Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2018: Leka gjekk frå kode 1755 til 5052. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Nord-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 66 915 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Administrasjon | 22,2 % | 8,4 % | 5,7 % | +13,7 |
| Helse og omsorg | 20,1 % | 34,4 % | 34,9 % | −14,3 |
| Grunnskule | 19,5 % | 18,4 % | 19,9 % | +1,0 |
| Barnehage | 11,2 % | 11,0 % | 12,9 % | +0,2 |
| Sosialsektoren | 5,9 % | 4,7 % | 6,0 % | +1,3 |
| Brann- og ulykkesvern | 3,8 % | 1,6 % | 1,2 % | +2,2 |
| Politisk styring | 3,3 % | 1,2 % | 0,6 % | +2,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 2,6 % | 1,2 % | 1,3 % | +1,4 |
| Fellesutgifter | 2,6 % | 0,4 % | 0,0 % | +2,2 |
| Samferdsel | 2,4 % | 2,2 % | 1,4 % | +0,2 |
| Barnevern | 1,9 % | 2,8 % | 3,4 % | −0,9 |
| Kultur | 1,8 % | 3,5 % | 3,6 % | −1,7 |
| Kyrkje | 1,7 % | 0,9 % | 0,8 % | +0,8 |
| Næringsforvaltning | 1,1 % | 0,6 % | 0,0 % | +0,4 |
| Kommunale bustader | 0,0 % | 0,3 % | 0,5 % | −0,3 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Administrasjon
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Sosialsektoren
- Brann- og ulykkesvern
- Politisk styring
- Plan, byggesak og miljø
- Fellesutgifter
- Samferdsel
- Barnevern
- Kultur
- Kyrkje
- Næringsforvaltning
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Eigedomsforvaltning
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Trøndelag
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 5 995 | 7 090 | 7 616 | 8 927 | 47 290 | −10 568 | — |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −38 | 706 | 461 | 384 | −1 027 | −408 | — |
| Grunnskule | 11 363 | 13 496 | 12 694 | 13 161 | 15 405 | 15 153 | 19,5 % |
| Helse og omsorg | 29 557 | 33 430 | 31 516 | 36 634 | 72 828 | 15 686 | 20,1 % |
| Samferdsel | 1 330 | 1 735 | 2 039 | 1 886 | 1 690 | 1 882 | 2,4 % |
| Barnehage | 4 947 | 5 547 | 6 510 | 6 763 | 7 755 | 8 712 | 11,2 % |
| Kultur | 1 527 | 1 566 | 1 443 | 1 536 | 1 913 | 1 400 | 1,8 % |
| Kommunale bustader | 423 | 500 | 203 | 67 | 1 064 | 38 | 0,0 % |
| Næringsforvaltning | −361 | 6 548 | 4 312 | 3 929 | 3 740 | 840 | 1,1 % |
| Administrasjon | 13 617 | 18 603 | 18 355 | 20 817 | 22 885 | 17 256 | 22,2 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1 254 | 1 129 | 511 | 1 907 | 1 405 | 2 031 | 2,6 % |
| Sosialsektoren | 2 069 | 907 | −1 175 | 4 391 | 6 157 | 4 630 | 5,9 % |
| Brann- og ulykkesvern | 1 057 | 976 | 1 420 | 1 408 | 2 862 | 2 945 | 3,8 % |
| Kyrkje | 931 | 859 | 962 | 897 | 1 300 | 1 326 | 1,7 % |
| Barnevern | 1 112 | 1 348 | 1 022 | 1 311 | 1 426 | 1 442 | 1,9 % |
| Fellesutgifter | 220 | −2 697 | −119 | −4 392 | 1 538 | 2 009 | 2,6 % |
| Politisk styring | 2 705 | 2 166 | 2 168 | 2 594 | 2 449 | 2 541 | 3,3 % |
| Sum netto driftsutgifter | 77 708 | 93 909 | 89 938 | 102 220 | 190 680 | 66 915 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 6 293 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 44,1 % | 22,9 % | 25,4 % | +21,2 |
| Barnehage | 26,3 % | 3,6 % | 2,7 % | +22,6 |
| Helse og omsorg | 13,4 % | 9,9 % | 6,7 % | +3,5 |
| Grunnskule | 6,8 % | 8,7 % | 11,9 % | −1,9 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 3,9 % | 17,6 % | 23,2 % | −13,7 |
| Administrasjon | 3,8 % | 2,9 % | 2,3 % | +0,9 |
| Kyrkje | 1,7 % | 4,1 % | 0,9 % | −2,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,0 % | 2,5 % | 1,6 % | −2,5 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Barnehage
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Administrasjon
- Kyrkje
- Brann- og ulykkesvern
- Samferdsel
- Kultur
- Kommunale bustader
- Næringsforvaltning
- Plan, byggesak og miljø
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Trøndelag
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 431 | 78 | 5 261 | 20 834 | −1 422 | 2 777 | 44,1 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 0 | −6 | 3 450 | 682 | 1 435 | 245 | 3,9 % |
| Grunnskule | 355 | 0 | 0 | 986 | 40 | 430 | 6,8 % |
| Helse og omsorg | 0 | 0 | 3 072 | 15 227 | −13 687 | 842 | 13,4 % |
| Samferdsel | 429 | 0 | 49 | 1 873 | 1 543 | 0 | — |
| Barnehage | 216 | 0 | 437 | 2 832 | 334 | 1 653 | 26,3 % |
| Kultur | 0 | 14 | 1 625 | 1 506 | 13 | 0 | — |
| Kommunale bustader | 163 | 0 | 1 | 1 693 | 10 938 | 0 | — |
| Næringsforvaltning | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Administrasjon | 275 | 834 | 633 | 1 624 | 11 529 | 239 | 3,8 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1 370 | 3 581 | 6 423 | 800 | 0 | 0 | — |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 121 | 1 | 0 | 0 | 36 | 1 | 0,0 % |
| Kyrkje | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 106 | 1,7 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 3 387 | 4 502 | 20 951 | 48 057 | 10 759 | 6 293 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
44 mill. kr
44 410 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
34,1 %
49,4 % i 2020
Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
4,93
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,01 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−7 mill. kr
-14 %
Utan premieavvik 2025
33 mill. kr
25,6 % av driftsinntektene
Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
56 mill. kr
minus 11 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
11 mill. kr
av ein arbeidskapital på 44 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
24,9 %
2020: 11,1 %
Fylke og land 2025
37,8 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−36,1 pp
+13,8 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
18,4 %
2020: 25,9 %
Disposisjonsfond 2025
24 mill. kr
23 953 tusen kr
Fylke og land 2025
12,1 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
−7,5 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
30 mill. kr
30 054 tusen kr
Andel av driftsinntektene
23,1 %
2020: 36,7 %
Fylke og land 2025
21,5 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
80 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 23 953 | 79,7 % |
| Bundne driftsfond | 5 003 | 16,6 % |
| Ubunde investeringsfond | 428 | 1,4 % |
| Bundne investeringsfond | 670 | 2,2 % |
| Sum fond | 30 054 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
4 mill. kr
7 185 kr per innbyggjar
1 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,52 %
av 94 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,32 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
0 mill. kr
etter 3 mill. kr i renteinntekter og 1 mill. kr i utbytte
0,26 % av lånegjelda
Avdrag på lån
4 mill. kr
4,37 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 22,9 år
Renter og avdrag i alt
8 mill. kr
14 126 kr per innbyggjar
6,66 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (94 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
1 mill. kr
1 589 kr per innbyggjar · 0,75 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
2 mill. kr
3 178 kr per innbyggjar · 1,50 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
3 mill. kr
4 766 kr per innbyggjar · 2,25 % av driftsinntektene
Gjeldsvarsel
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 84 409 kr i 2020 til 158 879 kr i 2025 – ein vekst på 88,2 % (74 470 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
158 879 kr
94 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
158 879 kr
94 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,52 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 94 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
4 mill. kr
Med 5,3 %
5 mill. kr
Endring per innbyggjar
+1 235 kr
Del av driftsinntektene
+0,58 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 1 mill. kr meir i året enn i dag – 1 235 kr per innbyggjar, eller om lag 1 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 20 av 38 i fylket (høgast: Indre Fosen 5,56 % · lågast: Frosta 3,57 % · median 4,52 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 21 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 160 394 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 23 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 162 748 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 13 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 24 872 kr · lågast: Steinkjer - Stïentje 6 139 kr · median 12 890 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 2,05 % til 4,52 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 1 mill. kr til 4 mill. kr i året – ein endring på 3 mill. kr, eller 5 458 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
6 483 m²
+ 0 m² leigd = 6 483 m² i alt
Areal per innbyggjar
10,93 m²
593 innbyggjarar
Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
45 kr
0 mill. kr i alt
Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 128–250 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
0–0 mill. kr
0–0 kr per innbyggjar
0–0 kr per m²
Driftsutgifter per m²
994 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
309 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
170 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
−13,5 %
netto til eigedomsforvaltning
738 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 8 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 31 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 38 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 0 mill. kr og 0 mill. kr – det vil seie 0–0 kr per kvadratmeter eller 0–0 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Leka, 2020–2025.
2024 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 28,0 % frå 2023 til 2024
Frå 41 mill. kr til 30 mill. kr – ein nedgang på 14,3 prosentpoeng av driftsinntektene (33,6 % → 19,3 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Kraftig fallFonda fall 68,3 % frå 2023 til 2024
Frå 36 mill. kr til 11 mill. kr – ein nedgang på 21,8 prosentpoeng av driftsinntektene (29,2 % → 7,4 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 30,0 % frå 2022 til 2023
Frå 59 mill. kr til 41 mill. kr – ein nedgang på 14,5 prosentpoeng av driftsinntektene (48,1 % → 33,6 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2021 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 29,5 % frå 2020 til 2021
Frå 52 mill. kr til 36 mill. kr – ein nedgang på 13,6 prosentpoeng av driftsinntektene (49,4 % → 35,8 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2021 · Kraftig fallFonda fall 34,6 % frå 2020 til 2021
Frå 38 mill. kr til 25 mill. kr – ein nedgang på 12,0 prosentpoeng av driftsinntektene (36,7 % → 24,7 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Leka rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
3. av 38
i fylket i 2025 · 4,93
Fylkessnitt: 3,01
Landssnitt: 2,82
Nr. 19 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
9. av 38
i fylket i 2025 · 34,1 %
Fylkessnitt: 26,8 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 81 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
6. av 38
i fylket i 2025 · 205,4 %
Fylkessnitt: 242,7 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 74 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
10. av 37
i fylket i 2025 · 24,9 %
Fylkessnitt: 37,8 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 105 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 104 657 | 99 324 | 2 956 | 159 451 | 6 914 | 5 749 |
| 2021 | 101 840 | 114 416 | 4 424 | 152 239 | 9 789 | 8 685 |
| 2022 | 122 888 | 111 824 | 15 690 | 185 962 | 9 918 | 10 162 |
| 2023 | 123 023 | 123 203 | 27 223 | 211 941 | 17 787 | 14 523 |
| 2024 | 154 605 | 178 812 | 12 181 | 238 634 | 35 667 | 13 003 |
| 2025 | 130 122 | 112 554 | 3 516 | 256 001 | 11 301 | 11 048 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
491
Landet 946 · Trøndelag 946
Fastlegeavtalar
1
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
144
1 opne lister · 2,31 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Leka
- Trøndelag
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Leka
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 298 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 302 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 339 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
4,8 barn
2025
Trøndelag: 5,7
Landet: 5,7
Nr. 32 av 38 i fylket (høgast: Midtre Gauldal 5,9 · lågast: Namsskogan 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
26
Årsverk til grunnbemanning
7,3
Årsverk i alt
9,9
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
42,5 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
6,2 elevar
2025
Trøndelag: 9,2
Landet: 8,8
Nr. 29 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 10,5 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 4,4) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
56
Lærarårsverk
9,1
Lærarårsverk utan lange fråvær
7,9
Årsverk i sektoren
17,3
Av dei assistentårsverk
5,2
Elevar per årsverk i sektoren
3,2
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Trøndelag
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
2,00 brukarar
2025
Trøndelag: 1,91
Landet: 1,72
Nr. 17 av 38 i fylket (høgast: Høylandet 3,45 · lågast: Skaun 1,15) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,50
Brukarar av heimetenester
30
Brukarar av institusjonstenester
14
Årsverk i helse og omsorg
29,4
Med helsefagleg utdanning
65,0 %
Innbyggjarar 80+
47
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): brote i 2019 (6,5 barn)
Siste år: 4,8 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2023 (39,1 %), 2025 (42,5 %)
Siste år: 42,5 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Trøndelag | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 7,3 | +1,6+28,1 % | +5+23,8 % | −2,0 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 9,1 | +2,3+33,8 % | −6−9,7 % | −3,7 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 29,4 | +2,2+8,1 % | −12−21,4 % | +12,1 % | +11,8 % |
Barnehage: 1,6 fleire årsverk til grunnbemanning (+28,1 %) med fleire barn med plass (+23,8 %). Grunnskule: 2,3 fleire lærarårsverk (+33,8 %) med færre elevar (−9,7 %). Helse og omsorg: 2,2 fleire årsverk (+8,1 %) med færre tenestemottakarar (−21,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 7 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
4,8
Etter kutt
4,8
Trøndelag
5,7
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 9 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
6,2
Etter kutt
6,2
Trøndelag
9,2
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 29 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
2,00
Etter kutt
2,00
Trøndelag
1,91
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
86,7 %
2025
Trøndelag: 96,3
Landet: 94,5
Nr. 36 av 38 i fylket (høgast: Tydal 104,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 82,4)
Barn med plass
26
1–2 år
75,0 %
3–5 år
94,4 %
Barn 1–5 år
35
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
56,0 elevar
2025
Trøndelag: 234,9
Landet: 247,9
Nr. 36 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 382,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 47,0)
Elevar
56
Skular
1
Barn 6–15 år
59
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
30,6 plassar
2025
Trøndelag: 28,7
Landet: 29,7
Nr. 22 av 38 i fylket (høgast: Steinkjer - Stïentje 51,9 · lågast: Malvik 10,6)
Sjukeheimsplassar
14,4
Omsorgsbustader
—
Innbyggjarar 80+
47
Berre sjukeheim per 100
30,6
Berre omsorgsbustad per 100
—
Av dei i bustad er 80+
—
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
12,0 plassar
2025
Trøndelag: 20,1
Landet: 14,7
Nr. 36 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 68,3 · lågast: Rindal 0,0)
Elevplassar
9
Elevar
9
Barn 6–18 år
75
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Leka fell frå 35 i 2025 til 31 i 2050 – ei endring på −11,4 %. Held kommunen dei 26 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 74,3 til 83,9 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 23 plassar – 3 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Leka veks frå 59 i 2025 til 78 i 2050 – ei endring på 32,2 %. Med same del av barna i kommunal skule (94,9 %) blir det 74 elevar, opp 18 frå 56 i dag. Held kommunen dei 1 skulane ho har, fell snittet frå 56,0 til 74,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 1,3 skular – 0,3 fleire enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 56,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Leka veks frå 47 i 2025 til 84 i 2050 – ei endring på 78,7 %. Held kommunen dei 14,4 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 30,6 til 17,1 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 26 plassar – 12 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
4 106
i Trøndelag, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
1,8 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
1 502 personar (37 %)
Største næring
Utleige av arbeidskraft
1 490 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Trøndelag
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
96,7
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 38,9 · Eldre 57,8
Trøndelag
64,4
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 35,8 · Eldre 28,6
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 32,6 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 32,3 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
46,9 år
−0,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 87,3
2040
46,7 år
−0,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 95,5
2050
47,4 år
+0,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 91,8
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Leka, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,223
2013: 0,191
Fylke og land
0,229
Landet: 0,248
P90/P10
2,700
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
16,9 %
13 barn · landet 10,7 %
Låg- og høginntektshushald
29,1 %
i dei tre lågaste gruppene · 26,2 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 8,4 % | −1,6 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 12,7 % | +2,7 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 8,0 % | −2,0 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 12,4 % | +2,4 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 13,1 % | +3,1 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,5 % | −0,5 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 11,3 % | +1,3 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 7,3 % | −2,7 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 7,6 % | −2,4 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2012-2014 til 2015-2017
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landet
Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024
Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Leka er nr. av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).
Leka brukar
—
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
36 864 kr
barnefattigdom 9,8 %
Brukar mest
Lierne
48 008 kr · 9,0 % fattigdom
Brukar minst
Røros - Rosse
30 025 kr · 8,4 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Meråker | 21,6 % | 10 488 kr | 22 072 kr | 2 738 kr | 35 298 kr |
| Namsskogan | 19,5 % | 9 026 kr | 27 604 kr | 2 956 kr | 39 586 kr |
| Rennebu | 16,8 % | 13 652 kr | 18 127 kr | 3 467 kr | 35 246 kr |
| Raarvihke - Røyrvik | 16,4 % | 8 200 kr | 28 485 kr | 4 116 kr | 40 801 kr |
| Grong | 15,2 % | 11 245 kr | 26 697 kr | 6 032 kr | 43 974 kr |
| Oppdal | 11,9 % | 13 113 kr | 18 654 kr | 1 872 kr | 33 639 kr |
| Høylandet | 11,9 % | 10 505 kr | 26 359 kr | 4 511 kr | 41 375 kr |
| Inderøy | 10,6 % | 12 226 kr | 21 818 kr | 3 097 kr | 37 141 kr |
| Hitra | 10,6 % | 14 458 kr | 22 983 kr | 3 443 kr | 40 884 kr |
| Namsos - Nåavmesjenjaelmie | 10,2 % | 11 320 kr | 19 083 kr | 3 623 kr | 34 026 kr |
| Steinkjer - Stïentje | 10,1 % | 11 606 kr | 17 497 kr | 5 587 kr | 34 690 kr |
| Indre Fosen | 10,1 % | 10 317 kr | 18 471 kr | 3 920 kr | 32 708 kr |
| Levanger | 9,8 % | 12 572 kr | 18 990 kr | 3 801 kr | 35 363 kr |
| Orkland | 9,7 % | 11 507 kr | 18 643 kr | 2 408 kr | 32 558 kr |
| Overhalla | 9,6 % | 14 760 kr | 25 097 kr | 4 025 kr | 43 882 kr |
| Midtre Gauldal | 9,2 % | 13 636 kr | 18 838 kr | 3 130 kr | 35 604 kr |
| Lierne | 9,0 % | 13 110 kr | 33 489 kr | 1 409 kr | 48 008 kr |
| Ørland | 8,9 % | 12 200 kr | 16 941 kr | 4 391 kr | 33 532 kr |
| Heim | 8,6 % | 12 194 kr | 24 586 kr | 2 710 kr | 39 490 kr |
| Røros - Rosse | 8,4 % | 11 616 kr | 16 943 kr | 1 466 kr | 30 025 kr |
| Stjørdal | 8,3 % | 11 227 kr | 19 847 kr | 3 108 kr | 34 182 kr |
| Verdal | 8,3 % | 11 168 kr | 19 615 kr | 4 016 kr | 34 799 kr |
| Flatanger | 8,3 % | 15 226 kr | 25 405 kr | 3 045 kr | 43 676 kr |
| Melhus | 8,1 % | 13 068 kr | 20 327 kr | 2 409 kr | 35 804 kr |
| Holtålen | 7,9 % | 14 290 kr | 18 690 kr | 1 519 kr | 34 499 kr |
| Frosta | 7,8 % | 12 315 kr | 19 357 kr | 3 455 kr | 35 127 kr |
| Trondheim - Tråante | 7,6 % | 11 699 kr | 15 910 kr | 3 075 kr | 30 684 kr |
| Åfjord | 7,4 % | 12 927 kr | 20 701 kr | 1 994 kr | 35 622 kr |
| Nærøysund | 7,4 % | 14 312 kr | 20 472 kr | 4 316 kr | 39 100 kr |
| Rindal | 6,3 % | 12 916 kr | 15 983 kr | 2 381 kr | 31 280 kr |
| Skaun | 6,0 % | 13 921 kr | 27 189 kr | 2 477 kr | 43 587 kr |
| Malvik | 5,7 % | 13 392 kr | 20 929 kr | 2 653 kr | 36 974 kr |
| Frøya | 5,6 % | 12 903 kr | 23 669 kr | 2 862 kr | 39 434 kr |
| Snåase - Snåsa | 5,6 % | 13 477 kr | 16 825 kr | 2 713 kr | 33 015 kr |
| Selbu | 5,3 % | 13 438 kr | 18 748 kr | 2 438 kr | 34 624 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Trøndelag 2024
Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Leka er nr. 29 av 38 (fylkessnitt 0,215)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,8 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 1,7 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Leka i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi.
Barnefattigdom 2022-2024
— av 344
— · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
— av 344
— · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
— av 344
— · på barn og unge
Gini 2024
161. av 358
0,223 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 604 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
47,4 år
median 52 år
Trøndelag
41,1 år
median 40 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 6,3 år eldre enn fylket og 6,1 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
75 % i arbeid
1,9 % registrerte arbeidslause · 13,3 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 75,0 % | 77,2 % | 76,7 % | −2,2 |
| Registrerte arbeidslause | 1,9 % | 1,2 % | 1,4 % | +0,7 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,0 % | 1,5 % | 1,3 % | −0,5 |
| Under utdanning | 0,0 % | 3,7 % | 3,1 % | −3,7 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 13,3 % | 10,2 % | 10,3 % | +3,1 |
| AFP / alderspensjon | 1,6 % | 1,2 % | 1,3 % | +0,4 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 7,1 % | 5,0 % | 5,8 % | +2,1 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Trøndelag
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
59,9 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 59,9 % | 71,0 % | 72,1 % | −11,1 |
| 80–99 % | 6,9 % | 6,0 % | 5,4 % | +0,9 |
| 60–79 % | 5,8 % | 4,4 % | 4,2 % | +1,4 |
| 40–59 % | 9,9 % | 6,0 % | 6,0 % | +3,9 |
| 20–39 % | 9,5 % | 5,7 % | 5,7 % | +3,8 |
| 0–19 % | 8,0 % | 7,0 % | 6,6 % | +1,0 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
262
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
275
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
95,3 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
219
79,6 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
56
personar · 20,4 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
43
personar · 16,4 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−13
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2018–2025
Utpendlinga har auka frå 54 til 56 personar (19,9 % → 20,4 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 5 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (56 utpendlarar)
- Nærøysund29 (51,8 %)
- Namsos - Nåavmesjenjaelmie9 (16,1 %)
- Åfjord2 (3,6 %)
- Brønnøy2 (3,6 %)
- Oslo - Oslove1 (1,8 %)
- Drammen1 (1,8 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (43 innpendlarar)
- Nærøysund18 (41,9 %)
- Brønnøy11 (25,6 %)
- Bindal7 (16,3 %)
- Namsos - Nåavmesjenjaelmie2 (4,7 %)
- Arendal1 (2,3 %)
- Steinkjer - Stïentje1 (2,3 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Jordbruk, skogbruk og fiske (85 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Industri, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Bygg og anlegg, Varehandel, Teknisk tenesteyting, eigedom, Offentleg administrasjon og forsvar.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +11 arbeidsplassar (+4,3 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 46 | 63 | +17 | +37,0 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 74 | 85 | +11 | +14,9 % |
| Overnatting og servering | 4 | 10 | +6 | +150,0 % |
| Undervisning | 17 | 21 | +4 | +23,5 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 17 | 18 | +1 | +5,9 % |
| Varehandel | 11 | 12 | +1 | +9,1 % |
| Transport og lagring | 34 | 35 | +1 | +2,9 % |
| Personleg tenesteyting | 3 | 3 | 0 | 0,0 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 16 | 12 | −4 | −25,0 % |
| Bygg og anlegg | 12 | 5 | −7 | −58,3 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 19 | 0 | −19 | −100,0 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Jordbruk, skogbruk og fiske
- Helse- og sosialtenester
- Transport og lagring
- Undervisning
- Offentleg administrasjon og forsvar
- Varehandel
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2023, 2024, 2025 – høgast 6 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Trøndelag | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 275 | 836 200 kr | 665 800 kr | 668 200 kr | 676 100 kr | −1,5 % |
| Einebuande | 101 | 470 100 kr | 367 800 kr | 391 600 kr | 397 500 kr | −7,5 % |
| Par utan barn | 80 | 911 500 kr | 752 600 kr | 830 100 kr | 860 000 kr | −12,5 % |
| Par med barn 0-17 år | 40 | 1 340 000 kr | 1 011 900 kr | 1 126 600 kr | 1 141 700 kr | −11,4 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 11 | 694 200 kr | 535 700 kr | 566 800 kr | 568 200 kr | −5,7 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
517 100 kr
Landet: 1 000 800 kr (−48,3 %)
Gjeld, median
97 600 kr
Landet: 415 800 kr (−76,5 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 566 900 kr
Landet: 1 792 100 kr (−12,6 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
474 400 kr
Landet: 378 800 kr (+25,2 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 0,91 – landet 1,61
Gjeld per hushald
941 122 kr
Bruttoformue per hushald
2 851 758 kr
Bankinnskot per hushald
863 408 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 038 674 kr
1,82 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,82 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
15 599 kr
Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr
346 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+2 690 kr
Utbetalinga er 120,8 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+7 299 kr
187,9 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Sosialhjelpstilfelle
18
Del av befolkninga
3,0 %
Barn i familiar med sosialhjelp
10
Gjennomsnittleg stønadstid
7,2 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
12
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
10,6 md
Samla stønadssum
2 028 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
79,2
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 156 667 kr/år | 174 537 kr/år | −10,2 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 7 450 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −36,8 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 16 559 kr/år | 18 029 kr/år | −8,2 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 025 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −28,1 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 23,5 % · leige 2-roms 13,4 %
156 667 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
7 450 kr/mnd
Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
16 559 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 665 800 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
156 667 kr
+13,2 % frå 2024 (138 346 kr)
Snitt Trøndelag
164 418 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader52 329 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi18 391 kr
- Kommunale avgifter31 120 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt1 792 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Trøndelag
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
23,5 %
156 667 kr av 665 800 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
13,4 %
89 400 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 665 800 kr | 23,5 % | 13,4 % |
| Einebuande | 367 800 kr | 42,6 % | 24,3 % |
| Par utan barn | 752 600 kr | 20,8 % | 11,9 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 011 900 kr | 15,5 % | 8,8 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 535 700 kr | 29,2 % | 16,7 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
7 450 kr
1 710 kr per m² per år
+4,6 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 200 - 1 999 innbyggjarar Estimat | 6 900 | 7 500 | 7 900 | 8 300 | 8 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 638.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
16 559 kr
−3,7 % frå 2025
Snitt Trøndelag 2026
18 915 kr
Kommunen ligger 12,5 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 8,2 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Trøndelag
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | — | — | 2 799 | 2 911 | 5 822 | 4 977 |
| Avløp | 1 569 | 1 840 | 3 319 | 3 087 | 4 852 | 4 154 |
| Avfall | 4 299 | 4 599 | 5 045 | 4 172 | 5 325 | 6 130 |
| Feiing og tilsyn | 232 | 418 | 449 | 1 487 | 1 189 | 1 298 |
| Sum årsgebyr | 6 100 | 6 857 | 11 612 | 11 657 | 17 188 | 16 559 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 2 355 | 2 355 | 2 826 | 4 496 | 3 227 | 3 018 |
| Vatn per m³ | — | — | — | — | 17 | 25 |
| Avløp per m³ | 8 | 14 | 17 | 15 | 17 | 14 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | — | 0 | 9 030 | 14 400 | 14 400 | 15 515 |
| Tilknytningsgebyr vatn (låg) | — | — | — | 0 | 0 | — |
| Tilknytningsgebyr vatn (høg) | — | — | — | 0 | 0 | — |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 3 076 | 9 320 | 11 184 | 11 631 | 12 108 | 12 532 |
| Tilknytningsgebyr avløp (låg) | — | — | — | 0 | 0 | — |
| Tilknytningsgebyr avløp (høg) | — | — | — | 0 | 0 | — |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno
