Nærøysund kommunevåpen

Nærøysund

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Slått saman i 2020: Nærøysund vart danna av Vikna og Nærøy. Tal frå før 2020 gjeld dei gamle kommunane kvar for seg, og er difor haldne utanfor historikken.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2020 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

ArbeiderpartietArbeiderpartiet
FremskrittspartietFremskrittspartiet
VenstreVenstre

Ordførar

Amund Hellesø (Ap)

Kommunenummer

5060

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

1 422 547

tusen kr

Utgifter

1 383 568

tusen kr

Driftsmargin

2,74%

Investeringar

47 614

tusen kr

Eigedelar

4 758 384

tusen kr

Total gjeld

3 146 296

tusen kr

(Lån: 2 971 491 + Gjeld: 174 805)

Gjeldsandel

66,12%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

3,1 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

3 017 kr

Totale inntekter

37 132

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250M0,4M0,8M1,2M1,6MSamanslåing 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M1,5M3M4,5M6M0%20%40%60%80%Samanslåing 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 1 055 527 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg32,7 %34,4 %34,9 %−1,7
Grunnskule18,6 %18,4 %19,9 %+0,2
Barnehage13,0 %11,0 %12,9 %+2,0
Eigedomsforvaltning9,6 %8,3 %8,0 %+1,2
Administrasjon6,1 %8,4 %5,7 %−2,3
Sosialsektoren5,1 %4,7 %6,0 %+0,4
Kultur4,0 %3,5 %3,6 %+0,6
Barnevern3,9 %2,8 %3,4 %+1,1
Samferdsel2,6 %2,2 %1,4 %+0,4
Brann- og ulykkesvern1,3 %1,6 %1,2 %−0,3
Næringsforvaltning1,0 %0,6 %0,0 %+0,3
Kyrkje0,9 %0,9 %0,8 %−0,1
Politisk styring0,7 %1,2 %0,6 %−0,4
Plan, byggesak og miljø0,6 %1,2 %1,3 %−0,7

Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Barnevern
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Næringsforvaltning
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250300k600k900k1,2MSamanslåing 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0 %9 %18 %27 %36 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenKulturBarnevernSamferdselBrann- og ulykkesvernPolitisk styringKyrkjePlan, byggesak og miljøNæringsforvaltningFellesutgifterKommunale bustaderVatn, avløp, renovasjon (VAR)
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning70 16677 30387 957105 67595 343104 4269,6 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−2 931−2 3191 310−4 266−6 686−10 820—
Grunnskule169 897173 642191 329210 624197 565203 08418,6 %
Helse og omsorg236 679245 589283 868325 696354 330356 72732,7 %
Samferdsel28 40327 70331 80727 12127 08828 9012,6 %
Barnehage88 59098 160109 570130 061128 967141 97813,0 %
Kultur14 79419 36228 10443 96536 39144 0154,0 %
Kommunale bustader−707901513−490−2 010−1 767—
Næringsforvaltning6 0907 0769 3985 2076 68010 5881,0 %
Administrasjon98 02976 24776 16783 19268 56866 5796,1 %
Plan, byggesak og miljø7 3509 0999 0377 8137 9986 0480,6 %
Sosialsektoren27 26736 94526 85867 82762 90655 3175,1 %
Brann- og ulykkesvern10 34210 79410 26111 67415 04514 1851,3 %
Kyrkje10 0159 3919 0908 8008 8009 6000,9 %
Barnevern31 70635 51554 92257 04044 37142 8183,9 %
Fellesutgifter−398−32 775−24 005−69 424−24 175−24 133—
Politisk styring5 9495 6466 1347 0346 5727 9810,7 %
Sum netto driftsutgifter801 241798 279912 3201 017 5491 027 7531 055 527100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 51 143 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)25,7 %17,6 %23,2 %+8,1
Samferdsel25,7 %8,7 %8,1 %+16,9
Grunnskule18,8 %8,7 %11,9 %+10,1
Kommunale bustader16,4 %9,5 %7,5 %+6,9
Eigedomsforvaltning6,9 %22,9 %25,4 %−16,0
Administrasjon3,7 %2,9 %2,3 %+0,8
Helse og omsorg1,4 %9,9 %6,7 %−8,5
Næringsforvaltning0,9 %4,8 %1,5 %−3,9
Brann- og ulykkesvern0,6 %2,5 %1,6 %−2,0

Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Samferdsel
  • Grunnskule
  • Kommunale bustader
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Helse og omsorg
  • Næringsforvaltning
  • Brann- og ulykkesvern
  • Barnehage
  • Kultur
  • Plan, byggesak og miljø
  • Sosialsektoren
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
2020202120222023202420250200k400k600k800kSamanslåing 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0 %7 %14 %21 %28 %Vatn, avløp, renovasjon (VAR)SamferdselEigedomsforvaltningGrunnskuleKommunale bustaderHelse og omsorgAdministrasjonNæringsforvaltningKyrkjeBarnehageKulturBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøSosialsektorenFellesutgifterBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning359 831162 17516 98318 44121 4973 5296,9 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)20 96149 39329 8069 87610 88313 14725,7 %
Grunnskule44 9496 7392 20713 24614 1379 61018,8 %
Helse og omsorg1 6254 2969 2323 8982487111,4 %
Samferdsel16 98117 67814 59416 18517 18613 13125,7 %
Barnehage34 5663 7485 2814517 3100—
Kultur259 965149 9062 97932500—
Kommunale bustader30 1508 28524 77319 81241 9888 38716,4 %
Næringsforvaltning000004390,9 %
Administrasjon23 1387 4327 8507 7691 0351 9003,7 %
Plan, byggesak og miljø02 5051 6929201930—
Sosialsektoren400000—
Brann- og ulykkesvern0015 69957521 4312890,6 %
Kyrkje3 4882 3376 8074 28100—
Barnevern0860000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter795 658414 580137 90395 779135 90851 143100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

466 mill. kr

466 407 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

32,8 %

26,2 % i 2020

Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

3,67

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,01 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+162 mill. kr

+53 %

Utan premieavvik 2025

310 mill. kr

21,8 % av driftsinntektene

Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

641 mill. kr

minus 175 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.200 mill.400 mill.600 mill.800 mill.Kraftig fallSamanslåing 2020

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %Samanslåing 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,951,902,853,80Samanslåing 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %Samanslåing 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

157 mill. kr

av ein arbeidskapital på 466 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

33,6 %

2020: 14,5 %

Fylke og land 2025

37,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−27,4 pp

+19,1 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %Samanslåing 2020

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

25,1 %

2020: 21,5 %

Disposisjonsfond 2025

357 mill. kr

357 392 tusen kr

Fylke og land 2025

12,1 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+3,6 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %Samanslåing 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

462 mill. kr

461 862 tusen kr

Andel av driftsinntektene

32,5 %

2020: 27,3 %

Fylke og land 2025

21,5 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

77 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.150 mill.300 mill.450 mill.600 mill.Kraftig fallSamanslåing 2020

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %9 %18 %27 %36 %Samanslåing 2020
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond357 39277,4 %
Bundne driftsfond40 8068,8 %
Ubunde investeringsfond56 50812,2 %
Bundne investeringsfond7 1561,5 %
Sum fond461 862100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

52 mill. kr

5 259 kr per innbyggjar

27 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

3,75 %

av 1 391 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,32 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

20 mill. kr

etter 22 mill. kr i renteinntekter og 9 mill. kr i utbytte

1,46 % av lånegjelda

Avdrag på lån

54 mill. kr

3,89 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 25,7 år

Renter og avdrag i alt

106 mill. kr

10 712 kr per innbyggjar

7,77 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (1 391 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

14 mill. kr

1 402 kr per innbyggjar · 1,02 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

28 mill. kr

2 803 kr per innbyggjar · 2,03 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

42 mill. kr

4 205 kr per innbyggjar · 3,05 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 144 096 kr i 2020 til 140 174 kr i 2025 – ein vekst på −2,7 % (−3 922 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

140 174 kr

1 391 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

151 225 kr

1 500 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

11 051 kr

7,9 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Samanslåing 20202020202120222023202420250k45k90k135k180k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,75 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 1 391 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

52 mill. kr

Med 5,3 %

74 mill. kr

Endring per innbyggjar

+2 170 kr

Del av driftsinntektene

+1,57 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 22 mill. kr meir i året enn i dag – 2 170 kr per innbyggjar, eller om lag 25 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 36 av 38 i fylket (høgast: Indre Fosen 5,56 % · lågast: Frosta 3,57 % · median 4,52 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 30 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 160 394 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 28 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 162 748 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 32 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 24 872 kr · lågast: Steinkjer - Stïentje 6 139 kr · median 12 890 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Samanslåing 20202020202120222023202420250 mill.30 mill.60 mill.90 mill.120 mill.0 %2 %4 %6 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Samanslåing 20202020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,93 % til 3,75 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 27 mill. kr til 52 mill. kr i året – ein endring på 25 mill. kr, eller 2 484 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

83 711 m²

+ 2 329 m² leigd = 86 040 m² i alt

Areal per innbyggjar

8,67 m²

9 921 innbyggjarar

Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

333 kr

28 mill. kr i alt

Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 0–0 kr per m² i året

Anslått etterslep 2020–2025

25–83 mill. kr

2 560–8 359 kr per innbyggjar

295–964 kr per m²

Driftsutgifter per m²

683 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

199 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

137 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

10,9 %

netto til eigedomsforvaltning

380 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 11 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 2 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 19 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k7k13k20k26kSkulelokaleInstitusjonslokaleIdrettsbygg og -anleggKulturbyggAdministrasjonslokaleBarnehagelokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
2020202120222023202420250k25k50k75k100k0481215Samanslåing 2020

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
202020212022202320242025085170255340Samanslåing 2020

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
202020212022202320242025−22 mill.−11 mill.0 mill.11 mill.22 mill.Samanslåing 2020

Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 25 mill. kr og 83 mill. kr – det vil seie 295–964 kr per kvadratmeter eller 2 560–8 359 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Nærøysund, 2020–2025.

2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 12,9 % frå 2022 til 2023

Frå 422 mill. kr til 368 mill. kr – ein nedgang på 5,2 prosentpoeng av driftsinntektene (31,8 % → 26,6 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Markert fallFonda fall 13,0 % frå 2022 til 2023

Frå 364 mill. kr til 316 mill. kr – ein nedgang på 4,4 prosentpoeng av driftsinntektene (27,3 % → 22,9 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Trøndelag

Kor Nærøysund rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

11. av 38

i fylket i 2025 · 3,67

Fylkessnitt: 3,01

Landssnitt: 2,82

Nr. 65 av 357 i landet

1.Tydal6,31
2.Trondheim - Tråante5,16
3.Leka4,93
10.Frosta3,67
11.Nærøysund3,67
12.Frøya3,57
38.Røros - Rosse0,98

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

11. av 38

i fylket i 2025 · 32,8 %

Fylkessnitt: 26,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 88 av 357 i landet

1.Frøya65,4 %
2.Trondheim - Tråante53 %
3.Namsskogan52,3 %
10.Oppdal33,9 %
11.Nærøysund32,8 %
12.Orkland31,8 %
38.Røros - Rosse−0,4 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

9. av 38

i fylket i 2025 · 221,2 %

Fylkessnitt: 242,7 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 127 av 357 i landet

1.Oppdal179,1 %
2.Steinkjer - Stïentje188 %
3.Raarvihke - Røyrvik189,6 %
8.Frosta213,1 %
9.Nærøysund221,2 %
10.Snåase - Snåsa222,3 %
38.Hitra338,5 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

19. av 37

i fylket i 2025 · 33,6 %

Fylkessnitt: 37,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 161 av 346 i landet

1.Namsskogan0,8 %
2.Frøya2,9 %
3.Flatanger13,4 %
18.Meråker32,3 %
19.Nærøysund33,6 %
20.Malvik35,1 %
37.Steinkjer - Stïentje96,5 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
20201 162 5361 104 043436 5402 585 564156 60144 050
20211 173 9561 118 725252 4052 687 811144 72360 284
20221 329 3941 249 278120 9202 775 545168 09664 427
20231 382 3711 357 83877 3382 812 502185 792122 772
20241 459 5521 334 306114 4112 894 874177 047139 569
20251 422 5471 383 56847 6142 971 491174 805156 741

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

31,1 %

2 921 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

719

Landet 946 · Trøndelag 946

Fastlegeavtalar

14

5 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

99

0 opne lister · 2,47 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Nærøysund
  • Trøndelag
2020202120222023202420250 %8 %16 %24 %32 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Nærøysund
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 13 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 195 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 51 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,3 barn

2025

Trøndelag: 5,7

Landet: 5,7

Nr. 22 av 38 i fylket (høgast: Midtre Gauldal 5,9 · lågast: Namsskogan 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

550

Årsverk til grunnbemanning

138,4

Årsverk i alt

162,5

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

38,9 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Samanslåing 20202020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

8,6 elevar

2025

Trøndelag: 9,2

Landet: 8,8

Nr. 13 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 10,5 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 4,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

1 162

Lærarårsverk

135,0

Lærarårsverk utan lange fråvær

118,8

Årsverk i sektoren

196,8

Av dei assistentårsverk

47,4

Elevar per årsverk i sektoren

5,9

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Trøndelag
Samanslåing 20202020202120222023202420254681011

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,59 brukarar

2025

Trøndelag: 1,91

Landet: 1,72

Nr. 33 av 38 i fylket (høgast: Høylandet 3,45 · lågast: Skaun 1,15) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,63

Brukarar av heimetenester

439

Brukarar av institusjonstenester

74

Årsverk i helse og omsorg

395,5

Med helsefagleg utdanning

76,4 %

Innbyggjarar 80+

545

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Samanslåing 20202020202120222023202420251,41,61,92,3

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,3 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (39,3 %), 2021 (42,2 %), 2022 (37,5 %), 2023 (34,6 %), 2024 (37,5 %), 2025 (38,9 %)

Siste år: 38,9 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk TrøndelagÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning138,4+6,4+4,8 %+58+11,8 %−2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk135,0−16,8−11,1 %+18+1,6 %−3,7 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk395,5+11,9+3,1 %−57−10,0 %+12,1 %+11,8 %

Barnehage: 6,4 fleire årsverk til grunnbemanning (+4,8 %) med fleire barn med plass (+11,8 %). Grunnskule: 16,8 færre lærarårsverk (−11,1 %) med fleire elevar (+1,6 %). Helse og omsorg: 11,9 fleire årsverk (+3,1 %) med færre tenestemottakarar (−10,0 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 138 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,3

Etter kutt

5,3

Trøndelag

5,7

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 135 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

8,6

Etter kutt

8,6

Trøndelag

9,2

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 396 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,59

Etter kutt

1,59

Trøndelag

1,91

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Samanslåing 202020202021202220232024202503006009001 200

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

96,5 %

2025

Trøndelag: 96,3

Landet: 94,5

Nr. 13 av 38 i fylket (høgast: Tydal 104,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 82,4)

Barn med plass

550

1–2 år

92,9 %

3–5 år

98,6 %

Barn 1–5 år

586

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Samanslåing 202020202021202220232024202592949698

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

193,7 elevar

2025

Trøndelag: 234,9

Landet: 247,9

Nr. 16 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 382,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 47,0)

Elevar

1 162

Skular

6

Barn 6–15 år

1 241

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Samanslåing 2020202020212022202320242025190210230251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

37,9 plassar

2025

Trøndelag: 28,7

Landet: 29,7

Nr. 12 av 38 i fylket (høgast: Steinkjer - Stïentje 51,9 · lågast: Malvik 10,6)

Sjukeheimsplassar

98,4

Omsorgsbustader

108

Innbyggjarar 80+

545

Berre sjukeheim per 100

18,1

Berre omsorgsbustad per 100

19,8

Av dei i bustad er 80+

52,8 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Samanslåing 202020202021202220232024202528333844

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

24,9 plassar

2025

Trøndelag: 20,1

Landet: 14,7

Nr. 16 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 68,3 · lågast: Rindal 0,0)

Elevplassar

398

Elevar

313

Barn 6–18 år

1 598

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Samanslåing 202020202021202220232024202513182333

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Nærøysund fell frå 586 i 2025 til 497 i 2050 – ei endring på −15,2 %. Held kommunen dei 550 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 93,9 til 110,7 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 467 plassar – 83 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205001503004506000200400600688

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Nærøysund fell frå 1 241 i 2025 til 1 096 i 2050 – ei endring på −11,7 %. Med same del av barna i kommunal skule (93,6 %) blir det 1 026 elevar, ned 136 frå 1 162 i dag. Held kommunen dei 6 skulane ho har, fell snittet frå 193,7 til 171,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 5,3 skular – 0,7 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205003507001 0501 400065130195252

Den raude stipla linja er dagens snitt på 193,7 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Nærøysund veks frå 545 i 2025 til 1 023 i 2050 – ei endring på 87,7 %. Held kommunen dei 206,4 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 37,9 til 20,2 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 388 plassar – 182 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205003006009001 2000150300485

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Samanslåing 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

0,30%

Frå 9 968 til 9 998

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k2,5k5k7,5k10k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

72,8

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 41,6 · Eldre 31,2

Trøndelag

64,4

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,8 · Eldre 28,6

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 8,7 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 8,4 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenTrøndelagLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

42,0 år

+0,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 76,0

2040

43,8 år

+2,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 82,5

2050

45,2 år

+3,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 85,3

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
Samanslåing 202020202026203020352040204520503840424446i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Nærøysund, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,237

2020: 0,233

Fylke og land

0,229

Landet: 0,248

P90/P10

2,600

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

7,4 %

139 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

29,7 %

i dei tre lågaste gruppene · 29,8 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
Samanslåing 20202013201420152016201720182019202020212022202320240,220,240,260,280,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %3 %6 %9 %12 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr9,2 %−0,8 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr10,9 %+0,9 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr9,6 %−0,4 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,7 %−0,3 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,9 %−0,1 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr9,7 %−0,3 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr10,7 %+0,7 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr9,4 %−0,6 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2018-2020 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024

Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Nærøysund er nr. 29 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)

1.Meråker21,6 %
2.Namsskogan19,5 %
3.Rennebu16,8 %
4.Raarvihke - Røyrvik16,4 %
5.Grong15,2 %
6.Oppdal11,9 %
7.Høylandet11,9 %
8.Inderøy10,6 %
9.Hitra10,6 %
10.Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %
11.Steinkjer - Stïentje10,1 %
12.Indre Fosen10,1 %
13.Levanger9,8 %
14.Orkland9,7 %
15.Overhalla9,6 %
16.Midtre Gauldal9,2 %
17.Lierne9,0 %
18.Ørland8,9 %
19.Heim8,6 %
20.Røros - Rosse8,4 %
21.Stjørdal8,3 %
22.Verdal8,3 %
23.Flatanger8,3 %
24.Melhus8,1 %
25.Holtålen7,9 %
26.Frosta7,8 %
27.Trondheim - Tråante7,6 %
28.Åfjord7,4 %
29.Nærøysund7,4 %
30.Rindal6,3 %
31.Skaun6,0 %
32.Malvik5,7 %
33.Frøya5,6 %
34.Snåase - Snåsa5,6 %
35.Selbu5,3 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).

Nærøysund brukar

39 100 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 864 kr

barnefattigdom 9,8 %

Brukar mest

Lierne

48 008 kr · 9,0 % fattigdom

Brukar minst

Røros - Rosse

30 025 kr · 8,4 % fattigdom

4,3 %9,3 %14,3 %19,3 %22,6 %Barn i vedvarande låginntekt28 02533 52539 02544 52550 008
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Meråker21,6 %10 488 kr22 072 kr2 738 kr35 298 kr
Namsskogan19,5 %9 026 kr27 604 kr2 956 kr39 586 kr
Rennebu16,8 %13 652 kr18 127 kr3 467 kr35 246 kr
Raarvihke - Røyrvik16,4 %8 200 kr28 485 kr4 116 kr40 801 kr
Grong15,2 %11 245 kr26 697 kr6 032 kr43 974 kr
Oppdal11,9 %13 113 kr18 654 kr1 872 kr33 639 kr
Høylandet11,9 %10 505 kr26 359 kr4 511 kr41 375 kr
Inderøy10,6 %12 226 kr21 818 kr3 097 kr37 141 kr
Hitra10,6 %14 458 kr22 983 kr3 443 kr40 884 kr
Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %11 320 kr19 083 kr3 623 kr34 026 kr
Steinkjer - Stïentje10,1 %11 606 kr17 497 kr5 587 kr34 690 kr
Indre Fosen10,1 %10 317 kr18 471 kr3 920 kr32 708 kr
Levanger9,8 %12 572 kr18 990 kr3 801 kr35 363 kr
Orkland9,7 %11 507 kr18 643 kr2 408 kr32 558 kr
Overhalla9,6 %14 760 kr25 097 kr4 025 kr43 882 kr
Midtre Gauldal9,2 %13 636 kr18 838 kr3 130 kr35 604 kr
Lierne9,0 %13 110 kr33 489 kr1 409 kr48 008 kr
Ørland8,9 %12 200 kr16 941 kr4 391 kr33 532 kr
Heim8,6 %12 194 kr24 586 kr2 710 kr39 490 kr
Røros - Rosse8,4 %11 616 kr16 943 kr1 466 kr30 025 kr
Stjørdal8,3 %11 227 kr19 847 kr3 108 kr34 182 kr
Verdal8,3 %11 168 kr19 615 kr4 016 kr34 799 kr
Flatanger8,3 %15 226 kr25 405 kr3 045 kr43 676 kr
Melhus8,1 %13 068 kr20 327 kr2 409 kr35 804 kr
Holtålen7,9 %14 290 kr18 690 kr1 519 kr34 499 kr
Frosta7,8 %12 315 kr19 357 kr3 455 kr35 127 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr
Åfjord7,4 %12 927 kr20 701 kr1 994 kr35 622 kr
Nærøysund7,4 %14 312 kr20 472 kr4 316 kr39 100 kr
Rindal6,3 %12 916 kr15 983 kr2 381 kr31 280 kr
Skaun6,0 %13 921 kr27 189 kr2 477 kr43 587 kr
Malvik5,7 %13 392 kr20 929 kr2 653 kr36 974 kr
Frøya5,6 %12 903 kr23 669 kr2 862 kr39 434 kr
Snåase - Snåsa5,6 %13 477 kr16 825 kr2 713 kr33 015 kr
Selbu5,3 %13 438 kr18 748 kr2 438 kr34 624 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Trøndelag 2024

Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Nærøysund er nr. 35 av 38 (fylkessnitt 0,215)

1.Skaun0,181
2.Rindal0,182
3.Holtålen0,194
4.Selbu0,194
5.Snåase - Snåsa0,199
6.Midtre Gauldal0,202
7.Orkland0,203
8.Verdal0,204
9.Raarvihke - Røyrvik0,204
10.Rennebu0,206
11.Melhus0,207
12.Meråker0,207
13.Lierne0,207
14.Ørland0,208
15.Røros - Rosse0,209
16.Indre Fosen0,210
17.Tydal0,211
18.Stjørdal0,211
19.Åfjord0,211
20.Høylandet0,215
21.Malvik0,217
22.Overhalla0,217
23.Steinkjer - Stïentje0,218
24.Oppdal0,218
25.Namsos - Nåavmesjenjaelmie0,219
26.Grong0,219
27.Frosta0,220
28.Heim0,221
29.Leka0,223
30.Levanger0,224
31.Inderøy0,225
32.Osen0,226
33.Hitra0,226
34.Flatanger0,230
35.Nærøysund0,237
36.Namsskogan0,242
37.Trondheim - Tråante0,245
38.Frøya0,268

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2020–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,4 prosentpoeng sidan 2020, mens dei høgaste tre har krympa 0,8 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Samanslåing 2020202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Nærøysund i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Nærøysund blant dei 85 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

291. av 344

7,4 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

209. av 344

180 242 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

102. av 344

39 100 kr · på barn og unge

Gini 2024

75. av 358

0,237 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Nærøysund: nr. 291 av 344 med 7,4 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

51,9%
48,1%
Menn: 5 178Kvinner: 4 790

Aldersfordeling

0-5 år
7,0%
6-12 år
9,0%
13-15 år
3,7%
16-19 år
4,5%
20-44 år
30,8%
45-66 år
27,7%
67-79 år
12,1%
80+ år
5,3%

Totalt: 9 968 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

41,3 år

median 41 år

Trøndelag

41,1 år

median 40 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 0,2 år eldre enn fylket og 0,0 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

518 700

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

847 800 kr

Etter skatt: 676 500 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,19 personar

(4 548 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

77,6 % i arbeid

1,7 % registrerte arbeidslause · 11,3 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)77,6 %77,2 %76,7 %+0,4
Registrerte arbeidslause1,7 %1,2 %1,4 %+0,5
På arbeidsmarkedstiltak2,1 %1,5 %1,3 %+0,6
Under utdanning1,8 %3,7 %3,1 %−1,9
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd11,3 %10,2 %10,3 %+1,1
AFP / alderspensjon1,0 %1,2 %1,3 %−0,2
Andre utanfor arbeidsstyrken4,6 %5,0 %5,8 %−0,4

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %Samanslåing 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

70,8 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)70,8 %71,0 %72,1 %−0,2
80–99 %6,6 %6,0 %5,4 %+0,6
60–79 %4,5 %4,4 %4,2 %+0,1
40–59 %6,9 %6,0 %6,0 %+0,9
20–39 %5,1 %5,7 %5,7 %−0,6
0–19 %6,1 %7,0 %6,6 %−0,9

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

5 096

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

4 969

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

102,6 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

4 425

89,1 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

544

personar · 10,9 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

671

personar · 13,2 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

+127

fleire pendlar inn enn ut

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %30 %60 %90 %120 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 459 til 544 personar (9,3 % → 10,9 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 298 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202505001 0001 5002 0005 %8 %11 %15 %Samanslåing 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (544 utpendlarar)

  • Namsos - Nåavmesjenjaelmie98 (18,0 %)
  • Trondheim - Tråante61 (11,2 %)
  • Oslo - Oslove26 (4,8 %)
  • Bindal23 (4,2 %)
  • Bergen20 (3,7 %)
  • Frøya20 (3,7 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (671 innpendlarar)

  • Namsos - Nåavmesjenjaelmie93 (13,9 %)
  • Bindal70 (10,4 %)
  • Trondheim - Tråante67 (10,0 %)
  • Brønnøy33 (4,9 %)
  • Leka29 (4,3 %)
  • Steinkjer - Stïentje20 (3,0 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
02505007501 000Jordbruk, skogbruk og fiskeHelse- og sosialtenesterTransport og lagringIndustriVarehandelUndervisningBygg og anleggForretningsmessig tenesteytingTeknisk tenesteyting, eigedomOffentleg administrasjon ogforsvarPersonleg tenesteytingOvernatting og serveringElektrisitet, vatn og renovasjonInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikringBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Jordbruk, skogbruk og fiske (898 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.

Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +274 arbeidsplassar (+5,7 %) sidan 2020.

Næring20202025Endring%
Transport og lagring365566+201+55,1 %
Jordbruk, skogbruk og fiske705898+193+27,4 %
Teknisk tenesteyting, eigedom136189+53+39,0 %
Overnatting og servering86101+15+17,4 %
Undervisning417428+11+2,6 %
Personleg tenesteyting110121+11+10,0 %
Finans og forsikring1614−2−12,5 %
Varehandel479476−3−0,6 %
Helse- og sosialtenester889886−3−0,3 %
Bergverk og utvinning40−4−100,0 %
Industri568552−16−2,8 %
Forretningsmessig tenesteyting281265−16−5,7 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon7556−19−25,3 %
Offentleg administrasjon og forsvar161138−23−14,3 %
Bygg og anlegg369327−42−11,4 %
Informasjon og kommunikasjon13553−82−60,7 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Helse- og sosialtenester
  • Transport og lagring
  • Industri
  • Varehandel
  • Undervisning
20202021202220232024202502505007501 000Samanslåing 2020

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2025 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TrøndelagEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald4 548847 800 kr676 500 kr668 200 kr676 100 kr+0,1 %
Einebuande1 833476 400 kr383 300 kr391 600 kr397 500 kr−3,6 %
Par utan barn1 1431 060 300 kr838 800 kr830 100 kr860 000 kr−2,5 %
Par med barn 0-17 år8941 494 900 kr1 136 700 kr1 126 600 kr1 141 700 kr−0,4 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år216668 100 kr543 300 kr566 800 kr568 200 kr−4,4 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kSamanslåing 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

886 500 kr

Landet: 1 000 800 kr (−11,4 %)

Gjeld, median

412 500 kr

Landet: 415 800 kr (−0,8 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 934 700 kr

Landet: 1 792 100 kr (+8,0 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

366 700 kr

Landet: 378 800 kr (−3,2 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,43 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 542 510 kr

Bruttoformue per hushald

3 366 378 kr

Bankinnskot per hushald

638 058 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 076 538 kr

1,74 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,74 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M1,0M1,5M2,0MSamanslåing 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

14 209 kr

Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr

314 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

+1 300 kr

Utbetalinga er 110,1 % av referansebudsjettet

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+5 909 kr

171,2 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
202220232024202504 0008 00012 00016 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

446

Del av befolkninga

4,5 %

Barn i familiar med sosialhjelp

339

Gjennomsnittleg stønadstid

4,8 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

156

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

5,7 md

Samla stønadssum

30 252 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

11

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

79,5

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−30 %−25 %−20 %−15 %−10 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

154 041 kr/år174 537 kr/år−11,7 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

14 952 kr/år18 029 kr/år−17,1 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 044 kr/mnd1 425 kr/mnd−26,7 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 22,8 % · leige 2-roms 15,4 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 676 500 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

154 041 kr

+0,9 % frå 2024 (152 609 kr)

Snitt Trøndelag

164 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader62 560 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi18 391 kr
  • Kommunale avgifter17 097 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt2 958 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

22,8 %

154 041 kr av 676 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

15,4 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald676 500 kr22,8 %15,4 %
Einebuande383 300 kr40,2 %27,1 %
Par utan barn838 800 kr18,4 %12,4 %
Par med barn 0-17 år1 136 700 kr13,6 %9,1 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år543 300 kr28,4 %19,1 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 22,8 %Samanslåing 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K3

28 122 kr/m²

24 salg
Landet: 55 627

Einebustader 2026 K3

20 293 kr/m²

11 salg
Landet: 29 924

Småhus 2026 K3

—

1 salg
Landet: 41 812

Blokkleilegheiter 2026 K3

34 437 kr/m²

12 salg
Landet: 71 644

Totalt 24 bustadomsetningar i 2026 K3.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K12025 K22025 K32025 K42026 K12026 K22026 K30k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K3KommunenSnitt TrøndelagLandet
Alle bustadtypar28 12245 58855 627
Einebustader20 29324 26429 924
Småhus—36 98841 812
Blokkleilegheiter34 43756 82471 644

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kSamanslåing 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 9 996.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

14 952 kr

+5,5 % frå 2025

Snitt Trøndelag 2026

18 915 kr

Kommunen ligger 21,0 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 17,1 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Trøndelag
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning2 9643 0743 7744 0044 4164 589
Avløp2 7302 8303 4223 7674 3554 795
Avfall3 7984 3884 8934 4064 7014 983
Feiing og tilsyn542542561765696585
Sum årsgebyr10 03410 83412 65012 94214 16814 952
Septiktømming (årsgebyr)2 0052 2852 4582 7043 0552 895
Vatn per m³11,211,914,415,31717,5
Avløp per m³11,111,513,916,417,819,6
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)10 00010 00010 00010 00010 00010 000
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)10 00010 00010 00010 00010 00010 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno