Ørland kommunevåpen

Ørland

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Slått saman i 2020: Ørland vart danna av Ørland og Bjugn. Tal frå før 2020 gjeld dei gamle kommunane kvar for seg, og er difor haldne utanfor historikken.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2020 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet
Høyre
Industri- og Næringspartiet
VenstreVenstre

Ordførar

Hallgeir Grøntvedt (Sp)

Kommunenummer

5057

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

1 423 092

tusen kr

Utgifter

1 397 651

tusen kr

Driftsmargin

1,79%

Investeringar

153 875

tusen kr

Eigedelar

5 115 464

tusen kr

Total gjeld

3 926 509

tusen kr

(Lån: 3 726 268 + Gjeld: 200 241)

Gjeldsandel

76,76%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Berre kraftanlegg

Generell sats

7 ‰

Totale inntekter

9 800

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250M0,4M0,8M1,2M1,6MSamanslåing 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M1,5M3M4,5M6M0%20%40%60%80%Samanslåing 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 971 981 tusen kr

TenesteområdeKommune
Helse og omsorg33,4 %
Grunnskule18,0 %
Barnehage13,0 %
Eigedomsforvaltning9,6 %
Administrasjon6,7 %
Barnevern4,7 %
Fellesutgifter3,8 %
Kultur3,8 %
Brann- og ulykkesvern1,7 %
Samferdsel1,7 %
Næringsforvaltning1,4 %
Plan, byggesak og miljø0,9 %
Kyrkje0,8 %
Politisk styring0,7 %

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Kultur
  • Brann- og ulykkesvern
  • Samferdsel
  • Næringsforvaltning
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Kommunale bustader
  • Sosialsektoren
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
2020202120222023202420250300k600k900k1,2MSamanslåing 2020
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning83 65487 24292 48895 90192 46296 2639,6 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−1 811−19 959−11 462−9 693−15 974−30 598—
Grunnskule140 685153 345167 693182 328182 765181 37518,0 %
Helse og omsorg220 725250 675284 476339 873344 574336 65633,4 %
Samferdsel9 21313 30418 40318 16916 61017 0281,7 %
Barnehage87 37998 26398 489122 713126 181130 61413,0 %
Kultur37 14047 86238 89542 75442 70337 8193,8 %
Kommunale bustader−3 292−5 712−981−2 234−1 386−1 242—
Næringsforvaltning12 51017 35714 27614 61913 81613 9571,4 %
Administrasjon68 43162 77463 67468 35260 95667 0926,7 %
Plan, byggesak og miljø8 0998 2249 6279 80910 4999 5150,9 %
Sosialsektoren24 53414 3118 715−2 730−4 510−3 913—
Brann- og ulykkesvern8 52611 25611 66111 60716 93417 0461,7 %
Kyrkje6 1376 5517 0266 7807 3607 8010,8 %
Barnevern28 79033 70636 16243 04545 00147 0144,7 %
Fellesutgifter6 602−32 531−5 555−61 23618 91338 4373,8 %
Politisk styring8 9255 7035 1155 8596 5037 1170,7 %
Sum netto driftsutgifter746 247752 371838 702885 916963 407971 981100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 178 116 tusen kr

TenesteområdeKommune
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)45,2 %
Samferdsel17,0 %
Eigedomsforvaltning13,6 %
Grunnskule7,0 %
Helse og omsorg5,9 %
Administrasjon3,6 %
Kommunale bustader3,0 %
Kultur2,2 %
Næringsforvaltning1,7 %
Brann- og ulykkesvern0,5 %
Kyrkje0,3 %
Barnehage0,0 %
Plan, byggesak og miljø0,0 %

Utvikling over tid

  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Samferdsel
  • Eigedomsforvaltning
  • Grunnskule
  • Helse og omsorg
  • Administrasjon
  • Kommunale bustader
  • Kultur
  • Næringsforvaltning
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kyrkje
  • Barnehage
  • Plan, byggesak og miljø
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
2020202120222023202420250150k300k450k600kSamanslåing 2020
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning176 25138 31820 21320 77623 37224 24113,6 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)29 25246 97260 80461 06465 08080 56645,2 %
Grunnskule79 29612 6896 4247 2299 75812 3937,0 %
Helse og omsorg9 91112 09830 7928 04811 92010 4945,9 %
Samferdsel41 9323 7554 7585 34712 60430 32417,0 %
Barnehage41 11111 5801 6141 3921 886690,0 %
Kultur32 9229 08113 15811 8695 3923 8752,2 %
Kommunale bustader25 59919 8198 78315 48421 5235 2993,0 %
Næringsforvaltning27 0173 62521 93052 4222 6113 1091,7 %
Administrasjon23 1114 4904 9252 7424 8316 3953,6 %
Plan, byggesak og miljø2 411218749989210320,0 %
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern28 6481 9952681 1271 2518190,5 %
Kyrkje2 6936005001 0001 5005000,3 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring1400000—
Sum investeringsutgifter520 168165 240174 918189 489161 938178 116100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

180 mill. kr

179 525 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

12,6 %

22,6 % i 2020

Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

1,90

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,01 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

−53 mill. kr

-23 %

Utan premieavvik 2025

70 mill. kr

4,9 % av driftsinntektene

Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

380 mill. kr

minus 200 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.150 mill.300 mill.450 mill.600 mill.Kraftig fallKraftig fallSamanslåing 2020

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %Samanslåing 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,851,702,553,40Samanslåing 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %Samanslåing 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

109 mill. kr

av ein arbeidskapital på 180 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

60,8 %

2020: 22,5 %

Fylke og land 2025

37,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−0,2 pp

+38,3 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %25 %50 %75 %100 %Samanslåing 2020

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

1,8 %

2020: 9,7 %

Disposisjonsfond 2025

25 mill. kr

25 384 tusen kr

Fylke og land 2025

12,1 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−7,9 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %Samanslåing 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

126 mill. kr

126 004 tusen kr

Andel av driftsinntektene

8,9 %

2020: 17,6 %

Fylke og land 2025

21,5 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

20 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.65 mill.130 mill.195 mill.260 mill.Kraftig fallKraftig fallSamanslåing 2020

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %Samanslåing 2020
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond25 38420,1 %
Bundne driftsfond44 76435,5 %
Ubunde investeringsfond4 2003,3 %
Bundne investeringsfond51 65641,0 %
Sum fond126 004100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

99 mill. kr

9 303 kr per innbyggjar

38 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,64 %

av 2 130 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,32 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

63 mill. kr

etter 22 mill. kr i renteinntekter og 14 mill. kr i utbytte

2,96 % av lånegjelda

Avdrag på lån

67 mill. kr

3,16 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 31,6 år

Renter og avdrag i alt

166 mill. kr

15 629 kr per innbyggjar

12,54 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (2 130 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

21 mill. kr

2 004 kr per innbyggjar · 1,61 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

43 mill. kr

4 008 kr per innbyggjar · 3,22 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

64 mill. kr

6 013 kr per innbyggjar · 4,83 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 190 763 kr i 2020 til 200 418 kr i 2025 – ein vekst på 5,1 % (9 655 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

200 418 kr

2 130 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

200 418 kr

2 130 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Samanslåing 20202020202120222023202420250k55k110k165k220k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,64 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 2 130 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

99 mill. kr

Med 5,3 %

113 mill. kr

Endring per innbyggjar

+1 319 kr

Del av driftsinntektene

+1,06 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 14 mill. kr meir i året enn i dag – 1 319 kr per innbyggjar, eller om lag 16 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 12 av 38 i fylket (høgast: Indre Fosen 5,56 % · lågast: Frosta 3,57 % · median 4,52 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 5 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 160 394 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 6 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 162 748 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 10 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 24 872 kr · lågast: Steinkjer - Stïentje 6 139 kr · median 12 890 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Samanslåing 20202020202120222023202420250 mill.45 mill.90 mill.135 mill.180 mill.0 %2 %4 %6 %8 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Samanslåing 20202020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,95 % til 4,64 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 38 mill. kr til 99 mill. kr i året – ein endring på 60 mill. kr, eller 5 583 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

82 078 m²

+ 0 m² leigd = 82 078 m² i alt

Areal per innbyggjar

7,72 m²

10 627 innbyggjarar

Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

91 kr

7 mill. kr i alt

Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 82–204 kr per m² i året

Anslått etterslep 2020–2025

44–103 mill. kr

4 140–9 704 kr per innbyggjar

536–1 256 kr per m²

Driftsutgifter per m²

673 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

172 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

114 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

11,0 %

netto til eigedomsforvaltning

768 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 15 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 14 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 14 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k6k12k18k24kSkulelokaleInstitusjonslokaleIdrettsbygg og -anleggKulturbyggAdministrasjonslokaleBarnehagelokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
2020202120222023202420250k30k60k90k120k0481216Samanslåing 2020

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
202020212022202320242025075150225300Samanslåing 2020

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
2020202120222023202420250 mill.6 mill.12 mill.18 mill.24 mill.Samanslåing 2020

Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 44 mill. kr og 103 mill. kr – det vil seie 536–1 256 kr per kvadratmeter eller 4 140–9 704 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Ørland, 2020–2025.

2024 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 32,4 % frå 2023 til 2024

Frå 242 mill. kr til 163 mill. kr – ein nedgang på 7,4 prosentpoeng av driftsinntektene (19,7 % → 12,3 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Kraftig fallFonda fall 37,6 % frå 2023 til 2024

Frå 210 mill. kr til 131 mill. kr – ein nedgang på 7,3 prosentpoeng av driftsinntektene (17,1 % → 9,8 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 16,9 % frå 2022 til 2023

Frå 291 mill. kr til 242 mill. kr – ein nedgang på 5,2 prosentpoeng av driftsinntektene (24,9 % → 19,7 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Markert fallFonda fall 16,6 % frå 2022 til 2023

Frå 252 mill. kr til 210 mill. kr – ein nedgang på 4,5 prosentpoeng av driftsinntektene (21,6 % → 17,1 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Trøndelag

Kor Ørland rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

35. av 38

i fylket i 2025 · 1,9

Fylkessnitt: 3,01

Landssnitt: 2,82

Nr. 276 av 357 i landet

1.Tydal6,31
2.Trondheim - Tråante5,16
3.Leka4,93
34.Steinkjer - Stïentje1,96
35.Ørland1,9
36.Høylandet1,77
38.Røros - Rosse0,98

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

36. av 38

i fylket i 2025 · 12,6 %

Fylkessnitt: 26,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 281 av 357 i landet

1.Frøya65,4 %
2.Trondheim - Tråante53 %
3.Namsskogan52,3 %
35.Steinkjer - Stïentje12,7 %
36.Ørland12,6 %
37.Raarvihke - Røyrvik6,3 %
38.Røros - Rosse−0,4 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

32. av 38

i fylket i 2025 · 275,9 %

Fylkessnitt: 242,7 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 311 av 357 i landet

1.Oppdal179,1 %
2.Steinkjer - Stïentje188 %
3.Raarvihke - Røyrvik189,6 %
31.Indre Fosen271,3 %
32.Ørland275,9 %
33.Verdal276,9 %
38.Hitra338,5 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

32. av 37

i fylket i 2025 · 60,8 %

Fylkessnitt: 37,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 269 av 346 i landet

1.Namsskogan0,8 %
2.Frøya2,9 %
3.Flatanger13,4 %
31.Rindal60,2 %
32.Ørland60,8 %
33.Verdal61,3 %
37.Steinkjer - Stïentje96,5 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
20201 029 7351 006 194344 0183 139 523155 75252 283
20211 099 5121 048 009126 9223 181 049186 26586 982
20221 166 1601 149 958154 7053 323 379197 44498 527
20231 228 2721 243 321168 7133 457 967210 068160 966
20241 331 2201 366 688138 5663 434 918245 075143 626
20251 423 0921 397 651153 8753 726 268200 241109 155

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

768

Landet 946 · Trøndelag 946

Fastlegeavtalar

14

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

98

0 opne lister · 3,45 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Trøndelag
  • Ørland
2020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Ørland
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 300 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 162 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 26 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Samanslåing 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

3,15%

Frå 10 522 til 10 853

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k3k6k9k12k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Ørland, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,208

2013: 0,194

Fylke og land

0,229

Landet: 0,248

P90/P10

2,500

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

8,9 %

167 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

29,8 %

i dei tre lågaste gruppene · 27,2 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,180,210,240,270,3Samanslåing 2020

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr9,2 %−0,8 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr10,9 %+0,9 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr9,7 %−0,3 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,5 %−0,5 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr12,4 %+2,4 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,8 %+0,8 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,1 %+0,1 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr10,0 %0,0 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr7,1 %−2,9 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024

Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Ørland er nr. 18 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)

1.Meråker21,6 %
2.Namsskogan19,5 %
3.Rennebu16,8 %
4.Raarvihke - Røyrvik16,4 %
5.Grong15,2 %
6.Oppdal11,9 %
7.Høylandet11,9 %
8.Inderøy10,6 %
9.Hitra10,6 %
10.Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %
11.Steinkjer - Stïentje10,1 %
12.Indre Fosen10,1 %
13.Levanger9,8 %
14.Orkland9,7 %
15.Overhalla9,6 %
16.Midtre Gauldal9,2 %
17.Lierne9,0 %
18.Ørland8,9 %
19.Heim8,6 %
20.Røros - Rosse8,4 %
21.Stjørdal8,3 %
22.Verdal8,3 %
23.Flatanger8,3 %
24.Melhus8,1 %
25.Holtålen7,9 %
26.Frosta7,8 %
27.Trondheim - Tråante7,6 %
28.Åfjord7,4 %
29.Nærøysund7,4 %
30.Rindal6,3 %
31.Skaun6,0 %
32.Malvik5,7 %
33.Frøya5,6 %
34.Snåase - Snåsa5,6 %
35.Selbu5,3 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).

Ørland brukar

33 532 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 864 kr

barnefattigdom 9,8 %

Brukar mest

Lierne

48 008 kr · 9,0 % fattigdom

Brukar minst

Røros - Rosse

30 025 kr · 8,4 % fattigdom

4,3 %9,3 %14,3 %19,3 %22,6 %Barn i vedvarande låginntekt28 02533 52539 02544 52550 008
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Meråker21,6 %10 488 kr22 072 kr2 738 kr35 298 kr
Namsskogan19,5 %9 026 kr27 604 kr2 956 kr39 586 kr
Rennebu16,8 %13 652 kr18 127 kr3 467 kr35 246 kr
Raarvihke - Røyrvik16,4 %8 200 kr28 485 kr4 116 kr40 801 kr
Grong15,2 %11 245 kr26 697 kr6 032 kr43 974 kr
Oppdal11,9 %13 113 kr18 654 kr1 872 kr33 639 kr
Høylandet11,9 %10 505 kr26 359 kr4 511 kr41 375 kr
Inderøy10,6 %12 226 kr21 818 kr3 097 kr37 141 kr
Hitra10,6 %14 458 kr22 983 kr3 443 kr40 884 kr
Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %11 320 kr19 083 kr3 623 kr34 026 kr
Steinkjer - Stïentje10,1 %11 606 kr17 497 kr5 587 kr34 690 kr
Indre Fosen10,1 %10 317 kr18 471 kr3 920 kr32 708 kr
Levanger9,8 %12 572 kr18 990 kr3 801 kr35 363 kr
Orkland9,7 %11 507 kr18 643 kr2 408 kr32 558 kr
Overhalla9,6 %14 760 kr25 097 kr4 025 kr43 882 kr
Midtre Gauldal9,2 %13 636 kr18 838 kr3 130 kr35 604 kr
Lierne9,0 %13 110 kr33 489 kr1 409 kr48 008 kr
Ørland8,9 %12 200 kr16 941 kr4 391 kr33 532 kr
Heim8,6 %12 194 kr24 586 kr2 710 kr39 490 kr
Røros - Rosse8,4 %11 616 kr16 943 kr1 466 kr30 025 kr
Stjørdal8,3 %11 227 kr19 847 kr3 108 kr34 182 kr
Verdal8,3 %11 168 kr19 615 kr4 016 kr34 799 kr
Flatanger8,3 %15 226 kr25 405 kr3 045 kr43 676 kr
Melhus8,1 %13 068 kr20 327 kr2 409 kr35 804 kr
Holtålen7,9 %14 290 kr18 690 kr1 519 kr34 499 kr
Frosta7,8 %12 315 kr19 357 kr3 455 kr35 127 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr
Åfjord7,4 %12 927 kr20 701 kr1 994 kr35 622 kr
Nærøysund7,4 %14 312 kr20 472 kr4 316 kr39 100 kr
Rindal6,3 %12 916 kr15 983 kr2 381 kr31 280 kr
Skaun6,0 %13 921 kr27 189 kr2 477 kr43 587 kr
Malvik5,7 %13 392 kr20 929 kr2 653 kr36 974 kr
Frøya5,6 %12 903 kr23 669 kr2 862 kr39 434 kr
Snåase - Snåsa5,6 %13 477 kr16 825 kr2 713 kr33 015 kr
Selbu5,3 %13 438 kr18 748 kr2 438 kr34 624 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Trøndelag 2024

Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Ørland er nr. 14 av 38 (fylkessnitt 0,215)

1.Skaun0,181
2.Rindal0,182
3.Holtålen0,194
4.Selbu0,194
5.Snåase - Snåsa0,199
6.Midtre Gauldal0,202
7.Orkland0,203
8.Verdal0,204
9.Raarvihke - Røyrvik0,204
10.Rennebu0,206
11.Melhus0,207
12.Meråker0,207
13.Lierne0,207
14.Ørland0,208
15.Røros - Rosse0,209
16.Indre Fosen0,210
17.Tydal0,211
18.Stjørdal0,211
19.Åfjord0,211
20.Høylandet0,215
21.Malvik0,217
22.Overhalla0,217
23.Steinkjer - Stïentje0,218
24.Oppdal0,218
25.Namsos - Nåavmesjenjaelmie0,219
26.Grong0,219
27.Frosta0,220
28.Heim0,221
29.Leka0,223
30.Levanger0,224
31.Inderøy0,225
32.Osen0,226
33.Hitra0,226
34.Flatanger0,230
35.Nærøysund0,237
36.Namsskogan0,242
37.Trondheim - Tråante0,245
38.Frøya0,268

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 1,8 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 1,4 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %Samanslåing 2020

Kvar ligg Ørland i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Ørland blant dei 66 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

226. av 344

8,9 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

266. av 344

169 421 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

242. av 344

33 532 kr · på barn og unge

Gini 2024

296. av 358

0,208 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Ørland: nr. 226 av 344 med 8,9 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,8%
49,2%
Menn: 5 343Kvinner: 5 179

Aldersfordeling

0-5 år
6,3%
6-12 år
8,2%
13-15 år
3,6%
16-19 år
4,4%
20-44 år
30,3%
45-66 år
27,3%
67-79 år
13,5%
80+ år
6,4%

Totalt: 10 522 innbyggjarar

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

516 200

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

835 200 kr

Etter skatt: 657 700 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,04 personar

(5 152 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

75,5 % i arbeid

1 % registrerte arbeidslause · 13,7 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)75,5 %77,2 %76,7 %−1,7
Registrerte arbeidslause1,0 %1,2 %1,4 %−0,2
På arbeidsmarkedstiltak1,7 %1,5 %1,3 %+0,2
Under utdanning1,4 %3,7 %3,1 %−2,3
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd13,7 %10,2 %10,3 %+3,5
AFP / alderspensjon1,3 %1,2 %1,3 %+0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken5,3 %5,0 %5,8 %+0,3

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
2018201920202021202220232024202575,1 %76 %77 %77,9 %78,9 %Samanslåing 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

71,8 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)71,8 %71,0 %72,1 %+0,8
80–99 %5,7 %6,0 %5,4 %−0,3
60–79 %4,6 %4,4 %4,2 %+0,2
40–59 %6,5 %6,0 %6,0 %+0,5
20–39 %5,6 %5,7 %5,7 %−0,1
0–19 %5,8 %7,0 %6,6 %−1,2

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

5 076

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

5 256

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

96,6 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

4 519

86,0 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

737

personar · 14 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

557

personar · 11 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−180

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har falle frå 751 til 737 personar (15,3 % → 14,0 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 113 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202505001 0001 5002 00010 %13 %16 %20 %Samanslåing 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (737 utpendlarar)

  • Trondheim - Tråante222 (30,1 %)
  • Åfjord82 (11,1 %)
  • Indre Fosen72 (9,8 %)
  • Frøya39 (5,3 %)
  • Bergen25 (3,4 %)
  • Orkland25 (3,4 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (557 innpendlarar)

  • Trondheim - Tråante118 (21,2 %)
  • Indre Fosen118 (21,2 %)
  • Åfjord70 (12,6 %)
  • Orkland31 (5,6 %)
  • Heim26 (4,7 %)
  • Hitra13 (2,3 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
03006009001 200Offentleg administrasjon ogforsvarHelse- og sosialtenesterBygg og anleggVarehandelIndustriUndervisningJordbruk, skogbruk og fiskeTransport og lagringForretningsmessig tenesteytingFinans og forsikringOvernatting og serveringTeknisk tenesteyting, eigedomPersonleg tenesteytingInformasjon og kommunikasjonElektrisitet, vatn og renovasjonBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Offentleg administrasjon og forsvar (1 160 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.

Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +482 arbeidsplassar (+10,6 %) sidan 2020.

Næring20202025Endring%
Offentleg administrasjon og forsvar7281 160+432+59,3 %
Helse- og sosialtenester9101 059+149+16,4 %
Finans og forsikring52144+92+176,9 %
Informasjon og kommunikasjon2019−1−5,0 %
Bergverk og utvinning1614−2−12,5 %
Varehandel468466−2−0,4 %
Personleg tenesteyting9896−2−2,0 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon2219−3−13,6 %
Overnatting og servering124118−6−4,8 %
Undervisning298291−7−2,3 %
Transport og lagring191184−7−3,7 %
Forretningsmessig tenesteyting164145−19−11,6 %
Industri488459−29−5,9 %
Bygg og anlegg516485−31−6,0 %
Teknisk tenesteyting, eigedom154115−39−25,3 %
Jordbruk, skogbruk og fiske308265−43−14,0 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Offentleg administrasjon og forsvar
  • Helse- og sosialtenester
  • Bygg og anlegg
  • Varehandel
  • Industri
  • Undervisning
20202021202220232024202503006009001 200Samanslåing 2020

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TrøndelagEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald5 152835 200 kr657 700 kr668 200 kr676 100 kr−2,7 %
Einebuande2 206495 900 kr396 300 kr391 600 kr397 500 kr−0,3 %
Par utan barn1 3111 035 700 kr827 600 kr830 100 kr860 000 kr−3,8 %
Par med barn 0-17 år8721 492 400 kr1 131 000 kr1 126 600 kr1 141 700 kr−0,9 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år251727 500 kr587 300 kr566 800 kr568 200 kr+3,4 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kSamanslåing 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

899 500 kr

Landet: 1 000 800 kr (−10,1 %)

Gjeld, median

406 100 kr

Landet: 415 800 kr (−2,3 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 316 700 kr

Landet: 1 792 100 kr (−26,5 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

384 000 kr

Landet: 378 800 kr (+1,4 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,53 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 484 175 kr

Bruttoformue per hushald

2 172 555 kr

Bankinnskot per hushald

633 600 kr

Bruttoinntekt per hushald

970 200 kr

1,65 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,65 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MSamanslåing 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

9 975 kr

Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr

62 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−2 934 kr

Utbetalinga er 77,3 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+1 675 kr

120,2 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

370

Del av befolkninga

3,5 %

Barn i familiar med sosialhjelp

214

Gjennomsnittleg stønadstid

4,0 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

96

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

5,0 md

Samla stønadssum

14 633 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

88,3

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−27 %−18 %−9 %0 %+9 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

164 799 kr/år174 537 kr/år−5,6 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

18 819 kr/år18 029 kr/år+4,4 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 151 kr/mnd1 425 kr/mnd−19,2 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 25,1 % · leige 2-roms 15,8 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 657 700 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

164 799 kr

+0,8 % frå 2024 (163 528 kr)

Snitt Trøndelag

164 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader73 589 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi18 391 kr
  • Kommunale avgifter19 784 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • EigedomsskattIngen

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

25,1 %

164 799 kr av 657 700 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

15,8 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald657 700 kr25,1 %15,8 %
Einebuande396 300 kr41,6 %26,2 %
Par utan barn827 600 kr19,9 %12,6 %
Par med barn 0-17 år1 131 000 kr14,6 %9,2 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år587 300 kr28,1 %17,7 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 25,1 %Samanslåing 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kSamanslåing 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 10 585.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

18 819 kr

+14,8 % frå 2025

Snitt Trøndelag 2026

18 915 kr

Kommunen ligger 0,5 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 4,4 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Trøndelag
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning4 8644 8644 8645 2946 0877 427
Avløp3 9563 5924 6565 3525 7546 400
Avfall3 3882 4703 7923 9404 1134 394
Feiing og tilsyn376376376394434598
Sum årsgebyr12 58411 30213 68814 98016 38818 819
Septiktømming (årsgebyr)1 5601 6551 6721 1782 5261 297
Målarleige———222245266
Vatn per m³14,214,214,210,812,215,6
Avløp per m³10,61112,512,813,915,9
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)13 48013 48013 4804 0004 0004 000
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)11 42411 76813 4404 0004 0004 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno