Grong kommunevåpen

Grong

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2018: Grong gjekk frå kode 1742 til 5045. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Nord-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

ArbeiderpartietArbeiderpartiet
Høyre
Sosialistisk VenstrepartiSosialistisk Venstreparti

Ordførar

Ann Jeanett Klinkenberg (Ap)

Kommunenummer

5045

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

457 450

tusen kr

Utgifter

445 273

tusen kr

Driftsmargin

2,66%

Investeringar

31 513

tusen kr

Eigedelar

1 454 447

tusen kr

Total gjeld

1 121 421

tusen kr

(Lån: 1 062 114 + Gjeld: 59 307)

Gjeldsandel

77,10%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

3 164 kr

Totale inntekter

15 038

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k150k300k450k600k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,4M0,8M1,2M1,6M0%20%40%60%80%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 286 293 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg32,3 %34,4 %34,9 %−2,1
Grunnskule20,1 %18,4 %19,9 %+1,7
Eigedomsforvaltning9,2 %8,3 %8,0 %+0,9
Administrasjon8,8 %8,4 %5,7 %+0,4
Barnehage8,5 %11,0 %12,9 %−2,5
Sosialsektoren6,1 %4,7 %6,0 %+1,4
Barnevern4,5 %2,8 %3,4 %+1,8
Kultur3,4 %3,5 %3,6 %−0,0
Samferdsel1,8 %2,2 %1,4 %−0,5
Brann- og ulykkesvern1,5 %1,6 %1,2 %−0,1
Politisk styring1,1 %1,2 %0,6 %−0,1
Plan, byggesak og miljø1,0 %1,2 %1,3 %−0,2
Næringsforvaltning0,9 %0,6 %0,0 %+0,3
Kyrkje0,8 %0,9 %0,8 %−0,2

Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Barnehage
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Kultur
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Politisk styring
  • Plan, byggesak og miljø
  • Næringsforvaltning
  • Kyrkje
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025080k160k240k320k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0 %9 %18 %27 %36 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenBarnevernKulturSamferdselBrann- og ulykkesvernPolitisk styringPlan, byggesak og miljøKyrkjeNæringsforvaltningFellesutgifterKommunale bustaderVatn, avløp, renovasjon (VAR)
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning23 25425 23224 51627 46527 63528 1039,2 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−509−136−1 353−3 762−3 791−3 561—
Grunnskule50 04355 34553 88760 43458 63661 19020,1 %
Helse og omsorg71 85583 11790 98896 33897 18598 22132,3 %
Samferdsel4 8815 2986 1445 9995 7475 4061,8 %
Barnehage22 57024 41722 96324 63823 22325 7748,5 %
Kultur10 3917 8019 16510 74111 11010 4183,4 %
Kommunale bustader1 3371 2032 357445−658−2 510—
Næringsforvaltning−9102 7493 135−6101 3232 7170,9 %
Administrasjon17 40719 56820 39622 27023 60126 8058,8 %
Plan, byggesak og miljø2 6082 4972 9802 1712 5973 1541,0 %
Sosialsektoren9 8139 37011 76419 33820 21018 5056,1 %
Brann- og ulykkesvern3 0063 1603 0653 3063 8924 6021,5 %
Kyrkje2 6512 5212 5212 3752 3592 3210,8 %
Barnevern7 62811 97111 05511 08213 32613 8254,5 %
Fellesutgifter−1 778−12 864−12 002−24 605−9 194−11 976—
Politisk styring2 4132 6512 6863 0413 1803 2991,1 %
Sum netto driftsutgifter226 660243 900254 267260 666280 381286 293100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 56 018 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Eigedomsforvaltning43,7 %22,9 %25,4 %+20,9
Helse og omsorg43,2 %9,9 %6,7 %+33,3
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)5,5 %17,6 %23,2 %−12,1
Kommunale bustader3,9 %9,5 %7,5 %−5,6
Brann- og ulykkesvern1,5 %2,5 %1,6 %−1,0
Grunnskule1,1 %8,7 %11,9 %−7,5
Kyrkje0,6 %4,1 %0,9 %−3,4
Kultur0,4 %3,5 %6,1 %−3,1
Administrasjon0,0 %2,9 %2,3 %−2,9

Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Helse og omsorg
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Kommunale bustader
  • Brann- og ulykkesvern
  • Grunnskule
  • Kyrkje
  • Kultur
  • Administrasjon
  • Samferdsel
  • Barnehage
  • Næringsforvaltning
  • Plan, byggesak og miljø
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025025k50k75k100k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0 %15 %30 %45 %60 %EigedomsforvaltningHelse og omsorgVatn, avløp, renovasjon (VAR)Kommunale bustaderGrunnskuleSamferdselNæringsforvaltningKyrkjeBrann- og ulykkesvernKulturBarnehageAdministrasjonPlan, byggesak og miljøSosialsektorenFellesutgifterBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning3 16636 08810 1566 57817 17524 50543,7 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)5 0259 18211 6511 4131 9263 0905,5 %
Grunnskule6647515016751 1796401,1 %
Helse og omsorg3 9101 3154845 74515 69324 19843,2 %
Samferdsel4 2851 5381 948000—
Barnehage60032300—
Kultur2 42634 4699 2571036032030,4 %
Kommunale bustader2 3111693350522 7612 1693,9 %
Næringsforvaltning2 3546950−9600—
Administrasjon1 1011 02845454841510,0 %
Plan, byggesak og miljø1 47857517940—
Sosialsektoren100000—
Brann- og ulykkesvern35068232 0584728521,5 %
Kyrkje0002505853600,6 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter000100—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter26 76285 81035 16748 11060 90356 018100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

94 mill. kr

93 865 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

20,5 %

25,2 % i 2020

Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,58

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,01 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+5 mill. kr

+6 %

Utan premieavvik 2025

58 mill. kr

12,7 % av driftsinntektene

Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

153 mill. kr

minus 59 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.40 mill.80 mill.120 mill.160 mill.Kraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,851,702,553,40

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

36 mill. kr

av ein arbeidskapital på 94 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

38,1 %

2020: 20,3 %

Fylke og land 2025

37,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−22,9 pp

+17,8 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

11,9 %

2020: 16,2 %

Disposisjonsfond 2025

55 mill. kr

54 631 tusen kr

Fylke og land 2025

12,1 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−4,3 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %5 %10 %15 %20 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

87 mill. kr

87 383 tusen kr

Andel av driftsinntektene

19,1 %

2020: 22,6 %

Fylke og land 2025

21,5 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

63 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.25 mill.50 mill.75 mill.100 mill.Kraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond54 63162,5 %
Bundne driftsfond28 03332,1 %
Ubunde investeringsfond4330,5 %
Bundne investeringsfond4 2864,9 %
Sum fond87 383100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

28 011 m²

+ 0 m² leigd = 28 011 m² i alt

Areal per innbyggjar

12,11 m²

2 314 innbyggjarar

Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

79 kr

2 mill. kr i alt

Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 94–216 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

27–55 mill. kr

11 621–23 793 kr per innbyggjar

960–1 966 kr per m²

Driftsutgifter per m²

587 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

196 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

160 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

10,9 %

netto til eigedomsforvaltning

1 436 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 5 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 17 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 6 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k3k6k9k12kSkulelokaleInstitusjonslokaleIdrettsbygg og -anleggAdministrasjonslokaleBarnehagelokaleKulturbygg41,7 %29,6 %12,0 %11,2 %3,6 %1,9 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
201520162017201820192020202120222023202420250k8k16k24k32k05101520Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
20152016201720182019202020212022202320242025075150225300Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
201520162017201820192020202120222023202420250 mill.2 mill.4 mill.6 mill.8 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 27 mill. kr og 55 mill. kr – det vil seie 960–1 966 kr per kvadratmeter eller 11 621–23 793 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Grong, 2020–2025.

2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 5,6 % frå 2023 til 2024

Frå 84 mill. kr til 79 mill. kr – ein nedgang på 3,3 prosentpoeng av driftsinntektene (21,1 % → 17,8 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Markert fallFonda fall 0,1 % frå 2023 til 2024

Frå 77 mill. kr til 78 mill. kr – ein nedgang på 2,0 prosentpoeng av driftsinntektene (19,4 % → 17,4 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2022 · Markert fallArbeidskapitalen fall 11,4 % frå 2021 til 2022

Frå 92 mill. kr til 81 mill. kr – ein nedgang på 3,6 prosentpoeng av driftsinntektene (25,6 % → 22,0 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2022 · Markert fallFonda fall 6,8 % frå 2021 til 2022

Frå 77 mill. kr til 72 mill. kr – ein nedgang på 2,0 prosentpoeng av driftsinntektene (21,4 % → 19,4 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Trøndelag

Kor Grong rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

22. av 38

i fylket i 2025 · 2,58

Fylkessnitt: 3,01

Landssnitt: 2,82

Nr. 181 av 357 i landet

1.Tydal6,31
2.Trondheim - Tråante5,16
3.Leka4,93
21.Lierne2,64
22.Grong2,58
23.Rindal2,54
38.Røros - Rosse0,98

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

24. av 38

i fylket i 2025 · 20,5 %

Fylkessnitt: 26,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 202 av 357 i landet

1.Frøya65,4 %
2.Trondheim - Tråante53 %
3.Namsskogan52,3 %
23.Lierne20,7 %
24.Grong20,5 %
25.Snåase - Snåsa19,4 %
38.Røros - Rosse−0,4 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

19. av 38

i fylket i 2025 · 245,1 %

Fylkessnitt: 242,7 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 218 av 357 i landet

1.Oppdal179,1 %
2.Steinkjer - Stïentje188 %
3.Raarvihke - Røyrvik189,6 %
18.Heim241,8 %
19.Grong245,1 %
20.Inderøy247,7 %
38.Hitra338,5 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

23. av 37

i fylket i 2025 · 38,1 %

Fylkessnitt: 37,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 188 av 346 i landet

1.Namsskogan0,8 %
2.Frøya2,9 %
3.Flatanger13,4 %
22.Holtålen36,4 %
23.Grong38,1 %
24.Indre Fosen38,2 %
37.Steinkjer - Stïentje96,5 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020350 364347 13223 596840 13448 70117 931
2021358 126362 47249 722862 05252 62128 125
2022369 460375 27125 011882 36846 92014 112
2023398 946395 47541 532920 56255 18337 738
2024444 394441 39143 728968 08059 32440 985
2025457 450445 27331 5131 062 11459 30735 802

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

653

Landet 946 · Trøndelag 946

Fastlegeavtalar

3

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

102

1 opne lister · 2,61 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Grong
  • Landet
  • Trøndelag
201820192020202120222023202420250 %9 %18 %27 %36 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Grong
  • Landet
2018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 295 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 231 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 199 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,1 barn

2025

Trøndelag: 5,7

Landet: 5,7

Nr. 25 av 38 i fylket (høgast: Midtre Gauldal 5,9 · lågast: Namsskogan 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

82

Årsverk til grunnbemanning

21,7

Årsverk i alt

27,4

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

51,4 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201820192020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

6,9 elevar

2025

Trøndelag: 9,2

Landet: 8,8

Nr. 25 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 10,5 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 4,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

271

Lærarårsverk

39,3

Lærarårsverk utan lange fråvær

37,2

Årsverk i sektoren

62,8

Av dei assistentårsverk

13,6

Elevar per årsverk i sektoren

4,3

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820182019202020212022202320242025357910

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

2,22 brukarar

2025

Trøndelag: 1,91

Landet: 1,72

Nr. 12 av 38 i fylket (høgast: Høylandet 3,45 · lågast: Skaun 1,15) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,45

Brukarar av heimetenester

136

Brukarar av institusjonstenester

42

Årsverk i helse og omsorg

100,8

Med helsefagleg utdanning

73,4 %

Innbyggjarar 80+

191

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201820192020202120222023202420251,61,92,32,9

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,1 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2019 (41,3 %)

Siste år: 51,4 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk TrøndelagÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning21,7−10,8−33,2 %−30−26,8 %−2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk39,3−8,3−17,4 %+6+2,3 %−3,7 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk100,8−2,6−2,5 %−39−18,0 %+12,1 %+11,8 %

Barnehage: 10,8 færre årsverk til grunnbemanning (−33,2 %) med færre barn med plass (−26,8 %). Grunnskule: 8,3 færre lærarårsverk (−17,4 %) med fleire elevar (+2,3 %). Helse og omsorg: 2,6 færre årsverk (−2,5 %) med færre tenestemottakarar (−18,0 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 22 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,1

Etter kutt

5,1

Trøndelag

5,7

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 39 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

6,9

Etter kutt

6,9

Trøndelag

9,2

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 101 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

2,22

Etter kutt

2,22

Trøndelag

1,91

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820182019202020212022202320242025070140210280

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

94,3 %

2025

Trøndelag: 96,3

Landet: 94,5

Nr. 29 av 38 i fylket (høgast: Tydal 104,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 82,4)

Barn med plass

82

1–2 år

88,2 %

3–5 år

98,1 %

Barn 1–5 år

98

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202588919498

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

135,5 elevar

2025

Trøndelag: 234,9

Landet: 247,9

Nr. 27 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 382,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 47,0)

Elevar

271

Skular

2

Barn 6–15 år

283

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820182019202020212022202320242025127162197251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

49,6 plassar

2025

Trøndelag: 28,7

Landet: 29,7

Nr. 3 av 38 i fylket (høgast: Steinkjer - Stïentje 51,9 · lågast: Malvik 10,6)

Sjukeheimsplassar

42,8

Omsorgsbustader

52

Innbyggjarar 80+

191

Berre sjukeheim per 100

22,4

Berre omsorgsbustad per 100

27,2

Av dei i bustad er 80+

46,2 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202517324762

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

20,3 plassar

2025

Trøndelag: 20,1

Landet: 14,7

Nr. 23 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 68,3 · lågast: Rindal 0,0)

Elevplassar

74

Elevar

74

Barn 6–18 år

365

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202513172129

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Grong veks frå 98 i 2025 til 116 i 2050 – ei endring på 18,4 %. Held kommunen dei 82 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 83,7 til 70,7 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 97 plassar – 15 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500357010514003570105128

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Grong fell frå 283 i 2025 til 269 i 2050 – ei endring på −4,9 %. Med same del av barna i kommunal skule (95,8 %) blir det 258 elevar, ned 13 frå 271 i dag. Held kommunen dei 2 skulane ho har, fell snittet frå 135,5 til 129,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 1,9 skular – 0,1 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205007515022530004590135176

Den raude stipla linja er dagens snitt på 135,5 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Grong veks frå 191 i 2025 til 275 i 2050 – ei endring på 44,0 %. Held kommunen dei 94,8 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 49,6 til 34,5 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 136 plassar – 41 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205007014021028004590135170

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter 2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før 2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland1 502751696340285125114675854

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom1 490687564321200197162145134114

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

5,00%

Frå 2 322 til 2 438

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,7k1,3k2k2,6k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

86,6

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 40,6 · Eldre 46,0

Trøndelag

64,4

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,8 · Eldre 28,6

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 22,5 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 22,2 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenTrøndelagLandet025507510086,664,464,1

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

44,5 år

−0,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 81,0

2040

45,2 år

+0,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 83,2

2050

45,7 år

+0,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 84,3

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018202020262030203520402045205038414447i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Grong, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,219

2013: 0,219

Fylke og land

0,229

Landet: 0,248

P90/P10

2,600

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

15,2 %

60 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

35,5 %

i dei tre lågaste gruppene · 23,7 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr13,8 %+3,8 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr11,2 %+1,2 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,6 %−0,4 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr11,0 %+1,0 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr11,3 %+1,3 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr8,9 %−1,1 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr9,0 %−1,0 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr7,5 %−2,5 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr7,2 %−2,8 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %5 %10 %15 %20 %

Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024

Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Grong er nr. 5 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)

1.Meråker21,6 %
2.Namsskogan19,5 %
3.Rennebu16,8 %
4.Raarvihke - Røyrvik16,4 %
5.Grong15,2 %
6.Oppdal11,9 %
7.Høylandet11,9 %
8.Inderøy10,6 %
9.Hitra10,6 %
10.Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %
11.Steinkjer - Stïentje10,1 %
12.Indre Fosen10,1 %
13.Levanger9,8 %
14.Orkland9,7 %
15.Overhalla9,6 %
16.Midtre Gauldal9,2 %
17.Lierne9,0 %
18.Ørland8,9 %
19.Heim8,6 %
20.Røros - Rosse8,4 %
21.Stjørdal8,3 %
22.Verdal8,3 %
23.Flatanger8,3 %
24.Melhus8,1 %
25.Holtålen7,9 %
26.Frosta7,8 %
27.Trondheim - Tråante7,6 %
28.Åfjord7,4 %
29.Nærøysund7,4 %
30.Rindal6,3 %
31.Skaun6,0 %
32.Malvik5,7 %
33.Frøya5,6 %
34.Snåase - Snåsa5,6 %
35.Selbu5,3 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).

Grong brukar

43 974 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 864 kr

barnefattigdom 9,8 %

Brukar mest

Lierne

48 008 kr · 9,0 % fattigdom

Brukar minst

Røros - Rosse

30 025 kr · 8,4 % fattigdom

4,3 %9,3 %14,3 %19,3 %22,6 %Barn i vedvarande låginntekt28 02533 52539 02544 52550 008
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Meråker21,6 %10 488 kr22 072 kr2 738 kr35 298 kr
Namsskogan19,5 %9 026 kr27 604 kr2 956 kr39 586 kr
Rennebu16,8 %13 652 kr18 127 kr3 467 kr35 246 kr
Raarvihke - Røyrvik16,4 %8 200 kr28 485 kr4 116 kr40 801 kr
Grong15,2 %11 245 kr26 697 kr6 032 kr43 974 kr
Oppdal11,9 %13 113 kr18 654 kr1 872 kr33 639 kr
Høylandet11,9 %10 505 kr26 359 kr4 511 kr41 375 kr
Inderøy10,6 %12 226 kr21 818 kr3 097 kr37 141 kr
Hitra10,6 %14 458 kr22 983 kr3 443 kr40 884 kr
Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %11 320 kr19 083 kr3 623 kr34 026 kr
Steinkjer - Stïentje10,1 %11 606 kr17 497 kr5 587 kr34 690 kr
Indre Fosen10,1 %10 317 kr18 471 kr3 920 kr32 708 kr
Levanger9,8 %12 572 kr18 990 kr3 801 kr35 363 kr
Orkland9,7 %11 507 kr18 643 kr2 408 kr32 558 kr
Overhalla9,6 %14 760 kr25 097 kr4 025 kr43 882 kr
Midtre Gauldal9,2 %13 636 kr18 838 kr3 130 kr35 604 kr
Lierne9,0 %13 110 kr33 489 kr1 409 kr48 008 kr
Ørland8,9 %12 200 kr16 941 kr4 391 kr33 532 kr
Heim8,6 %12 194 kr24 586 kr2 710 kr39 490 kr
Røros - Rosse8,4 %11 616 kr16 943 kr1 466 kr30 025 kr
Stjørdal8,3 %11 227 kr19 847 kr3 108 kr34 182 kr
Verdal8,3 %11 168 kr19 615 kr4 016 kr34 799 kr
Flatanger8,3 %15 226 kr25 405 kr3 045 kr43 676 kr
Melhus8,1 %13 068 kr20 327 kr2 409 kr35 804 kr
Holtålen7,9 %14 290 kr18 690 kr1 519 kr34 499 kr
Frosta7,8 %12 315 kr19 357 kr3 455 kr35 127 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr
Åfjord7,4 %12 927 kr20 701 kr1 994 kr35 622 kr
Nærøysund7,4 %14 312 kr20 472 kr4 316 kr39 100 kr
Rindal6,3 %12 916 kr15 983 kr2 381 kr31 280 kr
Skaun6,0 %13 921 kr27 189 kr2 477 kr43 587 kr
Malvik5,7 %13 392 kr20 929 kr2 653 kr36 974 kr
Frøya5,6 %12 903 kr23 669 kr2 862 kr39 434 kr
Snåase - Snåsa5,6 %13 477 kr16 825 kr2 713 kr33 015 kr
Selbu5,3 %13 438 kr18 748 kr2 438 kr34 624 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Trøndelag 2024

Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Grong er nr. 26 av 38 (fylkessnitt 0,215)

1.Skaun0,181
2.Rindal0,182
3.Holtålen0,194
4.Selbu0,194
5.Snåase - Snåsa0,199
6.Midtre Gauldal0,202
7.Orkland0,203
8.Verdal0,204
9.Raarvihke - Røyrvik0,204
10.Rennebu0,206
11.Melhus0,207
12.Meråker0,207
13.Lierne0,207
14.Ørland0,208
15.Røros - Rosse0,209
16.Indre Fosen0,210
17.Tydal0,211
18.Stjørdal0,211
19.Åfjord0,211
20.Høylandet0,215
21.Malvik0,217
22.Overhalla0,217
23.Steinkjer - Stïentje0,218
24.Oppdal0,218
25.Namsos - Nåavmesjenjaelmie0,219
26.Grong0,219
27.Frosta0,220
28.Heim0,221
29.Leka0,223
30.Levanger0,224
31.Inderøy0,225
32.Osen0,226
33.Hitra0,226
34.Flatanger0,230
35.Nærøysund0,237
36.Namsskogan0,242
37.Trondheim - Tråante0,245
38.Frøya0,268

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 1,2 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 1,6 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kvar ligg Grong i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Grong blant dei 12 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

40. av 344

15,2 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

82. av 344

224 975 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

38. av 344

43 974 kr · på barn og unge

Gini 2024

191. av 358

0,219 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Grong: nr. 40 av 344 med 15,2 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

49,6%
50,4%
Menn: 1 152Kvinner: 1 170

Aldersfordeling

0-5 år
5,3%
6-12 år
8,5%
13-15 år
3,8%
16-19 år
4,3%
20-44 år
26,0%
45-66 år
29,0%
67-79 år
15,2%
80+ år
7,8%

Totalt: 2 322 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

45,2 år

median 47 år

Trøndelag

41,1 år

median 40 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 4,1 år eldre enn fylket og 3,9 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

487 700

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

757 200 kr

Etter skatt: 619 100 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,07 personar

(1 120 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

76,2 % i arbeid

1,1 % registrerte arbeidslause · 12,1 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)76,2 %77,2 %76,7 %−1,0
Registrerte arbeidslause1,1 %1,2 %1,4 %−0,1
På arbeidsmarkedstiltak2,0 %1,5 %1,3 %+0,5
Under utdanning2,9 %3,7 %3,1 %−0,8
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd12,1 %10,2 %10,3 %+1,9
AFP / alderspensjon1,5 %1,2 %1,3 %+0,3
Andre utanfor arbeidsstyrken4,3 %5,0 %5,8 %−0,7

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

65 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)65,0 %71,0 %72,1 %−6,0
80–99 %6,5 %6,0 %5,4 %+0,5
60–79 %6,4 %4,4 %4,2 %+2,0
40–59 %6,8 %6,0 %6,0 %+0,8
20–39 %7,0 %5,7 %5,7 %+1,3
0–19 %8,3 %7,0 %6,6 %+1,3

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

1 063

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

1 058

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

100,5 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

702

66,4 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

356

personar · 33,6 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

361

personar · 34 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

+5

fleire pendlar inn enn ut

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %30 %60 %90 %120 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har falle frå 380 til 356 personar (32,2 % → 33,6 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 15 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202504008001 2001 50028 %31 %34 %38 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kor pendlar innbyggjarane til? (356 utpendlarar)

  • Overhalla95 (26,7 %)
  • Namsos - Nåavmesjenjaelmie83 (23,3 %)
  • Trondheim - Tråante22 (6,2 %)
  • Høylandet20 (5,6 %)
  • Oslo - Oslove17 (4,8 %)
  • Steinkjer - Stïentje15 (4,2 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (361 innpendlarar)

  • Overhalla89 (24,7 %)
  • Namsos - Nåavmesjenjaelmie65 (18,0 %)
  • Snåase - Snåsa51 (14,1 %)
  • Høylandet45 (12,5 %)
  • Steinkjer - Stïentje21 (5,8 %)
  • Lierne18 (5,0 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
075150225300Helse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk og fiskeUndervisningBygg og anleggVarehandelIndustriOffentleg administrasjon ogforsvarOvernatting og serveringForretningsmessig tenesteytingPersonleg tenesteytingTeknisk tenesteyting, eigedomElektrisitet, vatn og renovasjonFinans og forsikringTransport og lagringBergverk og utvinningInformasjon og kommunikasjon

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (290 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Industri, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −111 arbeidsplassar (−9,5 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Jordbruk, skogbruk og fiske83159+76+91,6 %
Industri4860+12+25,0 %
Teknisk tenesteyting, eigedom1422+8+57,1 %
Personleg tenesteyting1923+4+21,1 %
Finans og forsikring1013+3+30,0 %
Bygg og anlegg113114+1+0,9 %
Overnatting og servering4440−4−9,1 %
Offentleg administrasjon og forsvar5849−9−15,5 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon3019−11−36,7 %
Forretningsmessig tenesteyting3926−13−33,3 %
Helse- og sosialtenester313290−23−7,3 %
Undervisning175149−26−14,9 %
Transport og lagring355−30−85,7 %
Varehandel18586−99−53,5 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Undervisning
  • Bygg og anlegg
  • Varehandel
  • Industri
20182019202020212022202320242025080160240320Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 5 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TrøndelagEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald1 120757 200 kr619 100 kr668 200 kr676 100 kr−8,4 %
Einebuande498459 000 kr371 500 kr391 600 kr397 500 kr−6,5 %
Par utan barn3051 018 000 kr825 800 kr830 100 kr860 000 kr−4,0 %
Par med barn 0-17 år1671 346 600 kr1 034 200 kr1 126 600 kr1 141 700 kr−9,4 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år48587 600 kr492 100 kr566 800 kr568 200 kr−13,4 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20182019202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

622 900 kr

Landet: 1 000 800 kr (−37,8 %)

Gjeld, median

195 800 kr

Landet: 415 800 kr (−52,9 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 115 400 kr

Landet: 1 792 100 kr (−37,8 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

394 700 kr

Landet: 378 800 kr (+4,2 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,15 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 046 472 kr

Bruttoformue per hushald

1 873 872 kr

Bankinnskot per hushald

663 096 kr

Bruttoinntekt per hushald

910 392 kr

1,68 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,68 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

12 947 kr

Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr

254 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

+38 kr

Utbetalinga er 100,3 % av referansebudsjettet

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+4 647 kr

156,0 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
202220232024202504 0008 00012 00016 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

126

Del av befolkninga

5,5 %

Barn i familiar med sosialhjelp

69

Gjennomsnittleg stønadstid

5,3 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

57

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

6,2 md

Samla stønadssum

8 610 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

74,7

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−36 %−30 %−24 %−18 %−12 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

150 652 kr/år174 537 kr/år−13,7 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

13 182 kr/år18 029 kr/år−26,9 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

939 kr/mnd1 425 kr/mnd−34,1 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 24,3 % · leige 2-roms 16,8 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 619 100 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

150 652 kr

−1,3 % frå 2024 (152 706 kr)

Snitt Trøndelag

164 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader57 664 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi18 391 kr
  • Kommunale avgifter16 546 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt5 016 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

24,3 %

150 652 kr av 619 100 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

16,8 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald619 100 kr24,3 %16,8 %
Einebuande371 500 kr40,6 %28,0 %
Par utan barn825 800 kr18,2 %12,6 %
Par med barn 0-17 år1 034 200 kr14,6 %10,0 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år492 100 kr30,6 %21,1 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 24,3 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 2 377.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

13 182 kr

−3,3 % frå 2025

Snitt Trøndelag 2026

18 915 kr

Kommunen ligger 30,3 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 26,9 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Trøndelag
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning2 8463 1313 4503 6173 0763 123
Avløp4 6174 8485 4295 7034 5804 208
Avfall3 5653 6184 8045 5255 5255 398
Feiing og tilsyn453453453453453453
Sum årsgebyr11 48112 05014 13615 29813 63413 182
Septiktømming (årsgebyr)1 7271 9002 4633 1353 2923 045
Målarleige294323323323350350
Vatn per m³8,89,710,711,29,812,3
Avløp per m³15,716,518,219,11814,9
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)1 1002 0002 0002 0002 0003 000
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)1 1002 0002 0002 0002 0003 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno