Nordreisa - Ráisa - Raisi

Troms

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2024: Nordreisa - Ráisa - Raisi gjekk frå kode 5428 til 5544. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Troms og Finnmark - Romsa ja Finnmárku - Tromssa ja Finmarkku til Troms - Romsa - Tromssa. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

ArbeiderpartietArbeiderpartiet
SenterpartietSenterpartiet
Sosialistisk VenstrepartiSosialistisk Venstreparti

Ordførar

Hilde Nyvoll (Ap)

Kommunenummer

5544

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

685 732

tusen kr

Utgifter

675 421

tusen kr

Driftsmargin

1,50%

Investeringar

57 330

tusen kr

Eigedelar

2 291 045

tusen kr

Total gjeld

2 039 608

tusen kr

(Lån: 1 946 049 + Gjeld: 93 559)

Gjeldsandel

89,03%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Hele kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Bunnfradrag

200 000 kr

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

4 674 kr

Totale inntekter

20 752

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k200k400k600k800kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,6M1,2M1,8M2,4M0%25%50%75%100%Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 685 732 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Rammetilskot36,1 %37,8 %29,9 %−1,7
Inntekts- og formuesskatt24,6 %22,4 %36,0 %+2,1
Overføringar og tilskot frå andre18,7 %16,3 %12,3 %+2,5
Sals- og leigeinntekter7,5 %9,6 %12,0 %−2,1
Andre overføringar frå staten7,1 %8,5 %4,3 %−1,3
Eigedomsskatt3,0 %2,1 %2,7 %+0,9
Brukarbetalingar2,9 %3,0 %2,5 %−0,0
Andre skatteinntekter0,0 %0,4 %0,4 %−0,4

Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Rammetilskot
  • Inntekts- og formuesskatt
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Sals- og leigeinntekter
  • Andre overføringar frå staten
  • Eigedomsskatt
  • Brukarbetalingar
  • Andre skatteinntekter
2020202120222023202420250200k400k600k800kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Troms
0 %10 %20 %30 %40 %RammetilskotInntekts- og formuesskattOverføringar og tilskot frå andreSals- og leigeinntekterAndre overføringar frå statenEigedomsskattBrukarbetalingarAndre skatteinntekter

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 516 735 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg37,8 %38,4 %34,9 %−0,6
Grunnskule16,6 %17,0 %19,9 %−0,4
Barnehage9,6 %8,6 %12,9 %+1,0
Eigedomsforvaltning7,7 %8,5 %8,0 %−0,8
Administrasjon6,8 %8,6 %5,7 %−1,8
Sosialsektoren4,8 %3,6 %6,0 %+1,3
Kultur4,5 %2,8 %3,6 %+1,7
Barnevern3,8 %3,4 %3,4 %+0,4
Samferdsel3,2 %2,9 %1,4 %+0,3
Brann- og ulykkesvern1,2 %1,6 %1,2 %−0,4
Plan, byggesak og miljø1,2 %1,2 %1,3 %+0,0
Politisk styring1,0 %1,2 %0,6 %−0,3
Næringsforvaltning0,9 %0,7 %0,0 %+0,2
Kyrkje0,8 %0,9 %0,8 %−0,1
Kommunale bustader0,2 %0,2 %0,5 %−0,1

Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Barnevern
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Politisk styring
  • Næringsforvaltning
  • Kyrkje
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250150k300k450k600kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Troms
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenKulturBarnevernSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøPolitisk styringKyrkjeNæringsforvaltningFellesutgifterKommunale bustaderVatn, avløp, renovasjon (VAR)
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning29 43231 02028 93838 26437 76742 3347,7 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)388−457−999−272−2 361−6 831—
Grunnskule72 95370 94577 33590 36382 53791 07316,6 %
Helse og omsorg145 164151 021156 484189 364192 469207 98537,8 %
Samferdsel14 44313 85414 81417 51317 56317 6713,2 %
Barnehage37 09339 10338 43447 24949 44552 5799,6 %
Kultur10 3029 52411 46614 93615 07424 5914,5 %
Kommunale bustader7511 2602906535008360,2 %
Næringsforvaltning1 5154 4687 5183 9673 4144 9830,9 %
Administrasjon26 59828 9578 94735 26234 01937 5676,8 %
Plan, byggesak og miljø4 731−4923 8502 9395 1266 7561,2 %
Sosialsektoren14 13815 20320 29030 77730 76926 5734,8 %
Brann- og ulykkesvern4 8724 7325 1925 5105 5166 8421,2 %
Kyrkje4 4004 2074 7964 3994 5104 5250,8 %
Barnevern15 23322 89216 26317 72421 72720 6733,8 %
Fellesutgifter4 285−2 28522 828−43 185−15 299−26 670—
Politisk styring4 9994 3294 1484 8674 8415 2481,0 %
Sum netto driftsutgifter391 297398 281420 594460 330487 617516 735100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 95 146 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Eigedomsforvaltning39,8 %21,1 %25,4 %+18,7
Grunnskule19,3 %6,0 %11,9 %+13,3
Administrasjon11,3 %4,2 %2,3 %+7,1
Kultur7,9 %8,3 %6,1 %−0,3
Samferdsel7,4 %14,9 %8,1 %−7,5
Helse og omsorg5,3 %6,2 %6,7 %−0,9
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)4,1 %10,0 %23,2 %−5,9
Brann- og ulykkesvern2,7 %4,5 %1,6 %−1,7
Kommunale bustader0,7 %12,5 %7,5 %−11,8
Kyrkje0,5 %3,2 %0,9 %−2,6
Barnehage0,5 %3,4 %2,7 %−3,0
Plan, byggesak og miljø0,4 %4,7 %1,9 %−4,2

Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Kultur
  • Samferdsel
  • Helse og omsorg
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kommunale bustader
  • Kyrkje
  • Barnehage
  • Plan, byggesak og miljø
  • Næringsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025055k110k165k220kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Troms
0 %10 %20 %30 %40 %EigedomsforvaltningGrunnskuleSamferdselKulturAdministrasjonVatn, avløp, renovasjon (VAR)Kommunale bustaderHelse og omsorgBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøBarnehageKyrkjeNæringsforvaltningBarnevernSosialsektorenFellesutgifterPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning37 35227 18322 39569 58485 17737 84539,8 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)15 1026 6004 8417 9773 5813 8604,1 %
Grunnskule1 8483 87411 62360 18777 54718 38819,3 %
Helse og omsorg7 5203 2472 70210 5191 1275 0555,3 %
Samferdsel3 5944 50311 5904 99611 3397 0077,4 %
Barnehage32 62822 761−1601 5054640,5 %
Kultur1 98667010 7058 9154 9417 5557,9 %
Kommunale bustader312442 865558137130,7 %
Næringsforvaltning0669332000—
Administrasjon2581 2068394052 75310 75411,3 %
Plan, byggesak og miljø3131971048592204160,4 %
Sosialsektoren00199000—
Brann- og ulykkesvern41002967843 2172 5892,7 %
Kyrkje14516 1516 12939 8984225000,5 %
Barnevern00012000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter101 46887 10574 604204 299192 64295 146100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

152 mill. kr

152 072 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

22,2 %

Fylke: 19,4 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,63

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,34 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+87 mill. kr

+134 %

Utan premieavvik 2025

90 mill. kr

13,2 % av driftsinntektene

Fylke: 9,2 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

246 mill. kr

minus 94 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.65 mill.130 mill.195 mill.260 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Troms)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Troms)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,801,602,403,20Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Troms)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (21 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

62 mill. kr

av ein arbeidskapital på 152 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

40,6 %

2020: 51,1 %

Fylke og land 2025

81,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−20,4 pp

−10,5 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Troms)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %25 %50 %75 %100 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (21 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

1,0 %

2024: 3,5 %

Disposisjonsfond 2025

7 mill. kr

6 898 tusen kr

Fylke og land 2025

7,9 %

Landet: 12,0 %

Endring 2024–2025

−2,5 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Troms)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (21 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

48 mill. kr

47 585 tusen kr

Andel av driftsinntektene

6,9 %

2024: 9,1 %

Fylke og land 2025

13,2 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

14 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.Kraftig fallNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Troms)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond6 89814,5 %
Bundne driftsfond11 88525,0 %
Ubunde investeringsfond2 4055,1 %
Bundne investeringsfond26 39755,5 %
Sum fond47 585100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

41 mill. kr

8 548 kr per innbyggjar

9 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,57 %

av 900 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,25 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

30 mill. kr

etter 9 mill. kr i renteinntekter og 2 mill. kr i utbytte

3,31 % av lånegjelda

Avdrag på lån

27 mill. kr

2,99 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 33,4 år

Renter og avdrag i alt

68 mill. kr

14 149 kr per innbyggjar

10,04 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (900 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

9 mill. kr

1 871 kr per innbyggjar · 1,33 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

18 mill. kr

3 743 kr per innbyggjar · 2,66 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

27 mill. kr

5 614 kr per innbyggjar · 3,98 % av driftsinntektene

Gjeldsvarsel

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 110 807 kr i 2020 til 187 127 kr i 2025 – ein vekst på 68,9 % (76 320 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

187 127 kr

900 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

187 127 kr

900 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250k50k100k150k200k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,57 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 900 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

41 mill. kr

Med 5,3 %

48 mill. kr

Endring per innbyggjar

+1 370 kr

Del av driftsinntektene

+0,97 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 7 mill. kr meir i året enn i dag – 1 370 kr per innbyggjar, eller om lag 8 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 8 av 21 i fylket (høgast: Dyrøy 4,94 % · lågast: Målselv 3,39 % · median 4,44 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 15 av 21 i fylket (høgast: Dyrøy 372 754 kr · lågast: Dielddanuorri - Tjeldsund 149 888 kr · median 201 973 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 15 av 20 i fylket (høgast: Dyrøy 372 754 kr · lågast: Dielddanuorri - Tjeldsund 149 888 kr · median 203 367 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 14 av 21 i fylket (høgast: Dyrøy 27 116 kr · lågast: Balsfjord 10 604 kr · median 14 638 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250 mill.20 mill.40 mill.60 mill.80 mill.0 %2 %4 %6 %7 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Troms)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,74 % til 4,57 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 9 mill. kr til 41 mill. kr i året – ein endring på 32 mill. kr, eller 6 618 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

41 829 m²

+ 0 m² leigd = 41 829 m² i alt

Areal per innbyggjar

8,70 m²

4 810 innbyggjarar

Fylket: 5,90 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

47 kr

2 mill. kr i alt

Fylket: 104 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 126–248 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

23–65 mill. kr

4 869–13 442 kr per innbyggjar

560–1 546 kr per m²

Driftsutgifter per m²

766 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

239 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

152 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

9,0 %

netto til eigedomsforvaltning

225 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 10 av 21 i fylket (høgast: Skjervøy 13,50 m² · lågast: Dielddanuorri - Tjeldsund 4,09 m² · median 8,69 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 21 av 21 i fylket (høgast: Dielddanuorri - Tjeldsund 197 kr · lågast: Nordreisa - Ráisa - Raisi 47 kr · median 101 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 8 av 21 i fylket (høgast: Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono 17 618 kr · lågast: Dielddanuorri - Tjeldsund 3 227 kr · median 7 940 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k4k7k11k14kInstitusjonslokaleSkulelokaleKulturbyggIdrettsbygg og -anleggAdministrasjonslokaleBarnehagelokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
201520162017201820192020202120222023202420250k15k30k45k60k04813Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Troms)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
20152016201720182019202020212022202320242025075150225300Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
20152016201720182019202020212022202320242025−6 mill.0 mill.6 mill.11 mill.17 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 23 mill. kr og 65 mill. kr – det vil seie 560–1 546 kr per kvadratmeter eller 4 869–13 442 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Nordreisa - Ráisa - Raisi, 2020–2025.

2025 · Markert fallFonda fall 19,2 % frå 2024 til 2025

Frå 59 mill. kr til 48 mill. kr – ein nedgang på 2,2 prosentpoeng av driftsinntektene (9,1 % → 6,9 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Troms

Kor Nordreisa - Ráisa - Raisi rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

7. av 21

i fylket i 2025 · 2,63

Fylkessnitt: 2,34

Landssnitt: 2,82

Nr. 173 av 357 i landet

1.Loabák - Lavangen3,56
2.Karlsøy3,56
3.Målselv2,9
6.Kvænangen2,77
7.Nordreisa - Ráisa - Raisi2,63
8.Dielddanuorri - Tjeldsund2,62
21.Tromsø1,09

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

7. av 21

i fylket i 2025 · 22,2 %

Fylkessnitt: 19,4 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 177 av 357 i landet

1.Karlsøy43,3 %
2.Loabák - Lavangen32,8 %
3.Skjervøy27,9 %
6.Balsfjord22,9 %
7.Nordreisa - Ráisa - Raisi22,2 %
8.Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono21,9 %
21.Tromsø2 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

17. av 21

i fylket i 2025 · 297,4 %

Fylkessnitt: 286,7 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 343 av 357 i landet

1.Salangen230,1 %
2.Loabák - Lavangen237,4 %
3.Balsfjord243,7 %
16.Bardu296,3 %
17.Nordreisa - Ráisa - Raisi297,4 %
18.Ibestad324,4 %
21.Dyrøy388 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

6. av 21

i fylket i 2025 · 40,6 %

Fylkessnitt: 81,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 200 av 346 i landet

1.Karlsøy17,3 %
2.Dielddanuorri - Tjeldsund30,6 %
3.Balsfjord34 %
5.Kvænangen38,2 %
6.Nordreisa - Ráisa - Raisi40,6 %
7.Loabák - Lavangen42,9 %
21.Tromsø609,3 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020———1 303 90376 81733 174
2021———1 362 38476 92743 001
2022———1 386 57968 13142 151
2023———1 586 998100 12174 912
2024650 188636 344107 9321 740 23493 80577 645
2025685 732675 42157 3301 946 04993 55961 725

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

12,6 %

576 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

802

Landet 946 · Troms 729

Fastlegeavtalar

6

1 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

100

0 opne lister · 2,76 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Nordreisa - Ráisa - Raisi
  • Troms
2020202120222023202420250 %8 %16 %24 %32 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Nordreisa - Ráisa - Raisi
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 46 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 145 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 105 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

4,9 barn

2025

Troms: 5,5

Landet: 5,7

Nr. 15 av 21 i fylket (høgast: Tromsø 5,7 · lågast: Kvænangen 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

193

Årsverk til grunnbemanning

56,1

Årsverk i alt

62,2

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

29,5 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Troms
2020202120222023202420254567Norm 6,0Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

6,8 elevar

2025

Troms: 7,4

Landet: 8,8

Nr. 8 av 21 i fylket (høgast: Tromsø 8,6 · lågast: Loabák - Lavangen 4,2) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

363

Lærarårsverk

53,5

Lærarårsverk utan lange fråvær

47,5

Årsverk i sektoren

86,0

Av dei assistentårsverk

21,5

Elevar per årsverk i sektoren

4,2

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Troms
20202021202220232024202535710Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,92 brukarar

2025

Troms: 1,70

Landet: 1,72

Nr. 8 av 21 i fylket (høgast: Dielddanuorri - Tjeldsund 2,27 · lågast: Tromsø 1,39) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,52

Brukarar av heimetenester

282

Brukarar av institusjonstenester

57

Årsverk i helse og omsorg

213,1

Med helsefagleg utdanning

72,4 %

Innbyggjarar 80+

281

  • Kommunen
  • Landet
  • Troms
2020202120222023202420251,31,51,82,1Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 4,9 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2023 (41,2 %), 2024 (31,7 %), 2025 (29,5 %)

Siste år: 29,5 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk TromsÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning56,1+4,7+9,1 %+3+1,6 %−2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk53,5−4,3−7,4 %−80−18,1 %−0,8 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk213,1+1+0,5 %+88+35,1 %+9,4 %+11,8 %

Barnehage: 4,7 fleire årsverk til grunnbemanning (+9,1 %) med fleire barn med plass (+1,6 %). Grunnskule: 4,3 færre lærarårsverk (−7,4 %) med færre elevar (−18,1 %). Helse og omsorg: 1 fleire årsverk (+0,5 %) med fleire tenestemottakarar (+35,1 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 56 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

4,9

Etter kutt

4,9

Troms

5,5

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 54 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

6,8

Etter kutt

6,8

Troms

7,4

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 213 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,92

Etter kutt

1,92

Troms

1,70

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
2020202120222023202420250150300450600Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

98,5 %

2025

Troms: 96,0

Landet: 94,5

Nr. 3 av 21 i fylket (høgast: Kvænangen 120,6 · lågast: Gratangen 77,8)

Barn med plass

193

1–2 år

96,1 %

3–5 år

100,0 %

Barn 1–5 år

198

  • Kommunen
  • Landet
  • Troms
202020212022202320242025899397102Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

121,0 elevar

2025

Troms: 156,0

Landet: 247,9

Nr. 8 av 21 i fylket (høgast: Harstad - Hárstták 238,5 · lågast: Kvænangen 50,5)

Elevar

363

Skular

3

Barn 6–15 år

521

  • Kommunen
  • Landet
  • Troms
202020212022202320242025102142182251Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

32,7 plassar

2025

Troms: 31,2

Landet: 29,7

Nr. 10 av 21 i fylket (høgast: Kvæfjord 69,0 · lågast: Ibestad 12,4)

Sjukeheimsplassar

52

Omsorgsbustader

40

Innbyggjarar 80+

281

Berre sjukeheim per 100

18,5

Berre omsorgsbustad per 100

14,2

Av dei i bustad er 80+

—

  • Kommunen
  • Landet
  • Troms
20202021202220232024202529333741Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

14,2 plassar

2025

Troms: 17,3

Landet: 14,7

Nr. 16 av 21 i fylket (høgast: Loabák - Lavangen 65,0 · lågast: Gratangen 6,6)

Elevplassar

101

Elevar

101

Barn 6–18 år

709

  • Kommunen
  • Landet
  • Troms
2020202120222023202420256101420Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Nordreisa - Ráisa - Raisi veks frå 198 i 2025 til 205 i 2050 – ei endring på 3,5 %. Held kommunen dei 193 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 97,5 til 94,1 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 200 plassar – 7 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
202520302035204020452050060120180240070140210274

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Nordreisa - Ráisa - Raisi fell frå 521 i 2025 til 473 i 2050 – ei endring på −9,2 %. Med same del av barna i kommunal skule (69,7 %) blir det 330 elevar, ned 33 frå 363 i dag. Held kommunen dei 3 skulane ho har, fell snittet frå 121,0 til 110,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 2,7 skular – 0,3 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
202520302035204020452050015030045060004080120157

Den raude stipla linja er dagens snitt på 121,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Nordreisa - Ráisa - Raisi veks frå 281 i 2025 til 534 i 2050 – ei endring på 90,0 %. Held kommunen dei 92 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 32,7 til 17,2 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 175 plassar – 83 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500150300450600055110165219

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Troms
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

2 906

i Troms, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

3,4 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Andre nye EU-land (etter 2004)

699 personar (24 %)

Største næring

Industri

553 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

0200400600800Andre nye EU-land (etter 2004)PolenLitauenSverigeAndre EU/EFTA-land (før 2004)Norden ellersDanmarkTysklandAsiaNoreg

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

0150300450600IndustriUtleige av arbeidskraftTransport og lagringOvernatting og serveringForretningsmessigtenesteytingHelse- og sosialtenesterUndervisningPersonleg tenesteytingVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Troms
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

−0,19%

Frå 4 794 til 4 785

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k1,5k3k4,5k6kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

72,3

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,2 · Eldre 36,1

Troms

63,4

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 33,5 · Eldre 29,9

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 8,2 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 8,9 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenTromsLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

44,2 år

+0,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 74,5

2040

45,8 år

+2,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 85,6

2050

46,9 år

+3,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 87,9

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
202020262030203520402045205038414448i dagNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Nordreisa - Ráisa - Raisi, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,204

2013: 0,209

Fylke og land

0,222

Landet: 0,248

P90/P10

2,600

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

7,5 %

57 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

32,6 %

i dei tre lågaste gruppene · 28,3 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Troms)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr8,6 %−1,4 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr13,3 %+3,3 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr10,7 %+0,7 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr8,9 %−1,1 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,0 %0,0 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,6 %−0,4 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr9,2 %−0,8 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr9,7 %−0,3 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr9,4 %−0,6 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Troms)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Troms 2022-2024

Flest: Loabák - Lavangen (20,5 %) · Færrast: Dielddanuorri - Tjeldsund (5,4 %) · Nordreisa - Ráisa - Raisi er nr. 17 av 21 (fylkessnitt 11,1 % · 2 175 barn i heile fylket)

1.Loabák - Lavangen20,5 %
2.Gratangen17,8 %
3.Sørreisa15,3 %
4.Skjervøy14,9 %
5.Kvænangen14,0 %
6.Dyrøy13,5 %
7.Karlsøy12,1 %
8.Ibestad11,6 %
9.Lyngen - Ivgu - Yykeä11,5 %
10.Målselv11,2 %
11.Balsfjord11,2 %
12.Bardu10,5 %
13.Salangen10,4 %
14.Senja9,6 %
15.Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono9,4 %
16.Kvæfjord8,2 %
17.Nordreisa - Ráisa - Raisi7,5 %
18.Harstad - Hárstták7,3 %
19.Tromsø6,4 %
20.Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono5,7 %
21.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Troms: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,480).

Nordreisa - Ráisa - Raisi brukar

33 791 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

37 463 kr

barnefattigdom 11,1 %

Brukar mest

Loabák - Lavangen

49 334 kr · 20,5 % fattigdom

Brukar minst

Tromsø

30 340 kr · 6,4 % fattigdom

4,4 %9,4 %14,4 %19,4 %21,5 %Barn i vedvarande låginntekt28 34034 34040 34046 34051 334
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Loabák - Lavangen20,5 %10 817 kr31 411 kr7 106 kr49 334 kr
Gratangen17,8 %8 460 kr27 033 kr2 814 kr38 307 kr
Sørreisa15,3 %13 113 kr20 972 kr1 977 kr36 062 kr
Skjervøy14,9 %12 581 kr23 608 kr3 447 kr39 636 kr
Kvænangen14,0 %10 513 kr29 651 kr3 605 kr43 769 kr
Dyrøy13,5 %9 301 kr20 194 kr6 708 kr36 203 kr
Karlsøy12,1 %8 856 kr19 580 kr4 906 kr33 342 kr
Ibestad11,6 %8 404 kr19 551 kr4 984 kr32 939 kr
Lyngen - Ivgu - Yykeä11,5 %10 829 kr24 534 kr4 327 kr39 690 kr
Målselv11,2 %9 679 kr19 937 kr3 744 kr33 360 kr
Balsfjord11,2 %10 015 kr21 569 kr4 124 kr35 708 kr
Bardu10,5 %12 513 kr22 270 kr2 740 kr37 523 kr
Salangen10,4 %12 167 kr20 095 kr12 184 kr44 446 kr
Senja9,6 %12 878 kr23 448 kr2 412 kr38 738 kr
Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono9,4 %9 204 kr21 289 kr1 881 kr32 374 kr
Kvæfjord8,2 %12 393 kr22 382 kr7 557 kr42 332 kr
Nordreisa - Ráisa - Raisi7,5 %10 812 kr18 728 kr4 251 kr33 791 kr
Harstad - Hárstták7,3 %11 884 kr18 259 kr2 847 kr32 990 kr
Tromsø6,4 %11 715 kr15 981 kr2 644 kr30 340 kr
Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono5,7 %9 944 kr22 831 kr6 531 kr39 306 kr
Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %11 493 kr21 198 kr3 845 kr36 536 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Troms 2024

Jamnast: Dielddanuorri - Tjeldsund (0,193) · Skeivast: Ibestad (0,247) · Nordreisa - Ráisa - Raisi er nr. 6 av 21 (fylkessnitt 0,216)

1.Dielddanuorri - Tjeldsund0,193
2.Kvæfjord0,199
3.Bardu0,201
4.Målselv0,203
5.Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono0,203
6.Nordreisa - Ráisa - Raisi0,204
7.Loabák - Lavangen0,207
8.Kvænangen0,209
9.Salangen0,212
10.Dyrøy0,212
11.Balsfjord0,212
12.Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono0,212
13.Harstad - Hárstták0,214
14.Lyngen - Ivgu - Yykeä0,220
15.Sørreisa0,224
16.Senja0,225
17.Tromsø0,227
18.Gratangen0,228
19.Karlsøy0,229
20.Skjervøy0,246
21.Ibestad0,247

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,4 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,3 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Nordreisa - Ráisa - Raisi i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Nordreisa - Ráisa - Raisi blant dei 84 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

288. av 344

7,5 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

188. av 344

185 468 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

235. av 344

33 791 kr · på barn og unge

Gini 2024

320. av 358

0,204 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Nordreisa - Ráisa - Raisi: nr. 288 av 344 med 7,5 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,5%
49,5%
Menn: 2 421Kvinner: 2 373

Aldersfordeling

0-5 år
5,0%
6-12 år
7,2%
13-15 år
4,3%
16-19 år
5,5%
20-44 år
28,4%
45-66 år
29,0%
67-79 år
15,2%
80+ år
5,5%

Totalt: 4 794 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

43,4 år

median 44 år

Troms

42,1 år

median 41 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 1,3 år eldre enn fylket og 2,1 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

486 400

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

787 400 kr

Etter skatt: 662 100 kr

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TromsLandet

73,2 % i arbeid

0,6 % registrerte arbeidslause · 13,9 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)73,2 %78,3 %76,7 %−5,1
Registrerte arbeidslause0,6 %0,7 %1,4 %−0,1
På arbeidsmarkedstiltak1,5 %1,5 %1,3 %0,0
Under utdanning2,6 %2,8 %3,1 %−0,2
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd13,9 %10,3 %10,3 %+3,6
AFP / alderspensjon1,2 %1,1 %1,3 %+0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken7,0 %5,3 %5,8 %+1,7

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Troms
2018201920202021202220232024202572 %74 %76 %78 %80 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TromsLandet

70,3 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Troms 72,8 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)70,3 %72,8 %72,1 %−2,5
80–99 %4,7 %4,8 %5,4 %−0,1
60–79 %5,0 %3,6 %4,2 %+1,4
40–59 %7,1 %6,1 %6,0 %+1,0
20–39 %5,5 %5,8 %5,7 %−0,3
0–19 %7,3 %6,8 %6,6 %+0,5

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

2 098

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

2 351

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

89,2 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 90,3 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

1 804

76,7 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

547

personar · 23,3 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 29,2 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

294

personar · 14 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 21,5 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−253

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Troms)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (21 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 537 til 547 personar (23,1 % → 23,3 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 28 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202505001 0001 5002 00019 %22 %25 %29 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kor pendlar innbyggjarane til? (547 utpendlarar)

  • Skjervøy113 (20,7 %)
  • Tromsø105 (19,2 %)
  • Alta38 (6,9 %)
  • Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono27 (4,9 %)
  • Oslo - Oslove19 (3,5 %)
  • Brønnøy19 (3,5 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (294 innpendlarar)

  • Skjervøy69 (23,5 %)
  • Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono55 (18,7 %)
  • Tromsø43 (14,6 %)
  • Lyngen - Ivgu - Yykeä21 (7,1 %)
  • Kvænangen17 (5,8 %)
  • Moss12 (4,1 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
0200400600800Helse- og sosialtenesterUndervisningVarehandelBygg og anleggOffentleg administrasjon ogforsvarTransport og lagringJordbruk, skogbruk og fiskeTeknisk tenesteyting, eigedomOvernatting og serveringElektrisitet, vatn og renovasjonForretningsmessig tenesteytingPersonleg tenesteytingInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikringIndustriBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (559 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Industri, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +16 arbeidsplassar (+0,8 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Helse- og sosialtenester538559+21+3,9 %
Personleg tenesteyting4660+14+30,4 %
Overnatting og servering6575+10+15,4 %
Teknisk tenesteyting, eigedom91101+10+11,0 %
Offentleg administrasjon og forsvar123130+7+5,7 %
Transport og lagring120125+5+4,2 %
Informasjon og kommunikasjon3741+4+10,8 %
Finans og forsikring1619+3+18,8 %
Undervisning260261+1+0,4 %
Industri1918−1−5,3 %
Varehandel256252−4−1,6 %
Jordbruk, skogbruk og fiske121112−9−7,4 %
Forretningsmessig tenesteyting7768−9−11,7 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon8675−11−12,8 %
Bygg og anlegg224199−25−11,2 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Undervisning
  • Varehandel
  • Bygg og anlegg
  • Offentleg administrasjon og forsvar
  • Transport og lagring
201820192020202120222023202420250150300450600Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TromsEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald2 257787 400 kr662 100 kr650 600 kr676 100 kr−2,1 %
Einebuande994462 100 kr385 200 kr396 200 kr397 500 kr−3,1 %
Par utan barn474990 200 kr829 900 kr854 100 kr860 000 kr−3,5 %
Par med barn 0-17 år3531 504 600 kr1 164 100 kr1 145 900 kr1 141 700 kr+2,0 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år105702 500 kr572 600 kr576 700 kr568 200 kr+0,8 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

652 200 kr

Landet: 1 000 800 kr (−34,8 %)

Gjeld, median

211 100 kr

Landet: 415 800 kr (−49,2 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 144 300 kr

Landet: 1 792 100 kr (−36,1 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

324 800 kr

Landet: 378 800 kr (−14,3 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,22 – landet 1,61

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

9 434 kr

Troms 11 303 kr · Landet 12 828 kr

39 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−3 475 kr

Utbetalinga er 73,1 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+1 134 kr

113,7 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Troms
2024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

170

Del av befolkninga

3,5 %

Barn i familiar med sosialhjelp

85

Gjennomsnittleg stønadstid

4,6 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

57

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

6,8 md

Samla stønadssum

7 302 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Troms og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

69,2

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−75 %−50 %−25 %0 %+25 %BokostnadBustadprisLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

154 729 kr/år174 537 kr/år−11,3 % billigere
Bustadpris, alle bustadtypar

2026 K2 · SSB 14310

20 871 kr/m²56 197 kr/m²−62,9 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

20 968 kr/år18 029 kr/år+16,3 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

432 kr/mnd1 425 kr/mnd−69,7 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 23,4 % · leige 2-roms 15,7 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 662 100 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

154 729 kr

+3,7 % frå 2024 (149 268 kr)

Snitt Troms

152 159 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader63 608 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi10 723 kr
  • Kommunale avgifter23 213 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt4 150 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Troms
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

23,4 %

154 729 kr av 662 100 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

15,7 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald662 100 kr23,4 %15,7 %
Einebuande385 200 kr40,2 %27,0 %
Par utan barn829 900 kr18,6 %12,5 %
Par med barn 0-17 år1 164 100 kr13,3 %8,9 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år572 600 kr27,0 %18,1 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 23,4 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K2

20 871 kr/m²

11 salg
Landet: 56 197

Einebustader 2026 K2

18 775 kr/m²

10 salg
Landet: 31 443

Småhus 2026 K2

—

Landet: 43 332

Blokkleilegheiter 2026 K2

—

1 salg
Landet: 72 318

Totalt 11 bustadomsetningar i 2026 K2.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K22025 K42026 K20k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K2KommunenSnitt TromsLandet
Alle bustadtypar20 87153 91256 197
Einebustader18 77529 41831 443
Småhus—45 15043 332
Blokkleilegheiter—70 61372 318

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 4 857.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

20 968 kr

+8,8 % frå 2025

Snitt Troms 2026

16 590 kr

Kommunen ligger 26,4 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 16,3 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Troms
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k6k11k17k22kNy kommunekode · Nytt fylke 2024
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning5 0294 8845 6666 2947 1737 837
Avløp5 7765 9085 3185 9587 1468 093
Avfall3 5903 7173 8664 0214 3424 474
Feiing og tilsyn575574597588603564
Sum årsgebyr14 97015 08315 44716 86119 26420 968
Septiktømming (årsgebyr)1 8321 8871 9622 0022 0622 164
Vatn per m³15,915,417,919,922,726
Avløp per m³17,61816,218,221,825,2
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)6 5606 5606 5606 5606 5606 560
Tilknytningsgebyr vatn (låg)00————
Tilknytningsgebyr vatn (høg)00————
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)6 5606 5606 5606 5606 5606 560
Tilknytningsgebyr avløp (låg)00————
Tilknytningsgebyr avløp (høg)00————

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno