Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Harstad - Hárstták gjekk frå kode 5402 til 5503. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Troms og Finnmark - Romsa ja Finnmárku - Tromssa ja Finmarkku til Troms - Romsa - Tromssa. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti
Arbeiderpartiet
Sosialistisk Venstreparti
Rødt
Senterpartiet
Venstre
Kristelig FolkepartiOrdførar
Kari-Anne Opsal (Ap)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 3 275 382 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Inntekts- og formuesskatt | 31,4 % | 22,4 % | 36,0 % | +9,0 |
| Rammetilskot | 30,3 % | 37,8 % | 29,9 % | −7,5 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 14,1 % | 16,3 % | 12,3 % | −2,1 |
| Sals- og leigeinntekter | 12,6 % | 9,6 % | 12,0 % | +3,0 |
| Andre overføringar frå staten | 4,6 % | 8,5 % | 4,3 % | −3,8 |
| Eigedomsskatt | 3,6 % | 2,1 % | 2,7 % | +1,5 |
| Brukarbetalingar | 3,2 % | 3,0 % | 2,5 % | +0,2 |
| Andre skatteinntekter | 0,1 % | 0,4 % | 0,4 % | −0,3 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Inntekts- og formuesskatt
- Rammetilskot
- Overføringar og tilskot frå andre
- Sals- og leigeinntekter
- Andre overføringar frå staten
- Eigedomsskatt
- Brukarbetalingar
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Troms
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 2 307 407 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 40,5 % | 38,4 % | 34,9 % | +2,1 |
| Grunnskule | 18,8 % | 17,0 % | 19,9 % | +1,8 |
| Barnehage | 12,2 % | 8,6 % | 12,9 % | +3,7 |
| Eigedomsforvaltning | 7,7 % | 8,5 % | 8,0 % | −0,7 |
| Sosialsektoren | 5,0 % | 3,6 % | 6,0 % | +1,4 |
| Administrasjon | 4,7 % | 8,6 % | 5,7 % | −3,9 |
| Kultur | 3,2 % | 2,8 % | 3,6 % | +0,4 |
| Barnevern | 2,9 % | 3,4 % | 3,4 % | −0,5 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,4 % | 1,6 % | 1,2 % | −0,2 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,4 % | 1,2 % | 1,3 % | +0,2 |
| Politisk styring | 0,8 % | 1,2 % | 0,6 % | −0,5 |
| Kyrkje | 0,7 % | 0,9 % | 0,8 % | −0,2 |
| Samferdsel | 0,5 % | 2,9 % | 1,4 % | −2,4 |
| Næringsforvaltning | 0,2 % | 0,7 % | 0,0 % | −0,5 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Kultur
- Barnevern
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Politisk styring
- Kyrkje
- Samferdsel
- Næringsforvaltning
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Troms
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 148 346 | 175 658 | 176 744 | 187 165 | 188 841 | 189 584 | 7,7 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −10 492 | 18 153 | −14 486 | −22 291 | −43 988 | −59 931 | — |
| Grunnskule | 350 274 | 375 406 | 385 365 | 437 788 | 457 930 | 460 195 | 18,8 % |
| Helse og omsorg | 640 054 | 752 355 | 825 921 | 936 172 | 956 563 | 992 235 | 40,5 % |
| Samferdsel | 29 264 | 24 430 | 24 907 | 31 572 | 26 686 | 11 886 | 0,5 % |
| Barnehage | 215 631 | 231 360 | 233 188 | 255 526 | 272 262 | 299 514 | 12,2 % |
| Kultur | 61 473 | 69 307 | 71 022 | 78 176 | 74 911 | 78 254 | 3,2 % |
| Kommunale bustader | 2 712 | 4 457 | −696 | −2 239 | −968 | −978 | — |
| Næringsforvaltning | 2 586 | 4 961 | 9 384 | 14 633 | 47 182 | 5 425 | 0,2 % |
| Administrasjon | 94 867 | 99 590 | 104 733 | 126 225 | 133 756 | 115 144 | 4,7 % |
| Plan, byggesak og miljø | 16 266 | 18 469 | 22 620 | 28 643 | 29 703 | 33 896 | 1,4 % |
| Sosialsektoren | 76 401 | 70 520 | 81 635 | 122 351 | 135 201 | 121 422 | 5,0 % |
| Brann- og ulykkesvern | 27 339 | 32 619 | 31 285 | 35 141 | 35 409 | 35 131 | 1,4 % |
| Kyrkje | 15 835 | 14 855 | 15 216 | 15 827 | 16 564 | 16 821 | 0,7 % |
| Barnevern | 52 984 | 53 719 | 60 756 | 77 314 | 75 931 | 71 749 | 2,9 % |
| Fellesutgifter | 15 760 | −86 859 | −97 701 | −155 090 | −103 848 | −81 510 | — |
| Politisk styring | 12 883 | 16 126 | 15 506 | 20 630 | 16 557 | 18 570 | 0,8 % |
| Sum netto driftsutgifter | 1 752 183 | 1 875 126 | 1 945 399 | 2 187 543 | 2 318 692 | 2 307 407 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 542 148 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Kultur | 27,5 % | 8,3 % | 6,1 % | +19,2 |
| Helse og omsorg | 26,6 % | 6,2 % | 6,7 % | +20,4 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 19,3 % | 10,0 % | 23,2 % | +9,4 |
| Samferdsel | 12,6 % | 14,9 % | 8,1 % | −2,3 |
| Kommunale bustader | 5,5 % | 12,5 % | 7,5 % | −7,1 |
| Grunnskule | 4,5 % | 6,0 % | 11,9 % | −1,5 |
| Næringsforvaltning | 2,0 % | 0,6 % | 1,5 % | +1,5 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,2 % | 4,5 % | 1,6 % | −3,3 |
| Administrasjon | 0,5 % | 4,2 % | 2,3 % | −3,6 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,2 % | 4,7 % | 1,9 % | −4,5 |
| Barnehage | 0,2 % | 3,4 % | 2,7 % | −3,3 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Kultur
- Helse og omsorg
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Samferdsel
- Kommunale bustader
- Grunnskule
- Næringsforvaltning
- Brann- og ulykkesvern
- Administrasjon
- Plan, byggesak og miljø
- Barnehage
- Sosialsektoren
- Kyrkje
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
- Eigedomsforvaltning
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Troms
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 18 663 | 52 749 | 176 213 | 387 070 | 592 660 | −41 347 | — |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 109 368 | 38 800 | 113 723 | 133 342 | 134 455 | 112 622 | 19,3 % |
| Grunnskule | 6 219 | 37 497 | 55 247 | 20 694 | 257 013 | 26 070 | 4,5 % |
| Helse og omsorg | 4 565 | 14 574 | 82 359 | 287 168 | 273 233 | 155 435 | 26,6 % |
| Samferdsel | 45 084 | 132 551 | 123 665 | 153 586 | 130 403 | 73 274 | 12,6 % |
| Barnehage | 1 925 | 964 | 40 607 | 64 645 | 1 870 | 913 | 0,2 % |
| Kultur | 5 282 | 5 809 | 8 364 | 39 417 | 112 629 | 160 463 | 27,5 % |
| Kommunale bustader | 41 470 | 26 138 | 30 374 | 32 632 | 96 500 | 31 865 | 5,5 % |
| Næringsforvaltning | 26 333 | −1 356 | 8 467 | 37 086 | 27 915 | 11 724 | 2,0 % |
| Administrasjon | 3 663 | 8 126 | 1 359 | 3 446 | 10 703 | 3 146 | 0,5 % |
| Plan, byggesak og miljø | 15 719 | 9 179 | 29 322 | 42 268 | 480 | 1 137 | 0,2 % |
| Sosialsektoren | 3 526 | 449 | 1 063 | 56 | 599 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 4 805 | 1 143 | 1 035 | 48 073 | 8 661 | 6 846 | 1,2 % |
| Kyrkje | 0 | 600 | 8 400 | 14 300 | 0 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 5 | 0 | 245 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 286 622 | 327 228 | 680 198 | 1 264 028 | 1 647 121 | 542 148 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
514 mill. kr
514 391 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
15,7 %
22,7 % i 2020
Fylke: 19,4 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
1,94
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,34 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−24 mill. kr
-4 %
Utan premieavvik 2025
102 mill. kr
3,1 % av driftsinntektene
Fylke: 9,2 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
1 062 mill. kr
minus 548 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Troms)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Troms)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Troms)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (21 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
412 mill. kr
av ein arbeidskapital på 514 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
80,2 %
2020: 24,9 %
Fylke og land 2025
81,8 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
+19,2 pp
+55,3 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Troms)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (21 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
3,7 %
2020: 11,5 %
Disposisjonsfond 2025
120 mill. kr
119 899 tusen kr
Fylke og land 2025
7,9 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
−7,8 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Troms)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (21 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
187 mill. kr
186 915 tusen kr
Andel av driftsinntektene
5,7 %
2020: 15,3 %
Fylke og land 2025
13,2 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
64 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Troms)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 119 899 | 64,1 % |
| Bundne driftsfond | 24 750 | 13,2 % |
| Ubunde investeringsfond | 5 668 | 3,0 % |
| Bundne investeringsfond | 36 598 | 19,6 % |
| Sum fond | 186 915 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
141 212 m²
+ 6 097 m² leigd = 147 309 m² i alt
Areal per innbyggjar
5,85 m²
25 167 innbyggjarar
Fylket: 5,90 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
93 kr
13 mill. kr i alt
Fylket: 104 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 80–202 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
68–230 mill. kr
2 695–9 150 kr per innbyggjar
461–1 563 kr per m²
Driftsutgifter per m²
605 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
198 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
120 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
8,9 %
netto til eigedomsforvaltning
630 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 19 av 21 i fylket (høgast: Skjervøy 13,50 m² · lågast: Dielddanuorri - Tjeldsund 4,09 m² · median 8,69 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 12 av 21 i fylket (høgast: Dielddanuorri - Tjeldsund 197 kr · lågast: Nordreisa - Ráisa - Raisi 47 kr · median 101 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 13 av 21 i fylket (høgast: Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono 17 618 kr · lågast: Dielddanuorri - Tjeldsund 3 227 kr · median 7 940 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Troms)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 68 mill. kr og 230 mill. kr – det vil seie 461–1 563 kr per kvadratmeter eller 2 695–9 150 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Harstad - Hárstták, 2020–2025.
2024 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 36,7 % frå 2023 til 2024
Frå 834 mill. kr til 528 mill. kr – ein nedgang på 12,1 prosentpoeng av driftsinntektene (29,3 % → 17,2 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Kraftig fallFonda fall 48,4 % frå 2023 til 2024
Frå 329 mill. kr til 169 mill. kr – ein nedgang på 6,1 prosentpoeng av driftsinntektene (11,6 % → 5,5 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Markert fallFonda fall 20,2 % frå 2022 til 2023
Frå 412 mill. kr til 329 mill. kr – ein nedgang på 3,6 prosentpoeng av driftsinntektene (15,2 % → 11,6 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2022 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 28,0 % frå 2021 til 2022
Frå 740 mill. kr til 533 mill. kr – ein nedgang på 9,6 prosentpoeng av driftsinntektene (29,3 % → 19,7 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Harstad - Hárstták rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
16. av 21
i fylket i 2025 · 1,94
Fylkessnitt: 2,34
Landssnitt: 2,82
Nr. 268 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
16. av 21
i fylket i 2025 · 15,7 %
Fylkessnitt: 19,4 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 249 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
12. av 21
i fylket i 2025 · 288,8 %
Fylkessnitt: 286,7 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 337 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
17. av 21
i fylket i 2025 · 80,2 %
Fylkessnitt: 81,8 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 298 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2 372 158 | 2 334 630 | 267 959 | 6 039 786 | 315 025 | 134 182 |
| 2021 | 2 524 692 | 2 492 887 | 274 479 | 6 031 241 | 332 935 | 152 763 |
| 2022 | 2 703 387 | 2 596 153 | 503 985 | 6 176 989 | 436 963 | 176 881 |
| 2023 | 2 844 048 | 2 876 674 | 876 958 | 7 456 893 | 510 021 | 338 846 |
| 2024 | 3 061 341 | 3 089 400 | 1 054 700 | 8 250 110 | 556 889 | 449 520 |
| 2025 | 3 275 382 | 3 140 636 | 583 495 | 8 912 870 | 547 757 | 412 416 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
5,4 %
1 337 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
694
Landet 946 · Troms 729
Fastlegeavtalar
36
2 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
100
0 opne lister · 2,73 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Harstad - Hárstták
- Landet
- Troms
Innbyggjarar per fastlege
- Harstad - Hárstták
- Landet
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 78 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 208 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 103 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,6 barn
2025
Troms: 5,5
Landet: 5,7
Nr. 2 av 21 i fylket (høgast: Tromsø 5,7 · lågast: Kvænangen 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
1 180
Årsverk til grunnbemanning
296,0
Årsverk i alt
351,6
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
33,5 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Troms
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
7,9 elevar
2025
Troms: 7,4
Landet: 8,8
Nr. 3 av 21 i fylket (høgast: Tromsø 8,6 · lågast: Loabák - Lavangen 4,2) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
2 624
Lærarårsverk
332,6
Lærarårsverk utan lange fråvær
293,0
Årsverk i sektoren
507,9
Av dei assistentårsverk
122,9
Elevar per årsverk i sektoren
5,2
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Troms
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
2,04 brukarar
2025
Troms: 1,70
Landet: 1,72
Nr. 6 av 21 i fylket (høgast: Dielddanuorri - Tjeldsund 2,27 · lågast: Tromsø 1,39) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,49
Brukarar av heimetenester
1 213
Brukarar av institusjonstenester
223
Årsverk i helse og omsorg
857,2
Med helsefagleg utdanning
72,8 %
Innbyggjarar 80+
1 442
- Kommunen
- Landet
- Troms
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,6 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (36,0 %), 2021 (38,4 %), 2022 (32,1 %), 2023 (32,6 %), 2024 (35,4 %), 2025 (33,5 %)
Siste år: 33,5 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Troms | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 296,0 | +8,4+2,9 % | +1+0,1 % | −2,0 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 332,6 | +7,8+2,4 % | −168−6,0 % | −0,8 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 857,2 | −50,9−5,6 % | +38+2,7 % | +9,4 % | +11,8 % |
Barnehage: 8,4 fleire årsverk til grunnbemanning (+2,9 %) med fleire barn med plass (+0,1 %). Grunnskule: 7,8 fleire lærarårsverk (+2,4 %) med færre elevar (−6,0 %). Helse og omsorg: 50,9 færre årsverk (−5,6 %) med fleire tenestemottakarar (+2,7 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 296 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,6
Etter kutt
5,6
Troms
5,5
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 333 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
7,9
Etter kutt
7,9
Troms
7,4
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 857 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
2,04
Etter kutt
2,04
Troms
1,70
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
98,1 %
2025
Troms: 96,0
Landet: 94,5
Nr. 4 av 21 i fylket (høgast: Kvænangen 120,6 · lågast: Gratangen 77,8)
Barn med plass
1 180
1–2 år
96,5 %
3–5 år
99,1 %
Barn 1–5 år
1 240
- Kommunen
- Landet
- Troms
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
238,5 elevar
2025
Troms: 156,0
Landet: 247,9
Nr. 1 av 21 i fylket (høgast: Harstad - Hárstták 238,5 · lågast: Kvænangen 50,5)
Elevar
2 624
Skular
11
Barn 6–15 år
2 730
- Kommunen
- Landet
- Troms
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
33,8 plassar
2025
Troms: 31,2
Landet: 29,7
Nr. 9 av 21 i fylket (høgast: Kvæfjord 69,0 · lågast: Ibestad 12,4)
Sjukeheimsplassar
234
Omsorgsbustader
253
Innbyggjarar 80+
1 442
Berre sjukeheim per 100
16,2
Berre omsorgsbustad per 100
17,5
Av dei i bustad er 80+
39,9 %
- Kommunen
- Landet
- Troms
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
15,1 plassar
2025
Troms: 17,3
Landet: 14,7
Nr. 14 av 21 i fylket (høgast: Loabák - Lavangen 65,0 · lågast: Gratangen 6,6)
Elevplassar
542
Elevar
472
Barn 6–18 år
3 595
- Kommunen
- Landet
- Troms
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Harstad - Hárstták fell frå 1 240 i 2025 til 1 169 i 2050 – ei endring på −5,7 %. Held kommunen dei 1 180 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 95,2 til 100,9 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 1 113 plassar – 67 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Harstad - Hárstták fell frå 2 730 i 2025 til 2 507 i 2050 – ei endring på −8,2 %. Med same del av barna i kommunal skule (96,1 %) blir det 2 409 elevar, ned 215 frå 2 624 i dag. Held kommunen dei 11 skulane ho har, fell snittet frå 238,5 til 219,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 10,1 skular – 0,9 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 238,5 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Harstad - Hárstták veks frå 1 442 i 2025 til 2 732 i 2050 – ei endring på 89,5 %. Held kommunen dei 487 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 33,8 til 17,8 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 923 plassar – 436 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
2 906
i Troms, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,4 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Andre nye EU-land (etter 2004)
699 personar (24 %)
Største næring
Industri
553 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Troms
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
70,7
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,0 · Eldre 34,7
Troms
63,4
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 33,5 · Eldre 29,9
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 6,6 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 7,3 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
43,6 år
+0,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 74,0
2040
45,0 år
+2,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 80,6
2050
45,9 år
+3,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 83,2
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Harstad - Hárstták, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,214
2013: 0,208
Fylke og land
0,222
Landet: 0,248
P90/P10
2,500
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
7,3 %
306 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
31,0 %
i dei tre lågaste gruppene · 28,7 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Troms)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 9,0 % | −1,0 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 11,0 % | +1,0 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 11,0 % | +1,0 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 8,5 % | −1,5 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Troms)
- Landet
Barnefattigdom i Troms 2022-2024
Flest: Loabák - Lavangen (20,5 %) · Færrast: Dielddanuorri - Tjeldsund (5,4 %) · Harstad - Hárstták er nr. 18 av 21 (fylkessnitt 11,1 % · 2 175 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Troms: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,480).
Harstad - Hárstták brukar
32 990 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
37 463 kr
barnefattigdom 11,1 %
Brukar mest
Loabák - Lavangen
49 334 kr · 20,5 % fattigdom
Brukar minst
Tromsø
30 340 kr · 6,4 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Loabák - Lavangen | 20,5 % | 10 817 kr | 31 411 kr | 7 106 kr | 49 334 kr |
| Gratangen | 17,8 % | 8 460 kr | 27 033 kr | 2 814 kr | 38 307 kr |
| Sørreisa | 15,3 % | 13 113 kr | 20 972 kr | 1 977 kr | 36 062 kr |
| Skjervøy | 14,9 % | 12 581 kr | 23 608 kr | 3 447 kr | 39 636 kr |
| Kvænangen | 14,0 % | 10 513 kr | 29 651 kr | 3 605 kr | 43 769 kr |
| Dyrøy | 13,5 % | 9 301 kr | 20 194 kr | 6 708 kr | 36 203 kr |
| Karlsøy | 12,1 % | 8 856 kr | 19 580 kr | 4 906 kr | 33 342 kr |
| Ibestad | 11,6 % | 8 404 kr | 19 551 kr | 4 984 kr | 32 939 kr |
| Lyngen - Ivgu - Yykeä | 11,5 % | 10 829 kr | 24 534 kr | 4 327 kr | 39 690 kr |
| Målselv | 11,2 % | 9 679 kr | 19 937 kr | 3 744 kr | 33 360 kr |
| Balsfjord | 11,2 % | 10 015 kr | 21 569 kr | 4 124 kr | 35 708 kr |
| Bardu | 10,5 % | 12 513 kr | 22 270 kr | 2 740 kr | 37 523 kr |
| Salangen | 10,4 % | 12 167 kr | 20 095 kr | 12 184 kr | 44 446 kr |
| Senja | 9,6 % | 12 878 kr | 23 448 kr | 2 412 kr | 38 738 kr |
| Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono | 9,4 % | 9 204 kr | 21 289 kr | 1 881 kr | 32 374 kr |
| Kvæfjord | 8,2 % | 12 393 kr | 22 382 kr | 7 557 kr | 42 332 kr |
| Nordreisa - Ráisa - Raisi | 7,5 % | 10 812 kr | 18 728 kr | 4 251 kr | 33 791 kr |
| Harstad - Hárstták | 7,3 % | 11 884 kr | 18 259 kr | 2 847 kr | 32 990 kr |
| Tromsø | 6,4 % | 11 715 kr | 15 981 kr | 2 644 kr | 30 340 kr |
| Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono | 5,7 % | 9 944 kr | 22 831 kr | 6 531 kr | 39 306 kr |
| Dielddanuorri - Tjeldsund | 5,4 % | 11 493 kr | 21 198 kr | 3 845 kr | 36 536 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Troms 2024
Jamnast: Dielddanuorri - Tjeldsund (0,193) · Skeivast: Ibestad (0,247) · Harstad - Hárstták er nr. 13 av 21 (fylkessnitt 0,216)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,8 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,8 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Harstad - Hárstták i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Harstad - Hárstták blant dei 85 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
293. av 344
7,3 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
230. av 344
176 306 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
261. av 344
32 990 kr · på barn og unge
Gini 2024
236. av 358
0,214 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Harstad - Hárstták: nr. 293 av 344 med 7,3 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 25 056 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
42,9 år
median 43 år
Troms
42,1 år
median 41 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 0,8 år eldre enn fylket og 1,6 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
77,9 % i arbeid
0,7 % registrerte arbeidslause · 11,6 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 77,9 % | 78,3 % | 76,7 % | −0,4 |
| Registrerte arbeidslause | 0,7 % | 0,7 % | 1,4 % | 0,0 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,8 % | 1,5 % | 1,3 % | +0,3 |
| Under utdanning | 2,7 % | 2,8 % | 3,1 % | −0,1 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 11,6 % | 10,3 % | 10,3 % | +1,3 |
| AFP / alderspensjon | 1,1 % | 1,1 % | 1,3 % | 0,0 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,2 % | 5,3 % | 5,8 % | −1,1 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Troms
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
72,6 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Troms 72,8 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 72,6 % | 72,8 % | 72,1 % | −0,2 |
| 80–99 % | 5,3 % | 4,8 % | 5,4 % | +0,5 |
| 60–79 % | 3,7 % | 3,6 % | 4,2 % | +0,1 |
| 40–59 % | 6,3 % | 6,1 % | 6,0 % | +0,2 |
| 20–39 % | 5,3 % | 5,8 % | 5,7 % | −0,5 |
| 0–19 % | 6,7 % | 6,8 % | 6,6 % | −0,1 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
12 689
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
12 744
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
99,6 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 90,3 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
10 625
83,4 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
2 119
personar · 16,6 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 29,2 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
2 064
personar · 16,3 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 21,5 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−55
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Troms)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (21 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 1 888 til 2 119 personar (15,5 % → 16,6 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 121 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (2 119 utpendlarar)
- Kvæfjord303 (14,3 %)
- Tromsø271 (12,8 %)
- Bardu169 (8,0 %)
- Dielddanuorri - Tjeldsund165 (7,8 %)
- Oslo - Oslove145 (6,8 %)
- Evenes - Evenássi103 (4,9 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (2 064 innpendlarar)
- Kvæfjord471 (22,8 %)
- Dielddanuorri - Tjeldsund374 (18,1 %)
- Narvik159 (7,7 %)
- Tromsø130 (6,3 %)
- Ibestad70 (3,4 %)
- Evenes - Evenássi60 (2,9 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (3 054 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +301 arbeidsplassar (+2,4 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Offentleg administrasjon og forsvar | 1 095 | 1 379 | +284 | +25,9 % |
| Transport og lagring | 713 | 787 | +74 | +10,4 % |
| Helse- og sosialtenester | 2 986 | 3 054 | +68 | +2,3 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 143 | 194 | +51 | +35,7 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 167 | 206 | +39 | +23,4 % |
| Bergverk og utvinning | 316 | 351 | +35 | +11,1 % |
| Undervisning | 963 | 981 | +18 | +1,9 % |
| Bygg og anlegg | 1 093 | 1 106 | +13 | +1,2 % |
| Overnatting og servering | 489 | 494 | +5 | +1,0 % |
| Finans og forsikring | 80 | 84 | +4 | +5,0 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 477 | 457 | −20 | −4,2 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 185 | 157 | −28 | −15,1 % |
| Industri | 642 | 611 | −31 | −4,8 % |
| Personleg tenesteyting | 482 | 432 | −50 | −10,4 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 680 | 607 | −73 | −10,7 % |
| Varehandel | 1 835 | 1 747 | −88 | −4,8 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Offentleg administrasjon og forsvar
- Bygg og anlegg
- Undervisning
- Transport og lagring
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Troms | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 12 139 | 835 100 kr | 663 500 kr | 650 600 kr | 676 100 kr | −1,9 % |
| Einebuande | 5 256 | 491 900 kr | 393 200 kr | 396 200 kr | 397 500 kr | −1,1 % |
| Par utan barn | 2 968 | 1 058 200 kr | 841 300 kr | 854 100 kr | 860 000 kr | −2,2 % |
| Par med barn 0-17 år | 2 045 | 1 469 400 kr | 1 118 300 kr | 1 145 900 kr | 1 141 700 kr | −2,0 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 557 | 702 000 kr | 562 300 kr | 576 700 kr | 568 200 kr | −1,0 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
884 400 kr
Landet: 1 000 800 kr (−11,6 %)
Gjeld, median
436 400 kr
Landet: 415 800 kr (+5,0 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 344 500 kr
Landet: 1 792 100 kr (−25,0 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
364 600 kr
Landet: 378 800 kr (−3,7 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,49 – landet 1,61
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
12 417 kr
Troms 11 303 kr · Landet 12 828 kr
219 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−492 kr
Utbetalinga er 96,2 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+4 117 kr
149,6 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Troms
Sosialhjelpstilfelle
852
Del av befolkninga
3,4 %
Barn i familiar med sosialhjelp
449
Gjennomsnittleg stønadstid
4,5 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
283
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
5,5 md
Samla stønadssum
47 434 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Troms og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
90,8
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 175 357 kr/år | 174 537 kr/år | +0,5 % som landet |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 31 724 kr/m² | 55 627 kr/m² | −43,0 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 9 880 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −16,2 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 19 857 kr/år | 18 029 kr/år | +10,1 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 459 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +2,4 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 26,4 % · leige 2-roms 17,9 %
175 357 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
31 724 kr/m²
Alle bustadtypar · 115 omsetningar
9 880 kr/mnd
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
19 857 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 663 500 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
175 357 kr
+2,8 % frå 2024 (170 535 kr)
Snitt Troms
152 159 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader83 851 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi13 189 kr
- Kommunale avgifter21 602 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt3 681 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Troms
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
26,4 %
175 357 kr av 663 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
17,9 %
118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 663 500 kr | 26,4 % | 17,9 % |
| Einebuande | 393 200 kr | 44,6 % | 30,2 % |
| Par utan barn | 841 300 kr | 20,8 % | 14,1 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 118 300 kr | 15,7 % | 10,6 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 562 300 kr | 31,2 % | 21,1 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
31 724 kr/m²
115 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
23 939 kr/m²
47 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
27 781 kr/m²
29 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
44 038 kr/m²
39 salg
Landet: 71 644
Totalt 115 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Troms | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 31 724 | 50 128 | 55 627 |
| Einebustader | 23 939 | 26 846 | 29 924 |
| Småhus | 27 781 | 42 818 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 44 038 | 69 976 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
9 880 kr
2 500 kr per m² per år
+3,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire Estimat | 9 300 | 10 000 | 10 600 | 11 100 | 11 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 25 097.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
19 857 kr
+10,8 % frå 2025
Snitt Troms 2026
16 590 kr
Kommunen ligger 19,7 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 10,1 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Troms
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 3 355 | 4 100 | 4 632 | 5 743 | 5 978 | 6 395 |
| Avløp | 3 405 | 4 351 | 4 918 | 6 099 | 6 872 | 7 277 |
| Avfall | 3 455 | 3 554 | 3 838 | 3 992 | 4 442 | 5 491 |
| Feiing og tilsyn | 511 | 524 | 525 | 604 | 629 | 694 |
| Sum årsgebyr | 10 726 | 12 529 | 13 913 | 16 438 | 17 921 | 19 857 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 775 | 886 | 1 063 | 1 584 | 1 448 | 1 247 |
| Målarleige | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vatn per m³ | 10,4 | 12,7 | 14,4 | 17,8 | 18,6 | 19,9 |
| Avløp per m³ | 10 | 12,8 | 14,4 | 17,9 | 20,2 | 21,4 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 2 322 | 2 837 | 3 206 | 3 975 | 4 138 | 4 427 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 2 249 | 2 875 | 3 249 | 4 029 | 4 540 | 4 382 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno