltning6 2558 1892 1242351182862,6 %
Administrasjon2 8004271242781 1432892,6 %
Plan, byggesak og miljø000000—
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern282318139106882061,9 %
Kyrkje000000—
Barnevern000000—
Fellesutgifter0130390820,7 %
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter36 98912 18212 6181 9767 22310 969100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

52 mill. kr

52 317 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

20,7 %

22,1 % i 2020

Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,64

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,01 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+5 mill. kr

+12 %

Utan premieavvik 2025

43 mill. kr

17,2 % av driftsinntektene

Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

84 mill. kr

minus 32 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.25 mill.50 mill.75 mill.100 mill.Kraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,851,702,553,40

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

9 mill. kr

av ein arbeidskapital på 52 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

17,2 %

2020: 5,7 %

Fylke og land 2025

37,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−43,8 pp

+11,5 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

9,9 %

2020: 6,5 %

Disposisjonsfond 2025

25 mill. kr

24 889 tusen kr

Fylke og land 2025

12,1 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+3,4 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

47 mill. kr

47 172 tusen kr

Andel av driftsinntektene

18,7 %

2020: 17,2 %

Fylke og land 2025

21,5 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

53 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.Kraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond24 88952,8 %
Bundne driftsfond20 17742,8 %
Ubunde investeringsfond1 9394,1 %
Bundne investeringsfond1670,4 %
Sum fond47 172100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

16 542 m²

+ 0 m² leigd = 16 542 m² i alt

Areal per innbyggjar

12,57 m²

1 316 innbyggjarar

Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

61 kr

1 mill. kr i alt

Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 112–234 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

16–34 mill. kr

12 220–25 714 kr per innbyggjar

972–2 046 kr per m²

Driftsutgifter per m²

755 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

232 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

118 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

10,8 %

netto til eigedomsforvaltning

1 134 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 4 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 23 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 4 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k2k3k5k6kInstitusjonslokaleIdrettsbygg og -anleggSkulelokaleAdministrasjonslokaleBarnehagelokaleKulturbygg31,4 %26,4 %22,8 %12,1 %4,6 %2,6 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201520162017201820192020202120222023202420250k5k9k14k18k05101518

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201520162017201820192020202120222023202420250 mill.1 mill.2 mill.3 mill.4 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 16 mill. kr og 34 mill. kr – det vil seie 972–2 046 kr per kvadratmeter eller 12 220–25 714 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Lierne, 2020–2025.

2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 15,9 % frå 2023 til 2024

Frå 61 mill. kr til 52 mill. kr – ein nedgang på 4,8 prosentpoeng av driftsinntektene (26,0 % → 21,2 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Markert fallFonda fall 17,5 % frå 2023 til 2024

Frå 53 mill. kr til 44 mill. kr – ein nedgang på 4,5 prosentpoeng av driftsinntektene (22,6 % → 18,1 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Trøndelag

Kor Lierne rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

21. av 38

i fylket i 2025 · 2,64

Fylkessnitt: 3,01

Landssnitt: 2,82

Nr. 170 av 357 i landet

1.Tydal6,31
2.Trondheim - Tråante5,16
3.Leka4,93
20.Indre Fosen2,69
21.Lierne2,64
22.Grong2,58
38.Røros - Rosse0,98

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

23. av 38

i fylket i 2025 · 20,7 %

Fylkessnitt: 26,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 199 av 357 i landet

1.Frøya65,4 %
2.Trondheim - Tråante53 %
3.Namsskogan52,3 %
22.Rindal21,8 %
23.Lierne20,7 %
24.Grong20,5 %
38.Røros - Rosse−0,4 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

7. av 38

i fylket i 2025 · 210 %

Fylkessnitt: 242,7 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 89 av 357 i landet

1.Oppdal179,1 %
2.Steinkjer - Stïentje188 %
3.Raarvihke - Røyrvik189,6 %
6.Leka205,4 %
7.Lierne210 %
8.Frosta213,1 %
38.Hitra338,5 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

5. av 37

i fylket i 2025 · 17,2 %

Fylkessnitt: 37,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 58 av 346 i landet

1.Namsskogan0,8 %
2.Frøya2,9 %
3.Flatanger13,4 %
4.Tydal16,8 %
5.Lierne17,2 %
6.Oppdal19 %
37.Steinkjer - Stïentje96,5 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020212 125208 72824 098449 40524 8352 672
2021214 736210 51111 777435 58326 7245 733
2022213 349207 34512 641445 17027 0964 281
2023236 143227 7611 639450 60632 83616 578
2024243 530256 1694 636465 39233 6212 217
2025252 253250 2196 193497 74431 9798 978

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

604

Landet 946 · Trøndelag 946

Fastlegeavtalar

2

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

112

0 opne lister · 2,3 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Lierne
  • Trøndelag
201820192020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Lierne
2018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 292 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 255 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 300 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter 2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før 2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland1 502751696340285125114675854

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom1 490687564321200197162145134114

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

−5,76%

Frå 1 301 til 1 226

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,4k0,7k1,1k1,4k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Lierne, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,207

2013: 0,202

Fylke og land

0,229

Landet: 0,248

P90/P10

2,600

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

9,0 %

16 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

33,1 %

i dei tre lågaste gruppene · 26,9 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182013201420152016201720182019202020212022202320240,180,210,240,270,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr11,6 %+1,6 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr14,2 %+4,2 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr7,3 %−2,7 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr8,9 %−1,1 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr8,8 %−1,2 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr12,4 %+2,4 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr9,9 %−0,1 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr9,8 %−0,2 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr9,3 %−0,7 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr7,8 %−2,2 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024

Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Lierne er nr. 17 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)

1.Meråker21,6 %
2.Namsskogan19,5 %
3.Rennebu16,8 %
4.Raarvihke - Røyrvik16,4 %
5.Grong15,2 %
6.Oppdal11,9 %
7.Høylandet11,9 %
8.Inderøy10,6 %
9.Hitra10,6 %
10.Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %
11.Steinkjer - Stïentje10,1 %
12.Indre Fosen10,1 %
13.Levanger9,8 %
14.Orkland9,7 %
15.Overhalla9,6 %
16.Midtre Gauldal9,2 %
17.Lierne9,0 %
18.Ørland8,9 %
19.Heim8,6 %
20.Røros - Rosse8,4 %
21.Stjørdal8,3 %
22.Verdal8,3 %
23.Flatanger8,3 %
24.Melhus8,1 %
25.Holtålen7,9 %
26.Frosta7,8 %
27.Trondheim - Tråante7,6 %
28.Åfjord7,4 %
29.Nærøysund7,4 %
30.Rindal6,3 %
31.Skaun6,0 %
32.Malvik5,7 %
33.Frøya5,6 %
34.Snåase - Snåsa5,6 %
35.Selbu5,3 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).

Lierne brukar

48 008 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 864 kr

barnefattigdom 9,8 %

Brukar mest

Lierne

48 008 kr · 9,0 % fattigdom

Brukar minst

Røros - Rosse

30 025 kr · 8,4 % fattigdom

4,3 %9,3 %14,3 %19,3 %22,6 %Barn i vedvarande låginntekt28 02533 52539 02544 52550 008
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Meråker21,6 %10 488 kr22 072 kr2 738 kr35 298 kr
Namsskogan19,5 %9 026 kr27 604 kr2 956 kr39 586 kr
Rennebu16,8 %13 652 kr18 127 kr3 467 kr35 246 kr
Raarvihke - Røyrvik16,4 %8 200 kr28 485 kr4 116 kr40 801 kr
Grong15,2 %11 245 kr26 697 kr6 032 kr43 974 kr
Oppdal11,9 %13 113 kr18 654 kr1 872 kr33 639 kr
Høylandet11,9 %10 505 kr26 359 kr4 511 kr41 375 kr
Inderøy10,6 %12 226 kr21 818 kr3 097 kr37 141 kr
Hitra10,6 %14 458 kr22 983 kr3 443 kr40 884 kr
Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %11 320 kr19 083 kr3 623 kr34 026 kr
Steinkjer - Stïentje10,1 %11 606 kr17 497 kr5 587 kr34 690 kr
Indre Fosen10,1 %10 317 kr18 471 kr3 920 kr32 708 kr
Levanger9,8 %12 572 kr18 990 kr3 801 kr35 363 kr
Orkland9,7 %11 507 kr18 643 kr2 408 kr32 558 kr
Overhalla9,6 %14 760 kr25 097 kr4 025 kr43 882 kr
Midtre Gauldal9,2 %13 636 kr18 838 kr3 130 kr35 604 kr
Lierne9,0 %13 110 kr33 489 kr1 409 kr48 008 kr
Ørland8,9 %12 200 kr16 941 kr4 391 kr33 532 kr
Heim8,6 %12 194 kr24 586 kr2 710 kr39 490 kr
Røros - Rosse8,4 %11 616 kr16 943 kr1 466 kr30 025 kr
Stjørdal8,3 %11 227 kr19 847 kr3 108 kr34 182 kr
Verdal8,3 %11 168 kr19 615 kr4 016 kr34 799 kr
Flatanger8,3 %15 226 kr25 405 kr3 045 kr43 676 kr
Melhus8,1 %13 068 kr20 327 kr2 409 kr35 804 kr
Holtålen7,9 %14 290 kr18 690 kr1 519 kr34 499 kr
Frosta7,8 %12 315 kr19 357 kr3 455 kr35 127 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr
Åfjord7,4 %12 927 kr20 701 kr1 994 kr35 622 kr
Nærøysund7,4 %14 312 kr20 472 kr4 316 kr39 100 kr
Rindal6,3 %12 916 kr15 983 kr2 381 kr31 280 kr
Skaun6,0 %13 921 kr27 189 kr2 477 kr43 587 kr
Malvik5,7 %13 392 kr20 929 kr2 653 kr36 974 kr
Frøya5,6 %12 903 kr23 669 kr2 862 kr39 434 kr
Snåase - Snåsa5,6 %13 477 kr16 825 kr2 713 kr33 015 kr
Selbu5,3 %13 438 kr18 748 kr2 438 kr34 624 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Trøndelag 2024

Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Lierne er nr. 13 av 38 (fylkessnitt 0,215)

1.Skaun0,181
2.Rindal0,182
3.Holtålen0,194
4.Selbu0,194
5.Snåase - Snåsa0,199
6.Midtre Gauldal0,202
7.Orkland0,203
8.Verdal0,204
9.Raarvihke - Røyrvik0,204
10.Rennebu0,206
11.Melhus0,207
12.Meråker0,207
13.Lierne0,207
14.Ørland0,208
15.Røros - Rosse0,209
16.Indre Fosen0,210
17.Tydal0,211
18.Stjørdal0,211
19.Åfjord0,211
20.Høylandet0,215
21.Malvik0,217
22.Overhalla0,217
23.Steinkjer - Stïentje0,218
24.Oppdal0,218
25.Namsos - Nåavmesjenjaelmie0,219
26.Grong0,219
27.Frosta0,220
28.Heim0,221
29.Leka0,223
30.Levanger0,224
31.Inderøy0,225
32.Osen0,226
33.Hitra0,226
34.Flatanger0,230
35.Nærøysund0,237
36.Namsskogan0,242
37.Trondheim - Tråante0,245
38.Frøya0,268

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 3,0 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,9 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Lierne i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Lierne blant dei 64 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

220. av 344

9,0 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

11. av 344

296 237 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

19. av 344

48 008 kr · på barn og unge

Gini 2024

302. av 358

0,207 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Lierne: nr. 220 av 344 med 9,0 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

52,7%
47,3%
Menn: 686Kvinner: 615

Aldersfordeling

0-5 år
4,2%
6-12 år
7,0%
13-15 år
2,5%
16-19 år
5,0%
20-44 år
24,1%
45-66 år
30,7%
67-79 år
18,7%
80+ år
7,8%

Totalt: 1 301 innbyggjarar

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

472 200

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

827 700 kr

Etter skatt: 668 600 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,15 personar

(604 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

83,9 % i arbeid

0,4 % registrerte arbeidslause · 7,5 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)83,9 %77,2 %76,7 %+6,7
Registrerte arbeidslause0,4 %1,2 %1,4 %−0,8
På arbeidsmarkedstiltak1,4 %1,5 %1,3 %−0,1
Under utdanning1,8 %3,7 %3,1 %−1,9
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd7,5 %10,2 %10,3 %−2,7
AFP / alderspensjon0,8 %1,2 %1,3 %−0,4
Andre utanfor arbeidsstyrken4,2 %5,0 %5,8 %−0,8

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
2018201920202021202220232024202575 %78 %81 %84 %87 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

55,5 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)55,5 %71,0 %72,1 %−15,5
80–99 %10,9 %6,0 %5,4 %+4,9
60–79 %8,6 %4,4 %4,2 %+4,2
40–59 %8,9 %6,0 %6,0 %+2,9
20–39 %6,7 %5,7 %5,7 %+1,0
0–19 %9,4 %7,0 %6,6 %+2,4

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

625

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

690

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

90,6 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

540

78,3 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

150

personar · 21,7 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

85

personar · 13,6 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−65

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 144 til 150 personar (20,2 % → 21,7 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 25 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202504008001 2001 50015 %19 %23 %28 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kor pendlar innbyggjarane til? (150 utpendlarar)

  • Namsos - Nåavmesjenjaelmie27 (18,0 %)
  • Trondheim - Tråante23 (15,3 %)
  • Grong18 (12,0 %)
  • Oslo - Oslove17 (11,3 %)
  • Raarvihke - Røyrvik10 (6,7 %)
  • Steinkjer - Stïentje6 (4,0 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (85 innpendlarar)

  • Grong11 (12,9 %)
  • Stjørdal10 (11,8 %)
  • Raarvihke - Røyrvik10 (11,8 %)
  • Steinkjer - Stïentje9 (10,6 %)
  • Namsos - Nåavmesjenjaelmie9 (10,6 %)
  • Snåase - Snåsa8 (9,4 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
04080120160Helse- og sosialtenesterBygg og anleggJordbruk, skogbruk og fiskeIndustriUndervisningOffentleg administrasjon ogforsvarVarehandelTransport og lagringOvernatting og serveringTeknisk tenesteyting, eigedomPersonleg tenesteytingElektrisitet, vatn og renovasjonForretningsmessig tenesteytingBergverk og utvinningInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikring

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (144 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt 0 arbeidsplassar (+0,0 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Bygg og anlegg67129+62+92,5 %
Undervisning4954+5+10,2 %
Helse- og sosialtenester139144+5+3,6 %
Bergverk og utvinning65−1−16,7 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon87−1−12,5 %
Varehandel3332−1−3,0 %
Overnatting og servering1714−3−17,6 %
Industri7470−4−5,4 %
Transport og lagring3328−5−15,2 %
Forretningsmessig tenesteyting116−5−45,5 %
Teknisk tenesteyting, eigedom2114−7−33,3 %
Personleg tenesteyting1912−7−36,8 %
Offentleg administrasjon og forsvar4632−14−30,4 %
Jordbruk, skogbruk og fiske9571−24−25,3 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Bygg og anlegg
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Industri
  • Undervisning
  • Varehandel
2018201920202021202220232024202504080120160Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 6 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TrøndelagEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald604827 700 kr668 600 kr668 200 kr676 100 kr−1,1 %
Einebuande250433 500 kr354 300 kr391 600 kr397 500 kr−10,9 %
Par utan barn159939 800 kr762 500 kr830 100 kr860 000 kr−11,3 %
Par med barn 0-17 år861 388 400 kr1 087 200 kr1 126 600 kr1 141 700 kr−4,8 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år15494 300 kr458 300 kr566 800 kr568 200 kr−19,3 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20182019202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

498 100 kr

Landet: 1 000 800 kr (−50,2 %)

Gjeld, median

114 400 kr

Landet: 415 800 kr (−72,5 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 334 100 kr

Landet: 1 792 100 kr (−25,6 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

393 300 kr

Landet: 378 800 kr (+3,8 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 0,92 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

911 523 kr

Bruttoformue per hushald

2 441 403 kr

Bankinnskot per hushald

719 739 kr

Bruttoinntekt per hushald

994 239 kr

1,83 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,83 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

12 262 kr

Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr

209 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−647 kr

Utbetalinga er 95,0 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+3 962 kr

147,7 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

33

Del av befolkninga

2,5 %

Barn i familiar med sosialhjelp

20

Gjennomsnittleg stønadstid

4,3 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

9

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

5,1 md

Samla stønadssum

1 753 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

90,2

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−40 %−20 %0 %+20 %+40 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

151 635 kr/år174 537 kr/år−13,1 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

7 450 kr/mnd11 790 kr/mnd−36,8 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

23 965 kr/år18 029 kr/år+32,9 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 110 kr/mnd1 425 kr/mnd−22,1 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 22,7 % · leige 2-roms 13,4 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 668 600 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

151 635 kr

−0,1 % frå 2024 (151 851 kr)

Snitt Trøndelag

164 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader52 329 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi15 813 kr
  • Kommunale avgifter27 113 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt3 344 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

22,7 %

151 635 kr av 668 600 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

13,4 %

89 400 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald668 600 kr22,7 %13,4 %
Einebuande354 300 kr42,8 %25,2 %
Par utan barn762 500 kr19,9 %11,7 %
Par med barn 0-17 år1 087 200 kr13,9 %8,2 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år458 300 kr33,1 %19,5 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 22,7 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

7 450 kr

1 710 kr per m² per år

+4,6 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 200 - 1 999 innbyggjarar
Estimat
6 9007 5007 9008 3008 600

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 1 298.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

23 965 kr

+6,6 % frå 2025

Snitt Trøndelag 2026

18 915 kr

Kommunen ligger 26,7 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 32,9 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Trøndelag
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k6k12k18k24k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning6 4916 4916 4916 8167 1577 873
Avløp7 0107 7118 4828 9069 3519 819
Avfall4 1143 8824 7634 9965 3155 523
Feiing og tilsyn572572612612660750
Sum årsgebyr18 18718 65620 34821 33022 48323 965
Septiktømming (årsgebyr)1 8842 0282 2662 4152 6602 686
Vatn per m³—5454565965
Avløp per m³—6470747781
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)3 4503 4503 4504 3643 7953 795
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)5 7505 7505 7507 2746 3256 325

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno